^FIFAX Anti-rook-les op school Na de opheffing van de binding aan de leeruitspraken van Assen in 1926 HET RAADSEL VAN R O VAN NA STREEKNIEUWS RAIFFEISENBANK OP SCHOUWEN-DUIVENLAND S Een mooie kous S mevrouw 5 - ELBEO LUEGANGE LUNTEREN, 17-1. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft in haar woens dag te Lunteren voortgezette zitting zich zeer langdurig beziggehouden met de consequenties van haar in september j.l. genomen besluit om de binding aan de leeruitspraken van Assen in 1926 betreffende het schep pingsverhaal op te heffen. Het ging daarbij om de vraag wat de synode moest doen met de pre dikanten met wie in 1926 een breuk was ontstaan en die nu nog in leven zijn. Het betreft de predikanten dr. J. J. Buskes, prof. dr. E. L. Smelik en ds. S. P. Vermeer. De synode had een commissie ad hoe benoemd om haar over deze zaak te adviseren. Deze commissie was met een rapport gekomen waarin een verklaring was genomen waarin de synode zou uit spreken dat zij leedwezen had over wat ei in 1926 was gebeurd. In de disoussie ontmoette deze verklaring ernstige kritiek. Dr. F. L. Bos was van mening dat de verklaring een kille geest ademde. Van een royale erkenning van schuld was geen sprake. Ds. C. H. Appelo vond dat het rapport te veel kritiek op Assen uitoefende. Ds. G. Brinkman meende dat de synode de koninklijke weg moest gaan. Daarop drong ook ouderling J. N. Spoelstra aan. De rapporteur van de commissie dr. O. C. Broek Roelofs weer er op dat de synode bij een verklaring een zekere voorzichtigheid in acht moet nemen. De commissie heeft zich beraden over de situatie van 1926. Men moet de uitspraken van de synode van Assen niet al te snel onrechtvaardig noemen. Men moet ook honoreren dat men in september heeft uitge sproken dat de synode van Assen het gezag van de Schrift heeft wil len handhaven. Leedwezen De synode hoopt voor haar deel te kunnen bijdragen tot betere verhou- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijssen <vac. J. van 't Ende): A. Noordegraaf, Oldebroek; te Balk (toez.) A. J. de Bue, Mak- kum; te Wijk bij Heusden (toez.): J. H. Vlijm, Krimpen aan de IJssel; te Reeuwijk: C. Snoei, Langerak bezui den de Lek; te Zandvoort: C. Mata- heru, Lemele; te Ede (vac. J. van der Heuvel) (toez.): J. Bogaard, Ernst CGld.). Ger. Kerken Aangenomen naar Hai'denberg (vac. G. M. W. Steen): J. W. de Roo, St. Anna Parochie, die bedankte voor Varsse\reld. Ger. Gemeenten Tweetal te Middelharnis: D. Hak kenberg, Dordrecht en J. van Haa- ren, Amersfoort. Beroepen te Rijssen (2e pred.pl.): C. Harinck, Utrecht. Oud Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Giessendam: M. A. Mieras, Krimpen aan de IJssel. dingen met hen, die op welke wijze dan ook door dit conflict van de Ge reformeerde Kerken zijn vervreemd. Terugziende op wat er zich in de jaren van het conflict en daarna af gespeeld heeft, gevoelt de synode zich gedwongen daarover haar leed wezen uit te spreken. In het besef dat het niet mogelijk is een kerke lijke scheiding van meer dan veertig jaar zonder meer ongedaan te ma ken, spreekt de synode uit dat zij hoopt, dat de in september 1967 en heden genomen beslissing zullen bij dragen tot een herstel van de ge meenschap, De synode wil harer zijds niet nalaten uit te spreken ten alle tijde bereid te zijn met degenen die met haar hetzelfde geloof in de zelfde kerkelijke gemeenschap wil len belijden tot kerkelijke hereniging te komen. Prof. dr. J. van de Berg diende een voorstel in cm de drie predikan ten de gelegenheid te geven voort aan in de Gereformeerde Kerken te preken. De synode verwierp dit voorstel. AMSTERDAM. 18-1. De rector van het Gemeentelijk Zaan land.s Lyceum te Zaandam, drs. N. J. Heijkoop. heeft het reeds geruime tijd bestaande verbod in zijn school en in de naaste omgeving daarvan te roken, voor wat die omgeving betreft opgeheven - controle op de naleving was niet of nauwelijks mogelijk -. Zelf overtuigd van de ernstige ge varen die het roken voor de gezondheid kan - meebrengen, en het zijn plicht achtend ook zijn circa 1100 leerlingen zich daarvan bewust te doen wor den, heeft de rector dr. L. Mijnsma verzocht en deze be reid gevonden zijn pupillen, in 12 lessen en telkens circa 90 jongelui volledige inlichting en voorlichting te geven. Een on derzoek bij een der groepen wees uit dat de les hoopgevend heeft aangeslagen. m In Leuven in het donderdagoch tend opnieuw tot vechtpartijen tus sen studenten gekomen. Stakende Vlaamse studenten probeerden frans- talige colleges te verstoren, doch stuitten daarbij op verzet van een „veiligheidsdienst" van de franstali- ge studenten. Advertentie Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! 56. Heer Tybalt bedacht zich geen ogen blik, doch vanuit de venstenis hieuw hij met kracht in de richting van Aram's hoofd die zich maar juist door een behendige zij sprong in veiligheid kon stellen.Doch on middellijk deed hij een verwoede uitval naar zijn tegenstander, die echter het voor deel had dat hij hoger stond. Bovendien was Tybalt een bekwaam zwaardvechter, zoals Aram reeds eerder bemerkt had. Met gemak pareerde hij de slag die Aram hem wilde toebrengen en opnieuw suisde zijn verschrikkelijk zwaard naar beneden. Óp het laatste ogenblik kon Aram de slag met zijn wapen opvangen, doch zo een kracht zat er achter, dat zijn eigen zwaard hem uit de handen werd geslagen,en kletterend op de stenen terecht kwam. Terwijl Aram zich bukte om het wapen op te rapen, hoorde hij het geluid van ren nende voetstappen, die snel naderbij kwa men. Op hetzelfde ogenblik zag hij een schaduw flitsen Hij keek op en zag nog juist hoe Tybalt, uit de vensternis sprong. Met een schreeuw boog hij zich uit het raam, terwijl hij achter zich de opper rechter hoorde hijgen: „I-Tcbt ge hem? Hebt ge die schurk verslagen?" Met een ruk wendde Aram zich om en antwoordde grimmig: „Die schurk is niet te verslaan! Ik heb nooit iemand gezien met zoveel ge luk! Maar krijgen zal ik hem!" Synode Gereformeerde Kerken NEW YORK. De 20-jarige Karen Denise Saloomey ontwierp de kleding, die door de Amerikaanse deelnemers zal worden gedragen tijdens de Olympische winterspelen in Grenoble. De kostuums, gecompleteerd met hoofdbanden en apres-ski schoenen, zijn uitgevoerd in rood, wit en blauw. RESTAURANT BODEGA „DE ABDIJ" Abdijplein 5 - telef. 01180-4635 MIDDELBURG Uniek gelegen in het historisch Abdijcomplex. Exclusief restau rant in antieke stijl en omge ving. Ook plate-service ZIERIKZEE Ter aardebestelling J. W. van den Doel Donderdagmiddag werd op de al gemene begraafplaats, onder grote belangstelling, het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer J. W. van den Doel, in leven direc teur van de Scheldebank N.V. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich het college van b. en w. der gemeen te Zierikzee en de leden van de ge meenteraad. Verder commissarissen en personeel van de Scheldebank, het personeel van de Chr. lagere school en de Chr. ULO. het bestuur van de Chr. Schoolvereniging, mr. F. Th. Dijkmeester, oud-burgemeester van Zierikzee, het lid van G.S. de heer A. L. van Geesbergen, de oud-predi kant van de Geref. kerk ds. Y. J. Tie- mersma en de oud-directeur van de voormalige gemeentegasfabriek de heer J. Baas. Aan de groeve las ds. J. Nawijn, Geref. predikant een gedeelte uit de Bijbel en daarna de Ned. Geloofsbe lijdenis. Tot slot bad hij het Onze Vader. Aan de teraardebestelling was een rouwdienst vooraf gegaan, waarin ds. Nawijn sprak naar aanleiding van Jeremia 10 vers 23: „Ik weet, O Here, dat het niet aan de mens staat zijn weg te kiezen, noch aan een man om te gaan en zijn schreden te richten". De predikant stond stil bij het veel eisende werk op een breed terrein dat de heer Van den Doel' in zijn le ven verrichtte, maar de Heer van het leven nam. Zijn besluit en God zei: „Het is genoeg". Mensen kunnen wei eens denken heer en meester te zijn over eigen lot en leven, maar dan wbrden de eigen plannen door kruist door hetgeen genoteerd is i'ni de agenda van God. Ben troost is te weten dat de overledene niet handel de naar eigen inzicht en geweten, maar in Gods Woord de hoofdrich ting vond voor zijn doel en handelen. Tenslotte bepaalde de predikant zijn gehoor bij Christus, wiens weg niet doodloopt, maar eindigt in het leven. Zowel in leven als in sterven is de evangelische boodschap een kracht voor de mens, die God toebehoort. Aan de groeve sprak één der zoons een dankwoord namens de familie. mevr. v. d. Berge-Indenbosch (voor zitster), mevr. Vermeule-Krijger (se cretaresse), mevr. Nouwen-Noord- hoek (penningm.), en de dames Oole -Goudzwaard en Kleppe-Staaijer, leden. De contactdag zal gehouden wor den op 21 mei a.s. te Kortgene. Na de pauze hield de heer v. d. Wielen een praatje over vloerbedek king. De voor- en nadelen van de verschillende soorten vloerbedek king werden duidelijk uiteengezet. De vele vragen van de dames wer den daarna uitvoerig beantwoord. Aan het slot van de avond dankte de voorzitster de heer v. d. Wielen hartelijk voor zijn leerzaam praatje. Vergadering „Philatelica" De eerste vergadering in 'het nieu we jaar van de afd. Schouwen-Dui- veland van „Philatelica" zal maan dagavond 22 januari a.s. worden, ge houden in de bovenzaal van „Mon- dragon". N.C.V.B.-vergadering Onder leiding van de presidente, mevr. Francke-van Nes, vergaderde te Kerkwerve de N.C.B.-afdeling. Na opening van de vergadering op de gebruikelijke wijze, deed de pre sidente mededeling over de bestem ming van de in de pauze gehouden collecte, t.w. voor het Magdalena- fonds en het Abronda v. d. Nagel fonds. De volgende (jaar)-vergade- ring in februari zal tevens pakjes avond zijn, de opbrengst waarvan is bestemd voor „Barthimeus". De arts de heer A. van den Hoorn hield hierna zijn bekende causerie over het onderwerp: Leugen en waarheid aan het ziekbed". Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Later dan gebruikelijk sloot mevr. Vier- gever-Legemate de vergadering. De Britse minister van buiten landse zaken George Brown is van morgen vroeg in Bonn aangekomen voor besprekingen met zijn West- Duitse ambtgenoot Willy Brandt. De Britse regering heeft donder dagavond in het Lagerhuis een ver trouwensvotum gekregen voor haar defensiebeunoeiingen en beperkingen in de sociale voorzieningen in weer wil van een „revolte" van ongeveer 25 van haar merendeels tot de lin kervleugel behorende aanhangers. Advertentie ga met uw tijd mee.neem een privé-rekening! u uw eigen bankrekeningja, waarom niet! het is zo gemak kelijk. u opent uw privé-rekening bij de Raiffeisenbank. u stort daar geld op of laat er uw salaris of andere ontvangsten op overmaken, dan kunt ook al uw betalingen via onze bank regelen, zèlf kunt u dagelijks over contanten beschikken, een Raiffeisenbank-scrvicc clic geheel GRATIS is! Vergadering Vrouwenbond P.v.d.A. De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid hield dezer dagen de eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. De voorzitster, mevr. van den Berge-Indenbosch, opende de ver gadering en wenste alle dames een voorspoedig 1968. Hierna werd de agenda op vlotte wijze afgewerkt. In verband met het vertrek van de secretaresse, mevr. Kraaijenbrink- Doorten, is er in het bestuur een verandering gekomen. Momenteel is het bestuur samengesteld als volgt: spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor- Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendljke - Schuddebeurs - Sërooskerke - Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire van het beroemde „Halve Maantje'' te Zierikzee, gele gen even buiten de Nobelpoort. Lange tijd behoorde de omgeving van het „Halve Maantje" tot de idyllische hoekjes van Zierikzee. La. ter tradvervuiling in en draafde het „Maantje" vaak op tijdens raads vergaderingen. Na de ramp ontstond ter plaatse een geheel nieuwe situ atie en werd het „Halve Maantje" exit. Advertentie w S Dan Het domein voor de Vrouw De drielandencommissie inzake Jemen heeft besloten haar bemid delingspogingen tussen royalisten en republikeinen in deze door burger oorlog geteisterde staat op te geven. De Jemenitische royalistische ra dio meldt, dat honderd republikein se militairen zijn gesneuveld in een tweedaagse slag 24 km. ten oosten van Sanaa. De royalisten verloren 7 man en veroverden Jebel Nuqum. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 20 en zondag 21 januari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)—280, neemt waar voor dokter Speelman- Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Steutel en zuster Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. KERKWERVE Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5