öO DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noordvietnamezen gebruiken tanks en vlammenwerpers Twee stuwdammen in de Rijn? Moordenaar stak zich in brand De toestand in het Midden-Oosten Premier Wilson naar de V.S. Straks staatsgrepen in Griekenland? Nederlandse regering neemt vredesinitiatief voor Vietnam V/AT ÏEQT 01 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19941 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: Ie). (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit oammer: Duidelijk groeiend toerisme in Brouwershaven De oorlog in Vietnam Op vele plaatsen nog felle gevechten SAIGON, 7-2. De Noordvietna- mezen hebben woesdag voor het eerst in de oorlog in Vietnam tanks ingezet. Van de negen tanks die een infanterie-aanval op Vang Lei - een vcorpcst ten zuidwesten van het be dreigde Khe Sanh in het noordwes ten bij de gedemilitariseerde zone - steunden werden er vijf vernietigd. De bezetting van de post, 24 Ameri kaanse „groene baretten" en 400 sol daten van Zuidvietnamese bergstam men, moest zich in bunkers terug trekken. Het was tegen de avond niet duidelijk of het kamp in handen van de aanvaller was of dat de verdedi gers stand hielden. Later werd de val van Vang Lei gemeld. In het kamp bevindt zich ook een ..spookleger" van 500 man Laotiaan- se troepen die eerder naar Lang Vei vluchtten toen de Laotiaanse post Ban Hoeei Sane onder de voet werd gelopen. Een Amerikaanse woord voerder zei „officieel weten we zelfs niet van hun bestaan" maar in Vie- tiane (de hoofdstad van Laos) zei men dat de Laotianen tenminste één Noordvietnamese tank voor hun re kening namen. De aanvallers maak ten ook gebruik van vlammenwer pers. Waarnemers zien daarin een groter gevaar dan in tanks omdat men met een vlammenwerper in en kele seconden alle zuurstof aan een bunker onttrekt. De Noordvietnamese aanval werd voorafgegaan door een hevige artil leriebarrage vanuit Laos. De artille rie beschoot ook de basis Khe Sanh waar 5000 Amerikaanse mariniers nu al enkele weken wachten op het of fensief van 20.000 Noordvietnamezen die in de omgeving z(jn samengetrok ken. PARIJS, 7-2. De Franse regering zal binnenkort aan west-Duitsland voorstellen, in de Rijn twee stuw dammen met sluizen voor de scheep vaart aan te leggen, en met instal laties voor het opwekken van elek triciteit. Dit besluit is dinsdagoch tend genomen op een vergadering van de Franse interministeriële eco nomische commissie onder leiding van premier Pompidou. Het project zal een investering van ongeveer 400 miljoen frank ver gen, waaraan van Franse zijde voor- namelijk door de elektriciteitsmaat schappij zal worden bijgedragen. De stuwdammen zouden moeten wor den aangelegd bij twee plaatsen be nedenstrooms van Straatsburg. MUNCHEN, 7-2. De 55-jarige Westduitser dr. Siegfried Engler uit Unterpfaffenhofen bij München heeft zich levend verbrand nadat hij zijn 46-jarige vrouw en zijn twee kin deren, de elfjarige Ute en de acht jarige Ralf, had vermoord. Het lijk van Engler werd in een bos ten zuid oosten van München gevonden. De politie was maandagavond in een anoniem telefoongesprek verzocht, in Unterpfaffenhofen drie lijken te komen weghalen voordat de kinde ren uit school zouden komen. In de woning vond de politie de drie lij ken en twee afscheidsbrieven voor de 16-jarige Frank en de 18-jarige Jutta, die tijdens de moorden op school waren. 5 Hij kon het nog GRENOBLE, 5-2. „Trainer, kunt u eigenlijk nog wel schaatsen?" vroegen de Duitse schaatsenrijdstertjes tijdens een training in Grenoble aan hun oefenmeester Peter Thie- le. De 29-jarige Thiele liet dat niet op zich zitten. Enige ja ren geleden behoorde hij tot de beste rijders. Toen hij ech ter in 1965 de Duitse dames onder zijn hoede nam, werd voor hem de praktijk theorie. Maar zijn leerlingen wilden de leermeester nog graag eens een wedstrijdje zien rijden. Peter Thiele ivas snel „gevan gen", hoewel hij - zoals in Grenoble bleek - zelfs wat plankenkoorts had. De Ame rikaan Bill Lenigan ivas zijn tegenstander. En zowaar: hij ivas het nog niet verleerd. Thiele bracht bovendien nog zijn persoonlijk record op de 500 meter van 44,0 secop 43.6 sec. „En dat op mijn oude dag", zei hij stralend, terwijl hij uitbundig werd omhelst door zijn'f meisjes. In de provinciale steden van Zuid- Vietnam namen de straatgevechten in hevigheid af. Het hoogtepunt van het Vietcong-offensief schijnt voor bij en de aanvaller trekt zich ver moedelijk terug op het binnenland - mogelijk voor een tweede aanvals golf. De strijd in Hoe-e In de oude keizersstad Hoe-e duur den ook woensdag de strijd in volle omvang voort. Amerikaanse jacht bommenwerpers doken de gehele dag uit het laaghangende wolkendek om hun vernietigende last te werpen op de oude citadel waar de vlag van de Vietcong al acht dagen wappert. Zuidvietnamese soldaten en Ameri kaanse mariniers vechten in het cen trum van de stad om iedere meter grond en volgens Amerikaanse ge gevens. zijn hier al 1800 Noordviet namezen gesneuveld. Vanuit het door de regeringstroe pen bezette deel van de citadel van Hoe-e wordt de tegenstander met ar tillerie beschoten. Amerikaanse mi litairen menen dat de Noordvietna mezen Hoe-e naar believen in en uit kunnen gaan. Rapporten van de in lichtingendienst wijzen er op dat zij voldoende wapens, munitie en voed sel hebben om het voor onbepaalde tijd uit te houden. De drie bruggen die de citadel met de rest van de stad verbinden, zijn opgeblazen. Hopeloze toestand bevolking De toestand van de bevolking is hopeloos. Zij vlucht van de ene plaats naar de andere, vaak kruipend om niet te worden getroffen. In Saigon was ook woensdag de toestand niet geheel duidelijk. Vooral bij de renbaan scheen zich nog een sterke Vietcong-eenheid op te hou den. In de avonduren werd het ge bied door Zuidvietnamese artillerie beschoten. Laat in de avond werden versterkingen gezonden naar de stu dio's van de Amerikaanse radio en televisie - op 500 meter van de Ame rikaanse ambassade - waar men een aanval verwachtte. Volgens een Zuidvietnamese rege ringswoordvoerder zijn de afgelopen acht dagen van het Vietcong-offen sief meer dan 2000 burgers om het leven gekomen, maar hij voegde er aan toe dat het uiteindelijke cijfer waarschijnlijk veel hoger zal zijn. Dit is ook de mening van talloze waar nemers die menen dat 6000 doden onder de burgerbevolking en meer dan 300J300 vluchtelingen een lage schatting is. Hersenvliesontsteking op ROME, 7-2. Sinds 1 januari heb ben zich op Sicilië 106 gevallen van hersenvliesontsteking voorgedaan. Vijf kinderen zijn al aan de ziekte overleden. Het ministerie van ge zondheid zegt dat het een volksziek te is die ieder jaar op Sicilië uit breekt. Er is een grote hoeveelheid geneesmiddelen tegen meningitis naar het eiland gezonden. Verstekeling aan koord van K.L.M.-toestel SCHIPHOL, 7-2. Met bevroren voeten is woensdagmiddag even na vier uur een Roemeense mecanicien uit een DC-9 van de K.L.M. op het platform van Schiphol verschenen die zich gedurende de gehele reis had verscholen in de ruimte van het hoófdlandingsgestel. De man werd terstond naar de medische dienst van de K.L.M. gebracht. Daar werd hij tevens aan een eerste ver hoor door de marechaussee onder- woi*pen naar zijn beweegredenen. Hij was gekomen met de DC-9 van vlucht 288 die om 11.20 uur 's mor gens uit Boekarest was vetrokken en via Zagreb en Dusseldorp naar Schiphol vloog. Eerst een half uur na aankomst kwam de man te voorschijn uit zijn benarde positie. Hoewel hij nog kon lopen, zij het zeer gebrekkig, bleek bij medisch onderzoek dat beide voeten waren bevroren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's oaocosooooaoo» Wie het geluk van anderen BOVENKARSPEL. Volgende week dinsdag opent de Westfriese Flora weer zijn deuren voor het publiek. Reeds vandaag kon de fotograaf een snuifje lente bespeuren in de grote veilinghal waar het kleurige gebeuren plaats zal vinden. JERUZALEM, 7-2. Generaal Mesje Dayan, de Israëlische minis ter van defensie, heeft in een toe spraak tot studenten als zijn mening te kennen gegeven, dat er in 19G8 geen oorlog in het Midden-Oosten zal zijn. De Arabieren zijn niet sterk ge noeg, zei hij, en hun terreurcampag- ne is mislukt. De minister is van oordeel, dat de Sowjet-Unie de sleutel tot nieuwe vijandelijkheden heeft en Amerika de sleutel tot een oplossing door on derhandelingen. De toekomstige grens van Israël zou ook de gebieden moeten ornslui- LONDEN, 7-2. De Britse premier Wilson is woensdagavond naar Was hington vertrokken voor een drie daags bezoek aan Noord-Amerika. Donderdag zal hij besprekingen voe ren met president Johnson en later ook met de Canadese premier Pear son. Diplomatieke waarnemers ver wachten van het bezoek aan Johnson weinig 'tastbare resultaten. Sommi gen zien een illustratie van de Ame rikaanse gevoelens in het feit dat Wilson donderdag bij zijn aankomst op het Witte Huis een minder groots welkom zal worden bereid dan an ders. De negenti«r saluutschoten en de erewacht, waarmee de Britse premier in juni vorig jaar werd be groet, zullen deze keer achterwege blijven. LONDEN, 7-2. De Griekse politi cus Andreas Papandreou, die na door het militaire bewind in Athene gevangen te zijn gezet naar het bui tenland mocht vertrekken, heeft woensdag in Londen gezegd te ver wachten dat het Griekse leger zal trachten het militaire bewind te verdrijven. „We kunnen een aantal staatsgrepen verwachten", zo zei hij. Eerste Olympisch goud was voor Italië GRENOBLE. 7-2. De 27-jarige Italiaan Franco Nones heeft de eer ste gouden medaille van de tiende Olympische winterspelen gewonnen. De Italiaanse douaneofficier werd winnaar van de 30 km. cross coun try. ten ten westen van de Jordaan. „die de Joodse natie geboren hebben zien worden". Een Israëlisch-Jordaanse statenbond acht de minister in de toekomst mogelijk. Grote diamant gevonden MOSKOU, 5-2. Tass meldt dat men maandag bij de Noord-Siberische stad Mirny de grootste diamant ge vonden heeft die ooit in dit gebied is aangetroffen. De diamant heeft de naam „Stalingrad" gekregen ter herdenking van het feit dat de Duit se legers 25 jaar geleden in Stalin grad, nu Volgograd geheten, door de Russische troepen verslag enwerden. PARIJS. De Franse minister van defensie, Pierre Messmer, zal dit jaar een bezoek aan Moskou bren gen, zo hebben functionarissen dins dag in de Franse hoofdstad bekend gemaakt. Voor het bezoek is nog ''-geen datum vastgesteld. Vrouw aan (stuur)knuppel FOLKESTONE, 7-2. De 31-ja- rige Gillian Cazalet, een voor malige kinderjuffrouw uit de Engelse badplaats Folkestone, heeft als eerste vrouwelijke piloot toestemming gekregen om op te treden als gezag voerder van str aalverkeers vliegtuigen. Strijd tegen LSD in Amerika WASHINGTON, 7-2. President Johnson heeft woensdag in het con gres aangedrongen op hardere wet ten in de strijd tegen makers van en handelaars in LSD en andere ge vaarlijke middelen, die hij een ver raderlijk en groeiend gevaar voor de nationale gezondheid noemde. Vliegdekschepen weg uit Japanse wateren TOKIO-WASHINGTON, 7-2. De Amerikaanse vliegdekschepen „En ter prise", Yorktown" en „Ranger", die naar de Japanse zee waren ge- dirigeerd in verband met de crisis rond het Amerikaanse inlichtings- schip „Pueblo", hebben zich woens dag van de Noordkoreaanse kust verwijderd. Dit is gemeld door een Japans dagblad, dat dit van rege ringszijde vernomen zou hebben. BREDA. Bij een inbraak in een juwelierszaak in de binnenstad van Breda hebben dieven in de nacht van dinsdag op woensdag sieraden ter waarde van ongeveer 90.000 gld. gestolen. Ontvreemd werden o.m. 500 gouden ringen, 600 gouden hor loges, 200 armbanden en nog een aantal kleinere sieraden. Ook werd nog ongeveer 200 gulden uit de kas sa gehaald. Minister Luns in de Tweede Kamer: DEN HAAG, 7-2. Minister Luns van buitenlandse zaken heeft in de Tweede Kamer aangekondigd dat de regering bereid is om met andere West- en Oosteurcpese landen te ko men tot een gezamenlijk vredesini tiatief voor Vietnam. Heeft een geza menlijk initiatief geen succes dan zal Nederland zelfstandig een beroep doen op alle partijen die bij de Viet namese oorlog zijn betrokken om de vijandelijkheden te beëindigen. Minister Luns deelde mee dat de regering gehoor wil geven aan de motie van mr. v. d. Stoel (P.v.d.A.) om er bij alle partijen op aan te dringen de vijandelijkheden onver wijld te staken; bovendien; samen Veel verkeersdoden in Zwitserland BERN, 7-2. Vorig jaar zijn in Zwitserland, dat nauwelijks zes mil joen inwoners telt, 1.450 mensen, van wie 180 kinderen, bij verkeers ongelukken gedood en 31.250 ge wond. aldus een officiële opgave die dinsdag in Bern is gepubliceerd. De cijfers betekenen een stijging van 12 procent ten opzichte van 1966 Van de doden waren er 205 het slachtoffer van rij'den onder invloed van sterke drank of dronkenschap op de openbare weg. Meer verkeersslachtoffers in Amsterdam AMSTERDAM, 7-2. In Amsterdam zijn in 1967 94 personen tengevolge van een verkeersongeval om het le ven gekomen tegen 90 in 1966. Er werden in 1967 3213 personen in het verkeer ernstig gewond tegen 2755 in 1966. Het totaal aantal slachtof fers in 1967 liet ook een toeneming ten opzichte van 1966 zien namelijk 6374 tegen 5864. Deze cijfers zijn af komstig van het bureau van statis tiek der gemeente Amsterdam. Het aantal verkeersongevallen dat in 1967 ter kennis van de politie kwam bedroeg 22.682. met de landen van de Benelux, de Westeuropese Unie en communisti sche landen een diplomatiek vredes offensief te openen, zoals dr. Van Geelkerken (ARP) voorstelde. Bij de debatten zei de boerenafge- vaardigde rnr. H. Ch. J. M. Kronen burg het verwerpelijk te vinden dat het parlement apart aandacht be steed aan de situatie in Vietnalm. Zijn beitoog werd vanaf de publieke tri bune onderbroken, een jongeman schreeuwde„oorlogsmisdadiger" Kamervoorzitter mr. Van Thiel richt te wel een vermanende blik tot de publieke tribune, maar ging niet tot een waarschuwing over. Bij de behandeling van de kwestie Vietnam zei minister Luns verder dat de regering het onjuist acht, na de verscheidene demarches en open hartige stappen bij de hoogste lei ding in Washington, nieuwe stappen te ondernemen. De bewindsman' gaf een uiteenzetting van de tot nu toe gevolgde procedure waarbij hij er op wees dat hij nog op 5 januari van dit jaar een dringend beroep op de Ame rikaanse regering heeft gedaan om zo positief mogelijk te reageren als blijkt dat Hanoi bereid is te onder handelen. „Dit zou kunnen worden gezien als een uitvoering van de motie Schujjt als gemeenschappelijke uitdrukking van kamer en regering om elke kans tot vredesonderhandelingen aan te grijpen". Naar aanleiding van dit beroep heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, nog op 1 februari j.l. een uitvoerige bood schap aan de Ned. regering gezon den waarin de verzekering wordt gegeven dat de Amerikaanse rege ring zeer bepaald en in alle ernst na gaat hoe de mogelijkheden liggen, om na stopzetting van de bombardemen ten. tot. onderhandelingen te komen. „De Nederlandse regering is ervan overtuigd dat Washington zal voort gaan met het zoeken paar wegen om tot onderhandelingen te komen. Zo dit gelukt, zal naar mening van de regering moeten worden gestreefd naar: 1. een staakt het vuren; 2. ver mindering van de invloed van bui tenlandse troepen in Zuid-Vietnam en hun geleidelijk vertrek; 3. het houden van verkiezingen onder in ternationaal toezicht en 4. overeen stemming tussen de twee delen van Vietnam om tot hereniging te gera ken. Neutralisatie van het gehele ge bied, overeenkomstig de akkoorden van Genève, zou een oplossing zijn", aldus minister Luns. Advertentie Voor de kou: Fijne Hollandse konjak verstoort waard. is zelf geen gelulc 05095COOOXCOOOOOCOOOOOOGC BILT Iets koudere nacht Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui; overwegend matige wind tussen oost en zuid; iets kou dere nacht; ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. 9 febr. Zon op 8.08, onder 17.41. Maan op 12.03, onder 5.20. Volle maan; 14 febr. te 7.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 febr. 10.58 v.m. 23.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 febr. 10.55 v.m. 23.42 n.m. Doodtij; 8 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-2. Hét K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden be vindt zich nog steeds een omvang rijk lagedrukgebied. Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Finland tot zuid-Rusland. Een rand- dtoring trok donderdag over oost- Engeland naar het noorden. Hij ver oorzaakte in ons land veel bewol king waaruit plaatselijk buien vie len. in de algemene luchtdrukver deling komt het 'komende etmaal maar weinig verandering. Weliswaar trekt ,de depressie langzaam naar het zuiden, waardoor de wind naar richtingen tussen zuid en oost krimpt, maar ook vrijdag kunnen randstoringen plaatselijk buien ver oorzaken. Na een iets koudere nacht zullen morgen de temperaturen on geveer dezelfde waarden bereiken als vandaag. Paalrijen op strand hij vuurtoren Het ministerie van Verkeer en Waterstaat 'heeft het aanbrengen van elf paalrijen in het strand van Westersohouwen na'bij de vuurtoren te Haamstede opgedragen aan de op één na laagste inschrijver, te weten; Aannemingsbedrijf „Schouwen-Dui- veladn" N.V., Schuithaven 10 te Zie rikzee voor f 1.080.000. De laagste inschrijver destijds was de firma J. Kingma Zn., Haven kade 16, Middenmeer voor f 439.200. LONDEN. Een aantal vissersvrou wen uit Huil, onder leiding van me vrouw Lilian Bilocca - „Big Lil", is naar Londen gekomen met een pe titie, waarin betere veiligheidsmaat regelen voor de zeevisserij worden gevraagd. Aanleiding hiertoe is het vergaan van drie treilers uit Huil binnen een maand, waarbij 59 opva renden de dood hebben gevonden. De toekomst schijnt aan de computer AMSTERDAM, 7-2. De computer vormt zeker de sleutel tot een groot deel van onze huidige vooruitgang. Hij speelt de centrale rol in de nieuwe industriële revolutie. Dit verklaarde de heer E. van der Kruk, directeur-generaal I.B.M.-Nederland, in een lezing over: de toekomst van de automatisering. Hij sprak tijdens een lunchbjjeen- komst van de Voorlichtings Sociëteit Amsterdam in hotel Polen. Spreker stelde dat de atoomenergie, de ruimtevaart en de compu ters ons wereldbeeld veranderen, en dat «stellig in nog steeds grotere mate zullen blijven beïnvloeden. De veranderingen, die de uitvinding van de computer in onze maatschappij teweeg heeft gebracht en nog zal brengen, is zo diepgaand, dat zij zijn te vergelijken met de ont dekking van de stoomkracht en elektriciteit in hun tijd. En volgens preker staan we nog maar pas aan het begin. De afgelopen jaren hebben een versnelling te zien gegeven van de verwerking van informatie door de computers, een indrukwekkende ontwikkeling. Nog boeiender echter is en zal zijn de uitbreiding van de toepassings gebieden o.a. voor de medische wetenschap, de industrie enz. Belangrijke ontwikkelingen zullen zich in de komende jaren even eens voltrekken op het gebied van de telecommunicatie. De computer zal in de volgende tien jaar een even integrerend onderdeel gaan vormen van ons leven a>s de elektriciteit nu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1