mm FINA Bronchi letten Velen van Sch.-Duiveland met Scliipper-expresse naar K.AX het landbouwwerktuig tentoonstelling land-en tuinbouw mechanisatie Plattelandsvrouwen Brouwershaven krijgen een druk jaar Meubelen kopen? Uitgaansverbod in Gaza Hoge werkloosheid Griekse regering in ballingschap in Groot-Brittannië Bonn wil verzoening met Polen S AWE MA N.V Situatie die rijke vogelbevolking kan herbergen verandert SERVICE- STATIONBEDIENDE FINA NEDERLAND N.V. Agrariër:» naar de hoofdstad BURGII, 18-1. Woensdagmorgen reed van Schcuwen-Duiveland een grcot aantal personenauto's via de Zeelandbrug richting Goes om te parkeren by het station. De inzit tenden van de vele voertuigen, allen agrariërs van Schouwen-Duiveland, bevolkten even later de perrons. Om streeks hall negen kwam een speci ale trein voorgereden en even later verdween de „Schipper-expresse" bestaande uit 12 Pullmanwagens ge heel volgeboekt in de richting Am sterdam. Immers, de dames en heren van het grote gezeluchap waren op weg naar de hoofdstad cm daar ken nis te maken met de nieuwste vor deringen op het gebied van de land en tuinbouwmechanisatie. De trein was voorzien van een ge luidsinstallatie en de passagiers wer den verzorgd dcor enkele charmante jongedames, die voor deze speciale gelegenheid het beroep van hostess uitoefenden. Onderweg werden wel komstwoorden gesproken door de drie organiserende handelsbelangen, fa. Schipper uit Goes, fa. D. J. v. d. Have uit Kapelle-Biezelinge en fa. J. Leonard Lang uit Amsterdam. On geveer 500 deelnemers werden na aankomst van de „Schipers-expres- se" aan het Amstelstation met bus sen naar het EtA.I.-gebouw gebracht. Wat in het gebouw te zien was, was wel zodanig om onder de indruk te komen van wat de techniek vandaag Advertentie l mms ,V: V sPeciaal vn™ 9eze"ig ZZfc Vrou*: sentrum vanl 'n het /ven86" z°^en1Snerdan)-- Lvervoer aer> Voor gratis - dagelijks geopend van 9-18 uur zaterdag 20 januari van 9-17uur toegangsprijs f3,- de dag te bieden heeft. Trekkers worden steeds groter en geven meer mogelijkheden. Veel belangstelling ging uit naar een trekker van 100 pk met banden van 1.02 meter breed te elk. De dames hadden vooral veel belangstelling voor de installaties op het gebied van automatisch melken. Omstreeks vijf uur was het gezel schap bijeen in Krasnapolsky. Aan de welvoorziene dis werd door enige sprekers het woord gevoerd, waarbij de algemeen directeur van de NV Schipper, de dames en heren dank bracht voor de getoonde belangstel ling. Hierbij sloten zich aan de heren Lang jr. van Fiat NV en A. Dirk zwager van de Kon. Kweekbedrijf D. J. v. d. Have NV. Het diner werd opgeluisterd door het trio Joop de Leur met medewerking van zangeres Ria Kuycken, die zeer veel succes oogstte. Namens het gezelschap van Schouwen-Duiveland werd dank ge bracht door de heer J. J. Bouman, terwijl voor de gasten van Tholen en St. Philipsland de heer J. C. de Rooij hetzelfde deed. Omstreeks negen uur verliet de „Schipper-expresse" het Centraal station, waarna aankomst te Goes volgde omstreeks kwart over elf. In totaal werden met deze expresse on geveer 2000 personen naar Amster dam gevoerd, waarbij zich ongeveer 500 vrouwen bevonden. Al met al een geslaagde manifestatie, ook voor Schouwen-D ui vel and. LAND- EN TUINBOUW Prys in prijsvraag land- en tuinbouwmechanisatie De heer P. van Nieuwenhuijzen uit Oude Tonge heeft met een tweerijïge zelfrijdende aanbouwrooier de eerste prijs gewonnen in de categorie land bouw in de prijsvraag land- en tuin bouwmechanisatie die ter gelegen heid van de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" was uitgeschre ven door de federatie „Het Land bouwwerktuig" en RAI-gebouw N.V. Goed verenigingsjaar BROUWERSHAVEN, 17-1. De af deling Brouwershaven van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen, hield de jaarvergadering in het jeugdgebouvv, onder leiding van de presidente mevrouw Jansen-Kroon. Voor deze bijeenkomst bestond gro te belangstelling. Het afgelopen jaar heeft zich gekenmerkt als een goed verenigingsjaar, gezien de vele ac tiviteiten door de afdeling onderno men. Dit bleek uit het jaarverslag uit gebracht door de secretaresse, me vrouw van Schelven-Wisse, die alle gebeurtenissen van het afgelopen jaar nog eens de revue liet passeren. Ook uit het financiëel verslag van de penningmeesteresse, mevrouw Bo- lier-Barentsen, bleek dat de afdeling er kerngezond voor staat, daar de kas met een ruim batig saldo afgeslo ten werd. Het ledental is gestegen met vijf. In februari gaat de afdeling op feestelijke wijze het 15-jarig bestaan vieren. De presidente vroeg hiervoor medewerking om de zaal te versie ren. Verschillende dames gaven zich hiervoor op. Dan éérst bij DEURLOO kijken! De nieuwste modellen De laagste prijs Vijf jaar garantie DEURLOO meubelshowroom Meelstraat 31 - Zierikzee Naar Plattelandsvrouwenbeurs Ook het verdere programma voor 1968 is al een eind uitgestippeld. De presidente stelde voor om het jaar lijkse reisje ditmaal naar de Platte landsvrouwenbeurs genaamd „Plat telandsvrouwen Ahoy" te gaan ma ken.. Dit is de eerste beurs, die door en voor vrouwen gegeven wordt en gehouden zal worden van 6-10 mei te Rotterdam. Tergalegenheid van deze beurs zal een fotowedstrijd ge organiseerd worden, waarvoor de le den gevraagd werd foto's in te stu ren met als onderwerp „Winter in eigen land". De rest van de dag zal besteed worden met een bezoek aan de Biesbos. Verder werd er aandacht gevraagd voor de kinderkledingshow, die op de voorjaarsvergadering op 18 april te Goes gehouden zal worden. Huishoudelijke zaken Tot lid van de kascommissie wer den benoemd mevrouw Hanse-van Splunder en mevrouw De Jonge-van Willigen. Bestuursverkiezing was noodzakelijk wegens vertrek van. mevrouw Van Elsacker, die zich niet meer herkiesbaar stelde. In haar plaats werd gekozen mevrouw Van Sluis-v. d. Weele, die na enige aar zelen deze functie aanvaardde. Me vrouw v. d. Wekken-v. d. Sluis zal samen met mevrouw v. d. Weele- Hanse het potje van „Lief en Leed" gaan beheren en een bezoek ba-en- gen aan de zieke leden. Alle dames die zich in het afge lopen jaar op da 'een of andere wij ze verdienstelijk hadden gemaakt werden hartelijk dark gezegd. Een speciaal woord van cank werd ge richt tot mevrouw Van Elsacker, voor het vele werk dat zij geduren de drie jaar voor de afdeling heeft gedaan onder aanbieding van een at tentie. Na de pauze vertoonde mevrouw Jansen-Glas een serie mooie dia's van de Biesbos. Deze streek heeft grote bekendheid gekregen doordat het zoetwater getijden delta gebied is. -Is van de oppervlakte bestaat uit Brits bevelhebber dient ontslag in LONDEN, 19-1. De bevelhebber van het Britse territoriale leger, ge- neraal-majoor James d'Avigdor Goldsmith, heeft donderdag zijn ont slag ingediend uit protest tegen de door premier Wilson aangekondigde bezuiniging op defensie-uitgaven. Besloten is de sterkte van het ter ritoriale leger, dat geheel uit vrijwil ligers bestaat, terug te voeren tot 22.000 man. Krachtens een vorig jaar april bestaande maatregel valt het territoriale leger onder de begroting van binnenlandse zaken. Geen bulletins meer over Blaibergr c> KAAPSTAD, 18-1. Dr. Philip Blai- berg gaat zo goed vooruit, dat nu 16 dagen na zijn harttransplantatie, het Kaapse ziekenhuis Groote Schuur het uitgeven van dagelijkse bulletins ge staakt heeft. Premier Vorster van Zuid-Afxika heetf de leider van de Zuidafrikaanse harttransplantatieploeg, dr. Chris Barnard, en 14 leden van zijn ploeg, uitgenodigd voor een diner op dins dag aanstaande. TEIL AVIV, 18-1. De Israëlische autoriteiten hebben in de strook van Gaza waar 200.000 Arabieren wonen, voor dag en nacht een volledig uit gaansverbod ingesteld. Deze maat regel is genomen nadat de terroris tische activiteit in het bezette ge bied de laatste tijd was toegenomen. Verscheidene personen zijn gearres teerd. Zij worden er van verdacht lid te zijn van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, zo wordt uit mi litaire bron vernomen. LONDEN, 18-1. In Groot-Brittan- iiië zjjn deze maand 630.981) personen werkloos, bijna 50.000 meer dan in december jl„ zo heeft het Britse mi nisterie van Arbeid donderdag me degedeeld. Het cijfer van deze maand is het hoogste dat sedert 1963 in januari is voorgekomen; in januari 1963 steeg het aantal werklozen als gevolg van het slechte weer tot boven de acht honderdduizend. De stijging van deze maand met 0,2 procent brengt de werkloosheid op 2,7 procent van de arbeidende bevolking. Het juiste cij- Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95cfr PARIJS, 18-1. De Griekse oud-mi nister Andreas Papandreoe, die vrij willig in ballingschap is gegaan, heeft zich donderdag uitgeroepen tot leider van een Griekse regering in balling schap, die zal streven naar de om verwerping van het huidige militaire bewind in Athene. Papandreoe, de 48-jarige zoon van oud-premier George Papandreoe, verklaarde op een persconferentie in Parijs: „Vanaf dit moment vertegen woordig ik officieel en met absoluut gezag de Unie van het Centrum-par tij in het buitenland en in Grieken land". Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee bezoekt zondag Grenswachters te Putte Zierikzee II ontvangt de HVV'24-reyerves op sportpark Bannink Renesse staat tegen Zeelandia. evenils DFS tegen Lewedorpse Boys, voor zware opgaaf Dreischor II maakt goede kans tegen Robur IV MEVO gaat op bezoek bij Zaamslag Bruse Boys gaat proberen revanche te nemen op S.K.N.W.K. fer van de toeneming ten opzichte van december is 48.309, maar hel aantal volledig werklozen nam met slechts iets meer dan veertigduizend toe. Onder de „volledig werklozen" zijn niet begrepen degenen die van school komen en die tijdelijk zonder werk zijn. Gewoonlijk neemt het aantal volledig werklozen in deze tijd van het jaar met ruim 58.000 toe. Studentenbetoging tegen Frans minister CAEN, 19-1. Meer dan 700 studen ten van de universiteit van Caen in Nor mandie hebben donderdag de in wijding van de nieuwe faculteit der letteren door minfester van onderwijs Alain Payrefittc verstoord. De betogers eisten het ontslag van de minister, betere sociale zekerheid en uitten ook hun grieven tegen de politie. Deze veegde de toegang tot de universiteit schoon met behulp van traangasgranaten, waarbij zij bestookt werd met eieren, stukken steenkool en stenen. Een agent werd licht gewond. .s Avonds ontving minister Peyre- filte een delegatie van de betogers, die in een motie hun klachten had den uiteengezet. BERLIJN, 19-1. De Westduilse minister van buitenlandse zaken Wily Brandt heeft donderdag ver klaard dat een vei-zoening tussen het Poolse en Duitse volk van even gro te historische betekenis zou zijn als de verzoening tussen Duitsers en Fransen. Brandt, die geïnterviewd werd voor de regionale televisiezender van west-Berlijn, zei dat verbetering van de betrekkingen met Polen een be langrijke plaats inneemt in het alge mene streven naar betere betrekkin gen tussen west-Duitsland en oost- Europa. Advertentie landbouwgrond, het overige deel is begroeid met biezen, riet en griend- hout. Het is een prachtig natuurge bied en een dorado voor de water sport. Vei-volgens vertelde mejuffrouw Van Citters, bloemen en landschap- schilcleres te Burgh, over Kaar werk. Zij toonde daarbij verschillende werkstukjes, o.a. een geboetseerd kinderkopje, etsen en gravures. Tot slot vertoonde zij een reeks mooie dia's van door haar vervaardigde schilderstukjes. De feestavond zal gehouden warden op 27 februari. Priesters betrokken bij guei-illa-beweging NEW YORK, 19-1. Twee Ameri kaanse Rooms-katholieke priesters, de gebroeders Thomas en Arthur Melville, zijn door hun orde ge schorst wegens hun betrekkingen met de communistische guerillabe- weging in Guatemala. Beide geestelijken, behorend tot vooral in Latijns-Amerika optre dende Orde van Maryknoll, verlieten in december vorig jaar met een Amerikaanse non, zuster Marian Peter, Guatemala en bevinden zich volgens berichten in de Quatemal- teekse pers thans in Mexico, waar zij 25 jonge Guatemalteken voor de guerillabeweging zouden hebben aangeworven. De foto geeft een beeld van een nieuwe methode van stroltenhoofd- chirurgie, waarmee een arts in de Bondsrepubliek mensen wil helpen, die niet luid genoeg kunnen spreken. Elkaar kruisende beender staafjes, die afkomstig zijn uit de rib van een patiënt, plant hij als „energietrans formator" in het strottenhoofd in, die fluisterstemmen op praktisch normale sterkte laten klinken. Op de foto wordt de methode gedemon streerd aan een strottenhoofdmodel van plexiglas. VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D gaat Zierikzee, ijs en weder die nende, a.s. zondag te Putte op be zoek bij Grenswachters. Ondanks de 3-2 nederlaag in eigen huis is Zie rikzee zeker niet bij voorbaat kans loos. In de reserve 3e klas C speelt Zierikzee II op het spprtpark Ban nink tegen de reserves van HVV '24. Een goede kans op winst is hierbij voor de thuisclub wel aanwezig. AFD. ZEELAND. ZONDAGCÖM- PETITIE. In de le klas staan zowel Renesse als DFS in hun uitwedstrij den tegen Zeelandia en Lewedorpse Boys voor een bijzonder zware op gaaf. In de 2e klas B gaan Dreischor en Renesse II, op het terrein van eerstgenoemde, de strijd tegen el kaar aanbinden om de leiding. Voor DFS II zal de opgaaf tegen Cortgene wel net iets te ziuaar zijn. In de 3e klas D maakt Dreischor li een goede kans te Goes tegen Robur IV. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat MEVO op bezoek .bij Zaamslag, waar het mogelijk de helft van de inzet kan wegkapen. In de 2e klas A zal het Brouwershaven waar schijnlijk nog heel wat moeite kos ten om de uitwedstrijd tegen Seroos- kerke tot een goed einde te brengen. Bruse Boys gaat proberen op SK- NWK revanche ie nemen voor de te Nieuwerkerk geleden nederlaag. Duiveland is zeker niet kansloos bij Colijnsplaatse Boys, terwijl WIK te Kerkwerve op een zware dobber kan rekenen in het treffen met Veere. In de 3e klas A moet ZSC te Scha- rendijke de winst binnen kunnen halen tegen Brouwershaven 111. DFS IV heeft te Zierikzee in het treffen met MEVO III de beste papieren in handen, terwijl Brouwershaven II de puntjes thuis kan houden tegen WIK II. Te Oosterland zal MEVO II nog een zware inspanning moeten leve ren als het op de volle winst beslag zal willen leggen tegen Duiveland II. Te Nieuwerkerk heeft Bruse Boys II de beste troeven in handen in de ontmoeting tegen SKNWK II. Centrale verwarming Meelstraat20, Zierikzee, Tel. 0111Q-3211 SPORTBERICHTEN MICROKORFBAL In de afdeling A van de micro- korfbalcompetitie van de SDKB zijn de reserves van DFS er woensdag avond te Haamstede in geslaagd be slag op de kampioenstitel te leggen. Met niet minder dan 8-2 wist DFS II van haar naaste concurrent. DOS- Ko te winnen. DOSKO won op zijn beurt met 6-1 van ZSC II, terwijl All Ready II met 3-1 zege op ZSC II boekte. DFS II DOSKO AU Ready II NOAiD ZSC II Velocitas 8 8 0 0 50-13 16 9 5 13 31-21 11 8 4 13 24-19 9 8 3 0 5 16-23 6 8 2 0 6 18-34 4 9 2 0 7 11-40 4 De vogels in Nederland (Slot) ZEIST, 18-1, In het tweede deel van het artikel: „Beter tien vogels in de lucht dan één in de hand", ver schenen in een publikatie van het RIVÓN, wijut de schrijver de heer J. Rcoth nog op andere aspecten van de vogelbescherming in Nederland. Beperking van de aalscholverstand, dooi' h'et uitstoten van nesten, om dat deze vogels zo'n concurrentie voor de vissers vormden,/ werd ge stopt vanwege de achteruitgang van de soort. Op plaatsen waar de drie in ons land broedende kiekendief- soorten (bruine-, blauwe- en grauwe- kiekendief) naast elkaar voorkomen, zoals op Ameland, Terschelling en de Peel, werd verondersteld dat de brui ne de beide andere soorten zou weg concurreren. Er waren al eens nesten van bruine kiekendieven verstoord, omdat men vond, dat deze soort te talrijk werd en de beide andere soor ten zou terugdringen. Een desbetreffend onderzoek toon de evenwel aan, dat er van concur rentie tussen deze drie soorten vrij wel geen sprake is en dat elk zjjn eigen nest- en jachtbiotoop heeft en dat de prooidiersoorten ook vaak verschillend zijn. Een ander onderzoek wees uit dat de mening, als zouden kapmeeuwen verantwoordelijk zijn voor de ach teruitgang van (grote) sterns bij het gezamenlijk nestelen in kolonies, evenzeer onjuist was. Wat voor de broed vogels geldt, is ook van kracht voor de trekvogels, waaronder de miljoenen steltlopers, die ons land doortrekken, er blijven pleisteren, overwinteren of overzo- meren. Door tellingen in 1963 en 1966 is bekend geworden dat het in het waddengebied om miljoenen en in het Deltagebied om honderdduizen den vogels gaat. De in ons land pleis terende en overwinterende ganzen- soorten geven de laatste decennia een toename tc zien. Dit is echter geen geruststellend gegeven, want hot is oen gevolg van hel verdwij nen van geschikt biotoop in onze buurlanden. Vandaar een reden te meer om deze vogels in Nederland tc beschermen. Er zijn de Taaiste ja ren meer dan 100.000 ganzen in de winter in bepaalde delen van ons land geconcentreerd. „Internationaal bezit" Dit maakt dus een verlies van de biotoop des te enger. Het gaat hier, aldus de heer Rooth, evenals bij de steltlopers en andere trekvogels om een „internationaal bezit" waarvoor de Nederlandse natuurbescherming zich verantwoordelijk voelt. Aan het slot van zijn beschouwing wijst de auteur er op. dat de ingrij pende werken in het Deltagebied, de Lauwerszee, het IJsselmeer, ruilver kavelingen enzovoort mogelijkheden kunnen en moeten geven om nieuwe gebieden - zoals droogvallende pla ten - in te richten voor de vogels. Het zal helaas meestal niet mogelijk zijn om een gelijkwaardige vervan ging te geven van hetgeen verloren is gegaan. Het sterkst geldt dit bij het verlies van de getij beweging en het uitvallen van de invloed van de zee, als bron voor een rijk organisch leven. Het is de zee, welke met de toevoer van organische en anorgani sche stoffen de basis 'legt voor zulke rijke levensgemeenschappen als het Deltagebied en de Wadden. Het is daarom dat er zich zulke enorm gro te aantallen vogels een deeL van het jaar kunnen voeden. De nieuw te creëren gebieden kun nen vcor bepaalde soorten zoals gan zen, plevieren en weidevogels even wel een belangrijke vervanging zijn voor wat elders verloren gaat. Vraagt voor haar SERVICE-GARAGE aan de Calandstraat te Zierikzee een Bezit van rijbewijs B-E vereist. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het FINA-kantoor te Amsterdam, Petro- leumhavenweg 18. Gegadigden kunnen ook telefonisch een sollicitatieformulier aanvragen onder nr. 020-67625

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4