Nieuwjaarstoespraak Duiveland s burgemeester A. A. van Eeten DRADEN RICHTEN SLACHTING AAN ONDER VOGELS STREEKNIEUWS LA ATSTE NIEUWS 7 AGENDA Groot boterschandaal in België Jaarlijkse contactmiddag voor melkveehouders te Zierikzee DUIVELAND, 8-1. Ia een jaar overzicht, samengesteld door een se cretarie-ambtenaar, gaf burgemees ter Van Eeten het volgende verslag in de raadsvergadering van vrijdag 5 januari j.l.: „Het leven is een fractie tijd tus sen twee eeuwigheden". Bij de jaar wisseling dringt de betekenis van deze woorden eerst goed tot een mens door. Wij kijken dan even achterom en zeggen: wat is dat jaar weer vlug gegaan en: wat is er veel gebeurd, doch tegelijkertijd denken we: wat zal er nog veel moeten gebeuren. Zo als een zakenman bij de jaarwisse ling zijn balans opmaakt, zo wil ik ook proberen dit ten aanzien van onze gemeente te doen. Vraag mij .echter niet een verlies- en winstre kening vast te stellen, want wat in een gemeenschap voor het ene deel als winst gerekend mag worden, zal misschien een ander deel als verlies ervaren. Ten aanzien van de balanspost „be volking" zien we weer een toename en wel van 81 inwoners. Op 1 januari 1967 wax*en er 3869 inwoners en op 1 januari 1968 bedroeg dit aantal 3950. Voor het eerst sinds het be staan van de gemeente Duiveland is de bevolking toegenomen met het landelijk bevolkingstoenamepercen tage, hetgeen voor het afgelopen jaar 2 procent bedroeg. Het geboorte-over schot was 24. Er werden n.l. 61 kin deren geboren, terwijl we 37 inwo ners verloren door overlijden. Het vestigingsoverschot was 57, t.w. 176 ingekomen personen en 119 vertrok ken personen. Vergelijken wij het huidige bevolkingscijfer met dat van 1 januari 1961 - het beginjaar van de gemeente Duiveland - dan zien we dat in deze jaren de bevolkings groei 137 is. Voorwaar niet een aan tal om over te juichen, temeer als we dit vergelijken met het aantal nieuwgebouwde woningen in de ge meente. Misschien dat de bouw van de bejaardenwoningen in het jaar 1968 een grotere bevolkingstoename zal veroorzaken. In het afgelopen jaar kwamen er 29 woningen gereed, waarvan 20 ra- tio-woningen te Oosterland. Dit aan tal is niet onbevredigend, doch wan neer wij zien dat er op het ogenblik nog 88 woningzoekenden staan inge schreven, dienen we ons wel te rea liseren dat een aanmerkelijke uit breiding van het woningaantal in onze gemeente noodzakelijk is. De voorbereidingen om te komen tot een derde bouwstroom zijn ook pogingen om tot deze uitbreiding te komen. Op het ogenblik zijn in aanbouw 40 wo ningen, waarvan 36 bejaardenwonin gen, terwijl binnenkort zal worden begonnen met de bouw van nog 14 bejaardenwoningen. Alhoewel een aantal van 50 bejaardenwoningen misschien hoog lijkt voor de ge meente, oppervlakkig gezien, dienen we wel te bedenken dat op dit mo ment het aantal bejaarden in onze gemeente 647 bedraagt, d.w.z. ruim 16 procent van de gehele bevolking, terwijl door de steeds doorgaande stijging van de gemiddelde leeftijd een steeds grotere toename van het aantal bejaarden zal plaats vinden, hetgeen weer inhoudt dat de zorg voor deze bevolkingsgroep, waaron der ook de huisvesting behoort, een steeds grotere plaats in ons maat schappelijk bestel zal gaan innemen. Nodig is het om voor de ontwikke ling van de bouwactiviteiten in de gemeente over bouwrijpe grond te beschikken. In 1967 werd 4.72.30 ha aangekocht voor een bedrag van f 348.238,(waaronder het bedrijf van de heer Gaanderse). In dezelfde periode werd verkocht 1.80.17 ha voor een bedrag van f 265.107,25 (in clusief het voormalige gemeentehuis „Oostkenshil" te Oosterland). De grondaankoop is onlosmakelijk ver bonden met de bestemmingsplannen voor de gemeente. In 1967 zijn de bestemmingsplannen Nieuwerkerk I (Stolpweg) en Nieuwerkerk II (Gaan derse) vastgesteld. De overige in voorbereiding zijnde plannen zijn in een dergelijk stadium, dat vaststel ling in 1968 kan worden tegemoet gezien. Toerisme In dit verband wil ik wijzen op de economische betekenis van het toe risme in onze gemeente. Uit het jaar verslag van de V, V. V. Ouwerkerk blijkt, dat deze tak van „industrie" in het afgelopen jaar voor een geld- impuls van niet minder dan 300.000 gulden zorgde, hetgeen neerkomt op een extra geldroulatie van één mil joen. Hoe belangrijk de recreatie voor onze gemeente is, zij met deze cijfers duidelijk aangetoond. Vermel denswaardig hierbij is nog de uit breiding en verbetering van de ac- comodatie op het kampeerterrein „De Vier Bannen", uitgevoerd door het Staatsbosbeheer; de uitbreiding van de zaak van de heer Vijverberg te Ouwerkerk, die een naar de eisen des tijds ingerichte eetzaal bij zijn café liut bouwen, en dan nog de tot standkoming van enige zomerhuizen. De stijging van het overnachtings- cijfer in 1967 was gering (ongeveer 2.000 overnachtingen) in vergelijking met dat van 1966. Hieruit kan wel licht geconcludeerd worden dat we met de verblijfsaccomodatie in de gemeente aan het plafond zitten. Om deze niet onbelangrijke bron van in komsten voor onze gemeenschap door te laten vloeien, is het nodig dat wij ten aanzien van het recreatieplan Ouwerkerk dilligent blijven. Wij ho pen het u nog dit jaar ter beoor deling en vaststelling voor te kun nen leggen. Bij de reeds gegeven opsomming van gereedgekomen werken mogen niet onvermeld blijven de activitei ten t.o.v. de industrie. In 1967 werd de fabriek van de firma Freriks te Oosterland aanzienlijk pitgebreid met een fabriekshall, kantoor en kantine. Drukkerij de Beer vestigde zich met een drukkerij te Nieuwerkerk, ter wijl ook daar het onderhoudsbedrijf van de heer Verburg werd gevestigd. Op tuinbouwgebied werden er te Oosterland twee witlofloodsen ge bouwd, n.l. door de heer J. Schoof en de heer C. van Trierum. Alhoewel niet direct aanwijsbaar, hebben deze industrievestigingen c.q. uitbreidin gen, ertoe medegewerkt dat er on onze gemeente, in tegenstelling met overal elders in het land, praktisch geen werkloosheid voorkomt. Ook op onderwijsgebied zijn er enige vermeldenswaardige gebeurte nissen. De kleuterschool te Ouwer kerk kon in 1967 officieel van start gaan en aan de openbare lagere school te Nieuwerkerk kon een derde leerkracht worden aangesteld. De gemeenteraad heeft in de vo rige vergadering de begroting van het thans begonnen jaar vastgesteld. Zowel in deze begroting als bij de behandeling, zijn duidelijk de wen sen naar voren gekomen voor dit jaar. Ik. denk hierbij onder meer aan het instructiebad, aan de bouw van een nieuwe rioolwaterzuiveringsin stallatie, alsmede aan de uitbreiding van een andere dito installatie. Laat ons hopen dat wij aan het eind van dit jaar op de verwezenlijking van deze plannen kunnen terugzien. Ik hoop daarom dat het jaar 1968, zowel voor u en voor de uwen, als mede voor de gemeente Duiveland, een goed en voorspoedig jaar zal mo gen worden. DEN HAAG, 9-1. Verscheidene natuurbeschermers - zo heeft de heer S. Braaksma, lid van de stafafdeling natuurbehoud van het staatsbosbe heer destijds geschreven - zyn er reeds lang van overtuigd, dat de sterk toenemende „verdrading" van het landschap niet alleen een ernstig ontsierend element betekent, maar dat deze tevens een steeds groeiende bedreiging vormt vcor de vogelstand. Zo worden in Duitsland de boven grondse elektrische leidingen door een aantal vogelkenners zelfs be schouwd als één van de voornaamste oorzaken van de sterke achteruit gang van de ooievaar in We^t-Euro- pa. dat ei- van de ruim achthonderddui zend vogels, die in de onderzoekpe- riode werden geringd, in feite wel licht tenminste vierduizend tot acht duizend exemplaren het slachtoffer van bovengrondse draden zijn ge worden. Dit wil dus zeggen een ge middelde van tweehonderd tot vier honderd geringde draadslachtoffers per jaar. Moge dit aantal op het eer ste gezich niet veel liiken, dan dient toch te worden bedacht, dat er, vol gens insiders, wellicht minder dan één promille van de vogels, die in Nederland broeden of die ens land op de trek passeren, is geringd. De ze omstandigheden dn aanmerking nemend, zou men het aantal' draad slachtoffers wellicht op tweehon derdduizend per jaar of zelfs nog ho ger kunnen schatten. In de manieren, waarop een vogel aan zijn eind kan komen, zo ver volgt de heer Braaksma, geven de ringresultaten van het vogeltreksta tion in Arnhem ons een vrij goed in zicht. Hoewel bij vele soorten een groot deel van de terugmeldingen van dode vogels betrekking heeft op dieren, waarvan de doodsoorzaak niet kon worden achterhaald, of al thans niet door de berichtgevers is vermeld, blijken er toch ook ver schillende gevallen te zijn, waarbij' de doodsoorzaak of vermoedelijke oorzaak nauwkeurig is omschreven. Zich baserend op de gepubliceerde ringverslagen van het vogeltreksta tion uit de jaren 1944 tot en met 1963 wijst de auteur er op, dat in genoemd tijdvak achtenzeventig geringde vo gels, behorende tot tweeendertig soorten als „draadslachtoffevs" zijn vermeld, terwijl er verder nog zes exemplaren dood langs de spoorlijn nen werden gevonden en zevendertig zonder nadere aanduiding als „dood- gevlogen" moesten worden geregis treerd, hetgeen natuurlijk een nog al rekbaar begrip is. Deze cijfers wer den verkregen door terugmeldingen uit zeventien landen. Zee belangrijk acht de heer Braaksma de vraag hoe groot het werkelijke aantal „draadslachtoffers" in de onderhavige twintig jaar is ge weest, daar de zo juist genoemde cij fers hiervan natuurlijk meer een zeer kleine fractie vormen. Het blijkt na melijk dat 3354 van de in genoemde overzichten van het vogeltrekstation genoteerde terugmeldingen - 13.345 in getal - de doodsoorzaak onbekend, of althans niet nader vermeld is. De 3354 exemplaren buiten beschouwing latend, aldus de heer Braaksma, kan men uitgaan van een totaal van circa tienduizend teruggemelde geringde vogels, waarvan dus dn twintig jaar tijds goed zeventig exemplaren als „draadslachtoffers" zijn teruggemeld of wal zeventiende percent. De schryver acht het evenwel aan nemelijk, dat in de afgelopen twintig jaar tenminste een half tot één per cent van de als dood of stervend te ruggemelde geringde vogels als draadslachtoffers mag worden aan gemerkt. Er van uitgaande dat de ringresul taten een goede indicator vormen voor de doodsoorzaken, betekent dit, Scheepvaartberichten Acmea, 8-1 440 m. w. Freetown naar Cu ra cao. Echo, 8-1 te Dakar. Gulf Sweden, 8-1 25 m. z.z.w. Little- quoin naar Mena. Kenia, 8-1 Singapore naar Bombay. Vlieland, 8-1 125 m. z.z.w. Land's End naar Curagao. SPORTBERICHTEN DAMMEN Zierikzee I—DOS I 9—11 Vrijdagavond 5 januari j.l. werd in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee de aangekondigde en reeds eerder uitgestelde damwedstrijd tus sen de tientallen van Zierikzee en DOS uit Bergen op Zoom gespeeld. De gasten wonnen deze ontmoeting met 9-11. De uitslagen luiden als volgt: J. L. Smalheer-niet opgeko men 2-0; C. Verton-A. van der Kree- ke 1-1; A. Wesdorp-E. Verdool'agge 1-1; J. Huigens-P. Dalsem 0-2; C. P. Flikweert-H. Wagenaar 1-1; J. M. Kostense-C. Suurland 0-2; J. Fol- mer-F. Oppeneer 0-2; M. de Wild-F. Kievit 2-0; K. B. Hogerland-J. Suur land 2-0; J. van BurghH. Blok 0-2. Gewestelijke wedstrijden Rode Kruis De datum voor het houden van de gewestelijke wedstrijden in de Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis is vastgesteld op 11 mei a.s. Traditie getrouw zullen de wedstrijden weer worden gehouden in Goes. Uit het 'dezer dagen verschenen verslag over het vierde kwartaal van het afgelopen jaar blijkt verder o.a. dat de commandant van de colonne Schouwen Westhoek, dokter H. J. Simons, bevorderd werd tot de rang van Rode Kruis majoor. Wat de inzameling 1967 betreft: Zeeland heeft de 100.000 gulden niet gehaald, maar de kring was er toch niet ver vandaan. Met niet minder dan f 99.166 (of 139.8 procent van het streefbedrag) werd een nieuw record gevestigd. Volgens mededelingen van het hoofdbestuur is Zeeland weer nummer één in het land ge worden en wel voor de vijftiende maal. De afdeling St. Philipsland heeft weer beslag kunnen leggen op de landelijke ereplaats met het fraai ingezameld bedrag van f 3711. Deze eerste plaats werd voor de twaalfde maal bereikt. In de kring was het deze keer niet de afd. Kapelle-Bie- zelinge-Schpre die als no. 2 eindigde maar Sdhouwen Westhoek die f 3589 noteerde, dat wil zeggen 278.2 pro cent van het streefbedrag. Vier van de op Schouwen-Duiveland geves tigde afdelingen kwamen ver boven de 200 procent uit: Brouwershaven met 273,5, Duiveland met 250, Zie rikzee met 216,8 en Schouwen West hoek dus met 278,2. ZIERIKZEE Automobilist reed door na aanrijding van geparkeerde auto's De Roosendaler J. J. v. d. K. is gisteren (maandag)middag in zijn kosthuis te Zierikzee door de politie DUIVELAND Uitbreiding van de bevolking in 1967 met 80 zielen Het zielental van de gemeente Duiveland nam in het afgelopen jaar toe met 80. Op 31 december 1966 be droeg het aantal ingezetenen 3869 (1955 mannen en 1914 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 61 (37 mannen en 24 vrouwen) en door vestiging met 176 (93 man nen en 83 vrouwen); het verminder de -door overlijden met 37 (18 man nen en 19 vrouwen) en door vertrek met 119 (54 mannen en 65 vrouwen). Op 31 december 1967 bedroeg 'het inwonertal dus 3950 (2013 mannen en 1937 vrouwen). Er werden 29 huwe lijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. OUWERKERK Culturele Vereniging De Culturele Vereniging Ouwer kerk organiseert op vrijdag 12 dezer een uitvoering, te houden in het Dorpshuis. De toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse zal optreden met het toneelspel in drie bedrijven „Jij bent een vreemde". Na afloop bal. Toegang voor leden vrij. Start zondagsschoolwerk De leiding der zondagsschool van de Ned. Herv. gemeente maakt be kend, dat zondag 14 dezer de lessen weer beginnen. De tijden zijn als vanouds vastgesteld. „Kinderzorg" In het vierde kwartaal 1967 is bij eengebracht voor Kinderzorg f 63,35 en wel door Kees en Cobien Kuijper f 20,18, Leny van Mourik en Mat tie v. d. Maas f 13,90, Chris v. d. Bosch f 18,40 en Pia en Simone Koster f 10,87. BRUINISSE Busje geslipt Als gevolg van de gladheid en het rijden met hoge snelheid is maan dagmorgen op de toegangsweg, tus sen Grevelingendam en rijksweg 18 een Volkswagenbusje van de Krom- houtfabrieken, dependance Hans- weert geslipt en in de sloot terecht gekomen. De chauffeur de heer van der M. uit Hansweert werd daarbij gewond. Nadat dokter v. Leeuwen uit Bruinisse eerste hulp had ver leend, werd hij naar zijn woning vervoerd. De bijrijder, de heer van Booven uit Hansweert, kwam met de schrik vrij, maar het busje werd ernstig beschadigd. Inbrekers stalen voor ruim een ton DOETINCHEM, 8-1. De politie in Doetinchem heeft twee woonwagen bewoners gearresteerd, van E. uit Harfsen en V. uit Apeldoorn, die er van worden verdacht een serie in braken te hebben gepleegd in Doe tinchem, Barchum en Assel (bij Apeldoorn). De waarde van de 'buit, waaronder veel antiek, wordt op ten minste f 100.000 geschat. Ondanks stijging van aantal werklozen zeker optimisme UTRECHT. 9-1. Het aantal werk- lozen beweegt zich weer boven de 100.000. In december steeg het aantal werkloze mannen met een sprong van 82.000 tot boven de 104.000. Het hoogste cijfer dat in 1967 werd be reikt. Een triest record voor de feestdagen, tezamen met het aantal werkloze vrouwen (rond 9.000) was het werkloosheidscijfer op oude jaarsdag opgelopen tot 113.000. Volgens „De Gids", het orgaan van het Christelijk Nationaal Vakver bond is een dergelijk hoog aantal in Nederland in jaren niet meer voorgekomen. Maar het had nog er ger kunnen zijn. In december 1967 steeg het aantal werkloze mannen met 22.400. Dat is betrekkelijk wei nig voor deze maand, verleden jaar sprong het werkloosheidscijfer in die maand met 27.400 omhoog. Ondanks de zeer hoge cijfers is er aldus het C.N.V.-blad - een kentering aan de gang. Dit blijkt wanneer de seizoen werkloosheid buiten beschouwing wordt gelaten. Grote brand in Brooklyn NEW YORK, 9-1. By een brand in een vier verdiepingen hoog ge bouw in de wyk Brooklyn van New York zijn heden (dinsdag) acht men sen om het leven gekomen en zeker 20 gewond, aldus de politie. Beveiliging tegen honden BONN, 8-1. De Westduitse post boden krijgen in de komende dagen een spuitbus met een mengsel van mineraalolie en cayennepeper om valse honden op een afstand te kun nen houden. Het ministerie van posterijen heeft tot verstrekking van de spuitbussen het „zachtste en meest humane" middel tegen bijtlustige honden - besloten nadat vorig jaar ongeveer 2.000 postboden door honden waren aangevallen. Dinsdag 9 januari Zierikzee Huis van Nassau. 8 uur, Oudleerlin- genver. Tuinb. Wintercursus. Kerkgebouw, Gei-. Gem., St. Domus- straat, 7.30 uur. tijdrede door de heer A. de Redelijkheid uit Ouderkerk aan de IJssel voor de afdeling Zierik zee van de S.G.P. Woensdag 10 januari Zierikzee Huis van Nassau, 2 uur. Ver. voor Bed rijfsvoorii cht in g Schouwen-Du i - veland. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Grieks schip vergaan in de Adriatische zee BELGRADO, 8-1. Het 1.160 ton metende Griekse vrachtschip „Pe- lastiz" is zondagavond in de Adria tische zee voor de Zuidslavische kust vergaan, zo is door de politie in de Zuidslavische haven Rijeka meege deeld. Van de 14 bemanningsleden zijn er drie gered, terwijl van vier opva renden het stoffelijk overschot is ge vonden. Boom valt op wandelaars MELBOURNE, 9-1. Nabij Marys - vil Ie, 100 km ten noordoosten van Melbourne, zijn vandaag (dinsdag) vier jongelui om het leven gekomen toen zy tijdens een wandeltocht door een neerstortende boom werden ge troffen. De vier slachtoffers - twee meisjes en twee jongens - maakten deel uit van een groep van zeven tieners. De drie overlevenden moesten zich in het ziekenhuis van MarysviUe laten behandelen voor lichte verwondin gen. BRUSSEL, 8-1. De Brusselse po litie heeft een vyftal arrestaties ver richt in verband met een boterzwen- del. De zaak is vorig jaar aan het licht gekomen bij normale inspecties in een warenhuis te Sint Niklaas. Daar werd bo'ter aangetroffen waaraan 15 tot 20 procent synthetisch vet was toegevoegd. Het spoor leidde via Edegem, waar in een opslagplaats 5.000 kg. vervalste boter in beslag werd genomen, naar een zuivelfa briek in Brussel. Uit het onderzoek zou zijn geble ken, dat in de loop van vorig jaar zeker 40 ton synthetisch vet voor vervalsing van boter uit Amerika in België is ingevoerd. Volgens Belgische kranten zou vervalste 'boter niet alleen op de Belgische markt zijn gebracht. Eni ge tientallen tonnen zouden naar Afrika en het nabije oosten zijn uit gevoerd. In latere berichten wordt ver klaard, 'dat maandag vier van de vijf arrestanten na verhoor door het parket van Brussel op vrije voeten zijn gesteld. Alleen de directeur van een zuivelfabriek in Brussel zou aan gehouden blijven. Een leerzame bijeenkomst aangehouden. De man had als be stuurder van een auto twee gepar keerde auto's aangereden in de Kinderstraat - en was vervolgens doorgereden. De automobilist kwam uit het - voor autoverkeer afgesloten - Beddeweeg. Filmvoorstelling in „De Lichtboei" In het verenigingsgebouw „De Lichtboei" van het Leger des Heils worden donderdag 11 januari a.s. weer filmvoorstellingen gegeven voor de jeugd en voor ouderen. Om vier uur 's middags voor de kinde ren en 's avonds acht uur voor oude re belangstellenden wordt vertoond een boeiende Indianenfilm. Boven dien zullen de aanwezige kijkers een tractatie ontvangen. HAAMSTEDE Verkeerscursus wordt voortgezet De pas begonnen verkeerscursus, georganiseerd door het Verbond voor Veilig Verkeer begon vorige week de eerste lessen in de Tuinbouw school aan het Sluispad. Het is ech ter gebleken dat het daar in het grote lokaal niet warm te krijgen is, zodat al enkele cursisten geplaagd door de koude, het plan opperden er mee op te houden. Een en ander is in hét bestuur be sproken en nu krijgt de cursus een heel wat warmer onderdak, nl. het kleine zaaltje van hotel Bom. De tweede les wordt dus a.s. donder dagavond in hotel Bom gehouden. Het bestuur van het Verbond, afd. Schouwen, deelt mede dat voor deze cureus nog nieuwelingen van harte welkom zijn. BROUWERSHAVEN Start cursus Veilig Verkeer Aanstaande vrijdag 12 januari zal ook te Brouwershaven worden ge start met de verkeerscursus in hotel Ringelberg. Gegadigden, die deze cursus, welke geheel ig aangepast aan de nieuwe verkeersvoorschriften willen volgen, kunnen zich alsnog opgeven tot a.s. vrijdag. Vergadering landbouwvereniging Op woensdag 7 februari a.s. wordt in hotel „Jacob Cats" een vergade ring gehouden van de landbouwver eniging „Brouwershaven". De heer W. Sinke vertoont film en dia's over Tsraël. DREISCIIOR Cursus Veilig Verkeer Het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Dreischor, zal met 20 deel nemers van Noordgouwe op dinsdag 16 januari a.s. te 19 uur starten met de 6 weken durende verkeerscursus in een der vergaderlokalen in het café van L. Romijn te Schuddebeurs. Aan de cursus, die zal worden ge houden aan de hand van de „Ver- keersleutel" en uit 6 lessen bestaat, kunnen nog enige cursisten worden toegevoegd. Praatje over de mogelijkheden voor liet langer bewaren van melk ZIERIKZEE, 8-1. Met een lezing over „Ontwikkelingen op het gebied van de melkwinning, -bewaring en het transport" werd maandagmiddag in het Huis van Nassau de jaarlijkse contactbijeenkomst voor melkvee houders gehouden, georganiseerd door de Provinciale Melkwinnings- commissie van het Landbouwschap. De inleider, die de lezing met dia's verduidelijkte was de heer G. van der Gaast, technisch medewerker van het Rykszuivelconsulentschap uit Wageningen. De heer Van der Gaast stelde in zijn causerie in de eerste plaats de mogelijkheden voor het langer bewaren van melk aan de orde. Wanneer de melk één of twee keer per dag van de boerderij wordt afge haald is de tijd van verantwoording voor de kwaliteit van de melk niet zo lang. Indien de melk echter lan ger b.v. 2 of 3 dagen cp de boerderij moet worden bewaard, is het nodig dat ze wordt diepgekoeld, wat bete kent dat de temperatuur van de melk op 4° C moet worden gebracht. Voor bedrijven met veestapels van meer dan 10 melkkoeien zijn melktanks met diepkoeling het meest geschikt. De opslagruimte, de inhoud van de tank. zal dan voldoende moeten zijn voor tenminste vier melkmalen en in de top van de produktie waarbij dan rekening wordt gehouden met een buffercapaciteit van 50 liter per koe. Worden de koeien in de zomer niet bij huis gemolken dan gebruikt men voor het vervoer van de melk uit de weide naar de grote tank op de boerderij, één of twee enkelwan dige grote bussen van 150 200 liter inhoud, óf transporttankjes van b.v. 400 a 600 'liter. De melktank kent twee manieren van diepkoeling. Bij de melktank met diepkoeling volgens „ysbanksys- teem" wordt met behulp van een koelmiddel een „koude voorraad" aangelegd in de vorm van een be paalde hoeveelheid ys. Daarnaast is er de melktank met diepkoeling vol- genc „directe verdamping". Hier wordt geen „koude-voorraad" ge vormd. Dq koelspiralcn liggen direct tegen de binnenwand aan. Er zijn ook kleinere dicpkoeltank- jes te koop, die kunnen worden ge bruikt op bedrijven met weinig melkkoeien. Cp bedrijven tot 10 melkkoeien met een topproduktie van 400 liter melk in twee dagen, kan men grote geïsoleerde melkbus sen van 150 h 200 liter inhoud ge- Twee Russische artsen zijn maan dag in Londen wegens winkeldief stal veroordcell tot geldboetes van respectievelijk twintig en dertig pond sterling (172 en 258 gulden). bruiken. Als opslagruimte voor vier melkmalen zijn bij 10 koeien dus twee van zulke bussen voldoende. Ook voor de kleinere hoeveel heden zijn twee mogelijkheden: de dompelkoel'er met „directe verdam ping" op een grote bus en de kleine koelmachine op geïsoleerde koelbak, waarin enkele bussen wor den geplaatst. „Bij de aanschaf van de apparatuur voor diepkoeling moet men niet individueel te werk gaan, maar neemt u contact op met de af nemer van uw melk", was de raad van de heer Van der Gaast. Alle ap paratuur met betrekking tot het mel ken dient eigenlijk in een goed; inge richt en hygiënisch melklokaal bij el kaar te zijn. Uitvoerig besprak de heer Van der Gaast de „rijdende meikontvangst". De veehouders dienen dan de moge lijkheid op hun boerderij te scheppen de melk tenminste twee dagen te kunnen bewaren. Dit vergt een gro te investering. Een melkkamer is in dat geval een vereiste. Er worden op het ogenblik op zeven projecten in het land proeven genomen waarbij o.a. wordt nagegaan de kosten voor de boerderij, welke apparatuur het meest geschikt is enz. De zuivelfabri- lcant wil weten of de diepkoeling in vloed heeft op verwerkingsproduk- ten zoals kaas en boter-. Machinaal melken Ideaal voor de melkveehouder is een melkleiding als aansluiting op het machinaal melken. De aanleg van de leidinginstallatie moet aan hoge eisen voldoen. Bij een goede uitrusting vraagt het onderhoud niet veel werk. Als de melk met een „rijdende ont vangst" wordt opgehaald (wat in de toekomst op Schouwen-Duiveland niet denkbeeldig is) zullen de vee houders dus voor investeringen staan van engev. f 1000 per koe. Het O. en S. fends keert hiervoor een subsidie uit van 40 °/o zodat voor de boer nog f 600 overblijf. Dit onderwerp ont lokte in de vergadering een levendi ge discussie. De voorzitter de heer L. M. Moer mand, sprak van een teleurstellende opkomst, heigeen hij in verband bracht met het feit dat de vergade ring deze keer in de middag werd gehouden. Ongetwijfeld was het voor de melkveehouders van Schouwen- Duiveland een leerzame en interes sante middag. Grote bussen van 150 tot 200 liter zijn doelmatig op bedrijveii met klei nere mclkveestapels. Op de linkerbus is een dompelkoeler geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2