DE ZIERIKZEESCHE COURANT „STATE OF THE UNION" - ANTWOORD AAN HANOI Moordenaar zonder lijk? Onderhandelingen over bouw-C.A.O. Minister Bakker in de Eerste Kamer over het grensgeschil Suriname-Guyana Financieel schandaal in West-Duitsland De Rotterdamse raad en het rapport over de gouden Delta Toestand Kasperak blijft vooruitgaan Het midden- en kleinbedrijf STAKINGEN EN STUDENTENBETOGINGEN IN LEUVEN Amerikaanse burgers willen klacht indienen tegen president Johnson Vorig jaar 129 miljoen gulden aan werkloze bouwvakkers uitgekeerd kh ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 januari 1968 124ste jaargang Nr. 19929 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In djt nommer: Somber perspektief voor Schouwse fruittteelt Kleine afzwakking standpunt V.S.? WASHINGTON, 18-1. President Johnuon heeft in rijn „State of the Union" boodschap tot het Ameri kaanse congres verklaard dat zijn re gering nog steeds de juiste beteke nis onderzoekt van de Noordvietna- mese verklaring dat „besprekingen zullen beginnen na onvoorwaardelij ke staking van de bombardementen" op het noorden. De bombardementen zullen echter pas worden gestaakt als Hanoi zich bereid toont gevolg te geven aan de twee belangrijkste punten van zijn „verklaring van San Antonio", in september afgelegd, namelijk: Dat staking van de bombardement ten spoedig tot „vruchtbare" bespre kingen zal leiden. Dat NoordVietnam niet zal trach ten voordeel te trekken uit de sta king van de bombardementen door zijn militair potentieel in het zuiden te versterken. Het belangrijkste doel van de Ver enigde Staten in Vietnam is het be reiken van vrede „en vrede op het eerst mogelijk ogenblik", aldus John son. „De bombardementen zullen stop pen als dadelijk besprekingen zou den beginnen, met redelijke hoop dat deze produktief zouden zijn. De an dere partij mag geen voordeel trek ken uit onze inhouding, zoals zij in het verleden gedaan heeft. Dit land AMSTERDAM, 17-1. De recherche van het bureau Singel in Amsterdam worstelt met een niet alledaags pro bleem. Zij heeft de hand gelegd op een mogelijk moordenaar maar het meest essentiële, een lijk, ontbreekt. Sinds dinsdagavond half elf is nl. een 18-jarige slager ingesloten, die vrijwillig op het hoofdbureau kwam vertellen, dat hij in de nacht van 15 op 16 januari op het Singel een ca. 50-jarige man met een tafelpoot had neergeslagen en het roerloze slacht offer na het van een portemonnee met f 24 te hebben beroofd in de gracht zou hebben gegooid. De rijks politie te water heeft de hele nacht en ook des morgens nog op de aan gegeven plaats gedregd, maar niets kunnen vinden. DEN HAAG, 17-1. Ten kantore van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf in Den Haag zijn woensdag de besprekingen begonnen tussen werk gevers en werknemers in de bouw nijverheid met de bedoeling te ko men tot nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten voor het bouwbe drijf en de nevenbedrijven per 1 maart en 1 april a.s. De Centrale Commissie Bouwnij verheid, waarin de Algemene, Ka tholieke en Christelijke Bond van werknemers in de bouwnijverheid samenwerken, had reeds eind no vember concept-voorstellen gefor muleerd. J Stenen uit afval TOKIO, 17-1. Een Japanse fir- ma wil een fabriek bouwen waarin bouwstenen worden geperst van afval. In vol be drijf moet dan elke zes minu ten een steen van een ton ver vaardigd worden uit acht vtachtwagenladingen kapotte flessen, oude kleren en andere rommel. kan eenvoudig weg niet met minder genoegen nemen zonder de levens van onze mannen en die van onze bondgenoten op het spel te zetten", aldus de president. Verzachting? Zouden vredesbesprekingen kun nen plaatsvinden op basis van de richtlijnen van San Antonio, dan zouden de Verenigde Staten met hun bondgenoten en de communisten overleg plegen om te zien of „een volledig staken van de vijandelijkhe den - een werkelijk staakt-het-vuren - als eerste punt aan de orde zou kunnen worden gesteld. Ik zal zo spoedig mogelijk verslag uitbrengen over de resultaten van deze onder zoekingen", zo zei de president. Het enige punt dat volgens waar nemers op een verzachting van het Amerikaanse standpunt zou kunnen wijzen is dat Johnson in de rede tot het congres gezegd heeft dat de bom bardementen zouden ophouden „als spoedig besprekingen zouden plaats vinden met redelijke hoop dat deze produktief zouden zijn", terwijl hij in San Antonio verklaard had: „De Verenigde Staten zijn bereid onmid dellijk de marine- en luchtbombar dementen op Noord-Vietnam te sta ken als dit spoedig tot produktieve besprekingen leidt". De term „rede lijke hoop" zou dan een afzwakking van het Amerikaanse standpunt kun nen betekenen. Regeringsfunctionarissen gingen echter niet in op deze veronderstel ling en zeiden dat de woorden „rede lijke hoop" slechts inhouden dat de president alleen serieuze besprekin gen wenst. DEN HAAG, 17-1. De Eerste Ka mer behandelde deze week, behalve de begroting 1968 van het kabinet van de vice-premier, wetsontwerpen die de regering machtigen tot twee maal ten hoogste 240 miljoen Neder landse guldens Mi te dragen aan pro jecten die worden uitgevoerd in het kader van de vijfjarenplannen van Suriname en de Antillen. Alle afge vaardigden brachten daarbij het grensgeschil tussen Suriname en Guyana ter sprake. Minister Bakker verklaarde dat de regering het optreden van Guyana in het omstreden gebied „sterk ver oordeelt". Dit optreden kwam te meer onverwacht, omdat Guyana in het verleden niet heeft geprotesteerd tegen Surinaamse regeringsdaden in het omstreden gebied, en waarne mingen van hydrologen niet kunnen worden beschouwd als een ernstige inbreuk op bepaalde soevereiniteits- rechten die Guyana in het omstre den gebied meent te moeten uitoefe nen. Guyana heeft „het initiatief tot escalatie" genomen. Nederland staat ten volle achter het standpunt van de Surinaamse regering, dat het omstreden gebied Surinaams territoir is en dat het ge schil door onderhandelingen moet worden opgelost, aldus minister Bakker. De bewindsman verklaarde na drukkelijk dat het niet in de bedoe ling ligt Nederlandse strijdkrachten in te zetten. Er zijn voldoende moge lijkheden om het conflict op vreedza me wijze te regelen. Het beleid van de Nederlandse regering is er op ge- Verdriiikiiigeii in 1967 HAARLEM, 17-1. Volgens een opgave van de Koninklijke Neder- landsche Bond tot het Redden van Drenkelingen zijn in het jaar 1967 bijna zes maal zo veel mannen ver dronken aI's vrcuwen. In totaal kwa men 611 mensen door verdrinking om het leven; hiervan waren er 524 mannen en 87 vrouwen. In 1967 geraakten 1038 motorrij tuigen te water, waarbij 78 perso nen zijn omgekomen. In de meeste gevallen werd het te water raken van de auto's veroorzaakt door weersomstandigheden als regen, ijzel, sneeuw of mist. Andere oor zaken waren verkeersfouten van de bestuurder of van derden en mecha nische gebreken aan het voertuig. In zee verdronken, voorzover be kend, dit seizoen 12 mensen. Drie zakten door het ijs, 43 verdronken in sloten, 17 in kanalen en 13 in vij vers. In totaal 68 opvarenden van sche pen kwamen door verdrinking om het leven. Door andere oorzaken verdronken 344 personen, waarvan 160 kinderen tot zestien jaar. ROTTERDAM, 17-1. De gemeen teraad van Rotterdam zal op 8 fe bruari in ccn extra raadsvergadering het rapport „Verkenning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmoge lijkheden voor zeehavens in het Del tagebied" behandelen, dat op 5 ja nuari j.J. is goedgekeurd door het overlegorgaan zeehavenontwikkeling zuid-west Nederland. Voor die tijd zuilen b. en w. van deze stad de raad nog een medede ling doen t.a.v. dit rapport. Enige belangrijke punten uit dit rapport: een zeer krachtige Inzet van richt een situatie, waarin militairen zcuden moeten worden ingezet te voorkomen. Nederland volgt de situatie nauw lettend. De regering is niet geheel zonder zorg, maar zij heeft voldoen de vertrouwen in de regeringen van Suriname en Guyana om te ver wachten dat het conflict op vreed zame wijze zal worden opgelost, zo besloot minister Bakker. STANFORD (Californië), 18-1. De toestand van de 54-jarige Amerikaan Mike Kasperak, die 12 dagen gele den een nieuw hart heeft gekregen blijft vooruitgaan. Woensdagoch tend heeft hij voor het eerst sinds de transplantatie zijn bed verlaten om een uur op een stoel te zitten. In Turkije slachtoffers van de koude ANKAlRA, 18-1. Negen mensen zijn doodgevroren in Turkije, waar temperaturen zijn gemeten van 36 graden onder nul. DÜSSELDORF, 17-1. Een finan cieel schandaal dat in de geschiede nis van West-Duitsland nauwelijks zijn weerga heeft, zijn het Openbaar Ministerie te Düsseldorf en de fiscale recherche op het spoor gekomen. Volgens het eerste onderzoek heb ben in 1966 en in 1967 vier schijn- firma's in Düsseldorf en Essen de overheid voor een bedrag van meer dan elf miljoen mark opgelicht door middel van vervalste verzoeken om terugbetaling van omzetbelasting voor zogenaamde export van kolen en plaatijzer naar Nederland. Volgens het O.M. in Düsseldorf rrfcttlt naar-de vermoedelijke hoofd-- figuren in deze fraude, de 43-jarige Friedrich Wilhelm Ermisch en de 25-jarige Brigitte Glinga - beiden uit Essen - gezocht. Tot dusver s alleen Werd vrijheid gekocht? BONN, 17-1. In welingelichte 'krin gen in Bonn meent men te weten, dat de vrijheid van 400 a 500 zich in oost-Düitsland bevindende politieke gevangenen door de regering van west-Duitsland is „gekocht'' voor een som van 20 miljoen mark. De „regelingen" voor de transactie zou den ten dele zijn getroffen door Ber- lijnse advocaten. Het Westduitse ministerie voor Duitse aangelegenheden weigert de ze informatie te bevestigen of tegen te spreken. Men voegt er evenwel aan toe, dat een en ander niet in overeenstemming is met de feiten. de 50~jarige verdachte Jacob Napo leon Wirtz op 11 januari in Essen gearresteerd. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat de andere ge- zochten zich reeds in het buitenland bevinden. DEN HAAG, 17-1. Het midden- en kleinbedrijf heeft zich sneller ont wikkeld dan ooit. Sedert 1956 is het aantal werknemers met 200.000 ge stegen, terwijl het aantal onderne mingen met rond 20.000 is afgeno men. Dit deelde de voorzitter van de raad voor het midden- en kleinbe drijf, professor dr. mr. A. F. C. Schrijvers mede bij gelegenheid van de vijftigste openbare vergadering die woensdag in Den Haag is gehou den. Een consequentie van de schaal vergroting is dat een nieuwe bezin ning op de afbakening van het mid den- en kleinbedrijf voor de hand ligt, aldus professor Schrijvers. Een nieuwe kwalitatieve en kwan titatieve bepaling van het midden- en kleinbedrijf is van groot belang. Daarbij zou tevens aandacht ge schonken moeten worden aan de noodzaak tot het dynamiseren van dit BRUSSEL, 17-1. In Leuven zyn woensdag de Vlaamse studenten in staking gegaan. Zij eisen overplaat sing van de Franstalige afdeling der katholieke universiteit naar Wallo nië. De Vlaamse studenten probeerden in dea loop van de dag enkele malen de Franstalige colleges te verstoren. Daarbij kwam het tot vechtpartijen met Franstalige studenten, waarbij men elkaar met schuimbTussers en flessen te lijf ging. Twee studenten moesten met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Van verscheidene faculteitsgebou wen wapperden woensdag zwarte vlaggen. Ook werden muurkranten aangeplakt, met leuzen tegen de zeehavenactiviteiten in het Schelde- bekken (Zeeland) met 4000 ha. nieuw zeehaventerrein tot het jaar 1980, - inrichting van terreinen aan de zui delijke oever van het iHollandsch Diep, - uitbreiding van de Maas vlakte in het Rotterdamse Euro- poortgebied, - het ongerept laten van het eiland Voorne-Putten, - ste den, groter dan 100.000 inwoners in Zeeland om bevolking uit andere delen van het land op te vangen, - opheffing van dc tolheffing op de Zeeuwse bruggen en - een vaste oeververbinding over de Wester- schelde. MINNEAPOLIS, Minnesota, 18-1 Een groep Amerikaanse burgers wil president Johnson aanklagen wegens wanbelèid inzake Vietnam door in diening van een verzoekschrift Mi het congres. De groep, die voorgezeten wordt door de advocaat en oud-officier James Malcolm Wiliams, wil een miljoen handtekeningen van voor aanstaande Amerikanen verzamelen voordat de petitie, waarin wordt verzocht een onderzoek in te stellen naar de wetmatigheid van Johnsons beleid in de Vietnamese oorlog, eind april aan het Congres zal worden aangeboden. Hond plast Verkeer vast AARHUS, 18-1. Een hondje heeft woensdag het verkeer op een druk kruispunt in de Deense stad Aarhus ontregeld door zijn behoefte te doen tegen een verkeerslicht, waardoor kortsluiting ontstond. Het hondje kreeg een lichte elek trische schok, maar dit leed werd ruimschoots gecompenseerd door het bot, dat hij van de politie kreeg. De enige president die ooit eerder is aangeklaagd was Andrew John son, die de vermoorde Abraham Lin coln opvolgde. In 1868 kwam de zaak in de senaat in behandeling, maai de motie om Andrew Johnson te veroordelen en als president af te zetten kwam een stem te kort voor de vereiste tweederde meerderheid. UTRECHT, 18-1. De bedrijfsver eniging voor de bouwnijverheid heeft verleden jaar ondanks de geringe vorstwerkloosheid een bedrag van bijna 129 miljoen gulden uitgekeerd aan werkloze bouwvakarbeiders over ruim 4,5 miljoen uitkcringsdagen. Dit heeft de voorzitter van de be drijfsvereniging, de heer S. R. Rhij- nierse, heden (donderdag)morgen meegedeeld op de eerste bestuurs vergadering van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in bet nieuwe jaar. Hij zei, dat van het totaal uitgekeer de bedrag 44 procent voor rekening kwam van hel wachlgeldfonds en 56 Nederland exporteert fabrieken Continental Engineering te Amster dam, dochteronderneming van het grote VFM/Stork-Werkspoor con cern, gaal in opdracht van de Rus sische regering twee volledige ca- prolactam-fabrieken bouwen. Eén van deze fabrieken komt aan de Pools-Russische grens bij Grodno en één in Siberië bij de industriestad Kemerovo. Om de opdrachtgever een inzicht te geven van de nieuw te bouwen fabriek, werd een maquette gemaakt, waaraan twintig model bouwers twee jaar hebben gewerkt. Het is de grootste maquette ter we reld. De kosten bedroegen f 1,2 mil joen. De foto toont de maquette van de caprolactam-fabriek voor Sibe rië. De maquette wordt nog deze maand overgebracht naar de bouw plaats Keremovo, waar 's winters temperaturen van -45 graden C. heersen. Met de twee fabrieken is een bedrag gemoeid van f 210 mil joen gulden. Caprolactam - waarvan Staatsmijnen thans 300 ton per dag maken - wordt gebruikt als grond stof voor nylon. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Franstalige bui-gerij in Leuven en de verfransing van de provincie Bra bant. Er werdén pamfletten rondge deeld, waarin van de bisschoppelijke overheid werd verlangd dat zij zou kiezen tussen „democratie en, Frans sprekende bui-gerij". Betogingen Dinsdag was Leuven reeds het to neel geweest van betogingen en in cidenten, die ontstonden na de publi- katie van plannen voor uitbreiding van de Franse afdeling der univer siteit - plannen waaruit bleek dat niet over een vertrek naar Wallonië wordt gedacht. Na een protestverga dering trokken circa 250 Vlaamse studenten naar de Oude Markt, waar ze meubilair en dossiers uit universi teitsgebouwen sleepten en in brand staken. Later op de avond betoogden hon derden Vlamingen urenlang in de stad, waarbij het tot gevechten met de rijkswacht en tientallen arrestajj ties kwam. 8 v Het valt gemakkelijker om O N tegenspoed te dragen dan om b voorspoed te vergeten. K procent ten laste van het werkloos heidsfonds. In voorgaande jaren was de verhouding ongeveer 50-50. Het aandeel van de werkloosheids uitkeringen is gestégen doordat meer werknemers hun minimum wacht geldperiode van 48 dagen bereikten. Uit het jaarverslag van de be drijfsvereniging blijkt, dat de wacht geld- en werkloosheidsuitkeringen in 1966 ruim 75 miljoen gulden be liepen en het jaar daarvoor 43 mil joen. Exclusief de uitkeringen, voor vorstwerkloosheid waren de cijfers voor 1965 tot en met 1967 respektie- velijk 31,25, 61,5 en 126,5 miljoen gulden. Zacht Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen; matige tot krach tige zuidwestelijke wind; zacht weer. 19 jan. Zon op 8.38, onder 17.03. Maan op 21.48, onder 10.42. Laatste kwartier: 22 jan. te 20.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 jan. 5.38 v.m. 18.05 n.m. BROUWERSHAVEN 19 jan. 5.28 v.m. 17.43 n.m. Springtij: 18 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die woensdag over Schotland en de Noordzee naar Denemarken trok), veroorzaakte, vooral in de avond, op de meeste plaatsen regen. Plaatselijk werd 4 tot 6 mm neerslag afgetapt. De mid- dagtemperaturen waren omstreeks 9 graden. Intussen koerst een nieuwe depressie van het zeegebied ten zui den van Groenland naar het noord oosten. Tussen dit druksysteem en een hogedrukgebied boven Spanje staat een zuidwestelijke stroming. Een front, dat de voorste begrenzing vormt van vochtiger lucht, lag don derdagmorgen boven de Britse eilan den en trekt nu met deze stroming naar onze omgeving, voorafgegaan door een in betekenis afnemende rug van hoge druk. Vrijdag zal ons gehele land zich in deze vochtige luchtmassa bevinden. Er wordt dan ook veel bewolking met af en toe regen of motregen verwacht. De middagtemperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als donderdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1