De Gruyter Prijzen De Gruyter Weekaanbiedingen De Gruyter Prijzen Koop goedkoper bij De Gruyter! Betere waar voor de laagste prijs! De grootmeester der tonen GELDIG t/m DINSDAG Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Burney had de grootste moeite, zijn vriend tot andere gedachten te brengen. Eerst het verzoek „Doe het dan terwille van uw Oostenrijk, dat deelneemt aan de eer van uw onder scheiding", kon hem ertoe bewegen. Met neergeslagen ogen en verlegen gezicht liep hij naast Burney in zijn doctorsgewaad op straat. Zijn vriend porde hem echter ongeduldig in de ribben en sprak: Haydn, ziet u dan niet, dat het volk u eerbiedig groet? Ja, menigeen kwam naar hem toe en sprak met onverholen bewonde ring: „You are a great man!" Haydn wende nu wel enigszins aan zijn zijden mantel en zei later schertsend: Ik vond mezelf werke lijk potsierlijk! Ik heb echter aan de doctorsgraad in Engeland veel te danken, ja, ik zou haast zeggen, al les: want daardoor kwam ik in rela tie met de groten in Engeland en kreeg ik toegang tot de voornaamste huizen. Toen de drie dagen om waren, herademde hij toch. Ik voel me nu eerst weer de oude, Oostenrijkse Jo sef Haydn! sprak hij. Maar nu was hij ook moe gewor den! Zijn ziel was ziek van verlangen naar ruime velden en bos. Hij beschouwde het daarom als een groet van de hemel, toen een rijke bankier hem uitnodigde, lente en zomer ver van Londen op diens landgoed door te brengen. Daar wandelde hij vroeg in de morgen in het bos en luisterde naar het gezang van de vogels, waarna hij gelukkig naar huis terugkeerde en in tonen zijn schoonste liederen dichtte! Twee en twintigste hoofdstuk. Bont leven. De warme, zonnige dagen gingen voorbij, De herfst kwam. In een veelgelezen Londens blad stond het bericht, dat de „professio- nalisten" Haydn's leerling, Pleyel naar Londen hadden geroepen, om dat de meester zelf oud en zwak en niet in staat zou zijn, iets nieuws tot stand te brengen. Hij zou al lang uitgecomponeerd zijn en was, we gens gebrek aan inspiratie, genood zaakt in herhalingen te vallen. Zo werd Haydn indertijd beoor deeld, wiens genie eerst later „Die Schöpfung" en „Die Vier Jahreszei- ten" schiep. Haydn uit zich over zijn positie in een brief met de volgende woorden: Ik word hier in Londen geprest, alle particuliere concerten bij te wonen, waardoor ik veel kostbare tijd ver lies. Ik heb nog nooit zoveel geschre ven als hier, maar ik ben ook zó uitgeput, dat ik ernaar verlang, ein delijk weer in mijn lief Wenen te kunnen uitrusten. Ik werk tegen woordig voor Salomon's Concert en ik ben genoodzaakt mij alle denk bare moeite te getroosten, daar de professionalisten-vergadering mijn leerling Pleyel van Straatsburg naar hier heeft laten komen, om hun con certen te dirigeren. Het zal dus een bloedige, harmonische oorlog tussen meester en leerling worden. Pleyel heeft zich bij zijn aankomst tegen over mij zo bescheiden gedragen, dat hij opnieuw mijn hart heeft gestolen. Hij weet zijn vader op de juiste waarde te schatten! Wij zullen onze roem delen en ieder van ons zal ver genoegd naar huis gaan.... Mijn werk wordt echter zwaarder door Pleyel's komst. Hij kwam met een groot aantal nieuwe composities, die hij reeds lange tijd geldeen geschre ven had. Hij beloofde, iedere avond een nieuw stuk te geven. Nu moet ik mij opofferen en, om mijzelf en mijn arme Salomon niet een fiasco te la ten lijden, onvermoeid werken. Ik ondervind echter maar al te goed, hoe mijn kracht is verslapt, mijn ogen branden en gloeien: mijn nach ten zijn slapeloos. Doch met Gods hulp zal ik alles overwinnen. De he ren „professionalisten" trachten mij een bril op de neus te zetten, omdat ik niet tot hen overging; maar alleen het publiek is rechtvaardig. Ik had eerst veel succes, tegenwoordig ech ter nóg veel meer. Men spreekt over Pleyel's durf, maar ik heb toch veel met hem op en ben niet alleen bij elk van zijn concerten, maar ook al tijd de eerste, die hem gelukwens. Pleyel begon het onwaardige van zijn onderneming steeds meer te ge voelen; hij schaamde zich, dat hij ar geloos genoeg was, in het gareel der „professionalisten" te lopen, waar door hij zijn hoogvereerde meester tot zijn vijand zou kunnen maken. Hij schaamde zich. Op de schaamte volgde berouw, en op het berouw, bekering. Hij zou vader Haydn de handen gekust hebben, als deze hem iets zoü hebben verweten; hij zou daarin een verzoening van zijn onrecht hebben gezien en zich als deemoedig schul denaar gebogen hebben. Nu echter Haydn hem elke dag met dezelfde vaderlijke liefde tegemoet trad en hem geen bitter woord over de lip pen kwam, ja er zelfs niet éénmaal een verwijt in zijn ogen lag, was dit des te erger voor hem. Pleyel verwenste het ogenblik, dat hij Engeland's grond had betreden en zich onder het juk der „professi onalisten'' had gebogen. Hij wilde, dat hij zijn leraar volledige genoeg doening kon verschaffen. Scheepvaarlberichten Alchiba, 9-1 390 m. o.z.o. Bahrain naar Kuweit. Ameland, 9-1 Eestham naar White- gate. Acmea, 9-1 400 m. z. Kaap Verdische Eilanden naar Curasao. Calamares, 9-1 500 m. o.z:0. Acapulco naar Los Angeles. Esso Amsterdam, 8-1 Amuabay naar Aruba. Echo, 9-1 120 m. z. Kaap Blanc naar Cadiz. Gulf Swede, 9-1 90 m. o.z.o. Mena. Ganymedes, 8-1 te Cristobal. Kelletia, 9-1 t.a. Liverpool. Korenia, 7-1 Singapore naar Camranh. Tara, 8-1 135 m. w. Lissabon naar Santos. Vlieland, 9-1 225 m. n.w. Finisterre naar Curagao. (Wordt vervolgd). Zafra, 9-1 te New York,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 8