BLIK DOOR HET WERELD Een Amerikaanse concessie VENSTER inzake Vietnam Zuid-Vietnam vraagt om hulp De verliezen in Zuid-Vietnam SAWEMA N.V Gevaarlijke kleding De Wat biedt de BEELDBUIS? grootmeester der tonen Juist op de dag dat de V.S. zo on opvallend. mogelijk bekend maken dat ze wat soepeler willen wezen ten aanzien van het staken der bom bardementen op Noord-Vietnam als inleiding tot een vredesgesprek, heeft de Vietcong een geweldige machtsontplooiing laten zien. Een goed staal van coördinatie werd de vrijwel gelijktijdige aanval op een reeks belangrijke Zuidvietnamese steden, vaak door goed georgani seerd in bataljonsverband opereren de eenheden. Met goede wapenen, waaronder precies bediende artil lerie. De steden zijn niet bezet gehou den - dat zou taktisch dom geweest zijn. De eenheden verdwenen weer, gereed voor een volgende slag el ders. En op die manier alle geregel de contact met de Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen dwingen ze hun tegenstander juist tot het af mattend zoekwerk en het steeds be dacht zijn °P een volgende aanval op een niet verwachte plek. Dit ge voegd bij een uitputtingsslag in het noorden bij Khe San dwingt de Amerikanen en Zuidvietnamezen tot grote troepenconcentraties en daar door ook tot het opgeven van zuive ringsacties in het belangrijkste ge bied, dat van de Mekong-delta. Dat alles wil niet zeggen dat de Vietcong met zijn Noordvietnamese assistentie bezig is te winnen. Deze Heden tonen slechts aan dat ze zelf niet te overwinnen zijn zolang ze steeds zelf de keus hebben of en waar gevochten zal wordenEn die keus geven ze zeker niet op. Ze zou- MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 1-2. Coöp. Veluwse eierveiling Barneveld. Aanvoer 913.015 stuks; stemming rustig. PPrijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,21-10,25; van 56-57 gram. f 10,58-10,86; van 60-61 gram f 11,18-11,60; van 64-65 gram f 11,78 -12,29. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 634.810 stuks; stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 37-43 gram f 6,20-7,81; van 45-53 gram f 9,05-10,43; van 57-65 gram f 10,74-11,92; van 66-72 gram f 12,27 -14,60. Kruishoutum (België). Aanvoer 268.560 stuks; stemming rustig. Pi-ijzen per 100 stuks: eieren van 47-48 gram f 9,10-9,29; van 57-58 gram f 10,50-10,65; van 62-63 gram f 11,42-11,50. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.950.000 stuks; handel kolm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 9,85-11,20, kg. prijs f 1,97-1,93; van 59-65 gram f 11,40- 12,90, kg. prijs f 1,93-1,98. „FZifsen" uit het buitenland FRANKFORT-M. Op de Main in de buurt van Kelsterbach in Hessen is een met grind geladen Duits mo torschip met de tanker m.t.s. Inter- tank uit Rotterdam in aanvaring ge weest en kort daarna gezonken. Het Nederlandse schip liep slechts lichte schade op. GUATEMALA-STAD. Bij een reeks bomontploffingen in de stad Guatemala is één persoon gedood, terwijl er verscheidene, onder wie kinderen, werden gewond. Twee helse machines explodeerden in volle café's en één bij het nationale paleis. BANGKOK. Uit goedingelichte Amerikaanse bron in Bangkok is vernomen, dat de verloven van Amerikaanse militairen in zuidoost Azië zijn ingetrokken. Meer dan duizend militairen, die hun verlof in deze stad doorbrachten, zijn met spoed naar hun bases in Vietnam teruggeroepen. KrEL. In Kiel is het eerste West- Duitse schip met kernaandrijving van stapel gelopen. Het 16.870 ton metende schip zal een proefvaart van anderhalve maand gaan maken, NEW YORK. Zuid-Afrika zal geen gehoor geven aan de resolutie van de veiligheidsraad, waarin aange drongen wordt op vrijlating van de 33 negers uit zuidwest-Afrika die in Pretoria terechtstaan op beschuldi ging van terrorisme. WASHINGTON. De Sowjet-Unie heeft nu 720 operationele intercon tinentale raketten, ruim tweemaal zoveel als een jaar geleden toen ze er nog maar 340 had, zo wordt in Washington vernomen. WARSCHAU. Het Poolse epis copaat heeft de priesters in Polen opnieuw gewaarschuwd voor de ac tiviteit van de links georiënteerde R.K. organisatie „Pax", die de com munistische regering steunt. ISTANBUL. Als gevolg van zwa re sneeuwval in oost- en zuid-Tur- kije zijn zes mensen omgekomen. Drieen-dertig mensen worden ver mist. Tweehonderd militairen zijn ingezet om een ingesneeuwde snel trein, die op weg was van Istanbul naar Bagdad, uit te graven. BELGRADO. Volgens het Zuid- Slavische dagblad Eorba is de Chi nese oud-wereldkampioen tafelten nis Chuang T$e Tung tijdens de cul turele revolutie vermoord. Beschul digd van „anti Mao-isme" zou hij zijn neergeschoten, toen hij de Chi nese grens probeerde over te steken. SAIGON. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft de „afstraffing" van Noord-Vietnam geëist door uit breiding van de bombardementen op alle militaire doelen. den die pas moeten opgeven als het militaire overwicht van hun tegen partij zo groot zou worden dat die overal en voortdurend zoveel troe pen beschikbaar heeft dat de Viet cong geen kans krijgt. Maar dat is een potentieel dat eenvoudig weg niet op te brengen is. Geen versterkingen Het verloop van deze slagen en bliksemacties waarvoor Saigon het aanvankelijk beraamde Thet-be- stand meer helemaal heeft opgege ven logenstraft in elk geval de op timistische prognoses van generaal Westmoreland. Het is waar dat de Vietcong moeilijkheden heeft by de recrutering - maar voor een groot deel komt dat ook doordat de be volking tegenwoordig maar liever wegtrekt uit Vietcong-gebieden uit vrees voor de grote bombardemen ten die meestal volgen. Bommen maken nu eenmaal geen onderscheid tussen guerilla-strijders en onschul dige burgers. Dat betekent een toe neming ook van het aantal vluch telingen en het is zeker niet de ge- schikste methode om bij deze de Amerikanen beminder te maken. Er komen zo langzamerhand ook berichten uit Zuid-Vietnam over an ti-Amerikaanse uitingen, ondermeer het bekeuren van Amerikaanse sol daten) wegens verkeersovertredin gen en het verwijderen van Engelse uithangborden van kroegen. Dat de Vietcong in staat is tot zijn grote acties tekent ook wel het ge ringe effect van de bombardemen ten. En daarvan is de nieuwe hou ding van Washington ook een erken ning. Vroeger was het: alleen stop zetting van de bombardements- v lucht en. als Noord-Vietnam dan maar geen versterkingen meer naar het zuiden stiLurt. Nu is het: als Noord-Vietnam dan maar niet meer versterkingen naar het zuiden stuurt dan gewoonlijk. Hoe dat gecontro leerd zou moeten worden en door wie, is niet duidelijk. De boodschap luidt dan ook eigenlijk: over het sturen van versterkingen praten we niet meer, daar valt toch niets te gen te doen. Het zou het verdwijnen betekenen van één barrière op de weg naar onderhandelingen. Maar op die weg zijn nog zoveel andere obstakels dat al te veel optimisme nog niet gerechtvaardigd is - alleen maar een klein beetje. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Bij een onlangs door de hoofdstedelijke verkeerspo litie uitgevoerde controle is duide lijk gebleken, dat vele automobilis ten zich, althans in Amsterdam, hy perweinig aantrekken van de ver keerslichten. DEN HAAG. Bij de Rijkspost spaarbank was er in februari een spaaroverschot van 72,2 miljoen gul den (in jan. 1967: 15,8 miljoen). In de afgelopen maand werd ingelegd 188,5 miljoen (jan. 1967: 132,2 mil joen) en opgenomen 116,3 miljoen (jan. 1967: 123,4 miljoen). ROOSENDAAL. In een bocht van rijksweg 56, vlak bij het nieuwe ziekenhuis te Roosendaal, is een be stelwagen geslipt en in de midden berm vastgelopen. Toen de politie er bij kwam, bleken de inzittenden te zijn verdwenen. Men vond in de auto een partij van ongeveer 330.000 si garetten, die vermoedelijk uit België afkomstig zijn. De pakjes waren niet gebanderolleerd. DEN HAAG. Dezer dagen zal op voorstel van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend, dat betrekking heeft op de zg. wel- wa artsvastheddsbepa lingen in ver schillende sociale verzekeringswet ten. DEN HAAG. Bij een inbraak in een postorderbedrijf aan de Fran- kenslag in Den Haag zijn 300 dames- en herenhorloges en een bandrecor der gestolen. De dieven verschaften zich toegang tot het pand door aan de achterzijde een ruit te vernielen. BARNEVELD. De Barnevel'dse politie heeft de negentienjarige T. H. uit Barneveld aangehouden, die verdacht wordt van het plegen van ontucht met een vijftienjarig meis je. H. voerde zijn praktijken uit in een bosperceel bij Barneveld. ROTTERDAM. De scheepswerf Verolme heeft opdracht gekregen van de Homlinie om de Hornland, die met behulp van vijf drijvende bokken de Waterweg is overgevaren en in nog geladen toestand is inge dekt in het Prinses Irenedok, te gaan repareren. De reparatie zal in 70 da gen uitgevoerd moeten worden, ge rekend vanaf 1 februari. HAAFTEN. Het 900 brt. metende Duitse binnenvaartuig „Detlof An drea" uit Duisburg is op de Waal ter hoogte van HelouW (gem. Haaf- ten) op het wrak gelopen van een gezonken schip, door midden gebro ken en eveneens gezonken. AMSTERDAM. In de Chasséstraat in Amsterdam is een derde etage geheel uitgebrand, waardoor een echtpaar met drie kinderen en de moeder van de vrouw op straat kwamen te staan. Zij zijn door de rampendienst in Amsterdam elders ondergebracht. AMSTERDAM. De beiaard van het koninklijk paleis aan de Dam in Amsterdam zal heden (maandag) voor het eerst sinds jaren weer be speeld worden. Als onderdeel van de restauraties in het paleis was ook het klokkenspel grondig nagekeken. Er moesten o.m. een aantal klokken vervangen worden. SAIGON. 5-2. Zuid-Vietnam heeft een dringend beroep op het buiten land gedaan voedsel, medicijnen, kleding en bouwmaternialen te stu ren ten behoeve van de vele oor logsslachtoffers. Er waren al bijna een miljoen vluchtelingen in het land en daar zijn er door de ge vechtshandelingen van de afgelopen dagen zeker 170.000 bijgekomen. SAIGON, 5-2. De verliescijfers voor de periode van 29 januari tot 4 februari worden in Saigon voor geheel Zuid-Vietnam als volgt opge geven: gesneuveld 16.976 Vietcong - leden en Noordvietnamezen, 993 Zuidvietnamezen, 471 Amerikanen en 13 geallieerden. Gewond: 2.744 Amerikanen, 3.229 Zuidvietnamezen en 102 geallieerden. Inbrekers lieten buit van 150.000 gulden op straat achter AMSTERDAM. 4-2. Sieraden en horloges die inbrekers zaterdagnacht bij de juwelierszaak Regli in de Kal- verstraat roofden en bij hun vlucht op straat achterlieten, vertegenwoor digden naar thans is gebleken een waarde van 150.000 gulden, een halve ton meer dan eerder werd gemeld. Naar de politie nog verklaarde, trad de alarminstallatie in werking toen de inbrekers een deur op de eerste etage wilden forceren. Via de ze deur hadden zij de winkel kun nen bereiken. Nu vluchtten zij naar de tweede verdieping en bereikten over het dak het restaurant „Formo sa". Hun vluchtweg was duidelijk na te gaan door de horlogesVn sieraden die zij onderweg o.a. in de dakgoot, verloren. DODELIJKE ONGELUKKEN EDE. Op het kruispunt Huygens- straat-Doornlaan te Ede botste de 16-jarige scholier C. H. L. van den Boogaard uit Ede tegen een autobus van de N.M.B. De jongen overleed kort na de aanrijding. ZWAAGDIJK. In een ziekenhuis te. Hoorn is de vijfjarige Mieke Neefjes uit Zwaagdijk overleden aan zware verwondingen die ze bij een ongeval in haar woonplaats op liep. Het kind liep plotseling de weg op en werd aangereden door een passerende auto. KAPELLE. De 21-jarige heer A. de Koning uit Zeist is dodelijk ge wond bij een verkeersongeval te Kapelle op rijksweg 58. De auto. die hij bestuurde, botste op een twee wielige aanhangwagen van een vrachtauto, die door nog onbekende oorzaak was 'losgeschoten en op de linkerweghelft was terechtgekomen. De heer de Koning overleed na aan komst in het ziekenhuis in Goes. MAARHEEZE. Gp de E 9 tussen Haarheeze en Leende is de 38-jarige mejuffrouw Ph. van Gastel uit Maar- heeze verongelukt. Zij reed met haar wagen onder een vrachtauto, be stuurd door S. C. H. uit Sterksel. AMSTERDAM. De 78-jarige heer J. Veenstra uit Amsterdam is op de Wiltzanghlaan in zijn woonplaats toen hij plotseling met zijn fiets naar links uitweek aangereden door een achteropkomende auto. De man overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnïu Vorige week gingen de prijzen reeds naar beneden, maar voor de exporteurs was het toch nog moge lijk een behoorlijk kwanta af te zet ten. Deze week ondervinden zij ech ter meer moeilijkheden en gaat de verkoop in het buitenland zeer stroef. Mede hierdoor liepen de no teringen opnieuw terug en ontvangt de teler voor zijn uien van klasse I niet meer dan 8 a 9 cent per kg. netto. In Zeeland waren de prijzen voor de middel lager d'an in Mid- delharnis, de grove daarentegen ho ger. St. Annaland noteerde voor middel Masse I f 12,10-12,24. St. Maartensdijk eveneens en Middel- harnis f 12,98. Gelet op de dinsdag notering van f 14,15 een sterke da ling. De grove deden in Zeeland f 14,50, in Middelharnds f 12,50, een opmerkelijk niet te verklaren ver schil. De drielingen werden afge mijnd tussen f 13,00 en f 13,50 per 100 kg. en de packiers tussen f 10.00 en f 11,00. Zeeland lag voor de drie lingen hoger en Middelharnis voor de picklers. Het totale aanbod op laatstgenoemde veiling was 47 ton, waarvan 30 ton Masse II. Deze no teerden voor de grove f 10,50, voor de middel van f 9,98 terug naar f 9,57 en voor de drielingen f 13,09 of gelijk aan drielingen Masse I. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonhoven (vac. H. Jongerden) en te Vlaardingen (vac. G. Biesbroek): drs. A. Noordegraaf, Oldebroek; te Holwierde (toez.): J. van Leeuwen, Rockanje; te Wezep (vac. A. Gooijer): K. Schipper, Mid delharnis (verbeterd bericht). Beroepbaar: kand. J. G. Barn- horn, Parklaan 59, Sassenheim. Ger. Kerken Beroepen te Nieuwolda-Wolden- dorp: kand. W. B. Obbink, Amster dam. Aangenomen de benoeming tot di recteur van de Stichting Geref. Cen trum voor Jeugd cn Jongerenwerk in Zeeland: J. Wessel, Middelburg. Een heel oude foto van Brouwers haven, waarschijnlijk van voor 1900. Men komt tot die conclusie, gelet op de plaats van het Jacob Cats- monument en de oude schuur tegen over de zijkant van hotel Schraver. Die schuur is al heel lang verdwenen Advertentie I Centrale verwarming Me0lstraat2O, Zierikzee, 181.01110-3211 Blaiberg maakt het goed KAAPSTAD, 3-2. De Zuid-Afri kaanse tandarts Blaiberg, die een maand geleden een harttransplan tatie onderging, maakt het goed, zo verklaarde zijn echtgenote, die elke dag een telefoongesprek met hem voert. Wanneer de patiënt het zie kenhuis kan verlaten zal niet eerder worden beslist dan na de terugkeer van de leider van de transplantatie- groep, dr. Barnard, die op het ogen blik buitenslands is. Blaiberg ver blijft nog steeds in de steriele ka mer van het ziekenhuis. Juwelenroof in hotel LONDEN, 3-2. De Britse zaken man S. Bobroff, ontdekte vrijdag bij aankomst in zijn hotel in Zü- rich, dat twee van zijn koffers wa ren opengebroken en dat juwelen waren ontvreemd voor een waarde van 48.000 pond sterling. Jongen verongelukt HEERENVEEN, 3-2. Zaterdag morgen is in de hoofdstraat te Gor- redijk de 16-jarige bakkersknecht Ale Jongedijk uit Luxwoude met zijn bromfiets verongelukt. Tijdens een lichte sneeuwbui heeft hij ver moedelijk een putje aan de trottoir band geraakt. Daarop moet hij fron taal in botsing zijn gekomen met een lantaarnpaal waarbij hij de dood vond. BOURNEMOUTH, 3-2. Vele vrou wen achter het stuur dragen kle dingstukken die verkeersongeluk ken in de hand werken. Tot deze conclusie is een veilig-verkeersdes- kundige in de zuid Engelse bad plaats Bournemouth gekomen, na veelvuldig op straathoeken het ver keer te hebben gadegeslagen. De expert, majoor Frederick Cook, ziet vooral gevaar in knellende kle dingstukken, zoals te strakke cor- setten ed. De dames kunnen niet goed adem halen, krijgen het be nauwd en proberen al rijdende de knelling wat te verminderen. Of zij worden cholerisch en zijn geneigd het gaspedaal wat dieper in te trap pen. In beide gevallen is de kans op ongelukken groot, zo meent de ma joor. Ook heeft hij het niet begre pen op jurken met wijde mouwen, schoenen met hoge hakken en glad de handschoenen Feuilleton De Fransen trokken langzaam verder naar de binnenstad van We nen. Zij hadden die grote Haydn niet willen krenken maar de com ponist van de „Schepping" hun dankbare hulde willen brengen. Dat noch de Weners, noch Haydn dit begrepen, is weliswaar gemakke lijk aan te nemen, maar eert de rid derlijke houding van de vijand des te meer. Van deze tijd' af speelde Haydn elke dag na zijn ochtendgebed zijn lieve nationale hymne. Hij meende, dat er zegen zou voortspruiten uit de tonen voor Oostenrijks keizer en land. Zes en twintigste hoofdstuk. „Ik ga rusten, ik ben moe, 'k sluit mijn beide ogentoe/'» Haydn's echtgenote was gestor ven. Zij had hem maar weinig zon neschijn gegeven; zijn karakter had ze nooit geheel begrepen en de waarde ervan steeds te gering ge schat. Nu zij dood was en in vrede van hem heengegaan, had Haydn toch slechts een vrome herinnering aan haar bewaard. Stil, onbemerkt, wilde hij zijn le venslamp laten uitgaan. Dat de We ners hem niet vergeten hadden, stond bij hem vast. In de aula van het universiteits gebouw zou de „Schepping" weer uitgevoerd worden. Men wilde zich echter niet alleen geestelijk aan dit heerlijke werk verkwikken, men wilde, voor 't laatst, do lieve mees ter zien. Dodelijk ongeluk met landbouwmachine APELDOORN, 4-2. Zaterdagmid dag is de 43-jarige mevrouw R. Bat hoorn-de Haas uit Beekbergen om het leven gekomen, toen zij gegre pen werd door de ronddraaiende messen van een meststrooier. Het slachtoffer had juist samen met haar echtgenoot, de machine schoon gemaakt. Elfjarige jongen gestikt in dop van ballpoint SPRANG-CAPELLE. 4-2. In Sprang-Capelle is zondagmiddag de elfjarige Peter van Dam gestikt toen hij de beschermdop van een ballpen inslikte. De jongen was bezig met zijn huiswerk. Hij werd in allerijl naai* het ziekenhuis in Waalwijk ge bracht waar men het voorwerp ver wijderd. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Bijslag minimumloon ook voor werknemers G.S.W. DEN HAAG, 3-2. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat ook aan werknemers bij de sociale werk voorziening (G.S.W.) de bijslag van f 3 per week op het voor hen gel dende minimumloon kan worden toegekend, waaromtrent onlangs in het bedrijfsleven overeenstemming werd bereikt. Deze bijslag geldt met terugwer kende kracht over het reeds verstre ken gedeelte van het jaar. Dodelijk ongeluk op booreiland bij R.D.M. ROTTERDAM, 3-2. De 52-jarige lasser H. H. Moen uit Rotterdam is vrijdagavond bij het werk aan boord van het booreiland „Sedneth 2" bij de werf van de R.D.M. te Rotterdam in een vijf meter diepe paalbeun gevallen en overleden. Tegen kan- tiruetij d misten collega's de lasser. Zij vonden hem in de paalbeun. In de verbandkamer van ihet bedrijf bleek dat hij was overleden. Vrouw gestikt onder vallend opklapbed GRONINGEN, 3-2. De 76-jarige mej. T. Spilger uit het Pelster gast huis te Groningen is in haar wo ninkje dodelijk verongelukt. Zij struikelde over een vloerkleedje, wilde zich vastgrijpen aan het op- Mapbed, maar het bed sloeg om en de bejaarde dame raakte er onder bekneld. Zij kreeg een stang van het opMapbed op haar hals waardoor ze stikte. Ze werd later op de avond gevonden door een vriendin die op bezoek 'kwam. Haydn schrok, toen hij de uitno diging kreeg. Lang weifelde hij, of zijn kracht het hem nog wel zou veroorloven, nog éénmaal in de con certzaal te verschijnen. Maar zijn hart overwon. In stille afwachting staan de mu- sioi bij hun lessenaars, de zaal is stampvol, slechts heel zacht gefluis ter is te horen. Op een draagbaar wordt Haydn, begeleid door velen uit de hoge kringen en de adel van Wenen, de zaal binnengedragen. Een duizendstemmig gejuich bruist als een storm door de zaal. „Leve Haydn". Pauken en trompetten stemmen ermede in. Naast vorstin Esterhazy is zijn plaats. Hij kust haar zwijgend de hand; de traan die hij daarop ach terlaat, zegt meer dan woorden kun nen uitdrukken. De rector magnificus, Salicri, Beethoven komen hem hartelijk be groeten, Dames verdringen zich om hem heen en pakken hem zorgvuldig in kostbare shawls. Barones Spiel- mann en mejuffrouw Kurzbreck, be roemde dilettanten, stellen hun hul- digingsgedichten ter hand. Allen wa ren op 'het gezicht van de bevende, gelukkige grijsaard diep ontroerd. Hot oratorium begon. Met volmaakt meesterschap, want de liefde leende aan de kunst haar schoonste gaven, werd het ene ge deelte na het andere voorgedragen. Haydn herkent zijn eigen werk nauwelijks. Hij zit met gebogen hoofd, hij luistert niet met de oren, hij hoort met zijn gehele ziel, de melodieën. DINSDAG 6 FEBRUARI. NED. I. Vandaag beginnen de Olympische winterspelen in Gre noble. Om zes uur geeft de NTS een samenvatting van de openingsplech tigheid. De TROS gaat na het nieuws van zeven uur verder met een afle vering van „Mr. Ed". „Ed de gok ker" is de titel. Na het sprekende paard etn aflevering van „Mr. Ter rific", die deze keer de lijfwacht is van Harley, de assistent van B. J. Reed. Het journaal wordt gevolgd door een kort filmverslag van de vandaag gehouden wedstrijden in Grenoble. Nadat de kleine TROS- mensen hun kleine wensen hebben gedaan is het tijd voor de derde se rie van de avond: „Danger Man". „De dodende discjockeyis de on dertitel. Op een oud fort uit de tweede wereldoorlog huist een ille gaal radiostation. Er blijken daar dingen te gebeuren ,die met radio niets te maken hebben. Vervolgens een filmverslag van de rallye van Monte Carlo. De camera heeft ge tracht de belevenissen van de equipe Rob Slotemaker in deze monsterrit vast te leggen. Tenslotte nog een programma van de Bond zonder Naam. NED. II. De dinsdagavond begint met Pipo, het journaal, de reclame en het internationaal jeugdjournaal „De Verrekijker". Daarna van „Ge west tot Gewest" en de „Eenentwin tigste Eeuw". Vanavond wordt in deze spectaculaire serie de invloed van de natuurstudie op de techniek behandeld. Na het journaal „Dub belspion". Scott en Robinson ont moeten in Rome het meisje, dat Scott indertijd als een soort pleeg dochter heeft opgevoed. In „Denk- Beeld'> heeft Joop van Tijn een ge sprek met de heer Th. Oltheten, hoofddirecteur van de Staatsdruk kerij en Staatsuitgeverij. „Twee- duuster" sluit zoals gewoonlijk de dinsdagavond weer af. „Het visioen van de genadeloze luitenant" vertelt over een jong luitenantje, dat al te grote vechtplannen heeft. DINSDAG 6 FEBRUARI. NED. I. Schooltelevisie: 10.20 Schrijversportretten; 10.45 Walter en Connie; 11.10 Ontdekkingen in onze samenleving; 1Ï-.35 Tanzania, een ontwikkelingsland; 12.00 Einde; 18.00 Olympische winterspelen; 18.50 Pi- po; 19.6 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster;" 19.06 Mr. Ed; 19.30 Mr. Terri fic (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal 20.16 Ster; 20.20 Olympische winter spelen (kleur); 20.35 Kleine mensen hebben grote wensen. 21.00 Danger man; 21.50 De rallye van Monte Carlo; 22.35 Bouw een huis; 22.45 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 De verrekijker; 19.15 Van gewest tot gewest; 19.35 De 21ste eeuw (kleur); 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Dubbelspion (kleur); 21.10 Denk-beeld- 21.50 Tweeduuster; 22.15 Journaal. 66 (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Het eerste deel is uit. Donderend applaus davert door het gebouw. Haydn 9taat op en wijst met de hand naar de hemel. Alles is van boven gekomen! roept 'hij met bevende stem. Dan verlangt hij naar huis. Men brengt de draagbaar bij hem, legt hem er op en draagt hem de zaal uit. Duizenden handen strekken zich naar hem uit - ten afscheid. Hij 'kan ze niet allen drukken, hoezeer zijn hart daarnaar ook ver langt, maar zijn ogen danken allen. Zegenend Strekt hij nog eenmaal de handen uit naar het orkest. Dan sluiten de vleugeldeuren en - de wereld zich achter Haydn toe. Hoe gaarne had Haydn, als vroe ger, iedereen vrolijk bij zich aan huis ontvangen, maar de kracht ont brak hem. Zeven en zeventig jaar buigen de mens en verteren onbarmhartig zijn energie. De rug kromt zich, de be nen weigeren de dienst, de handen beven en voor de tranende ogen zweven lichte nevels. Weg is al mijn kracht. Moede en mat ben ik! Deze woorden liet Haydn van no ten voorzien drukken en onder zijn vrienden verdelen. De eenvoudige melodie van hoge tonen in tertsen naar beneden gaand, gaf een roe- rond beeld van zijn, zich ten grave neigende levenszon. Met dit visite kaartje nam hij van zijn ontelbare vrienden en bewonderaars afscheid. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4