Nieuws 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD IN ZUID-VIETNAM Geen hoop meer voor duikbootbemanning Waterpest bedreigt Europese wateren n verkeersongeluk Bij 23 doden 15 jaar geleden... ,de ramp Noord-Korea bepleit overheveling Pueblo crisis naar wapenstilstandscommissie Nachtelijke gevechten tussen politie en taxichauffeurs Brandwacht dodelijk verongelukt bij brand in oud laboratorium te Amsterdam WAAU UW! Twee Engelse vissersboten vergaan 8 8 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 een! per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Donderdag; 1 februari 1968 124ste jaargang Nr. 19937 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Zierikzeesbegrotingstekort van f 130.000 Overleg van Johnson niet kabinet en Congresleiders Serie verrassingsaanvallen van de Vietcong op grote steden en sleutelposities in Saigon SAIGON, 31-1. In heel Zuid-Vlet- nam is woensdag de slaat van beleg afgekondigd na een serie verras singsaanvallen van de Vietcong op grote steden en sleutelposities in de hoofdstad Saigon zelf. 's Avonds werd op sommige plaat sen in Saigon nog gevochten, nadat eerder op de dag wyken waren ont ruimd om de rebellen met bommen en raketten te kunnen bestoken. De actie wordt gezien als het zwaarste offensief van de Vietcong sinds he# begin van de oorlog. De belangrijkste doelen van de aanval op de hoofdstad waren de on neembaar geachte Amerikaanse am bassade, het presidentieel paleis, het radiostation van de regering en po- litiebureaus's en vliegvelden in do omgeving. In de hoofdstad is een volledig uitgaansverbod afgekondigd en de zender voor de Amerikaanse strijd krachten waarschuwde 's avonds nog dat de toestand in de stad gevaarlijk was. Een woordvoerder van de Ameri kaanse militaire politie zei over de vijand: „Zij zijn overal, in de vel den. de huizen - overal". Bij de operaties van de afgelopen 48 uur zijn volgens Amerikaanse ge gevens 1788 Vietcongleden en 50 Amerikanen gedood, terwijl 126 Amerikanen gewond werden. De Zuidvietnamese troepen zouden 107 man verloren hebben. De zwaarste aanval in de hoofd stad werd uitgevoerd op de slechts vier maanden oude ambassade, een gebouw dat bestand heet te z(jn te gen betogingen, belegeringen en zelfs beschietingen met niet al te zware projectielen. Nog voor het aanbreken van de dag drongen zelfmoordcommando's van de Vietcong tot het gebouw door. maar de berichten spreken elkaar tegen over hoeveel zij van het ge bouw bezet hielden voor dat zij na zes uur strijd met Amerikaanse een- TOULON. 31-1. Een woordvoer der van de Franse marine heeft woensdagavond in Toulon meege deeld dat er geen kans meer bestaat dat de 52 bemanningsleden van de sinds zaterdag vermiste Frawse duik boot „Minerve" levend worden terug gevonden. Het zoeken naar het wrak zal ech ter onverminderd worden voortgezet omdat het van het grootste belang is de. oorzaak van de ramp vast te stel len. zei hij. De zuurstofvoorraad van de „Mi nerve" moest op z'n laatst woensdag avond uitgeput zijn. De mening wint veld dat de duikboot in een onder zees ravijn moest zijn vastgeraakt. DEN HAAG. 31-1. Uit Duitsland komt het bericht dat vele wateren in het zuiden en midden van Europa worden bedreigd door een uit Zuid- Afrika afkomstige waterpestplant, de lagarosiphon major. Alle andere leven wordt door de plant verstikt. De plant lijkt op de waterpest uit Noord-Amerrka (anacharis canaden sis). die honderd jaar geleden zich zeer snel over heel Europa uitbreid de en zelfs hinderlijk werd voor de binnenscheepvaart. Deze plant is nu op haar teruggang terwijl de nieu we plant oprukt, in Italië en ook in de oude Donau is zij al gevonden. „Pompier"- pyromaan BRUSSEL, 31-1. De vrijwillige brandweer van Ravels, een gehucht bij Turnhout, is zijn beste .pompier' kwijt. De 21-jarige André, altijd het eerste ter plaatse en moedig als geen ander, heeft bekend drie boerderij- branden op zijn geweten te hebben, die Ravels deze winter in rep en roer brachten. De afgebrande boer derijen lagen vlak bij elkaar en on derzoek had aan het licht gebracht, dat er brandstichting in het spel was geweest. Tenslotte viel de ver denking op de jonge André. Hij wordt ook nog verdacht van een drietal autodiefstallen. LTMA, 1-2. In Peru is woensdag in het zuidelijke departement Cuzeo een vrachtauto met dertig mensen in een ravijn gereden. Volgens een plaatselijk blad kostte het ongeluk aan 23 mensen het leven.. Hul) voor afzwaaiende Amerikaanse militairen WASHINGTON. 31-1. President Johnson heeft het congres gevraagd een resolutie te aanvaarden waarin op particuliere werkgevers een be roep wordt gedaan bij vacatures bij voorkeur afzwaaiende militairen in dienst te nemen. Dit voorstel maakt deel uit van een reeks maatregelen ter bescherming van in de burger maatschappij terugkerende militai ren uit Vietnam en van elders. Vol gens de president komen dit jaar 850000 militairen uit de dienst. Venvacht wordt dat de marine donderdag de tientallen schepen en helikopters die aan de opsporingsac tie deelnemen, naar hun bases zal la ten terugkeren. Een kleine eenheid, speciaal daartoe uitgerust, zal de na speuringen voortzetten. De bekende Olga matrasspnfabrieken brengen als eerste in Nederland een DRAKA-poIyaethermatras met een volkomen veilige elektrisch ver warmde winterkant. De bevoorrading isbegonnen met matrassen in de maten 80 X 190 voor f 125,— en 90 X 190 voor 135,—, terwijl binnen enkele weken alle matrassen uit voorraad leverbaar zijn. Deze matrassen komen uitsluitend in de beddenwinkels, dus u kunt rustig kijken en kiezen. Alléén maar bij de beddenvakman, waar U op vertrouwen kunt, aan wie U alles vragen kunt. heden om 20.30 uur (pl. tijd) verdre ven werden. Volgens de militaire politie hadden de rebellen op een gegeven moment vijf van de zes verdiepingen in han den, maar werden zij van twee kan ten aangevallen: door parachutisten, die met helikopters op het dak van de ambassade neergelaten en door militaire politie, die vanaf de grond de strijd aanbond. De Amerikaanse militaire com mandant in Vietnam, generaal Wil liam Westmoreland zei echter dat de vijand nooit verder dan de parterre was gekomen en dat alle aanvallers waren gedood. Naar mededeling van de politie zijn in de parterre 17 dode Vietcong ieden gevonden. In het betonnen ge bouw waren drie grote gaten gesla gen en de zware houten toegangsdeu ren waren met raketten opgeblazen. Spoedberaad President Johnson heeft woensdag dringend overleg gepleegd met zijn kabinet en de leiders van het congres over mogelijke Amerikaanse stappen inzake de toenemende druk van de Vietcong en Noordvietnamezen .in Vietnam en de crisis rond de aan houding van het inlichtingenschip „Pueblo"' door de Noordkoreanen. Johnson heeft opdracht gegeven de voormalige presidenten Truman en Eisenhower volledig in te lichten over de toestand in Vietnam en het incident met de „Pueblo". Volgens Johnsons perschef George Christian sprak de president eerst met de congresleiders en vervolgens met het kabinet over „ontwikkelin gen die in de toekomst plaats zouden kunnen vinden". Sommige regeringsfunctionarissen houden rekening met de mogelijk heid dat Noord-Vietnam met de ver heviging van de strijd zijn militaire positie en daarmee zijn onderhan delingspositie voor eventuele vredes onderhandelingen wil verstevigen. Aardschok in Caracas CARACAS, 1-2. In Caracas heeft zich woensdagavond een krachtige aardschok voorgedaan. Volgens de eerste berichten zouden er geen slachtoffers en geen schade van be tekenis zijn. Vandaag, donderdag 1 februari 1968, is het vijftien jaar geleden 'dat zuid west Nederland werd besprongen door de catastrofale stormramp. Zoals een dorp kan liggen in het epicentrum van een aardbeving, zo lag Schouwen-Duiveland in hel hart van het noodgebied. Kostbare men senlevens gingen verloren en onbe rekenbaar bijna was de schade aan land, gebouwen en goederen. Na al wat in de nadien verstreken jaren is gebeurd, kon de ramp niet worden vergeten, maar als feitelijk gebeu ren krijgt ze nu de schimmigheid die karakteristiek is voor zoveel, dat in het verleden plaats greep. De februariramp 1953... het is al vijf tien jaar geleden, maar hel blijft in deze regio toch een markatiepunt in de tijd. Misschien zal er vandaag een ogenblik zijn te denken aan de verschrikkingen van die bittere uren, die bij zovelen diepe wonden van leed inkerfden. Denken ook aan het vele en nauwelijks samen te vatten, dat gebeurde in en va de ramp, waardoor Schouwen-Duive land werd tot ivat het werd na slechts anderhalf decennium. TOKIO, 31-1. Een hoge Noordko- reaanse partijfunctionaris heeft woensdag verklaard dat zijn land een oplossing van de Ver. Naties voor de „Pueblo"-crisis niet zal aanvaarden, maar dat het „iels anders is" wan neer de zaak wordt voorgelegd aan de gemengde Koreaanse wapenstil- standscommissie. Het officiële Noordkoreaanse pers bureau meldde uit Pjongjang dat Kim Kwang Hjoep, een lid van het Noordkoreaanse centrale partijcomi té, aan een banket ter ere van een Roemeense partij delegatie zei dat de Ver. Naties niet het recht hebben deze kwestie te bespreken, maar dat er een precedent bestaat voor de be handeling van zulke gevallen door de wapenstilstandscommissie te Pan- moenjon. Kim verklaarde: „Het feit dat de Amerikaanse imperialisten de „Pue- blo"-zaak onwettig aan de Verenigde Naties hebben voorgelegd - hoewel er een precedent bestaat voor de be handeling van zulke gevallen door de Koreaanse militaire wapenstilstands commissie - is een weloverwogen in trige ter verhulling van hun misda dige handeling en ter misleiding van de wereldopinie". De Sowjet-Unie zal Soedan hel pen bij het. opbouwen' van zijn lucht macht en marine. Dit heeft de Soe- danese minister van financiën be kend gemaakt. Geweld in Den Haag DEN HAAG, 1-2. In en voor het kantoor van de Nederlandse Bond van vervoerspersoneel aan de Prin- -segracht in Den Haag hebben van nacht tussen vier uur en half vijf hevige gevechten plaats gevonden tussen een dertigtal politiemannen en ongeveer even veel ongeorgani seerde taxichauffeurs. De politie verwijderde met geweld de chauffeurs uit de kantine van het kantoor. Hierbij werd de wapenstok gebruikt. De taxichauffeurs waren de AMSTERDAM, 31-1. Bü een brand in een leegstaand herenhuis aan de Prins Hendriklaan in Amsterdam zuid, waarin een laboratorium van de Vrije Universiteit gevestigd is ge weest, is woensdagavond de 51-jarige onderbrandmeester M, C. Jansen verongelukt. Toen hij met twee brandwachts be zig was een deur van een geluiddich- te kamer op de beneden verdieping, waar de brand was begonnen, te for ceren deed zich op het moment dat het gelukte de deur te openen een explosie voor waardoor de drie man nen tegen de grond werden geslagen. Vermoedelijk is de explosie door de ineens toestromende zuurstof in de oververhitte ruimte veroorzaakt. Hoewel nog ter plaatse mond-op- mond beademing werd toegepast en De Kamer van Koophandel van Antwerpen meent, dat de Belgische zeehavens ernstig gevaar lopen door de invoering van de B.T.W. (de be lasting op de toegevoegde waarde) in Duitsland, Frankrijk en, in 1969, in Nederland. later zuurstof werd toegediend mocht dit niet meer baten. Drie brandwachts werden naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht waar van één met brandwonden aan zijn handen en nek en tWee, die be dwelmd waren geraakt. De omgekomen brandmeester was getrouwd en bad een dochter. Kleinste eiland- republiek van de wereld NAOEROE, 31-1. Hot eiland Na- oeroe, 3600 kilomeier ten noordoos ten van Sydney vlak ten zuiden van de evenaar, is woensdag 's werelds jongste en kleinste onafhankelijke eilandrcpubliek geworden. Met zijn oppervlakte van 20 vierkante kilo meter en 3100 inwoners zal het eiland voorlopig geen armoe ken nen. De fosfaat die er gewonnen wordt levert het land een inkomen per hoofd van de bevolking van jaarlijks 13.000 gulden op en de voorraad is zeker nog voor 30 jaar voldoende. Men denkt echter wel aan ontwikkeling op ander gebied. Zo bestaan er plannen voor de bouw van een handelsvloot. kantine binnen gekomen door een naar het sousterrain leidende deur te forceren. In een grote zaaL in het kantoor vergaderden op dat moment ongeveer honderd georganiseerde taxichauffeurs met vakbondsbestuur ders over hun CAO. De georganiseerden wilden iets drinken, maar de kantinebeheerder weigerde dit. De chauffeurs waren, zo zei hij. het kantoor met geweld binnen gedrongen. De chauffeurs protesteerden en er ontstond een hef tige woordenwisseling, die aanleiding werd om de politie te waarschuwen. Weldra verscheen de „grospssur- veillance", acht agenten onder leiding van een brigadier. Daar de chauf feurs geen aanstalten maakten de kantine te verlaten, vroeg de bri gadier om versterking, die snel arri veerde in de vorm van zes stevige agenten. Het gesprek tussen politie en chauffeurs leverde niets op, waar op werd medegedeeld dat iedereen gearresteerd zou worden wegens lo kaalvredebreuk. De ongeorganiseer den trokken zich hiervan echter niets aan. Hierop ontbrandde een hevige vechtpartij. Terwijl steeds meer ge- Advertentie en wat slaat er onder d' agenda van dit blad?möt-je-kljkê HULL, 1-2. Twee Engelse vis sersboten. elk met 20 man aan boord, zijn verdwenen en vermoedelijk ver gaan. Het zijn de 600 ton metende St. Ro- manus en de 658 ton grote Kingston Peridot, die drie weken geleden uil1 Huil waren vertrokken naar de vis gronden. De St. Romanus ging naar de zee bij Noorwegen, het laatste le vensteken was een radioboodschap Dit nummer bestaat uit 14 pagina's O00Ö809SC0CCCO50005CC00Ö0 Hel goud van de gehele we- O reld is niet in staat om één h niet gebruikte minuut terug X te krijgen. v alarmeerde politiemannen versche nen, werden de dertig ehauffeurs met geweld uit de kantine verwij derd. De mannen verzetten zich fel. In één geval zagen agenten zich genoodzaakt een tegenspartelende chauffeur, die zich aan een tafel vastklemde, met tafel en al de deur uit te zetten. Het meubelstuk werd later zwaar beschadid in de hal gezet. De jonge chauffeurs kwamen bijna allen tot een handgemeen met de po litie, de ouderen stapten rustig naar buiten. Enkele maanden probeerden de chauffeurs via de hoofdingang weer binnen te komen. Met wapenstokken sloeg de politie hen van zich af. Volgens geruchten brak een der chauffeurs tijdens een worsteling zijn arm. Ondanks het late uur trok de rel veie nieuwsgierigen, die van een veilig afstandje toekeken. Vanuit de ramen keken de verga derende chauffeurs toe hoe hun col lega's met de politie op de vust gin gen. De vechtpartijen gingen gepaard met veel rumoer, dat tot op grote af stand te horen was. Omstreeks half vijf kwam er een einde aan de moei lijkheden. De vergadering, waar alles om be gonnen was. had als onderwerp de CAO voor de Haagse taxichauffeurs. Zoals bekend wordt deze zaak plaat selijk geregeld, daar een landelijke CAO niet af te sluiten bleek. Ook een bemiddelingsvoorstel was niet. voor alle partijen aanvaardbaar. na het verlaten van de haven. De Kingston Peridot vertrok naar de zeeën ten noordoosten van IJsland. Sinds vrijdag is van deze boot niets meer vernomen. De hoop op het vin den van overlevenden is opgegeven. Het vissersvolk in Huil verwijt de regering, te laat bevel tot opsporing gegeven te hebben. De vrouwen van de vissers willen een protest betoging houden voor betere beveiliging van hun mannen. Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui; matige tot krachtige zuid westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 2 febr. Zon op 8.20, onder 17.28. Maan op 10.03. onder 22.06. Eerste kwartier: 6 febr. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 febr. 5.43 v.m. 18.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 febr. 5.33 v.m. 17.46 n.m. Doodtij: 8 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gordel van hoge lucht druk handhaafde zich van zuid- Europa via het zeegebied ten noor den van de Azoren tot New Found- land. Een kleine oceaandepressie, nam in betekenis toe en verplaatste zich van Ierland naar het noordelijk deel van de Noordzee. De depressie deed zachte lucht naar onze omge ving stromen, zodat de middagtem pera turen in ons land woensdag bij na overal tot 8 graden opliepen. Achter een bij de depressie be horend front, dat donderdagochtend het noordwesten van ons land was gepasseerd wordt drogere en min der zachte lucht aangevoerd. In ver band hiermee worden in het komen de etmaal opklaringen verwacht. Daar de lucht enigszins onstabiel van opbouw is, zullen er ook enkele buien voorkomen. Britse luchtmacht staakt zoeken naar de „Dakar" NICOSIA. 31-1. De Britse lucht- macht heeft woensdagavond het speuren naar de sinds vorige week in het oostelijke deel van de Mid dellandse zee vermiste Israëlische duikboot „Dakar" gestaakt, aldus heeft een woordvoerder van de Britse luchtmacht te verstaan gege ven. Hij zei, dat er geen hoop meer was de tussen Cyprus en Isra l ver dwenen onderzeeër te vinden. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1