DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEER HEVIGE CEVECHTEN BEGONNEN IN VIETNAM Statuten van V.P.R.O. worden herzien Elf mensen door slippende auto gewond Deense koningsdochter gaf ja-woord Anti-Vietnambetoging op Soesterberg Johnson maakt moeilijke tijd door ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maiindii^ 5 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19939 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Boeiende cross-country iti Domeinen Zware aanval van Vietcong op Amerikaans depot in Saigon SAIGON, 5-2. Noordvietnamesc strijdkrachten hebben heden (maan dag) de basis van de Amerikaanse mariniers in Khe Sanh met artillerie beschoten, evenahi Amerikaanse stel lingen op de nabijgelegen heuvel 861. Dit is door een Amerikaanse militai re woordvoerder in Saigon meege deeld. Men vraagt zich in Saigon af, of hiermee het lang verwachte offensief van de Ncordvietnamezen begonnen is. Khe Sanh ligt in de noordweste lijke hoek van Zuid-Vietnam, even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. De basis werd ook met mortieren en raketten bestookt. De aanval be gon maandagochtend om vier uur. Tien minuten later bestormden de eerste Noordvietnamezen Ameri kaanse stellingen op heuvel 861, die zes kilometer ten noordoosten van Khe Sanh ligt. Om 5 uur 20 drongen de aanvallers de binnenste verdedi- Senator Robert Kennedy heeft een wetsvoorstel ingediend om. bui ten het bestaande toelatingsstelsel om. 5.000 Sicilianen op te nemen die dooi* de recente aardbevingen zijn getroffen. Man met varkens- hartklep uit ziekenhuis LEEDS, 3-2. Een man die een maand geleden een varkenshartklep kreeg „overgeplant" heeft zaterdag een ziekenhuis in Leeds verlaten. De patiënt is de 43-jarige horlogema ker Harry Holt. gingsgordel op de heuvel binnen, ter wijl artillerie van de Amerikaanse basis het vuur opende op de eigen heuvelstellingen die door de vijand waren bezet. De Amerikanen zetten een tegen aanval in en waren er om 5 uur 45 in geslaagd de vijand te verdrijven. Om 6 uur 20 vielen de Noordviet namezen opnieuw aan. Deze bestor ming duurde slechts 25 minuten. Om 7 uur 25 hadden alle aanvallers zich teruggetrokken. De beschieting van de basis in Khe Sanh heeft twee uur en drie kwartier geduurd. In Zuid-Vietnam laaide de strijd zondag in de loop van de dag weer in volle hevigheid op nadat het aan vankelijk betrekkelijk rustig was ge weest. In de hoofdstad Saigon zette de Vietcong een zware aanval in op een groot Amerikaans depot in de Chinese satellietstad Cholon. Ook bjj het vliegveld Than Son Shoet werd weer hevig gevochten. Het vliegveld dat aanvankelijk weer voor de burgerluchtvaart ge opend was, moest weer worden ge sloten. Eenheden van de eerste Ame rikaanse luchtcavalerie-divisie zijn naar Saigon overgebracht om de ver dedigers te versterken. Naar Verluidt, had ook de Vietcong de afgelopen nacht versterkingen ontvangen. Een Amerikaanse tankeenheid is ingezet bij Thoe Doec. acht kilometer ten noordoosten van Saigon. Ook in Da Nang in het noorden, waar een grote Amerikaanse basis ligt, wordt hevig gestreden, Ameri kaanse bommenwerpers vielen gere gelde vijandelijke eenheden van - naar schatting - drie bataljons (1500 man) aan die 10 kilometer ten zuid westen van de stad stellingen bij de belangrijke verkeersweg nr. 1 had- AMSTERDAM. 3-2. Elf Amster dammers die in Amsterdam-Oost op de vluchtheuvel op de tram ston den te wachten, zijn gewond geraakt toen een auto, bestuurd door de 21- jarige chauffeur G. J. uit Neder- horst den Berg. op de tramrails slip te en op hen inreed. Het ongeluk ge beurde op de Middellaan hoek Kruislaan. Behalve een 13-jarige jongen die ter plaatse eerste hulp kreeg', werden de gewonden over gebracht naar het O.L.V. Gasthuis en het Weesperplein ziekenhuis. De 21-jarige Cisca van der Hout en de 76-jarige heer W. Kartoun moesten beiden met hoofdwonden, een her senschudding en een gebroken been worden opgenomen. De overige slachtoffers konden na behandeld te zijn huiswaarts keren. Volgens de chauffeur had hij plot seling moeten remmen voor een auto die hem geen voorrang ver leende. De bestuurder van deze wa gen verklaarde echter dat hij het kruispunt al was gepasseerd toen het ongeluk gebeurde. Een brand in het Roosevelt Hotel in de Amerikaanse stad Boston heeft aan zeker negen mensen het leven gekost, aldus de politie. Prinselijk paar terug uit Denemarken SCHIPHOL, 4-2. Prinses Beatrix en prins Claus zijn zondagmiddag om ongeveer vier uur op Schiphol aangekomen. Het prinselijk paar heeft in Dene marken het huwelijk van prinses Benedikte en prins Richard zu Sayn Wittgenstein Berleburg bijgewoond. „Dakar" officieel als verloren beschouwd TEL AVIV, 4-2. Israël heeft zon dag bekend gemaakt dat de onder zeeër „Dakar" en zijn 69 beman ningsleden als verloren moeten wor den beschouwd. Het schip verdween elf dagen geleden in de Middellandse zee. De Israëlische luchtmacht en marine hebben het zoeken zondag gestaakt. Achter het stuur in slaap gevallen - Eén dode LOPIK, 4-2. De heer F. M. Holink uit Capelle aan de IJssel is zondag middag tegen zes uur op de M. A. Reinaldaweg in Lopik achter het stuur van zijn auto in slaap geval len. De auto, die met een snelheid van 60 a 70 kilometer reed. kwam in de berm terecht en kantelde. Ten gevolge daarvan werd het hoofd van zijn 38-jarige vrouw, die naast hem zat, verbrijzeld. Ze was vrijwel op slag dood. De heer Holink en zijn beide kinderen van twaalf en acht ten, die achter in de auto zaten, liepen schaafwonden op. den betrokken. Men vermoedde het begin van een Noordvietnamees of fensief tegen deze op één na grootste stad in Zuid-Vietnam. De Vietcong spreekt van „enorme overwinningen". Het persbureau van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront meldde zondag dat „de bevolking overal tegelijkertijd in opstand is gekomen. Dat de marionettenrege ring van Saigon uiteen viel en dat de Vietcong zich met de bevolking heeft meester gemaakt van vele pro vinciehoofdsteden. Ook in Hoe-e, in het noorden, is de toestand nog onoverzichtelijk. De vlag van de Vietcong wappert nu al enkele dagen op de oude citadel op de noordelijke rivieroever, waar van huis tot huis wordt gevochten. Ook delen van de stad in het zuiden zijn in handen van de tegenstanders van de Zuidvietnamese regering. Inmiddels begint men - zij het zeer onvolledig - beeld te krijgen van de toestand waarin de burgerbevolking verkeert, een Amerikaanse woord voerder sprak van zeker 175.000 vluchtelingen tengevolge van de ver rassingsaanvallen op vele steden. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon zouden minstens 20.000 mensen van huis en haard zijn verdreven. HILVERSUM. 3-2. Het algemeen bestuur van de V.P.R.O,, dat zater dag evenals vorige week zaterdag in vergadering bijeen is geweest .heeft besloten de statuten van de V.P.R.O., daterend uit 1926, te herzien. Het da- dagelijks bestuur is opgedragen in de bestuursvergadering van 2 maart te komen met een voorstel voor een commissie tot herziening van de sta tuten. De reeds bestaande uitgangspunten voor het programmabeleid zijn op nieuw geformuleerd. Het algemeen bestuur heeft unaniem ingestemd met de intenties daarvan, te weten: de V.P.R.O. stelt zich ten doel op ba sis van evangelie en humanistische cultuuropvatting radio- en t.v.-pro- gramma's te verzorgen die het de luisteraars en kijkers mogelijk ma ken zich een bee|d te vormen van wat er leeft in geloof, maatschap pij. geestelijk leven en cultuur. De programma's beogen een oriëntatie op deze gebieden. De V.P.R.O. wijst een dogmatische houding in gods dienstig, politiek en cultureel opzicht af. Hij beschouwt 't als een van zijn belangrijke opdrachten informatie te verdiepen. Deze formulering' zal nader worden uitgewerkt. Het dagelijks bestuur is uitgebreid tot zeven lellen. Nieuwe leden zijn mr E. Kuylman, H. Schaafsma en prof. dr. P. Smits. Rusk en McNamara WASHINGTON, 4-2. De Ameri- kaanse minister van buitenlandse za ken. Dean Rusk, heeft zondag voor de televisie verklaard dat de V.S. de afgelopen weken, toen zij meer te weten probeerden te komen over de Noord Vietnamese verklaringen inza ke vredesonderhandelingen, de in tensiteit van de bombardementen op Noord-Vietnam hadden verminderd. Maar uit de openlijke verwerping door Hanoi van de „formule van San Antonio" plus de militaire acties van de Noord-Vietnamezen en de Viet cong was wel gebleken dat de Noord- vietnamese regering nu geen belang stelling heeft voor vredesbesprekin gen. De Amerikaanse minister van de fensie, Robert McNamara, zei in de zelfde uitzending dat de V.S. klaar staan om versterkingen naar Viet nam te zenden. Dit zou echter niet gepaai*d gaan met een verzwakking van hun positie in Europa of elders. Totnutoe hadden de Amerikaanse militaire bevelhebbers in zuidoost- Azië echter niet om versterkingen gevraagd. Advertentie Waddenzee is „belangrijke kinderkamer" BAKKEVEEN, 3-2. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat bij sluiting van de Waddenzee een zekere verarming zal optreden van tegen woordig economisch belangrijke vissoorten in het nabij onze kust ge legen zeegebied. De grootste betekenis van de Waddenzee is namely k haar functie van kinderkamer van juist voor de Nederlandse visserij belangrijke vissoorten als tong, haring, garnaal en schol. Voor de garnaal heeft ze ook nog de functie van woongebied voor het vol wassen dier. Drs. J. J. Zylstra, medewerker aan het Rijksinstituut voor Vissc- ryenderzoek in IJmuidcn, vertelde dit zaterdagmorgen op een bijeen komst van Waddenzeevissers in de Volkshogeschool Allardsoog in Bakkeveen. Sinds kort, zo deelde hy mee, bestudeert een aantal on derzoekers van dit instituut de betekenis van de Waddenzee voor de Visserij. De studie is pas in een beginfase. Drs; Zijlstra kon daarom slechts voorlopige conclusie trekken. Speciaal voor een kwantitatieve benadering achtte hij de beschikbare gegevens nog onvoldoende. QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 KOPENHAGEN, 3-2. De 23-jari- ge Deense koningsdochter Benedikte en de 10 jaar oudere Duitse prins Richard-Casimir zu Sayn-Wittgen- stein-Berleburg hebben in de kapel van het slot Fedensborg in Noord- Seeland, 50 km van Kopenhagen, el kaar het ja-woord voor het leven ge geven. De met witte seringen versierde kerk, daterend uit 1726 was een sfeervolle omgeving voor de huwe lijksplechtigheids, waarbij koning Gustaaf Adolf van Zweden, koning Olaf van Noorwegen, koning Kon- stantijn van Griekenland en koningin Anne-Marie, prinses Beatrix en prins DONIA WERST AL. Zondagoch tend vroeg is op de weg St. Niko- laasga-Joure in Doniawerstal een personenauto geslipt en tegen een hem tegemoetkomende bromfietser gebotst. De bromfietser, de 19-jarige timmerman H. J. M. Verweij uit Joure, overleed ter plaatse. SOESTERBERG, 4-2. Een vijftig tal jongelui heeft zondagmiddag bij de vliegbasis Soesterberg een beto ging gehouden tegen de oorlog in Vietnam. Bij de ingang van het Amerikaanse gedeelte van de basis schreeuwden de jongelui, die twee Vietcongvlag- gen meedi'oegen. anti-Amerikaanse leuzen en zwaaiden met spandoeken en borden. De betoging, die ongeveer twee uur heeft geduurd, had een zeer rus tig verloop. De militaire autoriteiten hadden in verband met de tevoren bekendge maakte betoging de bewaking van het vliegveld verscherpt. Langs het hek patrouilleerden regel matig militairen met honden. ZIERIKZEE, 3-2. Op de kruising Caustraat-Mulockstraat in Malta vond vrijdagmiddag een botsing plaats tussen een bestelwagen bestuurd door H. J. K. uit Zierikzee en een personenwagen met aan het stuur mej. M. E. D., eveneens uit Zierikzee. De over de Caustraat in de richting Grachtweg rij dende personenauto verleende geen voorrang aan de van rechts, uit de Mulockstraat komende bestelwagen. De botsing was zo hevig dat de bestel wagen kantelde, op z'n dak kwam te liggen en vervolgens over de zijkant nogmaals kanteldeDe bestuurder kwam met de schrik vrij, evenals de bestuurster van de personenauto. De politie ivas snel ter plaatse en stelde een onderzoek in naar de toedracht van het gebeurde. De twee auto's wer den ernstig beschadigd en door de kraanwagen van de fa. de Jonge weg gesleept(Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Grote stadsleven wil vaak zeggen: miljoenen mensen die eenzaam zijn. ÖSOGGCOOOSOCOOCCCOCCOSOCCC Claus, de Engelse koningin-moeder Elizabeth, alsook talrijke andere le den van de Europese adel aanwezig zijn 'geweest. Op de tonen van Palestrina's „Si- cut servus desiderat", gezongen door het Kopenhaagse jongenskoor, leidde koning Frederik de vijfde van Dene marken zijn dochter naar het altaar. Droogte in zuid-Frankrijk TOULON, 4-2. In grote delen van Zuid-Frankrijik heerst een ongeken de droogte, waarvan met name een stuk van de Rivièra heeft te lijden. Terwijl het noorden nog maar nau welijks bekomen is van de recente overstromingen na zware regenval, krijgen de 300.000 bewoners van de kuststrook tussen Toulon en Le La- vandou twaalf uur per dag geen wa ter toegevoerd. Politici en ambtenaren van het departement Var hebben in een te legram de regering gewaarschuwd dat „de openbare orde niet verze kerd zal kunnen worden als de be volking van dorst blijft versmach ten". Vissersboot gezonken in de Perzische Golf TEHERAN, 4-2. Bij Bandar Abbas in het oostelijke deel van de Perzi sche Golf zijn dertig mensen ver dronken toen een vissersboot hier in een storm verging. Supermicroscoop DEN HAAG, 3-2. Met een in de Verenigde Staten ontwikkelde super microscoop is het mogelijk de iden titeit van één enkel metaalatoom vast te stellen. Menkon tot nu toe een atoom wel „zien", maar het was onmogelijk te bepalen wat voor atoom dat was. De nieuwe microscoop is een vin ding van prof. Erwin Müller van de Pennsylvania State University in de Verenigde Staten en diens mede werkers. jVolgens het Amerikaanse natuurkundige instituut kan het in strument worden gebruikt om on zuiverheden in metalen en legerin gen te bestuderen. Onstandvastig weer Verwachting tot dinsdagavond: In het noordoosten van het land: zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw en een krachtige tot harde zuidooste lijke wind en temperaturen om het vriespunt; elders: zwaar bewolkt met enige neerslag, in hoofdzaak regen, temperaturen enkele graden boven het vriespunt en overwegend matige zuidelijke wind. 6 febr. Zon op 8.13, onder 17.35. Maan op 10.47, onder 1.43. Eerste kwartier: 6 febr. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 febr. 7.50 v.m. 20.22 n.m. BROUWERSHAVEN 6 febr. 7.48 v.m. 20.14 n.m. Doodtij: 8 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk zorgde zondag voor flinke opklarin gen, maar in het zuiden van het land vormde zich dikke mist, die zich in de loop van de dag naar het noor den uitbreidde. De temperaturen kwamen in de mistgebieden niet ho ger dan 1 tot 3 graden terwijl in het noorden, waar het vrijwel de gehele dag zonnig bleef, de temperatuur tot 5 graden steeg. Intussen kwam van het zeegebied tussen IJsland en Schotland een diepe depressie aan. Een frontensys teem ervan bereikte in de ochtend met sneeuw het westen van ons land. Achter het front heeft zich ten zuiden van Ierland een nieuwe sto ring gevormd di, al uitdiepend, in de x*ichting van ons land trekt. Hierdoor zal het frontensysteem het komende etmaal boven of in de buurt van ons land blijven zodat op veel bewolking gerekend moet wor den met neerslag zowel in de vorm van regen als sneeuw. De tempe raturen zullen om het vriespunt schommelen terwijl de wind uit zui delijke richting blijft waaien. Bij Badrinath in de streek van het Himalaya gebergte zijn dertien politiemannen door een lawine om het leven gekomen. Kot had heimwee FUERTH (Beieren), 3-2. „Pin kus", een flinke kat van drie jaar, heeft 485 km. van West- falen naar Beieren gelopen, omdat hij heimwee had. Zijn odyssee begon in september 1967, toen zijn meester hem toevertrouwde aan familiele den, die in een stadje woon den bij de Duits-Nederlandse grens. Een week later was „Pinkus" echter verdivenen. Regen, sneeuw en storm trot serend is de kat dezer dagen volkomen uitgeput in Beieren aangekomen. WASHINGTON, 4-2. President Johnson is totnutoe niet ingegaan op dc eisen van Zuidvictnam cn Zuid- Korea om harde vergeldingsmaatre gelen te nemen, zo hebben Ameri kaanse functionarissen zondag in Washington meegedeeld. Hij dringt er nog voortdurend bij Amerika's bondgenoten in het Verre Oosten op aan kalm te blijven. Om zijn zelfbeheersing blijkt hij ook de steun te hebben gekregen van het congres en grote delen van het Ame rikaanse volk. Johnson zou ervan overtuigd zijn dat een krachtige vergeldingsactie te gen Noord-Vietnam en Noord-Korea het ergste is wat de V.S. kunnen doen. Totdusver hebben zelfs „Do haviken" in Washington op een paar uitzonderingen na, geen kritiek uit geoefend op de manier waarop John son de situatie hot hoofd biedt. De Amerikaanse president heeft, behalve het bevel met het offensief van de Vietcong te breken, de oor log in Vietnam niet willen intensive ren of uitbreiden. De afgelopen week heeft hij de Amerikaanse bommen werpers zelfs uit de buurt laten hou den van de bevolkte gebieden in Noord-Korea. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1