Gezamenlijke V.V.V.'s in Westhoek starten korte-vakantie-actie Politie VC('ht met tieners JJ&S Roofoverval in Bossche grossierderij STREEKNIEUWS Haarlemmermeer Amerika aanvaardt en Schiphol Noordkoreaanse suggestie Vrijwilligers naar Zambia Uiteenlopende meningen over wat Amerika thans te doen staat Bfonchïleften TOEN Een paar dagen „er uit" in voor jaar, herfst of winter WESTHOEK, 1-2. De samenwer kende verenigingen voor vreemde lingenverkeer te Burgh-Haamstede, Kenesse en Scharendijke gaan pogin gen ondernemen om het te kort ge achte toeristenseizoen te verlengen. Hierbij wordt gedacht aan korte va kanties in voorjaar, herfst en winter. Er is al vraag - zy het nog niet veel - naar dergelijke korte vakanties: vrijwel eik weekeinde brengen vreemdelingen in deze omgeving een paar dagen door in een huisje, hotel of pension. De gezamenlijke bestu ren hebben de medewerking gekre gen van de hotels, penuions en zo merhuizen, die toezegging deden om buiten het zomerseizoen een zekere reduktie te verlenen op de prijzen of huursommeu. De gezamenlijke V.V.V.'s menen dit aanbod voor te moeten staan door de lange weekeinden, de veel langere vakanties en door de vakan tietoeslag waarover grote groepen Nederlanders gaan beschikken. Ge dacht wordt aan wat oudere gezin nen die tezamen of met vrienden er wel eens enkele dagen of een week op uit willen gaan. De Westhoek van Schouwen moet vooraan staan bij het bieden van de mogelijkheden daartoe. Bovendien leent deze streek zich daarvoor bijzonder doordat de at mosfeer volkomen zuiver is in te genstelling met die dei* grote steden en vlak daar buiten. De natuur is ongerept en is bij elk vakantiever blijf te vinden, zodat lange- of korte wandelingen gemaakt kunnen wor den. Vogels en bloemen zijn er in voor- en najaar in overvloed. Een der belangrijkste punten: in de West hoek heerst in die periodes een onge kende rust en die zoekt de stadsbe woner. Bovendien ligt het aantal mm's regenwater lager dan normaal in ons land. (697 mm hier tegen 768 in Nederland gemiddeld). Vouwblad De V.V.V.-besturen gaan voor de ze bijzonder aantrekkelijke nouveau- té's propaganda maken via een een voudig vouwblad. De periode loopt van 1 september tot 1 juli. Mede werking verleent verder de R.T.M. die aan hen die geen eigen vervoer hebben een goedkoop vervoersabon- nement verlenen dat 25 °/o lager ligt dan de normale kosten. In dit abon nement is de heen- en terugreis van -naar Rotterdag C.S. of Goes opge nomen en het verleent gedurende het verblijf in de Westhoek onbeperkt vrij vervoer op Schouwen derhalve tot Zierikzee. Hieronder vallen dus ook Zierikzee, of eventueel Drei- schor, Noordgouwe, Serooskerke of de andere dorpen in een bezoek pro gramma. Voor de hotels en pensions heeft V.V.V. de gedachte aan een vier- en achtdaags arrangement uit en thuis, d.w.z. dat eventuele gasten of drie volle dagen pension plus nog een lunch op de vierde dag genieten óf zeven dagen vol-pension plus de lunch op de achtste dag. Het gaat dus hoofdzakelijk om gasten hier te krijgen buiten het sei zoen. De gezamenlijke Westhoek-V. V.V.'s gaan deze arrangementen ver kopen en krijgen daar een vergoe ding voor van 5 (Normaal in ons land ligt dit percentage op 10). Voor de kamerverhuurders of verhuurders van vakantiewoningen waarin na tuurlek verwarming, kookgelegen heid en stoffering aanwezig moeten zijn, wordt aan een periode van 7 dagen gedacht. Ook zij betalen 5 Er worden 10.000 vouwbladen ge drukt die niet alleen bij alle aanvra gen worden ingesloten doch ook ver spreid zullen worden op de voor jaarstentoonstelling „Lentiade" van 7-17 maart a.s. te Rotterdam. Indien de V.V.V.-leden snel een formulier invullen waarin de gegevens en ge vraagde prijzen zijn verwerkt dan kunnen op deze ..Lentiade" huur overeenkomsten gesloten worden. Deze actie die de toepasselijke naam kreeg: „een korte vakantie in voorjaar, herfst of zelfs in de win ter in de Westhoek van Schouwen" behoeft geen verdere toelichting, doch zoals de gezamenlijke V.V.V.- besturen hier achter staan. Leidt het geen twijfel dat dit een succes gaat worden. Advertentie PUREGU) 18.1711 1 BOY» !»t pISTILtê*» O t IBEtANC Whis^h die speciaal met soda helemaal behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., A'DAM DEN BOSCH, 1-2. In de zelfbe- dieningsgrossierdery Sligro N.V. aan de Weerdskampweg te 's-Hertogen- bcsch heeft donderdagavond een ge wapende roofoverval plaatsgehad, waarbij behalve een geldkist met en kele honderden guldens, ook plusmi nus 200 uloffen sigaretten en enkele transistorradiootjes werden ont vreemd. Even na zes uur betraden twee mannen de winkel van de grossier derij, waar op dat moment alleen de bedrijfsleider, de 48-jarige heer J. van der Ven, aanwezig was. Een van de mannen, die beiden plusminus 25 a 30 jaar oud waren, had een kous over het hoofd, de ander had een donkere bril op. Een van hen hield een vuurwapen op de bedrijfsleider Algemene vergadering Kring Sch.-Duiveland Z.L.M. De algemene vergadering van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. zal gehouden worden op vrij dag 23 februari a.s. in het Huis van Nassau te Zierikzee. Spreker op de ze avond os de heer B. Heringa, adj. dir. gen.'van de Landbouw bij de E.E.G., met als onderwerp „De landbouw in West-Europa". Dodenherdenking te Oude Tonge Met een stille omgang heeft de be volking van Oude Tonge de doden van de stormramp herdacht. De stoet vond zijn begin bij de Ned. Hervormde kerk. Met voorop het college van b. en w. ging de stoet, onder klokgelui naar het massagraf op de Spuidijk, waar driehonderd rampslachtoffers begraven liggen. Bij aankomst ter plaatse werd de vlag halfstok gehesen, waarna bur gemeester v. d. Harst een krans legde bij het monument. De muziek vereniging bracht koraalmuziek ten gehore, waarna de stoet een omgang maakte langs de graven. Via de ha ven ging het terug naar het gemeen tehuis, waar de burgemeester een dankwoord sprak voor de betoonde belangstelling. Hierna werd de stoet ontbonden. V.V.V. brengt Zeeland in Den Haag Uitgaande van de Prov. Zeeuwse V.V.V. wordt in het V.V.V.-gebouw aan de Parkstraat in Den Haag, een Zeeuwse week gehouden, in het ka der van een programma provinciale toeristische weken, die de A.N.V.V. dit jaar organiseert. Een vertegen woordigster van de Zeeuwse V.V.V. zal in de periode van 2 tot 8 febru ari aan de balie in Den Haag het publiek persoonlijk voorlichten. Ook is een etalage ingericht met vele Zeeuwse „spullen", die de aandacht vestigen op onze provincie. Het verkeer over de Grevelingendam Op woensdag 10 januari passeerde op de Grevelingendam de drie mil joenste auto sedert de openstelling op 1 april 1966. Het totaal aantal auto's dat over de snelweg van de dam reed was in de maand januari 64005. Deelt men dit cijfer door 31 dan heeft men het daggemidielde, dat schommelt van iets beneden, tot iets boven de 2000. De zondagen ge ven geen uitschieters meer te zien. Op de ijzelzondag van 14 januari boekte men zelfs een laagterecord, want toen was het aantal maar 1170. ZIERIKZEE Nella Wagemans exposeert wandkleden in 's Gravenhage Op zaterdag 3 februari a.s. vindt in het gebouw van de Haagse Kunst kring te Den Haag( Denneweg 64) de opening plaats van een tentoon stelling van wandkleden van Nella Wagemans-Hogerheijde en kerami sche werken van Mieke van der Burgt. Nella Wagemans, afkomstig uit Zierikzee, exposeerde twee jaar geleden in het Zierikzeese Burger weeshuis een fraaie collectie wand kleden, gecombineerd met werk stukken van haar echtgenoot, de glazenier-kunstschilder Wim Wage mans. De tentoonstelling in het gebouw van de Haagse Kunstkring wordt geopend 's middags om vier uur, door mej. A. Wagner, wetenschap pelijk assistente aan het gemeente museum te 's-Gravenhage. Bestuur Oudervereniging Prof. Zeeman-lyceum Op de gehouden bestuursvergade ring van de Oudervereniging van het Prof. Zeeman-lyceum, kreeg dit bestuur zijn definitieve samenstel ling. Het bestuur is thans als volgt samengesteld Voorzitter: F. J. van Hoofstadt, Zie rikzee. Vice-voorzitter: ds. F. A. van Liere, Renesse. Secretaris: A. P. den Reijer, Zierik zee. Penningmeester: W. G. F. Blokpoel, Zierikzee. Leden: M. F. de Vos, Zierikzee; mevr. Laurens, Oosterland; mevr. de Koeijer, Brouwershaven. HAAMSTEDE Lijk aangespoeld De heer C. v. d. Klooster Jr. uit Westenschouwen ontdekte donder dagmiddag aan het stmad te Haam stede, ter hoogte van het ruiterpad bij de vuurtoren het stoffelijk overschot van een geheel ontkleed manspersoon. Hij waarschuwde de vuurtoren-bezetting die op hun beurt het gemeentehuis en de rijkspolitie waarschuwde. Met een jeep van de heer Gilijamse werd het lijk naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Haamstede vervoerd. De rijkspolitie te water kon met signalementen van vermiste perso nen niets wijzer worden, zodat de technische recherche de identiteit van deze 40 50 jaar oud zijnde man zal moeten vaststellen. Het lijk zou KIEL, 1-2. Een duizendtal tie ners heeft donderdag in Kiel gepro testeerd tegen de verhoging van de tramtarieven door op de tramrails te gaan zitten en daarmee het verkeer in de stad geruime tijd te blokkeren. De politie probeerde de tieners te verjagen. Toen dit niet direkt lukte, brak er een vechtpartij uit. Ver scheidene jongens en meisjes wei-den gearresteerd. Ook in Freiburg protesteerden middelbare-schoolleerlingen en stu denten tegen de verhoging van de vervoerstarieven. Prins en prinses naar kopenhagen SCHIPHOL, 1-2. Prinses Beatrix en prins Claus zijn donderdag met het K.L.M.-lijnvliegtuig van Schip hol naar Kopenhagen vertrokken, waar zij zaterdag het huwelijk van prinses Benedikte van Denemarken met de Duitse prins Richard zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg zullen bijwonen. Prinses Beatrix en prins Claus worden zondag terug in ons land verwacht. AGENDA Vrijdag 2 februari Zierikzee Huis van Nassau, 1.30 uur, Tuin- bouwmiddag. Idem, 7.30 uur, verg. N.V.S.H. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur Ver. van Rechtsz. Herv.. spr. ds. J. P. van Roon, Katwijk aan Zee. Brouwersltavcen Hotel Floris V, 8 uur, teach-in korf- balscheidsrechters. Rurgh Hotel Bakker, 7.30 uur, jaarverg. ..Witte van Haemstede". gericht. Toen deze naar buiten wil de lopen, wierpen ze zich op hem en bonden hem met een touw uit de zaak vast, en wierpen een stofjas over zijn hoofd. Hij werd gedwon gen hen te wijzen waar zich de geld kist bevond. Toen de overvallers die hadden, haalden ze dozen uit het magazijn, en laadden daar de siga retten in. Vervolgens brachten ze de heer Van der Ven naar een andere ruimte in het gebouw. Kennelijk hebben ze daarna nog even verder gezocht, om dan het gebouw te ver laten. ongeveer 5 tot 10 dagen in het wa ter hebben gelegen en verkeerde in staat van ontbinding. Het hoofd van de kustverlichting, de heer R. Saman meent da't het hier gaat om een opvarende van een Belgisch vissersschip uit Oostende cat reeds zat ei-dag in de thuishaven had moeten arriveren. Scheveningen Radio vroeg de scheepvaart al en kele dager, lang uit te zien naar dit scheepje, terwijl tevens een Nep tune van de Marine Luchtvaart dienst de zee afzocht. NOORDWELLE Vergadering Landbouwvereniging De landbouwvereniging, ZJL.M.- afdeling „Ons Voordeel" alhier, houdt de algemene vergadering op maandag 5 februari a.s. in café Lokker-v. d. Zande. De 'heer J. Th. Andringa zal spreken over: ,D,e ont wikkeling in de landbouwmechani satie en de invloed hiervan op onze bedrijfsvoering". Bij het praatje zullen dia's worden vertoond. NIEUWERKERK Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der rijks politie zijn 'inlichtingen te verkrij gen over de volgende gevonden voorwerpen: 2 sleutels; 1 muts (wol); 1 suede handschoen; 1 dop benzinetank; 1 kindersjaal. Verloren: 1 geel-zwarte das; 1 wollen sjaal. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groeps commandant der rijkspolitie te Bruinisse zijn inlichtingen te beko men over de volgende in de maand januari te Bruinisse gevonden voor werpen Een groene kinderhandschoen; een zwarte gasaansteker; een zwarte linker dameshandschoen; een kin- derportemonneetje; een rode ge breide muts; een zwarte regenbroek; een paar dameshandschoenen. Het weer in januari In de maand januari 1968 viel er in oostelijk Duiveland 71 mm. regen, de normale hoeveelheid voor deze maand is 62 mm., waarbij men dus iels over dit gemiddelde kwam. Vooral db eerste week van de maand viel er veel neerslag, op 6 januari zelfs 22 mm., op 11 januari 14 mm. Van 8 januari 'tot 13 januari vroor het c'e eerste dagen maar drie gra den, oplopend op 13 januari tot 11,5 graad Celsius onder nul. Op 14 ja nuari was het nog 9 graden, maar toen trad snel de dooi in. WASHINGTON, 1-2. De Ameri kaanse regering heeft een Noordko reaanse suggestie aanvaard om de „Pueblo"-crisis te laten behandelen door de gemengde wapcnstilstands- ccmmissie in Panmoenjom. Het State Department maakte donderdag be kend dat de Ver. Staten bereid zyn over een regeling van de kwestie te spreken op een bijeenkomst van die commissie. Urker burgemeester zoekt naar vergane UK 91 URK, 1-2. De burgemeester van Urk, de heer Bossenbroek, is don derdag met de reddingboot uit Oost- mahorn mee naar de Noordzee ge weest om te zoeken naar wrakstuk ken van de UK 91, „De Jonge Al- bert", die vorige week vergaan is op de Noordzee in de buurt van Bor- kum. Er zijn geen resultaten gemeld. Maria Callas won proces ROME, 1-2. De operazangeres Ma ria Callas heeft een strijd van tien jaar tegen de Romeinse opera ge wonnen. Een hof van beroep in de Italiaanse hoofdstad heeft woènsdag haar eis tot schadevergoeding tot een bedrag van meer dan tiendui zend gulden 'toegewezen. De zange res had geen betaling ontvangen voor drie voorstellingen van de ope ra „Norma" van Bellini, die in ja nuari 1958 werden afgelast nadat zij tijdens de eerste acte van het toneel was gelopen. Arrestaties in zedenzaak TILBURG, 1-2. Een dertigjarige onderwijzer en eer. 39-jarige kape laan uit Berkel-Enschot (N.Br.) zijn door de rijkspolitie aangehouden en ingesloten op verdenking van het plegen van ontucht met minderja rige jongens. Een en anider zou zich hebben afgespeeld gedurende het laatste half jaar van 1967. De ouders van de jongens deden hun beklag bij de rijkspolitie in Berkel-Enschot, welke door de officier van justitie in Breda met het onderzoek werd belast. De kapelaan was enige tijd geleden reeds overgeplaatst naar Tilburg. Schilderijendiefstal in Den Haag DEN HAAG, 1-2. Schilderijen ter waarde van f 42.000 en f 20.000 zijn gisternacht uit een woning aan de Daendelstraat in Den Haag gestolen. De dief heeft zich toegang tot de woning verschaft door de achter deur te forceren. De bewoonster heeft ide diefstal eerst 's morgens ontdekt. Tussen twee uur en negen uur moet de ontvreemding hebben plaats gehad. De twee olieverfschilderijen werden gemaakt door B. C. Koek koek en A. van Doorn, kunstenaars die tot de Haagse school worden ge rekend. De kunstwerken werden rond 1850 gemaakt. Ze zijn in ver gulde lijsten geval. SCHIPHOL, 1-2. Negen Neder landse onderwijzers zijn van Schip hol naar Lusaka vertrokken om als vrijwilliger in Zambia te gaan wer ken aan een onderwijsproject, dat het Zambiaanse ministerie voor on derwijs met steun van het Unicef heeft opgezet. Dit project heeft tot doel op wetenschappelijke wijze ma teriaal te verzamelen voor de vooi*- bereiding van onderwijshulpmidde len en de samenstelling van toege paste leerprogramma's. President Johnson heeft donder dag gezegd, dat de V.S. het bombar deren van Noord-Vietnam niet zul len staken voordat de vijand te ken nen zon hebben gegeven, „dat b\i zijn terreur en agressie niet zal opvoe ren". Huwelijksreceptie in tram MILAAN, 2-2. Paolo Longi en zijn bruid, de beeldhouwster Amalia, hebben donderdag hun huwelijksreceptie in een tram gehouden. De gasten warden op champagne en koek getracteerd tijdens een drie uur durende rit, waarop de conducteur confetti strooide. De bruid had haar man op dezelfde route in de tram le ren kennen. „We wilden het zo graag doen en we hebben het voor maar 30.000 lire (180 gulden) voor elkaar gekregen, we hadden nooit gedacht dat het zo goedkoop zou zijn", zei de bruid. Het offensief van de Vietcong WASHINGTON, 2-2. Het offen sief van de Vietcong van dc. laatste dagen heeft niet de deur gesloten voor het onderzoeken door de V.S. van de wijze, waarop zij tot vredes overleg met Hanoi zouden kunnen komen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaarde donderdag dat dc Amerikaanse ..peilingen" naar de opvattingen van Noord-Vietnam worden voortgezet. Voor Washington blijft dc zg. „formule van San Anto nio" echter het uitgangspunt. Ook president Johnson hield vast aan dc efci van wederkerigheid, toen hy bij het uitreiken van een decoratie ver zekerde, dat de bombardementen op Noord-Vietnam niet zullen worden gestaakt, voordat Hanoi zijn stand punt metterdaad heeft verduidelijkt. Intussen heeft prof, Roger Hils- man, een voormalig onderminister van buitenlandse zaken voor aange legenheden betreffende het Verre Oosten, een ander geluid laten ho ren. Op een symposion over het bui tenlandse beleid van de V.S. in Chi cago sloot hij de mogelijkheid niet uit. dat Amerika wellicht in de ko mende paar maanden gedwongen zal worden, een inval in Noord-Vietnam te doen. Hij was van oordeel dat de HAARLEMMERMEER, 1-2. De gemeenteraad van Haarlemmermeer ging donderdagavond tijdens een buitengewone raadszitting akkoord met de nota van burgemeester en wethouders over Haarlemmermeer en de luchthaven Schiphol. De belangrijkste punten die uit de debatten naar voren kwamen, waren de aanleg van een vijfde startbaan en de geluidshinder. De gemeente raad schaarde zich achter de plan nen van b. en w. om te trachten een spoedige uitspraak van de minister te verkrijgen over het wel of niet doorgaan van de vijfde baan, die voor de gemeente Haarlemmermeer zeer ingrijpende gevolgen zou heb ben. Ook wenste de raad uitsluitsel van de minister waarom het niet mogelijk is de zg. Zwanenburglaan, die dit jaar in gebruik komt, enkele graden le draaien. Voorzitter mr. F. T. Dijckmeester zei dat de minister van verkeer en waterstaat bereid is gezamenlijk overleg te plegen, maar eerst de mening van de raad wilde weten. De tijdelijke bijslag bij bet minimumloon DEN HAAG, 1-2, Minister B. Rool- vink van sociale zaken en volksge zondheid heeft het college van rijks- bemiddelaars verzocht in een be schikking vast te leggen dat met te rugwerkende kracht tot 1 januari jl. een tijdelijke bijslag van f 3 per week of f 13 per maand moet wor den gegeven aan 'degenen die het minimuminkomen van f 128 per week hebben. Verwacht wordt dat deze beschikking op zeer korte ter mijn in de Staatscourant zal worden gepubliceerd. De publikatie ervan is een gevolg van het feit dat het kabinet zich heeft verenigd met het unanieme standpunt van het bestuur van de Stichting van de Arbeid over deze tijdelijke bijslag en over de hoogte ervan. De bijslag geldt tot 30 juni aanstaande. Nkroemah's auto verkocht ACCRA, 1-2. De kogelvrije Lincoln van ex-president Kwame Nkroema van Ghana met ingebouwd koelsysteem, televisietoestel en goed weg geborgen revolver is voor 25 duizend dollar verkocht door de Ghanese ambassade in Washington. De naam van de koper is niet bekend gemaakt. De auto, waarvoor Nkroemah destijds 53.000 dollar heeft be taald, was sinds augustus van het vorig jaar te koop. V.S. tot de conclusie zullen komen, dat in Zuid-Vietnam het communis me niet als politieke macht kan wor den vernietigd - zoals nu het doel van Amerika is - zonder ook het communisme in Noord-Vietnam op te ruimen. Men zou dan de keuze moeten maken tussen een wijziging van zijn doelstelling en een invasie in het noorden, met het grote risico van een confrontatie met China. Het jongste offensief van de Vietcong zag hij niet als een wanhopige laatste po ging, maar als een bewijs 'dat de Vietcong bepaald niet op instorten staat, „zoals enige optimisten zeg gen". DEN HAAG. De gevolmachtigd minister van Suriname in Neder land dr. J. Einaar vertrok naar Su riname. Dr. Einaar is door de Suri naamse regering ontboden in ver band met de grenskwestie met Gu yana. Het is nog niet bekend hoe lang dr. Einaar in Suriname zal blij ven. UTRECHT. De drie samenwer kende bonden van vervoerspersoneel zullen een ultimatum verzenden aan dé Utrechtse Itaxii-ondememflngen. Als de werkgevers binnen acht da gen na ontvangst van dit ultimatum niet voldoen aan de verlangens van de vakbonden gaan de taxichauf feurs in staking. LANDBOUW EN VEETEELT De melk naar de tank SCHAGEN, 1-2. Boer N. L. Kraak man in St. Maartensbrug is het hon derdste lid van de coöperatieve zui velfabriek in Lutjewinkel (N.H.) in wiens veestal een melkkoeltank is geplaatst. Via een melkleidingssys- teem wordt de melk van negenen zestig melkkoeien automatisch ver zameld in de koeltank, die 3.400 liter kan bevatten. Vandaar gaat ze om de twee etmalen per gekoelde tank auto naar de fabriek. Het projekt van de coöperatieve zuivelfabriek Lutjewinkel omvat nu 12,5 miljoen kilogram melk en is daarmee volgens deze fabriek het grootste projekt van deze aard, dat in Nederland zonder steun van bui ten tot stand is gekomen. Scheepvaartberichten Abida, 1-2 Singapore naar Persian - gulf. Ameland, 1-2 330 nr. ONO Puerto Rico naar Rotterdam. Alchiba. 1-2 90 m. NO Rastanura naar Khorramshar. Aludra, 31-1 New York naar Kuwait. Calamares, 31-1 te New York. Esso Den Haag, 1-2 25 m. Cartage na naar Savona. Esso Rotterdam, 1-2 180 m. Z Karachi Geeststar. 1-2 350 m. NO Barbados. Gulf Swede, 1-2 285 m. ZO Sydney naar Whangarci. Kelletia, 31-1 Thameshaven naar Saltend. 1-2 te Saltend. Maasdam. 31-1 1350 m. W. Amster dam oil. naar Fremantle. Zafra, 1-2 110 m. ZZW Lissabon naar Gamba. Haamstede Winterkerk, uur, jaarverg. Kerk koor. Zaterdag 3 februari Zierikzee Graanbeurs, 8 uur. dansavond „Mad"- Produktion. De Lichtboei. 7 uur, gespreks- en dis cussie-avond Leger des Heils (voor de rijpere jeugd). Westenschouwen Domeinbossen, 2 uur, ruitercross. Maandag 5 februari Zierikzee Hotel Concordia, 8 uur, alg. verg. V. V.V. Zierikzee. Openb. lagere school (ingang St. Janstraat). 8 uur, cursus veilig ver keer. Noordvvelle Zaal Lokker-v. d. Zande, 7.30 uur, ZLM-afd. „Ons Voordeel". Dinsdag 6 februari Zierikzee Hotel Concordia, 8 uur, Volksonder wijs. Huis van Nassau. 11 uur. voorlich tingsbijeenkomst bestrij dingsmidde- len (Shell). Idem, 8 uur. Oudleerlingenver. Tuin- bouww intercursus. Woensdag 7 februari Brouwershavccn Hotel Jac. Cats, 7.30 uur, verg. Land bouwvereniging. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95cf' Op een studentenbyeenkomst te Leuven is donderdagavond medege deeld. dat op 25 februari een mars op Brusuel zal werden georganiseerd, als op 23 februari nog geen beslis singen zyn gevallen voor overplaat sing van Leuven-Frans. De Amerikaanse vlooteenheöd. die sinds de aanhouding van, de „Pueblo" voor de kust van Noord- Korea kruist, heeft versterking ge kregen van een derde vliegdekschip, zo is donderdag door een krant in Tokio gemeld. Wie leeft na. een ramp behoort tot de gelukkigen. Vrijwel onmiddellijk nadien krijgt hij zoveel te doen, dat tijd om lang en diep na te denken ontbreekt. Iets daarvan moet ieder in èn na de februariramp wel hebben gevoeld. Soms komt de herinnering in flitsen terug. Er lag zeil op de vloer en het water ging daar onder woelen, zodat hel lelijk bol ging staan. Er was bijna niet meer op te lopen. Alleen met enorme, grote en dwaze stappen, het zeil omlaag drukkend. Er was een deur, die strak en bol stond, van de waterdruk. Tus sen de kieren spoot het water met felle fonteinen. Koud werd het pas toen het water in de laarzen liep. De kachel doofde in een sissende wolk van stoom. Kijkend door de voorra men leek de wereld een aquarium. Het water was tot ver boven de hoogte van de ramen gestegen en toch (allemaal in dat ene geyal) ble ven de ruiten heel. Zo kreeg het water drie niveauverschillen. Bui ten in de straat, in huis en in de tuin. Daar vloog het eerst goed om hoog toen Schouwen volstroomde, maar dat duurde even. Bij de vloedplanken aan de Zie rikzeese „kaai" zei men half twaalf 's avonds dat „ze het niet begrepen". Het moest laag water zijn, maar het was toen al zo hoog gestegen dat- het gemakkelijk over de plank heen met de hand viel aan te raken. En toch maar geivoon naar bed gaan, omdat een mens een raar en onna denkend wezen is. In de grijze, af schuwelijke kilte van de morgen stond alles vies en dwaas, spookach tig bijna, in het grauwe licht. De straat was weg en er waren huizen weg. Modder, kuilen, gaten, wrakkig meubilair achteloos neergesmeten, het kadaver van een dier, losgerukte stangen en buizen in de diepte van de uitgespoelde straten, naakte fun damenten, verzakte muren en men sen, die asgrauw zagen van ver driet, koude en ontbering. We leefden nog en hadden nog een huis. De ramp - zeg maar - had ons met rust gelaten, want- de ergste strijd tegen het water werd gevoerd in de dorpen, die besprongen werden door de zee, die werd tot een kil monster. Zij eiste chaos en witte kruisen. Sindsdien schijnt het leven voortgesneld in verdubbeld tempo. De ramp is dood en schimmig ge worden, maar soms wordt het al weer ongrijpbare even belicht; een foto, een herinnering, een jaardag van het afschuwelijk gebeuren. En nadien warch er op zoveel plaatsen in de wereld overstromingen, ram pen, orkanen, aardbevingen. Het gaat allemaal door in een luguber ritme en de doden rusten van hun werken. De levenden gaan verder. Ze moeten, want het leven geeft geen verklaring, geen bekentenis, geen excuus, geen soulaas. Toen niet en nu (nog) niet. SCHIEREIL ANDMAN. 4 l 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2