Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Ervaringen leerden noodzaak Bedrijf sverzorgingsvereniging Staven goud F. C. Hanse districtskampioen extra-klasse zon(^cl e%enaar Aanbod van uien is groter geworden F okker-F riendship „loopt" goed Waar is uw spaargeld veilig? Algemene Bank Nederland Oin de „Ocean Sprinter" Be E.E.G. is duur De grootmeester der tonen 5IER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 januari 1968 Nr. 19933 Succes van een initiatief leer leden zijn nog nodig SPORT BILJARTEN ZIERIKZEE, 23-1. Het afgelopen alf jaar heeft voldoende bewezen, at het voortbestaan en de verdere itbouw van de op 28 april te Zie- kzee in het leven geroepen Vereni- ing voor Bedrüfs verzorging op ehouwen-Duiveland gewenst en 2lfs noodzakelijk is. Dat nog zo wei- ig animo op grote schaal te consta- ;ren valt, vindt zUn oorzaak wel- cht in het feit, dat men nog te veel ast geroest zit aan de oude toestand f de grote faktor geluk. Spijtig is et, dat naast de heer M. Klaasse als angestelde bedrijfs verzorger nog een tweede man kan worden aan- etrokken, zodat het voor de werk erdeler, wel eenu passen en meten geweest, wanneer vier aanvragen ?gelijk bij hem binnen kwamen, al- us de voorzitter van de jonge ver- nlging, de heer D. Kik uit Bruinisse p de eerste jaarvergadering, die in et „Huis van Nassau" te Zierikzee verd gehouden. Tijdens zijn openingswoord memo- leerde de heer Kik nog uitvoerig de Werkzaamheden, welke destijds aan vorming van de vereniging voor- !f zijn gegaan. Precies één dag na de eboorte van Prins WiUem Alexan- er van Oranje, werd op 28 april 967 in het „Huis van Nassau" te iiertkzee een oprichtingsvergadering ehouden. Het bestuur bestond uit de heren Kik, voorzitter; M. Boot, M. O. Hanse, A. v. d. Hoek en L. J. van Pastel, leden. Er werd direct ko- tinklijke goedkeuring aangevraagd p de statuten en deze is na een klei- aangebrachte wijziging verleend bn afgekondigd in het staatsblad. De leer J. der Weduwen uit Zierikzee [werd aangesteld als werkverdeler eri P. van der Sluis als diens plaatsver vanger. Als administrateur werd be- jioemd de heer J. A. Kooiman, di recteur van de Lagere Land- en Tuinbouwschool te Zierikzee. Daai-na [is een oproep geplaatst in diverse pladen voor het vervullen van de funktie van bedrijfsverzorger. Er meldden zich hiervoor 5 kandidaten waaruit de heer M. Klaasse uit Kats penoemd weid. Over de verrichte werkzaamheden ïvan de heer Klaasse was de voorzit ter zeer goed te spreken, zodat men een goede keus heeft gedaan uit de beschikbare kandidaten. [Svieer leden nodig De vereniging is in het oprichtings- Ijaar gegroeid tot in totaal 50 leden en met dit aantal zal dus voorlopig beiwezen moeten worden wat men voor elkaar betekent. Getijden ver anderen niet, aldus de heer Kik tot de aanwezige leden, maar wel de ma nier waarop we ze tegemoet treden. Aanpassen is zeker geen nieuw woord maar wel dient elk geslacht zijn aanpassing van tijd tot tijd te herzien en te kiezen voor het jninst kwetsbare, ook al zullen daar mis schien offers voor moeten worden gebracht. Misschien is de tgd niet ver meer weg, dat ook de financieringubedrij- ven als eis zullen stellen, dat men zich bij een bedrijfsverzorgingsdienst moet laten inschrijven. Ook al zou men buiten eigen schuld niet in staat zijn zijn eigen bedrijf te leiden. Door lid te worden van een vereniging voor bedrijfshulp brengt men immers de liquiditeits positie van het bedrijf niet in ge vaar! Men behoeft ook niet het ge zin of de gezinsleden in de waag schaal te zetten of daarbij op buren of familie pro deo een beroep te doen. Dit laatste lijkt op zich zelf heel mooi te zijn, aldus de voorzit ter, maar zakelijk gezien zeker niet juist en het kan op de duur tot al lerlei spanningen leiden. Er is geko zen voor een dure contributie, doch dit betekent in werkelijkheid slechts de waarde van een pakje sigaretten in de week, daar dit het karakter heeft van een tegemoetkoming aan het uurloon van de totale kosten. Geen winstmotieven Onvoorziene omstandigheden voor behouden, hoopt men bij de vereni ging voor de komende periode met het thans geldende uurloon rond te kunnen komen. De heer Kik wees in dit verband op de uurlonen van dienstverlenende bedrijven in de landbouw, zoals aannemers en de Nederlandse Heide Maatschappij N.V., die nu reeds 40 °/o boven het uurloon van de Schouwen-Duive- landse vereniging liggen. Reparatie plaatsen en servicebedrijven liggen bijna allemaal 80 tot 100 °/o hoger. De heer Kik onderstreepte met na druk, dat de vereniging geen winst beoogt, op welke wijze dan ook. Er zullen dan ook geen reserves wor den aangelegd, daar de jaarlijkse overschotten altijd zullen dienen om contributie of uurlonen te drukken. Bedrijfseconomisch gezien is het lid maatschap der vereniging dan ook een zeer gering bedrag. Vrü willige baste Men dient zich in de landbouw op Schouwen-Duiveland in de toekomst dan ook in te stellen op een nieu we of de oude ontwikkeling. Iedereen staat dat vrij. Het moet echter mo gelijk zijn om in de kring van de vereniging personen aan te trekken, die tegen een uurvergoeding bereid zijn diensten aan te bieden, waar die zich in tijden van nood openbaren. Men zal bereid moeten zijn zichzelf, zijn zoons of zijn personeel op basis van vrijwilligheid in te zetten, wan neer mocht blijken dat een ander die vrije tijd zou kunnen gebruiken, zon der die diensten te misbruiken. Dit alles echter met inachtneming van de thans geldende regeling met werkbonnen, die door de administra teur zullen worden verwerkt en ver goed. ook voor het eveutuele zelf meebrengen van werktuigen kan een regeling worden getroffen. NEW DELHI 24-1 Ir» de kli LAND- EN TUINBOUW BROUWERSHAVEN, 23-1. In het toernooi om de titel hoofd- en ex traklasse libre va n het district Schouwen-Duiveland. der KNBB, te Brouwershaven in hotel Graaf Floris V, degradeerden niet minder dan vier spelers naar een lagere klasue. De beide deelnemers in de extra klasse daalden af naar de hoofdklas se, terwijl van de vier deelnemers in de hoofdklasse er twee naar de le klasse degradeerden. F. C. Ilanse, die met 96 caramboles de hoogst ge scoorde serie in dit toernooi op zijn naam bracht, werd kampioen in de extraklasse. P. D. Vijverberg behaalde het hoogste partij gemiddelde met een partij van 16.16. Ondanks het feit dat L. Koster het laagste algemeen ge- De uitslagen Hoofdklasse L. Koster, V.O.G., Zierikzee W. Kramer, V.O.G., Zierikzee C. de Hooge, V.O.G., Zierikzee A. Vijverberg, D.O.S., Ouwerkerk Extraklasse F. C. Hanse, „Concordia", Zierikzee P. D. Vijverberg, D.O.S., Ouwerkerk middelde uit het toernooi haalde, waardoor hij in gezeischap van C. de Hooge degradeerde, wist hij toch op de kampioenstitel in de hoofdklasse beslag te leggen. Koster, die reeds zeker was van de titel, verloor de finale partij van W. Kramer. Aan het slot overhandigde de secretaris wedstrijdleider van het district, de heer J. den Haan, aan de kampioe nen de bondsmedailles en de dis tricts wisselbekers. Alle deelnemers mochten uit de handen van de voor zitter van de organiserende vereni ging Graaf Floris V, de heer K. Nouwen, een prijs in ontvangst ne men. Namens de deelnemers sprak de heer P. D. Vijverberg woorden van dank tot de organisatoren voor de wijze waarop zij zich van hun taak hadden gekweten. 8 1134 189 49 6.00 6 1112 128 89 8.70 5 1213 190 60" 6.38 4 1143 162 77 7.06 4 1363 125 96 10.90 3 1592 148 79 10.33 DEN HAAG, 24-1. Met het stij gen van de temperatuur is het aan bod van uien in de belangrijkste Ne derlandse teeltcentra toegenomen. De vraag op de buitenlandse mark ten werd door meerdere concurren tie wat kleiner. Als gevolg hiervan zijn de prijzen die begin januari flink waren opgelopen, opnieuw ge daald. Export geschikte middel en grove uien noteerden begin deze week rond 16 cent per kg. Ruim een week ge leden lag de prijs van deze uien rond 20 cent per kg. De export is nog steeds zeer groot, wat overigens ook wel nodig is in verband met de grote voorraden die er nog zijn in ons land. In de tweede week van januari bereikte de totale Nederlandse uien- export blijkens de cijfers van het uitvoer controlebureau voor tuin- bouwprodukten een record hoeveel heid van 5671 ton. Hiervan ging 2442 SCHIPHOL. 24-1. De F 27 „Friend ship" van Fokker, waarvan het pro totype eind 1955 voor het eerst de lucht in ging, wordt steeds meer ge vraagd nadat zich in 1959, kort na dat de eerste toestellen waren afge leverd, een dieptepunt in de verkoop voordeed, boekte de fabriek in het 12e verkoopjaar (dat is het net af gelopen 1967) 50 nieuwe bestellingen - een recGrd. De Fokkerdirectie is daar niet erg verbaasd over. In 1959 was er geen geld. Nu neemt de vraag naar alge meen vervoer door de lucht op de korte afstand toe. Niet zonder dank baarheid gedenkt Fokker de konin klijke luchtmacht, die in 1959 de im passe doorbrak. Bijna een jaar lang was er geen enkele bestelling ge boekt, maar juist voordat de voort zetting van de produktie in gevaar leek te komen, kwam de luchtmacht met een bestelling van 12 Friend ships. Daarna steeg de verkoop ge stadig. Advertentie 4% - Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4% - Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%% - Spaardeposito Drie maanden opzegging 4'/2°/o - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5% - Spaardeposito Eén jaar opzegging 5'/2% - Spaardeposito Achttien maanden vast 6°/o - Spaardeposito Twee jaren vast U bent welkom bij de ton naar Westduitsland en 1504 ton naar Engeland. Voorts 993 ton naar Frankrijk; 319 ton naar Afrika; 203 ton naar België en Luxemburg; 61 ton naar Westindië en 149 ton naar verschillende andere landen. ROME. De Griekse luchtmaar- schalk Potamianos is als afgezant van het militaire bewind in Athene weer naar Rome gevlogen voor over leg met de daar in ballingschap le vende koning Constantijn. Vorige maand was hij tweemaal voor het zelfde doel in Rome. De Verenigde Staten eisen de on middellijke teruggave van het dins dag door de Noordkoreaanse marine opgebrachte inlichtingenschip „Pue blo". Deze eis is gesteld op een bij eenkomst van de militaire bestands- commiïuie in de gedemilitairiseerdc zone. NEW DELHI, 24-1. In de kluis van de Bank van India in New Delhi ligt 1.200 kg. goud, waarvan de eige naar niet bekend is. De 84 staven, met een totale waarde van bijna 4,5 miljoen gulden, werden vorig jaar september op het vliegveld van de Indiase hoofdstad in beslag geno men. De zending was afkomstig van een Engelse maatschappij en be stemd voor de „Commercial Invest ment Company" in Hongkong die het goud zou doorleveren. De Indiase minister van financiën, Desai, deelde dinsdag in het parle ment mee, dat men er nog niet in was geslaagd de eigenaar op te spo ren. Nieuwe film van Herman van der Horst DEN HAAG, 24-1. De nieuwe film van Herman van der Hoi*st is voor genodigden in première gegaan in het Motropole-Tuschinski-theater in Den Haag. De film, die de titel „Toc cata" kreeg heeft een vertonings- duur van een half uur. Hij gaat deze week in openbare vertoning in Am sterdam. De rolprent kwam tot stand met subsidie van het ministerie van cultuur, reecreatie en maatschappe lijk werk. Ditmaal een oude foto van Scharen- dijke. De plaat stamt uit 1933 en toont de idyllische kom van het dorp, dat zich steeds meer heeft ont wikkeld als badplaats. Paard en wagen waren nog favoriet in die tijd en de kruidenier bracht zijn waren per fiets bij de klanten. Een moei lijke tijd, maar wel een genoegelijke veel waarvan tegenwoordig verloren is gegaan. ST. JOHN'S, Newfoundland, 23-1. De heer D. J. Nobel, directeur van het „Scheepvaartkantoor Groningen N.V.", is te St. John's op Newfound land aangekomen voor onderhande lingen met de rederü „Fishery Pro ducts Ltd." over de teruggave van de Ocean Sprinter". Twee treiters van de Canadese re derij hebben zondag de „Ocean Sprinter" als prijs de haven van St. John's binnengesleept nadat het op zee was verlaten door de opvaren den. Woensdag werd begonnen met het lossen van de landing van het schip, voornamelijk bestaand uit bevroren patates-frites. Volgens een vertegen woordiger van de verzekerin gmaa t- schappij die een onderzoek instelt naar het lek dat in de „Ocean Sprin ter" was geslagen, vertegenwoordigt de lading een waarde van bijna 540.000 sulden. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis De uitvoer van uien is de tweede week van januari sterk toegenomen en bereikte een totaal van 5671 ton. Alleen de export naar West-Duits- land bedroeg reeds 2442 ton, ook die naar Engeland steeg behoorlijk en kwam op 1504 ton. Frankrijk nam bijna een miljoen kg. af, waarmee de drie grootste afnemers zijn ge noemd. Hoeveelheden van enige be tekenis gingen naar Afrika (319 ton) de Beneluxpartners (203 ton) en West-Indië (61 ton). Ongeveer 150 ton ging tenslotte naar diverse be stemmingen. De prijzen bewegen zich opnieuw in dalende lijn en kwamen zowel in Zeeland als in Middelharnis voor de middel van klasse I op f 14,50. In Zeeland werd nog een gedeelte ver kocht voor f 15,10, de grove noteer den daar van f 16,79 tot f 16,40 en de drielingen f 15,01. In Middelhar nis vonden de grove een koper voor f 15,70, dus ongeveer f 1,00 per 100 kg. lager. De drielingen daarentegen waren weer f 1,00 duurder en no teerden f 16,03. De picklers in Zee land werden afgemijnd voor f 11,28. Voor deze sortering is de vraag dus wel bijzonder sterk teruggelopen. Op St. Annaland was de aanvoer 94 ton, op Middelharnis slechts 10 ton. ZEIST, 24-1. De uitgaven voor restituties en interventies van het landbouwfonds van de E.E.G, bedra gen voor het jaar 1968 ongeveer f 4.500.000.000. Hiervan komt onge veer 2.1 miljard aan heffingen bin nen en 2,4 miljard uit bijdragen van de zes landen. De voorzitter van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, heeft in zijn jaarrede op de openbare bestuurs vergadering van het schap in Zeist gezegd, dat hij er aan twijfelt of dit wel allemaal zo door kan gaan. Hij verwacht, dat de ministers van fi nanciën er „wat meer naar zullen gaan kijken". Dit temeer, omdat de ze gigantische bedragen worden „verhapstukt" zonder dat het Euro pese parlement er ook maar iets over heeft te zeggen. Scheepvaartberichten Alchiba, 23-1 Straat Hormoe naar Karachi. Ameland, 23-1 930 m. o.n.o. Haiti naar Curasao. Atys, 23-1 250 m. o.z.o. Colombo naar Bukom. Maasdam, 23-1 960 m. n.n.w. Kaap stad. Mississippilloyd, 23-1 te Port Swet- tenham. Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Swieten kon niet anders doen dan weer weggaan. Hij was discreet genoeg eerst na een week weer terug te komen. Haydn ontving hem met open armen en stralend gezicht. Nu beste Haydn? vroeg Swieten minzaam. Bent u de chaos al te bo ven? Het gras groeit al, antwoordde de meester vrolijk. De dieren ont breken slechts om het op te eten. Die zullen ook spoedig komen. Ik hoop het Haydn ging naar zijn instrument en begon de delen der partituur, die reeds klaar waren, te spelen. Swie ten gaf zich geheel over aan de ge weldige accoorden en melodieën welke als Gods adem om hem heen zweefden; hij sloot de ogen en zag in tonen het beeld der wordende wereld. Haydn was al lang opgehouden, maar de ander lag nog steeds dro mend in zijn leunstoel. Eindelijk sloeg hij langzaam de ogen op. Zwij gend reikte hij de meester beide handen; zijn ogen stonden vol tra- nen. Dat heeft u niet alleen gedicht; hier heeft God ook een woordje mee gesproken. Haydn, ik kom niet weer terug, voordat u mij laat roepen, want het zou zonde zijn, u in zulk een werk te storen! Toen dc bladeren in herfstnevel van de bomen vielen en de schep ping langzamerhand haar winter slaap begon, had Haydn de lente van zijn ziel in zijn „Schepping" uitge zongen. Het succes van het oratorium bij de eerste uitvoering was zonder weerga. Aller lippen jubelden de lof van de grote man - de afgunst zweeg! Hier liet zij beschaamd en overwonnen haar giftige pijlen val len. Zelfs dichters als Wieland, grepen begeesterd naar de pen, om Haydn's grootheid te vereeuwigen. Michaël Haydn roept na doorlezing van de partituur begeesterd uit; Wat mijn broer in zijn koren doet, is iets buitengewoons! Josef Haydn echter zegt van zijn eigen werk; Nu eens was ik ijskoud over mijn gehele lichaam, dan weer overviel mij een gloeiende hitte en ik vreesde meer dan eens, dat ik het werk niet zou kunnen volbrengen. Wenen, Oostenrijk, Duitsland ju belden dankbaar de schepper van de „Schepping" toe. Haydn's naam zweefde op ieders mond, leefde in aller harten. Maar ook het vreemde, vijandelij ke land kon niet anders dan de grootheid van dit werk ten .volle er kennen. 'De 24ste december 1800 ging Na poleon Bonaparte naar de schouw burg te Parijs om Haydn's „Schep ping" te horen. Een helse machine bedreigde zijn leven; een ogenblik keek de kleine korporaal in de op flikkerende vlammen, de lippen vast op elkaar geperst, de wimpers on beweeglijk; toen riep hij met vaste stem: Vooruit! We mogen bij Haydn's „Schepping" niet ontbreken! Haydn ontving uit Frankrijk rijke eerbewijzen, die hem met grote vreugde vervulden. Nadat echter Haydn's oratoria, in het bijzonder de „Schepping" in We nen voor liefdadige doeleinden wa ren uitgevoerd en grote sommen ten behoeve der armen hadden opge bracht, voelde eindelijk ook het be stuur van de stad Wenen zich „ver plicht" „de grote Haydn" die zijn partituren altijd zonder enige ver goeding afstond voor elk goed doel, een eremedaille te verlenen. Of Haydn's talent zulk een be scheiden beloning verdiend heeft? Wij willen slechts opmerken, dat Haydn met zijn „Schepping" en an dere cantaten de armen van Wenen de enorme som van drie en dertig duizend honderd negen en zestig gulden heeft geschonken - meer dan zijn nagelaten vermogen uitmaakte! Maar ook hem zelf bracht de „Schepping" rijke winst. De Wener Muziekvereniging, welke de eer te beurt viel het oratorium het eerst op te voeren, gaf hem een eregeschenk van 'Vijfhonderd dukaten; andere opvoeringen en de opbrengst dei- partituur beliepen ongeveer twaalf duizend gulden. Haydn verlangde nu naar rust en ontspanning. Hij had niet de span kracht van zijn geest, maar wel die van zijn oude lichaam overschat. Hij dacht, tot aan het einde van zijn le ven scheppend bezig te kunnen zijn, al naar gelang de stemming van het ogenblik. In zijn ziel zweefden en zeemden immers de liederen als bon te, goudgevleugelde kevers in de avondzonneschijn. Maar voor een groot werk voelde hij zich niet sterk genoeg meer daar de composite der „Schepping" zijn zenuwen gevoelig had aangetast. Doch het zou anders uitkomen! Het grenzeloze succes van Haydn's „Schepping" liet van Swieten niet met rust. Hij, die voor deze reuzen- compositie de hoge leeftijd van zijn vriend als een zware bedenking had opgeworpen, moedigde nu die nog ouder geworden en half uitgeputte man aan tot een nieuw dergelijk werk. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 11