dagelijks 'n goede portie vlees Gebr. Thien S AWE MA NV Man stak taxichauffeur met mes in de rug INGEZONDEN STUKKEN lllllllllllll Sirjansland huldigde zijn „zilveren" onderwijsman A. Heule Aantal kapitaalswerken vergt groot aandeel van geldmiddelen ZTERTKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 februari IK» \r 19938 Hart van het jaar" WASHINGTON, 1-2. President Johnson heeft donderdag het „hart van het jaar" uitgereikt aan de Amerikaanse actrice Patricia Neal, die in 1965 driemaal een hersenbloe ding kreeg, maar nu zover is her steld dat zij weer gaat filmen. De 41-jarige filmster is getrouwd met de Britse schrijver Roald Dahl. Het „hart van het jaar" is een onderscheiding van het Amerikaan se hartgenootschap, die wordt uitge reikt aan iemand die op buitenge wone wijze een zware hart- of vaat ziekte te boven komt. SOEST. Bij een verkeersongeluk op de Kerkstraat in Goes is de 13- jarige Tonny Wapstra om het leven gekomen. De jongen, die op een bromfiets reed, werd gegrepen door een vrachtauto die rechtsaf gin en hem geen voorrang verleende. De jongen was op slag dood. Een bij hem achterop zittende jongen bleef ongedeerd. Advertentie Centrale verwarming Moolstraat20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 SPORT Zierikzee I—Jong Ambon In de thuiswedstrijd tegen het sterke Jong Ambon heeft Zierikzee een goede wedstrijd gespeeld. Het is een boeiend gevecht geweest waarbij bij ettelijke partijen de uit slag tot het laatste toe onzeker was. Voor mej. Berrevoets was het sneu dat zij in de laatste partij van de avond - het dames enkel - vroeg tijdig het veld moest ruimen door dat zij - in gewonnen positie - we gens een blessure de strijd moest staken. Dit geschiedde in de 2e set bij de stand 7-5, terwijl mej. Berre voets de eerste had gewonnen met 11-6, Vrij zeker was de einduitslag 3-5 geworden. 'Opmerkelijk in deze wedstrijd is geweest het verzet van de heren Wijsman en v. Vossen tegen de ge vaarlijke 'heren Titukeru van Jong Ambon. Destijds in Vlissingen wa ren de beide heren 'kansloos, doch nu 'hebben beide Ambonezen heel hun technisch arsenaal moeten aan spreken om te zegevieren. J. v. Vos sen verloor eervol met (15-11, 8-15, 11-15) en A. Wijsman met (13-15, 8-15). Ook in de 'beide gemengd dubbels De heer en mevrouw Heule nemen een bloemenhulde in ontvangst, ge flankeerd door zoons en dochter. bracht de burgervader ook aan me vrouw Heule. vooral voor de perio de waarin zij als ondei-wijzeres les wilde geven zonder honorering. Als blijk van waardering hiervoor kreeg mevrouw Heuie symbolisch een ets (naar vrije keuze) aangeboden. AMSTERDAM, 2-2. In de Pytha- gorasstraat in Amsterdam-oost is gisteravond een aanslag gepleegd op een Amsterdamse taxichauffeur, de 28-jarige J. Kemna, die met enkele steekwonden in het O.L.V. gasthuis ter observatie is opgenomen. Hij is niet levensgevaarlijk gewond. De politie noemde zijn toestand vannacht redelijk. In de loop van de nacht heeft de politie aangehouden de 17-jarige M. Q., die beweert uit Brussel afkomstig te zijn. Hij ont kent iets met de affaire te maken te hebben, maar voor de politie blijft hij verdachte. Hij is ingesloten in het bureau Uinnheusstraat in Amster dam. De taxichauffeur stond gisteravond omstreeks half twaalf op de stand plaats op het Rembrandt plein, toen een klant instapte voor een rit naar de Pythagorasstraat. Daar aangeko men werd de heer Kemna met een mes van achteren tweemaal in de rug gestoken. De chauffeur liet zijn klant in de steek en rende de vluchtende dader achterna via de Hogeweg naar de Linnaeusstraat, waar hij hem kwijtraakte. Naderhand heeft een van zijn collega's samen met een, kel ner verdachte Q. weten te grijpen, die volgens hen eerder op de avond gezegd zou hebben een taxichauffeur te Willen beroven. Ze leverden hem over aan de politie, die het slachtof fer in deze zaak nog niet gehoord heeft. TILBURG. De wollenstoffenfa- briek Beka N.V. voorheen Van der Bergh-Krabbendam in Tilburg gaat 9luiten. Advertentie Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn.Vand44rvlees uw hoofdschotel, elke dagl Het rainpmomiinent Een lezer schrijft ons naar aan leiding van het rampmonument, dat z.i. nu toch minstens geplaatst zou moeten zijn voor of op de 15e ver jaardag van de stormramp van 1953. Volgens zijn mening gaat het alle maal zo lang duren, dat met name ook de nabestaanden niet meer zo zeer behoefte aan een dergelijk mo nument hebben. Schrijver vindt de gevolgde weg te lang en te moei zaam en het object ook te duur. Hij zou al heel dankbaar zijn geweest, wanneer op de algemene begraaf plaats de steen met de namen dei- slachtoffers, in een wat duidelijker gemarkeerde en apart verzorgde omgeving zou zijn geplaatst. Dit had eerder kunnen gebeuren en het had een eenvoudiger en misschien wel betere oplossing geweest. (Wij weten dat het rampmonu ment naar ontwerp van de heer A. S. M. Braat gereed is. Het moet al leen nog op de gevraagde grootte worden gegoten en dat zal binnen kort wel gebeuren. Eenmaal ge plaatst op een geschikt punt zal voor deze, maar vooral ook voor de toe komende, generatie, een monument als het onderhavige o.i. nog alle zin hebben. Wij geven schrijver echter toe dat inmiddels wel een heel lange periode is verstreken. - Red.). AMERSFOORT. In Amersfoort is de 87-jarige heer J. Speulstra bij het oversteken op een zebrapad aange reden en op slag gedood. BADMINTON 1 2—5 (gestaakt) bood Zierikzee prachtige tegenstand. Van Vossen/mevr. Nolet verloren in 3 sets! en de Vos/mej. Berrevoets zegevierden dn 2 sets. Verder lever de het damesdubbel ook een ver diende zege voor Zierikzee op - in 2 sets - zodat ook de beide dames van Zierikzee op een goede wed strijd kunnen terugzien! Het Ie damesenkel (mevr. Nolet) en het herendubbel (Wijsman/de Vos) gingen kansloos verloren! A.s. woensdag wordt gespeeld Zierikzee II-Jong Ambon I. A.s. vrijdag wordt gespeeld Avanti I- Zierikzee I. Advertentie ////////A////A////////////////////( s U kunt nog één week profiteren 5 van onze s speciale opruimings- prijzen! Appelmarkt 24 ZIERIKZEE Telefoon (01110)2604 werklozen ontvingen een uitkering. Veel aandacht is besteed aan alleen wonende bejaarden. Moeilijkheden gaf het onderbrengen van demente bejaarden. Samenwerking vond o.m. plaats met de, rijkspolitie. In enkele geval len konden door het nemen van een sociale maatregel de omstandighe den voor delinkwenten worden ver zacht. De grote stijging van voor re kening van de gemeente verpleegden was oorzaak van een stijging van het nadelig saldo, dat geraamd is op f 733.000. De kosten voor sociale zorg bedragen f 558.000. De 80 °/o uitke ring levert f 581.000 op. De volkskredietbank en gemeente lijke werkplaats voo rminder validen voorzien in voortreffelijke wijze in een voortdurende behoefte. Bouwgrond - landbouwgrond Gewezen wordt op belangrijke ac tiviteiten in de agrarische sector. Het kan echter niet uitblijven dat van overheidswege soms diep moet worden ingegrepen in goed geleide land- en tuinbouwbedrijven. De grond voor bestemmingsplannen is doorgaans landbouwgrond. Gestreefd wordt naar een billijke schadeloos stelling. Voor de visserij is een nij pend probleem het uitblijven van de schaderegeling ex art. 8. De vissers hebben er recht op te weten waar aan toe te zijn en dienen ook geïn formeerd over de compensatiemoge lijkheden. De eerste contacten zijn gelegd tussen de besturen van de visserijgemeenten en de besturen van de visserij verenigingen. Een wij ziging ontstond in de verpachting van de z.g.n. buitengronden voor de visserij. Voor de kreeften visserij is overgegaan tot het afgeven van jaar vergunningen, evenals voor de pa lingvisserij. Vijf en twintig jaar lioofd van plaatselijke openbare lagere sebool Veel verdiensten voor het verenigingsleven SIRJANSLAND, 2 februari. Er is maar één Sirjansland en er is maar één meester Heule. Dat is gisteren (donderdag)middag nog weer eens bij zonder duidelijk gebleken toen jong cn oud uit het dorp druk was met het zilveren jubileum van de heer A. Heule, die deze dag een pericde van vijf- cn-twintig jaar afsloot waarin hü als hoofd van de openbare lagere school de gemeenschap Sirjansland heeft gediend als geen ander. Ais geen ander, vooral ook omdat het bepaald niet blesgeven alleen gebleven is: de heer Heule zorgde er voor dat het verenigingsleven op peil bleef, hü ging voor in de sport en gaf leiding aan het culturele leven. Daarnaast maakte het hoofd van de school zich verdienstelijk vcor het Rode Kruis en de jaarlijkse bejaardenrcisjes. Het was burgemeester A. A. van Eeten, die de vele ver diensten van de jubilaris naar voren bracht in een toespraak waarin hü mede namens het gemeentebestuur dank bracht en van waardering getuigde voor het vele werk door de heer Heule in de afgelopen kwart eeuw verricht. Dank bracht de burgemeester ook aan mevrouw Heule, die haar man als onder wijzeres aan de tweemans-school terzüde staat. De heer Van Eeten hield zijn toe- er aan dat dhr. Heule in de afgelo- spraak tot het zilveren hoofd tijdens pen 25 jaar veel kinderen heeft zien een druk bezochte receptie voor ge- komen, gedurende zes jaar op school nodigden - ook de schooljeugd was heeft begeleid en vervolgens heeft goed vertegenwoordigd - in het vere- overgedragen aan de middelbare nigingsgebouw, waar de aanwezigen scholen of de maatschappij. Wat het een welkom werd toegeroepen door peil van het onderwijs te Sirjans- de voorzitter van de oudercommissie, land betreft was burgemeester Van de heer A. J. v. d. Graaf. De recep- Eeten van mening dat dit altijd bij- tie werd bijgewoond door de echtge- zonder goed is geweest. ,.U verricht note van de burgemeester, het vol- uw werk met veel ambitie, het is tallige college van b. en w. en vele geen sinecure om uw aandacht over collega's van de jubilaris, waaronder zes klassen tegelijk te verdelen", al- de directeur van de lagere technische dus de burgemeester, die de heer school en van de openb. ULO uit Zie- Heule ais geschenk vervolgens een rikzee. De burgemeester herinnerde diplomaten-tps aanbood. Dank Leerlinge Bertie van As las keurig een gedicht voor, de schooljeugd leverde daarbij een vocale bijdrage(Foto's: Zierikzeeschc Nieuwsbode). Zierikzeese gemeentebegroting 1968 ZIERIKZEE, 31-1. Op de gemeen tebegroting 1968 is - zoals reeds ge meld - slechts een bedrag van f 25000 geraamd kunnen worden voor lasten van nieuwe kapitaalswerken. 't Be grotingsbeeld zal echter beïnvloed werden door een aantal kapitaals voorzieningen, die een belangrijk aandeel van de beschikbare middelen zullen opeisen. Genoemd worden in dit verband: de ambtswoning van de burgemeester, de nieuwe huisve'sti- ging dienst Gemeentewerken, ver breding en verbetering Groeneweeg- je, gemeentelijk aandeel in aankoop som en verbetering van de Concert zaal, aandeel in de kosten van mo numentenrestauratie. Verdere kapitaalsvoorziening is nodig voor het gemeentelijk aandeel in de kosten van restauratie parti- kuliere monumenten (f 10.000); her stel reserve stadsuitleg (f 25000)aan leg parkeerterrein Zevengetijstraat (f 26.400) en verbetering aansluiting Banninklaan-Kon. Gustaafweg (een bedrag van f 14000); totaal f 75.400. Daarmede zijn de investeringsobjec ten niet volledig. Het plan bestaat evenwel een investeringsplan samen te stellen, dat zich over meer jaren uitstrekt. De afbouw van de zuive ringsinstallatie tot een volledig bio logische zuivering zal worden voor bereid. Restauraties bij Zuidhavenpoort Overeenstemming werd bereikt met de eigenaren-gebruikers van pakhuis en kantoor aan de zuidelijke weergang van de Zuidhavenpoort over restauratie. In het voorjaar kan hiermede een aanvang worden ge nomen. De Zuidhavenpoortrestauratie is geheel gereed; die van de Noordha venpoort vordert gestadig. In de aan te bouwen woning en een aantal van de in het poortgebouw aanwezige ruimten, zal een restaurant worden ingericht/ Dripgend noodzakelijke restauratie van de Nobelpoort hangt af van ter beschikking komende sub sidies. Onderzocht wordt of de des tijds gestopte restauratie van het z. g.n. Tempelierenhuis opnieuw ter hand kan worden genomen. Zulks zal medewerking vergen van de ge bruiker. De 'stadhuisrestauratie De stadhuisrestauratie is gevorderd tot de entreehal. Na voltooiing hier van resteren nog de .raadszaal en het gedeelte onmiddellijk achter de to ren, zijnde het oude gedeelte van de secretarie op de verdieping en de daaronder gelegen ruimte, die bij de archiefkluis dient te worden getrok ken. Het ligt in de bedoeling de trouwzaal te bestemmen tot raads zaal en de huidige raadszaal - na res tauratie - 'te bestemmen voor trouw kamer. Voor een negental panden werd subsidie aangevraagd, voor in totaal f 18.319.12. Op de begroting wordt jaarlijks hiervoor een post van f 10.000 uitgetrokken. Bij een verde re toeneming zal de uitbetaling van de gemeentelijke bijdragen moeten werden getemporiseerd. Deze ge meentelijke lasten komen in aan merking voor een verfijningsuitke ring uit het gemeentefonds. Onderwijs Een belangrijke verbetering op het terrein van het onderwijs was de ingebruikneming van de Theo Th ij's - senschool. Dit of het volgend jaar zal' gepoogd een nieuw permanent gebouw te krijgen, ter vervanging van het bestaande schoolgebouw aan de Nieuwe Boogerdstraat. Voorshands zal dit gebouw op een voudige wijze worden opgeknapt. De problemen voor het Christelijk on derwijs zijn opgelost door de bouw van de school aan de Raamstraat en restauratie van het gebouw aan.' het Vrije. Het college ontving nog geen herbouwplannen voor de R.K.-school Voor het openbaar kleuteronderwijs is toestemming gevraagd voor een tweede leidster. De inwoning in ,.De Woelwaters" van de Chr. kleuter school zal zijn einde vinden als de nieuwe school in Malta is gebouwd. In 1967 kwam ook de nieuwe R.K.- kleuterschool gereed. De kapitaals- lasten van het kleuteronderwijs zijn enorm gestegen, maar de vergoeding heeft met deze stijging geen gelijke tred gehouden. Ten laste van de ge meente is gebleven een nadelig sal do van f 25.551,02, tegenover totaal van f 12.904,56 in 1967. De uitkering voor h'et lager on derwijs kon, door verhoging van ver schillende normbedragen, aanzienlijk hoger worden geraamd. Het nadelig verschil wordt geraamd op f 15.202,79 tegen f 39.312,33 in 1967. Het bedrag per leerling is berekend op f 104,47 (l.o.) en f 123,29 (u.l.o.). Wa tbetreft het lyceum zullen in 1968 voor de laatste keer nog leer lingen kunnen worden toegelaten tot de gymnasiale afdeling. De leerlingen kunnen de cursus vol tooien, maar mogen dan niet blijven zitten. De u.l.-o.-scholen zullen gelei delijk worden omgezet in m.a.v.o.- scholen. Voor het openbaar u.l.o. is bij de minister aangedrongen op de vorming van een scholengemeen schap met het Rijks h.a.v.o. en athe neum. Het scheppen van een gemeen telijke scholengemeenschap is niet mogelijk gebleken, derhalve het col lege zich bereid heeft verklaard de u.l.o.-school onder te brengen in de eerde genoemde gemeenschap, het geen een gemeenschappelijk brugjaar zou impliceren. De bijdrage vöor de Zeeuwse muziekschool is opgetrok ken tot f 22.000. Uitnodiging aan Hatfield Er komt een verbetering van de aansluiting van de Banninklaan aan de Koning Gustaafweg, waarmee de bereikbaarheid van het sportpark zal zijn gediend. De exploitatiekosten van het park zijn stabiel. De inkom sten zijn f 2500 hoger geraamd. In de begeleidingsbrief wordt gewag ge maakt van de internationale contac ten in 1967. Medegedeeld wordt dat de gemeenteraad van Hatfield is uit genodigd een officieel bezoek aan Zierikzee te brengen in het komend voorjaar. Maatschappelijke zorg In de nieuwe kantoorruimte voor de afdeling sociale zaken, is - ten gerieve van het publiek - een open balie gemaakt. De toename van het aantal bijstandsbehoevenden heeft zich doorgezet in 1967. Het systeem van gelijke normstelling op Schou- wen-Duiveland voor periodieke uit keringen op grond van de A.B.-wet funktioneert goed, inzonderheid t.b. v. verzorgden en verpleegden in in richtingen. Overwogen wordt of het minimumloon als maatstaf voor uit keringen kan worden toegepast. De budget-methode wordt niet meer vol doende geacht de stijgende kosten van levensonderhoud op te vangen. Besparend voor de gemeente gaat werken de toepassing van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten op instellingen en tehuizen voor b.v. chronische patiënten, verpleging zwakzinnigen enz. Het aantal werk lozen te Zierikzee steeg en de plaat singskansen werden ongunstiger. Ook kent Zierikzee het verschijnsel jeugdwerkloosheid. Enkele jeugd- Alle leerlingen van de school drukten „meester en juf' één voor één de hand De heer L. F. J. H. Fjrantzen, in specteur van het lager onderwijs ty peerde de jubilerende heer Heule als een bescheiden, onopvallend, trouw en toegewijd werker. Het hoofd van een kleine school heeft dezelfde ver antwoordelijkheden te dragen als het hoofd van een grote school, aldus sprak c!e inspecteur, die zich verder realiseerde dat de heer Heule gedu rende vijf-en-twintig jaar zijn stem pel heeft gezet op de bevolking, dat wil zeggen alle inwoners tussen 6 en 32. jaar. De inspecteur dankte de heer Heu le vcor '/ün vruchtdragend werk en zijn vrouw voor de tyd dat zü pro deo heelt willen werken. Namens de vakorganisatie, dat wil zeggen de Al gemene Bond van Onderwijzend Per soneel uprak hierna de heer A. Paauwe uit Zierikzee een felicitatie. Datzelfde, deed het hoofd van de o.L- school te Nieuwerkerk, de heer J. Buysse, onder aanbieding van een boekebon namens de hoofden van scholen in Duiveland. De feestelijke middag was begon nen met een bijeenkomst waarin spe ciaal de jeugd gelegenheid kreeg de jubilerende ..meester en juf" geluk te wensen. Alle kinderen drukten de heer en mevr. Hule en verdere fa milieleden de hand en boden daarbij geschenken aan. De leerlinge Bertie van As zei een gedicht op en de jeugd zong uit volle borst enige lie deren, speciaal afgestemd op deze bijzondere gelegenheid. Namens de bevolking werd de heer en mevrouw Heule dank gebracht door de heer v. d. Graaf. „Er is veel gebeurd maar u bleef altijd de mees ter van het dorp", aldus spreker, die in dit verband herinnerde aan oor log en ramp. „Met deze simpele woorden wil ik getuigen van onze grote waardering voor uw werk", Na het officiële gedeelte maakten velen uit Sirjansland en omgeving gebruik van de gelegenheid om tij dens een ongedwongen samenzijn de heer en mevrouw Heule de hand te drukken, waarna tot besluit van de ze geslaagde en drukke middag in kleine kring een koffiemaaltijd werd gebruikt. Uiteraard ontbrak het bij een en ander niet aan de nodige bloemstukken, die de receptiezaal een feestelijk aanzien gaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3