DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Groter beroep van overheid op de particuliere bestedingen" Vietcongaanvallen op hoofdplaatsen Streekwaterleidingbedrijven bundelen administratie in computercentrum Dertien gewonden na zware aardgas- explosie in vleeswarenfabriek te Meppel Protestdemonstratie tegen onderwijsbeleid Salarismaatregelen voor rijkspersoneel MORRIS Novotny afgezet als partijleider Uitkomsten definitieve oogstraming akkerbouwproduktie 1967 Fraude door notaris in Frankrijk KAMERBREED „DE MAGNEET" i 1 1 i WA7 2EQT Pi BILT fnV' r'rf Kam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 8 januiiri 1968 124ste jaargang Nr. 19923 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: lel. (OHIO) 2118. Girorekening 13 76 77. I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110)2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 ceni *n numnier: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Duinafslag op vuurtorenstrand Haamstede Voorzitter S.E.R. in nieuwjaarsrede: Om belastingdruk Ie kunnen verminderen en toeli taken te kunnen vervullen DEN HAAG, 6-1. De overheid zou een groter beroep moeten doen op de particuliere bestedingen om te gemoet te komen aan de wens de belastingdruk te verminderen en toch haar taken te kunnen vervul len. Dit zou kunnen worden bereikt door middel van spaarbrieven, zo meent drs J. W, de Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad. die deze gedachte heeft geuit in z(jn nieuwjaarsrede. Hij heeft berekend dat een belas tingverlaging per 1 januari '69 de overheid op een vermindering aan inkomsten van ongeveer 1-Vz mil jard gulden zou komen te staan, re kening houdend met de nominale en reële progressie. De heer De Pous stelt voor de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting niet in contanten uit te keren, maar in de vorm van rente dragende spaarbrieven. Die spaar brieven zouden een looptijd moeten hebben van vijf a tien jaar en de rente zou moeten worden geaccu muleerd. Naar zijn mening moeten die spaarbrieven na een of twee jaar vrij verhandelbaar zijn. De uitgifte ervan zou moeten worden beperkt tot die belastingplichtigen die een aanslag voor de inkomstenbelasting krijgen en die een belastbaar inko men van meer dan f 5.000 hebben. Verder moeten de spaarbrieven in SAIGON, 8-1. De Vietcong heeft het afgelopen weekeinde felle aan vallen uitgevoerd op enkele hoofd plaatsen. De afgelopen nacht waren Khiem Coeong. de hoofdstad van de provin cie Hau Nghia (30 km ten noordoos ten van Saigon) en een nabijgelegen Zuidvietnamees kampement het doel wit, zondag werd de districtshoofd stad Phoe Loc aangevallen en zater dag was de districtshoofdstad Tan Oeyen gedurende vijf uur in handen van de Vietcong. Bij de aanval op Khiem Coeong (2000 inwoners) drongen de opstan delingen door tot in het provincie huis. Troepen uit het vijf km buiten de plaats gelegen kamp te Doec Ho a hebben een tegenaanval ingezet. Het kamp was tevoren met 600 mortier granaten beschoten. Tegen de och tend was het centrum weer in han den van de regeringstroepen. Zondag, bij de aanval op Phoe Loc. wisten de Vietcongsoldaten ook tol in het districtshoofdkwartier door te dringen. Ook op andere plaatsen in de om geving van de Zuidvietnamese hoofd stad werden enkele hevige gevechten geleverd. ZWOLLE, 7-1. In Zwolle wordt heden (maandag)middag een compu tercentrum in gebruik genomen, waarin éénzesde deel van alle aan sluitingen op de waterleiding zal worden geadministreerd. In het cen trum werken zes grote streekwater leidingbedrijven samen, die in de eerste plaats hun kwitantie en nota- produktie en de watergeldadminis tratie voor hun 560.000 aansluitingen door dit computercentrum laten ver- zorgen De IBM-computer 360/20 met twee magneetbanden is voor gezamenlijke rekening en risico aangeschaft door Oj» Westerschelde vastgelopen tanker weer vlotgetrokken HOEDEKENSKERKE, 6-1. De Noorse tanker Beaumont die vrijdag avond op de Westerschelde bij Hoe- dekenskerke aan de grond was ge lopen, is zaterdagochtend halfzeven door vijftien sleepboten vlotgetrok ken nadat in de loop van de nacht een deel van de lading in vier bin- nenvaarttankers was overgepompt met een gezamenlijk tonnage van circa 4.000 ton. De Beaumont, die met 72.000 ton ruwe olie op weg was naar Antwerpen, mag niet verder varen en gaat voorlopig terug naar Temeuzen, waar ze al eerder wegens haar te grote diepgang een deel van haar lading had gelost. MEPPEL, 7-1. Van de dertien mensen die zaterdagmorgen gewond werden bU een zware gasexplosie in de vleeswarenfabriek Dengerink N.V. aan het Jufferenpad te Meppel, zijn er drie vrü ernstig aan toe. Het zijn de brandweerlieden A. van der Haar en K. Gort en A. Gort (vader en zoon). Ze zijn met zware brandwon den opgenomen in het ziekenhuis. De anderen kwamen er met lichte brandwonden en verschroeide haren en wenkbrauwen af. Zij konden na behandeling naar huis terugkeren. Tweemaal explodeerde zaterdag morgen aardgas in de vleeswarenfa briek. De eerste maal ontstond een binnenbrandje, dat door de met klein materieel uitgeruste brandweer spoe dig bedwongen was. Het was ont staan doordat personeel van de tech nische gemeentebedrijven een nieu we aardgasmeter had moeten plaat sen, zonder dat de aardgastoevoer kon worden afgesloten. Hoewel alle voorgeschreven veiligheidsmaatrege- bedragen van b.v. f 250 of veelvou den daarvan worden uitgegeven en moet de belastingdienst dan met een enkel tarief werken. Voor de ver scheidene inkomstenklassen kan dan worden aangegeven hoeveel spaar brieven worden toegewezen. Wil men bereiken dat een belang rijk deel van het op deze wijze ver kregen bedrag werkelijk tot toege voegde besparingen leidt, dan moe ten de belastingplichten er toe wor den bewogen de spaarbrieven niet af te stolen Dat zou kunnen worden bereikt door de oorspronkelijke be zitter de spaarbrieven na verloop van vijf tot zeven jaar toe te staan ze te gebruiken voor kwijting van belastingverplichtingen. In dat ge val wordt het rentebestanddeel nl. belast met een uniform tarief van 20 procent. Ervan uitgaande dat de belasting plichtigen met een belastbaar inko men van meer dan f 15.000 ongeveer 60 tot 70 procent van de totale be lastingvermindering van l-Vz mil jard zouden ontvangen, dan betekent dit dat circa 900 miljoen tot een mil jard spaarbrieven worden uitgege ven. Veronderstellend dat 40 tot 50 procent daarvan tot toegevoegde be sparingen zou leiden, dan zouden de nationale besparingen in vier jaar tijd met ongeveer 400 miljoen tot een half miljard kunnen woi'den opge voerd. AMSTERDAM, 6-1. Ongeveer vijfhonderd kwekelingen, studenten, middelbare scholieren en ouders de N.V. Intercommunale Waterlei ding Gebied Leeuwarden (I.W.G.L.), de N.V. Waterleiding-maatschappij en „Drenthe", OverijsselOoste lijk Gelderland" en „Midden-Zee land". De computer bezit ruime reserve voor het verwerken van andere on derdelen van de administratie van de deelnemers, voor toetreding van nieuwe deelnemers of eventueel voor het verlenen van service aan derden. Veel belangstelling voor Rotterdamse metro ROTTERDAM, 7-2. De Rotter- damse metro heeft dit weekeinde ruim 102.000 betalende passagiers vervoerd. Sinds het begin van de proefperiode op woensdag jl. zijn er nu bijna 220.000 mensen door de ge automatiseerde ingangen gegaan. De grootste storing deed zich zon dagmiddag om vier uur voor toen een metrotrein tussen de stations Beurs en stadhuis stil bleef staan als gevolg van een stroomstoring. Na een klein uur hadden mensen van het G.E.B. de zaak weer voor elkaar. Een passagier, een a.s. moeder, heeft men veiligheidshalve uit de trein gehaald, de anderen hebben in de door noodverlichting niet donkere tunnelbuis de gebeurtenissen rustig afgewacht. Het verkeer ging inmid dels over enkel spoor. DEN HAAG, 6-1. Het kabinet heeft zoals is gebleken in de vergadering van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken op dinsdag 19 de cember jl., besloten het burgerlijk rijkspersoneel per 1 januari 1.1. een algemene salarisverhoging toe te kennen van twee procent. Dat besluit is genomen in het ka der van het geldende bezoldigings- beleid, het zgn. trendbeleid, waar door t.z.t. ook voor 1968 een nacal culatie zal geschieden. De staatsecretaris van binnenland se zaken heeft in een brief aan bur gemeester en wethouders van de ge- Advertentie QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 meenten mededeling gedaan van dit besluit. Hij heeft daarin ook 'opge merkt dat het kabinet met dit be sluit dus gekozen heeft voor een in tegrale procentuele salarisverhoging •m niet voor een verhoging bestaan de uit een vast bedrag voor iedere ambtenaar en daarboven een pro centueel gedeelte. PRAAG, 6-1. Het centraal comité van de Tsjecboslowaakse Commu nistische Partij heeft president An- tonin Novotny afgezet als eerste par tijsecretaris en hem op deze post vervangen door partijleider Alexan der Dubtsjek. Novotny, die 14 jaar partijleider is geweest, blijft staats hoofd. Tevens is premier Jozef Le- nart volgens welingelichte zegslie den op zijn post vervangen door vi- ce-pi'emier Oldrich Cernik, die geldt als de meest vooraanstaande eco noom van het land. hebben zaterdagmiddag in Amster dam tjjdens een rustig verlopen pro testbijeenkomst tegen het onderwijs beleid van de regering een motie aangenomen waarin zij hun ernstige bezorgheid uitspreken over de kwa liteit van het Nederlandse onderwijs. In de motie wordt bij de minister van onderwijs en de Tweedekamer fracties aangedrongen op ©en nadere beschouwing van o.a. de regeling der kleuterschoolgelden, verlaging van de leerlingenschalen van kleuter- en basisonderwijs, de dreigende en zich uitbreidende werkloosheid van onderwijzend personeel en de ver mindering van de rijksstudietoelagen. De bijeenkomst was belegd door de werkgroep onderwijs Amsterdam, in hoofdzaak bestaande uit leerlingen van de hoofdstedelijke kweekscholen. Voorzitter van de groep is de heer W. Verspuij, hoofd van een lagere school in Amsterdam. De Indonesische regering heeft bekendgemaakt dat de afbeelding van oud-president Soekarno geleide lijk zal verdwijnen van de Indone sische bankbiljetten, phong. LONDEN. De Britse premier, Ha rold Wilson, zal van 22 tot 24 janu ari een bezoek brengen voor bespre kingen met premier Kosygin, zo is in Londen bekendgemaakt. Graanproduktie gestegen met 13 procent len waren genomen, bleek toch dat in een kachel waarin zaagsel wordt gestookt voor de worstrokerij, nog een en kei vonkje zat. Het uitstro mende gas kwam hiermee in aanra king en er ontstond brand, die veel rook opleverde door brandend zaag sel en vet. Nadat deze brand bedwongen was en personeel van het gasbedrijf de hoofdtoevoer naar de fabriek had af gesloten door een ballon in een buis tc persen, begaf een aantal brand weerlieden en personeelsleden van het vleeswaren bed rijf zich in de rookkamer, waar ogenschijnlijk al het vuur geblust was. Dit bleek, na het onderzoek later uitwees, niet het geval te zijn. Het zaagsel smeulde nog na en ook de ballonafsluiting van de gasleiding bleek niet afdoen de te zijn. Plotseling deed zich een hevige explosie voor, gepaard gaan de met een zware steekvlam. Allen die op het moment van de ontplof fing in de rookkamer waren, werden gewond. DEN HAAG, 5-1. Door 't Centraal Bureau voor de Statistiek zjjn de uit komsten gepubliceerd van de defini tieve oogstraming 1967, die begin de cember is gehouden. Hieraan is het volgende ontleend: Hoewel het graanareaal in 1967 rond 5 n/o kleiner was dan in 1966, vertoont de totale produktie tenge volge van de gunstige weersomstan digheden een stijging met 13 °/o tot 1.840.000 ton. De tarweproduktie steeg door een groter areaal en een rendement per ha dat 20 °/o hoger was dan in '66, met 24 °/n tot 739.000 ton. De produktie van rogge was met 239.000 ton 26 °/o groter dan in '66. Ondanks een inkripming van de op pervlakte haver met 12 °/o is door een stijging van de opbrengst per ha met 14 Vo de totale produktie 2 hóger dan in '66 en bedraagt thans TOULON, 6-1. De politie van Tou lon heeft meegedeeld, dat een nota ris uit een provencaals dorp bij Tou lon die al in april 1966 is gearres teerd, in dc afgelopen zes jaar 40 miljoen Fr (ongeveer 29Vz miljoen gulden) heeft verduisterd. Hij had dit gelcT afkomstig van cliënten, moeten beleggen. Het dossier dat men over deze zaak heeft aangelegd, is nu al drie meter hoog. Het onder zoek is echter nog niet afgesloten en zal mogelijk nog wel een jaar du ren. Ook de klerk van de notaris is aangehouden. Beide mannen zitten in de gevangenis. Uit een door notarissen in het le ven geroepen fonds is aan de gedu peerden een bedrag van ongeveer 8Mj miljoen gulden terugbetaald. 365.000 ton. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor bij de gerst waar de totale opbrengst met 7 °/q steeg tot 447.000 ton. Hoewel bij de mengsels van granen het rendement met 17 fl/n steeg tot 3.500 kg per ha. kan dit de inkrimping van het areaal niet com penseren. De totale produktie be- di^aagt thans ruim 50.000 ton, wat 18 lager is dan in '66. Peulvruchten Ook de peulvruchten hebben van de gunstige weersomstandigheden ge profiteerd. De produktie van groene erwten steeg ten opzichte van 1966 met 46 tot 34.000 ton, ondanks een inkrimping van het areaal met rond 16 n/o. De daling van de oppervlakte schokkers wordt door een hogere op brengst per ha 75 volledig ge compenseerd de produktie steeg met 27 tot bijna 8500 ton. Als gevolg van een uitbreiding van de opper vlakte en een hoger rendement per ha steeg de produktie van capucij- ners en grauwe erwten met 62 n/o tot ruim 5600 ton. Dit was ook het geval bij de tóruine en witte bonen, waar van de produktie met 75 toenam tot 13.300 ton. Bij de handelsgewassen valt het op dat de opbrengst per ha van karwij- zaad 13 °/o lager was dan in 1966. Daar bovendien een inkrimping van het ai-eaal plaatshad, daalde de pro duktie ten opzichte van '66 tot 4.400 ton 22 °/n). Hoewel van het vlas het rendement per ha beduidend ho ger was dan in '66, heeft de sterke inkrimping van het areaal tot gevolg gehad dat de produktie met 37 daalde tot 83.000 ton ongerepeld en 58.000 ton gerepeld vlas. Aardappelen De totale aardappelproduktie steeg ten opzichte van 1966 met. 17 n/o tot 4.484.000 ton. De netto-produktie van consumptie-aardappelen (excl. poot- aardappelen) bedraagt 2.135.000 ton, waarvan 1.556.000 ton klei-aardappe len. De produktie van fabrieksaard appelen wordt geraamd op 1.590.000 ton. Bieten Het rendement per ha van de sui kerbieten steeg ten opzichte van 1966 met 26 °/o tot 50.500 kg. Door een uit breiding van de oppervlakte bedraagt fie totale produktie 5.074.000 ton, wat een toeneming betekent met 39 °/o. De inkrimping van het areaal voe derbieten wordt door een stijging van de opbrengst per ha met 25 vol ledig gecompenseerd. De totale pro duktie ad 1.120.000 ton is 6 n/o groter dan in '66. De produktie van zaai-uien steeg ten opzichte van '66 met 49 tot 215.000 ton. Hiertoe heeft zowel een uitbreiding van het areaal als een hoger rendement per ha bijgedragen. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer; 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT NIcuwerkcrk - tel. (01114)265 Bruinissc - lel. (01113)470 Bij de Duitse teenagers is op het ogenblik „Art-Tattoo', op zeemans manier erg in trek. Jonge meisjes beplakken zich met bonte plaatjes, zoals hun grootmoeders ze eens in dikke albums verzameldenDe klei ne dames op de foto dragen bloeme tjes op hun rechter wang en een „symbool" op hun linker arm. Over smaak valt niet te twisten, temeer niet daar het om een onschuldige modedwaasheid gaat. Of het nu een anker, roosschutter of leeuw is, toegestaan is alles, wat men leuk vindt en aan motieven is geen ge brek. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's X Een luiaard is iemand, die O 0 8 fi net doet of hij werkt. o Plaatselijk strenge vorst Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht opklaringen, weinig wind, in de kustgebieden lichte en in het binnenland plaatselijk strenge vorst en mistbanken; morgen overdag toe nemende bewolking, mogelijk ge volgd door neerslag, voornamelijk in het zuidwesten van het land en een overwegend matige wind tussen zuid oost en zuid; dezelfde middagtempe- raturen als vandaag of iets lagere. 9 jan. Zon op 8.46. onder 16.48. Maan op 12.28, onder 2.47. Volle maan: 15 jan. te 17.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 jan, 9.37 v.m. 22.22 n.m. 00000 BROUWERSHAVEN: 9 jan. 9.39 v.m. 22.16 n.m. Doodtij: 9 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-1. Het K.N.M I. deelt mede; Tussen een kleine depressie nabij Denemarken en een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden stond maandag een noord westelijke stroming. Hiermee werd enigszins onstabiele lucht aange voerd, waarin enkele sneeuw- en hagelbuien" voorkwamen. De rug -van hoge luchtdruk verplaatst zich in oostelijke richting en zal zich in de komende nacht dicht bij ons land bevinden en de buien onderdrukken. In verband hiermee moet voor dc nacht van maandag op dinsdag op dc meeste plaatsen vorst' worden ver wacht. waarbij de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot om streeks 10 graden onder het vries punt. kan zakken. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een depressie, die dinsdag overdag de be wolking en de kans op sneeuw zal doen toenemen. De wind neemt daarbij iets toe uit zuidelijke rich tingen. De temperaturen zullen daar bij overdag in het. algemeen beneden het vriespunt blijven. 'Sm t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1