DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vietcong en Noordvietnamezen begonnen met nieuwe aanvallen Russisch voorstel inzake kernbewapening Frankrijk heeft nog oude oorlogsschuld Bosbranden in Chili Landbouwbegroting in de Tweede Kamer Vietcong-verliezen zijn zwaar Studenten hielden forum te Utrecht Ca&fcïHui soep,..die is pas lekker! B. en w. van Rotterdam achter rapport over de zeehavens in het Deltagebied ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 7,15; per maand 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Vrijdag 2 februari I960 124ste jaargang Nr. 19938 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Westhoek-V.V.V.'s houden korte-vakantie-akties Tegenaanval bij Hue iu het noorden SAIGON, 2-2. Vietcongstruders en Noordvietnamezen hebben vrij dagochtend vroeg nieuwe aanvallen ingezet. Zij deden dit o.a. in de Chi nese volkswijk aan de rand van Sai gon, waar zij twee politiebureaus be zetten. Aanvallen van de Zuidviet- namesc luchtmacht veroorzaakten slachtoffers onder de burgerbevol king. Elders in de stad begonnen geïso leerde Viotcongleden weer te schie ten. Zuid Vietnamese ambtenaren kregen de raad nog thuis te blijven en de Amerikanen vertoonden zich alleen in sterk bewapende groepen op straat. Overigens is nog het uit gaansverbod van kracht. Ook in de omgeving van Saigon laaide de strijd weer op. De plaats Thoe Daoe Mot. die aanvankelijk door de Vietcong met rust was gela ten, blijkt donderdag door hen te zijn bezet, waarbij circa 30 mensen wer den gedood en 57 gewond. Inmiddels zijn de overvallers weer verdreven. Luchthaven gesloten De luchthaven van Tan Son Nhoet is nog steeds voor het burgerlucht- vaartverkeer gesloten. De weg tus sen Saigon en het vliegveld ligt on der vuur. Het voedsel in de hoofd stad wordt schaars. Sommige prijzen zijn al tot 500 procent opgelopen. In de wijk Phoe Lam verspreidde de Zuid Vietnamese politie donderdag een tweehonderd manifestanten die mot vlaggen van de Vietcong liepen. Volgens deelnemers aan de actie wa ren zij door guerrillastrijders hiertoe gedwongen. SAIGON. Zuidvietnamese soldaten slepen het lichaam weg van een Viet- conostrijder, die door een kogel is getroffen, tijdens een aanval op een van de geallieerde installaties. De ontwapeningsconferentie GENEVE, 1-2. Een internationale overeenkomst om geen vliegtuigen met kernbommen buiten de natio nale grenzen te laten komen; dit heeft de Rus Rostsjin donderdag op de ontwapeningsconferentie in Ge neve voorgesteld. Hij zei, dat het recente ongeluk met de Amerikaanse kernbommen werper in Groenland de behoefte aan een dergelijk akkoord onder streept. Rosjtsjni, die zei dat Rusland be reid is na totstandkoming van het voorgestelde verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens over vol ledige en algemene ontwapening te praten, zei dat een volledig verbod Drie jaar voor (loden van echtgenote ROTTERDAM, 1-2. De rechtbank in Rotterdam heeft donderdag de 50-jarige classificeerder Abi A. uit dc Maasstad wegens het doden van zijn 47-jarige echtgenote veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De officier van justitie had tegen do Rotterdammer vier jaar met aftrek geëist. Na een al geruime tijd sluimerend conflict kwam het in de vroege mor genuren van I mei van het vorige jaar in het huis van het echtpaar A. in dc Rotterdamse Korfmakerstraat tot een uitbarsting, toen de vrouw liet weten dat zij wilde scheidon. Abi A. pakte toen in een hevige woede-aanval een zware vaas en sloeg zijn vrouw daarmee op het hoofd. Met een zwaar tuigmes stak hij haar daarna nog enkele malen in borst, buik en rug. Bij Hue in het noorden gingen Amerikanen en Zuidvietnamezen vrijdag tot een zware aanval over op de Vietcong. die met verscheidene bataljons een deel van de plaats be zet houdt. Een ingrijpen van de luchtmacht veroorzaakte grote ver liezen onder de burgerbevolking. WASHINGTON, 2-2. Bij het Ame rikaanse congres is donderdag een door ongeveer 100 volksvertegen woordigers getekend verzoek inge diend, waarin president Johnson wordt gevraagd de nodige maatre gelen te treffen om van Frankrijk een bedrag van ruim 5 miljard dol lar te vorderen, dat dit land nog uit de eerste wereldoorlog aan Amerika schuldig is. Nick Galifianakis, die het voorstel indiende, zei dat Frank rijk een politiek volgt die in strijd is met de belangen van Amerika en van het Atlantisch bondgenootschap. Frankrijk heeft destijds, evenals de andere debiteuren van de V.S., het afbetalen van zijn schuld uit de eerste wereldoorlog gestaakt toen Duitsland weigerde nog verder her stelbetalingen te doen aan zijn over winnaars. Presentje voor minister SANTIAGO, 1-2. In Chili woeden op 900 km. ten zuiden van de hoofd stad Santiago op ongeveer vijftig plaatsen bosbranden. Het ministe rie van landbouw spreekt van een nationale ramp, waarbij volgens een voorlopige schatting voor 40 miljoen dollar (140 miljoen gulden) schade is veroorzaakt. De strijdkrachten zijn bij het hlussingswerk ingescha- keld. van kernproeven de volgende kwes tie is die moet worden opgelost. Dit zou dan het sluitstuk zijn op het Moskouse kernstopverdrag van 1959, waarbij alle kernproeven op de on dergrondse na werden verboden. WASHINGTON, 2-2. Volgens de laatste in Washington ontvangen ge gevens zouden de Vietcong en de Noordvietnamezen sinds het begin van hun offensief op dinsdag j.l. in totaal meer dan 10.000 man aan do den hebben verloren. Het zouden de zwaarste verliezen zijn die zij sinds het begin van het conflict in zo korte tijd hebben gele den. Naar van welingelichte zijde in Saigon wordt vernomen zijn er on der de burgerbevolking van de hoofdstad ruim 2.000 doden en ge wonden gevallen. Bij de straatgevechten in Saigon op donderdag zouden 85 Viotcong leden zijn gesneuveld en 35 gewon de verzetstrijders zijn gevangen ge nomen. Aan de zijde van de Zuid vietnamese politie zouden 35 doden en 125 gewonden zijn gevallen. De verliezen aan de kant van de Ameri kaanse en Zuidvietnamese strijd krachten zijn niet bekend. Overstromingen in Argentië - 3 doden BUENOS AIRES, 1-2. Volgens in Buenos Aires ontvangen berichten zijn deze week in het westen van Argentinië minstens dirie merisen om het leven gekomen en meer dan 6'0 huizen verwoest door overstro mingen, als gevolg van stortregens. Het probleem-Leuven UTRECHT, 1-2. Het is niet lou ter een taalstrijd in Leuven: er wordt ondemocratisch gehandeld, waarbij dc Bourgeois met hun kapi taal en politiek de macht in han den hebben. Bovendien hebben de bisschoppen totaal geen contact meer met hun andere collega's. De katholieke hoge re geestelijkheid van België handelt ondemocratisch en men noemt zich al vele jaren katholiek, maar is het in feite niet. Wij zijn ook gekant te gen de invloed van het hof. Aldus formuleerde Louis Roppe, voorzitter van de vereniging van Vlaamse studenten, tijdens een ruim twee uur durend forum in Utrecht de Vlaamse bezwaren over de recente moeilijkheden in Leuven betreffende dc verplaatsing van de Franstalige afdeling van de Leuvense universi teit naar Wallonië. De discutorenraad in Utrecht trad op als gastheer van de „tegenstanders van Leuven". Aan tafel zaten voorts drs. Roel Niéuw- dorp. secretaris van de bond van Vlaamtalige wetenschappelijke amb tenaren. en de Franstalige tegenstan der, Jean-Marie de Backer, voorzit ter van de overkoepelende organi satie van Franstalige studentenver enigingen. Ruim tweehonderd stu denten uit Utrecht woonden het de bat bij, waarbij de sprekers veelal langs elkaar heen praatten. De Amerikaanse oud vice-presi dent Richard Nixon, heeft donder dag meegedeeld dat hij zal proberen de kandidatuur van de republikein se partij voor het presidentschap le verderven. Overstromingen op Java DJAKARTA, 1-2, Na grote over stromingen in het oosten van Java zijn 120 doden of vermisten gerap porteerd, zo meldde donderdag het Indonesische persbureau Antara. De meeste slachtoffers vielen in het ge bied van Malang, waar het water in grote hoeveelheden van de berghel lingen stroomde en vele woningen vernielde. DEN HAAG, 1-2. Het Chr. His torische tweede kamerlid T. Tolman heeft de minister van landbouw en visserij ir. P. J. Lardinois twee stuk jes boter en twee stukjes kaas aan geboden om het verschil in produk- tie en consumptie te illustreren. Tijdens het debat over de begro ting 1968 merkte de heer Tolman op dat de kaasproduktie het afgelopen jaar 57 gram per hoofd van de be volking per dag bedroeg, doch dë consumptie slechts 21 gram. Twee stukjes boter van resp. 21 en 9 gram, symboliseerden het verschil tussen produktie en consumptie van dit ar tikel. De Chr. Historische afgevaar digde zei te hopen dat de minister - in overleg met het bedrijfsleven - een oplossing van dit probleem zou kunnen vinden. Ais tussentijdse maatregel zou wellicht het vetper centage van consumptiemelk kun nen worden verhoogd van 3,0 tot 3,8. Ook de heer S. v. d. Ploeg (PvdA) deed suggesties om de overschotten weg te werken. Drs. R. Zijlstra (AR P) meende dat er feitelijk geen spra ke was van over prod uk tie, doch een tekort van koopkrachtige vraag. In dien het probleem van de overschot ten niet slechts vanuit een Europees gezichtspunt, maar internationaal wordt beschouwd zal men moeten concluderen dat de overschotten dienstbaar moeten worden gemaakt aan de ontwikkelingshulp. Mr. J. F. G. Schlingeman (WD) en P. Jongeling (GPV) betuigden in stemming met het standpunt van drs. Zijlstra, ai meende d laatste dat ontwikkelingshulp nauwelijks een echte oplossing voor het probleem der overschotten kon bieden. De Pv dA-afgevaardigde v. d. Ploeg ver zocht de minister de kamer een af- Lauding met hindernissen INDIANAPOLIS, 1-2. Een Con- vair-s'traalverkeersvliegtuig van de „T.W.A." heeft donderdag een vei lige landing op het vliegveld van Indianapolis gemaakt nadat het bij een eerdere landingspoging tijdens dikke mist in Chicago tegen een hoogspanningsleiding was gevlogen. Het toestel, aan boord waarvan zich 36 mensen bevonden, verloor bij de mislukte poging een radarschild en in delen van Chicago viel het licht uit na de botsing met de kabel. Ruimtesonde naar Mars? CAPE KENNEDY, 1-2. Het Ame rikaanse 'bureau voor lucht- en ruimtevaart, de Nasa, maakte maan dag officieel bekend dat een elek tronische ruimtesonde over vijf jaar een zachte landing op d'e planeet Mars moet maken. De sonde zal worden gelanceerd met een „Titan 3-C", die daar speciaal voor zal worden aangepast. De zachte lan ding kan met behulp van parachu tes worden verricht omdat Mars een dampkring heeft. Bij de maan is dat niet mogelijk en moet men terugstootraketten gebruiken. De sonde wordt uitgerust met een tele visiecamera en instrumenten voor temperatuur- en drukmetingen aan de oppervlakte'" van de rode planeet. Dit nieuwe programma komt in de plaats van het „Voyager"-project, dat uit zuinigheidsoverwogingen is geschrapt, en komt op de begroting van komend jaar voor met een be drag van twintig miljoen dollar. zonderlijke tuinbouwnota te overleg gen. Talrijke sprekers, onder wie de heer SchMngeman, informeerden of het gemeenschappelijk zuivelbeleid op 1 april van kracht zou worden. Mr. Schlingeman verklaarde dat na de raadsvergadering van 27 februa ri bekend moet zijn op welke datum de nieuwe regelingen zullen ingaan. Drs. Zijlstra bepleitte snelle omscha keling op gebruik van aardgas in de tuinbouw. De heer v. d. Braake (BP) verklaarde dat het bedrijfsleven „ten onder gaat" aan het heffingeiistelsel. „Door de ambtenaren zie je de boe ren niet meer", aldus deze afgevaar digde. SPEELGOEDSTAD IN DE R.A.I. AMSTERDAM, 1-2. De speelgoed- tentoonstelling, die eind vorige jaar in de RAI in Amsterdam werd ge houden. blijkt zo zeer te zijn beval len dat besloten is in 1969 opnieuw een dergelijke tentoonstelling te or ganiseren. „Speelgoedstad RAI 69" zal van 24 oktober t.m. 2 november 1969 worden gehuden. Vondst in Amsterdamse bodem AMSTERDAM, 1-2. In Amster dam wordt in de huurt van de Mozes en Aaronkerk en de Dok werker hard gewerkt aan een onder doorgang ten behoeve van het toe komstige IJtunnelverkeer. In de doorwoelde historische bodem wor den van tijd tot tijd aardige vond sten gedaan. Zo heeft een Amster dammertje in de bouwput nabij de Lazarussteeg na ijverig speuren te midden van draglines en heimachi nes een muntje gevonden, dat de tand des tijds redelijk heeft door staan, zo meldt ,Werk in uitvoering' maandblad van de dienst der pu blieke werken in Amsterdam. Het geldstukje is gezonden naaf het Instituut voor prae_ en protohisto rie, waar het aan een nader onder zoek werd onderworpen. Het blijkt een zilveren munt te zijn, een zo genaamde dubbele stuiver van Karei de Stoute, hertog van Bourgondië (1467-1477). Het muntje dat een doorsnede heeft van 2 cm, is gesla gen in Vlaanderen tussen 1467 en 1474. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het leven zou veel vrolijker kunnen zijn wanneer de men- q sen het ernstiger zouden wil- S len opnemen. v DOOCOOOCCCOOSOCOCCOC«i0500S V/AT 2EQT DE BIL T Een gepantserd personeelsvoertuig van het Amerikaanse leger trekt zich langzaam terug uit het strijdgewoel bij de vliegbasis Tan Son Nhut in de buitenwijk van de Zuidvietnamese hoofdstad. Het voertuig had tot taak ge dode Amerikaanse militairen op te pikken tijdens gevechten met de Vietcong Adyertentie Plaatselijk een bui Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui; overwegend matige weste lijke wind; vannacht in het binnen land plaatselijk temperaturen om het vriespunt, overigens weinig verande ring in temperatuur. 3 febr. Zon op 8.18, onder 17.30. Maan op 10.12, onder 23.18. 4 febr. Zon op 8.17, onder 17.32. Maan op 10.22, onder 5 febr. Zon op 8.15, onder 17.34. Maan op 10.33, onder 0.30. Eerste kwartier: 6 febr. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 febr. 6.18 v.m. 18.41 n.m. 4 febr. 6.46 v.m. 19.08 n.m. 5 febr. 7.16 v.m. 19.41 n.m. BROUWERSHAVEN 3 febr. 6.08 v.m. 18.21 n.m. 4 febr. 6.39 v.m. 18.53 n.m. 5 febr. 7.12 v.m. 19.29 n.m. Doodtij: 8 febr. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-2. Het K.N.M.I. deelt mode: Langs de flank van een ho- gedrukgebied. waarvan de kern ten westen van de Golf van Biskaje is gelegen, is in de afgelopen. 24 uur onstabiele lucht via de Britse eilan den west. Europa binnengestroomd. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt strekte zich vrijdagmorgen van Polen via zuid- Franlkrijk naar de Azoren uit. De frontpassage ging in ons land met enige regen gepaard. In het komen de etmaal blijven westelijke tot noordwestelijke winden over onze omgeving staan. Deze voeren enigs zins onstabiele lucht aan. waarin zich enkele buien kunnen ontwik kelen. In de nacht van vrijdag op zaterdag kan in het binnenland tij dens opklaringen de temperatuur plaatselijk een paar graden onder het vriespunt dalen. Overigens komt er in het temperatuurverloop niet veel verandering. Gevaarlijke filmstunt GRENOBLE, 1-2. Dat journalisten aan gevaar bloot staan, merkte don derdag een Franse televisieploeg, die de training van een Franse skiër voor de afdaling wilde vastleggen vanuit een helicopter. De piloot, die de helikopter zo dicht mogelijk bij de skiër bracht, ontging een glooi ing, waarna de helikopter neer stortte. Een cameraman werd zwaar ge wond en de skiër liep een gebroken dijbeen op .De piloot kwam met de schrik vrij; de helikopter werd to taal vernield. ROTTERDAM, 1-2. In een nota aan de gemeenteraad heeft het Rot terdamse college van b. en w. zich lovend uitgelaten over het rapport „verkenning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in het Deltagebied", dat onlangs is uitgebracht door het over leg orgaan zechavcnontwikkeling zuid-west Nederland. Volgens het Maasstedelijk college van b. en w. heeft het rapport de grote verdienste dat het aangeeft op welke wijze in zuid-west Nederland het beleid kan worden verwezenlijkt waarvoor de regering in de groeino- ta, de zeehavennota en de tweede no ta voor ruimtelijke ordening lijnen heeft getrokken. B. en w. zijn van oordeel dat het in het rapport met het oog op de werkgelegenheid het bevorderen van de Nederlandse eco nomie terecht voorop wordt gesteld. De uitspraak in het rapport dat het grote potentiële zeehavengebied in de delta niet langer gescheiden tot ontwikkeling kan worden gebracht, maar als een samenhangend geheel moet worden gezien, acht het college bijzonder gelukkig. „In het rapport wordt verder duidelijk aangetoond dat de zeehavens in de delta daarbij een grote rol hebben te vervullen, terwijl ons inziens terecht gewezen wordt op de noodzaak de verschil lende projecten op een zodanige wij ze tot uitvoering te brengen dat tus sen werken, wonen en recreëren een harmonisch geheel ontstaat. Met waardering hebben wij kennis ge nomen van de beschouwingen welke in het rapport aan deze aspecten zijn gewijd", aldus b. en w. van Rotter dam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1