100 OULDEN I Er is toch Drie „eerste schoppen" bij aanvang speeltuinplan in Malta STREEKNIEUWS Na sluiting van Grevelingen komt 4.000 hectare droog te liggen Flitsen uit het buitenland Thuis brandt lekker gezellig de kolenhaard! geen lekkerder warmte dan van een stralend kolenvuur. i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 25 januari 1968 Nr. 19923 Werk „Meester Breetvelt"-speeituin van start ZIERIKZEE, 24 januari. Woensdagmorgen omstreeks elf uur vond in een pauze tussen afwisselend vallende sneeuw- en hagelbuien op een (modderig) binnenterrein, omdoten door de woonhuizen aan de Mulockstraat, Huybert- straat en De Brauwstraat, een korte plechtigheid plaats die niet meer of minder betekent dan dat de omwonende Malta-jeugd het komende voor jaar nu al zonnig tegemoet kan zien. Immers, op het genoemde tijdstip nam een grommende hydraulische graafmachine een grote hap uit de vette klei en dat betekende de officiële start van de werkzaamheden voor de aan leg van een moderne speeltuin. De nieuwe speeltuin-in-aanleg komt in de plaatu van de bestaande nood-speeltuin aan de Callandweg die moet ver dwijnen voor een op die plaats nieuw te bouwen Christelijke kleuterschool, ilet project voor de jeugd vormt het resultaat van een vruchtbare samen werking tussen de speeltuinvereniging „De Molleman", de gemeente Zie- rikzee en de Woningbouwvereniging „Beter Wonen". De nieuwe speeltuin wordt uitge voerd naar een idee van de voorzit ter van het speeltuincomité, de heer G. H. Breetvelt, die ais eerste de graafmachine in werking stelde. Na dat op deze wijze de eerste hap uit het terrein was genomen werd de machine bediend door burgemeester D. W. Kastelein. Het gat in de grond werd hierna nog met enkele vier kante meters uitgebreid toen ook de heer J. Coumou als voorzitter van „Beter Wonen" zijn aandeel leverde aan deze openingsceremonie, die werd afgesloten met een bijeenkomst van het gezelschap genodigden in het „Poorthuys". Alvorens een dronk uit te brengen op een gelukkig resultaat van het werkprak de burgemeester woorden van hulde over het vele voorberei dende werk dat werd verricht door de heer Breetvelt, de ..geestelijke va der" van de speeltuin. De naam „Meester Breetvelt" zal aan de nieu we tuin verbonden worden als be kroning van uw werk", aldus de heer Kastelein, die in een korte toespraak de vruchtbare samenwerking roem de van de speeltuinvereniging, ge meentebestuur en woningbouwvere niging. In een korte tijd kon veel werk worden verzet. Financieel kwam de zaak rond dankzij een lening uit de Slavenkas, de gemeenteraad leverde een bijdrage aan het projekt, de Nutsspaarbank stelde geld beschik baar en belangrijk in dit verband is ook de bijdrage van de ouders, die in de vorm van kwartjes geïnd wordt dankzij de medewerking van de ad ministratie van „Beter Wonen". De technische en financiële medewer king van de gemeente ging van har te, aldus de burgemeester. Deze tech nische medewerking omvat o.a. de aanleg van beplanting en gras door de plantsoenendienst en de aanleg van de zogenaamde kleine bestrating, zoals die onder andere nodig zal zijn onder de te plaatsen toestellen. Opening in mei De heer Breetvelt zei blij te zijn dat het eindelijk zover gekomen is en bracht dank aan de gemeente voor de verleende welwillendheid in de vorm van een financiële bijdrage. Woorden van dank richtte de heer Breetvelt vervolgens aan het adres van gemeentewerken voor de onder vonden prettige samenwerking, aan „Beter Wonen", en aan de Slavenkas. „We hopen dat de speeltuin in mei voor de jeugd zal kunnen worden opengesteld", aldus de heer Breet velt. De heer Coumou benadrukte hier na dat ook de medewerking van de woningbouwvereniging aan het speeltuinplan van harte is geweest en sprak de wens uit dat de toe komst geen verwaarloosde speeltuin te zien zal geven maar een bloeien de speelplaats waar het voor de jeugd prettig zal toegaan. Dankzij de ijver waarmee op het terrein door vaders uit de omgeving werd ge werkt in de vorm van tuinieren zal. aldus de heer Coumou, de grond ter plaatse hopelijk van heel wat nattig heid verlost zijn. De werkzaamheden, dat wil zeg gen het egaliseren van het terrein, de bestrating en aanleg van de zand bakken. zullen worden verricht door het aannemingsbedrijf M. C. v. d. Dries. Op het nieuwe terrein komen enkele nieuwe toestellen, de toestel len van de oude speelplaats zullen naar de nieuwe tuin worden overge bracht. SPORTBERICHTEN DAMMEN Zierikzee verloor van Souburg Door de 12-8 nederlaag tegen Sou burg heeft het damteam van Zierik zee de kans laten glippen om alsnog op de bovenste plaats te eindigen. DOS, Ouddorp en Souburg zullen nu in een beslissende kamp onder el kaar uit moeten maken wie van deze drie uiteindelijk op de eerste plaats beslag gaat leggen. De voorlopige eindstand ziet er als volgt uit: DOS 5 3 0 2 6 Ouddorp 5 3 0 2 6 Souburg 5 3 0 2 6 Goes II 5 2 12 5 Zierikzee 5 12 2 4 Sommelsdijk II 5 113 3 VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 28 januari luidt: le klasse: Renesse I-Jong Ambon I (half 3, scheidsr. L. L. C. Koster); Luctor I-Domburg I; Patrijzen I- Zeelandia I; Kruiningen I-Lewe- dorpse Boys I; Noormannen I- Hoofdplaat I; Groede I-Robur I. 2e klasse B: Dreischor I-Zierikzee III (half 3, scheidsr. G. Korshuize); Zonnemaire I-Cortgene I (half 3, scheidsr. E. C. Tax); DFS II-Jong Ambon II (half 3, scheidsr. L. J. C. Kesselaar); Goes III-Renesse II (11 uur, scheidsr. L. G. Markies); Lewe- dorpse Boys Ü-Luctor II; Kwaden- damme I-Domburg II. De graafmachine in werking en dat betekent dat het grondwerk voor de nieuwe speeltuin in Malta is begonnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Varkensvoorlichtingsdag te Goes Op donderdag 22 februari wordt in „De Prins van Oranje" te Goes een coöpera tieve varkensvoorlichtings dag gehouden, waarop door een drietal sprekers het woord zal wor den gevoerd, nl. de heren ir. W. L. Harmsen. ir. B. J. Hof en ir. G. J. van Norel. ZIERIKZEE Gebaar van Standsorganisaties Tijdens de in het „Huis van Nas sau'' te Zierikzee gehouden verga dering van de Vereniging voor Be drijf s verzorging op Schouwen-Dui- veland deelde de voorzitter, de heer D. Kik uit Bruinisse mede, dat de destijds gemaakte oprichtingskosten van ruim vierhonderd gulden zijn betaald door de beide standsorgani saties, t.w. de Z.L.M. en de C.B.T.B. Ongetwijfeld een aardig meevaller tje voor deze nog jonge vereniging. Ouderbijeenkomsten Landbouwhuishoudsehool De Landbouwhuishoudschool heeft vier ouderbijeenkomsten gehouden, die buitengewoon goed bezocht wer den. Deze bijeenkomsten zijn gehou den voor de 1ste en 2de jaars pri- mairen, de vormingsklas, alle assis tenten en tenslotte voor de Inas- leerlingen die per 1 april in stage gaan. De directrice, mej. C. N. van Liere, verwelkomde de vaders en moeders en vertelde over het doel van de bij- Advertentie TulpenTnlpenTuIpen. Overal. Massa's tulpen. Vers van de veiling. Stevig van steel. Pak mee zo'n bos (of 2). Voor vazen vol gezelligheid. Want bloemen hóren in uw huis. eenkomst. Voorts sprak zij over de mogelijkheden die de school biedt voor de verdere vorming van hun dochters. In de pauze werd koffie met zelf gemaakt gebak gepresenteerd. Daar na kregen de ouders gelegenheid met de leerkrachten in afzonderlijke lo kalen te spreken over het werk van hun kinderen. Het waren zeer goede en geani meerde 'bij eenkomst en. U.V.V.-collecte In de week van 29 januari tot 3 februari zal weer de jaarlijkse U-V. V.-collecte hier ter stede worden gehouden. Gelijk bekend is de op brengst bestemd voor het bejaarden- werk. Gaarne bevelen wij de collecte aan in de gunst van het publiek. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 26 januari a.s. wordt in het gemeentehuis van Scharen- dijke een vergadering gehouden van de gemeenteraad van Middenschou- wen. De agenda telt een 23-tal pun ten. Voorgesteld wordt over te gaan tot verbetering van de Heuvelsweg, Ringdijk, Kloosterweg en een deel van de Kapelleweg. Een voorstel heeft betrekking op de ingebruikne ming van gemeentegrond bij de ga rageboxen aan de Vroonstraat te Kerkwerve aan de heer J. Hart. Voorgesteld wordt deelneming in de op te richten Stichting Streek V.V.V. Schouwen-Duiveland. Andere voorstellen hebben betrekking op het toekennen van een jaarlijkse subsidie aan de Ouderraad voor het openbaar lager onderwijs en de in standhouding van de openbare school te Kerkwerve. Eervol ontslag zal worden verleend aan mej A. Visser, onderwijzeres aan de o.l.-school te Kerkwerve. Medewerking wordt gevraagd tot het toekennen van gelden aan het bestuur van de chr. nat. school te Kerkwerve voor het aanschaffen van materiaal voor handenarbeid en een nieuwe methode voor verkeerson- derwijs. Voorgesteld wordt gelden beschikbaar te stellen aan het be stuur van 'de chr. nat. kleuterschool te Scharendijke voor het inrichten van een tweede lokaal. BRUINISSE De „Majoli's" in „Artiestenpalet" Het zangduo „De Majoli's" uit Bruinisse werkt zaterdagavond 27 januari voor 't eerst mee aan een programma van „Artiestenpalet". Deze in Utrecht gevestigde organi satie bestaat nu vijf jaar en brengt belangeloos ontspanningsprogram ma's in plm. 200 tehuizen voor zie ken, bejaarden e.a., met medewer king van ruim 400 geselecteerde so listen cn ensembles. De Majoli's tre den samen met accordeonisle Astrid in 't Veld, Gustavo Montezuma, bal letgroep „Paulina", kunstfluiter Joop van Diepen en The Bcntiey Sisters op in de psychiatrische inrichting Endegeest in Oegstgcest. HOOGEVEEN. De 21-jarige motor rijder W. de Vries uit Noordseschut is op de Coevorderstraatweg in Hoo- geveen door de gladheid geslipt en onder oen tegemoetkomende auto te recht gekomen. Hij was op slag dood. 3e klasse D: Dreischor Ü-Kwaden- damme II (half 3. scheidsr. J. P. van Wel); Volharding II-Robur IV. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 27 januari luidt: le klasse: Middelburg V-MEVO I (3 uur, scheidsr. A. Mollet); Kloe- tinge I-Hoek I; 's Heer Arendskerke I-Zaamslag I; Kats I-Meeuwen II; VCK I-Bevelanders I; Arnemuiden II-Beren I. 2e klasse A: Brouwershaven I- Veere I (3 uur, scheidsr. Th. Sies); SKNWK. I-Middelburg VI (3 uur, scheidsr. J. C. de Bilde); Duiveland I-Oostkapelle I (3 uur, scheidsr. D. v. d. Wekken); Bruse Boys I-WIK I (3 uur, scheidsr. N. Schot); Kloetinge III-Serooskerke I; Colijnsplaatse Boys I-Nieuwdorp II. 3e klasse A: MEVO II-Brouwers haven III (3 uur, scheidsr. M. J. A. Mol); WIK II-DFS IV (3 uur, J. P. van Wel scheidsr.); ZSC I-MEVO III (3 uur, scheidsr. M. Krijger); DFS III-SKNWK II (3 uur, scheidsr. L. J. de Bü). Juniorencompetitie Groep A I: Zierikzee A I-Middel burg A I (3 uur, scheidsr R. v. d. Wateren); Zeelandia A I-Zeeland Sport A I; RCS A I-Arnemuiden A I Walcheren A I-Goes A I. Groep A IV: Zierikzee A II-WIK A I (kwart voor 2, scheidsr. A. A. G. de Bilde); Luctor A I-DFS A I (3 uur, scheidsr. J. F. Lauer); Goes A II-Robur A I; Colijnsplaatse Boys A I-'s Heer Arendskerke A I. Groep B XI: WIK B I-DFS B I (1.55 uur, scheidsr. Th. Kramer); Renesse B I-Zonnemaire B I (half 3, scheidsr. N. Speelman). Advertentie Kr- 'i 1 gN» t i K Y*» j Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren) spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiüeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen. Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag. vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. Nuts-voorlichtinarsavond Brouwershaven Recreatie van Bruinisse tot Scharendijke PALERMO. Het Italiaanse minis terie van gezondheid heeft meege deeld dat het gevaar voor een tyfus- epidemie in het door aardschokken getroffen westen van Sicilië is afge wend. TEL AVIV. Israël en Egypte heb ben de uitwisseling van krijgsge vangenen uit ide oorlog van juni vol tooid, zo is officieel in Tel Aviv be kend gemaakt. Israël liet 4.481 Egyp tische gevangenen, onder wie 493 officieren, vrij en Egypte zond 10 Is raëliërs terug. Bij deze tien waren zes officieren. BRUSSEL. Dr. S. L. Mansholt heeft de ministers van landbouw van de E.E.G. in Brussel gewaar schuwd, dat het boteroverschot van de gemeenschap abnormaal groot begint te worden en een probleem van de eerste orde gaat opleveren. TOKIO. De Russische vice-pre mier Baibakov, die een bezoek aan Japan brengt, is woensdag door een 25-jarige man aangevallen toen hij bij het station An Nagoya arriveerde van waaruit hij naar Osaka zou doorreizen. LONDEN. Voor het eerst in de ge schiedenis van de Westminster ka thedraal, een R.K. kerk in het cen trum van Londen, heeft een Angli caanse geestelijke in deze kerk ge preekt. Het was dr. Michael Ramsey, de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, die sprak ter gelegen heid van de gebedsweek voor de eenheid der christenen. WASHINGTON. Volgens niet-be- vestigde berichten zouden bij het in beslag nemen van de Amerikaanse „Pueblo'' vier Amerikanen zijn ge wond. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte dinsdagavond bekend dat de „Pueblo" op 24 mijl, ongeveer 40 km., van de Noord-Ko- raanse kust is aangehouden. LONDEN. Burgemeester Klaus Schütz van west-Berlijn heeft tij dens een onderhoud met Engelands minister van buitenlandse zaken, George Brown, verklaard dat Rus land geen nieuwe crisis om Berlijn wil. BROUWERSHAVEN, 23-1. Een stampvolle bovenzaal van hotel Ja cob Cats te Brouwershaven heeft dinsdagavond op uitnodiging van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen Departement Brouwershaven met interesse geluisterd naar een le zing door de heer ir. P. Tideman, hcofdingenieur-direkteur van het Staatsbosbeheer met als titel „Het Inrichtingsplan voor het Grevelin- genbekken in verband met de ont wikkeling in het Deltagebied". De voorzitter van „het Nut" de heer J. C. Hanse sprak zyn vreugde uit over de grote belangstelling, zowel uit de gemeente als van buiten de gemeen te. In het bijzondei' verwelkomde hij de heer Tideman, burgemeester mr. J. P. Boersma, wethouder P. de Moor, diverse raadsleden en de heer W. Terpstra, voorzitter van de plaat selijke V.V.V. Allereerst werd een serie dia's vertoond, welke de vor ming van Schouwen-Duiveland van af 1300 tot heden liet zien. Deze ont wikkeling werd toegelicht door ir. Tideman. Het Zeeuws stroomgebied, dat als parel in West-Europa geka rakteriseerd kan worden is aan di verse spanningen onderhevig zoals b.v. dijkvalien. De afsluiting in de toekomst van de Grevelingen zal me de door het wegvallen van het getij voor de organismen die in dit milieu leven catastrofale gevolgen hebben. Door de afkalvende golfslag zal ook sterk rekening moeten worden ge houden met veranderingen aan de oevers, zodat er een oeververdedi ging moet komen. Het meer zal op den duur verzoeten en er is een drinkwaterreservoir gepland. De ervaringen in het Veerse Meer hebben geleerd, dat door de verzoe ting afsterving optreedt van het bo- demorganisme, waardoor eiwit vrij komt, wat veel stikstof doet ontstaan waardoor een grote groei van stik- stofplanten optreedt. Zo is ar rond het Veerse Meer het zgn. perevuur opgetreden, hetgeen wijst op een gevolg van ingrijpende wijzigingen dn het organisme. Verstuiving en vervuiling Een blik in de toekomst werpend noemde de heer Tideman een opper vlakte van 4000 ha welke straks na afsluiting komt droog te liggen waar door zeker op diverse plaatsen ver stuivingen zuLIen optreden. Rekening zal men tevens in het nieuwe gebied van 14000 ha moeten houden met de watervervuiling, i.v.m. afvoer riool water, wat naar de bodem zakt waardoor weer onverteerbare stof naar boven komt. In het Veerse Meer is hieraan te weinig aandacht besteed -uaSuiiOAaaf) taq Tig \io5jq.icIs snpie bekken wordt gestreefd naar een in- tregale aanpak zowel binnen- als buitendijks. Primaire funkties zijn de punten milieuhygiëne en behoud van. de natuurlijke rijkdom, waarbij de waterhuishouding en de open luchtrecreatie een duidelijke plaats innemen. Beplantingen Elementen in het Grevelingenbek- ken zullen een concentratie geven met overgangen Van intensieve naar geleidelijke <recreatie, welke men zal moeten uitsmeren in tijdsfasen, wat de gelegenheid geeft zich aan te pas sen. Het peil van het water zal na de afsluiting 20 cm beneden N.A.P. blijven. Plm. 3800 ha grond komt droog waarvan 825 ha bebost en be plant zal worden. Het aantal bezoe kers wordt geraamd op 250.000 per jaar. Het bezoek zal niet intensief zijn maar wel geconcentreerd langs de nieuwe dammenweg en de ooste lijke dam. Cp Kabbelaarsbank zullen voorzie ningen worden getroffen voor dagre creatie. Een verstedelijking venvacht men in de buurt van Flakkee. Ge rekend wordt op een aantal boten dat de 15.000 zal benaderen. Gedacht is tevens een bassin van 1000 ha met een diepte van 10 m voor de drink watervoorziening'. De heer Tideman raamde de kosten (welke misschien nog hoger komen te liggen) op 150 miljoen gulden. In het gehele plan is een 70 a 80 km lange oeververdediging opgeno men. Wat de bestuurlijke aspecten betreft wordt op de opgedane erva ring van het Veerse Meer voortge bouwd. „We zitten echter nog een beetje in de mist. Getracht zal moe ten worden met zo snel mogelijk in grijpen de nationale rijkdom over de drempel van het niets te brengen hetgeen ongetwijfeld een kritiek mo ment voor „Het Bekken" zal beteke nen. 88 Vo van de grond is rijksei gendom en hopenlijk ziet het Rijk haar verantwoordelijkheid", aldus spreker. Het bestuurlijk apparaat heeft te zorgen voor de maatschap pelijke verantwoordelijkheid en zal op zo'n breed mogelijke basis moeten samenwerken met de technische af deling. Vragen UTRECHT. In Maarn is een bouw vallige schuur, waarin 4.000 a 5.000 paar nieuwe schoenen lagen opge slagen, geheel uitgebrand. De schade bedroeg f 80.000 a f 90.000. Na de pauze werden diverse vra gen gesteld waarbij de angst werd uitgesproken dat men straks hier met dezelfde problemen te maken krijgt als in het Veerse Meer. De heer Ti deman lichtte toe dat hier geen ca tastrofale gevolgen uit zijn voortge komen maar wat de oeververdedi- ging betreft heeft men in het Veerse Meer teveel aan het toerval overge laten. Mr. Boersma: „Uit het Veerse Meer hebben we geleerd, dat we hier moeten vermijden". Brouwershavens burgemeester vroeg zich af of het Rijk al klaar is op korte termtfn de oeververdediging te realiseren. Tevens stelde hij de vraag of men niet aan een speciale Rijksdienst moet gaan denken om dit gigantische werk uit te voeren; dit is de enige mogelijkheid om fouten te vermij den. Een totale conceptie moet maat gevend zijn en dus afgedwongen kunnen worden. Als we een bestuursvorm krijgen van Rijk, provincie en gemeente, dus als gemeenschappelijke regeling dan dienen de gronden in eigendom te komen bij de recreatieschappen", al dus mr. Boersma. Verwacht wordt dat het Rijk voor 90 zal bijsprin gen maar zij heeft dan ook het recht van veto. Ais de recreatieschappen geen ei gendom krijgen heeft ze geen been om op te staan. Wanneer het bek ken in eigendom blijft bij het Rijk en het beheer bij Staatsbosbeheer zal men bij een noodzakelijkheidsdrang naar uitbreiding aan Staatsbosbeheer moeten vragen hoe een bepaald ge deelte in te richten. Bij de uitvoering dient de conceptie centraal te staan. Langzame verzoeting Op een vraag over de verzoeting van het water deelde de heer Tide man mee, dat dit jaren zal duren. Watertoevoer zal moeten geschieden via een halskanaal. Een andere vra gensteller informeerde hoe straks de kust er uit gaat zien van Bruinisse tot Scharendijke. Burgemeester Boersma ging hier uitvoerig op in en noemde Bruinisse een zwaar steun punt met een grote jachthaven, Zon nemaire middelgroot met de caisson haven waarbij gedacht is aan dagre creatie. geprojecteerd in nieuw aan te winnen land en verblijfsrecreatie in „het oude land". Brouwershaven en Den Osse moe ten gezien als één totaliteit met een zware concentratie van alle vormen van recreatie. Hier komen twee ha vens waarbij de huidige haven (ca- paoiteit 100 boten) zal worden uit gebreid met een nieuwe jachthaven met 300 ligplaatsen. Dagrecreatie zal plaats kunnen hebben op de plaat in Dwars in de Weg. Scharendijke wordt een middel-grote haven met bungalows en kampeerterreinen. Aan de Goereese kant komen kleine jachthavens. Van Bruinisse tot Zonnemaire wordt een stuk „rustig" gehouden, zodat geen lintbebouwing zal mo gen plaats vinden. Burgemeester Boersma stelde dat men de industrie zal moeten weren en de streek rus tig houden. Concentratie van industrie zal z.i. in Zierikzee moeten plaats hebben. Ei- wordt aan alle kanten gevochten om het midden-gebied in de Greve lingen rustig te houden. Met nog en kele kleine op- en aanmerkingen uit de zaal kwam een einde aan deze zeer geslaagde voorlichtingsavond, waarmee het Nut veel eer heeft in gelegd. Een hartelijk dankwoord sprak de heer Hanse tot de heer Ti deman voor zijn kundige uiteenzet ting en overhandigde hem als blijk van erkentelijkheid een boekenbon. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3