Rennies De kalmte na de Koreaanse storm De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! BLIK DOOR HET WERELD Brandend maagzuur, A DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Voor 60 jaar.... De grootmeester der tonen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 februari 1968 Nr. 19938 Direct na het opbrengen van het Amerikaanse afluisterschlp Pueblo door de Noord-Koreaanse marine kwamen uit Washington geluiden alsof een soort tweede Cuba-crisis was uitgebroken. De kalmste klan ken kwamen uit het Kremlin, met name van premier Kosygin, die het een klein incident noemde dat de twee landen onder elkaar maar op moesten zien te lossen. En als er dan al vergeleken moest worden, dan liever met het neerschieten van Gary Powers en zijn U-2 spionage- vliegtuig indertijd boven Rusland, waarvan het onmiddellijke effect was dat Chroesjtsjef geen zin meer had in een topconferentie. Na ver loop van tijd is dit overigens alle maal keurig geregeld. De overeenkomst snijdt hout. De Pueblo is inderdaad een spionage- apparaat van allure als slechts de twee kolossen Rusland en Amerika er op na kunnen houden. De Russi sche trawlers die als maar vissen zonder ooit veel te vangen bij N.A. V.O.-vlootoefeningen, voor de kust van Florida bij Kaap Kennedy en op nog tal van plaatsen zijn wat be kender dan de Amerikaanse sche pen, waarvan er. overigens ook een dertigtal op de zeeën kruist. Voor het eerst kwamen ze in de aandacht toen de Liberty bij zijn werk voor de woestijn van Sinaï door de Israëli werd aangevallen. Een zaak die met wat vreemde ex cuses snel de doofpot inging. Kadiocontrolc De bedoeling van deze controle op het radioverkeer is zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over de tal loze elektronische aspecten van de oorlgsvoering zoals de tegenstander die gebruikt. De zo opgedane we tenschap kan gebruikt worden om bij een eventuele aanval de radar van de tegenstander in de war te brengen, zodat de eigen vliegtuigen binnen kunnen dringen, of om de lancering van raketten te beletten, of om verwarring te zaaien in de druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! VISSERIJBERICHTEN De mosselexport De mosselexport naar België en Frankrijk loopt tamelijk hard terug. Naar insiders menen harder dan normaal eind januari, begin febru ari en een topjaar, wat betreft de aanvoer c.q. de export zal 1967-'68 zeker niet worden. De prijzen voor Zeeuwse mosselen, mits van be hoorlijke kwaliteit handhaven zich goed. Minder rooskleurig is het met de aanvoer van de Waddenzee. De uit de Waddenzee aangevoerde mos selen worden niet altijd voor prijzen verkocht, die de kweker zich bij het naar huis varen heeft gedacht, hier speelt echter de wet van vraag en aanbod een rol en het komt ook voor dat de mosselen helemaal geen koper vinden. Er is nog wel aan voer van mosselen van het Duitse Wad per auto, kustvaarders zijn er de laatste weken niet geweest. verbindingen lussen de hoofdkwar tieren en eenheden te velde. Enzo voort, enzovoort. Voor een deel wordt deze soort inlichtingen ingewonnen vanuit kunstmanen, maar in sommige ge vallen is dicht in de buurt werken onontbeerlijk. Vandaar de Pueblo. Vandaar ook de kaperij. En juist omdat het hier gaat over spionage en contraspionage is het wat moei lijker geworden de morele veront waardiging erg gemeend te laten klinken. Dat gebeurt dan ook minder in Washington. Veeleer gaat men zich wat boos afvragen of de Pueblo niet wat roekeloos is ingezet, zonder be scherming van andere schepen en ook zonder dat vliegtuigen snel hulp konden bieden toen ze daarom vroeg. Intussen wordt het van veel meer belang voor president Johnson dat hij op de een of andere manier de opvarenden heelhuids terugkrijgt. Dat persoonlijk aspect gaat de Ame rikanen nu veel meer interesseren dan eventuele argumenten van zee roof of wat dan ook. Derhalve is na het krijgshaftig gedoe van de eerste dagen nu de nadruk in Washington ook komen te liggen op de diploma tieke acties. Via Moskou maar dat is uiteraard vergeefs. Onaf hankelij khcid Noord-Korea heeft zich zowel ten opzichte van China als van Rusland in een vrij onafhankelijke positie gemanoeuvreerd, waarbij overigens de sowjets contractueel verbonden zijn om bij te springen als Noord- Korea wordt aangevallen. Maar dat is ongeveer alles. Moskou heeft er dus wel belang bij dat het geen vechten geblazen wordt, maar even redige invloed staat daar niet tegen over. En de Verenigde Naties interes seren Noord-Korea ook al niet veel. Tenslotte waren die de tegenstan ders (al voerden de Amerikanen grotendeels de krijg) in de driejarige Koreaanse, oorlog die eindigde in een remise waarin de Noordkore- anen eigenlijk nooit hebben willen berustenOok hun streven is naar hereniging van de twee delen van het land - in zoverre zijn ze ver wanten van Noord-Vietnam. Of ze inderdaad Noord-Vietnam een hand je willen helpen door in Korea de spanning genoeg op te voeren dat de Zuidkoreaanse regering zijn troe pen wel terug zou trekken uit Viet nam is trouwens ook een serieus aangehangen theorie. De moeilijkheid voor de V.S. is nu dat Noord-Korea inderdaad zo klein is dat de Amerikaanse militaire macht het zou kunnen verpletteren, maar dat het dit niet kan doen om dat de V.S. zeker geen prijs stellen op nog een Aziatische landoorlog. Die ene is eigenlijk al te veel. Blijft het kalmere diplomatieke werk, zo als indertijd met Powers. Maar dat ging toen met een tegenpartij die men inderdaad met ruilmogelijkhe- den kon benaderen en dat is inzake Noord-Korea, de kleine alleenlopen- de en nogal geïsoleerde Aziatische staat, heel wat moeilijker. ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche heeft de 32-jarige café houder P. B. uit de Delistraat in Katendrecht gearresteerd wegens zware mishandeling van de 29-jari- ge Surinaamse timmerman Lorenze Yarzagaray. Advertentie SPAARBANKE SERIE- EN VOlöH 998" 1 m it R',V i* ipuMttoxn* fc EwicivJ «W dftff tn wlfnun«7*T. Ml I'll Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan i-. r.olfs ook op vrijdagavond of do plaatselijke koopavond geopend. Voor dc postagentschappen gelden aparte openingstijden. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. J. P. van Roon, Katwijk aan Zee. Lutherse kerk: 10 en 7 uur ds. As sendorp. Kerkwerve: 10 uur ds. Hui zing; 11.30 uur zondagsschool. Se- rocskerke: 2 uur ds. Flink (viering H. A.); 10.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 20 uur de heer Malipaard, 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Lie- re. Ncordwelle: 9.30 uur ds. Van Lie- re. Scharendüke: 10 uur ds. Rooden- burg (jeugddienst). Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zcnnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes, 11 uur zon dagsschool. Noordgouvve: 11 uur ds. Schoneveld. Drercchor: 9.30 uur ds. Schoneveld (bev. ambtsdragers). Ou- vverkerk: 10 uur ds. Kuln, Apeldoorn Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oostcrland: 10 uur ds. Ommering (H. Doop), 6 uur ds. Groenewegen, Schie dam. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dr. Bezemer. Scheveningen. Bruinisse: 10 uur (bev. ambtsdragers) en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur de heer Jansma. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. B. Wentsel, Beverwijk. Zonnemaire: 10 uur 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 uur dr. Becker, 3 uur ds. A. Meeder, OVERDENKING Philïppus zeide: Here, toon ons de Vader en het is ons genoeg. (Joh. 14 8). De vraag of er voor ons een Vader is ,of er een goddelijk hart achter en in deze wereld, is voor ons mo derne mensen veel meer een vraag dan voor de mensen van 1000 jaar geleden. Toen geloofde men nog dat alles op de duur vanzelf in orde zou ko men. En ook de dichter de Genestet dichtte over zijn tijd ,,'t Geloof van de eeuw, in 't kort gezegd, is dit: och, alles komt toch terecht". Maar het is alles heel anders gelopen. Wij moderne mensen kunnen zo in de dingen om ons heen, in al wat er in deze wereld ert ons eigen leven ge beurt, de Vader niet vinden. Dit bestaan met al zijn plagen en kwellingen, zijn verschrikkingen en geknoei, ja zelfs in de natuur kun nen we zomaar niet een goddelijk bestuur, een liefhebbend God ont dekken. Eerder zou men tot de con clusie 'komen, als men goed in de wereld om zich heenkijkt, als men niet oppervlakkig aan de dingen voorbij leeft, dat er helemaal geen Vaderiijk bestuur is, wijs, recht vaardig en goed. Dat is dan ook de conclusie, die duizenden hebben ge lrokken: Er is geen God, God is af wezig. Dat wij mensen een Vader heb ben, dat er een goddelijk hart voor ons klopt, dat wordt ons alleen maar getoond buiten d'e wereld om, vanuit de bijbel, en in het bijzonder vanuit de gestalte van Jezus, de Messias, „bezig zijnde in de dingen des Vaders". En wat ons in Christus wordt ge toond, geopenbaard, is een geheel andere God, dan we meenden af te kunnen leiden uit de natuur, of uit de wetenschap. Neen, geen natuur god, die goed en kwaad, vruchtbare en onvruchtbare dagen, gezondheid en ziekte, rijkdom en armoede toe wijst, netjes verdeeld. Neen, we zien een God, een Va der, Die bezig is met juist hen, voor wie alle kans in deze wereld verke ken lijkt. „Die de verdrukten recht verschaft, die de hongerigen brood geeft" (Psalm 146). Bij deze echte Vader is er een Weg uit de verloi-enheid en leegte, een Weg (geen vaste leerstelling, die onwrikbaar is als een afgodsbeeld). Een Weg, met een bestemming, die voor ons open ligt. Die Weg met God mee wordt ons getoond in het leven van Jezus, Die onze bondge noot is 'tegen het lot, tegen de wil lekeur van de natuur, tegen de de monische machten in. Wie de Vader in Jezus heeft ontdekt, zal niet meer alles wat er hier op aarde gebeurt toeschrijven aan God. En dat een mens maar moet berusten in zijn lot. Wie de Vader in het evangelie van Jezus Christus heeft ontdekt, zal de plagen en de kwellingen niet meer toeschrijven aan Hem, Die zich juist als „geneesheer" heeft geopenbaard. N. A. SCHONEVELD. Ooltgensplaat. O os Ierland: 10 en 3 uur ds. B. Wentsel (Brouwershaven). Bruini'sse: 10 en 5 uur ds. v. d. Schaft Oud-Beijerland. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur lèesdienst; woensdag 7 februari, 7.30 uur, bijbel lezing (ds. Karens). Oosteriand: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosteriand: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmelsdijk: 10 uur ds. J, Spijker. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond. 19 uur, zondag 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. ZIERIKZEE. Aan het Comité der Zierikzeesche Paardenloterij is we derom de onmisbare koninklijke goedkeuring verleend voor het hou den van een verloting. BRUlNiSSB. De zangvereniging Soli Deo Gloriagaf voor een tal rijk publiek haar eerste uitvoering in de Conferentiekamer ZIERIKZEE. De afgevallen R.K. priester dr. Van den Brink hield een lezing over „Christendom en Soci alisme". ZIERIKZEE. Het leveren van ma terialen en de onderhoudswerken aan de havendijken gedurende het jaar 1908 is gegund voor 975. ZIERIKZEE. Alhier is een afder ling gevormd van de Ned. Pensi oenspartij. De partij heeft als doel stelling aan alle Nederlanders op zekere leeftijd een gelijk staatspen sioen zonder premiebetaling toe te kennen. ZIERIKZEE. De „Spoorboot" vaart, nu de vaart in het kanaal wegens ijsgang niet meer open ge houden kan' worden, niet tot Mid delburg maar naar Veere, vanwaar een omnibus de passagiers verder vervoert. ZIERIKZEE. Op de ijsbaan werd door de ijsvereniging een groot ijs- feest georganiseerd. Ter opluistering stond op het midden van de baan een reusachtig orchestrion opge steld. ZIERIKZEE. In de Concertzaal bracht „Het Vrije Toneel", directeu ren J. H. Speenhoff en Nap de la Mar, de satirische klucht „Zijn Edel achtbare" en „De tante van Charlie" BRUINISSE. Het mosseltransport naar België geschiedt op het ogen blik per hoogaars, door het ijs Wor stelende naar de haven der R.T.M. in Anna Jacobapolder, worden daar in wagons verladen om verder per spoor naar hun bestemming te gaan. Een zeer schilderachtige voor oorlogse foto van het eind van dc Nieuwe Haven, schouwplaats van veel aan- en afvoerdrukte in het verleden en nog wel. Auto's kwamen er toen blijkbaar niet - of althans veel minder - aan te pas. Men lette op de zakkendragers, een zak, ter bescherming over het hoofd gesla gen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 3 en zondag 4 februari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, lel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stcnger, Haamstede. tel. (01115) 280, neemt waai voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280, neemt waar voor dokter Speelman. Zuster De Koning, Bruinisse, tel. (01113) 367, neemt waai' voor zuster Compagne. Zuster N. A. van Bcveren, Renesse, tel. (01116)-303, neemt waar voor zuster Steulel en zuster Werkman. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. Advertentie RESTAURANT BODEGA „DE ABDIJ" Abdijplein 5 - telef. 01180-4635 MIDDELBURG Uniek gelegen in het historisch Abdijcomplex. Exclusief restau rant in antieke stijl en omge ving. Ook plate-service Vier jaar - 53 kilo MOSKOU, 1-2. In een dorp in de Sowjet-republiek Toer- kmenie woont een vierjarige jongen, Velmoerad Oroeogu- eldijev, die al 53 kilo weegt. Hij is één meter negen lang. Zonder moeite is hij zijn twee broers van 11 en 12 jaar de baas, aldus een Moskous avbndblad. Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Haydn kom hier! U bent me een lied schuldig! De meester speelde zijn „God be hoede Frans de keizer! Toe nog eens! En hu nog eens! Daarna gaven zij elkaar de hand. U hebt een lied gezongen, sprak Beethoven diep bewogen, dat zal worden de polsslag van ons volk. God zegene Oostenrijk! Er kunnen dagen van vredige zonneschijn of dagen met donkere wolken over ons vaderland komen, maar steeds zal Oostenrijks liefde opnieuw door dit lied ontbranden, en wee de tijd waarin men dit lied door een ander zou willen vervangen! Dat zal de lijd zijn, waarin Oostenrijk sterft! Want beter dan gij, mijn lieve Oos tenrijkse Josef Haydn kan niemand van zijn liefde voor het vaderland zingen! De glazen klonken. „God behoede Frans de keizer! fluisterden beide mannen met vochtige ogen. „Onze goede keizer Frans!" Beethoven nam afscheid. George liet hem uit. Aan de deur reikte Beethoven hem een geldstuk toe. Je bent een gelukkig mens, om dat jc altijd bij je meester moogt zijn! Als ik Beethoven niet was, dan zou ik, daar ik Haydn toch niet zijn kan, jouw plaats willen innemen! Geoge voelde wel, dat hierin voor zijn heer een grote eer gelegen was. Hij keerde naar Haydn terug en ruimde de tafel af. Dus je wilt weggaan? Neen mijnheer, mijn, hart is met het uwe samengegroeid - het ene kan niet buiten het andere le ven. Dat klinkt wel hoogmoedig van mij, maar het is toch waar! Je bent een goed mens, ant woordde Haydn week. Hij ging maai de piano en speelde zijn „God be hoede Frans de keizer. George knielde naast zijn meester en toen deze ophield met spelen, bedekte hij zijn handen met 'kussen en riep begeesterd uit: Mijnheer, dat lied is het schoonste, wat u tot nu toe gemaakt hebt! God vergelde het u! En, niet waar, wij blijven bij el kaar in weerwil van Mijn lastige vrouw! Haydn's keizerslied was geworden tot een vlam. waaraan het Oosten rijkse vol'k zijn moed en hoop kon vernieuwen. Óveral zong en speelde men het prachtige lied, het was één met het volk geworden en als het opleefde na het behalen van een overwinning of naar troost verlang de na een verloren slag, steeds zong 't met liefde en begeestering: „God behoede Frans de keizer!" Als de vader van deze onvergan kelijke hymne zich vertoonde op straat, groetten de Weners hem eer biedig ,of zij drukten hem met inni ge dankbaarheid de hand. Acht jaar later was het weer een bange tijd voor Wenen. Bij Brünn en AüsterliLz had de donder der ka nonnen de aarde -doen sidderen. Na poleon stond deze keer tegenover een overmacht, nu moet de over winning 'eindelijk aan Oostenrijk's dapperen te beurt vallen. Met. groei ende spanning wachtten de Weners op do overwinningsmare, welke zo goed als zeker was. Eindelijk ver schenen op de landwegen de troe pen. Geweldige soldatenmassa's trokken Wenen binnen en de Wenei's jubelden en riepen vrolijk: De on zen komen als overwinnaars thuis! Daar zien zij tot hun ontzetting de wapperende Franse driekleur; dc schrik slaat hen om het hart, ver stijft hun leden en snoert hun de keel dicht. De woeste klanken der Marseillaise verscheuren hun het hart en met gloeiende ogen zien zij de colonnes door de Gumperdorfer voorstad marcheren. Eensklapt ver stomt de muziek, de menigte zwijgt plotseling, de overste en een officier- wisselen zacht enige woorden, vier soldaten komen naar voren en banen zich moeizaam een weg door de toe kijkende mensenmassa naar een on aanzienlijk huisje, dat echter iedere Wener welbekend en dierbaar is. Het is Haydn's huis. Een ogenblik kijkt het volk met bange ogen vol verwachting naar de vier soldaten, dan klinkt uit duizen den kelen plotseling de kreet: Zij willen vader Haydn gevangen ne men! De vier drongen echter Josef Haydn's huis niet binnen, maar stel den zich daarbij op als erewacht ter bescherming. Dc Weners verstom den en hun verbazing nam nog toe, toen de Franse muziekkapel het kos telijke lied uit de „Schepping": Nun beut die Flur das frische Grün, speelde. De goede Weners deden op dit ogenblik hun vijanden bitter on recht; zij zagen in het ganse voorval niets anders dan smaad en hoon, die men hun lieve Haydn en hen zelf aandeed. Ja. zelfs onze grote mees ter, zo ziek als hij was, was hevig verontwaardigd en vertoonde zijn grijs hoofd aan het. raam. De wan hoop lag op zijn gelaat. Nauwelijks hadden de Weners hun vader Haydn gezien, of ze begonnen te zwaaien met mutsen, hoeden en shawls en jubelden hem met tranen in de ogen toe. En duizendstemmig klonk het: „God behoede Frans de keizer" op in de klare lucht. (Wordt vervolgd). 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7