h1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Guyanese arbeiders werkzaam in Suriname moeten het land uit Trein reed in dichte mist te Heerlen op stilstaande personentrein Paniek in Benin AMERIKAANSE B-52 HAD KERNBOMMEN AAN BOORD Ned. gift voor van 50.000 gulden Geldloper werd in de buik geschoten V.S. verwachten geen Vietnam-oorlog in Thailand of Laos Na de ramp Verdere Nederlandse hulp aan Indonesië De buitengewoon dienstplichtigen De samenzwering tegen president Nasser ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regets) f 1,25 per stuk. Dinsdag 23 januari 1968 124ste jaargang Nr. 19932 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Sombere taal op land bouw vergadering te Zierihzee Kwestie spitst zich toe PARAMARIBO, 22-1. ,.In de on- derhavlge kwestie met Guyana over ome westgrens zyn er momenten, die bU bespreking van wat nu tot een conflict is uitgegroeid, op betreu renswaardige wijze door veJen, van wie een helder inzicht in deze aange legenheid om meer dan één reden en op goede gronden wel mocht worden verwacht, werden veronachtzaamd, aldus premier Pengel van Suriname, in een verklaring maandag namens de raad van ministers afgelegd Hij vervolgde; deze momenten be treffen het gebied waar het om gaat, de overeenkomsten waarbij dit ge bied aan Suriname werd toegewezen, alsmede de wetenschappelijke onder zoekingen, zowel van Nederlandse als van Engelse zijde, die Suriname's aanspraken op dit gebied ondersteu nen; voorts de ernstige pogingen, die door de Surinaamse regering meer dan twee jaren geleden zijn onder nomen om tot een vreedzame rege ling van deze aangelegenheid te ko men en tenslotte de houding van Forbes Burnham ten aanzien hiervan in het verleden en zijn optreden aan het eind van het vorige jaar. Zo het ziekenhuis in. BRUSSEL, 22-1. In een ziekenhuis te Deurne bij Antwerpen is het tij dens het bezoekuur tot een vecht partij gekomen, waarbij een bezoe ker een andere, zijn schoonzoon, met een mes ernstig heeft toegetakeld. De gewonde kon meteen ter ver pleging worden opgenomen. Het slachtoffer was zijn dochter tje komen bezoeken en ontmoette aan haar bed zijn gescheiden vrouw en haar vader. Er ontstond een woordenwisseling tussen de voor malige echtelieden, waar de schoon vader zich in mengde en waarop een handgemeen ontstond. Premier Pengel merkte veixler op dat de raad van ministers nimmer voor geweld uit de weg zal gaan en geenszins van plan is vex-dere protes ten te doen horen zonder daden te stellen. Reeds op grond van het voorgaan de heeft de raad van ministers beslo ten onmiddellijk uitvoering te geven aan zijn eerder genomen beslissing om de daarvoor in aanmerking ko mende Guyanese arbeiders, werk zaam in Suriname aan te zeggen bin nen veertien dagen na heden het land te veriaten. De x-aad van ministers tekent hier bij nogmaals aan, dat zij deze beslis sing met leedwezen heeft genomen, gezien het voortreffelijk gedrag der Guyanezen in Suriname alsook hun bijzondere bijdi-age tot de ontwikke ling van het land. De raad van ministers herhaalt, dat hij bëreid is, zodra er klaarheid in deze voor hem onhoudbare situa tie is gekomen, deze maatregel in te trekken. Geen zwaar gewonden HEERLEN, 22-1. Een trein uit de richting Sittard is maandagavond om kwart over acht b\j het binnenko men van het station Heerlen op een stilstaande personentrein gereden. Drie van de reizigers z\jn door de G.G.D. in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis gebracht. Drie andere passagiers i*aakten licht gewond. De neus van de trein DEN HAAG. Delegaties uit 23 lan den, waai-onder Nederland, hebben zaterdag in het dorpje Pantsjgani ten zuidoosten van Bombay de offi ciële opening bijgewoond van het nieuwe Indische conferentiecentrum van de morele herbewapening. Bij Ghazipoer in Nooi-d-India is zondag op de Ganges een veerboot "gezonken, waarbij, naar men vreest, 28 mensen zijn verdronken. uit Sittard is zwaar beschadigd. Op het moment van de botsing hing er in Heerlen een dichte mist met een zicht van maar 20 a 30 meter. Het is niet mogelijk dat de machinist te laat het gele licht (bezet spoor) en het rode licht (stoppen) heeft gezien. LAGOS, 23-1. In Benin, hoofdstad van de Nigeriaanse staat Midden westen, heeft maandag een hevige paniek geheerst toen geruchten de ï'onde 'deden, dat troepen van het afgescheiden Biafra de Niger waren overgestoken en de stad naderden. De geruchten waren volkomen onge grond, maar de mensen renden in panische angst heen en weer, waar bij twee kindei*en door voertuigen werden doodgereden. Benin is in het verleden enekle maanden door Bia- franen bezet- geweest. Op het ogen blik zijn de troepen van de federale strijdkrachten er de baas. Op Groenland neergestort WASHINGTON, 22-1. Een Ameri kaanse bommenwerper van het type B-52 met kernwapens is bij Thute op Groenland neergestort. Dit ge beurde zondagmiddag, aldus een be kendmaking van het Amerikaanse ministerie van defensie. Het ministerie legt er de nadruk op dat er geen gevaar bestaat voor een kernontptoffing, daar de wapens niet op scherp stonden. De acht-motorige bommenwerper had een bemanning van zeven kop pen. Vjjf van hen hebben zich met een parachute gered. Eén stoffelijk overschot is geborgen en één beman ningslid wordt vermist. De B-52 bommenwerper behoorde tot de in voortdurende staat van pa raatheid zijnde luchtvloot van het Amerikaanse strategische luchtcom- mando (SAC). Normaal zijn zes van deze toestellen - die woorden voort gestuwd door acht sti-aalmotoren en die een gewicht van 220 ton hebben, steeds in de lucht. Vier-en-twintig tot zeven-en-twintig uur blijft de B-52, die waterstofbommen en/of „Hound"-raketten voor gronddoelen bij zich heeft, in de lucht. Het toe stel wordt tijdens de vlucht door grote tankvliegtuigen van brandstof voorzien. De bommen wei-pers van de SAC vliegen over lange afstand boven Noord-Amerika en de internationale wateren. Zij mogen niet binnen ra dar-bereik van de Sowjet-Unie en China komen en de gezagvoerders hebben stiikte orders ten zuiden van een geheime lijn in het poolgebied te blijven. Pas als zij via een, geheime code - die weer moet worden beves tigd - daartoe opdracht krijgen van het hoofdkwartier in Omaha of een andere commandopost - vliegen de B-52's door. DEN HAAG, 22-1. De Nederland se ambassadeur in Djakarta heeft de Indonesische regering op de hoog te gesteld van het besluit van de Ne derlandse regering betreffende de verdere hulp aan Indonesië. Deze komt nu 25,2 miljoen gulden te be dragen. De hulp zal beschikbaar worden gesteld voor de financiering van im porten uit Nederland onder het be staande bonus-exportsysteem, zo deelt de minister voor ontwikkelings- mee. Van deze 25,2 miljoen gul den is reeds een bedrag van 7,2 mil- DEN HAAG, 22-1. In aansluiting op de spontane hulpverlening door het Nederlandse Rode Kruis heeft de Nederlandse regering besloten een bedrag van f 50.000 in geld of goede ren ter beschikking te stellen van de regering van Italië ter leniging van de nood in Sicilië, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Incident te Amsterdam DEN HAAG,. 22-1. Als Thailand of Laos in dezelfde positie zouden komen te verkeren ais Zuid-Viet- nam, dan zouden de Verenigde Sta ten bereid zijn ook daar zo nodig een half miljoen militairen in te zet ten om die landen tegen agressie te verdedigen. Dit zei Frederick W. Flott, die van 1963 tot 1966 bijzonder medewerker was van de toenmalige Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, maandag in een vraaggesprek in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. De heer Flott, die nu verbonden is aan de Amerikaanse missie in Ge- nève, achtte de kans echter klein dat een oorlog op een schaal zoals die nu in Vietnam wordt gevoerd in die lan den zou uitbreken. Over de kansen op vrede zei hij dat de Verenigde Staten erkennen dat de taal van Noord-Vietnam ver andert. maar men tracht er nog ach ter te komen of de tegenpartij daad werkelijk vrede wenst. De heer Flott, die in de tweede helft van het vorige jaar nog in Zuid-Vietn.am is geweest, achtte de militaire en politieke vooruitgang daar duidelijk zichtbaar. In 1967 had de Vietcong, volgens hem, geen en kele belangrijke militaire overwin ning behaald en ook geen terrein winst geboekt. Voorts werden tot driemaal toe - ondanks een groot aantal aanslagen - verkiezingen ge houden, waarbij de opkomst zeer groot was. Hij noemde dit uniek voor een land waar een oorlog wordt ge voerd. Heel wat langzamer werken de pacificatie-programma's, vooral op het platteland. Volgens de Ame rikaanse diplomaat wordt ook op dit gebied wel vooruitgang gemaakt, maar zal het tempo voorlopig toch betrekkelijk laag blijven, gezien de grote moeilijkheden zoals op het ge bied van de opleiding van kader. Vinger én geliefde kwijt IMPHAL (India), 22-1. Als be- wijs van zijn liefdehad een 22-jarige Indiër een zijner vingers afgehakt en deze aan zijn vriendin gezonden. Nu is de jonge man vinger èn aan gebedene kwijt. Het meisje was namelijk over de „liefdes gave" zo ontzet, dat zij onmid dellijk de politie erbij betrok, die de 22-jarige wegens on be hoorlijk gedrag in hechtenis heeft genomen. a Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag hebben presi dent de Gaulle en bondskanselier Kiesinger maandag boodschappen uitgewisseld. Zij erkennen daarin de betekenis van het verdrag voor de onderlinge samenwerking en voor de eenwording van Europa. In Pcrzie heerst een koudegolf, die in de hoofdstad Teheran maan dag een laag sneeuw van veertig cen timeter heeft gebracht. AMSTERDAM. 22-1. Maandag ochtend om half twaalf is op de hoek van de Oudebrugsteeg en het Dam rak in Amsterdam de 52-jarige geld loper H. R. Schaeffers bij een roof overval vermoedelijk in de buik ge schoten. De man is overgebracht naar het Binnengasthuis. De overval werd gepleegd door twee mannen, die daar op de hoek stonden. Zij waren gekleed in zwarte leren jassen en droegen witte valhel men. Zij hebben geprobeerd de geld loper, die vergezeld werd door de 54- jaiage hoofdcassière A. Pauw. twee tassen met naar schatting 300.000 gulden, afhandig te maken. De tas sen met geld behoorden toe aan C. en A. en moesten overgebracht wor den naar een bijkantoor van de Am- robank aan. het Damrak. Toen de twee overvallers er niet in slaagden de tassen in. hun bezit te krijgen en de heer Schaeffers op de grond was gevallen loste een dei- overvallers twee schoten. Een daar- Hoogvliet wil weten waar aan toe te zijn SPIJKENISSE, 21-1. Een aantal bewoners van Hoogvliet heeft na de explosiegebeurtenissen van vorige week en dit weekeinde een comité gevormd, dat aan het gemeentebe stuur van Rotterdam, de Hoogvlietse wijki-aad en de petrochemische in dustrie vragen gaat stellen over het aantal giftige stoffen en de hoeveel heden daarvan, zich bevindend in de onmiddellijke omgeving van de woonkernen i-ond de industrieën in het Botlek-Europoortgebied. Boven dien wenst het comité te weten hoe het staat met de beveiligingsmaat regelen en waaruit deze beveiliging bestaat. Het comité vraagt zich af of het niet zinvol is om het totale probleem van de beveiliging in de openbaarheid te brengen om daar door dc ongerustheid en de verwar rende berichten die er leven en ont staan onder de bevolking van de woonkernen, uit de weg te helpen. van raakte de heer Schaeffers ver moedelijk in de buik. Bij het andere schot kreeg mej. Pauw licht letsel aan de hand. De overvallers vlucht ten over het Damrak in de richting van hèt Beursplein. Zij werden ach terna gezeten door de 33-jarige chauffeur W. F. Burgemeester, die er op het Beursplein in sl'aagde een der- overvallers te grijpen. Oorlogskosten in Vietnam steeds hoger WASHINGTON, 20-1. De verhe- vigde bombardementen op Noord- Vietnam jagen de oorlogsuitgaven van de V.S. op en wel zo dat deze de begrotingscijfers overstijgen. Zo hebben functionarissen van het Pentagon meegedeeld. Elke lading bommen die een B-52 iaat vallen, komt de V.S. op 60.000 dollar te staan. Deskundigen van het ministe rie van defensie hebben voorts uit gerekend dat elke Amerikaanse sol daat in Vietnam, zijn vervoer erheen, onderhoud, uitrusting en andere fa ciliteiten inbegrepen, het leger 25.000 a 30.000 dollar kost. Wolven waren dronken WENEN, 21-1, Een mandfles met jenever is driu wolven in het oosten van Slowakije noodlottig geworden, zo meldt het Tsjechcolowaakse pers bureau Cctcka. De bezitter van de fles clandestien vervaardigde jenever die hij buiten had verborgen, heeft onlangs drie iooiven stomdronken naast de inmid dels gebroken fles aangetroffen. Daar een wolf in Tsjecho-Slowakije 2.000 kroon waard is, dacht de clan destiene stoker een voordeeltje te kunnen behalen. Hij bracht de wol ven naar het nabijgelegen dorp en kreeg inderdaad 6.000 kroon als be loning. Maar er ging 1.000 kroon af wegens clandestien stoken van jene ver. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 8 X De liefde is een zon: hoe Q dieper zij zinkt hoe groter de x x schaduwen in hel leven wor- n ooooscccccccososcccocccosc STANFORD UNIVERSITEIT (Californië). Ogenschijnlijk terneergeslagen doet dr. Norman Shumway, hoofd van de afdeling Cardiologie van het me disch centrum van Stanford, mededeling van het overlijden van Mike Kas- perak, de eerste Amerikaanse harttransplantatie-patiënt. Kasperak over leefde de transplantatie 15 dagen. Bedrag wordt 25,2 miljoen gulden joen gulden in de vorm van een zachte lening beschikbaar gesteld, die in 25 jaar zal worden terugbetaald, inclusief een vx-ijwa rings periode van 7 jaar waarin geen terugbetaling van kapitaal zal worden verlangd. De rentevoet bedraagt 3 procent per jaar. Aan,deze lening, waai*over in december '67 een overeenkomst werd gesloten, is nu toegevoegd een gift van 18 miljoen gulden, waardoor de totale Nederlandse hulp op 25,2 mil joen gulden komt. Dit bedrag maakt deel uit van de totale bijdrage van Nederland in de hulp aan Indonesië in 1968 en wordt verschaft als interimhulp. De overi ge hulp van Nederland zal in de loop van dit jaar worden verstrekt. Man had diefstal niet opgemerkt AMERSFOORT, 22-1. Tijdens baggerwerkzaamheden in Diemen is een grote diefstal in Amersfoort aan het licht gekomen. De benadeelde de 64-jarige heer P. K., kwam overigens pas na een tip van de rijkspolitie van Biemen tot de ontdekking, dat er verleden week by hem voor enige, duizenden guldens aan juwelen is gestolen. De diefstal kwam mien op het spoor, toen tijdens het baggeiren een geldkistje met waardepapieren van K. werd boven gehaald. Toen de Amersfoorter hiervan op de hoogte werd gesteld, herinnerde hij zich op een avond bij zijn thuiskomst het raam open te hebben gevonden. Hij had echter gedacht, dat het door de wind was open gewaaid. Tot het te lefoontje van de rijkspolitie had de man zijn geldkistje en de juwelen niet gemist. DEN HAAG, 22-1. Het Tweede Kamerlid F. A. A. M. Fievez (KVP) heeft de minister van algemene za ken in schriftelijke vragen verzocht te overwegen hen, die de komende jaren buitengewoon dienstplichtig worden, in te schakelen bij de civiele veixlediging in de plaats van hen die na hun diensttijd nog een aantal ja ren noodwachtplichtig zijn. Zoals bekend heeft de minister van oorlog, W. den Toom, meegedeeld dat de komende jaren een gi*oot aan tal jongemannen buitengewoon dienstplichtig zal worden, d.w.z. geen eerste oefening behoeft te doen en slechts in geval van oorlog, ooi'logs- dreiging of andere buitengewone omstandigheden zal worden opgeroe pen. Haringen Verwachting tot woensdagavond; Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met enige regen, morgen over dag opklaringen met enkele buien; tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hai-d toenemende naar nooixiwest ruimende wind; in hel al gemeen iets hogere temperaturen. 24 jan. Zon op 8.33, onder 17.12. Maan op 3.31, onder 11.53. 25 jan. Zon op 8.31, onder 17.14. Maan op 5.01, onder 12.22. Nieuwe maan; 29 jan. te 17.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 jan. 25 jan. 9.10 v,m. 10.31 v.m. 21.58 n.m. 23.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 9.12 v.m. 21.52 n.m. 10.29 v.m, 23.19 n.m. 24 jan. 25 jan. Doodtij: 25 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Ben hogedrukgebied boven centraal Europa trekt langzaam naar het zuidoosten. De afgelopen nacht trad in grote delen van west- en centraal Europa weer in het alge meen lichte nachtvorst op met mist. Een in betekenis toegenomen depi-es- sie bevindt zich tussen IJsland en Nooxuvegen. Het frontensysteem van deze depressie bevindt zich nu voor de kust van Noorwegen en strekt zich over Schotland en Ierland naar het westen uit. Het fi*ont beweegt in de i-ichting van ons land en zal in de komende nacht met regen passeren. Achter het front bevindt zich min der koude lucht van polaire oor sprong, waarin opklaringen voorko men. De wind wakkert aan en ruimt later naar noordwestelijke richting. Verzoeken om naamsverandering DEN HAAG, 22-1. In 1967 werden 1539 verzoeken om naamsverande- ring ingediend, tegen 1251 in 1966. Aldus blijkt uit een jaaroverzicht, van het bureau personenrecht, bur gerlijke stand van het ministerie van justitie. Kettingbotsing op Rijksweg 20 MAASSLUIS, 22-1. Tijdens de dikke mist zijn op de rijksweg 20 zondag tussen Vlaardingen en Hoek van Holland zestien auto's bij bot singen betrokken geweest. Er ont stonden twee 'kettingbotsingen waar bij een auto uitbrandde en twee auto's in de sloot terecht kwamen. Bij de botsingen werd een man licht gewond. Met verbrand haar werd hij op het nippertje uit zijn brandende auto gered. Alle botsin gen zijn ontstaan door gevaarlijk stoppen wegens slecht zicht op de rijksweg, aldus de rijkspolitie van Maasland. In de Mexicaanse toeristenstad Cuernavaca zijn bij een autobuson geluk 19 doden en 44 gewonden ge vallen. KAIRO, 23-1. Maarschalk Abdcl Hakim Amcr wilde in augustus vo rig jaar, nadat hij door president Nasser way ontslagen, naar Kaïro oprukken om het Egyptische staats hoofd te dwingen hem in zijn func tie van militair bevelhebber te her stellen. Dit heeft luitenant-kolonel Ilaridi, een voormalig commandant van de stoottroepen, dinsdag ver klaard op de eerste dag van het pro ces tegen 54 pqrsonen, die ervan be schuldigd worden na de jongste Ara- bisch-Israëlische oorlog getracht te hebben het bewind van president Nasser omver te werpen. Haridi werd verweten dat hij van de plannen op de hoogte was maar er niets van tegen do autoriteiten had gezegd. Volgens Hai'idi wilde maaischalk Amer met steun van oen pantserdi visie Suez bezetten en vervolgens naar Kaïro oprukken met troepen van de voormalige minister van de fensie. Badran, die ook terecht staal. Intussen zou de toenmalige minister van binnenlandse zaken. Radwan. ervoor zorgen dat de verdediging van de hoofdstad was uitgeschakeld. Haridi zei te beseffen, dat hij voor het verzwijgen van zijn wetenschap dc zwaarste straf verdiende en dat hij zonodig bereid was te sterven. Men acht de kans groot, dat meer dan dertig verdachten tot de dood straf veroordeeld zullen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1