Brokstuk van de veelzijdige kerkgeschiedenis van Zierikzee Drie schepen bij „Ocean Sprinter" STREEKNIEUWS Hartelijk afscheid werd genomen van voorzitter J. P. C. Boot Ned. straaljager geëxplodeerd VERHALEN GEESTELIJK LEVEN In hek blad „Kerkhistorische Kro niek" troffen wij een lezenswaardig artikel over de z.g.n. Afscheiding te Zierikzee, dat met name voor onze kerkelijk georiënteerde lezers inte ressant is. Na 1517 deed ook te Zie rikzee de reformatie zich gelden. Reeds in 1530 vond zij aanhang. Het betref hier voornamelijk Doopsge zinden, maar h«t begrip godsdienst vrijheid was nog onbekend en de overheid greep krachtdadig in. De eerste openbare godsdienst oefening vond plaats in 1566, nadat het Minderbroederklooster door beeldenstormers was verwoest. Als predikant kwam ds. Jacob Jorisz Barselis, maar nog in hetzelfde jaar werd hij door het Spaansgezinde stadsbestuur verbannen. Eerst in 1572 kwam er weer een predikant, nl. ds. Herman Moded; in 1576 werd hij hofprediker van Prins Willem van Oranje. Inmiddels hadden de Spanjaarden ónder kolonel Mondragon het prin selijk leger uit Walcheren en Zuid- Beveland verdreven en trokken daarop naar Zierikzee, dat na beleg op 29 mei 1576 werd ingenomen. Plundering werd voor honderd duizend gulden afgekocht, waarna vrije aftocht van de bezetting tevens volgde. Maar reeds op 13 november d.a.v. kwam Zierikzee weer in het bezit van de Prins. Sindsdien brak de reformatie overal in Zeeland door en kregen de meeste dorpen en steden hun eigen predikant. Zo ook Zierikzee, waar ds. Barselis weer terugkeerde. Van de latere Zierikzeese predi kanten noemen we nog ds. Godefri- dus Udemans van 1604-1617, ds. Martinus Bruinvisch van 1624-1661 en ds. Maximiliaan Teellinck van 1628-1640. Udemans en Teellinck waren mannen van de „Nadere Be- formatie"; zij streefden naar meer „praktijk der godzaligheid", daarbij zowel op de kerk als op het per soonlijk leven het oog hebbend. In de loop der tijden ontstonden er ook Schotse-, Waalse-, Doopsge zinde- en Lutherse gemeenten, waar van nu alleen de Lutherse nog be staat. In het begin van de 19e eeuw toen de rationalistische richting veelaan- hang had in de Ned. Hervormde Kerk, vond deze in Zierikzee nogal bijval. Slechts een 'kleine minder heid 'bleef confessioneel. Bc afscheiding van 1834 De Afscheiding van 1834, welke zich langzamerhand in het gehele land uitbreidde, vond op den duur ook volgelingen te Zierikzee. Zij keerden de „Staatskerk" de rug toe en zochten hun zielevoedsel te Nieu- werkerk, waar o.l.v. Dirk van Fa- rowé reeds in 1836 bijeenkomsten ge houden werden van afgescheidenen. Ook werd er wel gezelschap gehou den bij bakker de Braai. Toen het aantal Afgescheidenen te Zierikzee wat groter werd, kwamen zij in vei-schillende huizen bijeen zo als bij Bartel de Vlieger op de Kar- nemelksvaart en bij Martinus Brieve op de Vijfhoek. Op 14 aug. 1841 werd de Koning per rekwest verzocht om als Chr. Afgescheiden Gemeente te mogen worden erkend. Dit rekwest was on dertekend door ouderling A. C. But, diaken D. de Vos en namens de le den door M. Brieve, B. de Vlieger, J. van der Werff Cz., P. van der Stel, W. van Schelven, H. van Driel en B. Kaan. Bij Kon. Besluit d.d. 25 nov. 1841 werd. de erkenning verleend. In dat zelfde jaar was ook een kerkje in de Meelstraat in gebruik genomen. Van 1841-1842 heeft de bekende „voorloper der Afscheiding", oefe naar Johan Willem Vijgeboom, de gemeente door zijn woord gesticht. Nadat Vijgeboom naar Bunscho ten vertrokken was, kwam pas op 21 nov. 1852 de eerste predikant, Albert Frederi'k Kok, die toen als kandidaat beroepbaar was. Hij was in 1828 te Dwingelo geboren als zoon van de latere ds. F. A. Kok, die destijds vele predikanten heeft opgeleid. Hij was een kleinzoon van de alom in Drente bekende voortrekker der Afschei ding, Meister Albert. In 1860 vertrok hij naar Dedemsvaart en in 1865 naar Dokkum, alwaar hij in 1874 reeds is overleden. Op 13 april 1862 deed ds. Harm Albert Jonkman (geboren in 1826, eveneens te Dwingelo) zijn intrede. Sinds 1850 had hij de Afgescheiden gemeenten van Westerbork, Wou- brugge, Herwijnen en Giessehdam gediend; in 1865 vertrok hij naar Kruiningen. Later diende hij nog de Chr. Ger. Kerken van Oud-Beijer- land, Hellevoetsluis en Noordeloos. Hij was een van de predikanten, die in 1892 niet met de vereniging tot Geref. Kerken meeging en zich met de gemeente Noordeloos voegde bij de voortgezette Chr. Ger. Kerk. In 1896 verkreeg hij emeritaat en over leed in 1898. Zijn opvolger was ds. Klaas Kreu- len. Geboren in 1833, werd hij in 1861 predikant van de Afgescheiden Gemeente te Putten en in 1864 te Giessendam. Op 19 aug. 1866 deed hij te Zierikzee zijn intrede. In 1869 zag dc kerkeraad zich he laas genoodzaakt hem uit zijn ambt te ontzetten. Daarna werd hij voor ganger van de Chr. Ger. Kerk te Wisservkerke op Noord-Beveland. Deze gemeente had zich onttrokken aan het verband en aangesloten bij de Kruisgemeenten rondom ds. C. van den Oever. In 1874 keerde de gemeente weer terug naar de Chr. Ger. Kerk. Ds. Kreulen werd later weer tot de Chr. Ger. Kerk toegelaten en was toen van 1887-1889 tijdelijk voorgan ger van de Chr. Ger. Kerk te Nieuw- leusen. Zijn verzoeken om herstel in het ambt, gericht aan verschillende synodes, werden echter afgewezen. In 1889 nam hij een beroep aan van een vrije gemeente te Kalamazoo (Michigan) U.S.A.). Onder hem sloot deze gemeente zich aan bij de Chr. Reformed Church; verdei* diende hij nog gemeenten van die kerk te Zee land en Noordeloos (beide in Michi gan). In 1900 verkreeg hij emeritaat en overleed 15 juni 1901, na door een tram te zijn overreden. Nog in 1869 kwam ds. Johannes Hessels Wiersma (geb. 1843; overl. 1925), tot de gemeente ov^-r vanuit Amersfoort. In 1873 vertrok hij naar 's-Hertogenbosch. In 1883 ging hij over tot de Ned. Herv. Kerk, waar hij nog gemeenten diende te Ben schop, Rheden en Amsterdam. Ds. Wessels Van langere duur was het verblijf van ds. Philippus Johannes Wessels «geb. 28 okt. 1839 te Tholen). die als kandidaat een beroep aannam en op 26 okt. 1873 door ds. Siemense van Oosterland werd bevestigd. Niettegenstaande hij in de loop der jaren ontelbare beroepen ontving, bleef hij de gemeente Zierikzee steeds trouw. Op 5 febr. 1903 is hij daar overleden. Tijdens de ambtspe riode van ds. Wessels vonden be langrijke gebeurtenissen op het Zie rikzeese kerkelijke erf plaats. In 1879 werd de Evangelisatiever eniging „Toevlucht" (opgericht door orthodoxe hervormden) omgezet in een Chr. Ger. Kerk afd. Sint-Do- musstraat, ondanks het fc-it dat er al eert Chr. Ger. Kerk in de Meelstraat was. Uiteraard was de verhouding tussen beide gemeenten wat stroef. Toen in 1892 de vereniging plaats had tussen de Chr. Ger. Kerk en de Dolerende Kerken tot Ger. Kerken, sloot de gemeente in de Sint-Domus- straat zich ihierbij aan en werd dus Gereformeerde Kerk. Haar predi kant in die tijd was ds. Mattheus Keulemans (van 1889-1895), vóór 1869 predikant bij de Kruisgemeen ten. Voordien was zij bediend door ds. K. B. van Diemen van 1879-1882 en ds. J. A. Goedbloed van 1883-1889. De Chr. Ger. Kerk De gemeente in. de Meelstraat on der ds. Wessels echter besloot na Ds. Jacobus Wisse predikant van de Chr. Geref. Kerk te Zierikzee van 1906-1920. ernstig overleg dit voorbeeld niet te volgen, maar als Chr. Ger. Kerk te blijven voortleven. Slechts enkele leden gingen daarna over tot de Ger. Kerk. De gemeente zocht daarop contact met anderen, die eveneens Chr. Gereformeerd wilden blijven. Na het overlijden van ds. Wessels was de gemeente 3 jaren vacant. Op 27 mei 1906 deed ds. Jacobus Wisse Cz., gekomen van Den Haag, zijn intx-ede. Geboren op 9 april 1843 te Oostkapelle op Walcheren, werd hij in 1873 predikant van de Chr. Ger. Kerk te Dordrecht, in 1875 te Slie- drecht en in 1879 te Den Haag. Hier wenste hij zich in 1892 niet bij de vereniging aan te sluiten; hij beleg de toen kerkdiensten in het gebouw „Diligentia" en zette zo de Chr. Ger. Kerk te Den Haag voort. Later werd er een kerkje in de Snoekstraat ge bouwd. Ds. Wisse was reeds sinds de eer ste synode in 1893 samen met ds. van Lingen, belast met de predikanten opleiding. Nadat hem in 1920 emeri taat was verleend, overleed hij op 21 aug. 1921. Schip in nood ROTTERDAM, 19-1. Drie schepen zijn thans in de nabijheid van het in ncod verkerende Nederlandse schip Ocean Sprinter (1239 ton). Zij waren gereed om bij het aanbreken van de dag, tussen elf en twaalf uur Neder landse tijd de bemanning van de Ocean Sprinter over te nemen. Het valt thans niet te zeggen of kapitein Selieveld nog zal pogen op eigen kracht St. Johns op New Foundland te bereiken. Zo is de si tuatie rond het geteisterde twintig graden slagzij makende koolschip Ocean Sprinter, dat woensdag tij- T.V.-RECLAME VOOR GEMEENTE EMMELOORD, 19-1. De ge- mete Noordoostpolder is de eerste gemeente in Nederland die TV-rec\ame wil gaan in voeren. Het gemeentebestuur is er van overtuigd, dat de polder, die zesentwintig jaar geleden drooggevallen is een belangrijke rol kan spelen in de discussie rondom de ruim telijke ordening in ons land. In die ruimtelijke orcleniug kan de Noordoostpolder zelfs een belangrijke plaats gaan inne men, vinden burgemeester en wethouders. Men vindt, dat behalve de overheid, de gehele Nederlandse bevolking gewe zen moet worden op de moge lijkheden die de meest modern geoutilleerde polder heeft te bieden. In Emmeloord, de hoofdplaats van de 32000 zie len tellende gemeente, garan deert men ruimte. Men gaat er zelfs verderMen garandeert goed en prettig wonen, goed en prettig werken en goed en prettig leven. dens een storm een gat in de romp opl'iep. De zestien mannen aan boord weten met pompen het binnen stromende water voor te hlijven. De drie schepen zijn: het Neder landse schip Falcon1 Reefer, de kotter Absecon van de Amerikaanse kust wacht (met o.m. pompen aan boord) eri het Britse schip Tame Rac. Twee andere schepen die de afgelopen da gen bij de Ocean Sprinter zijn ge bleven, de American Racer en de Black Falcon hebben inmiddels hun. koers vervolgd. Scheepvaartberichten Ameland, 18-1 85 m. n.w. Azoren naar Curagao. Acmea, 18-1 Cardon naar Miranda. Esso Rotterdam, 18-1 60 m. z.z.w. Comores naar Bahrain. Gulf Swede, 18-1 290 m. z.w. Colom bo naar Whangarei. Ganymedes, 18-1 te Callao. Korenia, 19-1 te Singapore. Koratia, 18-1 30 m. n. ten w. Muscat* naar Durban. Kara, 17-1 120 m. w.n.w. Acapulco naar Curasao. Tara, 17-1 85 m. n.o. Recife naar Santos. Vlieland, 17-1 180 m. n.n.o. Saba naar Curagao. Zafra, 18-1 van Essider naar Sta- vanger. Biimentanker overvaren ROTTERDAM, 18-1. Het Liberi aanse vrachtschip Oriental Challen ge (12.239 ton) is donderdagavond even over half tien bij de Berghaven in Hoek van Holland in aanvaring gekomen met de binnentanker Shell 50. Voor zover bekend hebben vaar tuigen van de Rijkshavendienst en Loodswezen zes van de zeven opva renden van de binnentanker aan boord genomen. Een van hen wordt nog vermist. ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 24 januari a.s. wordt in Mondragon" een vergadering ge houden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Het woord zal worden ge voerd door de heer J. Bekx van de firma Hermes Co. te 's-Graven- hage, die zal spreken over het on derwerp: „Gezonde voeding in een gezond lichaam." Wedstrijden om het Kring-Keurturnkampioenschap De gymnastiekafdeling van de sportvereniging Deltasport organi seert op zaterdagmiddag 27 januari a.s. in de gymzaal in Malta te Zie rikzee de Zeeuwse meisjes-kampi oenschappen turnen. De wedstrijden vangen aan om 15.00 uur. Het gaat hierbij voor de meisjes om het Kring-keurturnkam- pioenschap. De wedstrijden worden door Deltasport georganiseerd in sa menwerking met de Zeeuws-Bra bantse-Turnkring van het K.N.G.V. en omvatten oefeningen aan de brug, balk, vrije oefeningen en paard- sprong. De deelneemsters komen uit Bergen op Zoom, Souburg, Goes, St. Annaland, Breda, Serooskerke en Zierikzee. De jury is samengesteld als volgt: de dames C. Dees-Franje, C. Gan- zeman-Lokerse, J. Bruggeman-Pol- fliet, C. Sturm, M. v. d. Plasse en de heren A. J. Kommers, M. Griep en C. van Weele. De wedstrijdleiding berust bij mevrouw N. Sjouken-van Vlerre. Optreden van „The Midnight Packet" in de Graanbeurs Zaterdagavond a.s. organiseert „Mad-Produktion" in de Graanbeurs alhier een dansavond met de ritme- en bluesgroep „The Midnight Pac ket" (drum, bas, guitaar en piano/ orgel). Deze groep is voor de Zierik zeese jeugd niet helemaal onbekend, wellicht door het geslaagde t.v.-op- treden en de eigen plaat van „The Midnight Packet", die ongeveer twee jaar bestaat en in die tijd met veel succes heeft gespeeld. KERKWERVE Veigadeting afdeling Z.L.M. De afdeling Kerkwerve van de Z. L.M. houdt de algemene vergadering op donderdag 25 januari a.s. in het Verenigingsgebouw. De heer mr. E. Wage zal spreken over „De land bouw nu". Door de heer J de Vlie ger zal de film „Bietentransport" worden vertoond. SEROOSKERKE Schouwse bejaarden ragen toneelspel SEROOSKERKE, 17-1. Woens- dagmiddag gaf de Serocskerkse to- neelgroep in het Dorpshuis te Se rooskerke een heropvoering van het uit drie bedrijven bestaande blijspel „Groeten uit Nice", van Dick van Maasland.' Dit stuk werd geheel be langeloos opgevoerd voor de bejaar- dert van Serooskerke, Haamstede en Renesse Het blijspel1 werd op uitstekende wijze ten itonele gebracht en door de bejaarden bijzonder gewaardeerd hetgeen bleek uit de herhaaldelijk opklinkende lachsalvo's en het da verend applaus. Mevr. L. Ever wijn-v. d. Bout dank te na afloop namens alle bejaarden de spelers en het dames-comité voor de organisatie en de prettige ont vangst. Spreekster vestigde tevens de aan dacht van, de aanwezigen op het to neel dat een grondige vernieuwing heeft ondergaan. Dank zij de goede samenwerking en de nuttige vrije tijdsbesteding van 'leden van de be jaardensociëteit, de sportvereniging en de Dorpsgemeenschap, is met een minimum aan kosten het décor en de meubilering geheel vernieuwd. Spreekster prees de goede samen werking in deze kleine gemeenschap. De leidster van de Bejaardensocië- teiit. mevr. W. Linders-Tangeman bood de spelers een blijk van waar dering aan en sloot de bijeenkomst. Gevonden voorwerpen Gevonden: een badtas inhoudende babyartikelen. Inlichtingen rayon commandant rijkspolitie Seroosker ke. N. F. O.-vergadering HAAMSTEDE. 18-1. Op de N.F.O.- vergadering van deze week heeft dc voorzitter, de heer J. P. C. Boot na dat hij een zeer pessimistisch toe- kcmutbeeld der fruitteelt had ge schetst, afscheid genomen van zijn vereniging. De tijdslimiet is verstre ken zodat een ander zijn plaats gaat innemen. Later op de avond maakte het bestuur bekend dat dit de heer J. v. d. Berge wordt. De heer V. d. Berge is fruitteler aan de Ilogezoom. Ten afscheid werd de heer Boot toegesproken door de heer C, v. d. Kreeke, vice voorzitter der afdeling Schouwen van de N.F.O. Deze schet ste de heer Boot als een door de ver eniging en ook ver daar buiten zeer gewaardeerd persoon die als waar nemend voorzitter reeds tijdens de ramp in 1953 veel werk deed voor een juiste schaderegeling der ver dronken boomgaarden. Ook in de tijd van te natte en te droge jaren was hij, als voorzitter bijzonder werkzaam. Zijn werk beloonde de vice-voorzitter met het aanbieden van een kleuren-film en dia-raamp jes. De voorzitter van Pomona en me de namens Ge Proeftuin sprekende heer J. C. de Feiter schetste de schei dende N.F.O.-voorzitter als een boei ende persoonlijkheid. Hij vergeleek het werk van de heer Boot als dat van een onbetaalde ambtenaar want overal was hij de spreekbuis der fruitkwekers om toch te trachten de ze mensen omhoog te helpen. Talrij ke uren werden besteed en vele fiets- kilometers werden afgelegd, talloze rapporten geschreven om de aan dacht ta vragen voor waterleiding, recreatie, verdroging, verdrinking en niet te vergeten om gastvrijheid te verlenen aan prominenten uit de fruitwereld. Tevens maakte de voor zitter met, talrijke lezingen in bin nen- en buitenland enorm veel re clame voor de Westhoek waaruit weer bleek dat hij bijzonder begaafd en veelzijdig is. „Voor al datgene danken Pomona en de Proeftuin U hartelijk. Uw afscheid betekent een gemis voor de vereniging." De onderafdeling der Z.H.E. sprak, via haar voorzitter de heer L. Leeu- we mede dankwoorden omdat de heer Boot een steentje had bijgedra gen tot het veilingwezen. De hoofdassistent van het R.T.C. de heer J. A. v. d. Weel bracht na mens zijn chef, de Rijks Tuinbouw Consulent Ir. L. Vellekoop de schei dende voorzitter dank voor de ma nier waarop hij in deze periode de N.F.O. had voorgestaan. Een goede voorzitter Het was de algemeen secretaris der N.F.O., de heer ir. A. Groot dde de heer Boot. dankte voor alles wat hij in deze afdeling op zo doeltreffende manier deed. Hij had de meeste hoogte- en dieptepunten der afdelin gen van nabij mee gemaakt en daar uit was gebleken wat in dergelijke problemen een goede voorzitter be tekent. „Uw leven was dienen", be sloot de heer Groot zijn dankwoor den. Tot slot dankte de heer C. J. Boot als voorzitter van het Corso-Comité Westerschouwen de N.F.O.-voorzit ter voor zijn deel, zowel in vereni gingsverband als persoonlijk voor het werk aan de véle corso-praal wagens. De heer Boot dankte allen bijzon der voor de gesproken woorden en hoopte dat het de vereniging goed mag gaan. In het bestuur werd gekozen de. heer D. Braai. De heer J. Jonker werd herkozen. Tot slot hield Ir. Groot een lezing over „De Nederlandse fruitkweker en de E.E.G.". Hierin werd duidelijk gesteld dat Nederland concurrentie ondervindt van de Fransen doch dat er besdist, nu er nog zo veel afzet gebieden in Duitsland en in Enge land te vinden zijn. betere tijden ko men. Cijfermateriaal toonde duidelijk dat de import van zuidvruchten in de laatste jaren niet onrustbarend >is gestegen, Na afloop van de lezing werden di verse vragen, door Ir. Groot beant woord. BURGH Ruiter-Cross in de duinen We meiken er nu reeds op attent dat de landelijke rijvereniging „De Schouwse Ruiters" uit Dreischor een ruiter-cross organiseert, die gehou den zal worden op zaterdag 3 febru ari. Het grote treffen, waarvoor reeds veel rijverenigingen hun deel name hebben toegezegd wordt ge houden in de duinen van het Rijks domein en wel aan de Adr. v. d. Weijdeweg ter hoogte van de „Knie- nerieshil" en de „Watervlakte". De rit wordt deze week al uitgezet. We hopen op dit bericht later terug te komen. ZONNEMAIRE Actie „Eenmaal andermaal" De zondagsschoolkinderen alhier doen cok mee aan de actie „Eenmaal andermaal". Deze actie gaat uit van de Nederlandse Zondagsschool Vere niging en stelt zich ten doel de vee stapel te vermeerderen van het In- stituto Christao in Brazilië met 2 koeien, 6 varkens met voer voor jaar en 2000 kuikens met voer voor 4 maanden. De N.Z.V. heeft het vol ste vertrouwen dat, gezien de vorige jaren, ook deze actie zal slagen. De zondagsschool ïekent op ieders volle medewerking. NIEUWERKERK Collecte „Sonnevanck" De hier gehouden collecte voor „Sonnevanck" heeft opgebracht een bedrag van f 331,25. Een woord van erkentelijkheid voor dit mooie be drag is zeker gepast, aan de gevers en geefsters, en niet minder ook aan de collectanten: de heer en mevr. D. Heyboer en de heren Jac. Rentier Mzn. en A. J, Schietlekatte. SPORTBERICHTEN DAMMEN Zierikzee-Scuburg 6-14 De damvereniging „Zierikzee" speelde voor de competitie van de Zeeuwse Dambond haar laatste com petitiewedstrijd te Souburg. De thuis spelende vereniging bleef met 14-6 in de meerderheid. De persoonlijke uitslagen luiden: P. A. Allaart-J. L. Smalheer 1-1; J. de Pagter-C. Verton 2-0; P. van Soe- len-A. Wesdorp 2-0; F. van Dixhoorn -J .Huigens 1-1; J. Brasser-C. P. Flikweert 1-1; P. Schunselaar-J. M. Kostense 2-0; J. van Eenennaam- P. C. Verpoorten 2-0; J. Passeniex*- J. Folmer 1-1; M. Marijs-M. de Wild 2-0; J. C. Sinke-K. B. Hogerland 0-2. BILJARTEN Hoofd en Extra klasse libre Schcuwen-Duiveland Heden (vrijdag)avond wordt in ho tel Graaf Floris V te Brouwershaven een aanvang gemaakt met het toer nooi hoofd-, en extra-klasse libre om de kampioenstitel van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. Aan het toernooi, dat zondag zal worden afgesloten, zal worden deel genomen door W. Kramer, L. Koster en C. de Hooge, allen VOG, Zierik zee; A. Vijverberg, DOS, Ouwerkerk en J. F .A. Berrevoets, B.V. Renesse in de hoofdklasse en P. D. Vijver- bex*g, DOS, Ouwerkerk en F. C. Han- se, Concordia, Zierikzee in de extra klasse libx*e. De hoofd'klassespelers zullen 250 caramboles moeten spe len, terwijl de extra klasse spelers 350 caramboles moeten spelen Piloot omgekomen DEN HAAG, 18-1. Een Nederland se straaljager van de vliegbasis Twenthe is boven Duits grondgebied geëxplodeerd. De vliegex*. de 22-jari- ge ongehuwde tweede luitenant P. Hofstra uit Franeker, is omgekomen. Om ongeveer kwart voor één don derdagmiddag dèed zie in de buurt van Paderborn het ongeluk voor. Brokstukken van het vliegtuig, een RF 104 G-Starfighter, werden over een groot gebied vex'spreid aange troffen. K.W.J. begint „culturele revolutie" DEN HAAG, 18-1. De Katholieke Werkende Jongeren (K.W.J.) is een culturele revolutie begonnen. Het is een wereld-wijd-aktie, zoals die jaarlijks sedert 1955 wordt gevoerd met dit vei-schil, dat het nu niet in de eerste plaats gaat om het bijeen brengen van financiën voor de uit zending van jonge mensen naar en voor projecten in ontwikkelingslan den, maar om een mentale omwen teling. Daarbij wordt vanuit een Ne- dex*landse gedachtenwereld overge stapt naar het denken in wei*eldver- band. Om de culturele i*evolutie te helpen slagen heeft de K.W.J. een pocketboekje uitgegeven, dat in op dracht werd geschi-even door Piet Reckman. 'De utgave ki*eeg als titel „Het blauwe boekje", waarvan de minister voor ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, het eerste exem- paar kocht. Ned. Spoorwegen: Zuinig met licht UTREOHT, 19-1. De Nederlandse Spoorwegen geven jaarlijks drie miljoen gulden uit aan sti'oomkosten voor verlichtingsdoeleinden. De dienst exploitatie van N.S. heeft het pei'soneel gevraagd, niet onnodig licht te laten bx*anden. Als d ebin- nen- en buitenveidichting per dag één uur minder zouden branden, zou dat N.S. jaaidijks 'drie ton besparen. In Luxemburg is donderdag een .Europees comité voor het weten schappelijk onderzoek naar de heer schappij van het geweld in de jaren 1933-1945" opgericht, dat jaaiiijks een internationaal symposion wil houden. AGENDA Vrijdag 19 januari Zierikzee Huis van Nassau (Graanbeurs), 8 uur dansavond. Idem. 8 uur aquariumvereniging He- lodea. Idem. 7.30 uur. bijeenkomst scheids rechters. Hotel De Drie Schapen, 8 uur Tot Nut en Genoegen. Brouwershaven Hotel Ringelberg, uur. IJsvereni ging 't Weelt je. Zaterdag 20 Januari Zierikzee Huis van Nassau (Graanbeurs), 8 uur „The Midnight Packet". Maandag 22 januari Zierikzee Mondragon. 8 uur, Philatelica. Huis van Nassau, 7.30 uux\ voorlich tingsavond C.A.V. over bestrijdings middelen. Openb. 'lagei-e school (ing. L. St. Jan straat), 8 uur, verkeerscursus. Concertzaal, 8 uur, Het Groot Lirn- bui-gs Toneel (Z.V.U.). Dinsdag 23 januari Zierikzee Huis van Nassau (koffiekamer), 8 uur: Partij v. d. Arbeid. Lutherse kerk. 8 uur, Oeo, Werk groep Schouwen-Duiveland: gebeds dienst voor de eenheid der Christe nen. Woensdag 24 januari Zierikzee Concertzaal, 7.30 uur. familie-avond C.B.T.B. Ned. Herv. verenigingsgebouw. 2.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. Mondragon (bovenzaal1), 2.15 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwen Bond. Donderdag 25 januari Zierikzee Stadhuis. 4 uur, vergadering Beatrix- school. Deze week „life"-verhaal gehoord van zeeman, die alles weet over tor nado's in het Caraibische gebied. Eerste gebod voor de zeeman met betrekking tot die wervelende en. alles vernielende lieverdjes: „blijf uit de buurt". De Amerikanen geven deze tornado's zoete meisjesnamen maar dat heeft niets met het karak ter te maken, maar om die wervel winden beter te kunnen aanduiden want soms zijn er verschillende ac tief. Vaak gaat een periode van para dijselijk weer aan die stormen voor af. Cumuluswolkjes aan de kim, een zacht kabbelend zeetje, een verruk kelijk temperatuurtje, maar dan be gint met één van de (vele) eilandjes in dit gebied als kern, een depres sieve luchtcirculatie te ontstaan, die nogal eens (maar niet altijd) 'zich ontwikkelt tot een tornado, waarin windsnelheden kunnen voorkomen tot 200 zeemijl (1,8 km.)~per uur. Een verschrikking als zo'n bulderbas „het land inloopt", al is men er hier en daar wel op voorbereid. Het waar schuwingssysteem is geraffineerd en lijkt het erg dol ie worden, dan wordt dc gehele kustbevolking ge- evakueerd. Het schip dat tóch in zo'n razend gebied terechtkomt, is in een mum van tijd al zijn verf kwijt. Dat stormt er „gewoon" af. Aan gebruik van reddingsmiddelen valt niet te denken. Vandaar liet: „blijf uit de buurt". Van Jac. Gazenbeek gelezen: Langs eenzame paden", een boek niet louter vol met (fraaie) verhalen over plantjes en vogeltjes, maar doorspekt met gesprekken van oude mensen, die - in dit geval zeer ka rakteristieke brokjes Nederland (Veluwe o.a.) in veel vroeger tijd hebben gekend., of er destijds hun ouders over hebben horen vertellen Brassend, stropend en moordend ging eens een man door de eenzame delen van de Veluwe, een stropende en schennende raddraaier waar een ieder bang voor ivas. Maar eens op een stormachtige avond, met enkele gezellen, op zijn paard terugkerend naar zijn hut ontdekt hij een schim, die hij achtervolgt. Zijn maats gaan er in paniek vandoor, maar hij niet. Iedere keer echter wijkt de schim verder achteruit en blijft onbereik baar. Op een gegeven moment rijdt de woesteling met zijn ros in een moeras en komt met zijn rijdier door verstikkmg om het leven. Heel veel later werden bij ontginningen de resten van een paard en. een mens gevonden. En de stokoude Petrus de Ziener voorspelde vele tientallen ja ren geleden, dat. ,,rond zestig" zuid west Nederland zou worden getrof fen door een reusachtige watervloed. Ja, die Veluwe is (en blijfteen ge heimzinnig landje. Tien minuten t.v. gezienToen waren juist dc studenten uit Kieiv (reportage Milo Anstad) aan het woord. De mannen wilden zich opti- maal verdienstelijk maken in de in dustrie en de meisjes wilden hard studeren. Zij wilden xuel alles offe ren voor hun vaderland. Dat is goed en edel, maar dal die jongens nu nooit eens mooi op reis willen en de meisjes bijvoorbeeld nooit eens he vig willen verstrikt xoorden i?1 een amoureus avontuur. Dat snap je toch gewoon niet. Maar ze willen het niet hoor. ik heb het zelf gehoord en ge zien. Studerenhard werken en later stevig bijdragen tot de verdere glo rieuze opbouw van het socialistische vaderland. Waar blijven we met onze democratie. SCHIEREILANDMAN. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2