1 '1 j i i H J" IE i 1 T r T r TOEKOMST ZEEUWSE VISSERIJ ZIET ER SLECHT UIT 15^16 17 18 19 20 jan. 68 tentoonstelling land-en tuinbouw- S mechanisatie Groepen vogels trekken over de Westhoek ONZE PUZZELRUBRIEK s) het landbouwwerktuig fefisaö. N.S. leden in 1967 verlies van f 100 miljoen STREEKNIEUWS Verbetering in toestand Blaiberg Negentien doden bij vliegramp ELI! EO AGENDA 1967 was goed jaar Advertentie (D In het blad „De VisserUwereld" merkt de voorzitter van „Zevibel" de heer A. L. S. Lockefeer op, dat de Zeeuwse visserij in 1967 bevredigen de resultaten te zien gal. De produk- tie kon worden verhoogd of gehand haafd, verbeteringen van de vloot kwamen tot stand, maar - gelet op de uitvoering van het Deltaplan - kan de toekomst toch niet optimis tisch worden tegemoet gezien. Zowel de Grevelingen als de Oosterschelde gaan dicht. De heer Lockefeer bespreekt in dit verband de resultaten van het in 1967 gehouden Oosterscheldecongres. Zijn indruk is dat in ons land te lichtvaardig over de vele nadelen van de afsluiting van de Oostcr- sohelde wordt heengestapt en dat deze afsluiting in de toekomst een misstap zal blijken te zijn. De heer Lockefeer - de noodzaak van bevei liging onderschrijvend - staat een andere methode voor, nl. door ver hoging van de dijken. Het ziet er naar uit dat de visserij het kind van de rekening gaat worden, niet alleen de Nederlandse, maar ook de Bel gische kustvisserij. Zowel voor de mosselvisserij als voor de kustvis serij gaat het om belangrijke be dragen. De heer Lockefeer heeft een uit voerige berekening gemaakt en komt tot een totale aanvoer in 1966 voor een bedrag van f 18.517.019. Hij houdt rekening met - gezien de ont wikkeling in de achterliggende jaren - met duidelijke stijgingspercentages en stelt de prognose voor de naaste toekomst van de aanvoer op min stens f 21 miljoen. Wordt de waarde van de verkoop genomen, dan kan deze - gesteld op basis van f 21 mil joen-aanvoer - worden berekend op f 30 miljoen per jaar. Gekapitali seerd op basis van een rente van 6 pet. is dit ongeveer f 500 miljoen. Hierbij zijn nog niet in aanmerking genomen de verliezen die zouden ontstaan in de sector conservenin- dustrie en de dienstensector (am bachtelijke bedrijven, leveranciers van olie en benodigdheden e.d.). ~r'1 L-L> - A' 1.4 -JJ. Gevolg van koude: WESTHOEK, 11-1. Het wintert straf in Nederland, ook al schijnt Schouwen-Duiveland tot de meest beschutte plekjes te behoren. In de Schouwse Westhoek is het niet dui delijk anders, maar een wel sprekend facet van de plotselinge winterkou is de trek van de vogels. Geslaagde middag „Brouwse" bejaarden zagen film over bietentransport BROUWERSHAVEN, 11-1. De be- jaarciensociëteit te Brouwershaven heeft het nieuwe jaar geopend met een filmmiddag in het jeugdgebouw. In haar openingswoord verwelkom de de presidente, mevr. Boersma, in het bijzonder de heer J. de Vlieger, die bereid was gevonden zijn kleu renfilm over het bietentransport e.d. voor de bejaarden te vertonen. Met grote aandacht werd de prach tige film gevolgd, welke zowel het werk op het land, het transport en de afvoer per schip liet zien. Een hartelijk applaus bewees wel dat men van het gebodene had genoten. De heer de Vlieger, die geassisteerd werd door de heer S. v. d. Velde, inocht een rokertje in ontvangst ne men. De presidente deelde verder mede, dat de eerstvolgende bijeen komst zal worden gehouden op 13 februari a.s. De collecte, gehouden ter bestrijding van de onkosten, bracht het mooie bedrag van f 43,50 op. Alle jarigen van de afgelopen maand mochten weer een presentje in ontvangst nemen. Aan het be stuurslid mej. S. Grootjans, die mo menteel in het ziekenhuis verblijft, werd een kaart gestuurd, waarop alle bejaarden hun naam zetten. Bij de koffie traeteerde de heer H. Vier gever op eierkoeken omdat hij on langs zijn 91e verjaardag vierde. Hem werd een hartelijk „lang zal hij leven" toegezongen. De koffie en cake waren ditmaal geschonken door het echtpaar Jansen. Mevr. v. d. Wekken nodigde alle aanwezigen uit om de vergadering van de Alg. Bond van Bejaarden, welke wordt gehouden op 23 januari, te bezoeken, omdat in deze vergadering de jaar lijkse grote reis besproken zal wor den. Op deze middag zullen dia's worden vertoond over het konink lijk huis. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Nadat mevr. Bos-de Vos en Botbijl-v. Nieuwenhuize eni ge schetsen hadden voorgedragen sloit mevr. Boersma met een harte lijk dankwoord deze geslaagde bij eenkomst. HAARLEM. In de nieuwe stads wijk Schalkwijk in Haarlem is op de hoek van do Europaweg en de Bel- giëlaan vannacht een groot lek ont staan in de aardgasleiding. Om zes uur heden (vrijdag)ochtend had de politie zestien flats in de omgeving ontruimd. Het blijkt nog volop puzzeltijd te zijn. Geen wonder; buiten is het vaak „niets gedaan" en bij de t.v. houdt men ook niet altijd de adem in. De denker pakt dan snel naar een puzzel. De eerste prijs is bestemd voor: de heer H. F. Blankert, Jac. van Heemskerckstraat 11, 's-Hertogenbosch. De tweede prijs gaat naar: de heer J. A. M. Kersbergen, Hogezoom 23, Haamstede De oplossing van de puzzel is de volgende:: Horizontaal: 1. bij; 2. asperge; 7. uber; 10. nat; 11. val; 12. gre; 13. eta- De nieuwe puzzel i m V 6 7 tf m rs f ✓4* /i /3 30 31 33 36 41 J/ 31 36 J3 VS VS vt W U f/ m SS 60 6/ J/ is 6>/ is i3 n Y9 i" m De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vrucht; 4. stofmaat; 6. kei: 10. luide schreeuw; 11. on brandbare stof; 14. oevergewas; 16. water in Friesland; 17. deel van het hoofd; 18. voorzetsel; 19. zangnoot; 20. jongensnaam: 21. dierenverblijf; 23. geogr. aanduiding (afk.); 25. ge rieflijk, ruim; 28. prater; 30. ooster se titel; 32. en omgekeerd (afk.); 34. als eerder (afk.); 35. onbehaarde; 37. defensie; 42. onmeetbaar getal; 44. zangstem; 45. hetzelfde (afk.); 46. wa ter in Friesland; 47. dwaas; 48. rang in het leger (afk.); 49. buitengewone prestatie; 53. land in Azië; 55. de ou dere (afk.); 56. bekende motorraces (afk.); 58. mannelijk zoogdier; 59. in wendige van een vertrek; 63. prettig gebruik; 65. jongensnaam; 66. melk- klier; 68. voegwoord; 70. landbouw werktuig; 71. Frans voegwoord; 73. verlangen; 75. titel (afk.); 76. jon gensnaam; 78. talmen; 80. bijbelse naam; 81. vereist; 82. sportterm; 83. soort palm. Verticaal: 1. jongensnaam; 2. stof maat; 3. tentoonstellingsgebouw te A'dam; 4. getij; 5. jongensnaam; 6. heilige; 7. plaatsbepaling; 8. vogel- produkt; 9. deel van de hals; 10. ge baar; 12. beschaving veinzer; 13. wa terleidingskanaal; 15. ambtskleding; 17. gereed; 19. plaats in de N.O.-pol- der; 22. jongensnaam; 24. verdriet; 26. dierengeluid; 27. onb. hoeveel heid; 29. service; 31. gegrepen; 33. toejuiching; 36. naaml. vennootschap (Duitse afk.); 38. verlaagde toon.; 39. plaats in Gelderland; 40. klein beet je; 41. Europeaan; 43. titel (afk.); 44. welwillende lezer (Lat. afk.); 47. op dit moment; 49. familielid; 50. soort hond; 51. land in Europa; 52. meis jesnaam; 54. deel v. d. romp; 57. kleur; 58. vogel; 60. Engelse ontken ning; 61. plan; 62. het Romeins impe rium (afk.); 64. vogel; 67. paradijs,1 69. kloosterzuster; 72. deel v. e. boom; 74. meisjesnaam; 77. en om gekeerd (afk.); 78. gewicht, (afk.); 79. soort onderwijs; 80. Frans lidwoord. Veel vogels hebben kennelijk ge speculeerd op een mild wintex*tje in Nederland, maar ze werden door Thialf uit de droom geholpen. In gro te massa's zijn die vogels alsnog op de wieken gegaan en trekken zuid waarts. Talrijke kieviten en ook groepjes snel vliegende plevieren, trekken over de Westhoek en zoeken aan „De Punt" te Westenschouwen een aanknopingspunt aan de over kant. Andere groepen nemen de Zee- landbrug, maar tijdens buien wordt deze onzichtbaar. De vogels blijven dan' de duinenrij volgen. Het kleine grut krijgt het al wat te kwaad met de koude en het is dan ook een goe de zaak, dat de zangvogels hier en daar worden gevoerd. Vooral bij toe nemende kou is dit zeer noodzakelijk. v°or gratis dagelijks geopend van 9-18 uur !B 2aterda9 20januari van 9-17uur amSterOamMi H toegangsprijsf3,- speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations Slecht spoorjaar UTRECHT, 11-1. De Nederlandse Spoorwegen hebben het huishoud boekje vorig jaar op een totaal aan uitgaven van ongeveer 800 miljoen gulden afgesloten met een verlies van circa 100 miljoen gulden. Na af- lage; 16. agenda; 19. rad; 20. para dijs; 22. als; 24. vedette; 26. straat; 29. eel; 30. re; 32. aar; 33. tule; 35. isar; 37. nader; 39. on; 40. roet; 42. gids; 44. et; 45. reine; 47. open; 49. bede; 51. eis; 52. me; 53. roi; 54. eer ste; 57. rakelen; 61. nel; 62. eggerig; 64. roe; 66. katrol; 68. eminent; 71. nes; 72. een; 74. man; 75. mode; 76. rendier; 77. pi. Verticaal: 1. beer; 2. aal; 3. stapel; 4. evert; 5. ra; 6. glad; 7. urn; 8. be daard; 9. r.k.; 10. nadeel; 12. ge strand; 14. t.a.v.; 15. gat; 17. gijs; 18. ala; 21. aera; 23. starten; 25. deernis; 27. raasbol; 28. stormen; 31. erge; 34. une; 35 ie; 36. stom; 38. eed; 41. oes ters; 43. in; 46. ierland; 48. pere; 50. eieren; 53. regime; 55. eek; 56. ego; 58. arend; 59. kim; 60. non; 63. glee; 65. 'etui; 67. tee; 69. nar; 70. om; 73. Uitkering aan provincie DEN HAAG, 11-1. Bij besluit van de minister van buitenlandse zaken, zijn de voorschotten op de uitkerin gen, die de provincies uit het Pro vinciefonds ontvangen vastgesteld. Voor de provincie Zeeland bedraagt dat bedrag f 10.919.132. ZIERIKZEE Dansavond in Huis van Nassau Op vrijdag 19 januari wordt weer een dansavond georganiseerd door cafétaria P. J. Gast, in samenwer king met „Stellaboys" in het Huis van Nassau. De muziek wordt ver zorgd door „Full of Soul" en „Black and White". Ijsbaan open Mcrgen (zaterdag 13 januari) wordt de ijsbaan om twee uur voor het pu bliek opengesteld. De toegang is uit sluitend voor leden. HAAMSTEDE Textiel- en modezaak in andere handen De textiel- en modezaak annex kleermakerij van de heer P. J. Pleu- ne, gaat in andere handen over. Deze moderne winkel aan de Noordstraat is door de eigenaar, de heer Pleune, verhuurd aan de familie Stout uit Berkel, die de zaak op dezelfde ma nier voortzet. Jaarvergadering N.F.O. Opnieuw kunnen de fruittelers ter vergadering trekken, nu op dins dag 16 januari, des avonds te half acht in hotel Bom. Daar houdt de N.F.O., afd. Schouwen, haar jaar vergadering. Op de agenda staat als toegift een inleiding over het onder werp: „De Nederlandse fruitteelt en de E.E.G.", te houden door de alg. secr. der N.F.O.ir. A. Groot. Bij de te houden bestuursverkie zing zijn de heren J. P. C. Boot en J. Jonker aftredend waarbij eerst genoemde niet herkiesbaar is. BRUINISSE Mejuffrouw L. Roukema, on derwijzeres aan de chr. school te Bruinisse, is momenteel in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis op genomen. Haar taaik wordt tijdelijk waargenomen door mevr. Jagersma- Riemer. Twintig woningen klaar in maart De bouw van twintig woningen door de Ohr. Woningbouwvereniging komt in maart a.s. gereed. Het be tekent voor degenen die trouwplan nen höbben of reeds gehuwd zijnde bij de ouders inwonen, dat de droom van een eigen huis op korte termijn werkelijkheid gaat worden. Nederlander in Duitsland vermoord OLDENZAAL, 11-1. De 27-jarige Duitser Albert M. uit Buhl (west- Duitsland) neeft bekend in de nacht van 9 op 10 januari de Nederlander Johannes VIutters te hebben ver moord. De heer Vlutters, die op 21 febru ari 1930 in Oldenzaal werd geboren, was als kantoorbediende werkzaam in München. Hij woonde samen met de thans gearresteerde M. op kamers in München. De politie in Oldenzaal, die een en ander meedeelde, was niets bekend omtrent het motief van de moord. SPORTBERICHTEN WIELRENNEN Wedstrijd op hometrainers Te Hoogerheide werd een wed strijd op hometrainers voor ama teurs gehouden, waaraan ook door Chris de Jong en Wim Evertse werd deelgenomen. Van de acht deelne mers wist Evertse op de 2e plaats beslag te leggen, terwijl de Jong op 'de zesde plaats eindigde. De renners moesten tweemaal een afstand, met staand vertrek, over 875 m. afleggen 1. W. Riet 30.6 en 30.5; 2. W. Evertse 31.7 en 31.0; 3. F. Buurmans 32.3 en 31.6; 4. Schouten 32.6 en 31.7; 5. W. v. Campen 32.4 en 32.4; 6. Chr. de Jong 32.0 en 32.9; 7. Roovers 34.8 en 34.3; 8. Coppens 36.5 en 35.4. KAAPSTAD, 11-1. De toestand van dr. Blaiberg is verbeterd sinds de aftapping van het vocht dat zich rond zijn nieuwe hart had ontwik keld, zo heeft het Groote Schuur- ziekenhuis in Kaapstad donderdag middag meegedeeld. „De artsen ma ken zich niet ongerust. De vochtop hoping moet niet beschouwd worden als een teken van afstoting", zo stond in het medisch bulletin. BATTLE MOUNTAIN (Nevada), 11-1. Een reddingsploeg heeft het wrak bereikt van het C-54 trans portvliegtuig van het Amerikaanse korps mariniers, dat donderdagoch tend vroeg met 19 inzittenden in t Nevada tegen een besneeuwde berg top is gevlogen. Niemand bleek het ongeluk 'te hebben overleefd. Hervatting ziektewetcontroles UTRECHT, 11-1. De Landelijke Huisartsen Vereniging zal haar le den adviseren, de ziektewetcontroles voor de bedrijfsverenigingen te her vatten. Voorlopig zal dit werk wor den verricht tegen een „interimta rief" van 5 gulden voor een spreek uurcontrole en 8 gulden voor een visite. Kanonskogels uit 80-jarige oorlog VEENENDAAL, 11-1, Tijdens graafwerkzaamheden zijn aan het Benedeneind in Veenendaal drie ijze ren kanonskogels gevonden, die vol gens deskundigen afkomstig zijn uit de 80-jarige oorlog. De gemeente Veenendaal zal de kogels aan haar oudheidkundige verzameling in het raadhuis toevoegen. Promotor Barneveldse kip overleden BARNEVELD, 11-1. Op 75-jari- ge leeftijd is na langdurige ziekte overleden de heer H. Koudijs uit Barneveld. De heer Koudijs, die tot het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd deel heeft uitgemaakt van de directie van de Vex*enig"de Mengvoederfabrieken Koudijs N.V. te 's-Hex*togenbosch en Bameveld, heeft zich indertijd bijzonder inge spannen om de Barneveldse kip en haar bx*uine ei haar nationale en in ternationale faam te bezorgen. In Denemarken woedt sinds gis teravond een sneeuwstorm, met uit zondering van Zuid-Jutland, waar door het trein- weg-, zee- en lucht- verkeer aanzienlijk wordt belem merd wox-dt. Talrijke scholen zijn gesloten. Advertentie Een mooie kous mevrouw? Dan Het domein voor de Vrouw IJLEGANGE trek van de rijksbijdrage van 35 mil joen gulden wegens bedrijfsvreemde lasten, bleef de omvang van het ver lies beneden de raming van 106 mil joen gulden. Dit heeft de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, medegedeeld tijdens de jaarlijkse pex'sontvangst van de N.S. Hij verwacht dat het verlies in de komende jaren ongetwijfeld zal wor den beïnvloed door de voortgaande ongunstige ontwikkeling van de ver- voersomvang tengevolge van de ver snelde toeneming van de particulier autobezit en de daling van het goede renvervoer voornamelijk door de sterke inkrimping van de produktie en afzet van steenkolen. „De inspanning van de N.S. alleen zal de huidige problemen niet kun nen oplossen. Óns probleem is een nationaal probleem", zo zei de heer Lohmann nadx-ukkelijk. Hij ontkende dat de 315 miljoen, het dn de garan- tiewet gei-aamde financieringstekort van de N.S. itot 1970, een schenking jou zijn. Het bedrag moet bijeen wor- den gebracht met leningen op de ka pitaalmarkt, waarvoor de N.S. zelf de verplichtingen tot betaling van aflossing en rente zullen moeten dra gen. RECHTZAKEN Politierechter Middelburg Adrie B., een 21-jarige schipper uit Zieri'kzee, moest zich donderdag wegens verduistering voor de Mid delburgse politierechter verant woorden. De verdachte was net drie dagen tevoren uit de gevangenis ontslagen. Deze keer stond hij terecht voor een oude zaak. Hij had in 1966 een bi-omfiets verkocht, die op naam stond van zijn moeder. Dat was niet het ergste. De brommer was nog niet afbetaald, dus het voertuig was wettelijk nog eigendom van de fi- nancieilngsmaatschappij „B. wist, dat er voor de bromfiets nog betaald moest worden. Hij be hoorde dus ook te weten, dat hij hem niet mocht verkopen", meende de officier van justitie, mr. T. Lebret. Hij eiste een boete van 450 gulden, waarvan 300 voorwaardelijk. 'De raadsman van B., mr. F. W. Adriaanse uit Middelburg, wees er op, dat zijn cliënt net 14 weken in de gevangenis had doorgebracht voor een andere zaak. „Toen hij er maandag uit kwam, begonnen de moeilijkheden met zijn moeder weer. Zij wilde hem niet thuis hebben. Ge lukkig kon hij bij zijn oude baas te recht, zodat 'hij de 'kans heeft alles weer goed te maken". De advokaat hoopte, dat de boete niet al te hoog uit zou vallen. De schipper heeft toch al genoeg te betalen, onder an dere de brommer. Mr. T. W. Attema, de politierech ter, wilde de ï'eclassering van B. niet bemoeilijken en verlaagde de geëiste boete lot 100 gulden. Toen J. H., een 32-jarige huis schilder uit Noordgouwe, in oktober na een bijeenkomst van de voetbal club naar huis reed, lukte dat niet. Op een bochtig dijkje raakte hij met zijn gloednieuwe auto van de weg af. De auto weid totaal vernield. De politie weet het ongeval aan overmatig alcoholgebruik. De schil der dacht er anders over, dat bleek, toen hij dondeidag voor de Middel burgse politierechter verscheen. Volgens hem gebeurde alles, omdat hij in een moeilijke bocht werd ver blind door een tegenligger. Daarbij kwam nog. dat hij niet helemaal gewend was aan de nieuwe auto. „Dan had u maar langzamer moe ten rijden", vond mr. T. Lebret, de officier van justitie. Eerst twee en een half uur na het ongeluk nam de dokter de bloedproef. Toen dat gebeurde, zei 'de schilder, dat het eigenlijk geen zin had. „Ik heb na het ongeluk twee cognacjes gedron ken voor de schrik". Deze opmer king stond niet in het proces-ver baal. De politierechter, mr. T. W. Attema geloofde er dan ook niet veel van. De officier ook n'iet. Hij eiste één week gevangenisstraf en één jaar ontzegging uit de rijbevoegd heid. Mr. Ligthart, de vei'dediger van H., noemde de bloedproef in dit geval onbx'uikbaar als bewijsmate riaal. Het resultaat van een derge lijke proef kan na twee en een half uur heel anders zijn. Verder geloof de de advocaat wel, dat zijn cliënt na het ongeluk nog cognac heeft ge dronken. De politierechter wilde er nu ook het fijne van weten. Hij hield de zaak aan, om de politieman, die het proces-verbaal heeft gemaakt, nog eens te verhoren. Vrijdag 12 januari Zierikzee Mondragon, 4 uur: Deltacommissie Visseidjschap. Huis van Nassau. 7.30 uur, voorlich tingsavond mengmeststoffen (Alba tros). Hervormd verenigingsgebouw, 8 uur, Vex*, van Rechts/.. Hervormden (spre ker ds. J. H. J. Hofman). Burgh Hotel Het Wapen van Burgh. 7.30 uur, feestavond D.F.S. Haamstede Hotel Bom (zaal Tavenu), 3 uur. openb. verkoping bungalow aan de Kampei'foelieweg (Haamstede). Ouwerkerk Dorpshuis, uur, toneelavond Cult. Vereniging. Zaterdag 13 januari Zierikzee Huis van Nassau (Graanbeui's), 8 uur, Full of Soul. Maandag 15 januari Zierikzee Openb. lagere school (ing. L. St. Jan straat), 8 uur, cursus veilig verkeer. Huis van Nassau, 7.30 uur. voorlich tingsavond bestrijdingsmiddelen, le zing en dia's (C.A.V.) Haamstede Gereformeerde Kerk. 7.45 uur, afde ling N.C.V.B. Dinsdag 16 januari Brouwershaven Jeugdgebouw, landsvrouwen. 8 uur, afd. Platte- Woensdag 17 januari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur. Vrouwen vereniging P. v. d. A. W eerbestendige krant BONN, 11-1. Een Westduitse fabriek van kunststoffen heeft donderdag een krant laten drukken die men ook in een stortbui kan lezen. De krant is namelijk gedrukt op folie van de kunststof styropordie water afstoot. Er zijn 10.000 exemplaren van vervaardigd. De kunststof wordt al enige tijd onder meer voor verpak king van diepvriesprodukten gebezigd. Het styropor is vol gens de fabriek ook te gebrui ken voor boeken en tijdschrif ten. Kongo heeft donderdag besloten de diplomatieke betrekkingen met de buurstaat Roeanda te verbreken, zo is officieel in Kinsjasa bekend ge maakt. DEKEN Er zal slechts bij weinigen be hoefte bestaan kennis te nemen van een bedprobleem, dat ergens op Schouwen-Duiveland is ontstaan. Trouwens het is de vraag of het ver standig is het „in den breeë" te brengen, maar er zijn al zoveel ta boes gesneuveld, dat het hier dan maar moet. Het jaar is tenslotte nog kersvers en kan tegen een stootje. Bovendien, het hangt samen met onze klimatologische grillen en deze actuele vlag dekt dus de lading. Er leeft een man onder ons, die de laatste tijd last had van slapeloos heid en.verwijzend naar de winterse toestanden, zei hij tegen zijn echt vriendin: „dat komt van de kou". Was het daarbij gebleven vrienden, het leven zou vrij genoeglijk verder zijn gerold, maar de man ging iets dolen. Tussen gedachte en daad gaapt (gelukkig) nog altijd een diepe kloof, maar de man had daar ditmaal ma ling aan en kocht een elektrische deken. Toen hij met dtze moderne variant op de traditionele bedioollig- heid thuis kwam, keek zijn vrouw uiterst zuinig en sprak gedecideerd: „je koopt maar, maar ik kom er niet onder". Ook tussen woorden en da den kan (gelukkig) een diepe kloof gapen, maar ditmaal had de vrouw daar nu eens maling aan. Ze hield voet stuk en verhuisde voor haar nachtelijk onderdak naar een vrij staand bed in een andere kamer. En zo is de toestand tot nu toe. Pa manipuleert »s avonds met zijn knoppen en zet de deken op „lek ker", terwijl ma op haar solitaire sponde zich in allerlei bochten wringt om calorisch wat op peil te blijven. De elektrische deken is - men Jzal het hebben begrepen - tot een soort schrikdraad geworden. Wie over dit thema gaat moraliseren, waagt zich op glad ijs. Zo stellen toe niet de vraag hoe het in dit ka der staat met de bijbelse kwalifika- tie van de liefde: „zij handelt niet lichtvaardiglijk, zij is niet afgunstig: zij handelt niet on geschikt elijk, zij zoekt zichzelve niet, zij wordt niet verbitterd, zij denkt geen kwaad" Er staat niet bij: „zij schikt zich in het elektrisch voornemen van de man", maar op het vlak van de mo raaltheorie worden de zaken zelden gespecificeerd. Wie een hint verlangt, zou kun nen denken aan het toch maar ther misch lief en. leed delen of het aam- schaffen van een tweede elektrische deken, met gelijktijdige toepassing in lits jumeaux-verband. Er moet in ieder geval - dat is duidelijk - wel een eind aan komen. Normaal ren nen vrouwen naar een ander bed na een fikse ruzie, maar als een elek trische deken SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2