DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog geen spoor van de verdwenen Franse duikboot „Minerve" De jongste ontwikkelingen in Vietnam Stap van V.S. bij Japan inzake „Pueblo" Zeeland kreeg te Middelburg centrum voor de civiele verdediging Cofifabtuï soep.die is pas lekker! V.S. bereid tot bombardementspauze? Aanstichter brand in St. Denis ingerekend Geen kernbommen op Groenland Amerikaanse defensiebegroting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Dinsdag 30 januari 1968 124ste jaargang Nr. 19930 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer Naar schaalvergroting in Groene Kruis-verband? Voor bemanning Israëlische „Dakar" «ren hoop meer TOULON, 29-1. Vliegtuigen en schepen die deelnemen aan de 'speur tocht naar de verdwenen Franse on derzeeër Minerve hebben op de bo dem van de Middellandse Zee een ongeïdentificeerd voorwerp - moge lijk een scheepswrak - waargeno men. Volgens een marinewoordvoer der ligt het voorwerp ongeveer v(jf km ten zuidoosten van het eiland Porquerolles op 125 tot 200 meter diepte. Uit Sonarpeilingen bleek dat het een metalen voorwerp was, maar over vorm of grootte kon nog nieto worden gezegd. ..We kunnen niet verklaren waar om de Minerve zich daar zou bevin den. maar we stellen alles in het werk om een onderzoek in te stel len" .aldus de woordvoerder. Nog maandagavond begon de Franse zeeonderzoeker Yves Cous- teau ter plaatse een onderzoek in te stellen met zijn duikklok SP-300 en op afstand te bedienen, met televi siecamera's uitgerust duikvaartuig. De marineautoriteiten in Parijs zenden zeekaarten van het westelijk deel van de Middellandse Zee naar Toulon, zodat kan worden nagegaan of op de plaats van de ramp in kaart gebrachte wrakken liggen. Dichtbij de plaats waar het voor werp is waargenomen heeft een he likopter eerder op de dag twee plas tic bollen uit het water gevist, terwijl voor de kust van Porquerolles ook een rubber handschoen is gevonden. Al deze vondsten werden gedaan op ongeveer 40 km van de grote olievlek die zondagavond op 40 km ten zuid westen van Toulon werd waargeno men. Marineautoriteitcn zijn er echter nog niet van overtuigd dat dit alles in verband met de positie van de Minerve moet worden gebracht. Zij wijzen er op dat ten tijde van de ont dekking van het „ongeïdentificeerde voorwerp" de onderzeeër normaal gesproken nog voor 50 uur lucht en brandstof moest hebben. De Amerikanen hebben besloten het speciale reddingsschip voor on derzeeërs. de Petrel, die in de buurt van Gibraltar vaart, aan de opspo ring van de Franse onderzeeër te la ten deelnemen. De Petrel was onder weg naar Cyprus, waar naar de ver miste Israëlische onderzeeër Dakar wordt gezocht. Voor de bemanning van de Dakar bestaat geen hoop meer. Ook brengen de Amerikanen pompen over voor het lichten van gezonken schepen. De 1.040 ton metende Minerve, die een bemanning van zes officieren en 46 manschappen voert, werd zater dag na een oefening als vermist op gegeven. SAIGON, 29-1. Het Zuidvietna- mees-Amerikaans besluit het „TET"- bestand voor de vjjf noordelijke pro vincies van Zuid-Vietnam af te ge lasten geeft bljjk van de bezorgdheid waarmee het Amerikaanse opperbe vel de komende weken tegemoet ziet. Lawine in Turkije maakt slachtoffers ANKARA. 29-1. Een lawine in een dorp in Oost-Anatolië heeft ze ven mensenlevens geëist. Het weer is er bar slecht en de koude hevig Het spoor- en wegverkeer ligt stil als gevolg van de zware sneeuwval. De spoorwegen hebben de hulp van het leger ingeroepen om ingesneeuw de treinen uit te graven. Ziekteen in Zuid-Vietnam GENEVE, 29-1. De wereldgezond heidsorganisatie (W.H.O.) maakt in een maandag gepubliceerd rapport gewag van een ,'^eneming op grote schaal van venerische ziekten, pest en cholera in Zuid-Vietnam als ge volg van de oorlog. De toestand in Noord-Vietnam is wat onduidelijk daar de laatst bekende cijfers uit 1966 dateren, maar daar is de laatste jaren geen pest of cholera voorge komen. Ook vermeldenswaard was de daar geboekte vooruitgang op het gebied van de malariabestrij ding. Wel heerste er volgens het rapport gonorroea. TOKIO, 29-1. De Ver. Staten heb ben maandag Japan opnieuw ver zocht diplomatieke medewerking te verlenen voor regeling van de „Pue- blo"-affaire. De Amerikaanse ambassadeur in Tokio, Alexis Johnson, heeft hier voor een bezoek afgelegd bij de Ja panse minister van buitenlandse za ken Takeo Miki. Volgens zegslieden heeft Johnson duidelijk gemaakt dat zijn regering de aanhouding en opbrenging van de „Pueblo" in volle zee niet kan tole reren en het incident ziet in het licht van de recente Noordkoreaanse in filtraties in Zuid-Korea. Wel blijft Amerika streven na ar vestiging van Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft met zeven tegen een stem uitgemaakt dat Amerikaanse burgers niet verplicht zijn aangifte te doen van vuurwapens in hun bezit. De 12.000 employé's van de Ita liaanse telefoondienst die zaterdag nacht voor twee dagen het werk neerlegden, zullen hun actie nog een etmaal voortzetten. vrede in Korea door de Veiligheids raad. Voorts zou de Amerikaanse am bassadeur gevraagd hebben naar het Japanse standpunt inzake de kwestie „Pueblo". Men verwacht een offensief op grote schaal aan de gedemilitariseer de zone met als vermoedelijk zwaar tepunt de basis Khe Sanh. Een Ame rikaanse woordvoerder zei vanoch tend dat er ..geen sprake meer is van infiltraties, maar van een ware in vasie". Uit inlichtingen uit de omgeving van Khe Sanh - vooral uit verklarin gen van krijgsgevangenen en deser teurs - is men te weten gekomen dat zich waarschijnlijk twee Noordviet- namese divisies in de omgeving van de basis ophouden en dat er langs de Ho Tsji-Minh-route sprake is van een „bevoorradingsvloot" waarmee versterkingen worden aangevoerd. Naar aanleiding hiervan werd beslo ten de luchtaanvallen op de wegen in het zuidelijke deel van Noord- Vietnam ten zuiden van Vinh ook niet te staken gedurende het Bood- dhistische nieuwjaarsbestand. De Franse schilder van Japanse afkomst Tsugouharu Tsuguji Fou- jita is maandagochtend op 82-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Zürich, waar hij zes maanden geleden we gens kanker was opgenomen, over leden. Dodelijk ongeluk bij skispringen NIEDERSFELD, 28-1. Bij het Westduitse skikampioenschap in de Noorse combinatie is in Niedersfeld (Sauerland) een ongeluk gebeurd. Een van de deelnemers verloor een ski op de schans, de ski vloog door en raakte de 31-jarige Friedhelm Schleinier, ;diie als toezichthouder bij de uitloopbaan voor de sprin gers stond, tegen het hoofd. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Daar bleek dat hij een schedelbasisfrac- tuur met 'dodelijk gevolg had opge lopen. Minister-president De Jong verrichtte de opening MIDDELBURG, 29-1. Bij de offici ële opening van het provinciaal cen trum voor de civiele verdediging in Middelburg heeft minister-president P. J. S. de Jong meegedeeld, dat binenkort in Drente ook een derge lijk centrum zal worden geopend. Op Noord-Brabant na beschikt dan ie dere provincie ever een provinciaal centrum voor de civiele verdediging en „vermoedelijk zal deze laatste hoeksteen tegen het einde van dit .jaar zijn geplaatst." WASHINGTON. 29-1. Amerika heeft maandag te kennen gegeven dat het wellicht bereid tot afkon diging van een pauze in de bombar dementen op Noord-Vietnam, wan neer Hanoi belooft dat het z(jn mili taire activiteiten in Zuid-Vietnam dan niet zal opvoeren. Het State De partment verklaarde dat zoiets in overeenstemming zou zijn met presi dent Johnsons voorwaarden voor on derhandelingen, door hem op 29 sep tember in San Anlcnio, Texas, ver meld en sindsdien bekend geworden a bi „de San Antonio-formule". De mogelijkheid van een verzach ting van het Amerikaanse standpunt kwam ter sprake toen de pas be noemde minister van defensie Clark Clifford vorige week donderdag voor de Senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen liet doorscheme-' ren, dat de regering bereid zou kun nen zijn het huidige peil van de Noordvietnamese militaire activiteit - maar niet meer - te accepteren in ruil voor een stopzetting der bom bardementen. Clifford zei dat als er vredesonderhandelingen worden ge houden. Noord-Vielnams „militaire activiteit" in Zuid-Vietnam naar ik aanneem zal voortduren tot er over eenstemming is bereikt over eèn staakt-het-vuren". Hij nam tevens aan dat Noord-Vietnam een „norma le" hoeveelheid goederen, munitie en manschappen naar het zuiden zou blijven overbrengen. Deze formule ring is volgens de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken, McCloskey, „zeker in overeen stemming met de San Antonio-for mule". Hij vestigde er evenwel de aandacht op dat Clifford, die pas in maart zijn ministerspost officieel gaat bekleden, slechts antwoordde op een vraag tijdens een hearing" over zijn benoeming, en geen formele of diplomatieke verklaring aflegde. SCHIPHOL. Ans Schut. Stien Kaiser en Carry Geijsen vertellen hun erva ringen na aankomst van de wereldkampioenschappen in Helsinki. Premier De Jong wees er op. dat het bouwen, van P.C.C.V.'s niet de enige activiteit is in het vlak van de civiele verdediging, "al trekken som migen de waarde van dergelijke ac tiviteiten wel eens in twijfel met de opmerking dat onder buitengewone omstandigheden alle ambtenaren in een beschermd onderkomen zitten en de burgerij aan haar lot wordt overgelaten". Deze opvatting, aldus de minister.-president, is bepaald on juist: „het is beslist niet zo., dat de autoriteiten zouden worden geholpen en dat de burgerij aan haar lot wordt overgelaten." „Men moet goed bedenken, dat juist in buitengewone omstandighe den het kunnen doorwerken van het bestuursapparaat van levensbelang is voor allen", zo zei de minister-pre sident. „iDt is de wezenlijke func tie van dit provinciale centrum". Na o.m. gewezen te hebben op de plicht en de verantwoordelijkheid van allen de civiele verdedigings voorbereiding in het maatschappelijk bestel zo verantwoord mogelijk op te nemen ging" premier in op het vraag stuk van de voorlichting over de ci viele verdediging. Hij bood mr. J. van Aartsen, commissaris der konin gin in Zeeland, het eerste exemplaar aan van de ..Handleiding civiele ver dediging voor het bedrijfsleven". PARIJS, 29-1. De politie in Parijs heeft een nachtwaker aangehouden van de Petrochemische fabriek in de voorstad Saint-Denis, die maandag door brand is verwoest. De man heeft bekend de brand ge sticht te hebben. Man duwde prostituee door een raam AMSTERDAM, 27-1. De 33-jarige monteur M. H. B. heeft bekend dal hij woensdagavond de 25-jarige prostitué R. H. bij een ruzie met op zet door een ruit van zijn woning in de Witte de Withstraat in Am sterdam heeft gegooid. De vrouw, die bij hem op bezoek was, viel daarbij van de tweede etage op een vier meter lager gelegen balkon en moest met een schedelbreuk in een ziekenhuis worden opgenomen. De monteur, die nog dezelfde avond werd aangehouden, ontkende aanvankelijk iets met de val van de vrouw uitstaande te hebben. Getui gen hadden echter gezien, dat hij haar door het raam duwde. De vei*- dachte is inmiddels aan de officier van justitie voorgeleid. J aarbeursgebou w straks alweer te klein UTRECHT, 29-1. Na overleg met de besturen van de groepsvereni- gingen van de Jaarbeurs in Utrecht, is gebleken dat het in aanbouw zijnde nieuwe Jaarbeursgebouw, aan de Croeselaan -in 1970 al wéér te klein is. De Jaarbeursdirectie heeft daarom toestemming gevraagd voor de bouw van een zevende verdie ping op het nieuwe gebouw, dat met. de voorjaarsbeurs in 1970 in gebruik zal worden genomen. De nieuwe verdieping kost zes miljoen gulden. Tot nu toe was met de bouw 50 mil- joën gulden gemoeid. Jongen school op voorbijgangers MONTREAL, 28-1. Een jongen van zeventien jaar heeft van de tweede etage van zijn woning in Montreal op voorbijgangers geschoten. Zes mensen werden gewond van wie twee ernstig. Zij zijn in het zieken huis opgenomen. De politie heeft de jongen gearresteerd. Do jongen zou in een aanval van waanzin gescho ten hebben. Spaanse studenten kregen straf MADRID, 28-1. De Spaanse minis ter van onderwijs heeft 27 studen ten van de filosofische en medische faculteiten in Madrid gestraft om dat zij hadden meegedaan aan de tegen Franco gerichte ongeregeld heden van de laatste tijd. Een van de studenten is voorgoed van de universiteit verwijderd en mag drie jaar lang geen andere Spaanse uni versiteit bezoeken, vijf andere zijn voor het lopende academisch jaar uitgeschakeld en de overige 21 mo gen niet aan de examens van dit jaar deelnemen. Zij mogen tot sep tember de universiteit niet binnen komen. Vermiste chauffeurs bleken ingesneeuwd BRUSSEL, 29-1. Twee jonge chauffeurs uit Antwerpen zijn be houden met hun Uvee vrachtwagens van twintig ton teruggekeerd van een reis naar Teheran. Zij waren op 12 december ver trokken met een lading geneesmid delen voor Tran en reden via Duits land, Oostenrijk, Zuid-Slavië, Bul garije en Turkije. Op de terugreis zijn ze tien dagen „vermist" geweest toen zij in Turkije ingesneeuwd geraakten tijdens een sneeuwstorm. De twee chauffeurs, van resp. 24 en 29 jaar, werden op hun monsterrit van 12.000 km. vergezeld door do 68- jarige schoonvader van een van hen. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Een dapper en moedig krijgs man zal er liever naar streven één burger ie redden dan duizend vijanden re vernieti gen. sccoa^sccoccoscccocosooooc De brand ontstond - naar medede lingen van de politie op twee plaat sen tegelijk - op het fabrieksterrein, waarbij ruim 40 tanks met brandba re vloeistoffen en gassen de lucht in gingen. Wegens het ontploffingsge vaar moesten 150 gezinnen uit de omgeving geëvacueerd worden. Het vuur werd door ruim 500 brandweer lieden bestreden. Een raming van de aangerichte schade kon nog niet gegeven wor den, maar zeker 15.000 kub. meter chemicaliën en petroleumprodukten zijn in vlammen opgegaan. De brand heeft geen slachtoffers geëist. De 26-jarige nachtwaker zei later dat hij de brand had gesticht „om zich te wreken op de maatschap pij". KOPENHAGEN, 29-1. Op Groen land zijn geen kernbommen opge slagen, zo heeft het Deense minis terie van buitenlandse zaken maan dag bekend gemaakt. Het ministerie liet voorts weten dat er over Groen land geen bommenwerpers met kernwapens aan boord vliegen. WASHINGTON, 29-1. De Ameri kaanse defensiebegroting voor de periode 1968-1969 van bijna 80 mil jard dollar voorziet in een belang rijke versterking van de luchtver dediging, in het bijzonder met be hulp van het nieuwe Awacs-systeem (Airborne Warning and Control System), aldus is in officiële Ameri kaanse kringen meegedeeld. Arrestatie inzake moord op Engels meisje SOUTHAMPTON, 30-1. Een 40- jarige kraandrijver is maandag avond te Fareham bij Southampton (zuid-Engeland) officieel beschul digd van moord op een 16-jarig En gels meisje, Carol Heath, dat zon dagavond vermoord werd gevonden aan de kant van de weg. Zij was eerst aangereden. De bestuurder van een bestelauto zei dat hij het bewusteloze meisje naar een zieken huis zou brengen. Hij verdween echter en het kind werd later ge wurgd teruggevonden, nadat het was aangerand. De man die nu is aangeklaagd, is getrouwd en vader van zeven kinderen. Communistische opstandelingen actief in Cambodja PHNOM-PENH, 28-1. Het Cambod jaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanock, heeft op een persconferen tie in de hoofdstad Phnom-Pcnli verklaard dat communistische op standelingen een nieuwe opstand in de westelijke provincie Battambang, aan de grens met Thailand, hebben ontketend. Zij hadden bij aanvallen op geïso leerde posten burgers en verdedigers gedood en wapens buitgemaakt. „On ze vrede is voorbij. Er is een totale oorlog, een strijd op leven en dood tussen hen en ons". De prins zei dat de opstandelingen door Thailandse communisten, die in opdracht van Peking zouden hande len, van wapens worden voorzien. Zuidwestelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen of motregen en zacht weer; matige tot krachtige zuidwes telijke wind. 31 jan. Zon op 8.23, onder 17.24. Maan op 9.40, onder 19.34. 1 febr. Zon op 8.22, onder 17.26. Maan op 9.52, onder 20.52. Eerste kwartier: 6 febr. te 13.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 jan. 4.32 v.m. 16.58 n.m. 1 febr. 5.10 v.m. 17.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 jan. 4.17 v.m. 16.33 n.m. 1 febr. 4.58 v.m. 17.10 n.m. Springtij: 30 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hoge '.rukgebied boven zuid-Europa en een depressie in het zeegebied tussen Groenland en noord Noorwegen staat boven west Europa een krachtige zuidwes telijke stroming, die in de afgelopen 24 uur zachte lucht naar onze om geving stuwde. In deze lucht kwam veel bewolking voor en de tempe raturen daalden dan ook in de nacht van maandag op dinsdag in ons land nergens beneden 3 graden. Dichter bij de zone met hoge barometerstan den kwam in midden- en zuid- Frankrijk, zuid-Duitsland en noord- Italië nog lichte vorst voor. Overi gens wordt alleen uit noord-Scandi- navie en Rusland vorst van beteke nis gemeld. In het komende etmaal dringt een frontensysteem, dat over de Britse eilanden naar het oosten trekt, tot over ons land door. Er moet dan ook op regen gerekend worden. In de zuidwestelijke stro ming blijft het zacht weer, maar na het passeren van genoemd front stroomt drogere en iets minder zachte lucht binnen. Advertentie De meest makkelijke verf heet Lugubere vondst op gevangenisboerderij LITTLE ROCK, 30-1. Bij graaf werkzaamheden op het terrein van een gevangenisboerderij bij Little Rock, in de Amerikaanse staat Ar kansas, zijn maandag drie lijken ge vonden. Al enige tijd deden verha len de x'on'de dat bewakers gevan genen uit de weg zouden ruimen en hen dan als „ontsnapt" te boek stel len. De lugubere vondst werd gedaan door een groep gevangenen die mot de bouw van een varkensstal zijn belast. De stoffelijke resten waren verminkt, en lagen in ruwe houten kisten. Latrine in Oostenrijks Tirool INNSBRUCK, 30-1. Een „lawine kanon" heeft maandag in Berwang, in Oostenrijks Tirool. een ongeluk veroorzaakt, waarbij verscheidene doden gevallen zijn. Het kanon ver oorzaakte een lawine, die zich even wel in een onverwachte richting bewoog, waardoor verscheidene voetgangers werden bedolven. De lijken van twee van hen zijn tot dusver geborgen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1