eet 'n appel! Deense onduidelijkheid en Amerikaanse woede BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS? snoep verstandig: Jaarlijkse uitvoering „Nu met Hope" STREEKNIEUWS S AWE MA NV. HET RAADSEL VAN ROVANNA De Deense sociaal-democraten van Jens Otto Krag hebben nog weer eens wat verloren aan de stembus. Maar net als vorige maal in 1966 - is het resultaat van de verkiezingen niet dat er veel klaarheid is geko men in de politieke verhoudingen. Toen zetten de verzwakte sociaal democraten het bewind voorname lijk nog voort omdat er geen duide lijk alternatief door de oppositie werd getoond. In die toestand is weinig verbe terd. Weliswaar kan men uit de stembusuitslag opmaken dat de meerderheid der Denen niet erg veel voelt voor de bezuinigingsmaatrege len die de regering worden opge drongen door de Britse devaluatie, maar hoe het dan wel zou moeten volgens de kiezers is dit keer ook niet duidelijk geworden. Ook nu zal weer met passen en meten een ka binet in elkaar moeten worden ge timmerd, waarin waarschijnlijk ook weer geen duidelijk van dat der so ciaal-democraten afwijkend plan kan worden opgesteld. Dat de diverse socialistische groe peringen verloren is niet zo vreemd: de onpopulaire devaluatiemaatrege len u erden slecht verdragen en bo vendien is er nogal wat onderlinge verdeeldheid binnen die groepen. Bovendien heeft het neerstorten van de Amerikaanse bommenwerper met kernwapens bij Groenland de anti- N.A.V.O.-radicalen nog een extra stootje wind in de zeilen geblazen. Weinig positieve facetten eigenlijk en in dat opzicht is de duidelijk heid in de politiek waarover men ook in Denemarken graag praat, niet veel verder gekomen. Mug en olifant Het opbrengen van het Ameri kaanse afluisterschip Pueblo door Noordkoreaanse oorlogsbodems doet ogenblikkelijk denken aan het ver nietigen van een dergelijk schip, de Liberty, door Israëlische vliegtuigen bij het begin van de zesdaagse oor log in juni. De reacties in Washing ton zijn echter geheel anders. Toen werd min of meer berustend aan genomen dat zoiets nu eenmaal het risico ivas van het werk der inlich tingendiensten, wanneer men al niet van elektronische spionage wil spre ken. Nu wordt in Washington een toon gehoord alsof deze kaperij tot een halve herleving van de Kore aanse oorlog moet voeren. Het woord represaille viel al). Het lijkt wel zeker - ook als men letterzifterij over de diepte van ter ritoriale wateren buiten beschou wing laat - dat de Noordkoreanen inderdaad een minder frisse daad hebben gepleegd. Maar dat is in spi onagewerk niet ongewoon. Het lijkt ook wel zeker dat Noord-Korea de spanning wat wil opvoeren. De be- DINSDAG 30 JANUARI. NED. I. Tussen zeven en acht de populaire autorubriek van de VPRO Wereld op Wielen, waarin Fred van de Vlugt weer een automobiel in de populaire prijsklasse test. Na het journaal gaat de VPRO verder met de uitzending Ja, neegeen mening, waarin zoals gewoonlijk twee te genstanders onder voorzitterschap van dr. Lucas van der Land in de clinch gaan om te proberen de me ning van honderd doorsnee Neder landers te veranderen. Het onder werp wordt pas tijdens de uitzen ding bekend gemaakt. Hoofdschotel van de avond is de Knop, een voor de televisie bewerkt toneelstuk van Harry Mulisch. De Knop is een bij zonder merkwaardig stuk, dat zo als de naam al doet vermoeden - handelt over de atoombom. De HI- RO gebruikt haar tivintig minuten zendtijd om te herdenken, dat de Indiase anti-geweld strijder Mahat- ma Ghandi twintig jaar geleden werd vermoord. Na het journaal volgt tenslotte nog een herhaling van de negentiende aflevering van de Bezetting: de oorlog in zuid-Ne derland. NED. II. Het NTS programma be gint met Beelden uit de West. In nauw contact met de Stichting Cul turele Samenwerking en met Poly goon brengt de NTS een serie ge filmde reportages uit Suriname en de Nederlandse AntillenLouis Wa ge zal voor de presentatie zorgen. Aansluitend van Gewest tot Ge west, dat dichter bij huis blijft, maar toch ongeveer dezelfde bedoeling heeft. De serie de eenentwintgste eeuw is deze keer gewijd aan Laser, de fantastische lichtstraal. Het is nog maar betrekkelijk korte tijd geleden, dat alleen in science fiction literatuur sprake was van „de do dende straal". Nu is dat geen denk beeld meer. Maar de betekenis van de laser-straal is veel groterer zijn ongekende mogelijkheden op vrijwel ieder gebied. Walter Cron- kite zal er veel van (laten) vertel len. Na het journaal volgt Dubbel spion. Kelly en Scotty krijgen een nieuwe opdracht: ze moeten letten op een ex-archief ambtenaar, die met vakantie in Spanje is en die veel weetdat de vijandelijke spionage diensten interesseert. In Denk-Beeld komt het vraagstuk aan de orde van de Bescherming Burgerbevolking. Is het wel verantwoord zoveel geld voor de B B. uit te geven? Kan deze dienst werkelijk iets uitrichten als er een oorlog komt? Tot slot Twee- duuster: From. Agnes with love. Die Agnes is een computer. Maar wat kan een computer zijn? Kunnen de mensen zulke ingewikkelde machi nes bouwen, dat ze een eigen leven gaan leiden? Stel je voor. dat zo'n computer pr eigen gevoelens op na gaat houden? standsschendingen zijn vele en veel talrijker dan ooit tevoren, hetgeen kan worden beschouwd als een po ging om de Amerikaanse druk op Vietnam wat te verzachten. Immers daar strijden ook enige tienduizen den Zuidkoreanen aan de zijde van de Amerikanen en Zuidvietnamezen. Klap De Amerikanen zouden echter wel zeer dom zijn als ze hun reactie lieten oplopen tot een soort tweede Aziatisch fron dat alleen maar man kracht en geld kan verslinden en meer gevaar in de wereld brengen, zonder dat hun positie waar dan ook noemenswaard verbetert. Het zeerst steekt het de krijgslustig pratende parlementariërs dat een klein land als Noord-Korea het kan bestaan een reus als de V.S. een klap in het gezicht te geven. Maar dat is nu eenmaal zo: een mug kan een oli fant rustig laten vallen, zelfs al zou de kolos met de poten trappelend tekeer gaan dan is het risico voor de mug zeer gering. De oplossing is dan ook minder het sturen van grote vliegdeksche pen, dan wel een nieuwe Pueblo, maar dan wel afdoende bewaakt door andere schepen. En wellicht zal ook wat elektronische appara tuur veranderd moeten worden nu de Noordkoreanen waarschijnlijk een aardig inzicht hebben gekregen in de bestaande. Advertentie BRUINISSE Wegvervoer bang voor plan-Leber AMSTERDAM. 27-1. Op de vrij- dag in Amsterdam gehouden pers conferentie ter gelegenheid van de komende 55ste RAI-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen (van 10 tot en met 18 februari), heeft de vice- voorzitter van de RAI, de heer W. Smit, zijn grote ongerustheid uitge sproken over de plannen op wegver- voersgebied van de Duitse minister van verkeer, de heer Leber. De heer Smit zei o.m.: „Hier is alle economi sche logica zoek. Minister Leber wil niet dat men zo goedkoop blijft ver voeren maar wil gewoon een werk- verschaffingspolitiek tot steun aan één onderneming, die de concurren tiestrijd met het niet aan RAI ge bonden vervoer wel duidelijk heeft verloren. Het plan Leber zou voor onze Nederlandse wegvervoerders betekenen dat zij grote verliezen zou den gaan lijden. FINANCIËN EN ECONOMIE Uitgifte staatslening DEN HAAG, 27-1. De minister van financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 6J4 pro cent staatslening tegen een koers van 9914 procent. Het bedrag van de le ning wordt na sluiting van de in schrijving vastgesteld. Op de lening zal de eerste tien ja ren geen aflossing plaatsvinden. Daarna, dus te beginnen op 1 maart 1979, zal aflossing geschieden (in 15 jaarlijkse termijnen en wel afwisse lend 7 procent, 6 procent en 7 pro cent per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 20 procent van de lening wordt gedelgd. Versterkte of algehele aflossing is de eerste tien jaren miet toegestaan. De rente gaat in op 1 maart 1968; de coupons verschijnen jaarlijks op 1 maart. De storting op de toegewe zen schuldbewijzen zal moeten ge schieden op vrijdag 1 maart 1968. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van f 1000.- en f 100,- ter wijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvin gen zal kunnen geschieden tot bedra gen van tenminste f 100.000,-. Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op don derdag 8 februari aanstaande van 9 tot 16 uur. Inschrijvingen dienen te worden ingediend door tussenkomst van een bankinstelling of commissio nair in effecten. Opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospecteus zal binnenkort, vermoedelijk op 1 februari aanstaan de verschijnen. Vrijdag 2 februari en zaterdag 3 februari houdt de muziekvereniging „Nu met Hope" haar jaarlijkse uit voering in hotel Storm, onder lei ding van de directeur de heer J. Ca- pelle. Fanfare en drumband zullen ver schillende nummers uitvoeren. Voor het eerst treedt op deze avond ook het jeugdensemble voor het voetlicht. Dit sextet bestaat uit de heren Fr. van de Linde, sac. sopr.; W. Hou- kamp, eerste bugel; J. Houkamp, 2e bugel; P. Maaskant, le alto; B. Kik. 2e alto en K. Kik le tuba. Uitgevoerd wordt kcraalmuziek (lied 661). Vrijdagavond komen de toneellief hebbers aan hun trek. Dan wordt uitgevoerd het toneelspél „Moeder Gina" van G. Hamstra Vos. Zaterdag wordt dit stuk niet opgevoerd, men wil dan de danslustigen gelegenheid geven van het bal na te genieten. Het muziekprogramma omvat de volgende nummers: Marsparade no. 2; P. B. Bisselink; La Reconnaissance Om een gemeenschappelijk visserijbeleid STRAATSBURG. 27-1. Dr. S. L. Mansholt heeft in Straatsburg ver klaard dat bij het opzetten van een gemeenschappelijk visserijbeleid re kening gehouden zal worden met de belangen van derde landen, onder welke de Sowjet-Unie en IJsland. De vice-vooraitter van de Europese Commissie zei in het Europees Par lement dat overleg met de kandi daat-leden van de Europese Gemeen schappen zeker zal plaats vinden. Nog mooier zou het zijn als men van het begin af aan samen met Enge land, Ierland, Noorwegen en Dene marken zo'n beleid zouden kunnen opbouwen, zo zei 'hij. Kosten levensonderhoud stijgen in de V.S. WASHINGTON, 27-1. In het af gelopen jaar is het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten, naar het ministe rie van arbeid heeft meegedeeld, op nieuw gestegen. Het bereikte in december 118,2 (ge middelde 1957-'59 is 100) tegen 117,9 in november j.l. en 114,7 in decem ber 1966. Over het gehele jaar ge nomen is de index met drie procent gestegen vergeleken met 3,3 procent in. geheel 1966 en met een gemiddel de van 1,3 procent per jaar van eind 1968 verre van bemoedigend; in de nisterie zijn de vooruitzichten voor 1968 verre van bemoedigen; in de eerste plaats ziet het ernaar uit dat de prijzen van industrieprodukten en diensten zullen blijven stijgen, op zijn minst gedurende de eerste maan den van het jaar, in verband met de gevolgen van de aanzienlijke loons verhogingen van het afgelopen jaar voor de produktiekosten. In de twee de plaats is het waarschijnlijk dat de prijzen van agrarische produkten sterker zullen stijgen dan verleden jaar. fantasie. J. Benoodt; Marsparade, P. B. Bisselink; Les Bords de la Verne, fantasie, L. Ludovic; Junio renmars, Joh. Wichers; Winterfees ten, fantasie, Alb. Meins Wz.; Le Tambour Maitre (met drumband), mars, Le Mont d'Orcieres, mars, J. Chailiet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HELDER. In de marineka zerne „Erfprins" in Den Helder heeft een brandje gewoed, dat snel werd geblust door de marinebrand weer. Voor zover bekend is er geen schade van betekenis aangericht. Ei- waren geer. persoonlijke ongeluk ken. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DRUTEN. In de nacht heeft een felle uitslaande brand de meubel fabriek Zoetekouw in Puiflijk (gem. Druten) en de aangrenzende woning van twee gezinnen in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 100 duizend gulden. DEN HAAG. De kustvaarder Netty" uit Meppel, die seinde ten zuiden van het Deense eiland Funen met een gebroken mast en een ver schuivende lading te kampen te hebben, is veilig in de Deense haven Kerteminde, aldus meldt het Deen se persbureau Ri'tzau. UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan Provinciale Staten een beleidsnota uitgebracht over de reorganisatie van de water schappen in deze provincie. Blijkens deze nota ligt het in de bedoeling, de nu nog bestaande 125 waterschap pen* (samen 112.566 hectare, vier vijfde deel van de provincie) te con centreren tot acht grote waterschap pen. Deze zullen in grootte variëren van 10.000 'tot 45.000 hectare. WORMERVEER. Op de provinci ale weg te Wormerveer hoek Linden -laan is de 74-jarige N. Peetoom uit Wormerveer, toen hij met zijn bromfiets plotseling de rijweg over stak door een personenauto gegre pen en tegen hét wegdek geworpen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. UTRECHT. De vakbeurs voor kunstnijverheid' en luxe artikelen „Winterkeur '68", die vorige week in Utrecht is gehouden, heeft voor de exposanten vrijwel dezelfde re sultaten opgeleverd als de Winter keur '67. Volgens een mededeling- van de Jaarbeurs zijn uitstekende zaken gedaan door deelnemers met nieuwe kwalitatief 'betere artikelen. ED ER VEEN. In het Juliana zie kenhuis te Ede is de 66-jarige D. van IJzen'doorn overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem eerder in Ederveen was overkomen. Hij verleende op zijn fiets geen voorrang aan een vrachtwagen op een kruising. Met ernstige verwon- dingen werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. SCHAGEN. Het uit de zeventiende eeuw daterende, herhaaldelijk ge moderniseerde, (hotel1, café-restau rant en schouwburg „De Rode Leeuw" aan de Markt te Schagen is door brand verwoest. WINSCHOTEN. In het ziekenhuis te Winschoten is de 57jarige A. Schuur uit Nieuwe Pekela overleden aan de ernstige verwondingen die hij eerder opliep toen hij met zijn bromfiets na een botsing met een personenauto kwam te vallen en door de auto werd meegesleurd. MIDDENMEER. De 68-jarige mevr. A. M. van der Veldt-Bon uit Middenmeet is op de Alkmaarseweg in haar woonplaats aangereden door een personenauto, toen zij met de fiets aan de hand de weg overstak. Zij was op slag dood. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid mr. T. J. A. M. van Lier (PvdA) heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid B. Raolvink, ge vraagd spoedig te onderzoeken of de bejaardenverzekering met een extra inkomensklasse (boven de 6656 gul den) moet worden uitgebreid, om de stijging van de kosten van de vrij willige ziekenfondsverzekering voor bepaalde groepen bejaarden enigs zins te verlichten. Rode Kruis-hulp voor Sicilië BEN HAAG, 27-1. Het Nederland- sche Roode Kruis verstuurde ruim 11.000 kilo baby- en kindervoeding naar Italië voor de slachtoffers van de aardbevingsramp op Sicilië. Vandaag (maandag) volgt een zen ding van 1000 metalen veldbedden naar het rampgebied. De totale waar de van de hulpverlening door het Nedcrlandsche Rcode Kruis komt daarmee op f 100.000,- cp het specia le rampengirenummer 777 is tot op heden f 75.000,- gestort. Man bekent dodelijke aanrijding MEPPEL, 27-1. De 25-jarige vee- handelaar K. V. in de buurtschap Veeimingen in de Drentse gemeente Zuidwclde heeft bekend dat hij woensdagavond in de buurtschap Drcgtercpslagen het 19-jarige meisje Eefje Schreurs heeft doodgereden. Het meisje, dat met haar verloofde rechts op de weg liep, werd door een achterop komende auto aangereden, in de sloot geslingerd en overleed vrijwel cp slag. De automobilist reed door. Later in de avond werd V. in zijn woning van zijn bed ge licht. Hij ontkende aanvankelijk hardnekkig en beweerde dat de zwa re beschadigingen aan zijn auto wa ren veroorzaakt door een aanrijding met een paard. Auto met ilure inhoud weg ROTTERDAM, 27-1. In Rotter- dam as een auto gestolen, met een kostbare inhoud, namelijk voor een waarde van circa f 50.000 aan juwe len, klokken, wekkers en horloges. Deze auto, een Citroen, stond gepar keerd op de Brandersplaats in Rot terdam. De verdwenen kostbaarhe den maakten deel uit van een reis- collectie van een vertegenwoordiger. Koning Frederik van Denemar ken heeft de leider van de (anti militaristische) sociaal-liberalen, de 47-jarige, Hilmar Baunsgaard, als kabinetsformateur aangewezen. Een heel mooi plaatje van het oude Burghsluis. Het ademt rust en lan delijkheid. Het oude haventje schijnt louter idylle, maar helaas moest veel later - by de stormramp van 1953 - Burghsluis een dure tol be talen aan het water, dat kostbare mensenlevens eiste. Maar hier is alles nog in oorspronkelijke oude ver-vóór-twintig toestand. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederlnad NIEUWERKERK. Dinsdag 30 ja- riuari: ds. M. van Beek (7.30 uur). ZIERIKZEE Verkoop grond in Mafta ff Het college van b. en w. schrijft I- in verband met de dinsdag a.s. te houden vergadering van de gemeen teraad - dat de nodige grondaan koop moet plaats vinden voor de bouw van een nieuwe kleuterschool door de Chr. Kleuterschoolvereni ging „Rehoboth". De nieuw te bou wen school - aldus de toelichting - komt ongeveer op de plaats te staan van de huidige speeltuin. Door deze nieuwbouw zal een eind komen aan de inwoning van het chr. kleuter onderwijs bij de openbare kleuter school. De verhuizing straks is ook voor de openbare kleuterschool prettig, daar deze school' momenteel ruimtegebrek gaat krijgen. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 25-1. Coöp. Veluw- se eierveiling Barneveld. Aanvoer 744.986 stuks, stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,02-10.15; van 56-57 gram f 10,83-11,17; van 60-61 gram f 11,51-12,20; van 64-65 gram f 12,38- 12.44. Eierveiling Barneveld 487.650 stuks, stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 37-43 gram f 6, 73-8,51; van 47-53 gram f 9,49-10,21; van 57-63 gram f 11,05-12,29; van 66-72 gram f 12,77 -15,15. Kruishoutum (België) 140.400 .stuks, stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,10-10,20; van 57-58 gram f 11,00-11,35; van 62-63 gram f 12,30-12,35. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer 1.900.000 stuks, handel vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van f 2,00-2,03; van 59-65 gram f 12,00- 13.45, kg.prijs f 2,03-2,07. Pluimveemarkt Barneveld. Aan voer 12.000 stuks, handel redelijk. Slachtkippen licht f 0,90-1,10, zware f 1,15-1,45; slachtkuikens f 1,40-1,50. Advertentie Centrale verwarming Meelstraat 20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 61. Briesend van woede kwam Tybalt op hem af stormen en een ogenblik later had den hun zwaarden zich gekruist. Op hét kleine plateau, hoog beven de afgrond ont brandde een verbitterde strijd. Verbeten pingen de beide mannen elkaar te lijf en opnieuw kwam Aram tot de ontdekking, dat hij thans eindelijk een waardige tegen stander had gevonden. Telkens wist Tybalt zijn verwoede sla gen te pareten en Aram moest al zijn krachten inspannen om zich de doldrieste vechter van het lijf te hou deft Een tijdlang waren het gekletter van hun zwaarden cn het breken van de golven op de rotsen diep onder hen de enige geluiden. Plotseling hief Tybalt, het zwaard in beide handen en deed een bliksemsnelle uitval. Doch Aram was vlugger en redde zich door een even snelle zijsprong. Door de kracht van de «lag ver loor Tybalt hel evenwicht cn wankelde. Die enkele seconde was genoeg voor Aram. Suisend daalde zijn zwaard neer. De stilte werd verscheurd door een afschuwelijke kreet en het lichaam van Tybalt verdween in de diepte. Hijgend leunde Aram tegen een rotsblok aan, terwijl zijn ogen peinzend in de afgrond blikten. „Een vreselijk einde", mompelde hij in zichzelf, „doch het kwaad wordt nu een maal altijd gestraft."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 15