\e. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kan toestand van vóór het offensief niet meer terugkeren? Oe Thant naar Moskou en Londen De Rotterdamse metro in cijfers Bemanning 'Pueblo' toch niet vrij? Midden-Brabant vraagt steun De werkloosheid H. I Na tips: Nieuw verhoor van Hans van Z. Israëlisch geld in Gaza en Sinaï Betogingen in Frankfort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19940 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Veate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Congres Groene kustiveg-organisatie te Zierikzee SAIGON, sla»! van angst en wanhoop SAIGON, 5-2. Dc Zuidvietname se strijdkrachten hebben maandag hun eigen hoofdstad gebombardeerd en met artillerie beschoten. Saigon is, volgens verslaggevers, een stad van angst, wanhoop en verwarring ge werden waar niemand precies weet waar de Vietcong zich schuil houdt cf waar z(j het volgende ogenblik zal toeslaan. Hoewel enkele huizenblok ken soms vast in handen zyn van de aanvaller, zijn er ook uitgebreide stukken niemandsland waar men geen regeringssoldaat ziet. De rege ringstroepen trokken zich maandag avond terug uit het zevende district in de. Chinese wijk Cholon, waar dui zenden burgers hun toevlucht hebben gezocht in het ziekenhuis en in scho len. In cle omgeving van de An Quang- pagode waar Zuidvietnamese vlieg tuigen enkele dagen geleden een heel huizenblok met de grond gelijk maakten is de burgerij versuft. Zij geeft de Vietcong noch de regerings troepen de schuld van haar ellende. Slechts de oorlog heeft schuld. Vandaag, bijna een week nadat het '«""'-offensief werd Ingezet, be gint men enig idee te krijgen van de NEW YORK, 5-2, Secretaris-gene raal Oe Thant zal voor besprekin gen met regeringsleiders op 11 en 12 februari Moskou en op 12 en 13 fe bruari Londen bezoeken, is maan dag in New York meegedeeld. Ver moed wordt dat Vietnam en het midden-oosten ter sprake zullen ko men. Oe Thant gaat naar Moskou na zijn bezoek aan de wereldhan delsconferentie in Nieuw Delhi. Delen van zuidelijk Flevoland konien droog DEN HAAG, 5-2. Zeer binnenkort zullen grote delen van de polderbo- dem van zuidelijk Flevoland droog vallen. Zoals bekend werd op 25 oktober van het vorige jaar de ringdijk van de polder gesloten. De bemaling be gon daarop op volle capaciteit. On danks 'de opmerkelijke neerslag van de afgelopen wintermaanden is het waterpeil in de polder inmiddels een en een kwart meter gedaald. De wa terstand neemt ongeveer anderhalve centimeter per etmaal af. Aldus een mededeling van het ministerie van verkeer en waterstaat Wijken stroomloos door haas UTRECHT, 5-2. Enkele wijken in het uitbreidingsplan Overvecht in Utrecht zaten maandagmorgen enige tijd zonder stroom. Zij hadden dit te danken aan een ondejnemende haas De haas had een gang gegraven onder een houten transformator- huisje op de hoek van de Rrancis- cusdreef en de Rio BrancodreefHij knaagde ook zeer onvoorzichtig aan de kabels. Er ontstond een steek vlam en de hoogspanning in het des betreffende gebiel viel weg. De haas moest zijn avontuur met de dood be kopen. omvang van de ellende. Men veron derstelt dat duizenden burgers bij de strijd in het gehele land zijn gedood. Hoewel, volgens Amerikaanse mili taire opgaven, bijna 17.000 Vietcong- soidaten de eerste zes dagen van het offensief zijn gesneuveld, staan waarnemers sceptisch tegenover deze cijfers. Volgens de officiële medede- Lingen werden bovendien meer dan 4000 verdachten aangehouden. Velen hiervan zijn vrouwen en kinderen van wie verondersteld wordt dat zij de Vietcong hebben geholpen. Ande ren zullen zeker spoedig worden vrij gelaten als hun onpartijdigheid vast staat. Klap voor pacificatie-programma In de hoogste niet-Amerikaanse kringen meent men dat het zoge noemde pacificatieprogramma een grote klap heeft gehad. Men beschikt niet over officiële rapporten uit het binnenland, maar, volgens niet-offi- ciële meldingen, hebben de Vietcong- kaders de bevolking veelal gezegd „dat het allemaal voorbij is. En dat wij (de Vietcong) de provinciehoofd steden en Saigon beheersen". De Noordvietnamese troepen voer den vandaag hun eerste aanval op Khe Sanh uit, waar al geruime tijd een grootscheeps offensief word! verwacht. Maandagavond vonden gevechten van man tot man plaats om de stra tegische heuvel 861 by de basis, ter wijl de Amerikaanse mariniers die de bezetting van de basis vormen dekking moesten zoeken voor de Noordvietnameue artillerie, raketten en mortiergranaten. In de steden Can Tho en Hoe-e hebben Zuidvietnamese en Ameri kaanse beschietingen hele gebieden in puinhopen veranderd. In de stra ten van de oude keizersstad voeren mariniers zuiveringsacties uit. Westerse diplomaten in Zuid-Viet nam menen dat de 'toestand van voor het offensief nooit meer kan terug keren. De Vietcong heeft een psycho logische overwinning geboekt die men nooit voor mogelijk heeft ge houden, zo zei men. Het Saigonse blad „Tien" is voor onbepaalde tijd verboden wegens het publiceren van een artikel over de voedselsituatie zonder dat eerst aan sencuur te onderwerpen. Dynamiet in fornuis MEKNES, 5-2. In de Marokkaanse plaats Meknes is een man tót le venslange gevangenisstraf veroor deeld, nadat hij schuldig was be vonden aan moord met voorbedach te rade. Hij had dynamiet gestopt in het keukenfornuis. Door de ex plosie waren zijn vrouw en twee kinderen om het leven gekomen en vier voorbijgangers gewond. De wo ning werd totaal vernield. Gerard' den Brabander overleden AMSTERDAM, 4-2. In het Bin- nengasthuds te Amsterdam is zondag de dichter Gerard den Brabander overleden. Gerard den Brabander (speudo- niem voor Jan Gerardus Jofriet) is op 3 juni 1900 in Den Haag geboren: Met Aafjes, Achterberg en Vasalis behoorde hij tot de bekendste dich ters van de generatie die omstreeks 1935 in de literatuur aan het woord kwamen die zidh aanvankelijk groe peerde om het tijdschrift „Criterium" dat in 1939 te Amsterdam werd op gericht. PHILIPS EINDHOVEN AMSTERDAM, 5-2. In Djakarta is, blijkens een Reuterbericht, be sloten tot oprichting van de „Joint Venture" tussen de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken uit Eindhoven en het in 1961 opgerichte Indonesi sche staatsbedrijf P. N. Ralim, dat thans ontbonden Is. De nieuwe „Joint Venture" zal een particulier concern worden. Zoals reeds in november 1967 ge méld, heeft generaal-majoor Ashari, de Indonesische minister voor in dustrie en elektriciteit het plan goedgekeurd. Men verwacht dat Philips in de nieuwe onderneming investeringen zal verrichten in de orde van grootte van f 17 min. ROTTERDAM, 5-2. Dc gereedgekomen Rotterdamse Metro is bijna 6 kilometer lang, telt 7 stations, en heeft rond f 250 miljoen gekost (inclusief dc Mctrotreinen). Slechts een deel van dit eerste mctrotrajcct is ondergronds, om precies tc zijn 2,13 km in het centrum en 1,05 km onder de Nieuwe Maas, dc rivier die Rotterdam op verkeersgebied steeds weer voor problemen stelt. In Rotterdam-zuid is een viaduct van 2,7 km aan gelegd. Reeds nu is bekend dat dc Metro jaarlijks een fors verlies zal opleveren. Men schat de exploitatiekosten op f 28 miljoen, dc inkom sten op f 10 miljoen, zodat resteert een tekort van f 18 miljoen. Het publiek - voorzover niet voorzien van vijfrittenkaarten of abonne menten - zal f 0,50 per metrorit moeten betalen, hetzelfde tarief aki in tram of bus. Bij iedere rit zullen de mctrotreinen een hoogteverschil van 30 meter moeten verwerken. Het diepste punt ligt onder de Nieuwe Maas - cp 17.70 meter beneden N.A.P. - het hoogste op het viaduct: 12.60 m boven N.A.P. Het lange wachten - gebruikelijk bij openbaar vervoer - zal bij dc Metro worden gereduceerd tot 5 of - in dc spitsuren - 3 minuten. Zo nodig kan in dc toekomst dc frequentie nog worden opgevoerd tot 2 minuten. Dc stoptijd cp de 5 tussenstations is gemiddeld 25 seconden. De treinen bestaan maximaal uit 4 gelede rijtuigen, elk 29 meter lang, met samen ruimte voor 320 zittende en 840 staande passa giers .Opvallend is het grote aantal deuren, bedeeld om in- en uit stappen zo vlot mogelijk te laten verlopen. ZWARE BUIT MELUN Frankrijk5-2. Ar beiders op een bouwterrein in Melun zagen bij aankomst op het werk tot hu,n grote verba zing, dat een kolossale kraan ontdaan was van haar 20 wie len en tot aan de assen in de modder zat. Des nachts moe ten onbekenden de elk 110 kg. wegende wielen verwijderden meegenomen hebben. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's O9C00Q000CO9099S0CC Zuinig aan in Engeland LONDEN, 5-2. De Britse minister van financiën, Roy Jenkins, heeft maandagavond op een bijeenkomst van buitenlandse bankiers in Lon den verklaard dat aan de toeneming van het consumptieve verbruik in Engeland in de komende twee jaar grote beperkingen zullen worden opgelegd. WASHINGTON, 5-2. Een hoge functionaris van het „State Depart ment" heeft maandag verklaard, dat er geen tekenen zijn dat Noord-Ko- rea bereid is de 83 opvarenden van de „Pueblo" vrij te laten. Het was de onderminister van buitenlandse zaken, belast met Afrikaanse aan gelegenheden, William Bundy, die in een televisiegesprek zei dat er „absoluut 'geen grond is" voor be richten dat de bemanning van het aangehouden vaartuig wellicht zal worden losgelaten. Weer diamanthandelaar verdwenen in Antwerpen BRUSSEL, 5-2. Uit Antwerpen is sedert een wéék een diamanthande laar verdwenen met een partij dia mant ter waarde van 72.000 gulden. Hij heeft zijn opdrachtgever, voor wie hij de partij zou verkopen, een hoeveelheid geslepen stukjes glas teruggegeven, en is daarna met de noorderzon vertrokken. Het is 'de derde maal in een jaar tijds dat de Antwerpse diamantwe reld in beroering wordt gebracht. Vorig jaar verdwenen achtereenvol gens een Japanse en een Indiase handelaar uit Antwerpen zonder partijen diamant ter waarde van drie en tien miljoen gulden te heb ben afgerekend. UTRECHT, 5-2. De 25-jarige Utrechter Hans van Z., die sinds zijn aanhouding op 13 december van het vorige jaar drie moorden heeft be kend, wordt vandaag van het huivs van bewaring in Utrecht terugge bracht naar het hoofdbureau van po litie. Dc recherche wil hem opnieuw verheren naar aanleiding van enke le „zeer waardevolle tips" die zy over Hans van Z. heeft binnengekre gen. Nadat de politie foto's van de man en van enkele voorwerpen die bij hem thuis waren gevonden heeft ge publiceerd, zijn er uit het hele land in totaal 200 tips binnengekomen. Daarvan zijn er inmiddels 150 on derzocht. De, politic wilde vanmorgen geen nadere mededelingen doen over de aard van de zeer waardevolle tips. Wel staat vast dat er een paar bij TILBURG, 5-2. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Til burg en omstreken heeft de regering per telex met klem verzocht haar beleid ten aanzien van midden-Bra bant niet afhankelijk te stellen van het gereedkomen en bestuderen van rapporten over een of meer secto ren ,doch onverwijld maatregelen te treffen, gericht op verbetering van de economische structuur van deze regio. DEN HAAG; 5-2. Gedurende de maand januari steeg de geregistreer de arbeidsreserve van 113.600 tot 123.100. Gecorrigeerd door seizoeninvloe den daalde de werkloosheid (van mannen en vrouwen samen) met 1.500 van 79.800 tot 78.300, de stij ging van de werkloosheid met 9.5Ö0 kan derhalve geheel aan het seizoen worden toegeschreven, aldus een pu- blikatie van het ministerie van so- ciale zaken en volksgezondheid. De geregistreerde vraag naar per soneel liep gedurende de afgelopen maand op van 55.300 tot 56.400 (van mannen en vrouwen samen). Gecor rigeerd voor seizoeninvloeden steeg dit aantal van 63.100 tot 66.500. Enorme goudsmokkel m Japan TOKIO, 5-2. De Japanse douane is een enorme goudsmokkel op het spoor gekomen. Maandag ontdekte zij in de ruimen van drie schepen, die in de haven van Jokohama liggen, 560 blokken goud van een kilo elk, die een waarde vertegenwoordigen van 1.100.000 'dollar. Drie zakenlieden, waaronder de president-directeur van een Ameri kaanse maatschappij, zijn gearres teerd. McNamara erkent fout limiet WASHINGTON, 5-2. De Ameri kaanse minister van defensie, Ro bert MoNamara, heeft zondag voor de televisie erkend „een ernstige fout" 'te hebben gemaakt toen hij wijlen president Kennedy adviseer de zijn goedkeuring te geven aan-het plan voor de inval in Cuba via de Varkensbaai in 1962. Deze invasie is zoals bekend mislukt. President Kennedy, aldus McNamara, heeft de verantwoordelijkheid voor de inva sie grootmoedig op zich genomen, maar 'ik wil dat het Amerikaanse volk weet dat de inval aanbevolen is door alle adviseurs van de presi dent. En ik was een van deze raad gevers. van steun aan ontwikkelinsglanden NEW DELHI, 5-2. Van de Ver enigde Staten kan in de naaste toe komst niet meer steun voor de 'ont wikkelingslanden worden verwacht. In zijn toespraak tot de conferentie voor handel en ontwikkeling van do Verenigde Naties (Unctad) heeft, de Amerikaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Eugene Rostow, maandag in New Delhi verklaard dat het vraagstuk van de betalings balans zijn uitwerking heeft op de hulpprogramma's van do Verenigde Staten. Sommige mensen zijn als wolken, waar zij verschijnen betrekt de lucht. jrj, ïXïma BIRKENHEAD (Engeland). Vrijdag is hier de nieuwe veerboot „Koningin Juliana" te water gelatenHet schip zal met een zusterschip - deze zomer de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich gaan vervullen. 180 auto's kunnen met dit schip vervoerd worden: voor- en achtersteven zijn daartoe van hydraulisch te bedienen deuren voorzien. Het aantal passagiers vari eert van 750 ('s nachts) tot 1200 (overdag). zijn die zaken betreffen waarover Hans van Z. al eerder aan de tand is gevoeld, maar waarover hij geen bekentenis heeft afgelegd. Van Z. is op 19 januari, nadat hij ruim een maand in voorarrest had gezeten op het politiebureau, in over spannen toestand in het huis van be waring opgenomen. Dat gebeurde zo laat, omdat de politie hem voor die tijd zo vaak nodig had, dat het ge makkelijker was om hem in de buurt te houden. Sinds Kerstmis weigerde Van Z. echter iedere medewerking aan het onderzoek. Vlak voor zijn vertrek naar het huis van bewaring sloeg hij een glazen tafelblad in de recherchekamer kapot. Hogere Duitse bijdrage voor ontwikkelingshulp NEW DELHI, 5-2. Op de tweede conferentie voor handel en ontwik keling van de Verenigde Naties (Unctad), die op het ogenblik in New Delhi wordt gehouden, heeft de Westduitse minister van economi sche zaken, prof. Karl Schiller, maandag verklaard dat de Bondsre publiek haar hulp aan ontwikke lingslanden wil vergroten. Van 1967 tot en met 1971 zal de begrotings post ontwikkelingsgelden jaarlijks met elf procent worden verhoogd. De minister deed de toezegging dat de Westduitse regering er naar zal streven een procent van het natio nale inkomen voor ontwikkelings hulp te bestemmen, zoals op de eer ste conferentie was aanbevolen. Vuilnismannen in New York moeten aan het werk NEW YORK, 5-2. Een Newyorkse rechter heeft maandag bevolen dat ongeveer 10.000 stakendle vuilnis mannen een eind moeten maken aan de staking, die vrijdag is begonnen en grote ophopingen van afval op de trottoirs heeft veroorzaakt. Voor huizen en kantoorgebouwen is los vuil hoog opgestapeld op overvolle containers, die op de trottoirs zijn blijven staan. De rechter noemde de actie van de vuilnismannen „geen eéhte staking, maar chantage en af persing". Functionarissen hadden zich bezorgd getoond over de volks gezondheid. President Johnson heeft maan dag aan het congres gevraagd, de hindernissen op het gebied van ras en financiën voor het volgen van hoger onderwijs in de V.S. op te ruimen. TEL AVIV, 5-2. In de strook van Gaza en Sinaï zal het Egyptische geld tegen de huidige internationale wisselkoers moeten worden inge wisseld tegen Israëlisch, zo hebben de autoriteiten in Tel Aviv meege deeld. In de strook van Gaza en het noorden van Sinaï zal de maatregel 17 februari ingaan, in de rest van Sinaï op een later tijdstip. Volgens de bekendmaking is de koers vier Israëlische ponden tegen één Egyptische. Mensen die weinig bezitten zullen bij wijze van een gebaar van goede wil jegens de ar mere klassen hun ponden tegen een gesubsidieerde koers van zes Isra ëlische ponden tegen één Egyptische kunnen inruilen, zo deelden functio narissen mee. Enkele buien Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, sommige met sneeuw of hagel; tijdelijk krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidoos telijke wind; weinig verandering in temperatuur. 7 febr. Zon op 8.12, onder 17.37. Maan op 11.04, onder 2.56. 8 febr. Zon op 8.10, onder 17.39. Maan op 11.28, onder 4.10. Eerste kwartier: 6 febr. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 febr. 8.35 v.m. 21.11 n.m. 8 febr. 9.34 v.m. 22.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 febr. 8.34 v.m. 21.06 n.m. 8 febr. 9.33 v.m. 22.21 n.m. Doodtij: 8 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-2. Hof K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden en Westeuropa bevindt zich een com plex gebied van lage druk. Een van de kernen verplaatste zich de afge lopen nacht van zuid-Engeland in oostelijke richting en lag vanoch tend boven de oostkust van Enge land. In grote delen van Engeland, Frankrijk. België en ons land bracht deze kern regen en sneeuw. Na het voorbijtrekken ervan zorgde een zwakke rug van hoge luchtdruk voor zonnige perioden. Een andere lage drukkern die maandag nog bij IJsland lag, is vanochtend voor de ingang van het Kanaal gekomen en trekt geleidelijk nog iets verder in zuidoostelijke richting. Ook deze kern is tot op grote hoogte gevuld met koude onstabiele lucht. Hier door zal ihet komende etmaal het weer in onze omgeving zijn onstand vastig karakter behouden. Er zullen buien voorkomen, waarvan sommige vergezeld gaan van natte sneeuw en hagel. Vannacht kunnen de tempe raturen iin het binnenland dalen tot enkele graden beneden het vries punt. Overdag zullen de temperatu ren overal tot enkele graden boven nul stijgen. Brand in Terneuzen TERNEUZEN, 6-5. Maandagavond is brand uitgebroken in een perceel in de Walstraat in oud-Terneuzen, dat gebruikt werd als opslagplaats voor elektrisch installatie-materiaal en als garage. Al het opgeslagen ma teriaal en één auto gingen verloren. Twee auto's konden onbeschadigd uit de garage worden gehaald. De oorzaak van de 'brand is onbekend. FRANKFORT ,5-2. In Frankfort zijn maandag bijna alle beschikbare manschappen van dc politie, gedeel telijk met honden en uitgerust met waterkanonnen ingeschakeld om het hoofd te bieden aan massale betogin gen van links-georiënteerde demon stranten. Voor het Amerikaanse consulaat- generaal spoorde Rudi Dutschke, de Westberlijnse ideoloog van de socia listische Duitse studentenbond, meer dan duizend studenten aan uit pro test tegen de Amerikaanse Vietnam- politiek het gebouw te „blokkeren". Volgens Dutschke ging het de Amerikanen om de vernietiging van het socialistische alternatief in Viet nam. Een andere redenaar stelde voor geld voor de Vietcong in te za melen. De demonstranten riepen te politie op hun zijde te kiezen. Deze laatste reageerde met een t,ot drie keer toe herhaald verzoek om de straat te ontruimen en stelde vervol gons de waterkanonnen in werking. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1