Rennies Onderhoud van de dijken blijft voorbehouden aan waterschap Elektrische insectendoder te Zierikzee V.S. eisen teruggave van opgebracht Amerikaans schip door Noord-Korea Crimson Dream STREEK NIEUWS Toename van verblijfstoerisme in afgelopen jaar: 34 procent Hoogtepunten op „familie-avond" Chr. Plattelandsorganisaties te Zierikzee Brandend maagzuur, I i Vergadering district I Oók dicht bij huis HAAMSTEDE. 24-1. In botel Bom heeft dijkgraaf A. M. Geluk woens dagmorgen een drie kwartier du rende voorlichting gegeven over het bestel in het waterschap Schouwen- Duiveland en dan speciaal voor het district I. De heer Geluk, die de bijeenkomst opende, verving gezworene M. O. Hanse sr., die wegens ziekte afwezig was. Spreker verwelkomde burge meester H. P. Everwijn en de hoofd ingelanden in het bijzonder. In zijn toespraak liet de heer Ge luk duidelijk blijken dat de mecha nisatie meer en meer bezit gaat ne men van het administratieve werk in het waterschap. Zo zal de ge- schotsheffing op deze moderne wijze berekend worden, evenals de loon- en salarisberekeningen. Daarmede is dit waterschap tot een der modern ste van Zeeland geworden. Het denk werk blijft natuurlijk en in de pro vinciale besprekingen, waarin diver se ervaringen worden uitgewisseld, bleek wel dat dit waterschap geen statische zaak is, doch een levendig geheel vormt. De zeeweringen bevinden zich in goede staat, doch het is opmerkelijk dat de klappers, die een zekere be veiliging en houvast voor de dijk zijn, gaan verminderen. Peilingen wijzen geen verslechteringen aan. De mogelijkheid zit er wel in dat bU het havenhoofd te Zierikzee een steiger gebouwd wordt voor het meren van munitieschepen, die hier vlakbjj hun overtollig oorlogstuig over boord zetten. Het Rijk verleende subsidie in de kosten van het werk in de vorm van mijnsteen in het gat dat ontstond bij de oeverval van Scharendijke, vorig jaar. Nu de afdamming der zee-armen in onze omgeving snel nadert, zei de dijkgraaf volledig achter de Delta dienst en zijn werk te staan, ondanks dat er nog steeds dringende voorzie ningen nodig blijven. Natuurlijk zul len zware investeringen niet meer uitgevoerd worden aan de noordzijde van het schiereiland, doch de zuid kant blijft voorlopig de aandacht houden. Verbindingsweg Repard-Schelphoek Binnenkort komt de laatste voor bereiding aan de orde om de grote verbindingsweg tussen Repard en de Schelphoek te verwezenlijken. Daar over komt het transport van het stortmateriaal dat de gondels via de kabelbaan in het resterende gat in het Brouwershavense Gat zullen storten. Over de waterbeheersing zei de dijkgraaf dat hij er van overtuigd was dat de laatste vier jaren steeds minder aan het drainagewerk wordt gedaan. Hij wees er de aanwezigen op dat een goed onderhoud toch zeer belangrijk is en men zich niet in slaap moet laten sussen door de goede structijur. Er is veel gedolven dit jaar, de gemalen werken goed en kunnen het overtollig water volop aan. De bijdrage van de provincie Zee land in het wegenonderhoud wordt steeds groter. De rattenbestrijding ondervindt veel medewerking der be trokken verenigingen en particulie ren. Verdeling geschotheffingen De heer Geluk gaf vervolgens een overzicht over de verdeling van de ontvangen geschotheffingen in totaal een bedrag groot f 1.700.000,Hier van gaat f 200.000,naar het beheer van het waterschap, 1 200.000,naar de technische dienst, f 400.000 naar de waterkering en eenzelfde bedrag naar de waterbeheersing. Verder f 100.000,naar de wegen en naar aanpassingswerken n.a.v. de Delta werken eveneens f 100.000,Ook ontvangen de kassen der polders Bruinisse en Burgh en Westland een bedrag uit deze pot. Het jaar 1967 was gunstig. Geen stormschade en geen uitzonderlijke regenval, dus een batig saldo ligt in de lijn der verwachtingen. Verbetering weg De heer J. A. Mol, waterbouwkun dig opzichter, deelde mede dat de Kampweg en de Mooi weg verbeterd 2ullen worden, terwijl de volgende wegen een slijtlaag krijgen: Dale- boutsweg, Omloopsweg, Roelands- weg, Oude Lagezoom, Oost weg, To ledo's Pad, Helleweg en een gedeelte der Bcuwmansweg Het gemaal Oos- terenban is nu geheel geautomati seerd. Het werk aan de zeeweringen beperkt zich tot wat stopwerk. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Friderichs naar het probleem van de eindbuizen der drains. De voorzitter zeide dat dit bestudeerd wordt. Dezelfde vragensteller vroeg of de polder niet te veel wegen heeft die agrarisch geen nut heb been, doch de dijkgraaf meende, cul tuur-technisch gezien, van niet. Het overnemen van de dijken door Rijks waterstaat, een derde vraag van de heer Friderichs, zou totaal geen zin hebben volgens de dijkgraaf. Rijks waterstaat behartigt andere belan gen en de kosten zouden gelijk blij ven, terwijl men slechts inspraak had via de Tweede Kamer. Bovendien is dit zeeweringswerk ontstaan uit de oudheid door onze voorvaderen en één der hoogtepunten geworden van het waterschapswerk. De dijkgraaf antwoordde de heer W. de Vrieze dat dit jaar gedolven zal worden vanaf boerderij C. Oosse tot aan de provinciale weg naar Re- nesse. De vverpbengelsport De heer C. B. Blom dankte het wa terschapsbestuur voor de genomen maatregelen inzake de werphengel- sport. De heer Blom vroeg of de onder gestoven dijk aan De Punt geen gevaar kan opleveren, doch hier zit een zware steenbekleding in. Vragen steller Blom vroeg naar een verbre ding van de trap te Westenschou- wen, doch de dijkgraaf was van me ning dat dit geen taak is voor het waterschap. Over de wielbelasting der wegen vroeg de heer P. Boot een en ander. De heer Geluk zeide dat fatsoenlijk lijden met een 20 a 30 ton geen be zwaar is. Overmatig slijk vond de heer Zan- dijk op een stuk gepacht grasdijk aan de inlagen. Hij vroeg nu waar dit heen moet. Het antwoord zal uitge zocht worden. Burgemeester Everwijn dankte voor de prettige samenwerking en zeide tot de heer Blom dat de trap een gemeentekwestie gaat worden. Het „samen dienen" speelt in de verhouding waterschap-gemeente 'n grote rol. Hierna sluiting. ZIERIKZEE, 25-1. De elektrische insectendoder hadden we ver van huis gezocht, blükens ons recentelijk gepubliceerd bericht hierover, maar in de praktijk blijkt het gemakkelij ker te liggen. De Kon. Zeelandia N. V. pousseert reeds geruime tijd de z.g.n. Insect-O-Cutor, een apparaat dat volkomen vernietiging betekent van alle vliegende insecten. Het apparaat vindt al veelvuldig toepassing in winkels, restaurants en bakkerijen. Door twee UV-lampen worden de vliegende insekten aan getrokken. Het onder hoogspanning staande netwerk zorgt voor de non stop vernietiging van de insekten. Een verzamelbak voorkomt dat de dode diertjes op de vloer terecht ko men. De Insect-O-Cutor kan worden aangepast aan ruimte. de grootte van de SEOEL, 25-1. De commandant van het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise" heeft donderdagochtend via een luidspreker de havenautori teiten van Wonsan gelast het door de Noorclkoreaanse marine gearresteer de Amerikaanse spicnageschip „Pue blo" vrij te laten. De „Enterprise", die door drie tor pedojagers wordt geëscorteerd, ligt op de territoriale zeegrens, zo is van militaire zijde in Seoel vernomen. KERKNIEUWS Kardinaal Alfrink op Geref. Synode LUNTEREN, 24-1. In het leven van de generale synode van de Gerefor meerde Kerken vond een zeer unie ke gebeurtenis plaats. De voorzitter, ds. P. Visser uit Tilburg, mocht de aartsbisschop van Utrecht, kardinaaL Alfrink, begroeten, die met enkele bisschoppen de synodezitting bij woonde. Ds. Visser sprak een bijzonder woord van welkom tot kardinaal Alfrink en verzocht hem naast Ihem plaats te willen nemen op het podi um. Vervolgens deed de voorzitter voorlezing van de met het episcopaat van het Rooms-'katholiek kerkge nootschap door de Gereformeerde Kerken vastgestelde verklaring in zake de wederzijdse erkenning van eikaars doop. ZIERIKZEE, 24-1. De „familie- avcndvergadering" van de Chr. Plat telandsorganisaties werd woensdag in een volle Concertzaal gehouden, een ruimere omgeving ditmaal, de noodzaak waarvan C.B.T.B.-voorzit- ter de heer J. A. v. d. Bijl in zijn welkomst- en openingswoord onder streepte. De voorzitter maakte ge wag van goede wensen ontvangen uit Salland, de streek die de C.B.T.B. hielp na de waternood in dit gebied enkele jaren geleden. Hy wenste voor bedrijf en gezin de aanwezigen alle goeds in het nieuwe jaar. Op korte termijn had de aange kondigde spreker, ds. Jac. van Dijk, Ned. Herv. predikant te 's-Graven- hage bericht van verhindering ge stuurd. Hij werd vervangen door de heer J. A. van Bennekom. lid van de Tweede Kamer, die het onderwerp: „Geen verlof in de strijd" behandel de, waarin hij respektievelijk de du rende strijd bepleitte voor de chris telijke organisatie, het christelijk onderwijs en de christelijke politiek. Op de hem eigen puntige manier wist de heer van Bennekom zijn ge hoor te boeien, pleitend voor het „iets meer doen voor de dichtbije en verre mens in nood". In dit geval is vooral ook nuttig, niet alleen te ge ven van de overvloed, maar van de nooddruft. Aansluitend daarop de- klameerde de heer W. Berkhemer het verhaal van de blindgeborene uit het Johannes-evangelie. Voor de pauze reeds had deze kunstenaar (beeldhouwer te Arnhem) geëxel- leerd met het aan Samuël ontleende verhaal van Davids Jeugd. Bijzon derheid van zijn optreden was het feit, dat het voor de laatste maai was. Zijn werk als beeldhouwer en leraar te Zetten maken het hem on mogelijk nog langer op te treden. Na de pauze (het tweede deel van de vergadering werd geleid door de S. P.B.-presidente mevr. S. op 't Hof- de Rijke) droeg hij nog voor „Het vlindertje" uit de Sprookjes van An dersen. Het slotwoord van ds. P. op den Velde was duidelijk geïnspireerd op 't Davidverhaal van de voordrachts kunstenaar. Hij onderstreepte dat de christelijke winst eens komt. Het is alleen thans zaak het vertrouwen op God te stellen. De vrolijke noot in- Volgens deze kringen zou weigering een krachtdadige actie tot gevolg kunnen hebben. De „Enterprise" was van Japan op weg naar Vietnam toen het van de marineleiding bevel kreeg in verband met de aanhouding van de „Pueblo" naar de Japanse Zee te varen. De Noordkoreaanse minister van defensie, Kim Tsjang Bonig, heeft een beroep op de bevolking gedaan „zich gereed te houden om elke vijande lijke provocatie de kop in te druk ken". De Amerikaanse agressors verhe vigen hun opzettelijke provocaties langs onze oostelijke en westelijke grenzen, aldus de minister. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Thant, heeft woens dag een uitnodiging van de desbe treffende V.N.-vertegenwoordigers aanvaard om een bezoek aan de drie Benelux-landen te brengen. Over de datum zal nog worden gesproken. Advertentie Centrale verwarming S AWE MA NV Meelstraat20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 Franse stakers vechten niet politie CAEN, 24-1. Honderden stakende arbeiders, die woensdag een protest mars hielden in de Westfranse stad Caen, zijn met de politie slaags ge raakt. Vier stakers moesten naar het ziekenhuis gebracht worden. Een deel van de fabrieksarbeiders in Caen staakt om kracht bij te zetten aan looneisen. AGENDA Donderdag 25 januari Zierikzee Stadhuis, 4 uur, vergadering Beatrix- school. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afde ling Z.L.M. Vrijdag 26 januari Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur VPRO-Bindi-ngsa vond. Oosterland Conferentiekamer, 7.30 uur, uitvoe ring Oosterlands Fanfare. Advertentie MAD-PRODUCTION INTERNATIONAL Van Adrichemwcg 213 Rotterdam-8 Graanbeurs Zierikzee Zaterdag a.s. Weer zo'n hippe blitze-groep, met maar liefst 2 solozangers. Het einde gewoonweg! Aanvang: 8.00 uur Zaal open: 7 uur 30 of misschieen veel eerder Entreeprijs (slechts) 3, ('t Is te geef, wat!) Tijdelijke bijslag bij minimuminkomen DEN HAAG, 24-1. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft be sloten 'de minister van sociale zaken en volksgezondheid mee te delen dat hij er akkooi-d mee gaat als aan de genen die een minimuminkomen hebben een tijdelijke bijslag zou worden gegeven van f 3 per week, te beginnen met 1 januari jl. en ein digende op 30 juni, a.s. Nieuwjaarsrede burgemeester Everwijn het programma werd (na de pauze) gebracht door een speelgroepje van de C.P.B., dat een schetsje bracht: „Juffrouw Snip als schoonheidsspe cialiste". Advertentie druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! ONDERWIJS Praktijkdiploma machineschrijven Op de te Bergen op Zoom gehou den examens slaagden voor het prak tij kdiploma machineschrijven de heer J. N. v. d. Maas te Bui'g; mej. J. Bal en de heer J. M. Geelhoed te Drei- schor; mej. P. v. d. Wekken te Eiker zee; de dames E. M. den Boei*, J. M. Fokker. J. F. Fokker. E. B. Slager, A. R. T. Verboom, de heren C. J. v. d. Graaf, M. van Oosterom en L. Ver ton (met 'lof) te Haamstede; de da mes C. G. Bil en C. den Boer te Kerkwerve; mej. J. J. Overbeeke, de heren R. van Klinken en J. A. Stout- jesdijk te Nieuwerkei-k; de dames J. C. Bolle (met lof), K. J. v. d. Bos, C. C. Dooge en H. A. Koster te Oos- terland; de dames J. P. v. d. Berg, L. Moerland en L. P. Quist te St. Phi- lipsland; de heer P. de Jonge te Re- nesse; de dames Jacomina en Jan netje Boot, J. F. Folmer te Scharen dijke; de heer D. J. de Rijke te Se- rooskerke; de dames J. v. d. Goot cn M. Vis; de heren L. v. d. Heuvel, A. C. W. v. d. Linden, J. N. Oudesluis (met aant. snelheid), J. van Leeu wen en J. M. Volaart (met lof) te Zie rikzee; de dames W. J. Bokelaar en J. S. Matthijsse te Bi'ouwei-shaven. Allen volgden do cursussen geor ganiseerd door Stichting Handelson derwijs, Zierikzee, waar de lessen werden gegeven door de heer K. Koctsdijk, leraad machineschrijven (slaatsdiploma)j Aid. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Causerie over gezonde voeding De Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afd. Schouwen, hield jl. woensdagmiddag weer haar eerste bijeenkomst van dit jaar in „Mon- dragon". De belangstelling was zeer groot. Helaas was de presidente, me vrouw Berman-Steendijk wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn en zodoende heette mevr. Krips- Doeleman iedereen van harte wel kom. Daarna hield de (heer J. Bekx een lezing over „Gezonde voeding in een gezond lichaam". Een lezing, die speciaal gericht was op de voeding volgens de natuurmethode. Onge twijfeld een zeer interessant onder werp, dat vooral een geanimeerde discussie teweeg bracht. Tot slot dankte mevr. Krips de heer Bekx onder aanbieding van een boeken- bon, met een geestig speechje. Al met al was het weer een geslaagde mid dag. Schip gezonken in het Keeten BRUINISSE, 24-1. Op het Keeten bü boei Kt 3 is woensdagmiddag- het 935 ton metende Belgische motor schip „Martiné" gezonken. Het schip, was geladen met erts, is eigendom van de rederij Interfluvou uit Ant werpen. De luiken waren niet geslo ten waardoor als gevolg van het overslaand water het schip vol liep. De opvarenden werden door een pas serende sleepboot gered. ZIERIKZEE Ambtswoning burgemeester Het college van b. en w. stelt de raad voor te besluiten tot aankoop van het vrijgekomen pand Vrije 29, eigendom van de heer D. van den Heuvel. Bedoeld huis dient te wor den aangekocht als ambtswoning van de burgemeester. Na enige on- dei'handelingen werd overeenstem ming bereikt tot het opstellen van een voorlopige koopacte, waarbij een kooppi-ijs werd bedongen van 90.000 gulden. Het geheel bestaat uit woon huis, garage en tuin en meet 11.20 are. DREISCHOR Jaarvergadering „Crescendo" In het verslag over de in Drei- schor gehouden algemene jaarverga dering van de muziek vei-eniging „Ci'escendo" is een kleine vergissing gemaakt. Van de ere-leden was al leen de heer S. Wagemaker aanwe zig, terwijl de heren A. J. Verjaal en H. Wagemaker niet ter vergadëi'ing aanwezig konden zijn. OOSTERLAND Verlichting fabrieksterrein Op het fabrieksterrein van de computei'draagvloei'enfabriek van de fa. Freriks aan de Van den Abeele- straat alhier, is een zestal neonlich ten geplaatst, die op klok, aange bracht in het gebouw, zich automa tisch aanpassen aan het daglicht. Het is een gi'oot gemak op deze lei*rei- nen, vooral omdat de gemeentelijke straatverlichting hier ter plaatse nog zg. nachtbranders heeft, die maai' op enkele plaats aanblijven. WESTERSCHOUWEN, 23-1. „Het aantal verblijfstceristen dat in de ge meente de vakantie doorbracht, nam in 1967 weer flink toe. Voorlopige cijfers wijzen uit dat bijna 110.000 personen ruim VA miljoen overnach tingen in de gemeente maakten. Zij het dat de cijfers nog met enig voor behoud zijn gegeven, betekent dit een toename van 34 ten opzichte van 1966", aldus burgemeester H. P. Everwijn in zijn nieuwjaarsrede, die hij aan het begin van de gehouden raadsvergadering uitsprak. De vooratter veronderstelde dat het 'deel van de bevolking werkzaam voor het toerisme, financieel pan 1967 wel geen zorgen zullen hebben overgehouden. Bepaald somber zijn de berichten uit de fruitsector. Vele bedrijven boekten verlies in plaats van winst. In de bouw kon men het aanbod bijhouden, maar minder werk was er voor de sector water en wegenbouw, hetgeen een felle concurrentie ten gevolge had met in verband daarmede lage aannemings sommen. Het inwonertal van Wes- terschouwen steeg met 46 tot 4163. Enkele personeelsmutaties vonden plaats. Mej. Vertregt vertrok naar Breskens. Zij werd opgevolgd dooi de heer In 't Veld. Mej. van Dale trad in het huwelijk. In de vakature werd nog niet voorzien. Mej. van Elsacker verlaat de dienst per 1 april. Oproepen zullen worden geplaatst ter voorziening in de twee vakatu- res. Als tijdelijke kracht is thans enkele dagen per week werkzaam mevr. Kenters-Verton. Het college is er nog niet in geslaagd een nieuwe ambtenaar-, gespecialiseerd in ge- meentefinanciën aan te trekken. In het voorjaar zal behalve een derge lijke funktionaris, nog een kracht moeten worden aangetrokken. Op het punt van 'de personeelsvoorzie ning is er al een onderbezetting se dert 'de herindeling, zodat bepaalde taken moeten blijven liggen (sorte ring oude archieven van de vijf vroe gere gemeenten). De ambtenaar voor recreatiezaken is nog niet benoemd. Er waren dertig sollicitanten. In plaats van de heer Meerhof sx\ trad in funktie als timmerman de heer Nortier. Eerstgenoemde wordt dit jaar gepensioneei-d. Vak a. tu res Tot voorman van de Plantsoenen dienst werd in de vakature A. Boot benoemd de heer J. A, de Blonde. De heer J. Kik gaat per 1 apirl mei pensioen. In de Plantsoenendienst zijn dus twee vakatures, waarin moet worden voorzien. Mej. v. d. Kuil werd benoemd tot onderwijzeres aan de oJ.-school te Renesse. Vier onderwijskrachten traden in het huwelijk. De dames mevr. Waikkee-Verkerk en Kievith- Grevengoed namen ondevwijsfunk- ties waar tijdens ziekte van perso neelsleden. Mej. J. F. Kloet nam per 1 maart ontslag als schoolschoon- maakster. Als opvolgster werd be noemd mej. P. Speelman. Mevr. Post -Wattel te Renesse nam waar als schoolschoonmaakstei'. Mevr. Fon- tcine-v. d. Berge deed zulks voor dc o.l.-school le Noordwellc. De huur- ophaler de heer Kramer te Haam stede is reeds langdurig ziek. De heer S. Rosmolen kreeg ontslag als deur waarder plaatselijke belastingen in het rayon Renesse. Hij werd opge volgd 'door de heer L. A. Verhage. De bui'gemeester dankte hierna alle medewerksters) en medewerkers in de ruimste zin voor het in 1967 ver richtte wei'k en riep op tot verdere ingespannen aktiviteit voor 1968. Het aantal bouwvergunningen dat in 1967 werd afgegeven bedroeg 211, tegen 267 in 1966. Het geldbedrag dat in deze bouwbedrijvigheid werd' ge investeend was echter ruim 1 miljoen gulden groter dan in 1966. In dat jaar waren nl. de geraamde bouw kosten van de 267 afgegeven ver gunningen f 5.347.329,32, terwijl de 211 in 1967 afgegeven bouwvergun ningen een totaal bedrag te zien ge ven van f 6.381.948,30. De specifica tie van de vergunningen ziet er als volgt uit: 28 voor de bouw van permanente woningen (54 woningen, waarvan 28 bejaardenwoningen) f 1.730.257. 37 voor de bouw van zomerwonin gen (39 woningen) f 1.570.850. 21 voor de verbouw van zomerwo ningen f 149.170. 1 voor de bouw van vakantiehuizen (46 vakantiehuizen) f 595.000. 10 voor de bouw van kamphuisjes (77 kamphuisjes) f 784.000. 7 vooi- de verbouw van kamphuis jes f 12.250. 15 voor de bouw en verbouw van verzorgingsgebouwen op kam peerterreinen f 178.700. 1 voor de bouw van een strandkerk f 238.659. 2 voor de bouw en verbouw van horecabedrijven f 389.800. 1 voor de bouw van een bankge bouw f. 220.000. 9 voor de bouw en verbouw van winkels f 134.025. 8 voor de bouw en verbouw van gebouwen voor agrarische doel einden f 93.545. 31 voor 'diverse werken (bouw van garages, bergplaatsen, schuurtjes e.d.) f 111.115. Sommige van deze werken moeten uiteraard nog in uitvoering komen, andere zijn neg in uitvoering of vol-* voltooid. Een verheugende bouw-ac- tiviteit dus. Onvoldoende huurwoningen Eén probleem van de eerste orde is nog het gebrek aan voldoende goe de huurwoningen. Vandaag de dag zijn nog 86 Oostenrijkse woningen permanent bewoond. In feite zijn dat noodwoningen en het stijven van het college van b. en w. is er dan ook op gei'icht de woningvoorraad uit te breiden. Op verschillende ma nieren wordt dit geprobeerd. In de eerste plaats heeft het college aan het Pi'ov. Bestuur met klem verzocht deze gemeente contingent woning- wetwoningen voor 1968 toe te wijzen, ter vervanging van de voor perma nente bewoning in gebruik zijnde Oostenrijkse woningen. In de 2de plaats poogt het college particuliere premiiebouw op gang te krijgen. Een 2-tal objecten zullen in dit voorjaar waarschijnlijk op gang ko men, t.w. dc bouw van 12 koopwo ningen aan dc Bernhardstraat in Haamstede, en 8 woningen aan dc •Wccidcwcg tc Burgh. Verder is in onderzoek de bouw van een 40-tal pi-emie-woningen in de huursector voor het plan Kromme Reke in Renesse. Als dit niet in de sector van de institutionele beleggers zou slagen is de hoop gevestigd op het realiseren van een „eilandelijke" bouwstroom door de Woningbouw vereniging „Beter Wonen", gevestigd te Zierikzee. In de loop van de zomer 1968 zul len gereedkomen 18 bejaardenwonin gen in Haamstede en 10 bejaarden woningen te Renesse. De meeste van deze in aanbouw zijnde woningen zijn reeds aan de adspii-ant huurders toegewezen. Premieregeling eigen woningbezit De premieregeling voor eigen wo ningbezit is momenteel niet ongun stig. Het plan bestaat dit voorjaar een voorlichtingsbijeenkomst te or- ganiseren om belangstellenden nog eens voldoende te kunnen informeren over de huidige mogelijkheden. Een en ander brengt met zich mee dat het streven er op gericht zal moeten zijn tijdig voldoende bouwrijpe grond beschikbaar te hebben. De noodzakelijke voorbéreidingen daar toe worden getroffen. De bouw van de zgn. 2de woningen neemt toe door de liberalisatie-maat regelen. De Stichting Renesse neemt zich voor om dit voorjaar ongeveer 50 percelen bouwrijp te maken aan sluitend aan het gemeentecomplex rond de Deltaweg te Haamstede. Ruimtelijke ordening Ten nauwste verband houdende met het probleem van voldoende bouwi-ijpe grond ziet het college de voortgang ten aanzien van de be stemmingsplannen, vroeger uitbrei dingsplannen geheten. Het ontbreken van een riolerings- stelsel buiten de dorpskernen belem mert de gang van zaken te dezer op zichte in hoge mate. Vanuit de sec tor fruitteelt bereiken het college klaagzangen in divei'se toonaarden. Men zou op korte termijn alle niet meer renderende boomgaarden be stemd willen zien tot gronden met een recreatie-bestemming. „Laat ik u, raadsleden, en over uw hoofden heen tot de fruittelers dit mogen zeggen", aldus de burgemeester. Wc hebben volledig begrip voor de moeilijkheden waarin deze groep verkeert. Maar het is ons tc cnema- Ic onmogelijk om op korte termijn al die onrendabele boomgaarden een recreatieve bestemming tc geven. Een ieder weet in welk een onbe vredigende 'situatie wc zijn komen te verkeren met ons groot aantal kampeerterreinen welke niet aan- sluitbaar zijn op een rioleringsstel sel. Wc kunnen niet meer medewer ken om nieuwe kampeerterreinen te laten oust aan, want dan wordt de si tuatie nog erger. Ik ben me er volkomen van bewust dat dit standpunt een tegenvaller is voor veel fruittelers. Maar dk vraag van hen begrip voor de situatie. Heren, we kunnen niet op de vroe gere gevolgde methode doorgaan. Men zal geduld moeten weten op te brengen", aldus burgemeester Ever- wijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2