Om één brood Meubelen kopen? De grootmeester der tonen Handen en Li ppen ruw? PU POL DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Gevangen in de sneeuw „Dikke toren" wordt door de restauratie (nog) vierkanter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 12 januari 1968 Nr. 19926 De heer Peene toont een gedeelte van de voorraad pinakels, kruisvormen en andere produkten van steenhouwerskunst die de artistieke bijdrage vormen aan de torenrestauratie. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode) Minder Franse troepen in West-Duitsland PARIJS, 11-1. Frankrijk is van plan naar schatting drie- tot vijfdui zend militairen uit West-Duitsland terug te trekken in het kader van een stroomlijning van het Franse le ger. Daar staat echter, naar de Fran se minister van voorlichting, Georges Gorse, woensdag meedeelde, tegen over dat de Franse troepen in de Bondsrepubliek een ultramoderne bewapening en grotere vuurkracht krijgen. De Westduitse regering is van de veranderingen op de hoogte gesteld. De persvrijheid in Griekenland zal zeer spoedig worden hersteld. Dit is donderdagavond in Athene mee gedeeld door de onderstaatssecreta ris verbonden aan het bureau van de premier. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 13 en zondag 14 januari Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Zuster J. Compagne, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zuster De Koning-Castel. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116)-303, neemt waar voor zuster Steutel en zuster Werkman. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om tien uur. Enige grote stedeji in de we reld zijn het schouwtoneel ge weest van een merkwaardige test. Een Engelse krant gaf aan enkele correspondenten de opdracht plaatselijk een brood te kopen en dit in het open baar ten verkoop aan te bie denIn een aantal Europese hoofdsteden kon men het krij gen als men bereid was er êén uur voor te werken. In Ham burg lachte men om dit aan bod en in New York werd de verslaggever gearresteerd door de politie. In Nigeria waren echter verscheidene mensen bereid er drie uur voor te werken. In New Delhi was de verslaggever in de kortst mo gelijke tijd omgeven door een duizendkoppige menigte. Allen waren bereid een hele dag te werken voor slechts één brood. Advertentie Dan éérst bij DEURLOO kijken! De nieuwste modellen De laagste prijs Vijf jaar garantie DEURLOO meubelshowroom Meelstraat 31 - Zierikzee Feuilleton Pleyel richtte een groot diner aan, waaraan alle vooraanstaande musici van Londen, natuurlijk ook in eerste instantie de „professionalisten", deel namen. Ook Haydn zou daarvoor uitgenodigd worden, en Pleyel wilde dit zelf doen. Wel was hij verleden, en zn stem haperde, toen hij „vader" dit verzoek deed; deze echter nam het voorstel lachend aan en zei slechts schertsend: Ik ben bang, dat ik in gastvrij Engeland1 mij ziek of zelfs dood za leten! Als ik eraan'denk hoe weinig ik vroeger at, als een hongerige muis, dié overal mee te vreden is, en daarmede de diners van nu vergelijk, het ene na het an dere zonder tussenpoos, dan lijkt het mij toe alsof ik de brasser ben uit het evangelie, die elke dag kos telijk at en tenslotte in de hel kwam! Vader Haydn, bracht Pleyel schuchter in het midden, zult u ook dan komen, als ik u zeg, dat ook de „professionalisten" met u aan tafel züllen zitten? Natuurlijk, zei Haydn. Zij beho ren er nu eenmaal bij en zijn de slechtsten niet. Nu kun je pas hele maal zeker zijn van mijn verschij nen aan het diner: want ik wil mijn tegenpartij laten zien, dat ik ze haat noch vrees. Haydn hield woord. Zijn vrienden ontvingen hem met hartelijk enthou siasme, zijn vijanden met stomme bewondering. De veelgeplaagde meester moest, hoezeer hij zich daar ook tegen verzette, op Pleyel's aan dringen de ereplaats innemen. Haydn schertste met de „professio nalisten", en ofschoon ook menig woord scherp klonk en aanvoelde als een speJdepri'k, men lachte en schertste vrolijk door en gaf op een sarcastisch woord een snedig ant woord terug. Slechts één kon niet vrolijk zijn, maar werd steeds droeviger, en stil ler. Het was Pleyel. Als zijn tafel buren hem aanspoorden, te drinken, schudde hij onwillig het hoofd en vroegen zij hem, waarom hij niet sprak, maar een gezicht zette als drie dagen onweer, dan keek hij de vrager lang en zwijgend aan. Plotseling vatte hij krampachtig zijn 'glas, dat onder de druk van zijn hand dreigde te breken, stond op en vroeg stilte. Ik heb slechts weinig te zeggen, sprak hij met zachte, bevende stem. Maar het is een plicht van gorech- Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur (bev. ambtsdragers) en 7 uur ds. Lam. Lu therse kerk: 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11 uur ds. Theunissen, em. precL te Middelburg; 9.30 uur zondagsschool Serooskerke: 9.30 uur ds. Theunissen; 11 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink (bev. ambts dragers). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing (bed. H.A. en dankzegging). Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Ncordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendyke: 10 uur ds. Roodenburg (bev. ambtsdragers). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonncmaire: 11 uur ds. Feunekes; 9.45 uur zon dagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 10 uur ds. Jagersma.. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Ommering, 6 uur ds. J. D. Wuister, Schipluiden. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds. Jagersma. Brui- nisse: 10 uur ds. T. H. Oostenbrug, Rotterdag, 5 uur ds. G. J. H. Gij- mink, Rotterdam. Lutherse Kerk: Zierikzee: 10 uur ds. H. v. d. Meulen, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur karad. J. v. d. Klis, Dongen. Seharendyke: 10 uur ds. Scholing, 2.30 uur dr. Becker. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel' (bed. H.A. en nabetr.). Zon nemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jans- ma. Nieuwerkerk: 10 uur dr. Becker, 3 uur ds. Scholing. Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Poppe, Naarden. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Poppe, Naarden, bed. H.A. en nabetr. tigheid en dankbaarheid. Voor enige maanden werd mij de aanbieding gedaan, -hier de concerten van een hoogstaand muziekgezelschap te di rigeren en mijn eigen composities voor te dragen. Ik verheugde mij over de eer, zonder te bedenken dat ik, de leerling, daarmede de strijd op zou nemen tegen mijn leraar, aan wie ik alles te danken heb. Wat ik toen niet voelde, ondervind ik thans dubbel pijnlijk. Ik had, wat ik gedaan heb, niet moeten doen! Niet omdat ik met mijn composities ook maar een ogenblik een schaduw op de roem van Haydn had 'kunnen werpen; maar men denkt, en schijnbaar terecht, dat ik mijn leraar probeerde te overwin nen. Duizenden hebben mij daar over 'bittere verwijten gemaakt, één slechts heeft dit niet gedaan: Haydn zelf! Hij heeft mijn fout welwillend ingezien, en zijn hart heeft aan mijn toewijding niet getwijfeld. Daarvoor dank ik hem! Maar dat ik ondank baar scheen, daarvoor vraag ik hier ■in het bijzijn van u allen om verge ving! Haydn zat bevend in zijn stoel. Tranen rolden over zijn gerimpelde wangen. Vaak had hij gedurende Pleyel's toespraak het hoofd ge schud, alsof hij ontevreden was over de aanklacht, die zijn leerling tegen zichzelf indiende. Toen deze echter zijn redevoering had beëindigd, kon hij hem slechts beide handen in zwijgende ontroering toesteken. Pleyel ijlde op zijn meester toe, om hem de hand te kussen; maar Haydn stond op, en drukte zijn leer ling aan het hart. Een ogenblik waren alle aanwe zigen onder de indruk van deze scène, toen echter brak een storm van bijval los en loeide als een or kaan door de zaal. Leve Haydn! riepen vrienden en benijders allen uit volle borst en met bewogen hart. Zo had Haydn zijn tegenpartij door zijn grote edelmoedigheid over wonnen. Naast de roem bleef 'hem echter leed niet gespaard. Haydn was vol gens contract verplicht een opera te componeren. Hij schreef: „Orfeo e Euridice". Dit werk zou in een nieuw gebouwd theater opgevoerd worden. De bouwmeesters hadden echter ver zuimd, de goedkeuring van de ko ning en van het parlement voor de Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur lees dienst. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. J. Keuning, Veenendaal-Pniël. Haam stede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Keuning. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens; woensdag 17 jan., 7.30 uur zendings rede, te houden door ds. Blok, Dirks- land. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Pannekoek, Terneuzen. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdtfk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg bouw te vragen. Niemand dacht aan deze verplichting en nog minder aan de funeste gevolgen van dit ver zuim. De ambtenaren stelden voorop dat de toestemming verleend was, en de ondernemers vergaten, deze aan te vragen. De bouw, solide uit gevoerd en schitterend geslaagd, was klaar. Met de nieuwe opera van Haydn zou het gebouw ingewijd worden. Het orkest en de zangers waren reeds bijeengekomen om te repeteren, de eerste maten waren meesterlijk (gespeeld. Toen kwam een politieagent de zaal binnen en ver klaarde plechtig, dat op bevel van zijne majesteit en van het parlement de opera, zelfs niet als repetitie, ook maar één maal mocht worden opge voerd. (Wordt vervolgd). Advertentie Leuk om cadeau te doen (nóg leuker om zelf te krijgen): een écht Keltum bonbonbakje. Héél chique! In juwelierspleetslechts f 36,75. Komt u gauw een kijkje nemen? i?4C. MOLRf^ Havenplein 1, Zierikzee Franse kotter ving Britse duikboot V BREST, 11-1. Een Franse kotter uit. La Rochelle heeft woensdag een Britse duikboot in zijn net gekregen, de „Grampus". De onderzeeër kwam dadelijk naar de oppervlakte en het heeft drie uur geduurd voordat men de vaartuigen los van elkaar had. De 23-jarige Martin Chivers is voor een bedrag van 125.000 pond (ongeveer 1.080.000g ulden) van Sout hampton naar Tottenham Hotspur overgegaan. Dat is een record voor Groot Brittannië. Een van de „diepvriesconflicten" in de wereld - het geschil om Kasj mier tussen India en Pakistan - is twee jaar na de ondertekening van de „verklaring van Tasjkent" op 10 januari 1966 nog geen stap nader tot een oplossing gebracht. Beeldhouwer Philip ten Klooster in actie in zijn „atelier" op het werk terrein bij de toren. De Amerikaanse deserteurs in Zweden HAKLSINGBOKG, 11-1. Drie de- serteurs uit het Amerikaanse leger in West-Duitsland zijn in de Zweed se stad Haelsingborg aangekomen en hebben daar politiek asiel gevraagd, aldus zegslieden die in nauw contact met de politie staan. Alle drie militairen waren opge roepen voor dienst in Vietnam. Een van de drie, de 30-jarige korporaal James Grant, die gelegerd was in Bremerhaven, had volgens de zegs lieden tegenover de politie verklaard: „Ik voel er niets voor mijn vrouw en dochtertje in Duitsland achter te la ten, terwijl ik in Vietnam doodge schoten word". De namen van de twee andere deserteurs zijn niet be kend. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Woensdag 17 januari, 7 uur, ds. J. Pannekoek, Terneuzen. Advertentie Scheepvaartberichten Atys, 11-1 Bandar Mahshar naar Bombay. Acmaea, 10-1 640 m. z.w. Kaap Ver- dische eilanden, Alchiba, 11-1 te Koeweit. Aludra, 10-1 1500 m. z.o. vanBer- muda. Esso Rotterdam, 10-1 330 m. w. Wal visbaai naar Bahrain. Echo, ll-l 100 m. z.o. Las Palmas naar Cadiz. Ganymedes, 10-1 te Buenaventura. Maasdam, 10-1 12 m. n. Ashant naar Las Paimas. Slamat, 11-1 100 m. z.w. Freetown naar Kaapstad. het muurreliëf dat is aangebracht boven de entree van het PTT-kan- toor in de Meelstraat. Een aandeel aan het hakwerk wordt ook geleverd door de beeldhouwer Kempermans uit Bergen op Zoom, die o.a. zorg droeg voor een aantal kruisbogen. Uiteraard zyn met deze restauratie fikse bedragen gemoeid. Ten opzich te van de restauratiekosten demon streren de oorspronkelijke totale bouwkosten van de St. Lievens Mon stertoren wel heel duidelijk dat de toren stamt uit lang vervlogen da gen. Immers volgens Boxhoorn werd het gevaarte gebouwd voor een be drag van in totaal 94.566 Guldens Hollands Steunberen worden tien meter hoger gemaakt De mensen belast met de restaura tiewerkzaamheden staan voor een moeizaam karwei, maar daarom is het ook bijzonder prettig dat er op gezette tijden vorderingen gemeld kunnen werden, al laat de stenen ko los zich bepaald niet gemakkelijk overwinnen. Intussen nadert een nieuwe mijlpaal langzaam maar ze ker zijn voltooiing, namelijk de rech ter steunbeer aan de noordzijde - de derde zijde - van de toren, waaraan reeds geruime tijd wordt gewerkt. Het werk is thans echter zover ge vorderd dat de rechter steunbeer over enkele maanden uit de steiger- jas zal kunnen worden gedaan. De heer S. Peene, belast met de leiding van deze ingrijpende restau ratie, vertelt ons dat in het onderste stuk van de rechter steunbeer, dat nog vrijwel gaaf was, kon worden volstaan met de vernieuwing van slechts enkele stenen. De gebeeld houwde „koppen", dat zijn de eind stukken van de gedeelten waarin de hoogte van de steunbeer is verdeeld, (de zg. spiegels), moesten vrijwel al lemaal worden vernieuwd. Het bo venste gedeelte, dat wil zeggen een „stuk" van ongeveer tien meter moest geheel nieuw worden gemet seld. Om deze „nieuwbouw" te kun nen realiseren moesten de beëindi gingen van de steunbeer - de afza ten - en het tijdens een vorige res tauratie aangebrachte bakstenen vlak worden gesloopt. Aan de rechter steunbeer wer al met al ongeveer 37 kub. meter ba sal tla va vormetseld. Verder kwamen aan deze beer van een steunbeer naar schatting zo'n 45.000 stuks bak stenen te pas; de zijvlakken werden gerestaureerd met ongeveer 25 kub. meter gobeftange. Bovendien werd 30 kub, meter zandsteen eerst ge sloopt en vervolgens teruggeplaatst. Voor dit laatste werk werden de hiermee belaste personen naar de voorschriften van de arbeidswet al len eerst gekeurd, in verband met silicosegevaar. Eerst nadat de ver eiste toestemming was verleend werd het zandsteenwerk aangepakt. Het tekort aan zandsteen werd aan gevuld met basaltlava uit Duitsland. De St. Lievens Monstertoren is door de oorspronkelijke bouwers toegerust met in totaal acht contre- forten, waarvan er thans nog drie geheel moeten worden gerestau- reerd. Al deze steunberen werden of wor den tien meter hoger gemaakt >en dat betekent dat na het gereedkomen van de gehele restauratie, verwacht in 1972, de toren er nog massiever en vierkanter bij zal komen te staan als thans reeds het geval is. Op deze wijze zal duidelijker te zien zijn - en dat is de bedoeling van het vergroten van de steunberen - dat de oude St. Lievens in feite nooit is afgebouwd, maar nog maar het begin was van een toren die driemaal zo hoog had moeten worden. GAP, 11-1. Tussen La Batie- \Neuve en Gap, op de weg naar Briancon, hebben onge veer dertig automobilisten 18 uur lang gevangen gezeten tussen een sneeuwmassa van soms twee meter hoog en meer dan een halve km. lang. Om 4 uur 's morgens werden zij bevrijd. In het ziekenhuis van Gap konden de onfortuinlijken weer op verhaal komen. Straks over noord-trap naar boven en via zuid-trap weer naar beneden ZIERIKZEE, 11-1. In de razende sneeuwjacht op een van de eerste dagen va« dit nieuwe jaar staat daar even buiten het centrum van de stad in wes telijke richting, net zo stoer en ongenaakbaar als onder de starende blikken van de dagjesmensen in de zomer, staat daar aan de Balie als een norse, zwijgende gigant de St. Lievcnsinonstertoren. Deze merkwaardige stenen reus blijft overigens niet onberoerd onder de voorzichtig restaurerende han den die nu at ongeveer gedurende tien jaar bezig zijn de „dikke toren" op te knappen en te opereren opdat de reus de eerste vijftig jaar in volle pracht als kükwonder en bizarre herinnering aan het verleden zal kunnen blijven fungeren. wer er iedere dag opnieuw weer vol op werk aan heeft om de vele orna menten, versieringen, kruisvormen en pinakels op tijd af te leveren. Op het werkterrein verschijnt in het voor het hakken speciaal ingerichte werkplaatsje iedere dag de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster, de maker van o.a. het beeld dat staat opgesteld bij de ingang van de lagere technische school aan het Vrije en Niet met <Je „botte bijl" Het restauratiewerk geschiedt tot in de kleinste details met de uiterste zorg en nauwkeurigheid. Men gaat er bepaald niet met de botte bijl op los zoals dat bij vorige restauraties wel is gebeurd en waarvan de spo ren tot voor korte tijd nog te zien zijn geweest. Tot voor kort, want bij de aan de gang zijnde restauratie worden fouten van vroeger zoveel mogelijk hersteld. Een voorbeeld: bij vroegere herstelwerkzaamheden werden zonder meer alle profilerin gen van de oude waterlijsten rondom de gehele toren afgeslagen en weg gewerkt. De2e waterlijsten zijn of worden thans geheel vernieuwd en in de oorspronkelijke staat terug gebracht. De heer Peene, die de toren bij dit werk heeft leren kennen als geen ander, weet interessante bijzonder heden te vertellen. Zo vernemen wij dat in de middenbeer, evenals aan de zuidzijde, een trap aanwezig is. Aan de noordzijde ontbreken echter de bovenste acht meter van de trap, die bij - alweer - een vroegere res tauratie zonder meer werd dichtge metseld. „Weg met die trap" heeft men ongetwijfeld gedacht, maar thans is het dichtgemetselde boven ste deel gesloopt om in oude glorie te worden hersteld. De bedoeling is namelijk dat de trap wordt doorgetrokken en daar voor zijn 36 hardstenen treden bijge maakt. Na de restauratie zal het dus mogelijk zijn om via de trap aan de zuidzijde naar beven te gaan, en ver volgens - na eerst genoten te hebben van een uniek uitzicht - langs de trap aan de noordzijde weer neer te dalen. Beide trappen bestaan elk uit 280 treden. Op restauratie wacht nu nog de oostzijde van de toren, waarvan in middels een groot gedeelte in de steigers staat. Bij het stellen van de steigers kon nog eens duidelijk wor den vastgesteld dat de Grote Kerk vroeger heeft vastgestaan aan de toren. Dit kan worden onderscheiden aan het metselwerk dat te zien is aan de 'Kraker en de rechter steun beer. Wat betreft de binnenzijde van de.toren kan worden meegedeeld dat de bovenste zoldervloer geheel nieuw is aangebracht. Voor deze zoldervloer moesten vier reusachti ge moerbinten en nog veel meer an der zwaar houtwerk tot een hoogte van ongeveer 50 meter worden op getakeld. Met behulp van handlie ren en met grote voorzichtigheid heeft men dit kunnen klaren. De restauratie van de toren vergt veel tijd, aandacht en nauwkeurig heid, en dat geldt zowel voor het gro te als het kleine. Als we de artistieke bijdrage aan het omvangrijke werk - om ten opzichte van de toren in een goede verhouding te blijven - mogen rekenen tot „het kleine", bete kent dit niettemin dat een beeldhou-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3