PROTEST IN MOSKOU BLIK DOOR HET WERELD S AWE MA NV Man schoot per ongeluk vrouw dood Rode Kruis-hulp voor „Hoepla" gewipt 15/16/17/18/19/20 jan.'68 tentoonstelling land-en tuinbouw- mechanisatie INGEZONDEN STUKKEN De grootmeester der tonen ZIERIKZEE8CHE NIEUWSBODE Donderdag 18 januari 1968 Nr. 19929 De rechtszaak tegen de Russische schrijvers Ginzburg en Galanskow, alsmede enige anderen, is niet alleen geëindigd met een vonnismaar ook met een opmerkelijk protest. Een protest niet zo zeer tegen de zwaarte van de vonnissen, maar fel tegen de wijze waarop. Opvallend is onder de namen van de Russische intellectuelen die het protest hebben ondertekend, vooral die van Pawel Litwinow, de klein zoon van de vroegere volkscommis saris van buitenlandse zaken uit hel hardste rode tijdperk van voor de oorlog. Dat familieleden van vroe ger veroordeelde schrijvers, zoals mevrouw Daniel, meer of minder duidelijk zich achter het protest schaarden, is haast vanzelfsprekend, zeker onder de huidige Russische omstandigheden. Maar een naam als die van de jonge Litwinow klinkt ook heden ten dage nog als een klok in de Sowjet-Unie. En hij heeft bij zijn protest rond weg gezegd dat hij een beroep deed op de buitenlandse progressieve pers - waarschijnlijk wel wetend dat ook de allerminst progressieve bladen zich meester zouden maken van het geschrift om zijn stem verder uit te dragen, ook in Rusland. Dat is het kardinale punt. Verandering Pogingen tot protest waren tot nog maar voor zeer kort vrijwel altijd tot mislukking gedoemd, ook al zag een protesteerder kans zijn bood schap naar buiten te krijgen. Wel licht dat buitenlandse zenders het bericht weer naar Rusland uitzon den, maar algemene verspreiding noch geloof waren daarvan het ge volg. Dat is veranderd, stations als de Stem van Amerika en de Russi sche uitzendingen van de B.B.C. hebben zowel een schaar luisteraars als hun vertrouwen. Litwinow weet dus dat zijn bood schap het land ingaat. En de over heid iveet dat evenzeer. Die weet bovendien dat juist daardoor het zwijgen van de eigen kranten als een kwalijk punt uitgelegd zal wor den. De machthebbers sinds Chroesjtsjev hebben juist hun popu lariteit eraan te danken dat ze de bevolking er van droordrongen, dat er een eind gemaakt werd aan de willekeur en dat eerlijke rechtsver houdingen ervoor in de plaats zool den komen. Centrale verwarming Maelstraat20, Ziarikzeo, 161.01110-3211 Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 10 jan. Jan, z. van Wil lem Adriaan Jonker en Maria Tui ten (Middenschouwen); 10 jan. Mar tina Jacoba, d. van Job Leendert Hanse en Tona Maatje Flohil (Wes- terschouwen)14 jan. Roeland Pieter Odo, z. van Leonardus Renato van 's Westeinde en Anna Irma Maria Heijens (Zierikzee); 15 jan. Marga- retha Marie-Louise, d. van Pieter Cornelis Jacobus Kotoun èn Marga- retha Neeltje Boot (Zierikzee); 16 jan. Adriaan Theodorus Cornelis Maria, z. van Constantinus Theodo rus Berdina Snepvangers en Antoi nette Jacoba Josepha Maria Hen- drikx (Zierikzee). Gehuwd. 12 jan. Cornelis Johan nes Hanse, 26 jr. (Zierikzee) en Eli zabeth Petronella van Dijke, 23- jr. (Zierikzee). Overleden. 10 jan. Maria Rachel Dijke, 83 jr., geh. gew. met Tonis Nuijens (Zierikzee); 15 jan. Clasina Grootjans, 71 jr. (Brouwershaven); 14 jan. Jan Wouter van den Doel, 63 jr. (Zierikzee), echtg. van Neeltje Jo hanna Geleijnse, eerder geh. gew. met Maria Visser. Voor 45 jaar. Gevolg Het gevolg zal waarschijnlijk niet zijn dat de veroordeelde schrijvers al te vlot begenadigd zullen worden. Maar volgende processen volgens dit procédé waarbij publiek geweerd werd, getuigen de mond gesnoerd, beklaagden uitgelachen - zullen aan zienlijk moeilijker worden. In de dictatuur gaat zich zeer sterk de invloed van de publieke opinie voelbaar maken. Waarschijn lijk zal dit de heren Brezjnew en Kosygin niet zo gelukkig maken, maar het is onvermijdelijk in de huidige tijd. GROESBEEK, 17-1. De inwoner van Groesbeek, de 30-jarige N. S. E., heeft spelenderwijs met een Flobert geweer zijn 30-jarige vrouw dood geschoten. De man, die bezig was met zijn geweer en waarschijnlijk niet wist dat dit geladen was, zei gekscherend tot zijn vrouw: ..Zal ik jou eens dood schieten?" Per onge luk ging het schot af. Het trof de vrouw in de rug, die zo ernstig ge wond werd dat zij een uur na dit tragisch ongeval overleed in het Sint Canisiusziekenhuis in Nijmegen. De officier van justitie te Arnhem heeft in samenwerking met de rijks politie te Groesbeek een intensief onderzoek ingesteld. De man is voor lopig op vrije voeten gesteld. Het gezin heeft twee kinderen van vier jaar en drie maanden oud. RENESSE. Met de dpvoering van het stuk „De rechte lijn" herdacht de rederijkerskamer „De Watergeus" haar 50-jarig bestaan. ZIERIKZEE. Onze oudste inwoon ster, mejuffrouw A. Gudde, vierde haar 101e geboortedag. ZIERIKZEE. Voor de vereniging „Algemene Ontwikkelingtrad op 'de heer A. F. J. Portielje met het onderwerp „Allerlei uit de jeugd der zoogdieren" SEROOSKERKE. In het afgelopen jaar heeft geen enkele inschrijving van overlijden in de registers van de burgerlijke stand plaats gehad. BROUWERSHAVEN. Het is deze maand 25 jaar geleden dat de afd. Schouwen-Duiveland van Schutte- vaer te Brouwershaven werd opge richt. OOSTERLAND. In het afgelopen jaar is de bevolking met 36 afgeno men, zodat het aantal inwoners nu 2023 zielen bedraagt. ZIERIKZEE. Voor een volle Con certzaal trad op mevr. De Wijs- Mouton, componiste van vele caba retliedjes. ZIERIKZEE. De algemene leden vergadering van de tuberculosever- eniging kenmerkte zich door een slechte opkomst van de leden. ZIERIKZEE. Het Amsterdamsch Toneel kwam zondagavond voor het voetlicht met de Amsterdamse volksschets „Rooie Hans". Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De 34.000 taxichauf feurs van New York zijn in staking gegaan voor de duur van een et maal. LOESAKA. Zambia heeft het tien delig muntstelsel ingevoerd en pon den en pennies vervangen door de kwatsja, verdeeld in honderd ngwee. Voor banken en postkantoren ston den de mensen in de rij om de oude bankbiljetten tegen nieuw geld in te wisselen. Het oude geld is nog enige tijd geldig. BRUSSEL. Enige honderden Vlaamse studenten hebben te Leu ven meubilair uit de universiteits gebouwen gesleept en op de Oude Markt in brand gestoken. BRUSSEL. De arrestatie van een bende afpersers, eind vorige week in Brussel, heeft maandagnacht een schietpartij en nieuwe arrestaties tot gevolg gehad. ATLANTA. De Aziatische griep heeft de eerste week van januari in de Verenigde Staten aan 797 men sen het leven gekost, zo heeft het nationale centrum voor besmettelij ke ziekten meegedeeld. De epidemie eiste vooral veel slachtoffers in het gebied halverwege de oostkust, met name in New York. PARIJS. De 29-jarige Claude De- lattre, werkzaam bij een Parijse be grafenisonderneming, heeft zijn 80- jarige grootmoeder doodgeknuppeld omwille van een bedrag van 30 frank. (De moordenaar heeft in de Algerijnse oorlog een hoofdwond opgelopen). MANILLA. In het zuiden van de Philippijnen zijn door overstromin gen tenminste veertien mensen om gekomen en 21 vermist, zo heeft de politie meegedeeld. De meeste slachtoffers werden in hun slaap verrast, toen hun huizen werden weggespoeld. BRUSSEL. De Europese Commis sie zal namens de Gemeenschap met de Amerikaanse autoriteiten be sprekingen voeren over de plannen voor herstel van hèt evenwicht op de Amerikaanse betalingsbalans. TOKIO. De Sowjet-Unie zal geen inspanning uit de weg gaan om een vreedzame oplossing van het con flict in Vietnam te bewerkstelligen, wanneer de Verenigde Staten hun bombardementen en het uitbreiden van de oorlog onvoorwaardelijk zou den staken. Dit heeft de Russische vice-premier Baibakov woensdag tegenover de Japanse eerste-minis- ter Sato verklaard. DJAKARTA. In het zuiden van Sumatra zijn zeventig communisten gearresteerd, die geprobeerd hadden een illegale organisatie te stichten, zo heeft het Indonesische persbu reau „Antara" gemeld. PARIJS. Het Brits-Franse super- sone passagiersvliegtuig Concorde zal in april uiterlijk mei zijn eerste vlucht maken en niet op 28 februari zoals aanvankelijk was voorgeno men. Dit heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van lucht vaart bekend gemaakt. PORT HARCOURT. Biafra heeft gezegd dat duizend Britse militairen per schip op weg zijn naar Nigeria om de federale troepen in hun strijd tegen de afgescheiden staat te steu nen. GUATEM AL A-STAD. Het hoofd van het Amerikaanse militaire com mando in Guatemala, John Weber, en de Amerikaanse marine-attaché Ernest Monroe zijn door onbekenden in Guatemala-stad vermoord. AMMAN. Sneeuwstormen die Jor danië de afgelopen twee dagen teis terden, hebben aan dertien mensen - o.w. een vrouw en zes kinderen - het leven gekost. Militairen hebben dinsdag met sneeuwploegen de weg vrijgemaakt naar de Jordaanse uni versiteit, 8 km. van de hoofdstad Amman gelegen. WASPIK. Du Pont de Nemours Nederland N.V. heeft besloten haar constructiebedrijf in Waspik per 26 januari op te heffen. Voor de circa 30 man personeel wordt met de vak bonden overleg gepleegd over een afvloeiingsregeling. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 19 JANUARI. NED. I. pipo, de reclame en hei nieuws worden gevolgd door VARA's „Fenklup". Yvonne van Zuiden ont vangt verschillende gasten onder wie de Engelse zanger Paul Jones en de Belgische beatgroep Adam Re cital. Na het journaal en „Achter het Nieuws" de dertiende aflevering van de Forsyte Sage. Fleur is inmiddels getrouwd, maar dat verhindert Wil frid Desert niet hevig verliefd op haar te blijven. Soames neemt zit ting in de raad van commissarissen van een verzekeringsmaatschappij en koopt een schilderij uit de nalaten schap van George Forsyte. Naar dit schilderij is deze aflevering „De witte aap" genoemd. De rest van de avond is voor Mies Bouwmna met haar „Mies en scène" en het duo Nettie Rosenfeld-Gerrit Eerenburg met hun consumentenrubriek „Uit gerekend". NED. II. Het voorprogramma van de NTS vermeldt niets nieuws: Pipo. het journaal, de reclame, het iveek- journaal voor gehoorgestoorden, Open Oog" en opnieuw het jour naal. Daarna een KRO-uitzending met de première van een nieuwe filmserie getiteld „Gertrud Stranitz- ki". Het is een serie van dertien delen met als hoofdpersoon Gertrud Stranitzki en haar echtgenoot Albert. Gertrud, is een schat van een vrouw, maar erg zelfbewust en zelfstandig. Ze is chef op het atelier van een groot warenhuis, waar ze heel wat naaistertjes en mannequins onder haar hoede heeft. Na de vijftig mi nuten Brandpunt-laatvolgt nog een aflevering van „Bonanza: „De neef". De Cartwrights krijgen bezoek van Will, een neef die zonder thuis is. Het is een beste jongen maar hij heeft het buskruit niet uitgevonden. ZATERDAG 20 JANUARI. NED. I. Na de Teleaclessen het middagprogramma voor de jeugd met voor de jongsten „Spelender- wijsjes'> gevolgd door „Ed en Ebbel- tje", „The Monkees" en het pro gramma „Techniek", je vriend of je vijand". De tijd tussen Pipo en het journaal wordt gevuld met „The Thunderbirds". International Rescue heeft een dubbelganger gekregen, die op hun naam spectaculaire red dingen verricht, doch ook geheime documenten steelt. Na het journaal gaan we eerst met Nand Baert en het vaste pendel, raden „Wie van de drie" nu wel de echte is. Vervolgens zijn we te gast in de schouwburg van Den Helder voor de Weekend show van Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooijer. In de nu volgende aflevering van „High Chaparral" maken we de strijd mee, die Victo ria moet voeren om de liefde van haar man John Cannon. Het einde van de avond, valt dan met de ru briek „Tenslotte" en het laatste journaal. NED. II. Na Pipo, Ster en nieuws het tweede deel van de serie „Moni- parnasse" met een bezoek aan de Rue de la Gaité, het vermaakcen- trum bij uitstek tussen de twee we reldoorlogen. Vele bekende artiesten als Mistinguette, Y vette Guilbert, Maurice Chevalier, Josephine Baker en anderen zijn aldaar hun carrière begonnen. Het avondprogramma opent met de omgekeerde versie van de eenacter „De vijanden". Voor hen die 2 januari ook gekeken hebben een goed vergelijkingsmateriaal nu Max Croiset voor Miller en Ko van Dijk voor Cittelman speelt. Vervol gens de rubriek „Gevraagd', waarin Godfried, Bomans weer enkele solli citanten aan de tand voelt. Ditmaal zijn het sollicitanten voor het beroep van schoonheidsspecialiste. Tot slot de actualiteitenrubriek „Hier en nu", de dagsluiting en het laatste jour naal. VRIJDAG 19 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.20 Tan zania; 10.45 Ontdekkingen in onze samenleving; 11.10 Beeldverhaal van de kerk; 11.35 Walter en Connie; 12.00 Einde; 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws- 19.03 Ster; 19.06 Fen klup; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.50 Forsyte Sage; 21.40 Mies en scène; 22.40 Uitgerekend22.45 Jour naai. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Weekjournaal; 19.33 Open oog; 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Gertrud Stranitzki; 20.50 Brandpunt; 21.40 Bonanza (kleur); 22.30 Journaal. Varken zaaide paniek LINSCHOTEN, 17-1. Een losgebro ken varken heeft voor een serie bot singen op de autoweg Utrecht-Den Haag gezorgd. Het varken, eigen dom van de veehouder G. J. van Schaik uit Linschoten, waggelde de snelweg op, juist op het ogenblik dat enkele auto's dicht in de buurt wa ren. In hun pogingen het dier te ont wijken kwamen de auto's zelf met elkaar in botsing. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar drie vrachtwagencombinaties en een personenauto werden bij de botsin gen flink beschadigd. Een van de vrachtauto's met anahanger werd zelfs voor het grootste deel vernield. DEN HAAG, 17-1. Het Noderland- sche Roode Kruis verzendt voor de slachtoffers van de aardbevingsramp op Sicilië per vliegtuig zo spoedig mogelijk duizend dekens en 1900 kartons kinder- en babyvoeding. Te vens stelt het zijn speciale rampen gironummer 777 open voor het stor ten van bijdragen. Pleidooi voor staatssecretariaat gemeenten UTRECHT, Z7-1. De fractievoor zitter van de K.V.P. in de Utrechtse gemeenteraad, de heer J. Roovers, heeft bij de begrotingsbehandeling gepleit voor de instelling van een staatssecretariaat „gemeenten". Hij vindt dat het daarvoor de hoogste lijd is. De gemeentelijke problema tiek wordt meer en meer complex en de invloed ervan op de nationale huishouding neemt gestadig toe. De heer Roovers dacht hierbij onder meer aan het feit dat de overheids schuld zich nagenoeg helemaal vol trekt in de sfeer van de gemeenten. HILVERSUM, 17-1. De VPRO heeft het jongerenprogramma „Hoe pla" definitief gestopt. Ook het pro gramma van 8 januari jl. dat dooi de VPROleiding werd uitgesteld, omdat er bezwaren waren tegen en kele onderdelen, zal niet meer wor den uitgezonden. Advertentie amsterdaml I Stellig V°W: f centrum van f n 10 het 'bussen zorgennlTrdam: vervoer 9 Vo°r gratis dagelijks geopend van 9-18 uur zaterdag 20 januari van 9-17 uur toegangsprijs f3,- speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations We dromen eerlijk gezegd niet dagelijks van de Zuidweg te Zonne mat re in vroeger tijd, maar deze oude foto toont dat het best de moeite waard zou zijn. Een idyllische weg, volop in het groen en bezet met kennelijk nieuwsgierige kindertjes. Goed «lal er politie is Mijnheer de redacteur. Hoewel we hier op ons kleine (schier)eiland betrekkelijk weinig te klagen hebben over het gedrag van de dienaren van de heilige Herman dad (uitgezonderd de stereotiepe verwensingen bij bekeuringen e.d.), zou ik toch graag eens een afkeu rend geluid willen laten horen over de houding die de politie aannam op de avond van de 13e januari, de avond van de gladheid. Het is misschien bekend dat er 's zaterdagavonds veel jongelui uit de polders naar Zierikzee gaan. Op enkelen na zijn alle jongelui thuis gekomen of bij vrienden of kennis sen ondergekomen. Welnu, ik was met nog drie jon gens bij die enkelen die niet thuis konden komen of bij bekenden over nachten. Wij hebben dan ook twee a drie uur door de koude, natte en gladde stad rondgezworven. Het is. dacht Ik, algemeen bekend dat de politie in dergelijke gevallen uit komst biedt, dus wij gingen naar deze instantie toe. Eerst ontmoetten we een jonge agent, die ons spottend aanried de sokken over de schoenen te trekken en naar huis te lopen. Maar is het geen zeer zware, zo niet onmogelijke opgave onder die om standigheden twaalf kilometer te lo pen? Dat vonden wij wel, en we gingen nog eens bij het politiebureau pro beren. Allereerst kregen we een standje omdat iemand van ons een gil gaf toen hij viel, en toen we vroegen of we misschien in de cel konden slapen, omdat we geen gat meer zagen (welk hotel of logement is er om 2 uur nog open?) antwoord de hij afwijzend. Ook hij ried ons aan de sakken over de schoenen te trekken enzovoorts. Dank zij een licht slapende hotel bediende kregen we toch nog een (weliswaar duur!) bed. Maar is het vreemd dat wij ontstemd waren om dat we niet eens een simpel plaatsje kregen? Ik zou graag willen dat de propagandakreet „Goed dat er poli tie is!!" eens op alle punten werke lijk opging. Met dank voor de plaatsing. H. H. BOS, leerling Prof. Zeeman-lyceum. Feuilleton (Het leven van ios Haydn) door Franz von Seeburg Lang streed hij met zichzelf; ein delijk echter stond zijn besluit vast. Hij was vastbesloten nog eens naar Engeland te gaan. Het scheen hem een hoge bestie ring, dat juist in deze tijd vorst Paul Esterhazy naar Wenen kwam. Haydn vroeg terstond een audiëntie aan. Hij had immers een onrecht goed te maken en wilde de tweede reis niet zonder goedkeuring van zijn vorst aanvangen. Onze meester werd veel genadiger ontvangen dan hij gehoopt had. Op zijn deemoedige verdediging van het feit, dat hij niet had voldaan aan het verzoek van de vorst, om terug te komen, antwoordde deze: U had me veertigduizend gulden kunnen besparen, lieve Haydn! Maar overi gens is dit voor u geen verwijt; want ik acht de roem, waarmede mijn ka pelmeester uit het buitenland terug kwam hoger dan de som, die uw af wezigheid mij gekost heeft. En daarmede is uw ontrouw dus ver geven; maar onder één voorwaarde. Haydn keek bezorgd op. U moogt Oostenrijk niet meer verlaten. Haydn schudde het hoofd. Nog één keer wil ik naar En geland gaan! Om opnieuw met afgunst en twist te strijden? Waarom niet? Ik voel, dat ik nog niet mijn beste werk gemaakt heb en als ik de kracht van mijn geest onderzoek, dan vind ik dat ze ongebroken is. Nog is het daarbin nen in mijn hart geen herfst gewor den, maar de schoonste lentebloe sems zijn in volle bloei. De vorst zweeg. Zijn oog rustte onderzoekend op Haydn. Alsof u hier ook geen gelegen heid hebt, om een groot werk te scheppen? Hier «kan ik het niet. doorluch tigheid. Waarom niet? Mij ontbreekt de zonneschijn van de vrede. Wie geestelijk schep pen wil, mag geen duistere wolken over hart en over het huis zien trek ken, die hun schaduwen werpen. Het genie wil licht en vrede! En die beide ontbreken u (hier? Ja. Het is waar, Haydn, een geheim leed moet u drukken. Uw wezen neigt naar vrolijkheid, en toch be merkte ik reeds in Eisenstadt dik wijls een diepe verstoring bij u op, naar welker oorzaak ik tevergeefs gezocht heb. Ik wil niet met onbe scheiden vingers een wond aanra ken? Aan één zou ik gaarne mijn leed geklaagd hebben; hij is gestor ven: het was mijn Mozart. Ik heb thuis geen vrede. Een slechte vrouw verstoort die. Hebzucht, gierigheid tegenover mij, mateloze verkwisting harerzijds, een jaloersheid, die elk van mijn schreden vergiftigt, zijn de slangen, waarmede zij mij foltert. Het kan een groot onrecht zijn, dat ik haar aanklaag, maar deze aan klacht geschiedt slechts om mij te genover u te rechtvaardigen en om u mijn verzoek, mij nog eens naar Engeland te laten gaan, te doen toe staan. Zulk een lot had mijn Haydn niet moeten treffen, antwoordde de vorst treurig. Nu begrijp ik uw ver langen naar het buitenland. Ga, in godsnaam, maar beloof mij, dat u gezond en vrolijk weerkomt! Zo begon Haydn op 19 januari 1794 zijn tweede reis naar Londen. Waar hij zich vertoonde werden hem de hoogste eerbewijzen ge bracht. Zelfs het koninklijke hof overlaadde hem met onderscheidin gen. Haydn had in een gezelschap ho- ren vertellen dat. de muziekhande laar Napire, welke een gezin van twaalf kinderen te onderhouden had buiten zijn schuld in zulke moeilijke omstandigheden geraakt, was. dat hem niets anders overbleef dan zich wegens schuld te doen gijzelen. Zwijgend had hij er naar geluisterd en naar het. adres van de arme ge vraagd. Reeds de volgende dag begaf hij zich naar Napire's woning. Een oude, gebogen man ontving hem. Ik beni Josef Haydn. Wie zou u niet kennen? viel Napire hem, buigend, in de rede. Goed! Ik wilde enige zaken met u doen. De muziekhandelaar werd krijtwit. Wat zou, ging Haydn voort, de Engelsen enthousiast kunnen ma ken? Napire bezon zich een ogenblik. Zo trots de Duitsers zijn oo hun bergen, zo zijn de Engelsen ver zot. op hun Schotland; ik zou zeggen: Schotse liederen. U hebt. mij genoeg gezegd. Ik doe u het voorstel, dat ik vijftig liederen componeer, welke u dan kunt uitgeven. Napire wreef zich verlegen de handen. Ik ben helaas niet in de gele genheid. Ah, pardon. Ik vergat u te zeg gen, dat ik voor het drukken der lie deren zal zorgen. De ander herademde. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7