deurloo DE HAZELAAR BLOEIT! De val van een evenwichtskunstenaar Verzet tegen fluoridering drinkwater op Goeree-Overflakkee Crediet-service Verklaring K.V.P.-radicalen Aa Be DEKENS BLIK DOOR HET WERELD ZEISS Bergmans s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 januari 1968 Nr. 19921 BRU1NISSE, 8-1. Op het eiland Goeree-Overllakkee is opgericht een anti-fluorcomité tegen de fluoride- ring van het drinkwater op het eiland. De heer P. Grin wis, raadslid te Middelharnis, heeft een adres gericht aan de waterleidingmaatschappij, ge tekend door 2143 gezinshoofden, waarin verzocht wordt ongefluori- deerd drinkwater te verschaffen. Het leidingwater op Goeree-Overflakkee is sinds 15 december 1961 gefluori deerd. De adressanten achten fluor in het drinkwater schadelijk voor de ge- Advertentie zondheid. Voorstanders van fluoride ring kunnen volgens hen fluortablet- ten in hun drinkwater oplossen. Er wordt in het adres een aantal geval len genoemd, waarbij gefluorideerd water schadelijk bleek te zijn voor de gezondheid. De actie van het co mité komt na een rapport van dokter Van Loo uit Middelharnis, waarin de fluoridering positief wordt gewaar deerd. bij aankoop van meubelen Bij aflevering 20 - restant in 6, 12 of 18 maandelijkse ter mijnen. Lage kosten.' meubelshowroom Meelstraat 31 Zierikzee V/#//#//////W/////#////////'////'A DEN HAAG. 8-1. Na een van avond gehouden vergadering van de kerngroep van de K.V.P.-radicalen is de volgende verklaring uitgegeven: „Om de KVP uit de malaise te ha len, waarin zij momenteel verkeert, (verloop van leden en kiezers, finan ciële situatie e.d.) is op de partijraad in Arnhem o.m. het volgende vast gelegd: 1. Er is een nieuwe ontwikkeling in de partij nodig; 2. Deze dient van een zodanige men taliteit te getuigen dat daaruit over tuigingskracht en bezieling spreken; 3. Alle partij geledingen dienen van deze mentaliteit doordrongen te zijn; 4. Doel van deze nieuwe ontwikke ling is: de partij een consequent vooruitstrevend karakter te geven; 5. Mede daarom is nodig: uitdieping en nadere concretisering van hét program; 6. Hiervoor is de inbreng van de KV P-radicalen als belangrijke bijdrage aanvaard; 7. Realisering van het program moet voortdurend door de partij kritisch worden bezien. Het realiseren van deze nieuwe ontwikkeling is een zaak van woor den, daden en personen". SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 14 januari luidt: le klasse: Lewedorpse Boys I-DFS I (half 3, scheidsr. M. Wolfert); Zee- landia I-Renesse I (half 3, scheidsr. J. Heijkoop); Robur I-Noormannen I; Domburg I-Kruiningen I; Jong Am- bon I-Patrijzen I; Hoofdplaat I- Groede I. 2e klasse B: Dreischor I-Renesse II (half 3, scheidsr. J. P. v. d. Velde); DFS II-Kortgene I (half 3, scheidsr. W. J. Boeye); Goes III-Lewedorpse Boys II; Luctor II-Kwadendamme I; Jong Ambon II-Domburg II. 3e klasse D: Robur IV-Dreischor II (kwart over 12, scheidsr. L. J. Raas). Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 13 januari luidt: le klasse: Zaamslag I-MEVO I (kwart voor 3, scheidsr. A. Mollet); Kats I-Bevelanders I; Beren I-Hoek I: Middelburg V-Kloetinge I; VCK I- Meeuwen II; Arnemuiden II-'s Heer Arendskerke I. 2e klasse A: WIK I-Veere I (kwart voor 3, scheidsr. P. A. de Nooijer); Bruse Boys I-SKNWK I (kwart voor 3, scheidsr. A. de Nooijer); Colijns- plaatse Boys-Duiveland I (kwart voor 3, scheidsr. M. A. Lindhout); Se- rooskerke I-Brouwershaven I (kwart voor 3, scheidsr. C. Westerweel); Nieuwdorp II-Oostkapelle I. 3e klasse A: MEVO III-DFS IV (kwart voor 3, scheidsr. R. v. d. Wa teren); Brouwershaven II-WIK II (kwart voor 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde); ZSC I-Brouwershaven III (kwart voor scheidsr. Th. Kramer); SKNWK II-Bruse Boys II (kwart voor 3, scheidsr. J. C. de Bilde); Dui- veland II-MEVO II (kwart voor 3, scheidsr. N. Speelman). Juniorencompctitic Groep A I: Zierikzee A I-Zeelan- dia A I (half 3, scheidsr. Th. Sies); Arnemuiden A I-Goes A I; RCS A I- Walcheren A I; Vlissingen A I-Mid delburg A r. Groep A IV: Goes A II-'s Heer Arendskerke A I; Luctor A I-Co- lijnsplaatse Boys A I. Groep B X: MEVO B II-Zierikzëe B 1 (1 uur 40); SKNWK B I-MEVO B I (1 uur 40, scheidsr. A. C. de Bilde): Duiveland B I-Zierikzee B III (1 uur 40); Bruse Boys B I-Zierikzee B II (1 uur 40, scheidsr. M. Krijger). Groep B XI: WIK B I-Renesse B I (1 uur 40. scheidsr. J. P. van Wel); ZSC B I-DFS B I (1 uur 40, scheidsr. K. Baumann). Adviespercentage inzake doorberekening omzetbelasting DEN HAAG, 8-1. De Raad van Be stuur Bouwbedrijf, top-orgaan van de ondernemers in de bouw, heeft in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een ac- coord bereikt met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening over een uniform adviesper centage inzake doorberekening van de omzetbelasting van 1 juli 1967 voor de door dit ministerie gesub sidieerde woningbouw. Hoewel doorberekening van de per 1 juli 1967 met twintig procent ver hoogde omzetbelasting wettelijk is toegestaan, zou uitvoering geven aan deze mogelijkheden tot uitge breide administratieve moeilijkhe den leiden. Een door de minister aan de ge meenten aanbevolen verrekenings methode kent nu twee percentages: a. verhoging van de declaraties op de aanneemsom, ingediend na 31 december 1966 en voor 1 juli 1967, met 0,6 pet.; b. verhoging van de declaraties, in gediend na 30 juni 1967, met 1.45 procent. Dit neemt niet weg, dat - zo een der contractpartners zulks wenst, verrekening op grond van de werke lijke cijfers mogelijk blijft, aldus de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over december Geboren: 6. Gerrit Adriaan, z. van H. B. Lokerse en W. G. Braber (Noordgouwe)29. Krina Marina, d. van A. Lisseveld en B. N. van Bloois (Brouwershaven). Overleden: 12. Janna F. de Klerck, 89 jr., wed. van H. A. Kegge (Noord- gouwe); 15. Leendert C. Berman, 72 jr., echtg. van M. C. van Langeraad; 30. Maarten M. Geelhoed (te Utrecht) 70 jr., wedn, van J. F. Beije (Brou wershaven). Gehuwd: 8. Jacob Bolle, 20 jr. (Duiveland) en Antoinetta M. Lie- vense, 19 jr. (Brouwershaven); 8. Johan A. J. Stoel, 24 jr. (Zonnemai- re) en Maria J. J. Opree, 21 jr. B r ouwersha ven) Ingekomen: 13. J. Bolle (Brou wershaven.) van Duiveland. Vertrokken12. W. P. Bos (Noord- gouwe) naar Rotterdam; 13. H. Fasol en gezin (Zonnemaire) naar Haar- lemmerliede en Spaarnwoude; 13. J. M. Bulte (Brouwershaven) naar Rot terdam; 14. M. Goudzwaard en echtg. (Dreischor) naar Putte; 19. S. W. Fondse (Zonnemaire) naar Rotter dam. Advertentie Er zjjn géén betere! W oninginrichting H. DE VLIEGER Zierikzee - Telefoon 2305 De Vlissingse haven DEN HAAG, 8-1. Berichten als zouden bestekklare plannen voor een havenkade in Vlissingen-oost gereed liggen, maar dat de uitvoering wordt vertraagd door het uitblijven van cverheidsgoedkeuring zijn niet juist, aldus heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid mr. J. F. G. Schlingemann (VVD). Minister Bakker zegt dat thans overleg wordt gevoerd met het voor lopig bestuur van het havenschap Vlissingen I. O. over een bijdrage in de onrendabele top van de stichtings- kesten van een kade aan de zgn. Sloehaven. Bij dit overleg wordt ge bruik gemaakt van globale plannen en begiotingen, waarbij de financiële en technische voorbereiding parallel loopt. Het feit dat nog geen stand punt is bepaald over de bijdrage be hoeft daarom geen vertraging in de uitvoering te betenen. aldus de mi nister, die zich overigens bereid ver klaard het nemen van een spoedige beslissing te bevorderen. Flitsen uit het buitenland Advertentie ter stopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! De burgemeester van Grenoble, Hubert Dubedout, heeft opgeroepen tot een wapenstilstand over de ge hele wereld tijdens de Olympische winterspelen, die volgende maand in zijn gemeente zullen worden ge houden. a De Cyprische regering heeft alle Grieks-Cyprioten van 18 jaar opge roepen zich aan te melden voor in lijving bij de nationale garde, zo is in Nicosia bekend gemaakt. Premier Wilson van Engeland zal op 8 en 9 februari besprekingen voeren met president Johnson in Washington, heeft het Witte Huis maandag meegedeeld. Vier gewonden bij kettingbotsing AMSTERDAM, 8-1. Op rijksweg 10 onder Edam heeft zich maandag avond een frontale botsing voorge daan, waarbij vier mensen vrij ern stig werden gewond. De onverlichte auto's werden even later door een derde auto aangereden, waarbij de bestuurder eveneens verwondingen opliep. De vier gewonden bij deze botsing zijn overgebracht naar het stadsziekenhuis in Purmerend. PARIJS. Vertegenwoordigers van ruim vijftig groepen Amerikanen die in Europa wonen en gekant zijn te gen de Amerikaanse politiek tegen over Vietnam hebben een commissie gevormd om hun activiteit te co- ordineren. Dat is in Parijs bekend gemaakt. DJAKARTA. Drie in Nederland gebouwde kustvaarders van de In donesische (staats) Berdikari-Han- delmaatschappij zijn in de haven van Tandjong Priok aangekomen. SAIGON. Amerikaanse militairen hebben in een gevecht dat 36 km. van Saigon werd geleverd 58 Viet- cong-leden gedood. Aan Amerikaan se zijde werden zes militairen ern stig gewond, zo is van militaire zegslieden vernomen. MILAAN. Bewapende mannen hebben in een recordtempo twee su permarkten in Milaan overvallen en onder bedreiging een bedrag ter waarde van 300.000 gulden beroofd. Hun auto werd gevonden, maar van de daders zelf ontbreekt elk spoor. BOSTON. Het hooggerechtshof in Massachusetts heeft beslist, dat har-eigenaars verantwoordelijk ge acht kunnen worden voor verkeers ongevallen „waarbij doden en ge wonden vallen, die zijn veroorzaakt door dronken bestuurders". PORTLAND (Victoria). De Neder landse sleepboot „Zwarte Zee" heeft het Noorse vrachtschip „Tornar" op sleeptouw genomen, dat voor de kust van Zuid-Australië in brand was gevlogen. ADEN. Radio-Sanaa meldt dat er onlangs bij twee gevechten in Je men tussen republikeinse troepen en royalisten die onder bevel ston den van blanke huurlingen, 200 royalisten zijn gesneuveld. Het ra diostation Liet voorts weten dat er 16 mensen zijn terechtgesteld die we gen ondermijnd hadden. MOSKOU. Het Russische vracht schip Pereslavl-Zalessky, van 3.726 ton, dat volgens het Russische pers bureau Tass enkele dagen geleden door Amerikaanse bommen in de Noordvietnamese haven Haiphong werd beschadigd, zal voor reparatie naar Wladiwostok gesleept moeten worden. SANTIAGO. In de Noordchileense stad Copiaco zijn twee zware aard schokken gevoeld, waarvan de eer ste een uitslag van zes graden op de internationale schaal weergaf. Vol gens de eerste berichten is in het gebied geen schade aangericht en zijn geen slachtoffers gevallen. b In het Parijse museum Het Lou vre heeft maandagmiddag een man van in de zestig met een scherp voor werp een portret van Maria, toege schreven aan een Vlaamse meester, beschadigd. Drie procent voorschot voor liet bankpersoneel AMSTERDAM. 8-1. De werkge ververeniging voor het bankbedrijf deelt mede dat het overleg met de werknemersorganisaties over de ver nieuwing van de C.A.O. ingaande 1 januari 1968 nog niet is afgesloten. Over een aantal zaken is nader be raad vereist, waarmede gezien ook het gewijzigde karakter van de loon politiek - enige tijd gemoeid zal zijn. Mede met het oog op enige per 1 januari voor de werknemers intre dende lastenverzwaringen is de werkgeversvereniging voor het bankbedrijf van oordeel, dat het on der de gegeven omstandigheden wenselijk is bij wijze van een voor lopige salarisvoorziening te treffen, zulks in afwachting van de totstand koming van de C.A.O.-1968. Ziverf tocht van briefkaart BERLIJN, 8-1. Een briefkaart is van llmenau in Oost-Duitsland via Groenland naar Apolda in Oost- Duitsland gereisd. De ontvanger was „Max Miiller Apolda, Groenland straat". De verbaasde postambte naar in Groenland stempelde op de kaart, dat Max Miiller daar niet be kend was. De geadresseerde vond binnen elf dagen de kaart in zijn brievenbus. HAARLEM. De 63-jarige M. Hir- schel, van beroep administrateur en gewoond hebben in Haarlem-noord, is met zijn auto in het water van het Noorder Buiten Spaarne gereden. Toen men hem op het droge bracht was hij al overleden. De eerste maand van het jaar is al weer begonnen en al lijkt de lente nog ver, toch zien we één van de eerste voorjaarstekenen in de bloei van de hazelaar. De latijnse naam van deze struik is corylus avellana. Gewoonlijk krijgt hij geen boomvorm. Bij gun stig weer en op een beschutte stand plaats bloeit hij reeds in deze maand doch als het mooie winterweer, dat wij tot dusverre gehad hebbenom slaat en een strenge vorst zijn in trede doet, kan dat tot gevolg heb ben dat de bloei op zich zal laten wachtenof tot staan komt. Ga de natuur eens in en zie of u deze heester kunt bespeuren in zijn pogingen tot bloei te komen. (In ver scheidene siertuinen vindt men te genwoordig de zg. to verhazelaar (ha- mamelis mollis), waarvan de Chinese variëteit reeds met Kerstmis bloeit en de Japanse in januari). Vroege kneppen Het is een merkwaardige struik. Reeds in de nazomer zien we de nog in elkaar gedrongen, bruingrijze manlijke katjes bij twee- of drie tallen, zonder verdere bedekking aan de top van korte takjes zitten. Ook de knoppen van vrouwelijke bloemen zijn reeds aanwezig, maar zij onderscheiden zich slechts van de bladknoppen, door een enigszins grotere omvang. Gedurende de winter blijven deze organen zo zitten; de eerste warmere dagen zijn in staat de manlijke tak jes tot aanzienlijke strekking te brengen en de bloedrode stempels uit de vrouwelijke knoppen tevoor schijn te lokken. Elk manlijk bloem pje bestaat uit een grotere dekschub waarvan het voorste gedeelte recht hoekig omgebogen is (de aaneen sluiting van deze rechthoekjes be dekt de tere delen in de winter), twee schubjes die hiervóór zitten en er mee vergroeid zijn en 8 meeldra den met eenhokkige helmknoppen. De bloem hangt zo, dat de dek schub boven ligt. Wind of schokken doen soms dichte, zwavelgele stof wolken uit deze katjes opstijgen. De beker De vrouwelijke bloemen huizen samen boven aan een door bruine schubben ingehulde as, en zijn elk omhuld door een paar ingesneden schutblaadjes, die bij het rijpen van de vrucht tot de bekende groene be ker uitgroeien, waarbinnen wij de hazelnoten aantreffen. De beker is dus alleen een bladvorming. Om deze redenen kunt u dus de hazelaar dan ook niet rekenen tot de echte napjesdragers. Elke vrucht is oorspronkelijk tweehokkig, zelden komen echter beide zaden tot ont wikkeling, gewoonlijk vindt u aan de ene zijde van het zaad een bruin achtig vlies of een bruine streng, een overblijfsel van het tussenschot. In aanplantingen dient men de jonge stammetjes door dennetakken of op een andere wijze te bescher men, omdat konijnen erg graag aan de bast mogen knagen. Rijkswaterstaat neemt maatregelen om te trachten een eind te maken aan de duinafslag op het strand bij de Schouwse vuurtoren. Daartoe zullen elf paalrijen worden aangebracht in het strand. De aanbesteding van het be treffende werk heeft inmiddels plaats gehad. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Na veertien jaar de machtige man geewest te zijn is Antonin Novotny de leiding van de Tsjechoslowaakse communistische partij kwijtgeraakt. Weliswaar blijft hij president, maar dat heeft zo goed als niets te bete kenen. Het was als partij geweldige dat hij de dictatuur kon uitoefenen. Zijn val kwam niet onverwacht: er was al maanden lang zo hevig ge mor, dat het slechts een kwestie van afwachten was wanneer hij ver dween. Zelfs uit Moskou kwam nie mand minder dan Leonid Brezjnew naar Praag om zijn makker bij te staan - maar dat hielp ook niet. En dat tekent eens te meer hoezeer al om in de Oosteuropese hoofdsteden de neiging groeit om zich niet meer vanuit Moskou te laten bevoogden. Het knappe van Novotny was dat hy zo lang in staat is gebleken een uitgekiend evenwicht te bewaren tussen de naar vrij radicale vernieu wing strevende, vooral economisch denkende partijleden en de oude, stalinistische garde. Tenslotte begon hij als een stalinist in optima forma en heeft hij geleidelijk op allerlei punten vrijheden moeten toestaan, voornamelijk in het culturele vlak: Tsjechische schrijvers en filmers permitteerden zich een vrijheid van meningsuiting die eigenlijk vreemd contrasteerde tegen de verder ijse- lijk strakke politieke lijn. Eén vinger Het ongeluk van Novotny is ge weest dat hoe meer hij aan geeste lijke vrijheid gaf, hoe meer er nog bij gevraagd werd, een verschijnsel dat ook in andere Oosteuropese lan den is te zien. Novotny is niet de enige kunstige balanceerder. Geleidelijk aan is in al die landen een economische hervor ming tot stand gekomen, is de poli tieke lijn van zelfstandigheid ten opzichte van Moskou steeds verder ontwikkeld. Roemenië en zelfs nog meer Joego-Slavie zijn er voorbeel den van. Maar men vergete niet dat in al die landen het traditionele dictato riale apparaat is blijven bestaan, in clusief een machtige geheime poli tie. Dat is het regeersysteem, dat al om zo goed mogelijk moet proberen in een zekere staat van wapenstil stand te leven met een economisch en cultureel leven dat geheel anders is geworden. Dat geeft in de Sowjet- Unie moeilijkheden en in de vazal staten van weleer is dat niet minder. Vandaar dat er Moskou veel aan ge legen was mannen van het slag No votny te handhaven, die weliswaar enige vrijheid toelieten, maar verder doorkneed waren in het oude sys teem van: Moskou geeft de politieke lijn aan en wij volgen Economen Het is géén wonder dat de nieuwe mannen in Praag de Slowaak Doebtsjek met name meer bekend zijn als economen dan als politici. Dat wil niet zeggen dat ze geen goe de communisten zouden zijn, maar ze zijn wel van een moderner slag. Voorop staat bij hen niet de leer van Lenin of van wie dan ook, maar simpele economische waarheden. En als dat inhoudt een beetje meer con currentie, wat werken met winstmo tief, denken aan het nationale be lang eerst en pas daarna aan het gemeenschappelijke 'standpunt dat Moskou graag zou zien, dan is hun dat wel. Maar dat wil nog niet zeg gen dat zij intern ook zoveel politie ke vrijheid gewenst achten als ze zichzelf internationaal wel gunnen. Ze beseffen wel dat in het gevolg van economische vrijheden ook de burgerlijke, politieke vrijheden wil len oprukken. Maar ze zien dat als een gevaar, zeker niet als een bij verschijnsel dat ze op de koop toe willen nemen en allerminst als een verblijdende factor. Advertentie De beste voor uw ogen 5 brillenglazen j 5 Nieuwste brilmonturen 5 5 S 5 Prima verrekijkers 5 Wij brengen u op verzoek naar 5 de oogarts 5 Vakoptlciën 5 Zierikzee Telef. (01110)2029 J s BOXTEL. Maandagavond is de 66-jarige M. van Rixtel uit Boxtel in zijn woonplaats verongelukt. De man, die op de fiets was, sloeg plot seling linksaf en werd door een ach teropkomende bestelauto aangere den. DEN HAAG. Het is thans met ze kerheid bekend geworden, dat in ons land influenza van het virus-type A 2 circuleert, aldus een mededeling van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. De weinige oude foto's die herinne ren aan vroeger in' en om'» het landelijke Serooskerke tonen als deze vergeelde afdruk van de weg naar Schelphoek - wel aan dat het landschap in deze omgeving sterk veranderd is. De herverkaveling be paalde ook hier het gezicht van het nieuwe land, maar te meer valt het grote verschil óp met het meer in tieme en karakteristieke van dit beeld uit vroeger dagen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3