DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Johnson vraagt spoedzitting van Veiligheidsraad Producentengroeperingen landbouw Moskou en de Pueblo-zaak Eventuele Amerikaanse represailles Schietpartij aan Suezkanaal Guyanezen moeten Suriname verlaten Johnson roept 20.000 reservisten op LAATSTE NIEUWS Nederlander grootste appeleter in Europa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 jamiari 1968 124ste jaargang Nr. 19934 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nammer: Grond voor vijftig bomvkavels te Renesse Na inbeslagname Amerikaanse verkenuingssehip door de Noordkoreauen WASHINGTON, 25-1. President Johnson heeft besloten een spoedbtf- eenkomst van de Veiligheidsraad te vragen, om zich te beraden over de „errutige situatie", die veroorzaakt is door het in beslag nemen door de Noordkcreanen van het Amerikaanse verkenningsschip „Pueblo". Na afloop van besprekingen, die in Washington de gehele dag hebben geduurd, kreeg de ambassadeur bij de Verenigde Naties, Arthur Gold berg, opdracht naar New York te rug te vliegen en zo snel mogelijk om de bijeenkomst te verzoeken. In de verklaring van het Witte Huis worden ook „Noordkoreaanse agressieve acties" als reden voor de spoedbij eenkomst genoemd. De presi dentiële woordvoerder George Chris tian zei dat de Verenigde Staten in het bijzonder de Noordkoreaanse po ging om de Zuidkoreaanse president te vermoorden, op het oog hadden. STRAATSBURG, 25-1. Het Euro pese Parlement heeft zich donderdag in Straatsburg geplaatst achter een voorstel van de Europese Commissie om producenten-groeperingen in de landbouw op te richten. LONDEN, 25-1. In bevoegde Brit se kringen meent men dat de Sowjet- Unie toch zal proberen de Noordko reaanse regering te bewegen het Amerikaanse schip „Pueblo" en z(jn bemanning vrü te geven. Dit zal op uiterst voorzichtige vvyze gebeuren met vermijding van alle publiciteit, omdat de Russen het risico, dat zij door China beschuldigd zullen wor den van „samenspanning" met de Amerikanen, willen vermijden. ^Brandje bij C. A. AMSTERDAM. 25-1. Omdat een brandje in de nieuwbouw van C. en A. aan het Damrak^ in de hoofdstad zich aanvankelijk Bijzonder ernstig liet aanzien, gaf de commandant van de Amsterdamse brandweer P. A. Riedel in de vooravond uit veilig heidsoverwegingen groot alarm. Hij had zelf de leiding gehad bij de strijd in een koude februarinacht in 1963. toen een baaierd van vuur het oude pand van C. en A. op het Damrak in de as legde. Nu bleek dat door on bekende oorzaak een hoeveelheid hout op de eerste etage van de in beton opgetrokken nieuwbouw, wel ke nu in afbouw is, in brand was ge raakt. Met vier stralen vanaf de Nieuwendijk werd het brandje in twintig minuten geblust. Veel Israëlische eieren naar Nederland BARNEVELD, 25-1. De laatste we- ken komen er miljoenen Israëlische eieren ons land binnen. Woensdag morgen nog kwam er in Rotterdam een schip aan met een zending van ruim drie miljoen eieren. Een tran sportbedrijf uit Barneveld zorgt voor vervoer van de duizenden boxen, die voorlopig in een ruimte in Barneveld worden opgeslagen. Het blijkt dat de eieren bestemd zijn voor de eiproduktenindustrie. Met name de ..Nederlandse Industrie Veredeld Ei" N.V. (NIVE) te Harder wijk heeft de partijen aangekocht. De miljoenen eieren worden ver werkt tot eiprodukten. Of deze pro- dukten weer uitgevoerd worden naar landen buiten de E.E.G. is niet be kend. Zes doden bij brand in Wales LONDEN, 25-1. Bij een brand in het dorpje Merthyr Tydfil in Wales is donderdagochtend een gezin van zes personen om het leven gekomen. De brand in de woning was vrij snel bedwongen maar de ouders .en hun vier kinderen werden dood op bed aangetroffen, omgekomen door ver stikking. LAATSTE NIEUWS SEOEL, 25-1. De Ver. Staten over wegen represailles tegen Noord-Ko- rea te nemen als dit land het verken ningsvaartuig „Pueblo" en z(jn be manning niet vrijlaat, zo is donder dag in welingelichte Zuidkoreaanse kringen in Seoel vernomen. Deze represailles zouden het be schieten van strategische doelen in Ntord-Korea door Amerikaanse oor logsbodems inhouden. Dc Ameri kaanse ambassadeur in Seoel, Porter, heeft donderdag president Park Soeng Hee op de hoogte gesteld van deze plannen. Deze producentengroeperingen moeten een vijfvoudig doel dienen: kwaliteitsverbetering en uniformiteit in het aanbod van landbouwproduk- ten, vermindering van de produktie- kosten. vermindering van commer- cialisatiekosten, versteviging van de positie van de landbouw als markt- partners door rationalisatie van de afzet en aanpassing van het aanbod van iandbouwprodukten aan de af zetmogelijkheden. In handelskringen zijn tegen de verordening die de producentengroe peringen in het leven moet roepen bezwaren gerezen omdat men be vreesd is voor oneerlijke concurren tie. De verordening voorziet namelijk in de mogelijkheid om subsidies te verlenen om deze groeperingen te helpen starten en in stand te houden. TEL AVIV, 25-1. Egyptische mili tairen hebben donderdagavond ge schoten op Israëlische strijdkrachten in het gebied van Port Tawfiq aan het zuidelijke eind van het Suezka naal, zo wordt van Israëlische mi litaire zijde meegedeeld. De Egypte- naren dekten met hun vuur een po ging om met een boot het kanaal op te varen. De Israëliërs dwongen het vaartuig evenwel tot de terugtocht. Tweede inbraak in korte tijd HEERLEN, 25-1. In de juweliers- zaak van de heer P. van Sloun te Heerlen is des nachts voor de twee de maal in drie weken ingebroken. De dieven - volgens getuigen zou den het er twee zijn geweest - ver dwenen met een grote hoeveelheid sieraden ter waarde van ongeveer 40.000 gulden. De vorige keer, op 3 januari, bedroeg de schade ongeveer 80.000 guilden. Opnieuw doden door aardschok op Sicilië TRAPANI, 25-1. Bij de nieuwe aardbeving op Sicilië zijn vijf men sen omgekomen en minstens 69 ge wond. De schade aan gebouwen is, vergeleken met die van vorige week, betrekkelijk licht. Twee kathedralen zijn ingestort, die van Santa Ninfa en van Partan- na. Deze gebouwen hadden vorige week al grote schade opgelopen. Twee grote bruggen en veel huizen die nog overeind stonden hebben het nu ook begeven. Russen vinden olie in Pakistan RAWALPINDI, 25-1. Russische deskundigen hebben in Kot Sarang op 130 km van Rawalpindi in Paki stan olie gevonden in een hoeveel heid die waarschijnlijk op commer ciële basis geëxploiteerd kan worden. Dit is donderdag meegedeeld door het Pakistaanse persbureau. Russi sche deskundigen speuren in Paki stan naar olie krachtens een over eenkomst uit 1961. Voor tuinbouw was 1967 een ongunstig jaar DEN HAAG. 25-1. Voor de groen ten- en fruitsector was 1967, even als 1966, een jaar waarin de finan ciële resultaten voor de producenten Ln het algemeen onbevredigend wa ren. Een belangrijke rol hierin is ge speeld door het gunstige weer in Eu ropa. Daardoor hadden andere 'lan den een grotere eigenproduktie dan normaal en dus minder behoefte aan invoer uit Nederland. Andere oorza ken zijn: stijging van het kostenpeil, een iets te grote uitbreiding van het Nederlandse glasareaaJ in voorgaan de jaren, toenemende buitenlandse concurrentie. De voorzitter van het Produkt- schap voor Groenten ön Fruit, de heer D. J. A. M. van Arcken. deelde dit in zijn nieuwjaarsrede mee. De Veiligheidsraad zal heden (vrü- dag)middag half vijf (Ned. tyd) bij eenkomen om de Amerikaanse klacht te bespreken, zo is in V.N.- kringen vernomen. De Sowjet-Unie De Verenigde Staten hebben voor de tweede maal de Sowjet-Unie be naderd om steun te verkrijgen bij het bewerkstelligen van de terugga ve door Noord-Korea van het deze week opgebrachte Amerikaanse spio- nageschip „Pueblo", zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Een eerste Amerikaanse poging vond woensdag in Moskou geen ge hoor. Admiraal Sharp, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, heeft zijn inspectiereis naar Zuid-Vietnam afgebroken en is donderdag op het hoofdkwartier in Honoloeloe teruggekeerd. De echtgenote van de commandant van de „Pueblo" verklaarde na de „bekentenis" die deze voor de Noord koreaanse radio zou hebben afgelegd, dat zij hierbij niet de stem van haai man heeft herkend De „New York Times" meldt, dat de Amerikaanse luchtmacht geen vliegtuigen naar de „Pueblo" heeft gestuurd op het ogenblik dat het schip werd aangehouden omdat de enige toestellen die toen beschikbaar waren met kernwapens waren uitge rust. De Noordkoreaanse luchtmacht be schikt over ongeveer 300 jagers en een 25-tal bommenwerpers. De ja gers zijn voornamelijk van het type Mig-17, maar er zijn ook Migs 15. 19 en 21 onder. De bommenwerpers zijn Yaks en Iljoesjins. PARAMARIBO. 25-1. Naar het ANP van de perschef van de minis ter-president van Suriname ver neemt zal de eerste groep Guyanezen nog deze week worden aangezegd het land te verlaten. Het betreft hier een groep Guyanezen, die zonder geldige papieren in Suriname verblijft. Faillissementen in 1967 DEN HAAG, 25-1. Volgens voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in het afgelopen jaar 2.439 faillissemen ten uitgesproken tegen 1.939 26 pet.) in 1966 en 1.744 in 1965. Dit is het hoogste jaarcijfer dat na de tweede wereldoorlog werd genoteerd Het werd het dichtst benaderd in 1952 (2.105) en 1951 (2.102). Per 100 duizend inwoners waren de cijfers voor 1967, 1952 en 1951 resp. 19,5, 20,4 en 20,6. Meer Russische oorlogsschepen in Egypte CAIRO, 25-1. Enkele dagen voor het begin van de door de Egyptische Suezkanaal-ma at schappij vo orgeno - men werkzaamheden tot bevrijding van de daar opgesloten schepen, zijn weer drie Russische marineschepen Port Said binnengelopen. Er liggen reeds twee Russische oorlogsschepen voor anker. In Port Said ligt ook bijna permanent het vlaggeschip van de Russische Mid- dellandsezeevloot, de zware kruiser „Oktoberrevolutie". Andere Russi sche marineeenheden bevinden zich in de Egyptische haven Alexandrië. De laatste verloofde van Landru PARIJS, 25-1. De' laatste verloof de van de beruchte Franse vrouwen moordenaar Landru, Fernande Se- gret, is dezer dagen op tragische wij ze aan haar einde gekomen. Zfj pleegde zelfmoord door zich te ver drinken in de vijver van het kasteel van Fiers in het Westfranse depar tement Ornc. Zij was 75 jaar. Fernande heeft de kleine gebaarde „Heer Van Gambais" nooit kunnen vergeten. Zij leerde hem in 1917 in een Parijse tram kennen. Zij was toen 24 jaar en Landru precies twee maal zo oud. Volgens zijn gebruike lijke methode sprak Landru, die ge trouwd was en vier kinderen had, al gauw over trouwen. Het kwam er uiteraard niet van, maar het paar installeerde zich in de Rue de Roche- chouart, waar Fernande een banket bakkerswinkel dreef. In 1919 werd Landru aangehouden. In het proces dat veel sensatie wekte, werd hij on danks hardnekkige ontkenningen schuldig bevonden aan moord op tien vrouwen en in 1922 onthoofd. Mobilisatie voor „Pueblo'' WASHINGTON, 25-1. President Johnson heeft donderdag de onmid dellijke mobilisatie bevolen van be paalde reserve-eenheden van lucht macht, marine en de nationale garde. In totaal moeten 372 jacht- en trans- porttoestellen zich gereed houden. Het Witte Huis deelde tevens mee dat eventueel ook reserve-eenheden van leger en mariniers zullen wor den opgeroepen. De woordvoerder van het Witte Huis zei echter met nadruk dat de diplomatieke stappen om de crisis rond de gekaapte „Pue blo" op te lessen worden voortgezet. Het ministerie van defensie deelde mee dat in totaal ongeveer 20.000 re servisten van leger, marine en lucht macht onder de wapenen moeten ko men. 14 luchteenheden van de natio nale garde, acht reserve-eenheden van de luchtmacht en zes van de ma rine. Het Witte Huis bevestigde dat deze gedeeltelijke mobilisatie recht streeks verband houdt met het in beslag nemen van de „Pueblo" door Noord-Korea. Tot de maatregel werd besloten op een bijeenkomst op het Witte Huis van president Johnson, minister van defensie McNamara, Gearresteerde overvaller bij Volendamse juwelier bekent AMSTERDAM, 25-1. De districts- recherche van de rijkspolitie in Am sterdam en de groepscommandant der rijkspolitie te Volend'am hebben in Aken in een perfecte samenwer king met de Duitse politie- en dou aneautoriteiten de aangehouden Duitser Udo S. gehoord. Deze heeft zijn aandeel in de roofoverval op de juwelier G. M. Veeken te Volendam op dinsdagavond jongstleden bekend. Een deel van de buit is in zijn bezit aangetroffen. Uit het onderzoek is gebleken dat die nog voortvluchtige R. Koch in alle opzichten als de hoofddader moet worden beschouwd. minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en de Amerikaanse afge vaardigde bij de V.N., Arthur Gold berg. Of nog via de V.N.-bemidde- lingspogingen zullen worden gedaan is nog niet besloten. De maatregel wordt opgevat als een waarschuwing aan Noord-Korea. dat de V.S. mogelijk tot een militai re vergeldingsactie zullen overgaan wanneer het de „Pueblo" en de 83 bemanningsleden niet teruggeeft. Ook de wetenschappelijke facul teit van de universiteit in Maditid is nu tijdelijk gesloten, nadat woens dag studenten de politie met stenen bekogelden en scheldwoorden toerie pen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Noordwestelijke winden die aan de kust enige tijd tot hard toe namen voerden polaire lucht aan, waarin enkele buien voorkwamen. Niet alleen in ons land, maar in ge heel West-Europa staat het weer on der invloed van een brede noordwes telijke luchtstroming, die in stand' wordt gehouden door een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten zuid westen van Ierland en een depressie die over de Oostzee en Polen naar het zuiden is getrokken. Van de depressie die het eerder ge noemde hogedrukgebied flankeren is voor het toekomstige weer in Ne derland van belang. Een actief lage drukgebied dat zich tussen IJsland en Groenland bevindt. Het komende etmaal zal dit lagedrukgebied in oos telijke richting trekken en daarbij nog in betekenis toenemen. Een bijbehorend frontensysteem zal daarbij over de Britse eilanden naar het oosten opdringen. Het lijkt alleszins waarschijnlijk dat de re gen, waarvan het front vergezeld gaat, zich tot over ons land uitbreidt. Tevens zal de wind tijdelijk krimpen naar zuidwest en gaan aanwakkeren. UTRECHT, 25-1. In dc Nederland se werknemersgezinnen wordt per persoon jaarlijks zo'n kleine dertig kilo appels verorberd. Nederland staat daarmee in Europa aan de top, vooral vergeleken b(j landen als En geland (10 kilo), Luxemburg (byna 13) en Frankrijk (16). Maar de belangstelling voor perzi ken en druiven is hier - zoals valt te verwachten - juist bijzonder klein: respectievelijk maar drie en zeven ons per persoon. Wat de si naasappels en bananen betreft, be horen de Nederlanders echter ook tot de koplopers. Het verbruik van vers fruit lag in ons land in 1964 gemiddeld op 54 ki lo per persoon, iets minder dan in Italië (59), maar hoger dan in bij voorbeeld Luxemburg (41) en Bel gië (50). Verse groenten Hetzelfde geldt voor verse groen ten: 42 kilo in Nederland tegen 26 in West-Duitsland, 29 in België, 32 in Luxemburg en 40 in Italië. Alleen de Fransen consumeren meer, namelijk 46 kilo. De Belgen zijn de grotoste aardappeleters van Europa (190 kilo), daarna volgen Luxemburg (165), Ne derland (130), West-Duitsland (120) en Frankrijk (102), terwijl de Italia nen zeer duidelijk de voorkeur geven aan spaghetti, want zij verorberen maar 34 kilo aardappels. Nederland heeft per gemiddeld ar beidersgezin het hoogste verbruik van sluitkool (28 kilo), spruiten (bij na 9 kilo), spinazie (8,5 kilo) en diepvriesgroenten (ruim 1,5 kilo) van Europa. Al deze gegevens zijn verzameld door de heer L. Gijsberts, markton derzoeker van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. BOHEMEN. Grote delen van noord oost Bohemen staan onder water nu door sterke dooi de rivieren zo ge zwollen zijn, dat de beddingen het water niet meer kunnen houden. Hier een luchtfoto van de rivier de Orlice in de nabijheid van het plaatsje Tyniste. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's frzzq die in ons harte leven. 050SOSCGCOSCOSCCO&CCOOOSOS W47" ÏEQT VI BILT Weersversleclitering Verwachting tot zaterdagavond: In de nacht en ochtend licht tot half bewolkt, tot matig afnemende en naar west krimpende wind, met in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt, later gevolgd door regen, naar zuidwest krimpen de en tot hard of stormachtig toene mende wind, en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 27 jan. Zon op 8.29, onder 17.17. Maan op 7.36, onder 14.05. 28 jan. Zon op 8.27, onder 17.19. Maan op 8.27, onder 15.22. 29 jan. Zon op 8.26, onder 17.21. Maan op 9.00, onder 16.47. Nieuwe maan: 29 jan. te 17.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 jan. 28 jan. 29 jan. 0.50 v.m. 1.59 v.m. 2.58 v.m. 13.23 n.m. 14.29 n.m. 15.25 n.m. BROUWERSHAVEN 27 jan. 0.39 v.m. 13.09 n.m. 28 jan. 1.46 v.m. 14.10 n.m. 29 jan. 2.43 v.m. 15.02 n.m. Springtij: 30 jan. Geen hulp aan Griekse politieke gevangenen? BRUSSEL, 25-1. De stappen van Nederland bij de Griekse regering ten behoeve van de Griekse politie ke gevangenen schijnen geen resul taat te hebben gehad. Dc Belgische minister van buitenlandse zaken. Harmei, heeft dit donderdag ver klaard in antwoord op vragen van socialistische zijde in de Kamer over de mogelijkheid van Belgische hulp verlening. De Belgische regering heeft hiermee willen wachten op de uitslag van de Nederlandse initiatie ven, maar die schijnen tot niets te hebben geleid, aldus Harmei.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1