cO DE ZIERIKZEESCHE COURANT Reusachtige brand na ontploffing bij Shell-raffinaderij Actie van liet N.V.V. voor Ivoorkust Facultatieve huurverhoging voor woningen en bedrijfspanden Zware gevechten in oost-Jemen Zonder knal door de geluidsbarrière? MORRIS Lancering van Amerikaanse maancabine Tanker te water gelaten te Vlissingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 januari 1968 124ste jaargang Nr. 19931 WAARIN OPGENOMEN RE0AKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus I, tel. (OlftO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Centralisatie B.B. een feit geworden Schade bedraagt meer dan honderd miljoen gulden ROTTERDAM, 20-1. Voor de tweede maal binnen een week woedde in het Rotterdamse havengebied een reusachtige brand. Nadat vorige week zate.rdag en zondag honderd brandweermannen een etmaal bezig waren met het bestreden van een grote kerosinebrand by Pakhoed N.V., brak in de nacht van vrijdag op zaterdag rcnd vijf uur een gevaarlijke brand uit bij de grote Shell raffinaderij >u de Botlek. Na een enorme explosie in de paraffine kraakfabriek, die gepaard ging met een meer danhonderd meter hoge steekvlam, ontstond onmiddellijk een laaiende vuurzee. In minder dan geen tijd had de brand zich verspreid over een oppervlakte van 250 bij 250 meter, waarop 15 tot 20 tanks met olie- produktcn stonden. Op het ogenblik dat de geweldige explosie zich voordeed, waren 600 mensen van de nachtploeg op het raffinaderijterrein aan het werk. Vier mensen raakten zwaar gewond, één van hen overleed later in het ziekenhuis. Ruim 60 mensen kregen lichte verwondingen, veroorzaakt door rond vliegende glassplinters. De schade loopt in de vele tientallen miljoenen guldens. De ontploffing in de parafinne- kraakfabriek sloeg de bewoners van de omliggende plaatsen in een klap wakker. De drukgolf, die op de ex plosie volgde, vernielde duizenden ruiten in de omgeving. Vooral Vlaar- dingen had het wat dit aspect van de ramp betreft, zwaar te verduren. Van alle huizen in de onmiddellijke nabijheid van de Waterweg bleef bij na geen ruit heel. In het centrum van Vlaardingen sneuvelden talloze dikke winkelrui ten. Nadat tegen vyf uur zaterdagoch tend de eerste melding van de brand by" de Shell dc autoriteiten bereikte, heeft het nog geruime tijd geduurd voor men een inzicht had gekregen in wat er op het raffinaderij terrein aan de gang was. Bij politie, brandweer en GGD vermoedde men wel een ramp, maar het duurde toch zeker nog drie kwartier voor men eigen lijk goed wist om welk een enorme calamiteit het hier ging. Na de 'eerste melding door een portier van de raffinaderij sloeg de Rotterdamse brandweer onmiddellijk groot alarm. Tientallen brandweer wagens snelden van overal uit de Maasstad naar het Botlekgebied. De GGD van Rotterdam stuurde tien ambulancewagens naar de plaats van de brand. De havendienst diri geerde snel zes blusboten naar de eerste petroleumhaven, waarna nog een armada van politieboten en sleepboten volgde. Deze laatsten be gonnen onmiddellijk met het verha len van vier tankers, die op het mo ment van de explosie in de eerste pe troleumhaven lagen te laden en te lossen. Om deze evacuatie vlot te kunnen laten verlopen en ook van wege de bijzonder gevaarlijke situa tie legden de autoriteiten het scheep vaartverkeer op de Nieuwe Water weg in de buurt van de raffinaderij geheel stil. Inmiddels waren tussen de 100 en 200 brandweermannen, afkomstig van de Rotterdamse brandweer, van korpsen uit de omgeving en van ver schillende bedrijfsbrandweren, volop bezig met hun strijd tegen de laaien de vuurzee. Men zette liefst vijftig stralen op de vlammen, maar al snel werd duidelijk, dat voorlopig aan het doven van het vuur niet viel te denken. Wel slaagde men er van het begin af aan prachtig in een gevaar lijke uitbreiding van de brand te voorkomen. Anderhalf uur na het begin van de brand was het iedereen duidelijk dat de vlammenzee weinig zou overlaten van het stuk raffinageterrein dat zij in haar greep had Ir. Van den Bergh, directeur van deze raffinaderij kwam al spoedig met de verklaring dat de gehele produktie van de raffinaderij was stilgelegd en dat de brand een schade van vele tientallen miljoenen guldens zou gaan aanrichten. Hoewel men aanvankelijk hoop had dat geen doden te betreuren wa ren, kwam later toch het bericht dat de 26-jarige employé L. Smidt uit Spykcnisse en de 49-jarige J. 't Jong uit Oud-Beierland by de ramp om het leven waren gekomen. Inmiddels werden 60 gewonden in ziekenhuizen in de omgeving behandeld. Ondanks de verzekeringen van deskundigen dat door het optreden van de gezamenlijke brandweercorp sen het gevaar van nieuwe explosies en uitbreiding van de brand niet aanwezig was, werd men tijdens de loop van de morgen op het ramp ter rein toch nog ettelijke malen opge schrikt. Zo ontstond er grote con sternatie toen uit de luidsprekers in het hoofdgebouw plotseling een stem klonk die emotioneel liet weten dat „het nu ook brandt'in de naftakra- ker" drie minuten later echter meld de dezelfde stem dat er een vergis sing was gemaakt. De schade Shell woord voerders zeiden zondag avond dat het risico van brand/ex plosie in het concern intern gedekt is door een eigen groepsverzekerings maatschappij, die in Londen is ge vestigd. Men achtte het echter niet onmogelijk dat bepaalde toprisico's bij Lloyds zijn ondergebracht. Dins dagmorgen komt een deskundige van de groepsverzekeringsmaat schappij naar Pernis om de situatie te bespreken. Het bedrag van de materiële scha de - „in de orde van grootte van honderd miljoen" - kan men stellen tegenover de gedane investering van Shel'l in Pernis (raffinage plus che mie) na de oorlog. Dit bedrag is 2,2 miljard. De ge plande investeringen tot uitbreiding van de raffinagecapaciteit van ruwe olie van 18 tot 25 miljoen ton per jaar worden thans geschat op 120 miljoen. Dit nieuwe raffinagegedsel- te zal in 1969 worden voltooid. Men verwacht niet dat het schema van de werkzaamheden voor de nieuwbouw door de gebeurtenissen van zaterdag zal worden aangetast. Daadwerkelijke hulp UTRECHT, 20-1. Het N.V.V. gaat zich daadwerkelijk bezighouden met hulp aan onderontwikkelde gebieden. Op verzoek van de Stichting Neder landse Vrijwilligers heeft het Ver bond een projekt aangenomen voor de bouw van dringend noodzakelijke woningen in Ivoorkust. In totaal moeten er 72 dorpen komen, waar van er in twee jaar veertig gereed moeten zijn. De huizen, die uit ce- mentblokken worden opgetrokken, zijn eenvoudig van constructie. Werknemers zijn er in de dorps gemeenschappen voldoende, maar ze hebben geen scholing en ervaring. Er ri* zijn geschoolde bouwvakkers nodig OD i5ICI116 en daaraan wil het N.V.V. Ivoorkust nu gaan helpen. Onder zijn leden heeft het N.V.V. vrijwilligers van 21 tot 35 jaar ge vraagd, jonge bouwvakkers en een aantal landmeters, die na een voor bereidingstijd in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam, gedurende twee jaar naar Ivoorkust gaan. Voor de vrijwilligers blijven de Nedei*- Iandse sociale voorwaarden van kracht. Tijdens de voorbereidingstijd krij gen de jongelui een zakgeld. Daarna wordt het contract voor twee jaar aangeboden dat een inkomen garan deert van f 650,schoon per maand. Daarenboven wordt van het begin van de voorbereidingstijd af tot en met de afloop der werkzaamheden elke maand f 150,gestort op een spaarrekening, die inclusief de rente ra afloop van het contract wordt uitbetaald. Voor het hele projekt hebben de Verenigde Naties een lening van 10 miljoen gulden verstrekt. Duizenden vluchtelingen Een en veertig doden PALERMO, 21-1. De overheid op Sicilië heeft zondag scholen, hotels en kazernes gevorderd om duizenden vluchtelingen uit het aardbevings- gebied onderdak te kunnen ver schaffen. Een reeds drie dagen aanhouden de regen heeft velen uit hun tent- verblijven verdreven. Een groot aan tal van hen was evenwel na twee nieuwe lichtere aardbevingen in de nacht van zaterdag op zondag zo bevreesd geworden, dat zij weiger den in hun huizen terug te keren! Het grootste probleem voor de autoriteiten is, ongeveer 65.000 vluchtelingen vast onderdak te be zorgen, die sinds de aardbeving van maandag jl. door het land zwerven. bij helicopter-ongeluk Mijnwerkers omgekomen SAIGON, 20-1. De 41 Amerikaanse inzittenden van het hef schroef vlieg tuig, dat op 8 januari in de Vietna mese provincie Thoea Thien veron gelukte, zijn omgekomen, zo is mee gedeeld. In het toestel zaten 35 mili tairen, 1 burger en 5 bemannings leden. door middel van een nieuwe over eenkomst tot stand komen. Wanneer een huurder een naar het oordeel van de verhuurder redelijke huur verhoging niet wil accepteren, kan de verhuurder de huuradviescom missie advies vragen over de rede lijkheid van de door hem voorge stelde huurverhoging. DEN HAAG, 19-1. Minister ir. W. F. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wil het moge lijk maken, dat in het gebied waar de huurprijzen niet zijn vrijgelaten, de huren van woningen waarvoor geen rijksbijdrage (meer) wordt ver leend, jaarlijks met maximaal vier procent kunnen worden verhoogd. Een daartoe strekkend wetsont werp tot wijziging van de huurwet is bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens het wetsontwerp zal de eer ste huurverhoging mogelijk zijn op 1 april 1968. Volgende verhogingen zullen elk jaar op 1 januari kunnen ingaan. Bij het van kracht worden van de wetswijziging zal de huurwet de mo gelijkheid bieden tot een facultatieve huurverhoging tot ten hoogste vier procent per jaar. Dit betekent, dat verhuurder en huurder dan in vrij overleg een nieuwe overeenkomst kunnen aangaan, waarbij met die jaarlijkse huurverhoging rekening is gehouden. Een huurverhoging kan clus niet eenzijdig door de verhuur der worden opgelegd. Zij kan slechts TOKIO, 21-1. Bij een gasontplof fing in een kolenmijn op het Japan se eiland Hokkaido zijn zeven mijn werkers omgekomen. Elf worden nog vermist. KAIRO, 22-1. By zware gevech ten, die zondag in het oosten van Je men plaatsvonden, zijn volgens in Kaïro ontvangen berichten 120 roya listen gesneuveld. Er werd geen ge wag gemaakt van verliezen aan re publikeinse zijde. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's LOS ANGELES, 20-1. Twee speci alisten van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Northrop hebben een ma nier gevonden om het doorbreken van de geluidsbarrière door vliegtui gen. in stilte te laten gebeuren. Zij hebben ontdekt dat een krach tige elektrische ontlading, b.v. van 30.000 volt, vóór het vliegtuig te weeggebracht, de luchtmoleculen langs het toestel doet glijden, zodat de knal achterwege blijft. Zij hebben dit op een persconferentie in Los An geles meegedeeld. Boeing, die in Amerika een super- soon passagiersvliegtuig bouwt, en de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, hebben al belangstelling getoond voor de vinding, die niet al te kostbaar zal zijn. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Tegen de storing van radio- en tv-uitzendingen door ontlading kun nen volgens de uitvinders gemakke lijk maatregelen worden genomen. Vrouw op kachel gevallen en overleden AMSTERDAM, 21-1. In haar wo ning aan de Rustenburgerstraat in Amsterdam is de 64-jarige alleen staande vrouw M. Brouwer zondag avond op een elektrische kachel ge vallen. Met diverse verwondingen werd zij naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij in de loop van de avond is overleden. Dode bij burenruzie TILBURG, 20-1. Tijdens een bu- i-enruzie die zich vrijdagavond tegen half elf tenslotte verder afspeelde voor de woning van de 49-jarige slo per C. S. aan de Bosscheweg in Til burg, heeft deze zijn 29-jarige buur man A. van Ierland met een brood zaag in de hartstreek gestoken, waarna het slachtoffer zaterdagoch tend in alle vroegte in een zieken huis is overleden. De man was ge huwd. Als u de strijdbijl hebt be- graven moet u de plek waar hij ligt niet markeren. V/AT UQT Dl &ILT KAAP KENNEDY, 21-1. De V.S. willen heden (maandag) een ruimte vaartuig lanceren, waarin uiteinde lijk astronauten op de maan moeten landen. De lancering is thans vastgesteld op 20.00 uur Ned. tijd, 6 uur later dan het tijdstip dat aanvankelijk was bepaald. Dit is te wijten aan een technische fout, die zaterdag verhol pen werd. Tijdens de onbemande vlucht van 6V2 uur zal de maanca bine. die 14.400 kilo weegt, door een Saturnus-1 in een baan om de aarde gestuwd worden. Het voornaamste doel van de vlucht is het beproeven van manieren voor een landing op de maan en het weer vertrekken naar de aarde. Ook een ingewikkelde ma noeuvre om de cabine weer terug te zenden naar het rondwentelend Amerikaanse vliegtuigverliezen SAIGON, 19-1. De Amerikanen hebben sedert het begin van de oor log in Vietnam 3172 vliegtuigen ver loren. Volgens vrijdag in Saigon ge publiceerde statistieken werden bo ven Noord-Vietnam 790 vliegtuigen en negen helikopters neergeschoten en boven Zuid-Vietnam respektieve- lijk 224 en 482. Bovendien gingen 881 vliegtuigen en 786 hefschroefvlieg- tuigen dcor allerlei andere oorzaken, waaronder Vielcong-aan vallen op vliegvelden e.d., verloren. VLISSINGEN. 20-1. Zaterdag middag om twaalf uur is de „Texaco Bruvsscls" een turbinetanker van 22.200 ton dwt. te water gelaten op dc werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissin gen. De doopplechtigheid werd verricht door mrs. James W. Kuinnear, echt genote van Texaoo's vice-president. De „Texaco Brussels" maakt deel uit van een serie van drie zuster schepen die voor Texaco in Neder land worden gebouwd. Dc andere schepen in deze serie zijn de „Texa co Ghent", die door de N.V. Konin klijke Maatschappij De Schelde in hei begin van dit jaar aan Texaco zal worden opgeleverd, en de „Texa co Rotterdam", die afgelopen week bij Wilton-Fijenoord te Schiedam is gedoopt. Bij het ontwerp en de bouw van deze schepen is door de beide wer ven samengewerkt. „moeder-schip", in geval van nood en vóór een landing op de maan. zal bepi'oefd worden. De maancabine is een van de drie belangrijkste onder delen van het Apollo-ruimteschip waarin de V.S. tegen 1970 drie man nen naar de maan hopen te zenden. De overige twee onderdelen - de oomimando-cabine en de cabine met instrumenten en motoren - zijn reeds in de ruimte beproefd. Belgische tbc-bestrijding op i-and van faillissement BRUSSEL, 20-1. De Belgische bond voor t.b.c.-bestrijding staat aan de rand van een faillissement en heeft moeten besluiten haar 350 man personeel, o.w. artsen en verpleeg sters, ontslag aan te zeggen per 1 maart a.s. De vereniging beheert 86 inrichtin gen, waar 35.000 t.b.c.-patiënten ver zorgd worden, en verricht doorlich ting van personeel van bedrijven en schoolkinderen. Twee kinderen omgekomen door koobnonoxyde UTRECHT, 21-1. In Utrecht zyn zondagmiddag de 13-jarige Willy de Greef en haar elfjarige vriendinnetje Micke van der Pol, beiden uit Utrecht, ten gevolge van koolmo- noxydevergiftiging cm het leven ge komen. Mcnd-op-mond-bcadcming en later behandeling in bet beade- mingscentrum van het Academisch ziekenhuis in Utrecht mocht niet meer baten. De heer en mevr. De Greef gingen op visite en lieten hun dochtertje thuis omdat zij een vriendinnetje op bezoek zou krijgen. De ouders van Willy hadden tevoren toestemming gegeven om een douche te nemen en beide meisjes vonden het hier ken nelijk zo amusant dat zij er met pop pen ging spelen. Waarschijnlijk is door de ontstane waterdamp de gei ser uitgeslagen, waardoor zich kool monoxide vormde. Toen de ouders om half zes weer thuiskwamen trof fen zij de beide meisjes levenloos in de badcel aan. Overwegend droog weer Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen laaghangende bewolking of mist, maar later ook mogelijk hiel en daar een opklaring; zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen; in het zuiden en oosten van het land lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, elders dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 23 jan. Zon op 8.34, onder 17.10. Maan op 2.02, onder 11.33. Laatste kwartier: 22 jan. te 20.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 jan. 8.16 v.m. 20.54 n.m. BROUWERSHAVEN 23 jan. 8.17 v.m. 20.46 n.m. Doodtij: 25 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-1. Een uitgebreid ho- gedrukgebied met meerdere kernen bevindt zich boven west en centraal Europa. Dit had tot gevolg dat er maar weinig wind was. Het hoge- drukgebied is gevuld met tamelijk vochtige lucht, waardoor in een groot deel van west-Europa op uitgebreide schaal mist voorkwam. In de nacht vroor het in ons land in het alge meen licht, in de omringende gebie den kwam ook matige vorst voor. Intussen stijgt ten westen van Ier land de druk terwijl een depressie gebied in de richting van Scandina- vië beweegt. Als gevolg hiervan zal de komende vier en twintig uur de wind bij ons uit westelijke richtin gen gaan waaien. Hiermede wordt iets minder koude lucht aangevoerd. In het algemeen blijft er veel bewol king en zal de mist vooral in het zuidoosten van het land zich nog geruime tijd kunnen handhaven, waarbij de temperaturen om het vriespunt zullen schommelen. Ontslag voor 70 man TILBURG, 20-1. De spinnerij Swa- gemakers-Bogaerts N.V. te Tilburg zal bij het gewestelijk arbeidsbureau een ontslagvergunning aanvragen voor zeventig werknemers. Voor hen is, in overeenstemming met de vak bonden, een afvloeiingsregeling ge troffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1