Ard wil je een stok kaas* uit het vuistje anders dan andere Belangrijke verbetering van tertiaire wegen in 1968 constante kwaliteit De grootmeester der tonen ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 23 januari 1968 Nr. 19935 CeiiieiMileruail Midtltiisdiouweii 'Advertentie SCHAREN DUKE, 26-1. In dc eer ste vergadering van de raad der ge meente Midenschouwen in 1968, wel ke vrijdagmiddag j.l. gehouden werd sprak de voorzitter, burgemeester S. Erancke, de wens uit, dat er in de raad weer een goede en vruchtbare samenwerking in het nieuwe jaar mag z{jn. Spreker gaf een terugblik up 1967 en constateerde dat wat de werkge legenheid betreft, van werkloosheid van enige betekenis geen sprake is geweest, 1967 was een jaar met een bijzondere mooie zomer met in het algemeen een grote opbrengst van de landbouvvprodukten, zij het tegen lagere prijzen. Ook degenen, die recreatie in de gemeenten zochten hebben van de mooie zomer geprofiteerd. Hoewel nog geen exacte cijfers van het aan tal overnachtingen bekend zijn, staat toch wel vast, dat het aantal weer hoger ligt dan over 1966. Het aantal inwoners steeg van 2119 tot 2143, hoewel de stijging niet ontstaan is door een vestigingsover schot. In 1967 werden 87 bouwvergunnin gen verleend met een totale bouw som van 992.665,60; hierbij waren acht vergunningen voor nieuwe wo ningen cn 17 bejaarden woningen, waarmee begonnen is. De indruk be staat, dat de bouw hiervan in een sneller tempo zou kunnen geschie den. In 1967 kwamen de 20 ratiowonin- gen te Scharendijke gereed. In de laatste maanden blijkt, dat nog steeds behoefte bestaat aan wonin gen. Nagegaan zal worden of wonin gen met rijks-bijdrage (niet-woning- wetwoningen) kunnen worden ge bouwd. Woningwetwoningen werden voor 1968 niet aan de gemeente Midden- schouwen toegewezen. De inrichting van de noodschool te Ellemeet tot verenigingsgebouw kan niet onvermeld blijven. Verbetering tertiaire wegen Voor 1968 zal de verbetering van de tertiaire wegen in de gemeente een belangrijke zaak zijn. Ook de werkzaamheden van de Deltadienst kunnen niet onvermeld blijven we gens hun ingrijpende aard. De voor zitter sprak de hoop uit, dat de po gingen, die gedaan zullen worden om tot oplossing van de moeilijkheden voor de belanghebbenden te komen, zullen slagen. Op de leden van de raad werd een beroep gedaan om het college van b. en w. weer te willen steunen, op dat gezamenlijk de belangen van de gemeente zo goed mogelijk zullen worden behartigd. Dank werd ge bracht aan de secretaris voor zijn adviezen en aan al het personeel voor hetgeen het in 1967 in het be lang van de gemeente heeft gedaan. Spreker deed een beroep op hen al len ook in 1968 weer de noodzake lijke steun en medewerking te ge- Dc agenda Ingestemd werd met het verzoek schrift van het Nederlands Archi tecten Genootschap om het verrich ten van werkzaamheden voor der den door ambtenaren van het bouw wezen, zonder dat hiervoor uitdruk kelijke toestemming is gegeven te gen te gaan. Volgens verklaring van de directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland worden door de amb tenaren van die dienst dergelijke werkzaamheden voor particulieren niet verricht. De raad machtigd het college de in bruikleen gegeven B.B.-vIet een op knapbeurt te doen geven (raming der kosten f 770,-). Het wordt zeer gewenst geacht, dat de vlet in Scha rendijke gestationeerd blijft. Op voorstel van b. en w. ging de raad akkoord met het plan tot ver betering van de tertiaire wegen: Heuvelsweg, Weelweg te Kerkwer- ve (ged.), Ringdijk, Kapelleweg tot aan Kloosterweg. De wegfundering zal worden ver breed tot 5,50 m. De rijbaan, incl. uitlopende fundering, zal van een deklaag worden voorzien. Eveneens werd akkoord gegaan met het door het Waterschap Schou- wen-Duiveland opgestelde plan tot het verbreden van het gedeelte El- kerzeeseweg van de kom Eikerzee tot aan de Kloosterweg. Dit maakt deel uit van het plan van het wa terschap tot het verbloeden van de Zwaardweg en Elkerzeeseweg tot 6 m. en het aanbrengen van een nieu we deklaag. Bijdrage provincie Gehoopt wordt, dat in de verbe- teringskosten een zo hoog mogelijke bijdrage van do provincie zal wor den verkregen. Op een vraag van de heer J. Boot deelde de voorzitter mee, dat met verbetering van het gedeelte Elker zeeseweg vanaf de Kloosterweg rich ting Scharendijke wordt gewacht op de te maken aansluiting vair de aan te leggen provinciale weg op de Dammenweg. Een gedeelte berm van de Weel- weg te Kerkwerve voor de bungalow van de heer J. J. van der Wekken wordt het openbaar verkeer onttrok ken wegens bestemming tot bouw perceel. Ten behoeve van het aanleggen van een trottoir langs de Platteweg te Scharendijke worden stroken grond aangekocht van C. en Ph. de Jonge, G. Buch en L. Sint. Voor het verbreden vair de Frederikstraat, verband houdende met de ontslui ting van het zomerwoningenterrein wordt een strook grond aangekocht van C. de Jonge van ±43 m-\ Aan J. Hart te Kerkwerve wordt de grond bij de garageboxen aan de Vroonstraat, aansluitende aan zijn tuin in gebruik gegeven tegen een recognitie van f 5,- per jaar. Sportvereniging „Kwiek" - Bruinisse Het nieuwe jaar wordt druk voor de vereniging BRUINISSE, 27-1. De sportvere niging „Kwiek" te Bruinisse hield deze week haar jaarvergadering in hotel Storm. De presidente mevrouw Van Leeuwen-Sieling sprak haar waardering uit over de goede op komst. Een hele eer voor „Kwiek" noemde spreekster het feit dat de kringwedstryden van de Zeeland-af deling in dc sectie heren en jongens op Bruinisse gehouden zullen wor den. De uitvoering (vorig jaar gehou den op 10 juni) zal dit jaar wat vroeger namelijk 30 maart worden gehouden. Ondanks het zomerse weer op 10 juni 1967 werd de uit voering toch een succes. Nu deze uitvoering vroeger in het jaar is vastgesteld mag worden ver wacht, dat ook dit jaar de uitvoe ring goed bezocht zal zijn. Het 500- jarig bestaan van Bruinisse zal ook voor „Kwiek" de nodige drukte mee brengen, want natuurlijk mag een vereniging met een zo groot aantal leden, niet achter blijven, acte de présence te geven op deze voor Brui nisse belangrijke dagen. Bergen op Zoom organiseert ook dit jaar weer evenals vorige jaren een gezellige en sportieve jeugddag. Bruinisse zelf organiseert in 1963 een wandeltocht. Mevrouw Van Leeuwen wees de aanwezige moe ders van de jeugdige leden nog eens op het vele dat door „Kwiek" gedaan wordt om de kinderen te ontwikke len op sportgebied. Jcugdvaardigheidsproeven De jeugdvaardigheidsproeven wer den door 65 leden afgelegd (in 1967). Een diploma en „het lintje" waren de beloning, ook nu weer bereiden zich een aantal leden zich op deze vaardigheidsproeven voor. Het verslag van de penningmees- teresse eindigde met een nadelig sal do. De secretaresse, mevrouw A. Ju- melet-Van Dienst gaf in haar jaar verslag nog eens een overzicht van wat in 1967 was gepasseerd. In de vacature ontstaan door het niet herkiesbaar zijn van mevrouw Van den Berg-Paape werd gekozen de heer M. Haeck. De secretaresse, mevrouw Jumelet -Van Dienst werd met bijna algeme ne stemmen herkozen. De diavertoning van de heer J. MARKTBERICHTEN Uieirveiling Middelharnis Het aanbod op de veiling was vrij dagmorgen bijzonder gevarieerd, zo wel van klasse I als II waren alle sorteringen vertegenwoordigd. Het prijspeil voor middel I, dat jl. dinsdag op 14,50 lag, zakte donder dag op St. Annaland tot 14,15 en la ter op de morgen in St. Maartens dijk zelfs tot 13,80. Gelukkig viel het vrijdagmorgen mee en trok de mid del weer iets aan. Ze werden afge mijnd voor 14,25. De middel II is moeilijk te plaatsen en werd uitein delijk verkocht voor 11,-. De aanvoe ren zijn momenteel niet groot, in Zeeland was dit op de beide veilin gen resp. 46 en 49 ton en in Middel harnis 25 ton. Voor de grove be staat nog de meeste belangstelling, klasse I vond een koper voor 16,19 en klasse II voor 15.19. Van deze sor tering is er momenteel enige export naar Japan, uiteraard slechts klei ne hoeveelheden, doch met de huidi ge marktsituatie telt alles mee. Dc drielingen konden zich niet hand haven en liepen van 16,03 terug naar 15.08. Voor deze notering werden zo wel klasse I als II afgenomen. In Zeeland noteerden de picklers slechts 10,—. in Middelharnis kon den zo nog oen koper vinden voor 12,—. Kosters, liet duidelijk zien dat het niet eenvoudig is, foutloos te tur nen wat houding en vorm betreft, maar dat het niet onmogelijk is. Staande de vergadering werd een nieuwe afdeling van „Kwiek" opge richt, een Meut eraf deling. Vijf da mes zullen de kleuters de eerste be ginselen van de gymnastiek bijbren gen. Dit zal voornamelijk in de vorm van spel gebeuren. Aanmeldingen worden verwacht bij de secretaresse, mevrouw Jume let-Van Dienst, (telefoon 410). De rondvraag en nog enkele ande re punten gaven gelegenheid tot een gezellig praatje, waarbij moeilijkhe den en mogelijkheden werden uitge wisseld. Tot de mogelijkheden, be hoort ook het wei-ven van donateurs; tot de moeilijkheden die moeten worden opgelost, het wegwerken van het nadelig saldo van de jaarre kening. Met aller medewerking hoopt men deze laatste moeilijkheid uit de we reld te helpen. Fries in de Stat.en LEEUWARDEN, 26*1* 'wan- neer de provinciale staten van Friesland zich in hun verga dering van 6 februari buigen over de agenda, zullen daar bij voor het eerst aantreffen een voorstel van gedeputeer de staten, dat gesteld is in de Friese taal. Het gebruik van het Fries in de statenverga deringen van Friesland is de laatste tijd steeds toegenomen. Ongeveer tweederde jvan de redevoeringen wordt in het Fries gehouden en drie van de zes leden van G.S. spreken in het Fries. Tot voor kort wer den in het Fries gestelde vra gen door G.S. in het Neder lands beantwoord en gingen ook verder alle stukken uit in de Nederlandse taal. Onlangs evenwel is men begonnen om in het Fries gestelde schrifte lijke vragen ook in het Fries te beantwoorden. En nu is het dan voor het eerst een offici- zel statenv oor stel in de Frie se taal gesteld. KERKNIEUWS Ger. Gem. Oude Tonge Donderdag 1 februari Herden kingsdienst ramp 1953. Ds. Chr. van Dam (7 uur.). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amstelveen-Buiten- veldert (7e pred.pl.) en te Rotterdam- Zuid (wijkgemeente Zuidwij k) W. Janssen te Goes - te 't Zandt-God- linze (toez.) H. F. Meijer te Maas sluis - te Huizen (vac. wijlen H. A. van Bommel) J. L. W. Koppenhol te Haaften. Bedankt voor Opende (Gr.) Chr. van der Leeden te Elim. Geref. Kerken Bedankt voor Dordrecht (vac. S. Wouters) J. M. v. d. Brink te IJmui- den. Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen G. A. Zijderveld te Middelburg. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Stavenisse H. Wiltink te Doetinchem en J. van Prooyen te Grafhorst. Advertentie caballero O #t Toneelspeelster en TV-actrice Jenny Arean 25 STUKS f 1.50.- EEN LAURENS PRODUKT Generaal Soeharto naar Nederland DEN HAAG, 26-1. De waarnemen de president van Indonesië, gene raal Soeharto, zal in april aanstaan de een staatsbezoek van drie a vier dagen aan Nederland brengen op uitnodiging van onze regering. Ver wacht wordt dat generaal Soeharto op zyn beurt koningin Juliana zal uitnodigen voor een officieel bezoek aan Indonesië. Dit heeft de nieuwe ambassadeur van Indonesië in ons land, generaal- majoor Taswin Almalik Natadinin- grat, op een in Den Haag gehouden persbijeenkomst meegedeeld. Hij hoopte tevens dat een tussen Nederland en Indonesië in voorbe reiding zijnde handelsovereenkomst - men is thans bezig de tekst vast te stellen - tijdens het komende be zoek van Soeharto zal worden gete kend. De autoverkoop in 1967 AMSTERDAM, 26-1. De verkoop van personen-, en combinatieauto's is in 1967 toegenomen tot 263.588 eenheden. In 1966 werden 213.389 personenwagens en combi's ver kocht, maar dit aantal is niet ge heel vergelijkbaar met de resulta ten van 1967, omdat de verkoop in 1966 extra laag was tengevolge van het „Von'deling-effect", aldus de RAI. Deze organisatie constateert wel, dat de verkoopresultaten van 1967 de verwachting wettigen dat in 1968 opnieuw van enige stijging sprake zal zijn. Deze verwachting is, aldus de RAI, mede gebaseerd op het feit, dat "thans nog slechts een op de ze ven Nederlanders een auto heeft, In Zweden en Frankrijk bedraagt de autodichtheid een op vier. in Duits land. Engeland, Denemarken en België een op vijf inwoners. Tweede Rijnbrug bij Arnbem ARNHEM, 27-1. De bouw van een tweede brug over de Rijn bij Am- hem wordt door de Directie Brug gen van de Rijkswaterstaat geraamd op 46 miljoen gulden. Do bruggen- commissie blijft in haar thans ver schenen eindrapport geporteerd voor de bouw van de tweede Rijnbrug bij het Roermondsplein ter hoogte on geveer waar in vroeger jaren de schipbrug lag. Aldus b. en w. van Arnhem. Roofoverval te Volendam opgelost AMSTERDAM, 27-1. De tweede dader van de dinsdagavond gepleeg de roofoverval op de Volendamse juwelier G. Veeken, de 23-jarige Duitser Rudi K., die vandaag door rechercheurs van de districtsrecher che van de rijkspolitie in Amster dam in Dusseldorp is gehoord, heeft ook een volledige bekentenis afge legd. Zijn maat, de 25-jarige Udo S. die woensdagavond werd gearres teerd, had, toen hij donderdag in Aken werd gehoord, ook bekend. Van de buit is nagenoeg alles terecht. Er ontbreken drie in Brussel verkochte armbanden. Het wapen waarmee K. de familie Veeken heeft bedreigd - volgens de beschrijving een lucht drukpistool van fors formaat - en de tas met het opschrift „Lufthansa" hebben de mannen in de buurt van het Centraal Station in Amsterdam in het water gegooid. De rijkspoli tie zal de beide voorwerpen laten opdreggen. Oe Thanl gaat deze week niet naar India zoals hij van plan was, zulks met het oóg op het conflict over de Pueblo. Hij zou maandag naar New Delhi vliegen om er de V.N.-conferentie over handel en ont wikkeling te openen. Gewoontebigamist in Italië veroordeeld MESSINA, 27-1, Aldo Donati, naar men aanneemt de meest ge trouwde man van Italië, heeft vrij dag negen jaar en twee maanden gevangenisstraf gekregen voor biga mie en fraude. De 44-jarige trouw lustige Italiaan werd in 1964 gear resteerd op het moment dat hij met zijn zesde echtgenote naar het al- taar schreed. Hij was al getrouwd met vijf vrouwen die in verschillen de delen van Italië woonden. Hij speelde bij hen talrijke' rollen als chirurg, Navo-o.fficier, geheim agent en ingenieur. Helicopters voor vervoer verkeersslachtoffers DEN HAAG, 26-1. Over enkele maanden zal een proef worden ge nomen met de inschakdling van militaire helikopters bij ihet verle nen van hulp aan verkeersslacht offers. De staatssecretarissen voor de luchtmacht, de heer A. E. M. Duyn- stee, er. voor volksgezondheid; dr. R. J. H. Kruisinga, hebben hiertoe in beginsel besloten. Er is een werkgroep gevormd om de proefneming voor te bereiden. Deze werkgroep zal zich onder meer beraden over de alarmering van het transport per helikopter, de lan dingsmogelijkheden nabij de plaats van het ongeval, de aanpassing van de ziekenhuizen aan deze nieuwe situatie, en de benodigde medische uitrusting voor het verlenen van de eerste hulp op de plaats van het on geval. Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Deze vrees was niet ongegrond. Napoleons leger kende destijds nog niet die oude beproefde garde, voor wie de oorlog en de overwinning van hun keizer een erezaak was en die toch hart voor hun vijanden had. Destijds had Napoleon nog zijn prestige van veldmaarschalk over de hyena's die opgevoed waren door een smadelijke revolutie, waaraan een ontaard koningshuis beslist niet onschuldig was. Van deze wilde die ren in mensengedaante, die in Italië geroofd, geplunderd en nog meer misdaden gepleegd hadden, mocht Wenen geen beter lot verwachten. Daarbij kwam nu nog een nieuwe jobstijding. Het gehele keizerlijke hof was van Wenen naar Presburg gevlucht. Daarmede was de laatste hoop voor de Weners vervlogen. Mét hun keizer zouden zij alles verdra gen hebben, zonder hem versaagden, vertwijfelden zij. Zijn vlucht had hun laatste lichtpuntje aan de duis tere hemel gedoofd! Daar kwam een lange optocht van wagens de Kohlmarkt op. Hongaar se soldaten mei getrokken sabels re den aan beide zijden der twaalf wa gens, waarop grote ijzeren kisten stonden. Het volk weck uiteen. Een ogenblik heerste er een diep stil zwijgen; men hoorde slechts het doffe geratel der wielen, die met hun zware last langzaam over het pla veisel reden. Ze vervoeren dc doden uil het keizerlijk graf! fluisterde iemand zijn buurman m het oor. Werkelijk, het moet er met do levenden slecht aan loc zijn, als zelfs de doden uit Wenen vluchten! Och wat, antwoordde de ander nors. Denk je, dat de keizer, nu hij zijn hoofd kwijt is, zich nog om de doden bekommert? Dwaas, die je benl! In tie keizerlijke wagens daar voeren ze de staatsschat uit Wenen! Wij, arme duivels, die geen nieuw hemd kunnen kopen, hebben daar natuurlijk geen schade van. De be lastingen zullen er niet minder om worden, eerder hoger. Het zou het beste zijn, als wij net deden als de keizer! Ieder neme zijn boeltje en trekke met zijn goed de stad uit, waarheen? Voor mijn part naar de zigeuners of naar de Turken! Dat is altijd nog 'beter, dan zich met Na poleons soldaten te moeten meten. Al die ellende hebben wij aan de keizer van Wenen te danken, die is de schuld van alles! riep plotse ling' een schelle stem. De bijnaam „Keizer van Wenen" werd destijds gegeven aan de in Oostenrijk almachtige, maar bij de Weners zeer impopulaire eerste mi nister Thugut. Schreeuwend en lawaaimakend ging de mengite door de nauwe straten naar het paleis van de mi nister en eiste daar, dat de gewel dige met Napoleon vrede zou sluiten en zodoende het dreigende gevaar van Wenen zou afwenden. De minister verscheen op het bal kon en trachtte de menigte met mooie woorden in bedwang te hou den; toen hij echter zag, dat er po litie en soldaten bij waren, vond hij hel niet meer nodig, het plebs te woord te slaan en trok zich trots en toornig weer in zijn paleis terug. In zijn vredige eenzaamheid zat Haydn in zijn huisje aan hel einde van dc voorstad Gumpendorf, dat door bloemen en bloeiende heesters omgeven was. Laat mij met rust! sprak hij afwezig, als kennissen met de nieuwtjes van de dag in zijn stu deerkamer kwamen. Wij kunnen met al onze klachten daar niets aan veranderen, lid zou beter zijn als ieder zijn burgerplicht deed in plaats van de keizer en onze generaals te beschimpen en te veroordelen! Door zulke woorden hield hij de vrede in zijn stil tehuis. Daarbuiten echter woedde de oor log ononderbroken, wierp zijn bloe dende offers ter aarde en verzengde en verbrandde de zegen, en de wel vaart .van Oostenrijk. Steeds dich ter, onafwendbaar, kwam het ver derf de hoofdstad nader. Wenen was verteerd van schrik. Alles dacht slechts aan vlucht en redding, toen steeds nieuws jobstijdingen uit het Oostenrijkse leger kwamen. Ernstig, 'treurend, nu eens bid dend, dan weer componerend zal Haydn aan zijn piano. Het is hem. alsof er zware onweerswolken bo ven zijn hoofd hangen en alsof het licht van de vrolijke zon langzamer hand rondom hem sterft. Daar stoort lawaai van buiten zijn deemoedig bidden, de kamerdeur wordt openge worpen en zijn vrouw komt hem met verstoord gezicht tegemoet. Josef! roept zij buiten adem. Oostenrijk is verloren! De ontzet- tendste berichten zijn binnengeko men. Laten wij ons cn onze have redden! Waarheen? vrbeg Haydn met nadruk. Ik blijf hier! Ik begrijp je niet! ijverde de angstige vrouw. Zelfs de keizei- is al lang gevlucht De keizer behoort ons allen toe cn moet zich dus voor ons allen be schermen. Aan een Josef Haydn is in zulke tijden niets gelegen. Óf ben ik op een andere plaats meer in Gods hand dan hier? Ik vertrouw op Hem. die over elk haar van on? hoofd waakt, en blijf! (Wordt vervolgd). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 13