GRRRRatis bij 2 pakjes Wajang één speeldiertje. WILSONS SNOEIMES Handbeschilderd Rentabiliteit van tuinbouw sterk achteruit „SPAAR ACHTER AF'* BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Deze week: de steenbok en de kangoeroe. Volgende week: de miereneter en de pandabeer. Wajang, een goud-eerlijke plantenmargarine De grootmeester der tonen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 januari 1968 Nr. 19980 Zorgen in agrarische sector Advertentie Mensen met wensen sluiten 'n persoonlijke lening bij de NMB NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar ook zich thuis voelt 225 vestigingen tn Nederland DELFT, 18-1. Uit de cijfers die beschikbaar komen blijkt steeds meer dat de rentabiliteit van de tuinbouwbedrijven vrij sterk is te ruggelopen. Dit zei ir. P. J. Stadhou ders, inspecteur tuinbouw van het ministerie van landbouw en vivserjj, tijdens de jaarvergadering van de Christelijke Boeren en Tuindersbond, afdeling Holland-Brabant, in Delft. Spreker zei dat de arbeid relatief duur is geworden. De bedrijven heb ben zich te weinig aan de moderne situatie aangepast en er is een te sterke produktie geweest. De heer Stadhouders concludeerde dat er meer zou moeten worden gedaan aan produktievernieuwing en aan de presentatie, waarbij men verder zal moeten gaan met de mechanise ring en automatisering. De beroepsbevolking Drs. R. Zijlstra. landelijk voorzit ter van de C.B.T.B., zei met betrek king tot het structuurbeleid in de landbouw, dat in de afgelopen tien jaar de beroepsbevolking in de land bouw met 30 pet. is verminderd en de produktie met 70 pet. is gestegen, een ontwikkeling die door de land bouwpolitiek sterk is gestimuleerd, met name door het onderzoek, het onderwijs, de voorlichting en de ver betering van de verkaveling, ontwa tering en ontsluiting. In de begroting 1968 is hiervoor opnieuw ruim 400 miljoen gulden uitgetrokken. Spreker constateerde dat de toenemende produktie ook in andere landen afzetmoeilükheden oplevert. Vooral de zuivel, tarwe en suiker- produktie hebben de zelfvoorzie ningsgraad overschreden en zullen dus met verlies op derde markten moeten worden afgezet. Het gevolg hiervan is dat er weinig bereidheid bestaat, zoals bij de laatste prijsvast stelling is gebleken, de prijzen voor deze produkten te verhogen. De situ atie zou geheel anders komen te lig gen wanneer Engeland tot de E.E.G. zou kunnen toetreden, omdat daar mee voor verscheidene produkten de afzetmogelijkheden zouden worden vergroot. Wanneer de crisis zich niet toe spitst zal de vrije markt op 1 juli een feit zijn. Drie elementen De positie van de Nederlandse boer of tuinder op de vrije markt zal dan, aldus drs. Zijlstra, worden bepaald door drie elementen: de kostprijs van het prudukt, de kwaliteit en de presentatie. Tijdens deze vergadering gaf de heer F. A. van den Berg, die zes jaar de C.B.T.B. Holland-Brabant heeft bestuurd, de voorzittershamer over aan de heer A. Biesheuvel uit Mid- denmeer. Hoge verliescijfers in Vietnam SAIGON, 18-1. De Amerikanen hebben vorige week in Vietnam hun zwaarste verliezen sedert een half jaar geleden, namelijk 278 man aan doden. De zwaarste verliezen leden zij vorig jaar mei toen in één week 337 Amerikaanse soldaten sneuvel den. De Zuidvietnamese troepen had den vorige week 257 doden en, vol gens de Amerikaanse opgaven, sneu velden 2216 Vietcong- en Noordviet- namese soldaten. Voor 50 jaar.... ZIERIK2.EE. De pan in gebruik genomen leeszaal in het Huis van Nassau wordt vooral veel bezocht door HBS-leerlingen die daar hun lessen komen instuderen. Z1ERTKZEE. Door de afd. Zierik- zee van de S.D.A.Pis aan de raad een verzoek gericht tot het instellen van een gemeentelijke centrale keu ken, daar een particuliere, gezien de resultaten elders, op een mislukking moet uitlopen. DREISCHOR. Bij het demonteren van een aangespoelde mijn is deze tot ontploffing gekomen. Twee jon gemannen, de gebroeders de W., 22 en 27 jaar oud, verloren hierbij het leven. DUIVENDIJKE. Na behoorlijk ge kist te zijn werden op de algemene begraafplaats te Looperskapelle ter aarde besteld de aangespoelde lijken der twee Engelse zeelieden. OUWERKERK. Voor de vereni ging TOGIDO trad op de heer J. Kleeuwens, voordrachtskunstenaar van Middelharnis. ZIERIKZEE. Een inwoonster uit Bruinisse schonk aan de Oudheids kamer een fraai bewerkt oud vrou wenhoofddeksel, een zg. „kipje". ZIERIKZEE. Tengevolge van de geweldige sneeuwstorm is de post- tram niet aangekomen zodat de be volking vandaag van nieuws ver stoken blijft. BRUINISSE. De raad besloot de jaarwedden van de veldwachters met f 100 te verhogen en voor 1918 een duurtetoeslag te geven van f 100. ZIERIKZEE. (Adv.). De Ned. Bond van Vergunninghouders en Slijters afd. Zierikzee bericht hiermede dat de prijzen van sterke dranken in de 12 cents-zaken met 3 cent per glas zijn verhoogd. OVERDENKING Harttransplantatie „Een nieuw hart zal Ik u geven en een nieuwe geest in uw bin nenste". Ezechiël 36 26a. We lezen de laatste weken, en zelfs op het beeldscherm van de t.v. wordt er wat over vertoond, van harttransplantatie, het overbrengen van een hart van iemand, die over leden is, op een ander, die met een ziek hart moet leven. Knap werk, om er je pet voor af te zetten! Het is alsof de één de ander voor wil zijn op dit gebied. Hier en daar horen en lezen we er telkens over. We hebben al kunnen lezen van het overbren gen van een hondekop met voorpo ten en al op een andere hond. Maar ja, dat lichaam met dat zieke hart moet dat nieuwe hart ook willen aanvaarden, aannemen. Er doen zich nogal wat complicaties voor na en kele dagen. Maar het heet dan toch: de operatie is goed geslaagd, het „nieuwe" hart werkt normaal. Wanneer we in deze richting wat verder gaan nadenken en vooral doordenken, dan zien we het mis schien of wellicht nogeens gebeuren, dat de ene helft van de mensen, die allerlei gebrkenen vertonen, in di verse organen, van de hersens toi aan de kleine teen toe, worden op geknapt met „onderdelen" van de andere helft van het menselijk ge slacht. Maar ja, er moeten dan toch donors zijn, d.w.z. mensen, die be schikken voor hun dood, dat ze over de gezonde organen metterdaad kun nen beschikken om er andere mee te helpen. Intussen gaat Vietnam toch door, de crisis in de wereld wordt er niet mee opgelost, de afgunst enz., het gaat allemaal verder. De bijbel zegt: er is maar één middel om werkelijk een nieuw hart te krijgen. En dit is het wat in de bovenstaande tekst staat: alleen de Here God kan en zal een nieuw hart geven, maar dan ook een nieuwe geest in dat hart. In dit verband wordt over een stenen hart gesproken. Dat is steenkoud, dode lijk ziek, erger kan het wel niet. Door zijn H. Geest maakt Hij van dat zieke hart dan een splinternieuw hart, waarin de liefde en de vrede gaat wonen. Dan verdwijnen de kleine en de grote ruzies, de haat en de vijandschap gaan er dan ook aan. Naar we hoorden kost zo'n hart transplantatie' of onderdelen, bv. de belangrijke hartkleppen, duizenden guldens, zonder dat nog kan worden gegai'andeerd, dat de patiënt ermee kan blijven leven. Het is dus alleen voor diegenen, die het betalen kun nen. Hier staat, dat de Here God dat nieuwe hart geeft, gratis, het kost niemendal. Iedereen komt ervoor in aanmerking. Het is maar de vraag: wilt u werkelijk gezond1 worden, een nieuw hart ontvangen? Of gaan we liever met dat zieke hart verder? Deze Dokter kan alleen maar zieken helpen, dat is: die het ook willen weten, dat ze ongeneeslijk ziek zijn. S. H. S. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Georgi Michailowitsj Popov, oud-secretaris van het cen trale comité van de communistische partij, is overleden, zo meldt het Russiche partij-orgaan „Prawda". CHICAGO. De 30-jarige politie man Donald Heath, die vorige maand werd geschorst omdat hij met an dere collega's een cel van de Ku Klux Klan in het politiekorps van Chicago had opgericht, is benoemd tot hoofd van -de Ku Klux Klan in de staten Illinois, Indiana, Michigan, Iowa, Wisconsin, Minnesota en Mis souri. WEST-BERLIJN. De 48-jarige Georg Moch die in de laatste we reldoorlog zijn linkerarm en drie vingers van zijn rechterhand ver loor, zal waarschijnlijk politiechef van west-Berlijn worden. MADRID. Zes Spanjaai'den zijn door een rechtbank in Madrid tot gevangenisstraffen van één tot 12 jaar veroordeeld. Zij werden be schuldigd van vorming van een pro- Chinese communistische groep voor het voeren van een guerilla tegen het 'bewind van Franco. JERUZALEM. Gunnar Jarring, de speciale bemiddelaar van secretaris -generaal Oe Thant der Verenigde Naties in het midden-oosten, heeft in Jeruzalem besprekingen gevoerd met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban. WASHINGTON. De Amerikaanse regering bestudeert de mogelijkheid om Amerikanen die het buitenland gaan bezoeken te beperken in de uit gave van buitenlandse deviezen, in- plaats van in reizen zelf. TOKIO. Eenheden van de Japanse oproerpolitie hebben met gebruik making van traangas en waterka nonnen linkse studenten tegenge houden die trachten door te dringen tot de Amerikaanse marinebasis te Sasebo in zuid-Japan. PRAAG. Zes studenten van de technische hogeschool van Brno zijn om het leven gekomen door een la wine in de Lage Tatra in Slowakije. 47 personen werden gewond, van wie elf ernstig. KAAPSTAD. In zuidwest-Afrika is men begonnen met het overbren gen van enige honderden gezinnen van de Nama-hottentotten uit drie kleine enclaves in het uiterste zui den naar een gebied waarin alle 35 duizend Nama's zullen worden on dergebracht. SAIGON. Amerikaanse militairen 'hebben met behulp van artillerie zeker 80 Vietcong-leden gedood in een veldslag bij de stad Quang Ngai. Aan Amerikaanse zijde zouden slechts twee militairen gewond zijn. SAIGON. De Vietcong heeft 14 Zuidvietnamese legerofficieren, on der wie een kolonel, vrijgelaten uit een krijgsgevangenenkamp in het oerwoud, aldus de radio van het Zuidvietnamese bevrij dingsfront. STRAATSBURG. De Vereniging van het Albert Schweitzer-zieken- huis te Lambarene in midden-Afri- ka heeft op een gehouden vergade ring in Straatsburg bij de bespre king van de begroting voor 1968 aan gekondigd, dat de voorziening met vers water uitgebreid zal worden en bovendien een tubereulosecentrum en een tandheelkundige kliniek in Lambarene zullen worden gebouwd. GENEVE. In Genève werd de ont wapeningsconferentie hervat. De ge delegeerden hebben tot 15 maart - de door de algemene vergadering der Verenigde Naties vastgestelde slui tingsdatum - de tijd om aan de defi nitieve tekst van een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te werken. Feuilleton En het honorarium? Bij deze woorden keek hij angstig tot Haydn op. Ook deze aangelegenheid zullen wij dadelijk afdoen. Mijnheer, geef mij de hand! God heeft mij het ge luk onthouden, een kind mijn eigen te noemen; u hebt echter twaalf kin deren. Ik ben door God na lange, bittere armoede met aardse goede ren gezegend, u bent buiten uw- schuld tot armoede gekomen, welke de liefde voor uw kinderen dubbel smartelijk doet worden. Willen wij nu een ruiL doen? Ik leen u mijn ta lent, en u laat mij deelnemen aan het geluk, u en de uwen van druk kende zorg te bevrijden. God geve mijn liederen Zijn zegen, en, als hij dit gedaan heeft, dan betaalt u met de opbrengst uw schulden, en als er nog wat overblijft, dan geeft u mij de ene helft en de andere aan uw kinderen. Napire trilde van 'blijde ontroering. Haydn ging haastig naar huis en componeerde Schotse liederen met eenvoudige instrumentale begelei ding. De opbrengst ervan was zo danig, dat niet alleen Napire van al zijn schulden en zorgen bevrijd werd, maar dat ook onze meester zelf nog een klein honorarium over hield. Als een kind verheugde hij zich over deze goede daad; maar in stilte bad hij toch vaak, dat zijn vrouw er niets van mocht vernemen, anders zou Napire het geld aan haar moeten terugbetalen. Als iedere goede handeling, kreeg ook deze haar loon. Haydn compo neerde nog tweehonderd en dertig van zulke liederen, welke hem rijke winst opbrachten. Wat hij Napire gedaan had, gaf hem echter niet alleen de bewonde ring, maar ook de harten van de Engelsen. De bezuinigingen die premier Wilson zijn Britten oplegt komen - doordat ze vooral in de militaire sec tor zijn opgenomen - feitelijk neer op een afzien van de rol van super macht, een rol die Engeland nog steeds speelde, zij het in kie nere omvang dan de V.S. en Rusland. Dat is ook precies wat schatkistbeivaar- der Jenkins over de televisie tot de Engelsen zei. Dat is iets pijnlijks, vooral door dat de historie Engeland nu eenmaal gewend heeft aan die rol van we reldmacht. Maar, zo zei Jenkins, er is geen zekerder weg naar een ramp dan door van onwelkome realiteiten net te doen of ze niet bestaan. En dat de realiteit het ingrijpen vereist waarmee Labour nu komt, daarover bestaat zo langzamerhand in Enge land geen twijfel meer. In het par lement komt de grootste tegenkan ting dan ook minder van de conser vatieve oppositie, dan wel van de linkervleugel van de socialisten zelf. Want Wilson heeft niet alleen be snoeid op wal men de imperialisti sche aspecten zou kunnen noemen, maar hij heeft ook enige heilige koeien van Labour zelf geslacht. Met name de gratis gezondheidszorg. Die op te geven zal veel partijgenoten van Wilson diep grieven, temeer om dat het maar om enkele honderden miljoenen gaat. Maar ook dit op de totale Britse begroting niet zo in drukwekkende bedrag kan kennelijk niet gemist worden. Griezelig Wat Wilson nu voorstelt te doen is ingrijpender dan ooit een conser vatieve regering in het verleden, toen er ook al eens aanleidingen toe waren, heeft durven besluiten. Maar de maatregelen liggen inderdaad in de sfeer van de mislukte bezuini gingsmaatregelen van de conserva tieven eertijds. Behalve dat de bezuinigingen bin nenlands effect hebben, gaan ze ook in de - wereldverhoudingen snijden. Het opgeven van een zelfs maar be perkte machtsrol in het verre oosten De nauwe en steeds intiemere be trekking, waarin onze meester met het Engelse hof stond, terwijl dit vroeger uitsluitend met Handel's mu ziek ingenomen was geweest, en nu steeds meer de schoonheid van Haydn's muze ging inzien, bracht Haydn in grote verzoeking. Zowel de koning als de koningin hadden ernstig het plan opgevat, de Duitse ster aan de Engelse hemel te plan ten. Haydn zou de zomer bij de ko ningin in Windsor wonen om met haar, zoals zij geestig opmerkte, tête a tête muziek te maken. In de win ter zou hij echter met zijn compo sities de schitterende hoffeesten meer luister helpen bijzetten. Het meest interesseerde de prins van Wales zich voor Haydn, voor wie hij zes en twintig concerten moest dirigeren. Dat deze een uit zondering op de Engelse noblesse maakte en vergat de meester te ho noreren, vond zijn oorzaak alleen daarin, dat de prins bij zijn enorme schulden niet meer 'gewend was, te betalen. Later nam het parlement in zijn plaats deze verplichting over en Haydn werd schitterend schadeloos gesteld. De koning had er ernstig bij ihem op aangedrongen, voor altijd in En geland te blijven. Haydn zeide be slist neen. Het vorstenhuis Esterhazy heeft mij geestelijk grootgebracht. Eerst onder de bescherming daarvan kon ik mijn talent ontplooien, kon ik stijgen tot de hoogte, die mij de be wondering van ontelbaren heeft ver schaft. Liever zou ik afzien van mijn genius der muziek, dan geen dank baarheid des harten te tonen. Uw 'gezindheid is edel genoeg, prees de koning. U mag uw vorst ook geen ontslagbrief schrijven, maar als ik u voor mij verlang, zal bijvoorbeeld, houdt in dat als Lon den nog eens zou moeten helpen bij iets als de „Konfrontasie" tussen Maleisië en Indonesië, daarvoor troe pen uit Europa zouden moeten wor den vrijgemaakt, wat echter alleen maar zou kunnen met toestemming van de N.A.V.O. Dat is o.m, voor Maleisië en Singapore een griezelige zaak, nog daargelaten dat juist Sin gapore economisch nog sterk afhan kelijk is van de Britse militaire ba ses. Het uitstappen van Engeland als westelijke machtsuitoefenaar, maakt dat de V.S. er nu ook zeker van zijn dat hun aak in deze evenredig ver zwaard wordt. Zeker nog vele jaren tot vooral in Azië een aantal landen zelf krachtig genoeg worden om eventuele bedreigingen van hun on afhankelijkheid te weerstaan. Daar meent men al dat Wilson wel wat ver is gegaan met zijn snoeimes. In Engeland zelf is echter de vraag of hij wel ver genoeg is gegaan. En vooral of hij behalve bezuinigingen ook niet wat meer had moeten doen aan het bevorderen van de devalu atie van het pond. Snoeien is nodig, maar er zal ook" voor groei gezorgd moeten worden wil Engeland van zijn zwakte verlost worden. TEL AVIV. In de stad Gaza is een avondklok ingesteld, nadat een 40- tal mensen was gearresteerd die er van worden verdacht deel te hebben uitgemaakt van de Arabische terro ristenorganisatie „El Fatach". SAIGON. De Zuidvietnamese pre sident Ngoeyen Van Thieu heeft ge zegd dat de communisten op dit mo ment geen oorlog zouden voeren als de Zuidvietnamese politici er in ge slaagd waren na de Geneefse over eenkomsten van 1954 de maatschap pij in het land te hervormen. BONN. De regering in Bonn ver wacht geen nieuwe crisis in Berlijn, zo heeft de woordvoerder van de Westduitse regering Günther Diehl woensdagmiddag verklaard. 58 (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Esterhazy daarom toch niet toornig op u kunnen zijn! En toch kan ik aan de wens van uwe majesteit niet voldoen. Ach ja, zei de koning plotseling lachend, ik vergat, dat u getrouwd bent. Laat uw vrouw ook hierheen komen. Haydn was bleek geworden. De herinnering aan zijn vrouw deed hem smartelijk aan. Majesteit, alle macht op aarde kan mijn vrouw niet bewegen, de Donau over te varen, laat staan de zee. Ook niet uit liefde voor u? Neen, majesteit! De koning keek Haydn lang, vra gend aan. Dit „neen" had zo smar telijk geklonken dat het tot verrader van een diep, geheim leed was ge worden. Een pijnlijke stilte was ontstaan. Haydn zocht naar woorden, om de koning te verhinderen, verder op dit onderwerp door te gaan. En al zouden alle bergen ge ëffend en alle hindernissen over wonnen worden, mijn verlangen naar mijn Oostenrijk kan toch door niets ander vervangen worden! De koning brak de audiëntie vlug af. Haydn was in ongenade gevallen en toen hij zijn afscheidsconcert gaf. schitterde het koninklijke hof door afwezigheid. Dat wondde zijn fijngevoelig hart diep. Spoedig voldeed hij aan alle verplichtingen en pakte zijn koffers. Weer bracht hij twaalfduizend gul den als ovcrwinnaarsbuit mee; de hem ten deel gevallen bijval was dit keer niet verduisterd door af gunst. en intriges en toch was zijn hart treurig. Het gold immers een scheiden van duizenden dankbaren, die hij nimmer zou weerzien. (Wordt vervolgd). Advertentie Vinden kinderen geweldigFijn om mee te spelen. Steeds bij twee pakjes Wajang: één zo'n natuurge trouw speeldiertje cadeau.Weken lang. Elke week twee nieuwe exemplaren.Vraag erom bij uw Wajang leverancier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7