DE ZIERIKZEESCHE COURANT GROTE VELDSLAG IN VIETNAM AANSTAANDE? I OPRUIMING! I Geen ongunstige verwachtingen van de loononderhandelingen Tuinman Zoon De melkboer en de zaterdag „Trouw" viert het zilveren jubileum Nigerië vernietigt bankbiljetten Verzetsgroep tegen Castro Nederlandse tenten naar Nog weinig kansen Socialisten verloren in Denemarken Het zoeken naar de B-52 bommenwerper Wilson terug uit Moskou op vrede Sterke uitbreiding venerische ziekten I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, teL (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Donderdag 25 januari 1 124ste jaargang Nr. 19933 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 In dit nummer: Komende veranderingen in de Westhoek Inleidende beschietingen reeds begonnen SAIGON. 25-1. Noord Vietnamese artillerie heeft in de afgelopen nacht een urenlang artilleriebombardement uitgevoerd op de stellingen van de Amerikanen bjj Khe Sanh, waar vijf duizend mariniers gelegerd zijn. De Noordvietnamezen hebben In dit ge bied naar '.schatting 20.000 tot 40.000 man samengetrokken en men ver wacht een massale aanval. Het is de eerste maal, dat melding wordt ge maakt van het gebruik van zware artillerie door Noord-Vietnam ten zuiden van de zeventiende breedte graad. Onder druk van de zware beschie ting trokken de Amerikanen hun buitenste verdedigingsgordel terug. De Noordvietnamese versterkingen zouden bestaan uit twee volledige divisies, de 325ste en de 304e. Rond de gedemilitariseerde zone bevinden zich nog zeker en mogelijk twee Noordvietnamese divisies. De Amerikaanse woordvoerder in Saigon gaf op vragen van verslag- Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiifiiiiiiiiiiiiiiiii s U kunt nog profiteren van onze SPECIALE Vrouw gewond hij val uit raam AMSTERDAM, 24-1. De 25-jarige prostitué R. H. te woensdagavond in de Witte de Withstraat in Amster dam in een woning op de tweede eta ge door een ruit gevallen en een ver dieping lager op een balkon terecht gekomen. Zü werd met een schedel breuk in de Valerius kliniek opge nomen. In verband met deze zaak arres teerde de politie de bewoner van het pand. de 33-jarige M. H. B. Volgens enkele getuigen, die op de tram ston den te wachten, zou hij de vrouw door de ruit hebben geduwd. De man. die dit ontkent, is> ingesloten op verdenking van zware mishandeling c.q. poging tot doodslag. De prostitué kon nog niet worden gehoord. Voor zover kon worden vastgesteld was aan de val van de vrouw geen ruzie of vechtpartij voorafgegaan. gevers toe dat „zou kunnen blijken dat wij Khe Sanh niet willen verde digen", maar volgens hem beschik ken de Amerikanen thans op een beter antwoord op artilleriebeschie tingen dan tijdens de beschieting van Con Thien in september vorig jaar. Te Khe Sanh zijn 5.000 Amerika nen gelegerd. Ook is een brigade van de eerste luchtcavaleriedivisie overgebracht naar Phoe Bai, 65 kilo meter ten zuidoosten van Khe Sanh. Uit de omgeving van de stad heb ben de Amerikanen ruim 1.000 bur gers geëvacueerd. Zouden zich in de gedemilitai*i- seerde zone en in de noordwestelijke provincie Quang Tri vier" Noordviet namese divisies bevinden, dan zou de Noordvietnamese mankracht 32 tot 40.000 man bedragen. „Wij verkeren in een zodanige toe stand dat als zij aanvallen, er een hard gevecht zal komen", aldus de Amerikaanse woordvoerder. UTRECHT, 24-1. Zoals het zich nu laat aanzien, zal er voor de regering geen reden zijn gebruik te maken van haar bevoegdheden tot ingrijpen. Dit zei de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse ondernemin gen, ir. J. Bosma, woensdagmiddag tijdens een lunchbijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Utrecht, naar aanleiding Wat betere gevangenismenu s AANBIEDINGEN Enkele wandmeubelen 25 °/o korting Enkele eetkamers 20 Jo korting Keukenstoelen (formica) van 31,50 voor 25, Coupons overgordijnen halve prijs Coupons vitrage halve prijs Sterke gordijnstof voor 3,50 per meter Enkele karpetjes 20 ö/o korting Woninginrichters Mol 19 Zierikzee E Telefoon 2887 ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiï DEN HAAG, 24-1. De minister van justitie prof. mr. C. H. F. Polak, zal laten onderzoeken of wat meer va- Si riatïe in gevangenismenu's kan wor- 5 den gebracht. EE In antwoord op schriftelijke vra- EE gen van het Tweede Kamerlid dr. I. A. Diepenhorst (ARP) zegt hij de in- druk te hebben dat de mogelijkheid tot het brengen van afwisseling in de ri menu's die in justitiële inrichtingen SE worden opgediend uitgebreid zou E worden, temeer nu de keuze in voe- E dingsmiddelen en gerechten in de E vrije maatschappij steeds groter lijkt te worden. Overigens beantwoordt de gelden- E de voedingsregeling aan medische ei- E sen en blijkt in het algemeen wel te E voldoen .aldus de minister. E Prinses zag „dopeling" E AMSTERDAM, 24-1. H.K.H. Prin- E ses Margriet bracht woensdagmor- E gen een kort bezoek aan de Ned. =E Dok- en Scheepsbouw Mij. in Am- sterdam-Noord. E Zij bezichtigde daar het 110.000 •tons motortankschip „Neverita" dat nu gereed is en vrijdag a.s. aan Shell Tankers N.V. zal worden over gedragen. Prinses Margriet doopte drie maanden geleden het schip en was - zoals gebruikelijk - door de werf nu 'het schip gereed is, uitgeno digd het te komen bezichtigen. DEN HAAG, 25-1. Wij willen de melkboer houden, vooral op zater dag. Op maandag ook, maar iedere dag hoeft niet meer. Dat vinden veel Nederlandse huisvrouwen. Veel Ne derlandse melkboeren en toekomsti ge melkboeren willen het bezorgen graag voortzetten, maar onder hen zijn er nogal wat die daar nu juist op zaterdag wel graag vrij van zou den willen zijn. De stichting voor economisch onderzoek der universi teit van Amsterdam heeft dat ont dekt tijdens een onderzoek, dat zij in opdracht van het Bedrijfschap Detailhandel in Melk- en Zuivelpro- dukten heeft verricht. Grootste suikersilo GRONINGEN, 24-1. De directeur van de Friesch-Groningsche Beet wortel Suikerfabriek en Raffinaderij G. A. te Groningen, de heer M. Keij- zer, heeft de eerste paal geslagen voor de grootste suikersilo van Ne derland. De silo heeft een diameter van 30 meter, is 60 meter1hoog en zai een capaciteit krijgen van 30 miljoen kilogram suiker. AMSTERDAM, 24-1. „Een ophit send geschrift". Zo werd het in 1943 opgerichte illegale blad Trouw ge noemd in een „bekendmaking" van Rauter ever de ter dood veroordeling van 23 medewerkers van Trouw in augustus 1944. .,Een ophitsend geschrift" is ook de titel van het boekje dat ter gelegen heid van de herdenking van het 25- jarig bestaan van het dagblad Trouw - tijdens de oorlog de grootste illega le krant die in ons land verscheen - deze week is uitgekomen. Drs. Hille de Vries, wetenschappelijk medewer ker aan de vrije universiteit te Am sterdam, geeft in het eerste deel van het boek een beknopt historisch overzicht van de illegale jaren van Trouw. Het tweede deel bevat in terviews. die Henk Biersteker en Ben van Kaam met zeven redactieleden en verspreiders van de Trouwgroep hebben gehad. In het gebouw van Trouw aan de Postzegelmarkt in Amsterdam komen zaterdagmorgen de reünisten van de oude Trouw-groep bijeen. In de hal wordt een kleine expositie van docu menten, foto's en voorwerpen uit de illegale tijd van Trouw geopend dooi de heer E. van Ruller, redacteur-op richter van het blad in bezettingstijd. van de prille praktijk van de vrije loonpolitiek. De verwachtingen van ir. Bosma zijn niet al te ongunstig. Hij zou het plezierig vinden als de regering in derdaad geen gebruik hoeft te maken van haar bevoegdheid, want elk in grijpen door de overheid is onbillijk. De heer Bosma heeft de laatste tijd wel enkele uitingen uit de vakbewe ging vernomen, die in strijd zijn met betgeen het economisch verstand vraagt. Hij hoopt evenwel dat de onderhandelende partijen hun ver antwoordelijkheid zullen weten te dragen. LAGOS, 24-1. De negen ton oude Nigeriaanse bankbiljetten, die deTo- golese autoriteiten zaterdag in Lome inbeslaggenomen hebben, zullen on middellijk vernietigd worden, aldus welingelichte zegslieden in de Nige riaanse hoofdstad. De bankbiljetten werden ontdekt in een niet-geregistreerd vliegtuig, dat een tussenlanding in Lome had ge maakt. Zij vertegenwoordigen een waarde van 48 miljoen gulden. Maan dag werden de oude Nigeriaanse bankbiljetten waardeloos na de be kendmaking in Lagos dat de fede rale regering nieuwe biljetten zou uitgeven om de aankoop van wapens door de afgescheiden oostprovincie Biafra tegen te gaan. MIAMI, 24-1. In Miami, Florida, heeft zich een nieuwe verzetsgroep tegen premier Fidel Castro van Cuba aangekondigd. In een „oorlogscom- muniqué" dreigt de groep, die zich „Cuban Power" noemt, vliegtuigen te laten exploderen die lading naar Cuba vervoeren. Tevens wordt bekendgemaakt, dat al eens een bom is geplaatst in een vliegtuig dat vanuit Miami voedings middelen en medicamenten naar Cu ba zou vervoeren. De Amerikaanse recherche onder zoekt of „Cuban Power" misschien de ontploffing heeft veroorzaakt, die vier dagen geleden een verbouwde B-52 bommenwerper, toebehorend aan een Mexicaanse maatschappij1, ernstig beschadigde op het interna tionale vliegveld van Miami. Speciaal hormoon synthetisch bereid MUNCHEN, 24-1. Geleerden van het Max Planck-instituut voo,r ei- witonderzoek te München zijn er als eersten ter wereld in geslaagd het door de alvleesklier van de mens ge produceerde hormoon glucagon - evenals insuline van vitaal belang voor de stofwisseling - kunstmatig te vervaardigen. Naar dinsdag in München bekend werd gemaakt is het nu mogelijk het hormoon - dat tot dusver slechts uit de alvleesklier van varkens kon worden gewonnen op grote schaal synthetisch te pro duceren. Suriname en Guyana PARAMARIBO, 24-1. De pers chef van de minister-president heeft meegedeeld dat premier Pengel maandagavond namens de Surinaam se ministerraad de verklaring, waar bij werd bekendgemaakt dat Guya- nezen Suriname zullen moeten ver laten, heeft afgelegd nadat uit be trouwbare bron was vernomen dat de Guyanese regering de politiebe- zetting in het Oronoquekamp had versterkt. TRY (N.Y., VS.). Dr. Gerald M. Friedman, professor in de geologie toont hier een bodemmonster uit de oceaanbodem geboord op ongeveer lVz km. van de plaats, waar een B-52, geladen met waterstofbommen verongelukte. Volgens hem zouden de bommen niet in de zachte bodem wegzakken door de laag grint en puin, die in het monster duidelijk zichtbaar is, bovenaan. Om de hoge kosten van geneesmiddelen UTRECHT, 24-1. „De ongerust- heid over de kosten van de genees middelen is niet verminderd, de be hoefte aan toezicht en/of prijsmaat regelen is gebleven". Dit stelt mr. M. G. J. M. Kortmann, gedelegeerde van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen, naar aan leiding van een persconferentie die de Nederlandse Vereniging van. Fa brikanten van Pharmaceutische Pro- dukten. „Nepropharm", onlangs heeft gegeven. Tijdens deze perscon ferentie verdedigde de Nepropharm zich tegen eerdere uitspraken van mr. Kortmann over de enorme ver schillen tussen de kosten van de grondstoffen, van geneesmiddelen en de prijs van het afgeleverde produkt. Mr. Kortmann was niet uitgenodigd voor deze persconferentie. DEN HAAG, 24-1. Het Nederland- sche Roode Kruis zal per vliegtuig vijftig grote tenten naar Italië ver zenden ten behoeve van de slacht offers van de aardbevingsramp op Sicilië. De twee vliegtuigen, be schikbaar gesteld door de koninklij ke luchtmacht, vertrokken donder dagochtend van Ypenburg. In het rampgebied bestaat nog grote be hoefte aan tenten, handdoeken en baby- en kindervoeding. Het Neder- landsche Roode Kruis heeft direct na de ramp reeds voor ruim f 25.000 aan dergelijke hulpverleningsgoede ren gestuurd en tijdens het week einde nog een zending van honderd sets bloedplasma. Op het speciale gironummer 777 is tot dusver f 33.000 gestort. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ocoocoooco Doe en blijf hopen, werk en vertwijfel niet.' 3CCCCCCCCO30CO&&CCOCCO&5©: WAT tEQT VI 61 IT Noordwestelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: HaLf tot zwaar bewolkt met hier en daar enkele buien; weinig verande ring in temperatuur; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige tot harde noordwestelijke wind. 26 jan. Zon op 8.30, onder 17.15. Maan op 6.26, onder 13.04. Nieuwe maan; 29 jan. te 17.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 jan. 12.02 n.m. n.m. KOPENHAGEN, 24-1. De Deen se sociaal-democratische partij van premier Jens Otto Krag heeft toe gegeven bij de algemene verkiezin gen een nederlaag te hebben geleden. De partij is veertien jaar in Dene marken aan de macht geweest. De nederlaag van de sociaal-demo craten bleek uit wat de minister van economische zaken, Ivar Noergaard, voor de televisie verklaarde. Volgens politieke waarnemers zou de sociaal-democratische partij zelf geen regering meer kunnen vormen maar nog wel aan een coalitie ka binet kunnen deelnemen. Links georiënteerde demonstranten deelden bij een van de stembureaus tegen de NATO gerichte propaganda uit. Zij werden door de politie ver spreid. WASHINGTON, 24-1. Geplaagd door bittere koude en met het na deel van de poolnacht zoeken Ame rikaanse ploegen met sleden voort getrokken door honden en uitgerust met fakkels in Groenland naar de vier op „veilig" gestelde waterstof bommen die sedert het verongeluk ken van de Amerikaanse B-52 sfcra- tosfeerbommenwerper zondag wor den vermist. Ook hefschroefvliegtui- gen nemen aan het opsporingswerk deel. Men vermoedt dat de H-bom- men op de bodem van de North Starbaai liggen op een diepte van 250 tot 300 meter 10 kilometer van de Amerikaanse radarbasis Thule aan de westkust van Groenland. BROUWERSHAVEN: 26 jan. 11.53 v.m, n.m. Doodtij: 25 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In geheel West-Europa staat - het weer onder invloed van een noordwestelijke luchtstroming, die in stand wordt gehouden door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich ten zuidwesten van Ierland handhaaft ert een depressie over Scandinavië naar het zuidoosten koerst. In deze noordwestelijke stroming trok een regengebied mee, dat be hoort 'bij een frontensysteem van eerder genoemd lagedrukgebied. Het veroorzaakte ook in ons 'land veel bewolking en geruime tijd regen en motregen. Een front dat de voor ste begrenzing vormt van lucht die kouder en droger, maar ook onsta bieler van opbouw is, zal het ko mende etmaal over ons land naar het. zuidoosten trekken. Na het passeren hiervan zal met noordwestelijke winden lucht wor den aangevoerd waarin zonnige pe rioden zullen worden afgewisseld door enkele buien. MOSKOU, 24-1. De Britse pre mier Wilson is woensdag na drie daagse besprekingen met de Russi sche leiders naar Londen teruggevlo gen. Op een persconferentie kort voor zijn vertrek deelde hij mee dat de kwestie-Vietnam de hoofdschotel van het overleg had gevormd. De Russische regering hield daarbij vast aan haar bekende standpunt. Het is „geen geheim", zei Wilson, dat er „buiten het vei'band van onze be sprekingen in het Kremlin" aangaan de Vietnam verkenningen en peilin gen gaande zijn. Hij walde niets zeg gen dat „die kwestie moeilijker zou maken". De belangrijkste taak was na te gaan hoe er een oplossing langs politieke weg voor een rechtvaardige regeling kon worden bereikt. Van een militaire oplossing kon nooit sprake zijn. Advertentie i DANSEN MET MAD 5 5 IN DE GRAANBEURS J Zie elders in dit blad 5 onder de agenda WASHINGTON. 24-1. Het voor zichtige optimisme in Washington na de uitlatingen van de Noordviet namese minister van buitenlandse zaken 'begin deze maand over de kansen op vrede heeft, na de publi- katie het afgelopen weekeinde in het Noordvietnamese blad „Nhan Dan", plaats gemaakt voor ontmoe diging. Amerikaanse functionarissen zeiden weinig hoop te hebben dat de regering in Hanoi zal terugkomen van haar openlijke verwerping van de „San Antonio-formttle" van pre sident Johnson. Johnson zei in San Antonio bereid te zijn de bombardementen op Noord Vietnam te staken als dit direct zou leiden tot. zinvolle besprekingen. GENEVE, 24-1. Volgens de Wc- reld-Gezondheiducrganisatie (W.H. O.) heeft het aantal venerische ziek ten in sommige landen, vooral onder jongere mensen, het vooroorlogse peil weer bereikt. In een gepubliceerd verslag meldt de W.H.O. dat in Australië 24 pro cent van alle gevallen van syfillis en gonorroea voorkwam bij mensen van 15 tot 29 jaar. terwijl in Canada is geconstateerd dat 5 procent van de syfilis- en 14 procent van de gonor roea gevallen bij jongelui van 14 tot. 19 jaar was voorgekomen. De organisatie vindt, hel vooral on rustbarend. dat deze cijfers lang niet volledig zijn. Zo is in de Verenigde Staten gebleken dat slechts ongeveer 11 procent van alle gevallen van in fectueuze syfilis gemeld wordt., ter wijl dit percentage elders niet veel hoger zal liggen. De stijging van het aantal geval len van venerische ziekten wordt mede veroorzaakt door veranderin gen in de moraal en de ontbinding van het gezinsleven. Ook zouden ve le mensen zich ten onrechte veilig wanen tegen venerische ziekten door een overdreven vertrouwen in de ge neeskracht van penicilline. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1