DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONTWIKKELING IN RICHTING VAN EXTERN EVENWICHT mantel of japon „DE MAGNEET" Storm over Europa Frans-Russische samenwerking Felle gevechten in oerwouden noord-Laos Ernstig incident tussen Israël en Jordanië Felle koude treft de Verenigde Staten President Johnson is weer favoriet Toestand hartpatiënt in V.S. ernstig Frans rapport over slavernij in Afrika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 januari 1968 124ste jaargang Nr. 19924 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Contactmiddag voor melkveehouders te Zierikzee Centraal Economisch Plan 1968: „Vreedzame" reactor levert stroom 0111 te koken DEN HAAG, 9-1. Volgens de vandaag voor publikatie beschikbaar gestelde samenvatting van het om streeks 1 februari a.s. verschijnende centraal economisch plan 1968 van het Centraal Planbureau, brengt de prognose voor 1968 een ontwikkeling in de richting van extern evenwicht. Het tempo waarin dc betalingsbalans verbetert is echter laag. Dit is voor een deel een gevolg van het herstel in de voorraadvorming; het hangt te vens samen met de omstandigheid dat de sanering der Engelse econo mie een bijdrage van de Nederlandse betalingsbalans vergt. Het vrij bescheiden surplus en de langzame verbetering daarin worden slechts bereikt bij een gelijkblijven de omvang der bedrijfsinvesteringen in vaste activa, een iets teruglopen de woningbouw en een afnemende loonstijging. Een ontwikkeling in de richting van intern evenwicht gaat daarmee echter niet gepaard. Volgens de prog nose loopt de geregistreerde arbeids reserve slechts zeer langzaam terug ten opzichte van haar niveau van bij na honderdduizend. Dit biedt een minder gunstig perspectief in -zover re als een hernieuwde stijging der in vesteringen - in de bedrijven dan wel in de overheidssector - ter op neming van de vrijgekomen arbeid in het produktieproces het surplus op lopende rekening snel zou reduceren. Gunstige aspecten daarentegen der in het centraal economisch plan 1968 voorziene ontwikkeling zijn het ster ke accres der arbeidsproduktiviteit en de vermoedelijk afnemende loon stijging waardoor een verdere ver slechtering der concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland ach terwege blijft. Tevens is daarvan een geringere opwaartse druk op het bin nenlandse prijspeil het gevolg. Voorwaarden echter voor voortge zet herstel van het externe even wicht. maar dan tegelijkertijd gepaard gaande met een meer substantiële verbetering van het interne even wicht op de arbeidsmarkt zijn een verdere gunstige ontwikkeling der internationale concurrentiepositie, alsmede een niveau der besparingen dat overbesteding uitsluit en finan ciering van investeringen op een hocg peil waarborgt. De centrale problematiek die de huidige economisch situatie ken merkt is, volgens het centraal plan bureau: hce kan gelijktijdig een her stel van het evenwicht op de ar beidsmarkt en op de betalingsbalans worden bereikt. Behalve door een toegenomen werkloosheid en een opvallende ver betering der arbeidsproduktiviteit kenmerkt het jaar 1967, het basisjaar der prognose voor 1968 van het C. P.B., zich door een nog zwakke posi tie van de betalingsbalans. Die zwak ke positie was voor een deel het ge volg van een verminderde stijging der buitenlandse vraag. In de samenvatting van het cen traal economisch plan 1968 wordt verder o.m. opgemerkt dat naast de betalingsbalans zich het verloop van de overige inkomens, de concurren tiepositie en de situatie op de ar beidsmarkt wijzigden. De overige in komens werden niet alleen gunstig beïnvloed door het hoge produktie- resultaat, maar vooral ook door de opvallende vergroting van de ar beidsproduktiviteit, die in de indu strie zelfs zeven a acht procent be droeg. De conjuncturele teruggang van 1967, die clus- vooral de werkgelegen heid betrof, bracht wijzigingen in het niveau en het patroon der bin nenlandse bestedingen. In vergelij king met 1966 liep hun totale niveau iets terug ten opzichte van de pro- duktie, ten koste van de bedrijfsin vesteringen en de particuliere con sumptie. Anderzijds bleven de wo ningbouw en de overheidsinvesterin gen zelfs zeer sterk toenemen. Advertentie Als een dame gekleed met een van Nieuwerkerk Kerkstraat 10, tel. (01114)265 Het jaar 1968 brengt voor de inves teringen en de particuliere consump tie wijzigingen in dezelfde richting, bij een praktisch gelijkblijvende na tionale spaarquote. Bij herstel van de voorraadvorming onstaat er dan een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans van vijfhon derd miljoen, onder de veronderstel ling van een handhaving van de sta tus quo in het Midden-Oosten onder de veronderstelling ook van een ver dere stijging van de buitenlandse vraag die echter wordt afgeremd door de devaluatie van o.a. het En gelse pond en de daaraan gepaard gaande maatregelen van bestedings beperking. ROME, 8-1. Bjj hevige stormen, die veelal gepaard met zware regen- of sneeuwval, in het afgelopen week einde over Europe zijn getrokken, zijn in Italië vier mensen om het le ven gekomen. In Zwitserland werd een vrouw door een lawine gedood. Haar tienjarige zoon wordt nog ver mist. MOSKOU, 8-1. De gemeenschap pelijke Frans-Russische regerings commissie voor samenwerking op wetenschappelijk, economisch en technisch gebied tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie is maandag voor het eerst in Moskou bijeengekomen. Deze zogenaamde „grote commissie" moet richtlijnen opstellen die nader uitgewerkt zullen worden door „een kleine commissie" van beide landen. NAM BAC, 8-1. De gevechten in s de oerwouden van Nam Bac, een en clave van de royalistische regering in Noord-Laos, hebben zich in de afge lopen twee dagen toegespitst. De bevelhebbers van de regerings troepen zetten alles op alles om de overhand te krijgen in de strijd met vijf Noordvietnamese en Pathet-Lao bataljons, die de enclave omsingeld hebben. Duikbommenwerpers en ge schut van het regeringsleger geselen onophoudelijk de stellingen van de aanvallers. Deze antwoorden met zware mortieren. De Pathet-Laostrij- ders stellen alles in het werk om het gebied, met het belangrijk geachte vliegveld, in handen te krijgen. Zij zijn hiermee al tien maanden bezig, hetgeen hun naar schatting vijftien honderd man heeft gekost. De hel dingen der heuvels liggen bezaaid met graven van voor- en tegenstan ders. Van de verliezen van de rege ringstroepen in deze strijd zijn geen cijfers genoemd. TEL AVIV, 8-1. Israëlische en Jor daanse strijdkrachten hebben elkaar maandag over de rivier de Jordaan beschoten. Volgens een bekendma king van Israëlische zjjdc namen ar tillerie en tanks aan de strijd deel- Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat het incident omstreeks het middaguur begon, toen Jordaan se militairen met machinegeweren Griekse officieren vrij ATHENE, 8-1. Alle officieren die hebben deelgenomen aan de konink lijke staatsgreep van 13 december, zijn op erewoord vrijgelaten, zo wordt uit goede bron vernomen. De drie voornaamste deelnemers, de generaals Peridis, Essermann en Vi- dalis, zijn enkele dagen geleden in vrijheid gesteld. gingen schieten op Israëlische weg werkers op de westelijke oever van de Jordaan, ten zuiden van de vallei van Beit Sjean. Van Israëlische zijde schoot men terug, waarna de Jorda- niërs ook met kanonnen en tanks in actie kwamen. Bij een ander incident ten noor den van Beit Sjean sneuvelde maan dag een Israëlische militair, toen een patrouille-auto op een mijn reed. Vier leden van de Israëlische grens politie werden gewond. AMSTERDAM. Op het Hoofddorp, plein in Amsterdam is een wielrijd- ster in botsing gekomen met een truc met oplegger. Haar duozitster, de 21-jarige studente Endendijk, kwam hierbij onder de achterwielen van de oplegger terecht en werd op slag gedood. De eerste economisch werkende krachtcentrale van West-Duitsland ontstaat op het ogenblik in de buurt van Hamburg aan de Beneden-Elbe (de foto toont het model). Het is de grootste in haar soort op het Euro pese vasteland en moet met een elek trisch bruto vermogen van 662 Mega watt energiecentrum voor de indu strie in het kustgebied worden. De 18e december 1967 zal de geschiede nis van het Duitse atoomonderzoek ingegaan. Voor de 1ste maal leverde een door Duitsers ontwikkelde atoomkrachtcentrale stroom aan het openbare leidingnet. Sindsdien ko ken huisvrouwen in Noordrijn-West- faien op atoomstroom. Leverancier v ...de krachtcentrale Jülich, die tot nu toe als enige op de wereld een reac tor heeft, die niet met uranium, maar met thorium werkt. Daar deze brand stof in het bij de wapentechniek nog niet gebruikte uranium 233 omge- broed wordt, is de reactor van Jülich zeer „vreedzaam". Het hier voor de eerste keer toegepaste stookprocédé heeft bovendien als voordeel, dat de kleine thorium-kogels tijdens het stookproces verwisseld kunnen wor den. Nieuw 'in Jülich is ook het koel systeem met helium-gas, dat aan zienlijk hogere temperaturen bereikt dan de tot nu toe in atoomkrachtcen trales gebruikte koelmedia. Door de grote veiligheid en de technische voerdelen baarde de thorium-reactor veel opzien in internationale vak kringen. 6.000 Kilowatt per uur le verde Jülich op de eerste dag, binnen drie maanden zullen het er 15.000 zijn. Er bestaan plannen voor de bouw van een centrale volgens het model van Jülich. die minstens het dubbele vermogen zal bereiken. In New York 13 a 15 «raden vorst Bruine tinten beheersen het modebeeld UTRECHT, 8-1. Dc wintervakbeurs voor koffers cn lederwaren, tlic maandag tegelijk met de souvenirbcurs in dc Utrechtse Jaarbeurs is geopend, geeft een keur van nieuwe modellen cn kleuren te zien. Bij de damestassen zullen vooral de kleine en middelgrote modellen in de komende maanden de toon aangeven. Wat dc kleuren betreft verwachten de fabrikanten, dat vooral de tinten bruin, donkerbruin, lichtbruin cn beige het modebeeld zullen gaan beheersen. Het jeugdige publiek is de laatste tijd vcoral geïnteresseerd in het zogenaamde cuir-antique (gevlamd leder) en cuir-sauvagc (waarin de kleurschakeringen zichbaar zijn). Het vistram kunstledcr wordt nu ook met succes toegepast op de dameshand- en -boodschappentassen en zelfs koffers. Gescheiden Siamese tweeling buiten gevaar JOHANNESBURG, 8-1. Dc zater- dag in Johannesburg gescheiden Sia mese meisjestweeling, Shirley en Catherine O'Har a, is nu buiten le vensgevaar, zo heeft het in een me dedeling van het ziekenhuis „Trans vaal Memorial" in Johannesburg. De toestand van de baby's verbe tert. De zusjes, die thans beiden het hoofd ikunnen bewegen, hebben een goede nacht gehad. Zij reageren „normaal" en zij worden nu ook op de normale wijze gevoed. Naar men meent is ook deze Zuid- afrikaanse operatie, waarbij de met hun hoofden verbonden tweeling ge scheiden werd. na de eerste hart transplantatie in het Kaapse zieken huis Groote Schuur opnieuw een pri meur in de chirurgische geschiede nis. De toestand van de op 6 oktober geboren tweeling is nu zodanig, dat de baby's niet meer voortdurend in het oog gehouden behoeven te wor den. WASHINGTON, 8-1. Een opinie onderzoek in de V.S. heeft uitgewe zen dat favoriet nummer één voor de 'komende presidentsverkiezingen in november president Johnson is. Twee maanden geleden was 77 pro cent van de ondervraagden nog „te gen" hem. De „terugkomst" van de president wordt toegeschreven aan het feit dat hij de laatste weken po litiek in de aanval is gegaan. Hij is tweemaal voor de televisie opgetre den in een strijdbare houding. DEN HAAG, 9-1. Het oosten van de Verenigde Staten wordt op het ogenblik getroffen door een bijzonder felle koudegolf. In New York was de Haagse juwelendieven aangehouden DEN HAAG, 8-1. De Haagse poli tie heeft een drietal Hagenaars in gerekend, die ervan verdacht wor den betrokken te zijn bij juwelen- diefstallen. De 29-jarige H. van O. 'heeft bekend twee keer met een ge vulde asemmer een ruit bij een ju welier aan het Noordeinde te hebben vernield en er tal van sieraden te hëbben buitgemaakt, voor een 'tota le waarde van meer dan f 16.000. De 35-jarige schilder A .A. had hem geholpen door op de uitkijk te staan en de motor van de auto draaiende te ihouden. De 53-jarige koopman G. G. werd aangehouden, verdacht van heling. Van de buit is nog niets te ruggevonden. RECORD KAAPSTAD, S-l. Drie dagen en nachten heeft dierenoppas- ser John Weimann in de Zuid- Afrikaanse stad East London in een slangenkuil met een een honderdtal grotendeels giftige reptielen doorgebracht. Hij brak daarmee het „we reldrecord", dat op 55 uur stond. Hij is tweemaal gebe ten, eenmaal door een zeer giftige adder. Weimann be handelde zichzelf met serum. PALO ALTO, Californië, 8-1. De Amerikaan Mike Kasperak, de vier de mens die een nieuw hart heeft gekregen, heeft maandag een interne bloeding gehad cn verkeert in zorg wekkende toestand, zo is van de zij de van het ziekenhuis in Palo Alto meegedeeld. Er doen zich bij Kasperak bloedin gen voor in de slokdarm, maag en ingewanden. De oorzaak daarvan is niet bekend. De patient krijgt door middel van transfusie grote hoeveel heden bloed toegediend. Het aantal bloedplaatjes in zijn bloed is. buiten gewoon laag (bloedplaatjes bewerken de stolling bij bloedingen). Kasperak ademt moeilijk, bovendien werkt zijn lever slecht, aldus het medisch bul letin. Het hart van de patiënt functio neert zeer goed. De complicaties worden „ernstig doch oplosbaar" ge noemd. Kasperak is bij kennis. De bloed transfusies hebben de bloeding van maag cn darmen doen ophouden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (BGCOCCCCCOSCCOCCCOSCOCOCO Drank verslindt wat arbeid temperatuur maandagochtend der tien graden onder het vriespunt en verwacht wordt dat het vandaag (dinsdag) tot vijftien graden zal vrie zen. De koude, zoals men die sedert een kwart eeuw niet meer heeft gekend, is vorige week voorafgegaan door zware sneeuwval. De gezondheids dienst van New York verwacht dat meer dan een miljoen mensen deze winter A-griep zullen krijgen. De koude heeft ook Canada in de naoht van zondag op maandag over vallen en in sommige gebieden wer den temperaturen van 25 tot 28 gra den onder het vriespunt gemeten. In Montreal vroor het maandag 32 gra den, hetgeen sedert 1878 niet meer was voorgekomen in begin januari. In het noorden van de Sowjet-Unie is het kwik tot -33 graden gedaald. Moskou had zeventien graden vorst. De Oostduiitse Oostzeehaven Stral- sund is versperd door een zes centi meter dikke laag ijs. Joods wereldcongres LONDEN, 8-1. In Londen is maan dag een conferentie van de bestuurs raad van het Joodse wereldcongres begonnen, waaraan vertegenwoordi gers van 56 landen 'deelnemen. Men wil op deze bijeenkomst die drie dagen zal duren, komen tot eenheid onder de diverse Joodse organisaties. Een belemmering hiervoor vormt echter de afwezigheid van een dele gatie van de centrale organisatie van Joodse Amerikanen. De besprekingen worden achter gesloten deuren gevoerd. Wel ver wacht men aan het einde van de conferenite een communiqué. PARIJS, 9-1. Slavernij komt nog voor in Algerië, Marokko, Lybië, Mauretanië, Mali, Senegal en Niger, zo blijkt uit een rapport van Theo dore Monod, ere-directeur van het Franse instituut voor zivart Afrika. De slaven in deze landen worden echter meestal op eigen verzoek vrij gelaten. De belangrijkste oorzaak van de slavernij is armoede en hon ger in gebieden, waar weinig of geen industrie is. Een slavin is over het algemeen twee maal zoveel waard als een man. De prijs van een vol wassen en gezonde slaaf komt soms overeen met die van tien kamelen. Een slavin brengt in sommige ge bieden tussen 750 en 1500 gulden op. aldus liet rapport. Aanhoudend vorst Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele sneeuwbuien; overwegend matige wind, krimpend naar noord tot noordwest; vannacht overwegend matige, in het binnenland plaatselijk strenge vorst, morgenmiddag in het- binnenland lichte vorst, aan de kust temperaturen om het vriespunt. 10 jan. Zon op 8.45, onder 16.49. Maan op 12.43, onder 3.59. 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.51. Maan op 13.03, onder 5.13. Volle maan: 15 jan. te 17.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 jan. 10.50 v.m. 11 jan. 11.55 v.m. BROUWERSHAVEN: 10 jan. 10.50 v.m. 11 jan. 11.51 v.m. 23.35 n.m. n.m. 23.27 n.m. n.m. Doodtij: 9 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In 'de nacht van maandag op dinsdag trok een rug van hoge luchtdruk over ons land. Bij weinig bewolking en zwakke wind kwamen grote temperatuurdalingen voor. In Eelde, waar bovendien sneeuw lag, werd zelfs de bijzonder lage tempe ratuur van 22 graden onder nul be reikt. Een depressie, die 'dinsdag van Engeland via noord-Frankrijk naar het zuidoosten trok, veroorzaakte boven ons land oostelijke wind en in het zuiden van het land enige sneeuw. Woensdag krimpt de wind naar noord tot noordwest onder in vloed van een lagedrukgebied, dat nabij Scandinavië in zuidelijke richting trekt. Na een nacht met in het binnenland plaatselijk strenge vorst zullen woensdag de tempera turen aan de kust tot aan of even boven het vriespunt stijgen. In het binnenland zal het ook in de middag licht blijven vriezen. Naast opkla ringen zullen ook enkele sneeuw buien voorkomen. Slachtoffers bij hotelbrand in Houston HOUSTON (Texas), 8-1. Bij een brand in een hotel annex pension in Houston zijn drie mensen om het leven gekomen. Gevreesd wordt dat in de puin hopen van het gebouw nog meer slachtoffers zullen worden gevon den. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1