I DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. zullen neutraliteit van Cambodja blijven eerbiedigen Zware brand te Terneuzen Geen achtervolging Vietcong in Cambodja Ruimtevoertuig landt op maan Labour wil drastisch besnoeien op defensie Amerikaanse begroting wijst tekort aan van 15 a 20 miljard dollar Deskundige verwacht guerilla in de Amerikaanse steden KAMERBREED „DE MAGNEET' Jongen (10 jaar) sloeg z'n vader dood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 januari 1968 124ste jaargang Sr. 19925 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee, ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit aammer: Zeeuivse bevolking steeg in 1967 (3100 zielen) Verklaring van Sihunoek PNOM PENH, 10-1. Het Cambod jaanse staatshoofd .prins Norodom Sihanoek, heeft woensdag op een persconferentie gezegd, dat de V.S. beloofd hebben de Cambodjaanse grenzen te zullen eerbiedigen. De Amerikaanse regering heeft toege zegd alles te zuilen doen om de grens met Vietnam niet te schenden. „De Amerikanen willen geen gebruik ma ken van het achtervolgingsrecht van Vietcong-strgdkrachten die hun toe vlucht zoeken in Cambodja. Zy pro beren alleen maar te helpen by het bewaren van de neutraliteit van Cambodja", verklaarde de prins. De persconferentie werd gehouden na een onderhoud van anderhalf uur tussen Sihanoek en de speciale afge zant van president Johnson, Chester Bowles. Prins Sihanoek zei dat de V.S. de Cambodjaanse regering in kennis zal stellen van de gegevens die zij heb ben over infiltraties van Vietnamese communisten, „om Cambodja in staat te stellen zijn plicht als neutraal land te vervullen". Wanneer er infiltraties worden gemeld, zal de prins Cam bodjaanse strijdkrachten zenden om „de Vietcong uit te nodigen het Cam- TERNEUZEN, 10-1. Een felle brand heeft drie panden in de Noordstraat, een winkelstraat, in Terneuzen in de as gelegd. Voorts werden enige pakhuizen een prooi der vlammen. De schade bedraagt volgens een voorlopige en zeer voor zichtige schatting een half miljoen gulden. De brand is ontstaan in het kan toor van de meubelhandel G. W. Naeye aan de Noordstraat, waar een oliekachel stond, die de oorzaak van de brand moet zijn geweest. Wat er echter precies met de kachel is ge beurd, of zij is omgevallen of ont ploft, dat weet de brandweer nog niet. De gehele meubelzaak brandde uit met 'de er achter gelegen pak huizen, alsmede een woonhuis naast de meubelhandel en een kunsthan del. Zes andere panden, aan dezelf de of de andere kant van de straat gelegen, liepen brand- en water schade op. Motorrijder verongelukt GRONINGEN, 10-1. Op de Van Iddekingenbrug te Groningen heeft zich woensdagavond een verkeers ongeluk voorgedaan waarbij de 24- jarige C. J. Oskam uit Haren om het leven is gekomen. De heer Oskam slipte met zijn scooter op het brug dek, toen hij een wielrijdster in haalde, gleed naar het linker weg gedeelte en werd gegrepen door een tegemoetkomende personenauto. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond cn overleed ter plaatse. Een zonneschijn- garantie SCHIERMONNIKOOG, 10-1. De Waddenfederatie, bestaan de uit de V.V.V.'s van Texel, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog, gaat in sa menwerking met een aantal hotel- en pensionhouders op deze eilanden een „zonne schijn-garantie" geven voor de periode van 1 mei tot en met 15 juni. Dat houdt'in dat de gasten die in deze periode voor vijf dagen of langer bespre ken in deelnemende hotels of pensions een zonneschijn-ga- rantiekaart krijgen, waarop het anatal zonuren staat ver meld waarop de gast aan spraak zal kunnen maken. Wordt dat aantal niet bereikt, dan zullen de bedrijven de hotel- of pensiongasten een korting op de rekening geven van vijf tot tien procent. f bodjaunse grondgebied te verlaten", zoals hij zei. Tegelijkertijd zal hij de interna tionale controlecommissie verzoeken „een minutieus onderzoek" in te stel len. Hij zal de Vietcong echter niet openlijk veroordelen. Daarentegen wil hij graag alles weten over „elke buitenlandse infiltratie, met inbegrip van die van agenten van de Ameri- kaanst inlichtingendienst". De prins noemde zijn onderhoud met Bowles „positief". Beide partijen hadden „de punten die ons scheiden" vermeden. De V.S. hebben begrip Kongolese soldaten vluchtten naar Soedan CHARTOEM, 10-1. Een groep van 2500 voormalige Kongolese soldaten, vermoedelijk aanhangers van wijlen premier Patrice Loemoemba, die te gen het nationale leger van Kongo hebben gevochten en zich sinds no vember 1964 in de wildernis hebben weten schuil te 'houden, is dinsdag naar Soedan gevlucht. Aan de grens verzochten ze de Soedanese autoriteiten hen als poli tieke vluchtelingen te beschouwen, waarop ze werden doorgelaten na hun wapens te hebben afgegeven. Het Soedanese ministerie van bui tenlandse zaken heeft de regering in Kinsjasa woensdag opheldering gevraagd over de kwestie. De vluch telingen hebben politiek asyl ge vraagd. voor het Cambodjaanse standpunt inzake de internationale controle commissie en het Cambodjaanse ver langen dat deze commissie haar rol tot het uiterste zal vervullen om alle buitenlandse infiltratie in het land tegen te gaan. „De Amerikanen zijn daarmee tevreden", zei hij. De besprekingen met Bowles zou den donderdagochtend worden voort gezet. Patrouillevluchteu? Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte later be kend dat Cambodja bereid is een Amerikaans aanbod te aanvaarden om twee hefschroefvliegtuigen ter beschikking te stellen voor patrouil- levluchten langs de Cambodjaans- Vietnamese grens. Een uiteindelijke beslissing is echter afhankelijk van de internationale controlecommissie (India, Polen en Canada) en het Ver- enigd Koninkrijk en de Sowjet-Unie als voorzitters van de Geneefse con ferentie van 1954. Stakingen bij G.M.C.? DETROIT, 10-1. De Amerikaanse vakbond van arbeiders in de auto mobielindustrie heeft woensdag meegedeeld 'dat over een week bij tien fabrieken van General Motors Corporation in vier staten stakingen zullen worden afgekondigd als niet voor die tijd overeenstemming is bereikt over plaatselijke kwesties. Bij de fabrieken, in Michigan, Ohio, Indiana en New York, werken 65.000 arbeiders. WASHINGTON, 11-1. Senator Mike Mansfield, leider van de de mocratische meerderheid, zei woens dag dat op president Johnson zware druk wordt geoefend om toestem ming te geven tot achtervolging van de Vietcong tot in Cambodja. Hij geloofde echter niet dat de pre sident zal zwichten omdat de Ame rikaanse sterkte in Vietnam door deze acties op 700.000 tot 750.000 (in de loop van dit jaar 525.000) zou moeten worden gebracht en de ach tervolging vrijwel zeker tot uitbrei ding van de oorlog zou leiden. Vol gens de senator zou prins Sihanoek mogelij k de hulp van de Sowj et-Unie en China inroepen om zijn neutrali teit te waarborgen. Senator Mark Hatfield uit Oregon beschuldigde de regering in Saigon ervan een Amerikaanse marionetten- PASADENA (Calif.), 10-1. Het Amerikaanse niimtevoeriuig „Sur veyor 7" - de laatste van een serie onbemande ruimtevoertuigen naar de maan - heeft gisternacht om 02.05 uur (Ned. tijd) een zachte landing op de maan gemaakt. Naar het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart, NASA, meedeelt, zendt de „Surveyor 7" signalen uit. Verwacht werd dat een half uur tot 40 minuten na de landing de eerste foto's zouden worden genomen. Het is de vijfde ge slaagde proef met een „Surveyor". regering te zijn die dient te worden vervangen door een „representatie ve volksrepubliek op brede basis". De V.S. zouden het president Ngoe- je Van Thieu duidelijk moeten ma ken dat zij hem niet altijd zullen steunen. Sportvakbeurs te Utrecht UTRECHT, 10-1. Tot en met 10 januari wordt in de Jaarbeurs in Utrecht de achtste internationale vakbeurs voor sport- en camping- artikelen „Spovak" gehouden, eerder aangeduid als de V '68. Op een totale expositieruimte van 20.000 vierkante meter tonen 129 standhouders hun artikelen. Volgens de fabrikanten zal 1968 voor de bedrijven in sportartikelen een goed jaar worden. Zij baseren deze prognose op de langere vakan ties en weekends en het nog steeds groeiende aantal kampeerders. Trein vermorzelde auto HENGELO, 10-1. Op een onbe veiligde overweg buiten de kom maar nog binnen de gemeente Hen gelo is woensdagavond een personen auto door een trein gegrepen en to taal vernield. De inzittenden hadden het voertuig tijdig kunnen verlaten. De wagen werd ca. 250 meter mee gesleurd. Het ongeluk gebeurde door dat de chauffeur door de plaatselij ke gladheid van de overweg afgleed en met de rechterwielen tussen de rails geraakte. Met man en macht hebben de drie inzittenden nog ge tracht de auto weg te krijgen doch dit is hun niet gelukt. De Engelse moeilijkheden LONDEN, 11-1. Leden van de linkervleugel in de Britse Labour- partij hebben woensdagavond een uit tien punten bestaand plan bekendge maakt om de economische moeilijk heden in het land het hoofd te bie den. Hun belangrijkste eis is verre gaande besnoeiing van de defensie- uitgaven. WASHINGTON, 10-1. R. Duane Saunders, een van de medewerkers van de Amerikaanse minister van financiën, heeft woensdag verklaard dat het tekort op de Amerikaanse begroting in het financiële jaar 1968 ongeveer 15 a 20 miljard dollar zal bedragen tegen een tekort van .9,9 miljard in het lopende jaar. Hij zei te verwachten dat moeilijk dekking voor dit tekort gevonden zal kunnen worden. In oen bijeenkomst van de Amerikaanse „Share in free dom" conferentie drong hij aan op de verkoop van meer spaarobligaties. Hij zei dat het ministerie van finan ciën meer dan ooit de hulp van het Amerikaanse volk nodig heeft. Inmiddels is uit kringen van het Amerikaanse congres vernomen dat president Johnsons „State of the Union" boodschap tegen volgende week woensdag klaar kan zijn, twee dagen na de opening van het zit tingsjaar 1968 van het congres. -V"- Na „lange, hete zomer" NEW YORK, 10-1. Een gepensio neerde kolonel van de Amerikaanse inlichtingendienst vreest een guerril la in de Amerikaanse steden die nog wel eens feller zou kunnen zyn dan de oorlog in Vietnam. Advertentie Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113) 470 Het linkse manifest, waaraan reeds ongeveer 40 Labour-parlementsleden hun steun hebben toegezegd, is gepu bliceerd enkele uren voordat pre mier Wilson diepgaand beraad be gint met het kabinet over de maat regelen na de devaluatie, die vol gende week dinsdag in het parlement zullen worden aangekondigd. Vol gens de ondertekenaars van het ma nifest kunnen de defensiekosten o.m. worden ingekrompen door terugtrek king uit het gebied ten oosten van Suez en uit West-Duitsland en door afbestelling van Amerikaanse mili taire vliegtuigen. De bezuiniging op de defensiekos ten zou tegen het jaar 1970-1971 750 miljoen pond sterling moeten bedra gen. GRONINGEN. Te Groningen is een begin gemaakt met de opbouw van het grootste isochrone cyclotron in Nederland dat in opdracht van de rijksuniversiteit te Groningen door Philips te Eindhoven is ontworpen en gebouwd. Amerikaanse deserteurs mogen in Zweden blijven STOCKHOLM, 10-1. De immi gratie-autoriteiten in Stockholm heb ben meegedeeld dat de vier jonge zeelui die onlangs uit de Amerikaan se marine deserteerden uit protest tegen de oorlog in Vietnam, in Zwe den mogen blijven. Ze hebben geen politiek asiel gekregen, maar kunnen hier om „humanitaire redenen" blij ven en verblijfsvergunningen en spe ciale vreemdelingenpaspoorten aan vragen, zo werd gezegd. De vier Amerikanen deserteerden in oktober vorig jaar in Japan van het vliegdekschip „Intrepid" en kwa men via Moskou naar Zweden. Er bevinden zich volgen» welingelich te kringen nu minstens negen Ame rikaanse deserteurs in Zweden. ROTTERDAM. Naar schatting meer dan 25 procent van de Neder landse kusfcvaartvloot wordt voor verkoop aangeboden, terwijl het aan tal kopers zeer gering is. De pï'ijzen daalden van ca. f 600 per ton d.w. in het eerste halfjaar 1967 tot ca. f 450 per eind 1967. Een verdere prijsdaling is te verwachten. KEULEN, 10-1. Een 10-jarige jon gen heeft in Porz bij Keulen zijn 37- jarige vader met een handbijl dood geslagen, nadat deze een hevige ru zie met zijn vrouw had gehad. De jongen gaf de man enkele slagen op het hoofd toen deze in de huiskamer zat. Volgens de moeder had haar zoontje gezegd dat hij dit had gedaan „om eindelijk rust te hebben". Volgens het Duitse recht kan de jongen niet gestraft worden. Wel gaat men na of hij in een tehuis moet worden ondergebracht. „Als de huidige tendens zich voort zet is het mogelijk dat het volgende decennium tenminste één grote stad in de Verenigde Staten een zo felle guerrilla zal meemaken dat grote le gereenheden in actie zuilen moeten komen en eenheden van de nationa le garde jaren onder de wapenen zullen moeten blijven", aldus kolonel b.d. Robert B. Rigg in de januari- editie van „Anmy Magazine", het tijdschrift van de vereniging van het Amerikaanse leger. Rigg meent dat de „lange hete zo mer" van het afgelopen jaar emotio neel en sociaal was maar dat door organisatie de grieven politiek ge bundeld kiunnen worden met als mo gelijk gevolg geweld op grote schaal. „De mens heeft uit staal en steen een veel betere „jungle" gebouwd dan de natuur dat heeft gedaan in Vietnam. Vier vondelingen aan krokodillen ontsnapt DJAKARTA, 10-1. (Van de corres pondent van het A.N.P.). Vier jonge kinderen in Zuid-Sumatra zijn vori ge week door dorpelingen gered. Zij waren de van krokodillen wemelen de rivier de Moesi, vastgebonden aan stammen van bananebomen, afge dreven. De uitgehongerde toestand van de kinderen en de omstandigheid, dat zij nog een kleine hoeveelheid voed sel bij zich hadden, leidden tot de veronderstelling, dat hun ouders niet meer in staat waren hen te voe den. De kinderen zijn nu door vier ge zinnen in Djakarta geadopteerd en men heeft de pogingen laten varen, de werkelijke ouders op te sporen. In verscheidene gebieden van Zuid Sumatra heerst reeds enkele maan den een ernstige voedselschaarste. De prijs van rijst in Palembang, de hoofdstad van Zuid-Sumatra, is on rustbarend gestegen. Frankrijk gaat iets doen aan beginnende automobilisten PARIJS, 10-1. Beginnende auto mobilisten moeten een plaat met dc tekens „op" op hun voertuig aan brengen en een maximumsnelheid van negentig kilometer per uur in acht nemen wanneer dc nieuwe ver keerswet door de Franse regering wordt goedgekeurd. Tijdens hun eerste rijjaar kunnen deze automobilisten tien dagen cel straf en een maximumboete van 250 gulden krijgen als zij de snelheidsli miet overschrijden, zo is van welin gelichte zijde vernomen. Het kabinet neemt het ontwerp binnenkort in be handeling en naar verwachting wordt een groot aantal nieuwe bepa lingen op 1 april van kracht. Daar bij bevinden zioh voorschriften voor een verplichte installatie tegen dief stal en medische controle van rijders van zeventig jaar en ouder. Op de Amsterdamse luchthaven Schiphol begint men last te krijgen van de strenge vorst. Op de foto wordt een van de vliegtuigen voor het vertrek vanuit een hef wagen met alcohol bespoten om het vast vriezen van de roeren te voorkomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 8 Rust is goed, arbeid is beter, \S ji maar rust na arbeid het best. I De Zuidafrikaanse president, dr. Eben Donges, is woensdag in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaap stad overleden. Hy lag al acht maan den in het ziekenhuis nadat hij twee maal een beroerte had gehad. Verwachting tot vrijdagavond: Matige tot streuge vorst Opklaringen en voornamelijk in de kustgebieden nog enkele sneeuw buien; zwakke tot matige, maar aan de kust van Holland en Zeeland aan vankelijk nog krachtige noordelijke wind; vannacht en morgenochtend matige, in het binnenland plaatselijk strenge vorst; morgenmiddag over wegend lichte vorst. 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.52. Maan op 13.31, onder 6.27. Volle maan: 15 jan. te 17.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 jan. 0 BROUWERSHAVEN 0.36 v.m. 13.01 n.m. 12 jan. 0.28 v.m. 12.52 n.m. Springtij: 18 jan, HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een in diepte toenemende der pressie trok de afgelopen 24 uur van het zeegebied tussen IJsland en Schotland over de Noordzee naar Denemarken. In ons land viel daar bij sneeuw. Achter het koufront ruimde de wind naar noordwest, tot noord waarbij opnieuw koudere lucht wordt aangevoerd die vooi*al aan de kust sneeuwbuien brengt. De depressie boven Denemarken trekt het komende etmaal verder in zuid oostelijke richting naar de Balkan. Hierdoor zal de wind in ons land geleidelijk nog iets ruimen naar noordelijke richting terwijl hij in kracht af zal nemen. Vannacht kan het in het binnenland tijdens opkla ringen weer matig tot streng vrie zen. Morgen overdag zullen er voor al in het binnenland flinke opkla ringen voorkomen, maar in de kust streken moet er 'bij een wisselende bewolking toch nog op enkele sneeuwbuien gerekend worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1