eet 'n appel! in de eerste auto's Vele activiteiten in 1967 voor gyninastiekafdeling Delta-Sport In 1908: New York-Parijs Wat biedt de BEELDBUIS? Prijswijzigingen van aardolieprodukten snoep verstandig: SAWEMA N.V. Landbouwschap beraadt zich over loonvorming in de land- en tuinbouw Stututen werden koninklijk goedgekeurd ZIEKIKZEE, 8-1. De gymna- stiekafdeling van de s.v. Delta- spert heeft dit jaar veel aktiviteiten ontplooid, terwijl de afdeling ook be stuurlijk vaster vormen ging krijgen. De gym-afdeling heeft sinds haar zelfstandig worden een eerste alge mene vergadering gehouden. Het be stuur, dat zich voordien gedeeltelijk gekozen had gezien in begin 1966, en zichzelf daarna had aangevuld, werd in deze vergadering officieel geko zen, aldus wordt meegedeeld in het jaarverslag. Verder verkreeg de gehele vere niging dit jaar (in juli) de Kon. Goedkeuring op haar statuten. De algehele techn. leiding berust geheel bij de heer J. A. Kosters, bij gestaan door vele assistenten. Het aantal leden bedraagt momenteel bij na 300. Dit is niet een zo grote uit breiding als vorig jaar. Wel is er sinds kort een afdeling „heren". De mooie medaille-kast kwam klaar en hangt in de Haamstraat gym-zaal. Er hangt en staat al aardig wat in cok. De drumband bestond dit jaar niet alleen uit tamboers, maar er waren ook enkele hoornblazers bij. Financieel is de vereniging precies rond gekomen. Ook een mooi resttl- taat gezien het vele dat door de ver eniging is gedaan. Evenementen, waaraan onze vere niging heeft deelgenomen en welke zij zelf heeft georganiseerd: 1 jan. deelname met 3 meisjes aan de Ze- bra-meisjes-kampioenschappen: Uit slag 1. mej. I. Coveton (Zebra-kam pioene); 4. mej. M. Ra via; 15. mej. S. Beye. I maart: geslaagd v. d. voorturn- cursus 3e graad: mej. N. van Dijke, mej. M. Koster, mej. M. Sies. Deelname door mej. I. Coveton en mej. M. Havia aan de districtswed strijden te Rotterdam. Dit als gevolg van hun klassering in januari bij de Zebra-meisjes-kampï oenschappen. Uitslag: 12 mej. I. Coveton; 20. mej. M. Ravia. April: Het bestuur laat de gehele techn. staf op verenigingskosten de Nederlandse dames kampioenschap pen bijwonen, als beloning voor alle werk. dat zij voor de vereniging doen Deelname met trainings-groep aan de gala-avond te Wemeldinge. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM. 8-1. Klei-aardap- pelcn voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 11,00- 13,00; Bintje 40 mm opwaarts f 3,25 -10,00; Furore 40 mm opwaarts f 9.00 -11.00. KI ei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts, in twee ma ten gesorteerd, f 8,00-8,25; Bintje 45 mm opwaarts f 8,25-8,75. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opwaarts f 7,50-8,00. Vcer-aardappelen f 2,00-4,00. Stemming: binnenland rustig, ex port flauw. Frijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. FINANCIEEL NIEUWS Uitloting 21'- procents premielening ROTTERDAM, 8-1. Bij de uitlo- ting van 500 obligaties van de eerste 2Vz procents premielening Rotter dam 1952, groot f 10 miljoen, maan dagmorgen in 'het stadhuis te Rotter dam, is uitgeloot met f 100.000: obli gatienummer 13659. Verdere premies op no. 64110: f 25.000, op no. 71632: f 10.000 en op de no.'s 42907 en 94021: f 5.000. Premies van f 1.000 vielen op de no.'s: 989, 4618, 10110, 42989, 59704, 62280, 66638, 87047, 91597, 97960. De overige 485 nummers zijn af losbaar met f 150 elk. Betaalbaarstelling: 1 mei 1968. VERLOVINGS RINGEN Stijlvol klassiek of fonkelend van enthousiasme. Grote keu ze en gezellig kiezen. Fraaie gravering is bij de kosten in begrepen. Prijzen vanaf f 120.- p.p. «Twaalf apostelen C VAN; TILBURG OtN BÓW Havonploin 6 - Zicrikzco - Tol. 2738 Kon. Julianastraat 35 - Bruinisso Lampion-optocht door Zierikzee, bij gelegenheid van de geboorte van Prins Willem-Alexander. Mei: Mars door de stad ter gele genheid van de verjaardag van H.M. de koningin. Organisatie Zebra-kringdag te Zie rikzee in de C.T.V.-loods. DeeLname door 33 verenigingen met 1200 leden. Deze organisatie heeft zeer veel voorbereiding gekost, maar was dan ook gered in orde. Bij de meisjes kwam Delta sport ais eerste uit de bus. Er is over deze dag een uitvoerig krantenverslag verschenen. Juni: Deelname aan de jeugddag te Bergen op Zoom, met ong. 60 jeugdleden. Deelname aan de avond-vierdaagse met 130 leden. September: Met 90 kleuters naai de Domeinen voor een prettige mid dag in de vrije natuur. Organisatie bondswandeltocht op Schouwen. Deelname 521 personen van diverse verenigingen en scholen. Oktober: Verenigingswedstrijd te gen Astrow uit Souburg met 2 groe pen meisjes. Bij de groep 9 tot en met 12 jaar won Astrow, bij de groep 13 tot en met 16 jaar won Deltasport. November: Jeugdvaardigheidsproe- ven B. Deelname: 51 meisjes, allen geslaagd; 23 jongens, allen geslaagd. Jeugdvaardigheidsproeven C. Deel name: 1 jongen, geslaagd. Vaardig- heidsproeven meisjes A (leeftijd 12- 15 jaar). DeeLname: 15 meisjes, allen geslaagd. Vaardigheidsproeven jon gens A (leeftijd 12-15 jaar). Deelna me: 1 jongen, geslaagd. De vereniging heeft een eigen Par terre-brug besteld. December: Deelname aan een indi viduele wedstrijd te Dordrecht door 4 dames, met niet te goed resultaat. Veel pech. Verder heeft een deel van de techn. staf nog een instructiedag bijge woond te KapeLle, eind september. Momenteel volgt mej. M. Kosters nog de leiderscursus te Goes en volgt mej. M. Sies de 2e graadsvoorturn- cursus te Kapelle. LAND- EN TUINBOUW Landbouwschap licht rekesten aan Tweede Kamer Het toestuur van het Landbouw- scshap heeft in zijn openbare ver gadering van 3 januari 1968 besloten twee rekesten te zenden aan de le den van de Tweede Kamer der Sta- WOENSDAG 10 JANUARI. NED. I. De NTS heeft een nieuwe kinderserie gevonden als opvolger van Schateiland. Het is weer de be werking van een succesvolle roman uit vroeger dagen, nl. van de Drie Musketiers van Alexander Dumas. Hoofdpersonen zijn de drie musket iers Athos, Porthos en Aramis. Pa- noramiek vult de rest van de tijd tot het journaal. Daarna de zendtijd voor politieke partijen (CHU). In burgeren tenslotte voor de hoofd film begint (9 uur), omdat die voor achttien jaar en ouder is. De film is een produkt van zo'n vijftien jaar geleden met in de hoofdrol de ver maarde Peter LorreHij speelt de rol van „de verlorene", zoals de film ook heetDie verlorene is een Duit se artsdie na de oorlog in een kamp terecht komt. Hij heeft een bijzonder kwaad geweten, want in de oorlog heeft hij zijn verloofde vermoord, die tevens zijn assistente was, omdat zij geheimen zou hebben doorgege ven aan de vijand. Het verhaal van deze verlorene is eigenlijk het ver haal van het hele Duitse volk, want Lorre heeft duidelijk de vraag van de collectieve schuld aan de orde willen stellen. Na afloop nog een Socuterafïlmpje over de ontwikke lingshulp. NED. II. Vrolijkheid als start van het tweede netprogramma, nl. de ko~ mische serie Vaders tegen aoil en dank. Tien minuten in de natuur hierna en wel dankzij een kort filmpje over de Tatra, het gebergte tussen Polen en Tsjecho Slowakije. Het laatste deel van het voorpro gramma bestaat uit de IJssel, vierde en laatste aflevering van de serie over de Nederlandse rivieren. AV- RO's Televizier volgt op het jour naal en daarna kunnen de liefheb bers vijftig minuten genieten van Peyton Place. Willem Duys sluit de woensdagavond af met zijn muziek- mozaiek: drie kwartier gexoijd aan de cello. DONDERDAG 11 JANUARI. NED. I. De vijftig minuten van het voorprogramma die overblijven na aftrek van het nieuws, Pipo en de reclame zijn gereserveerd voor een documentarie van Milo Anstadt over de Sowjet-Unie, in het bijzonder over de Oekraïne, de „korenschuur" van Rusland. Hieraan zullen nog drie programma's worden gewijd. In het avondprograxnma eerst Achter het Nieuws en de quiz per seconde wij zer. Tenslotte een eenacter van de vermaarde Bernard Shaw: Inca van Perusalem, een stuk met vele koste lijke dialogen. NED. II. Het voorprogramma be staat uit Pipo, reclame, journaal, van gewest tot gewest en mensen in de sport. Na het journaal de KRO met een afleverixxg van de serie Mijn broer en ik van Eli Asser. De rest van de avond bestaat uit een drietal documentaires .Eerst een afleverixxg van de Exxgelse sex-ie Survival (be scherming vaxx vliegtuigen tegen vo gels). Vervolgens Gamma, het we tenschappelijk journaal en texxslotte een kerkelijke uitzending, getiteld Kerk vol scheuren. Het gaat over de kerk in Zweden. WOENSDAG 10 JANUARI. NED. I: 17.00 Geen woorden maar daden; 17.35 Einde; 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuxos; 19.03 Ster; 19.06 De drie musketiers; 19.31 Paxxora- vxiek- 19.56 Ster20.00 Journaal 20.16 Ster; 20.20 Politieke zendtijd; 20.30 Inburgeren; 21.00 De verlorene 22.50 Socutera; 23.05 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws19.03 Vaders tegexx wil en dank19.30 In het hooggebergte (kleur); 19.40 De IJssel (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Televi zier; 20.45 Peyton Place21.35 Mu- ziek-mozaiek; 22.20 Journaal. DONDERDAG 11 JANUARI. NED. I: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 De Oekra- ine19.56 Sier; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het- nieuws; 20.50 Per secoxide wijzer: 21.30 De Inca van Perusalem; 22.30 Journaal. NED. II: 18.50 Pi pof 18.56 Ster; 19.00 Nieuws19.03 Van gewest tot gewest; 19.25 Mensen in de sport; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Mijn broer en ik; 20.55 Vogels contra jets; 21.20 Gamma.- 22.00 Kerk in Zwe den; 22.30 Journaal. ten Generaal. Eén rekest heeft betrekking op het ontwerp van Wet op de Omzetbe lasting volgens het stelsel van hef fing over de toegevoegde waarde. In dit ontwerp is een bijzondere rege ling voor de landbouwondernemer opgenomen welke hem ontlast van de vele administratieve beslomme ringen die deze wet zal meebrengen. Het Landbouwschap betuigt hierme de zijn instemming, maar koestert ten aanzien van de uitwerking van deze landbouwregeling nog een aan tal bezwaren. Zo is de draagwijdte van deze regeling te beperkt. De be langrijke sierteeltsector en een aan tal belangrijke hulpdiensten- aan het landbouwbedrijf vallen hier niet on der. Naar de mening van het Land bouwschap zou het daarom aanbe veling verdienen om in dit verband aansluiting te zoeken bij een in voorbereiding zijnde regeling van de Europese Commissie in het kader van de harmonisatie van de omzet belasting. -Deze heeft namelijk een veel ruimere werkingssfeer en deze E.E.G.-regeling zal per 1 januari 1970 ook voor Nederland verbindend wor den. Of men van de landbouwrege ling dan wel van de normale rege ling gebruik wil maken, staat ter keuze van de boer. Volgens het wets ontwerp is men voor de duur van vijf jaren aan een dergelijke keuze gebonden. Het Landbouwschap be pleit als overgangsregeling deze ter mijn te bekorten tot drie jaren. Het tweede rekest is opgesteld naar aanleiding van het ontwerp van Wet tot goedkeuring van de be schikking van de minister en de staatssecretaris van financiën van 18 september 1967 en herziening van de regeling van de investeringsaf trek. In dit rekest maakt het Land bouwschap ernstig bezwaar tegen het voornemen om in samenhang met de inwerkingtreding van dé nieuwe Wet op de Omzetbelasting de investeringsaftrek geleidelijk te ver minderen en daarna definitief op te heffen. De definitieve tekst van deze re kesten zal in de eerstkomende ver gadering van het dagelij les bestuur worden vastgesteld. De oogsten in de E.E.G. Volgens het bureau voor de statis tiek van de E.E.G. is de -graanoogst van de gemeenschap 800.000 ton gro ter dan men oorspronkelijk had voorzien en wordt nu geraamd op 68,7 miljo enton. Dit komt volgens het bureau door een verhoging van de opbrengst per hectare tot 32.800 kg. tegen 32.400 kg. per hectare bij de raming >van november. De oogst voor de verschillende graansoorten is nu als volgt: tarwe 31,4 (vorige raming 31,1) miljoen ton, waarvan 2,8 (2,7) miljoen ton harde tarwe, gerst 15,9 (15,7) miljoen ton, haver en gemengde zomergranen 8,7 (8,5) -miljoen, mais 7,7 (7,6) miljoen ton en gepelde rijst 709.000 (707.000) ton. De peu'lvruchtenoogst van de ge meenschap kan volgens een voorlo pige raming uitkomen op 1.013.000 ton tegen 983.000 ton in 1966 en 1.071.000 ton als gemiddelde over de jaren 1962-'66. Van deze oogst be staat ongeveer 53 procent of 539.000 ton uit tuinbonen. De aardappeloogst van de E.E.G. wordt dit jaar geraamd op 42,4 mil joen ton tegen 39 miljoen ton in 1966 en 43,6 miljo enton als gemiddelde over de jaren 1962-'66. Volgens de raming bestaat 2,2 miljoen ton van de oogst uit vroeger aardappelen te gen 2,1 miljoen in het voorgaande jaar en 2,3 miljo enton alsgemid delde over 1962-'66. Het is in februari van dit jaar zestig jaar geleden, dat de gehele wereld met spanning de race volgde vaxx eexx handvol automobilisten, die uit New York via Alaska en Rusland naar Parijs reden. New York lag onder een pak sneeuw en in de 43ste straat was al vroeg een grote menigte bijeen om getuige te zijn van de start van de grootste auto-race die de wereld ooit gekend had. Zwaardere opgave dan race Peking-Parijs In die tijd begon de auto langza merhand populair te worden. Men had meermalen aangetoond, dat deze wagens ook voor reizen over langere afstanden te gebruiken warexi en dat dus de betrouwbaarheid steeds meer was opgevoerd. Het Franse dagblad Le Matixx" had zich, wat betreft de propaganda vaxx de automobiel, in die dagen bij- zoxxder verdienstelijk gemaakt. Kort tevorexx had deze Parijse krant de berdemde wedstrijd Peking-Pafl-ijs georgaxxiseerd en ditmaal deed xnexx er nog een schepje bovenop exx kon den, dank zij de samenwerking tus sen Le Matin en The New York Ti- xxxes, op de gedexxkwaardige 12de fe- bruiari zes equipes, xiagestaard door duizexxden Amerikaxxen, deze xxxon- sterrace beginnen. Vaxx New York gïxig de route over Albany, Buffalo, Clevelaxid, Toledo, Chicago, Ohama, Carson City, Cold- field, Santa Bax-bara en Saxx José xiaar Sun Francisco. Hier kregen de deelnemers, vijf Europese exx één Avxerikaanse ploeg, even gelegen heid om wat op verhaal te koxxxen en vervolgens roerd de race door Alaska voortgezet. Na een bootreis naar Wladixoostok gixxg het over Ir- koetsk en Omsk naar Moskou en ten slotte via Berlijn naar het einddoel, Parijs. Open wagens Exiorxxx zwaar zijn de beproev'xxxgexx geweest, waaraan de deelnemers exx het materiaal tijdens deze wedstrijd werden blootgesteld. Ixx de open wa gens had men, vrijwel zonder be schutting, felle koude te trotserexi, xxxaar ook broeiende hitte; mexx voxxd soxxxvxige gedeelten vaxx het traject prakiich onberijdbaar door de vorst, die hele weggedeeltexx in een hob belige ijsvlakte had herschapen, ter wijl de wagens op andere plaatsexi vaak tot over de assen in de modder wegzakten exx xxxen slechts uiterst, laxxgzaam vorderde. Benzixxepompen vond xxxen nog nergens. De wegexx waren hoogstens KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Kampen (vac. C. Hey- erman): J. Bosman te Vrouwenpol der; te Haarlemmermeer-Oostzijde: D. O. Veenendaal te Genderen; te Dordrecht (vac. S. Wouters): J. M. van der Brink te IJmuiden. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Souburg, Vlissingen: F. van Dijk te Neede. Christ. Geref. Kerken Bedankt voor Vineland (Cnit.) (Ca nada): J. Brons te Nunspeet. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam (Zuid- wijk, Pendrecht en Lombardijen)J. van Haaren te Amersfoort; voor Leerdam: A. W. Verhoef te Barne- veld. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Vroomshoop: J. van der Geer te Noordbergum. Kardinaal Seper volgt Ottaviani op VATIKAANSTAD, 8-1. Kardinaal Seper, aartsbisschop van Zagreb is benoemd tot proprefect (hoofd) van de congregatie voor de geloofsleer. Hij volgt als zodanig kardinaal Ot taviani op. Kardinaal Franjo Seper is 62 jaar oud en was voor zijn be noeming tot aartsbisschop coadjutor van' kardinaal Stepinac. Alfredo kardinaal Ottaviani, hoofd van de Vatikaanse congregatie voor de geloofsleer, is in verband met zijn leeftijd afgetreden, zo heeft het Va- ticaan bekendgemaakt. Kardinaal Ottaviani. 77 jaar oud, staat bekend als conservatief. DEN HAAG, 8-1. Zoals bekend, heeft het overleg tussen het ministe rie van economische zaken en de in dustrie en handel in aardolieproduk ten met betrekking tot een compen satie voor de extra kosten welke ztfn ontstaan uit de in het Midden-Oos ten gerezen moeilijkheden, geleid tot prijsverhogingen van een aantal aardolieprodukten. De laatste tijd hebben de gestegen kosten niet zodanige wijzigingen on dergaan, dat dit aanpassingen van deze compensatie tot gevolg dient te hebben. Dc marktontwikkeling heeft er echter toe geleid dat, in overleg met het ministerie van economische za ken, besloten is tot enige prijswijzi gingen. De prijzen van stookolie zullen worden verlaagd met f 2,50 per 1.000 liter/kg. Dit betekent dat de nieuwe stookolieprijzen ten hoogste f 3,50 per 1000 liter/kg hoger mogen zijn dan die welke golden onmiddellijk voor het ontstaan van bovenbedoelde berekexxd op paardexx en karren en soms alleen op sledexx Van de xxxerkexx die aan deze le gendarisch geworden wedstrijd deel namen, een Thomas, een de Dion Bouton, een Sizaire et Naudixi, een Zust, een Moto Bloc, en een Duitse Protos, bestaat er thans niet één meer, doch ixi die tijd warexi deze wagens wereldbekend. 1 Yz maand vóór Dc Sizaire et Naudin viel het eer ste uit, gevolgd door de Moto Bloc, zodat na enkele weken nog slechts -uier iuageils in de strijd u>aren. La ter xnoest nog een equipe opgeven, zodat tenslotte slechts de Ameri kaanse Thomasde Zust exx de Pro tos overbleven en inderdaad in de Franse hoofdstad arr'xveerdexx. De Protos echter, die exxkele dagen vóór de Thoxxxas in Parijs aankwam, had een deel van de tocht per trein xxxoeten afleggen, zodat de Thomas die op 30 juli bij de fixxish voor het gebouw vaxx Le Matixi arriveerde, als overwinnaar uit de strijd kwam. Niet mixxder dan 24.000 km. had deze wagexx op exgexx kracht afgelegd Ook de Zust haalde het einddoel, doch jxas geruixxxe tijd later. Op 14 september 1908 kwam deze wagen te Parijs aan. De wixxxxaar lag dus lV> xxxaand voor! Deze wedstrijd, oxigetwijfeld de langste die ooit in de autowereld is gehouden, heeft eexx belangrijke bij drage geleverd bij het populariseren vaxx de auto. Rotterdam royaal met gratis metro-kaartjes ROTTERDAM, 8-1. Niet alieexx de Rotterdammers, xxxaar alle gezixxs- hoofdexx en alleenstaaxxden bovexi 18 jaar ixx het vervoersgebied vaxx de Rotterdamse elektrische tram krij gen vrijkaartjes voor eexx rit met de metro, die op 9 februari definitief in gebruik wordt gesteld. De xnetro rijdt thans proef sinds woensdag - exx heeft daarbij ruim 220.000 beta lende passagiervervoerd. De ixxwoners vaxx Vlaardixxgexx, Schiedam, Capelle aan den IJssel, Rhooxx exx Pooxdugaal oxxtvaxxgen binnexxkort via hun gemeente het gratis xnetrokaartje en eexx kleuren- folder met aaxxwijzingen over het gebruik vaxx de plaatskaarténappa- ratuur in de stations. In totaal gaat het onx 62.000 mensen. Advertentie Centrale verwarming Meolstiaat 20, Zierikzee, Tal.01110-3211 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Uit vele middel bare- schoolleerlingen gekozen om Neder land te vertegenwoordigen bij het „World Youth Forum 1968'' in New York, is zondagmiddag de 16-jarige Richard van Zuilen, zoon van een buschauffeur van het Amsterdamse gemeentelijk vervoersbedrijf en 5e jaars gymnasiast van het Sint Igna- tiuscollege van Schiphol naar Ame rika vertrokken, BUSSUM. Maandag werd mevr. W. C. VeenhuizenGerritsen de oud ste ingezetene van Bussum, 104 jaar. Mevrouw Veenhuizen wordt al eni ge jaren verpleegd in het gemeen- telk ziekenpaviljoen. SITTARD. In het ziekenhuis te Sittard overleed de 76-jarige J. Marks uit Susteren. De heer Marks werd op 28 december als voetganger door een peronenauto in de Molen laan te Susteren aangereden en overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. BERGEN. In het Noordlimburgse grensplaatsje Siebengewald is het café-restaurant „De Drieangel" ge heel door brand' verloren gegaan. Ook het woonhuis ging grotendeels in vlammen op. De schade, die nog niet kan worden vastgesteld, be draagt naar schatting 60 a 70 dui zend gulden. HAARLEM. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem is over leden de 83-jarige Haarlemmer C. Homburg. Hij week met zijn fiets op de Schoterweg uit en werd door een zestienjarige bramfietser aangereden UTRECHT. Het nieuwe jaar beursgebouw aan de Croeselaan in Utrecht zal met een zevende verdie ping worden uitgebreid, aangezien nu al is gebleken, dat de beschikbare ruimte te klein zal zijn. HAARLEM. Een schoolbus je is tegen een peiler van het spoorweg viaduct aan het Kenaupark in Haar lem gereden, waardoor 16 van de 20 leerlingen door glasscherven wonden aan gelaat en handen opliepen. Met ziekenauto's en particuliere auto's zijn de gewonden naar een zieken huis vervoerd om behandeld te wor den. DEN HAAG. De omzet van de paardesporttotalisator is in 1967 met f 4.743.588 gestegen en gekomen op het recordbedrag van f 41.909.093, hetgeen een vermeerdering betekent van 12,8 procent. Tachtig procent van het totaal ingezette bedrag vloei de terug naar het spelend publiek. ANRHEM. Na uitvoerige bespre kingen heeft het bestuur van de ver eniging de Geldersche Spaarbank van 1899 besloten het spaarbankbe- drijf van de vereniging over te dra gen aan de Coöperatieve Boerenleen bank „De Veluwezoom". Het inleg gerstegoed ad f 20 miljoen afkom stig van circa 17.000 spaarders wordt door de Boerenleenbank Veluwezoom ten volle gegarandeerd. WASSENAAR. Op 66-jarige leef tijd is, te Wassenaar overleden mr. dr. M. W. Mouton, gepensioneerd schout-bij-nacht titulair. DEN HAAG. De Europese Com missie heeft de regering van de Ver enigde Staten laten weten dat ze hoopt dat die regering alles in het werk zal stellen om de in Genève, bij de Kennedy-ronde bereikte resulta ten veilig te stellen. ROTTERDAM. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft de St. Elisabelhkerk aan de Mathe- nesserlaan in Rotterdam tot kathe draal verkozen, ter vervanging van de oude kathedraal aan de Westzee dijk, die wegens bouwvalligheid moest worden afgebroken. moeilijkheden, met dien verstande dat de prijsstijging welke op 1 juli 1967 plaatsvond als gevolg van de verhoging van de omzetbelastingta rieven, variërend van f 0,50 tot f 0,55 per 1000 Liter/kg, mede in aanmer king mag worden genomen. Verder maakt de marktontwikke ling het noodzakelijk de bestaande kortingen op gas-, diesel- of huis brandolie té verlagen met f 1,50 per 100 liter. Beide prijswijzigingen zullen 8 ja nuari 1968 ingaan. Tegen vijf voormalige leden van de SS-lijfwacht van Adolf Hitler is maandag in Osnabrück een proces begonnen. DEURNE. Maandagmorgen is in het ziekenhuis te Deurne (N.-B.) de 17-jarige M. F. G. van Meel uit As ten overleden. Hij was zondagavond op de Wierdense weg tc Deurne met zijn bromfiets frontaal in botsing ge komen mot een personenauto. In de bestuursvergadering van hel Landbouwschap op 3 januari 1968 is de 'loonvorming in de land- en tuin bouw onder het nieuwe loonpolitieke systeem aan de orde gekomen. Dit gebeurde naar aanleiding van een nota,' welke de hoofdafdeling Soci ale Zaken onlangs aanvaardde. De nota leidt tot de volgende con clusies: 1. De herziening van het loonpoli tieke systeem behoeft op zich geen reden te zijn thans het sys teem van loonvorming in de landbouw te wijzigen. 2. Evenmin behoeft deze herziening reed thans te leiden to-t. meer differentiatie per gdbied in de lo nen en andere arbeidsvoorwaar den in dc landbouw. 3. Voor 'de handhaving van hel be slaande systeem is het van be lang, dat dc bij het landelijk overleg betrokken organisaties, zoveel als in hun vermogen, ligt, de inachtneming van de landelij ke afspraken bij het regionaal overleg bevorderen. 4. Het belang van de landbouw cn van dc tuinbouw is er niet mee gediend de klok dertig jaar terug le zetten door terug te vallen op c.a.o.'s waarbij do werkgevers rechtstreeks partij zijn, of op ge heel van elkaar onafhankelijke, gewestelijke of regionale c.a.o.'s. 5. Hoewel hel bestaande systeèm relatief redelijk goed -heeft ge werkt verdient, mede in verband met enkele nadelen van het sys teem en in verband met gewijzig de omstandigheden (o.a. E.E.G.), afsluiting van landelijke c.a.o.'s aanbeveling. 6. Er zijn geen redenen waarom de argumenten voor het voeren van landelijk overleg over de lonen niet voor de tuinbouw zouden gelden. Als eerste stap in de ge wenste richting dient naar de vaststelling van een loonadvies voor de tuinbouw gesti-eefd te worden. 7. In verband met in de praktijk gebleken onderlinge afhankelijk heid tussen de vaststelling van de lonen in de landbouw en de vast stelling van de lonen in de tuin bouw is het van belang voor de land en tuinbouw één datum van ingang van de c.a.o's vast te stel len. Het toestuur besloot, dal de nota ter bespreking zal worden toegezon den aan de landbouworganisaties en de agrarische bedrijfsbonden. De Congrespartij van de Indische premier, India Gandhi, heeft in de afgelopen twe ejaar meer dan een derde van haar leden verloren. Dit wordt gezegd in het jaarrapport over de werkzaamheden van de partij. Volgens een in de Rhodesische hoofdstad uitgegeven officeel com muniqué hebben Rhodesische troe pen het merendeel van de gewapende Afrikaanse guerrillastrijders opge pakt die in de afgelopen week uit Zambia Rhodcsië waren binnengeko men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6