Sch.-Duivelandse kunstmesthandelaren belegden bijeenkomst Ernstige overstromingen in zuid-Duitsland Catastrophale tocht met boot Sneeuw in Israël Gymnasiast schoot op leraren Engelse regering zet mes diep in de uitgaven Voorzitter N.F.O. Schouwen schetst somber beeld van fruitteelt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 januari 1968 Nr. 19929 Schijnwerper op hcmebtiitgsproblciiicii Chirurg bij ile buoiu Geheel nieuwe systemen past de Hamhurgse plantsoenendienst sinds enige tijd toe, om de haar toevertrouwde bomen en struiken gezond te houden. Oude bomen zoals de 250 jaar oude eik op onze foto aan de Buiten-Alster in Hamburg of de 800-jarige linde op een begraafplaats in Bremen worden regelmatig door een boomchirurg behandeld. Meester in daze kunst ts Michael Maurer (zie foto). Er bestaan verschillende methoden, ziekelijke of gewonde bomen in leven te houden. Bij kleine verwondingen worden de randen schoon gesneden en gedesinfecteerd. Is de laag tussen hout en schors van de stam in staat te regenereren, dan verwekt men in het voorjaar woe keringen, die zulke wonden op natuurlijke wijze sluiten. Is de stam echter door breuk of rotting reeds gedeeltelijk uitgehold, dan brengt alleen nog een cementvulling uitkomst. Kostbare boomveteranen krijgen daarbij nog een steuncorset van ijzeren stangen. Bovendien wordt de algemene toestand van de patiëntdoor verschillende soorten, de groei bevorderende „wond- zalven" verbeterd. ZIERIKZEE, 15-1. Nieuwe tijden vergen een nieuwe aanpak. Dit moet wel de leidende gedachtengang ge weest zijn voor de kunstmesthandela ren op Schouwen-Duiveland. De fir ma's: Barendrecht te Dreischor, Gebr. Landegent te Haamstede, Van der Weele Zn. te Brouwershaven en „Vulcaan" te Zonnemaire hebben - uitgaande van de noodzaak die er bestaat aan hun afnemers service te verlenen in de ruimste zin des woord» - het initiatief genomen tot het organiseren van een grote ge meenschappelijke voorlichtingsavond over het verbruik van mengmest'stof- fen. Zij vonden de Verenigde Kunst- mestfabrieken Mekog-Albatros N.V. bereid aan deze opzet medewerking te verlenen. Zn het Huis vam Nassau vond een belangwekkende voorlichtingsavond plaats, Voor een geheel bezette zaal die met aandacht de inleidingen volgde, schetste allereerst ir. W. v. Benten, Hoofd van de Landbouwkun dige afdeling van bovengenoemde N.V., de wereldwijde betekenis die kunstmest heeft voor de voedselvoor ziening van de st'eeds groeiende we reldbevolking. In het eigen land is het kunstmest- gebruik b.v. alleen van stikstof ge stegen van ca. 30.000 ton zuivere stikstof in 1925 tot 330.000 ton zui vere stikstof in 1967. De opbrengsten van de voornaamste landbouwgewas sen nam in diezelfde periode toe met ca. 150-280 Het kuqstmestver- bruik in de wereld blijkt nog enorm uiteen te lopen. In Afrika bedraagt dit 3 kg plantenvoedende stoffen per ha tegen in ons land ca. 244 kg per ha. Geen wonder dat in het verband van de internationale hulpverlening alle krachten worden ingespannen om de bemesting in het bijzonder in onderontwikkelde gebieden omhoog te brengen. Hiertoe zijn in een betrekkelijk kort tijdsbestek meer dan 100.000 de- monstratievelden over de gehele we reld aangelegd. Meer opbrengsten van 50 °/o traden hierbij in de mees te gevallen op. Belangwekkend in dit verband was zijn opmerking dat een knelpunt in onderontwikkelde gebieden nog veelal bestaat uit een totaal gebrek aan goede organen voor transport en distributie van kunstmeststoffen. Met name was hem dit persoonlijk bij veel bezoeken gebleken. Voorts bracht hij nog eens onder de aandacht de technische ont wikkelingen die zich bij de produk- tie van kunstmeststoffen in de loop van de tijden hebben voorgedaan. Korrelvormige meststoffen Van poedervormige produkten is men thans allerwegen bezig over te schakelen op de produktie van kor relvormige meststoffen, een streven waarin Nederland al jarenlang is voorgegaan. De jongste ontwikkeling is die naar meststoffen met hoge ge haltes aan plantenvoedende materia len, waardoor zowel op transport- als verpakkings- en uitstrooikosten gro te besparingen kunnen worden ver kregen. Het ziet er naar uit volgens spreker dat zeker in Nederland voor alsnog deze meststoffen voor de boei en tuinder het meest economisch in het verbruik zullen blijken te zijn. Tenslotte wees hij erop dat men bij Mekog en Albatros zich' alle moeite getroost om thans meststoffen te ma ken die een perfecte strooibaarheid verzekeren, eveneens gepaard aan een zeer constante kwaliteit. Schouwen-Duiveland Na het belichten van deze mon diale aspekten ging de tweede spre ker van de avond, de heer v. d. Bo- gert, nader in op bemestingsvraag stukken voor heit eiland Schouwen- Duiveland. Na nog eens gewezen te hebben op de noodzaak de arbeids- produktiviteit in land- en tuinbouw te verhogen, hetgeen slechts geschie den kan d.m.v. vergaande mechani satie, moet bijzonder veel aandacht geschonken worden aan het behou den van een goede structuur van de Bedoeinen krijgen geweren terug TEL AVIV, 17-1. De Israëliërs hebben de Bedoeinen ten zuiden van de strook van Gaza hun geweren te ruggegeven, zo hebben militairen dinsdag meegedeeld. De wapens waar deze woestijnnomaden zeer trots op zijn en die het symbool van hun vrijheid vormen, waren hen tij dens de zesdaagse oorlog in juni af genomen. Het dragen van wapens is een eeuwenoude gewoonte van de Bedoeinen. Zij hadden gezegd hun geweren nodig te hebben ter hand having van de „wet van de woes tijn". NIEUW DELHI, 17-1. 32 Pakista- nen zijn van honger en dorst omge komen doordat hun vaartuig in de Zee van Oman motorpech kreeg. De boot, die met 135 passagiers klan- destien was vertrokken naar Dubai aan de Perzische golf waar men werk hoopte te vinden, heeft twee weken rondgedreven. De voorraad voedsel en drinkwater was op een week berekend. Op 21 december is men uit Karatsji vetrokken, zoge naamd om te vissen. Onder de pas sagiers waren verscheidene vrouwen en kinderen. Smokkelen schijnt het echte doel van de tocht te zijn ge weest. Het vaartuig strandde tenslotte vorige week in een afgelegen kreek aan de Golf van Katsj in de Indiase staat Goejarat. Kort na de stranding bezweken 22 passagiers. Tien ande ren stierven voordat er hulp was gehaald. Volgens een in Nieuw Delhi ont vangen verslag worden 40 passa giers in ziekenhuizen verpleegd. bouwvoor alsmede aan een behoor lijke voorziening met organische stoffen. In dit verband adviseerde hij nog eens met klem om toch niet al te vrceg in het voorjaar met zware ma chines over het land te gaan rijden maar te wachten tot de grond dit werkelijk hebben kan. Vervolgens wees hij op de nood zaak om de hakvruchten vooral van een ruime bemesting met stikstof, fosfor en kali te voorzien. Bij de na- teelt van granen kan men dan wat zuiniger zijn met de kunstmestzak. Op deze wijze wordt bereikt dat die gewassen tot topopbrengsten kunnen komen. Na de pauze werden er door de aanwezigen een groot aantal interes sante vragen gesteld die worden be antwoord door een forum bestaande Verslag vierde kwartaal ZIERIKZEE, 17-1. Verschenen is het verslag over het vierde kwartaal 1967 van de N.V. Waterleiding Mij Schouwen-Duiveland. „Voor de maatschappij als zodanig was het belangrijkste in dit kwartaal het door de vergadering van aan deelhouders van 21 december geno men principebesluit tot fusie met de N.V. Waterleidingmaatschappij „Midden-Zeeland" onder voorwaar de dat o.a. uniforme tarieven voor beide bedrijven zullen gelden. Een eerste bespreking tussen de legaties uit de besturen van de beide N.V.'s vond plaats. Vooreerst zal een technische en administratieve inte gratie tot stand worden gebracht. De watergeldadministratie gaat in de loop van 1968 samen met die van de W.M.Z. per computer geschieden. De meteropname wordt dan tot 1 ma^l per jaar en de incasso tot 2 maal per jaar teruggebracht. Ook in ihet vierde kwartaal nam de opgepompte hoeveelheid water aan zienlijk toe, nl. met bijna 10 pet. t.o. v. het overeenkomstige kwartaal van 1966. Over het gehele jaar was de toename t.o.v. 1966 met 113807 nv\ tot 1.277.534 nv5. eveneens bijna 10 pet., t.w. 9,8 pet. tegen verleden jaar 9,4 pet. Hier staat een toename van het totale aantal aansluitingen per ultimo december van ca. 350 stuks tegenover. Het sterk gestegen ver bruik in december is mede toe te schrijven aan de bewoning van weekendhuisjes e.d. in de kerstva kantie. Uitbreiding filterinstallatie De filterinstallatie werd opnieuw uitgebreid door het ombouwen van een tweede nafilterbak. Deze werd in december in gebruik genomen. De LONDEN, 17-1. Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft dinsdag In het Lagerhuis een aantal bezui nigingsmaatregelen aangekondigd, waarmee de voorgenomen overheids uitgaven in 1968-'69 met driehonderd miljoen pond «sterling worden ver minderd en inkomsten van 25 mil joen pond worden verkregen uit bij dragen voor de gezondheidszorg. In het volgende jaar zullen de vermin deringen 416 miljoen pond uitmaken en zal eenzelfde bedrag voor gezond heidszorg werden ontvangen. De herziening van inkomsten en uitgaven maakt volgens de premier slechts een gedeelte uit van het doorlopende proces dat het financi ële en het economische beleid de komende twee jaar zal beheersen. Er zullen ook andere maatregelen - be- grofcingsbesluiten - nodig zijn; maat regelen met een zuiver financieel karakter kunnen op zichzelf het vraagstuk van de Britse betalings balans niet tot een oplossing bren gen. Op de wisselmarkt in New York reageerde het pond sterling slechts weinig, maar volgens de handelaren kunnen de maatregelen het vertrou wen in het pond gedeeltelijk herstel len. Zij merkten op dat de annule- TEL AVIV, 17-1. De wegen in Op- per-Galiiea zijn onbruikbaar gewor den door een sneeuwlaag van een meter dikte. Op bepaalde plaatsen is de elektriciteit uitgevallen en zijn de telefoonverbindingen gestoord. Er is gebrek aan brood en melk. Maan dag heeft een 'rabbijn tien kilometer door de sneeuw gelopen om een hu welijk te sluiten in een geïsoleerde kibboetz. Bandieten vochten met militairen ACAPULCO, 17-1. Bij een veldslag die meer dan vijftien uur lang heeft gewoed tussen een bende bandieten en militairen die hen op de hielen zaten, zijn dinsdag in de omgeving van Acapulco (Mexico) 23 personen gedood en drie gewond. Van de ben de, die de streek al enige tijd terro riseert, staat onder leiding van een zekere Vasquez. Op 30 december vie len bij een dergelijk gevecht vier doden. Het detachement infanterie, dat deze keer opdracht had gekregen de bende tot elke prijs gevangen te ne men, werd bij de ingang van een dorp met schoten verwelkomd, waarop een fel gevecht uitbrak. Vasquez moest twintig van zijn man nen op het slagveld achterlaten. Drie soldaten werden gedood en drie gewond. uit. naast de beide inleiders, de he ren Kooiman, direkteur lagere land bouwschool te Zierikzee. Zwart, be- drijfsvoorlichter R.L.V.D. te Zierik- zee, Meeuwse, specialist bodem en bemesting R.T.V.D. te Goes, Fride- richs, landbouwer en Landegent, kunstmesthandelaar. onder leiding van de heer J. Edelkoort te Wage- ningen. hoofd afdeling verkoop bin nenland Albatros Superfosfaatfabrie- ken N.V. De vragenstellers zullen daarbij goed aan hun trekken zijn gekomen, want dit veelzijdig samen gestelde forum was in staat de vra gen van verschillende aspekten uit te beantwoorden. Onder dankzegging aan de toe hoorders, inleiders en leden van het forum besloot de nestor onder de or ganiserende handelaren, de heer v. d. Weele Sr. te Brouwershaven deze uitstekend geslaagde avond. 1967 Waterleiding Mij. derde volgt deze winter. Het aan brengen van verlichting in het fil tergebouw werd opgedragen, teza men met het uitbreiden en wij2igen van de elektrische installatie in het machinegebouw, nodig voor de vol ledige automatisering van het pomp- bedrijf en de toekomstige uitbrei dingen. De waterstanden bij het pompstation kwamen door de veel geringere regenval in 1967 op een iets lager niveau. De leidingstrook door de duinen naar de putten bij het vliegveld werd waar nodig op nieuw tegen verstuiving vastgelegd. De officiële opening van de nieu we 'bedrijfsgebouwen aan het Janne- wekken geschiedde op 20 oktober door de Commissaris der Koningin in het bijzijn van een aantal geno digden. De tweede oplevering vond in december plaats, ook die van het gerestaureerde oude kantoorpand. In totaal is aan subsidies voor deze restauratie en aan bijdragen voor zoutschade op f 98.000 te rekenen. Het aantal reparaties aan hoofd leidingen was met 15 stuks wat gro ter dan de laatste tijd het geval was. Enige gevallen van corrosie open baarden zich wat aanleiding gaf tot vernieuwing van leidingen te Brui- nisse in de Molenstraat, Post- en Weststraat. Ook in Brouwershaven werden oude gietijzeren buizen ver vangen en wel in de Jacob Cats- straat, mede i.v.m. leidingaanleg in het aangrenzende uitbreidingsplan voor woningbouw. Het aantal nog niet van een watermeter voorziene percelen werd teruggebracht tot 75 stuks, ongerekend het complex v.m. noodwoningen te Bruinisse. Op dracht tot heraansluiting van dit complex werd aan het einde van 1967 ontvangen". ring van de Britse bestelLing van vijftig jachtbommenwerpers van het type F-lll voor de Amerikaanse be talingsbalans een verlies betekent van ongeveer vierhonderd miljoen dollar en dat dit van invloed kan zijn op de koers van de dollar. Blaiberg zag zijn dochter KAAPSTAD, 17-1. Dr. Philip Blaiberg, de Zuidafrikaanse tandarts die sinds begin januari leeft met het hart van een ander, heeft voor het eerst sinds zes maanden zijn 20-jari- ge dochter Jill gezien Het meisje was de dag tevoren uit Israël teruggekeerd, waar zij He breeuws studeert. Vader en dochter waren door het weerzien zeer ont roerd. De gebruikelijke maatregelen om de herstellende patiënt zoveel mo gelijk tegen infectie te beschermen, waren ditmaal nog strenger omdat Jill een pijnlijke keel had. Gehuld in een wit mouwschort met hand schoenen, muts en een doek voor neus en mond verscheen zij voor de ruit tussen de kamer van haar vader en een belendend vertrek. Zij vond dat 'haar vader er zeer goed uitzag. STUTTGART, 17-1. Met een uit geboord alarmpistool heeft een 19- jarige gymnasiast maandagavond in Giengen bij Heindenheim in Baden- Württemberg, twee leraren neerge schoten en zwaar gewond nadat zij gedrieën aan de zwier geweest wa ren. Volgens een mededeling van de politie waren de 30- en 31-jarige le raren met de scholier, na her en dei- uitvoerig gefeest te hebben, naar de woning van een der leraren gegaan. Daar zou de 19-jarige zijn wapen getrokken hebben en op beide man nen geschoten hebben. Een van hen kreeg een sChot in de buik, de ander drie schoten in de borst. Zij liggen beiden in het academisch ziekenhuis in Ulm. Het motief voor de daad is nog onbekend. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie Het voor zaterdag 13 januari jl. vastgestelde programma is verscho ven naar zaterdag 20 januari a.s. Zondagcompetitie Het voor zondag 14 januari jl. vastgestelde programma is verscho ven naar zondag 21 januari a.s. HAMBURG, 17-1. Overstromin gen hebben in Zuid-Duitsland reus achtige schade aangericht. In de Ne- derbeierse Donau-stad Vilshofen konden vele mensen slechts door een overhaaste vlucht uit hun woningen hun leven redden. Ook een deel van Passau werd overstroomd, nadat de Donau door een ca. 20 km. lange ijsbarrière bui ten zijn oevers was getreden. In minder dan een ,uur stonden het Stadhuisplein en de omliggende stra ten onder water. Talrijke auto's werden er door het drijfijs zwaar beschadigd. Pas in de loop van de avond kon den de angstige inwoners van de HAAMSTEDE, 16-1. „Uit de reeds verschenen jaarverslagen die betrek king hebben op de fruitteelt blijkt dat 1967 een moeilijk jaar voor de fruittelers is geweest. Een heel moei lijk jaar zelfs. Wanneer we in het ja nuarinummer van het „Zeeuws Fruittelers Blad" het gebruikelijke jaaroverzicht van „De Bevelandsc fruitoogst in 1967" bestuderen, dan zien we dat 1967 voor de appel's - bij een ongeveer gelijk aantal geoog ste kilogrammen - geldelijk nog slechter was dan het toch ook al slecht genoemde 1966". Met deze woorden begon de ope ningsrede van de voorzitter, de heer J. P. C. Boot, van de alhier gehou den jaarvergadering van de N.F.O.- afdelinig Schouwen. Berekend naai de gegevens van de veilingen Goes en Kapelle bedroeg de middenprijs f 0,30, vorig jaar f 0,37. De gegevens van de Z.H.E. zijn nog niet officieel maar aangenomen mag worden dat de middenprijs op Schouwen-Duive land weinig zal verschillen van de genoemde Zuid-Bevelandse. Voor de peren lag de middenprijs wat beter maar de perenteelt is in Schouwen maar bescheiden, misschien nauwe lijks 20 De heer Boot rekende de vergade ring voor dat bij een middenprijs van f 0,30 voor de appels en een kostprijs van f 0,40 bij bijv. 25.000 kg per hec tare een verlies geleden wordt van f 1.250.- tot f 2.500,- per ha. „Moge lijk zijn er nog enkelen onder u die door vroeg te verkopen, toen we nog dachten dat de voi-st tot een kleine oogst zou leiden, toch nog positieve resultaten bereik ten. Dat is dan een gelukwens waard", aldus de voorzitter Landelijk gezien heeft echter on geveer 60 van de bedrijven met verlies gewerkt. Op Zuid-Beveland gaat een aantal telers tot liquidatie van hun bedrijf over, waarbij onge veer 130 ha betrokken is. Alleen al de appeloogst in de gebieden van de veilingen Goes en Kapelle bracht in '67 f 2.000.000,- minder op dan het ook al slechte 1966. Stellen wc het aantal ha appelen van onze afdeling Schouwen op 20.000 kg per ha en rekenen we dan het ge middelde prijsverschil tussen '66 en '67, zoals in Zuid-Bcveland op f 0,07 dan betekent dat, dat alleen al wat twee steden herademen, toen het water geleidelijk begon te zakken. De schade is nog niet te overzien. In de zware orkaan, die maandag in noordwest-Europa minstens 40 mensenlevens eiste, is vermoedelijk de Hamburgse kotter Ellen met een bemanning van vijf koppen in de Noordzee ten noordwesten van Hel goland vergaan. Nasporingen hebben nog geen resultaat opgeleverd. AMSTERDAM. De hoofdstedelijke politie heeft de vorige nacht in een woning in Vrijzicht in Amsterdam- West achttien personen aangehou den wegens overtreding van de wet op de kansspelen. de appelen betreft dit jaar ongeveer f 300.000,- minder inkwam in de Westhoek dan in 1966, aldus de voor zitter, die concludeerde dat veïen dan ook met verlies hebben gewerkt, misschien al enkele jaren. De teeltkosten gaan echter nog steeds in stijgende lijn. „Nog zo'n jaar en velen van ons zijn financieel absoluut uitgeteld", aldus de heer Boot. De voorzitter was niet optimis tisch gestemd ten aanzien van de E. E.G:: in vijf jaar tijd is de produk tie van alleen al de Golden Delicious vertienvoudigd. In West-Europa - w.o. Frankrijk - worden straks vele jenge aanplantingen produktief. „We vragen ons dan ook angstig af wat er nog voor toekomst in de fruitteelt kan zitten". Overigens is het mogelijk om de kostprijs wat te drukken door over te schakelen op (nog) dichtere plant- systemen (bedden), waarbij mogelijk ook de zg. spurtypen - die weinig snoei behoeven, een grotere rol zullen spelen. Dit vraagt echter enorm hoge investeringen en het resultaat zal zijn: nog grotere massa's appelen op de markt. De voorzitter vroeg zich af wat te beginnen met de aanplantingen van 5x3 bijv., moeten^die - terwijl ze nog niet eens in volle produktie zijn - weer worden uitgerooid? En waar moet. het geld vandaan komen om zo'n erg duur nieuw systeem te gaan inplanten? ..Lalen we vooral niet onszelf gaan verleiden tot een onge grond optimisme maar de zaken le ren bekijken zoals ze werkelijk zijn", aldus de voorzitter. Poolvorming Om op de duur niet met onver koopbare hoeveelheden goed fruit te blijven zitten meende de heer Boot dat poolvorming - of een andere ma nier omn tot grotere aan te bieden hoeveelheden te komen - dringend gewenst is, ook al heeft het woord „pool" een tijdlang een minder pret tige klank gehad, vooral in Schou wen. Maar dan nóg zal gerekend moeten worden op lage prijzen. Slechts de telers op de allerbeste gronden en onder de meest gunstige omstandigheden voor wat betreft de produktie hebben nog toekomst. In dit verband wees de voorzatter op Advertentie HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de besla tandpasta KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.): J. H. Vlijm, Krimpen aan de Mssel; te Dussen en Hank (toez.): kand. W. Verboom, Culemborg. Aangenomen naar Steenwijker- wold (toez.): W. M. Schuijlenburg, Tjerk werd c.a. Bedankt voor Zwijndrecht (vac. G. J. Hinlzbergen): J. Bos, Luntercn Chr. Ger. Kei'ken Bedankt voor Veenendaal (vac. C. Langbroek): J. H. Velema, Apel- doorn-C. MARKTBERICHTEN U1ENVEILING MIDDEL1IARN1S De eerste week van 1968 deed de uienexport langzaamaan weer op gang komen. In totaal bedroeg de uitvoer 3709 ton, waarvan 40 pet. of 1585 ton naar west-Duitsland werd verzonden. Engeland nam 923 ton en Frankrijk 576 ton af. Afrika en West-Indië voerden nog slechts klei ne hoeveelheden in. De Benelux- partners importeerden 144 ton en de rest ging in kleine hoeveelheden. Het invallen van de dooi is direct van grote invloed geweest op de prijsontwikkeling. In Zeeland liep de middel klasse I terug van f 19,00 naar f 16,00 tot f 16,37. De grove brachten het er iets beter af, voor deze sortering was de daling onge veer f 1,00 per 100 kg., de notering was f 19,10. De drielingen hadden het minst van de prijsdaling te lij den, zij vonden een koper voor f 18,63, De picklers bleven met f 16,11 praktisch onveranderd. Een geheel ander beeld vertoonde de veiling M'iddelharnis. De middel van klasse I werd daar nog afge mijnd voor f 19,06 of praktisch ge lijk aan de vorige veiling. De grove en de dx-ielingen daarentegen waren weer aanmerkelijk lager, zij noteer den resp. f 17,00 en f 17,50, dus be neden het prijspeil van Zeeland. De picklers lagen met f 16,50 iets vaster in de markt. In St. Annaland was het aanbod 167 ton, in Middelharnis 22 ton. Een partij middel klasse II werd opgehouden. Franse opdracht voor Grontmij DE BILT, 17-1, De Grontmij te De Bilt, haar Franse dochtermaatschap pij Sauveterre en het architecten bureau Moreau. Maxwell en Duvlos te Bordeaux hebben gezamenlijk de eerste prijs gewonnen in een door de gemeente Bordeaux uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerp van een sportveldencomplex ter grootte van ca. 400 ha. Het winnen van deze prijsvraag houdt tevens in dat de combinatie thans belast is met hei volledige ontwerpen en uitvoeren van dit omvangrijke project. het feit dat de telers in Schouwen - en dan vooral de zandgronden - te maken hebben met erg ongelijksoor tige samenstellingen in de bodem. In de tijd toen er nog weinig op de be tere landbouwgronden werd geteeld ken Schouwen nog aardig meedraai en. Nu het echter om het alleruiter ste produktiebereik gaat zijn de in vloeden van deze grondfouten te on derkennen. In dit verband gezien ligt het voor de hand dat een aantal telers de laat ste jaren geheel of gedeeltelijk over schakelde naar de recreatie. Het zou toe te juichen z|jn als er in de naas te toekomst op dit gebied meer mo gelijkheden kwamen. De heer Boot meende dat dit het enige redmiddel van de telers zal zijn. ..Dat ons gemeentebestuur dit ook het vorig jaar al inzag en ons zeer terwille was met het toestaan van een bescheiden recreatiemogelijkheid in de bedrijven, is reeds een schre de op de weg naar verbetering, waar voor we de gemeente zeer erkentelijk zijn". Streep op <le kaart De voorzitter schetste verder de opkomst van de fruitteelt in de "West hoek, een moeizame ontwikkeling van vader op zoon, die uiteindelijk leidde tot een zekere welvaart. De verdiensten werden geïnvesteerd maar juist nu het slecht gaat en de betrokken ondernemers eens een stukje grond als bouwgrond zouden kunnen afstoten, (door de behoefte aan bedrijfskapitaal daartoe genood zaakt), zeggen bepaalde instanties: stop. De voorzitter achtte dit een gro te onrechtvaardigheid voor de kwe ker. De heer Boot was verder van mening dat toen het goed ging door het belastingstelsel de mogelijkheid tot reservering onmogelijk werd ge maakt. Nu het slecht gaat maakt men door een bepaalde streep op de kaart te trekken de bedrijven vrijwel waardeloos, aldus de voorzitter. Toch zal er behoefte komen aan woningen voor forensen; de kweker zou gehol pen kunnen worden zonder dat het dc overheid iets kost. Door hiervoor dc booms aards trook te nemen kun nen natuurgebieden nog meer dan voorheen kunnen worden gespaard, aldus de voorzitter, die zijn nieuw jaarsrede besloot met de wens dat de problemen naar tevredenheid zul len kunnen worden opgelost. Appelprijzen in 1967 weer verder gedaald „Nog zo'n jaar en velen zijn financieel uitgeteld" l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9