Hermien wife een stak kaas* uit het vuistje Over slapen en dromen Proefslapers in laboratoria geven de geheimen prijs Wat biedt de BEELDBUIS? Koe kreeg vijfling SAWEMA N.V. HET RAADSEL VAN ROVANNA Stelt suikerbietenteelt andere eisen? Massale sterfte van eidereenden door olie in Nederlandse Waddengebied „GOUDEN DELTA" EENS OVER HAVENONTWIKKELING (Slot) V(jf droompericden per nacht Het bestuderen van het gedrag van grote aantallen sLaapvrijwiLUgers heeft een interessant grondpatroon vcor het dromen aan het licht ge bracht: u en ik blijken vier of vijf droompericden per nacht te hebben. Ze nemen 20 tot 25 Vo van de slaap- tijd in beslag, of ongeveer anderhalf uur op een totaal van zeven a acht uur. Volgens slaapspecialist Frede rick Snyder treden de fasen op met een opmerkelijke regelmaat: met een tussenpoos van 60 tot 90 minuten van het begin van de ene periode tot het begin van de volgende. We dromen dus bepaald niet de hele nacht, zelfs al hebben we die indruk. Gelukkig maar, want het onder- zoek heeft de mening bevestigd dat, hoeveel rust de andere stukken van de nacht ons ook geven, dit met de droomperioden niet het geval is. De droom reriode eist veel energie: we woelen (dat weten we dan ook weer), we vertonen snelle oogbewegingen (R.E.M.), onze bloeddruk stijgt, adem haling en hartslag worden onregel matiger. Tegelijkertijd neemt de spanning Ln onze reeds ontspannen spieren af tot een minimum, waar door er een merkwaardige tegenstel ling ontstaat tussen actieve geest en passief lichaam. Deze „R.E.M."-toe- stand (sommige geleerden spreken van de „derde biologische toestand") verschilt dus op belangrijke punten zcwei van slapen als van waken. De Amerikaanse artsen Howard Roffnarg, William Dement en Char les Fisher hebben aangetoond dat er een duidelijke samenhang bestaat tussen wat er gebeurt in een droom en de manier waarop onze ogen be wegen. Zo werd tijdens hun slaap- cn droomonderzoek een vrijwilligster eens gewekt uit een droom, waarin, ze mei een kat in haar armen de trap opliep van een oud huis. „Ik liep naar boven zoals een danser dat zou doen", rapporteerde ze onmid dellijk nadat ze wakker was gemaakt „met mijn hoofd rechtop, en bij elke stap die ik deed keek ik even om hoog". „Hoeveel treden waren er?" vroeg de waarnemer. „Vijf of zes". Het klimmen was een episode vlak voor het eind van de droom. Een snelle blik op de papierstrook van de oogbewegingen die overeenkwam met de tijd vlak voor de slaapster werd gewekt toonde de verraste waarnemer, dat zij haar ogen precies vijfmaal had opgeslagen tijdens het denkbeeldige beklimmen van de trap. Iedereen droomt Het navragen naar dromen heeft al verschillende interessante bijzonder heden aan het licht gebracht. Terwijl men vroeger meende dat de meeste dromen zich afspelen in zwart-wit, denkt men er nu anders over. Nauw keurig navragen van juist-gewekte proefslapers heeft aangetoond dat in meer dan vier van de vijf dromen enkele voorwerpen worden „gezien" in hun natuurlijke kleurschakerin gen. Wij dromen echter slechts zel den volledig „in kleur". Over de inhoud van onze drómen - al sinds eeuwen in de belangstel ling! - raakt eveneens meer bekend. Soms omvatten ze sex, geweld, gru welen en onaangename situaties. Maar als regel behoren ze tot de wei nig opwindende toen-zei-hij-en-toen- zei-ik categorie. Vrouwen schijnen hoofdzakelijk te dromen over mensen die ze kennen, over kleren en over hun huis; mannen hebben hun eigen wereld als onderwerp: belevenissen op hun werk, sport. Recente onderzoekingen bevestigen de stelling dat iedereen droomt, óók de mensen die zeggen dat ze nooit dromen. Ze dromen alleen minder vaak dan de meeste mensen. Psycho logische tests wijzen in de richting dat de niet-o£-weinig-dromers tot het in zichzelf gekeerde type mensen behoren. Dromen is noodzaak Kennis van slapen en dromen kan van belang zijn om theoretische én om-praktische redenen, bijvoorbeeld voor de therapie van psychisch ge stoorde patiënten die een totaal an dere verhouding tussen droom- en siaaptijd hebben dan gemiddeld. Een andere praktische kwestie be treft de nachtrust van bepaalde zie ken. Wanneer wij het dromen mogen beschouwen als een vorm van onge controleerde inspanning, zou het mis schien van belang kunnen zijn dit dromen voor bijvoorbeeld hartpatiën ten min of meer onder controle te brengen door medicijnen of anders zins. Aan de andere kant zou het niet verstandig zijn om droomperioden teveel te onderdrukken- Want het dromen blijkt, in tegenstelling tot wat men wel eens denkt, niet louter verspilling van activiteit te zijn, geen soort interessante, maar in wezen on beduidende „vrijetijdsbesteding" van de hersenen. Dromen is een essen tieel en noodzakelijk biologisch ver schijnsel. zoals onder meer is aange toond door de eerder genoemde spe cialisten Dement en Fisher. In een reeks proefnemingen lieten zij slaapvrijwilligers wreed van hun dromen beroven door hen de hele nacht door op precies die ogenblik ken wakker te maken dat de droom perioden juist begonnen, dus bij 't eer ste teken van snelle oogbewegingen. Ten gevolge daarvan brachten de vrijwilligers praktisch de hele nacht door in een zo droomloze slaap als voordien wellicht nog nooit werd be reikt. Tenminste, zo ging het de eer ste nacht. In volgende nachten werd het steeds moeilijker om het dromen te onderdrukken. De droomperioden kondigden zich steeds vaker aan. wat betekende dat de vrijwilligers steeds wakker moesten worden gewekt. Het was- alsof de hersenen een steeds krachtiger poging in het werk stel den om dc gemiste perioden van dro men in te haten. Een van zulke episoden is door de onderzoekers als volgt beschreven: „Het was absoluut onmogelijk om de proefpersoon te wekken en de droemperioden te onderbreken. Oog bewegingen konden tijdelijk tot stil stand worden gebracht door met de slaper te vechten, door hem over eind te hijsen of in zijn oor te schreeuwen, maar zodra de prikkel achterwege bleef, begormen de oog bewegingen (en dus het dromen) weer opnieuw". Deze waarnemingen wijzen erop LAND- EN TUINBOUW Ook dit jaar is weer duidelijk naar voren gekomen dat voor het telen van suikerbieten andere eisen ge steld worden dan enkele jaren gele den. Voorheen toen men nog met de hand bieten rooide was het vooral van belang dat er* een biet geteeld werd met een hoge kiloopbrengst en een zo hoog mogelijk suikergehalte. De kwaliteit van het zaaizaad was niet in die mate van belang als op dit moment. Of de biet onregelmatig groeide deed niet ter zake. Indien de kophoogte onregelmatig was, gaf dit bij het rooien geen enkel probleem. Als de biet maar niet te vast in de grond zat was men tevreden. Tegenwoordig nu praktisch alle bieten machinaal gerooid worden heeft men terecht gekonstateerd dat er andere eisen aan het telen gesteld dienen te worden. Immers nu het gebruik van precisie- zaad vrij algemeen is geworden en men steeds wijder in de rij de zaad jes gaat afleggen is ook dit jaar weer het belang van een goede kiem- kracht en hoge éénkiemigheid naar vorenvoren gekomen. MARKTBERICHTEN De Eierveiiingen BARNEVELD, 4-1. Coöp, Veluwse eierveiling Barneveld. Aanvoer 688.460 stuks; stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,22-10,73; van 56-57 gram f 11,53-11,70; van 60-61 gram f 12,49-13,06; van 64-65 gram f 13,08 -14,01. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 691.550 stuks; stemming kalm. Prijzen per 100 stuks; eieren van 42-48 gram f 9,01-10,65; van 52-58 gram f 10,02-11,93; van 62-67 gram f 12,52-13,45; van 71-72 gram f 14,07 -14,94. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.100.000 stuks; handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 10,50-12,50, kg. prijs f 2,10-2,16; eieren van 59-65 gram f 12,75-14,10, kg. prijs f 2,16-2,17. Advertentie voedzaam gemakkelijk lekker NIEUW ALARMSYSTEEM YOOR DE BRANDWEER HOOFDDORP, 5-1. Mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Haarlemmermeer, heeft op de cen trale meldingspost van de brandweer in Hoofddorp een nieuw alarmsys teem in gebruik gesteld ten behoeve van de brandweer in Zwanenburg. Het is een voor de brandweer in ons land nog onbekend systeem. Hoofd dorp is de standplaats van de be roepskern van de gemeentelijke brandweer. De melding en alarme ring van de andere vijf posten (vrij willige brandweer) geschiedt bij een plaatselijke meldingspost, die de brandmelding in ontvangst neemt de sirene laat loeien en de centrale meldingspost in Hoofddorp inlicht. Voor Zwanenburg is dit nu bij wijze van proef veranderd. Aan het tot dusverre gebruikte systeem zijn na- inelijk veel bezwaren verbonden, omdat met name tijdens de week einden moeilijk vrijwilligers te vinden zijn om de plaatselijke mel- dingsposten te bezetten. Het nieuwe systeem, bestaat uit een zender, opgesteld in de centrale meldingspost cn een aantal ontvan gers, verspreid onder de vrijioillige brandweerlieden. Door het indruk ken van een knop treedt de zender in werking en wordt een codesignaal uitgezonden, alsmede een gesproken mededelingHet signaal duurt tot de knop van de ontvanger wordt inge drukt. Als de proef slaagt zullen alle brandweerposten in Haarlemmer meer op het nieuwe systeem worden aangesloten. dat wij het dromen op de een of an dere manier nodig hebben in ons le ven. De vraag is alleen maar, welke rel het dromen speelt in het men selijk bestaan. Uitsluitend nauwkeu rige observatie van dromende men sen - én van dieren - kan ons bren gen in de buurt van het „waarom" van de droom, die merkwaardige pe riode waarin onze geest intensief be zig is, terwijl onze spieren maximaal ontspannen zijn. Dankzij de uitstekende zaadkwali teit, viel in het afgelopen jaar het ras Polyrave op door zeer goede veldopkomst. Ook de goede grond- bedekking, bijzonder regelmatige kopheogte en prima rooibaarheid van dit ras, zal men in de toekomst op het gemechaniseerde bedrijf waarderen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Bij een verder on derzoek van de bezittingen van de 20-jarige Amerikaan Robert N. G. uit New York, in wiens auto de Am sterdamse centrale recherche enkele dagen geleden een grote partij has jiesj aantrof, is gebleken dat de jon geman niet 24 maar 25 kg. van het verdovende middel vervoerde. MAASTRICHT. Na het in voorbe reiding nemen van een plan tot de bouw van een ondergrondse garage onder hét Vrijthof in Maastricht, heeft de gemeentelijke dienst voor openbare werken thans tevens het plan tot de bouw van een garage onder het stadspark in studie geno men. ARNHEM. De 37-jarige huisvrouw W. O. O. K. uit Millingen, die bij vonnis van de rechtbank te Arnhem na ontslag van rechtsvervolging ter beschikking van de regering is ge steld, teneinde haar te doen opne mer. in een krankzinnigengesticht, heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Zij heeft achter geslo ten deuren terecht gestaan wegens het doden van haar vijf kinderen met behulp van een bijl. De vrouw komt tegen het vonnis in verzet, om dat ze niet als krankzinnig wenst te worden beschouwd. Ze wil boeten voor haar wanhoopsdaad'. DEN HAAG. De in het buitenland reeds befaamde Japanse dirigent Hiroyuki 'Iwaki zal deze maand vijf concerten van het Residentie-orkest leiden. Hij introduceert twee heden daagse Japanse werken. BARNEVELD. Op de eiermarkt en de eierveiiingen in Barneveld zijn het afgelopen jaar ruim 207 miljoen eieren verhandeld, ruim tien procent meer dan in het voorgaande jaar. Op de markt werden minder, op de vei lingen meer eieren aangeboden; als nieuw element kwam de veiling van Belgische eieren erbij. ARNHEM. Op 10 januari zal zich voor de politierechter te Arnhem de 31-jarige student M. A. K. uit Nij megen moeten verantwoorden die op 25 november jl. tijdens een Vietnam demonstratie, georganiseerd door het Vietnam-comité Nijmegen, waarvan hij lid is, een hoofdinspecteur van politie zou hebben mishandeld. UTRECHT. De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, de heer A. Kloos, meent dat een te grote terughoudendheid van de vakbonden 'bij de onderhandelin gen over de loon- en arbeidsvoor- waarden voor 1968 voor onze econo mie even gevaarlijk kan zijn als een te overmoedig gebruik van de pas verworven loonvrijheid. DEN HAAG. Het aantal oplichtin gen door middel van ongedekte giro kaarten is vorig jaar in Den Haag gestegen. Dit is het resultaat van een verschuiving in de werkwijze van de oplichters, zo deelt de Haag se politie mee, want het totaal aan tal oplichtingsgevallen is niet toe genomen. AMSTERDAM. Van een bouwter rein' in de Buikslotermeer in Am sterdam-Moord is een diesel-heima chine met een gewicht van 3.500 kg. gestolen. De machine, merk Delrnag no. 6521, heeft een waarde van 24 duizend gulden. Prins Claus opent chemische fabriek in Middelburg DEN HAAG, 5-1. Z.K.H. prins Claus zal op 17 april te Middelburg de nieuwe vestiging van „De Che mische Industrie „Hercules" Ine, Wilmington (U.S.A.)" officieel ope nen. De nieuwe vestiging, tevens de eerste op het nieuwe industrieterrein, z.al zich bezig houden met de ver vaardiging van „DMT" (dimethylte- raphtalaat). een halffabrikaat be stemd voor o.a. de kunstvezelindu strie. De fabriek ressorteert onder de Nederlandse dochtermaatschappij van het Amerikaanse concern, de in Den Haag gevestigde „Hercules N.V." die reeds een vestiging in Zwijn- drecht bezit. Bij de produktie in Middelburg zullen ca. 150 man per soneel, merendeels uit de directe om geving, zijn betrokken. Studenten Landbouwhogeschool WAGENINGEN, 6-1. Op 1 januari 1968 waren aan de landbouwhoge school volledig ingeschi-even 2241 studenten (2095 op 1 januari 1967), van wie 366 (317) vrouwelijke. Van deze studenten zijn 474 (498) eerste jaars, van wie 83 (87) vrouwelijke. In 1967 behaalden 152 (164) studen ten het diploma landbouwkundig in genieur. Van hen waren 11 (22) da mes. Een promotie tot doctor in de landbouwkunde had 16 (11) maal plaats. Van de in 1966/'67 ingeschreven studenten had 68 procent hbs-b als opleiding, 21 procent gymnasium en 8 procent hogere agrarische school. Van de overigen, die een andere vooropleiding hadden, kwam het me rendeel uit het buitenland (15 stu denten) of uit Suriname en de Ne derlandse Antillen (46 studenten). In het cursusjaar 1966/'67 was 39 procent van de studenten afkomstig uit steden en 11 procent uit foren sen gemeenten. Uit plattelandsge meenten kwam 47 procent van de studenten. Bij 33 procent (37 procent van de manrelijke en 14 procent van de vrouwelijke studenten) waren de ouders agrariërs. AMSTERDAM. De 80-jarige Mau rice Chevalier zal op zijn afscheids- tcurnee langs zes grote Europese steden ook Nederland aandoen en in de nacht van Vrijdag 9 op zaterdag 10 februari in het Tuschinski thea ter in Amsterdam een twee uur du rende one man show geven. AMSTERDAM. Begin 1969 zal in Amsterdam het grootste Esso* Motor Hotel in Europa worden geopend. De bouw van dit hotel aan de Europa boulevard, nabij de Rai, vordert ge stadig. MIDDELBURG, 6-1. Het overleg orgaan „Zeehavenontwikkeling zuid west-Nederland", waarin zijn verte genwoordigd Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Rotterdam en „Rijn mond", zyn het vrijdag eens gewor den over de grote lijnen voor de toe komstige havcnontwikkeling in het zuidwesten van ons land. Het rap port zal aan de regering worden aangeboden en aan de besturen van de betrokken provincies, Rotterdam en Rijnmond. Enige hoofdpunten, vastgesteld in een rapport: - een zeer krachtige in zet van zeehavenactiviteiten in het Scheldebekken (Zeeland) met 4.000 ha nieuw zeehaventerrein tot het jaar 1980, - inrichting van ten-einen aan de zuidelijke oever van het Hol- landsch Diep, - uitbreiding van de Maasvlakte in het Rotterdamse Eu- ropoortgebied, - een sterk gemeen schappelijk havenbeleid in zuidwest- Nederland, - het ongerept laten van het eiland Voorne-Putten, - in een deel van het Deltagebied recreatie terrein van nationaal en internatio naal formaat, - nieuwe steden, gro ter dan 100.000 inwoners in Zeeland om bevolking uit andere delen van het land op te vangen, - de bouw van grote elektriciteitscentrales, bijv. een nucleaire reactor van groot for maat, - opheffing van de tolheffing op de Zeeuwse bruggen, - een vaste oeververbinding over de Wester- schelde. Mogelijkheden Een inventarisatie van mogelijk heden voor de toekomst geeft het volgende beeld: DINSDAG 9 JANUARI. NEDf. Vijftig minuten voor tie ners na Pipo en het eerste journaal In Spits-uur" opnieuw veel aan dacht voor sport, speciaal voor snel heidsraces met auto's en motoren, In deze uitzending bovendien de strip „Bart Boudewijn" en het tekenfilm pje Filopat en Patfil". Na het jour naal va7i acht uur een van die voor treffelijke circusfilmpjes uit Oost- Europa, getiteld „Openlucht Circus". „Worden wij met vergiftiging be dreigd?" is de titel van het volgen de programma, dat werd samenge steld door Ben M. KostenEen be langrijk en interessant onderwerp want de moderne bestrijdingsmidde len tegen onkruid en ongedierte be dreigen niet alleen de dierenstand maar ook de mens. „De Wrekers" zoeken naar degenen die verant woordelijk zijn voor de plotselinge en ontijdige dood van de leider van een Britse delegatie naar een be langrijke internationale conferentie. De laatste KRO-uitzending is „Van avond in Nieuwspoort", waarin ac tuele politieke vraagstukken. Ten slotte nog een uitzending van de HI- RO, waarin de Nederlandse Bond ter bestrijding van de vivisectie de ge legenheid krijgt zijn idealen kenbaar te maken. NED. II. Na Pipo, het journaal, het internationale jeugdjournaal „De Verrekijker', en het gewestelijk journaal volgt de dertiende afleve ring van de Amerikaanse serie „De Eenentwintigste Eeuw", waarin Wal ter Cronkite deze keer de schijnwer per nog eens richt op de mogelijk heden, die in en onder de zee schui- len. Na het journaal „Dubbelspion" met een spannend verhaal dat zich deze keer weer ergens in het verre oosten afspeelt. Er is een complete trein verdwenen en al spoedig blijkt dat daar een heleboel achter zit. In Denk-Beeld(de nieuwe naam voor Eidofoar) voert Joop van Tijn een gesprek met de Amerikaanse hoog leraar prof. A. de Froe, hoogleraar in de anthropobiologie en de mense lijke erfelijkheidsleer. Tot slot van AMSTERDAM, 6-1. Duizenden ei- dereenden, een vogelsoort die pas een eeuw gevestigd is in het Neder landse waddengebied, zijn om het le ven gekomen door olie. Het Voorlichtingscentrum voor Na tuurbescherming in Amsterdam heeft bericht ontvangen dat tot in de havens van Den Helder (waar zij zelden komen) stervende eiereenden zijn aangetroffen. Medewerkers van het Instituut voor Onderzoek der Zee hebben 1. De „goedgekeurde Maasvlakte", 2.200 ha. bruto, zal in 1970 al gro tendeels gereed zijn en daarna kun nen worden voltooid. Het gebied is bereikbaar voor schepen groter dan 200.000 ton. 2. De „verlengde" Maasvlakte. De „goedgekeurde Maasvlakte" voor de kust van Voorne en Putten kan wor den vergroot met naar schatting bij na 4.000 ha bruto. Deze havens zul len dezelfde mogelijkheden hebben ais die op de goedgekeurde Maas vlakte. Diverse aspecten moeten ech- .ter nog nader worden onderzocht en de omvang van het terrein is daar om een ruwe schatting. 3. Vlissingen-oost kan zeker ruim 6.000 ha bruto opleveren. Verdere vergroting lijkt technisch mogelijk. Deze havens zullen in beginsel be reikbaar zijn voor schepen tot 65.000 ton. Indien de daarvoor noodzake lijke werken in de Schelde en bij de toegang daarvan worden uitgevoerd, is een iets grotere toegankelijkheid (80.000 ton) zeker mogelijk. Het gebied rond Terneuzen kan zeker met ca 2.000 brutö worden uit gebreid. De kanaalzone is bereikbaar voor schepen tot 50.000 ton maar dat wordt in de toekomst 60.000 ton. In beginsel lijkt het mogelijk, zo ver volgt het rapport, ten oosten van Terneuzen tussen de Griete en Os- senisse een gebied van ca 2.500 ha voor zeehavens vrij te maken, die evenals Vlissingen-oost bereikbaar zouden zijn voor schepen tot 65.000 ton. 5. Reimerswaal. Rekening houdend met een afsluiting van de Ooster- schelde omstreeks 1978 kan met de voorbereidende werkzaamheden van het Reimerswaalproject op een zo de avond TweeduuslerEen nieu we fantastische vertelling, deze keer over een cowboyacteur, die het aan de slok krijgt met de figuur die hU uitbeeldt DINSDAG 9 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.20 Beeldverhaal van de kerk; 10.45 Walter en Connie; 11.10 Ontdekkin gen in onze samenleving; 11.35 Tan zania, een ontwikkelingsland in Afrika; 12.00 Eindt; 16.50 Pipo; 16.56 Ster; 19.00 Nieuws. 19.03 Ster; 19.06 Svits-u'ur; 19.56 Ster; 20.00 Journaal 20116 Ster; 20.20 Openlucht-circus; (kleur); 20.40 Worden wij met ver giftiging bedreigd; 21J0 De wrekers (kleur). 22.00 Vanavond in Nieuws poort; 22.30 Een alternatief voor vi visectie; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 De verrekijker; 19.18 Van gewest tot gewest; 19.35 De 21ste eeuw: 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dubbelspion (kleur); 21.10 Denk-beeld; 22.00 Tweeduuster; 22.25 Journaal. SIERRA (Wallis), 5-1. Een koe heeft in het Zwitserse kanton Wal lis een „vijfling' gekregen. Dit wordt door een Zwitserse veterinaire dienst „een heel bijzondere gebeurtenis" genoemd. Dr. Spock in staat van beschuldiging WASHINGTON, 6-1. De bekende Amerikaanse kinderarts Benjamin Spock, de studentenpredikant Willi am Slcane Coffin en drie andere pa cifisten zijn door een federale jury in Boston in staat van beschuldiging gesteld wegens een beweerde samen zwering tegen de dienstplicht. Daar op staat een maximumstraf van vijf jaar cel en 10.000 dollar boete. Het vijftal is niet gearresteerd. Wanneer zij voor de rechter moeten verschij nen is nog riet bekend. vastgesteld, dat reeds tenminste drie- tct vierduizend eidereenden zijn om gekomen. Aanvankelijk werd aan vergiftiging gedacht, maar uit een nader onderzoek bleek, dat de vogels in aanraking zijn gekomen met een olieachtige substantie. Men heeft de indruk dat deze olie in de buurt van Kornwerderzand op de Waddenzee is geloosd. De sterfte betekent een gro te slag voor deze vogelsoort, die0de laatste jaren toch al is getroffen door parasieten en landbouwvergif ten. danig tijdstip worden begormen, kort na afsluiting de eerste terreinen van het Reimerswaalplan in gebruik worden genomen. Het project zal in beginsel zeker 4.000 ha bruto kun nen opleveren. 6. Het rapport noemt vervolgens een aantal kleinere terreinen, on dei-meer het plan „Rijnpoort" van Rottei-dam ten noorden van de Nieuwe Water weg. Het gaat hier om circa 250 ha haventerrein, bestemd voor perso- nenvervoer, container en roll on-i-oll off vei'keer. Het plan zou vóór 1980 kunnen woi-den uitgevoerd. Andere terreinen, hoofdzakelijk voor kleine schepen zijn in en bij de volgende gebieden en steden gelegen: de Brechtsteden, de zuidelijke oever van het Hollandseh-Diep ten wes ten van de Moerdijkbruggen, de Thèodorushaven bij Bei-gen op Zoom en bij Middelburg. Verder spreekt het rapport over uitbreidingsmoge lijkheden bij Breskens. Deze kleine re haventerreinen gezamenlijk zou den circa 2.000 ha omvatten. Wanneer besloten zou worden tot een directe kanaalverbinding tussen Antwerpen en de Westcrschclde, be staan er nog mogelijkheden in het Land van Saeftinge in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het gaat hier om een gebied op Nederlands territoor in de orde van grootte van 6.000 ha. Advertentie Centrale verwarming Müelstraat20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 49. „En, wat hebt gij te zeggen?" vroeg dc opperrechter, terwijl hij van zijn hoge zetel zijn blikken over de geheel gevulde rechtszaal liet dwalen. Aan weerszijden van hem zaten zijn adviseurs, die heer Ty balt, toen deze naar voren trad, nieuws gierig opnamen. De beide schrijvers aan de einden van dc lange tafel brachten hun ganzenveders in gereedheid. Met een beschuldigend gebaar strekte heer Tybalt zijn wijsvinger naar de doods bleke Jolanda en zijn stem donderde dooi de zaal: „Ik, heer Tybalt, beschuldig gra vin Jolanda van Rovanna van moord op haar broeder Marco!" Er voer een huivering door het publiek bij deze vreselijke aanklacht. Aller ogen richtten zich op de gravin, die met gebogen hoofd voor zich uit bleef staren. „Graaf Marco was reeds ziele, toen de gravin, die zich reeds van haar jeugd af niet hekserij heeft bezig gehouden, hem een gifdrank toediende, met. de bedoeling hem uit de weg te ruimen en zelf de heer schappij over Rovanna' in handen te krij gen!" betoogde heer Tybalt fel. Doordringend keek de opperrechter hem aan. „Hebt ge bewijzen voor een zo ern stige beschuldiging?" vroeg hij, terwijl dc beide réchters instemmend knikten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5