i - DE ZIERIKZEESCHE COURANT Yvonne Paul door rijkspolitie van Schiphol verwijderd Aardschokken Gat in het plaveisel van Fifth Avenue Verkoop kleurentelevisie valt tegen VERKOPER (wegens militaire dienstplicht) coftuum Jas I Hulp in de huishouding „DE MAGNEET" j Conjuncturele griep in Nederland van kortstondige aard De verliezen in Vietnam NYLON TAPIJT DE SPIRT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 januari 1968 124ste jaargang Nr. 19922 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeven jaar gemeentelijke herindeling op Sch.-Duiveland SCHIPHOL, 5-1. De 38-jarige Yvonne Paul, die vanaf 10 oktober jongstleden onafgebroken op Schip hol heeft gebivakkeerd, is heden (vr(idag)ochtend vroeg om omstreeks half zeven onder hevig protest van haar kant op verzoek van de lucht havendirectie door de dienst lucht vaart van het korps rijkspolitie on der dwang van Schiphol verwijderd.' Op de juridische beschuldiging van. lokaalvredebreuk werd zij in een ar restantenwagen van de rijkspolitie naar de rechtbank in Haarlem ver voerd waar zij vanmorgen werd voorgeleid voor de officier van jus titie. er met haar dient te gebeuren. De lokaalvredebreuk ,op grond waarvan m enhaar van Schiphol ver wijderde, wordt in art. 138 van het wetboek van strafrecht als volgt ge formuleerd: „Hij die in de woning of het besloten lokaal of erf bij een an der in gebruik wederrechtelijk bin nendringt of. wederrechtelijk aldaar vertoevende, zich niet op de vorde ring van of vanwege de rechthebben de aanstonds verwijdert, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of een geldboete van ten hoogste f 600,-". Hangende zijn gesprek met Yvon ne, kon mr. Bredius vanochtend om 9 uur nog geen enkel commentaar ge ven. De vraag of gemakkelijk bewe zen kan worden, dat Yvonne weder rechtelijk in de hal heeft vertoefd, staat dus nog open. Het is een voor het publiek openstaande hal, maar men kan er volgens juristen van uit gaan, dat men alleen al wederrechte lijk vertoeft op grond van een som mering door de rechthebbende tot verwijdering, indien men aan die sommering geen gevolg geeft. Wel is de hal open voor publiek, doch zij is eigendom van de N.V. Luchthaven Schiphol, die er dus de rechthebben de van is, en die volgens het lucht havenreglement in deze zin mag op treden. Commentaar luchthaven jn ]laJië jn Nicaragua Sedert zij op 10 oktober van het vorig jaar uit de V.S. word gedepor teerd, zo luidt het officiële standpunt van de directie van de luchthaven, heeft mej. Paul onafgebroken in de vertrekhal verblijf gehouden. De di rectie heeft deze situatie, hoe zeer ook irreëel en ongewenst, uit mense lijke overwegingen zo lang willen ge dogen, doch zij achtte thans het ogenblik aangebroken daaraan een einde te maken. Uiteraard had de directie gaarne gezien, dat mej. Paul haar verblijf vrijwillig zou hebben beëindigd, waarmee haar belang - bij objectie ve beoordeling daarvan, aldus de luchthaven - het best zou zijn ge diend geweest. De directie heeft in de afgelopen weken geen middel on beproefd gelaten haar tot vrijwil lig vertrek over te halen, maar te vergeefs. Zelfs nadat haar beroep tegen een reeds eerder door de be trokken Amerikaanse autoriteiten genomen beslissing om haar geen in- reis-visum te verschaffen, kortgele den werd afgewezen, maakte mej. Paul uitdrukkelijk kenbaar, dat zij haar verblijf op de luchthaven niet wenste op te geven. Daarop liet de directie haar aanzeggen, dat zij ui terlijk op dinsdag 2 januari diende te vertrekken. „Een dergelijke aanzegging werd nadien nog tweemaal herhaald", al dus het officiële commentaar van de luchthaven, „Toen mej. Paul deson danks in haar weigering om aan ons verzoek gevolg te geven bleef vol harden, bleef de directie geen andere weg over dan inschakeling van de justitie, die haar vanochtend van de luchthaven heeft doen wegleiden". In Haarlem werd mej. Paul van ochtend voorgeleid bij de officier van justitie mr. J. J. Bredius, die in eer ste aanleg zal moeten beslissen wat ROME, 4-1. In de afgelopen vier en twintig uur zijn in het noorden van Italië als gevolg van een felle koude drie mensen omgekomen. In Milaan vroor het acht graden en in Padua zeven. Belluno had het zeer koud met min. 14 graden. De koudegolf strekt zich uit tot in mid den Italië, waar de Romeinen de thermometers tot drie graden be neden nul zagen dalen. In de buurt van de hoofdstad viel sneeuw. MANAGUA, 4-1. Nicaragua is donderdag getroffen door een reeks aardschokken. Een aantal mensen heeft verwondingen opgelopen en er is schade aangericht. Aangenomen wordt dat het epicentrum lag bij het stadje Colonia Centro-Aerica waar 6.000 mensen wonen. Verscheidene inwoners van het stadje zijn gewond geraakt. Diverse gebouwen zijn beschadigd. ROME. Koningin Ingrid van Denemarken is in Rome aangekomen, waar zij vier dagen op bezoek gaat bij haar in ballingschap levende dochter, koningin Anne-Marie van Griekenland. Op de foto moeder en dochter in de auto op weg naar cle Griekse ambassade. DEN HAAG, 4-1. Terwijl de ver koop van zwart-wit t.v.-toestellen zich in een redelijk tempo weet te handhaven, blijkt de verkoop van kleuren t.v.-toestellen beneden cle verwachtingen te blijven. Over het totale aantal kleuren t.v.- toestellen. dat in ons land is ver kocht, ontbreken alle gegevens. De P.T.T. noch de N.T.S. heeft enig in zicht in het aantal kijkers, dat do uitzendingen in kleur kan volgen. Philips verstrekt geen gegevens over het aantal verkochte apparaten en ook de Nederlandse vereniging van radio- en televisiehandelaren (N.V. R.D.) heeft geen concrette cijfers over de verkoop van kleuren t.v.-toe stellen. Een woordvoerder van deze organisatie kon echter mededelen, dat de verkoop van zwart-wit toe steilen nog een aardige omvang heeft en eigenlijk meevalt, maar dat die van de kleuren t.v.-toestellen beneden de vei-wachtingen is gebleven. Hij bevestigde in grote lijnen het beeld, dat door grote detaillisten wordt ge schetst: aanvankelijk na de introduc- De Amerikaanse diplomaat Phi lip Tresize is donderdag in Stock holm met eieren en sneeuwballen bekogeld door een 50-tal betogers die anti-Amerikaanse leuzen uitten. tie van de kleurentelevisie tijdens de Firato van het afgelopen jaar, kon van een goede verkoop van kieuren- t.v.-toestellen worden gesproken. De verkoop is daarna echter rustig ge worden en vooral de laatste tijd is de afzet sterk gedaald. Als een heer NEW YORK, 5-1. Vierentwintig personen liepen donderdagavond in New York verwondingen op toen op Fifth Avenue het plaveisel inzakte voor een winkel, waar een filantroop John Cram, schoenen uitdeelde on der arme mensen. Het ongeluk ge beurde in het deel van Manhatten dat bekend is als Spaans Harlem. Er bevonden zich circa 50 mensen voor de winkël toen het plaveisel be zweek. Een 25 tot 30 van hen tuimel- een in de kelder van de zaak. Vijl' lm b u l a nee wagen-s vervoerden de ge wonden naar het ziekenhuis. De meesten bleken slechts schaafwonden en lichte kneuzingen te hebben opge lopen, John Cram, in de bewuste buurt welbekend, verstrekt van tijd tot tijd giften aan de armen. Toen hij na het ongeluk de winkel verliet werd hij toegejuicht. Be Italiaanse filmregisseur Mi chelangelo Antonioni heeft van de Chinese minister van defensie, maar schalk Lin Piao, toestemming ge kregen een film in China op te ne men. gekleed Advertentie 5 J V Personeel gevraagd! Iels hogere temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen; morgen verspreide opklaringen maar ook enkele buien; matige tot krachtige zuidelijke, later westelijke wind; in het algemeen iets hogere temperaturen. 6 jan. Zon op 8.47, onder 16.44. Maan op 11.56, onder 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.45. Maan op 12.06, onder 0.25. 8 jan. Zon op 8.47, onder 16.47, Maan op 12.16, onder 1.35. Eerste kwartier: 7 jan. te 15.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 jan. 7.18 v.m. 19.47 n.m. 7 jan. 7.58 v.m. 20.30 n.m. 8 jan. 8.43 v.m. 21.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 jan. 7.16 v.m. 7 jan. 8 jan. Doodtij: 9 jan. 7.58 v.m. 8.44 v.m. 19.33 n.m. 20.20 n.m. 21.11 n.m. j en Woninginrichting Denrloo Appelmarkt 4 Zierikzee - telef. 2825 Voorzitter S.E.R. in nieuwjaarsrede: Volgens de vakkundige poezenliefhebbers behoort deze vechtlustige kater van het Siamese ras tot de mooiste: beigeklenr is hun vel, gezicht, poten en staart zijn bruin-zwart en hun ogen stralend blauw. DEN HAAG, 5-1. Naar het zich Iaat aanzien is ditmaal de conjunc turele griep van kortstondige aard geweest. Maar de algemene fysieke conditie van onze economie is voor verbetering vatbaar. Aldus drs. J. W. de Pous, voorzitter van de soci aal-economische raad, in zijn heden (vrijdag) gehouden nieuwjaarsrede SAIGON, 4-1. De Amerikanen hebben in 1967 in Vietnam 9353 man aan doden, dit is meer dan in de ja ren 1961-1967 tezamen. Sedert 1961 tot 1 januari 1968 sneu velden in Vietnam 15.997 Amerikaan se militairen terwijl er bijna 100.000 (99.742) werden gewond van wie de helft moest worden opgenomen in ziekenhuizen. Het aantal doden, ge wonden en vermisten sedert 1961 was totaal 116.617 man. De sterkte van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam werd van 31 december 1961 tot 31 december 1967 verhoogd van 89.000 tot 486.000 man. Samenwerking op hel zcmlingsterrcin GEELONG, VIC. 4-1. Do synode van de Reformed Churches of Au stralia - destijds gesticht door Ne- landse Gereformeerde predikanten - heeft besloten zendingswerk in In donesië te gaan doen in samenwer king met de Javaanse Christelijke kerken. Als afgevaardigde van de „Refor med Oecumenical Synod" in Amster dam zijn aangewezen ds. W. J. Dee- nick uit Sydney en professor dr. K. Runia van de lhcologische hoge school in Geelong. voor genodigden en leden van dit college. Enige extra-inspanning van hetzij overheid, hetzij particuliere onderne mers, op het gebied der investeringen kan gemakkelijk leiden tot inflatoire koortsverschijnselen en onze econo mie vervolgens een nieuwe griep aanval bezorgen. De heer De Pous voorspelt voor 1968 geleidelijk toenemende spannin gen in bepaalde sectoren van onze economie tengevolge van een verbe tering van de buitenlandse conjunc tuur. doch vooral door het aantrek ken der binnenlandse bestedingen, een tendens tot versterking van een inflatoire inkomens- en prijsbewe ging en een minder bevredigend ver loop van de betalingsbalans. De conclusie over de algemeen fy sieke conditie doet, naar de mening van de heer De Pous, enigszins te leurstellend aan. De oorzaken zijn van verscheiden aard. Bepaalde medicijnen zijn ons gaan tegenstaan, de leuze: „Geleide loonpolitiek, goed voor u" doet het. niet meer. Bij andere medicijnen kan men twijfelen aan de juiste samen stelling en tenslotte kan men zich afvragen of diagnose en samenstel ling van het medisch arsenaal wel. zijn aangepast aan de stand van de wetenschap. Zolang geen gecoördineerd con junctuurbeleid in groter internatio naal verband wordt gevoerd, kan Ne derland zich niet onttrekken aan het conjunctuurverloop in de omringen de landen. Maar de voortgaande in ternationale economische coördinatie en integratie maken het voeren van een nationaal beleid geenszins over bodig. In ons land zijn de mogelijkheden van een juiste hantering van het in strumentarium ter bestrijding van conjuncturele onevenwichtigheden verbeterd. Maar aan de andere kant zijn de gevaren van een uitholling der effectiviteit van dit instrumen tarium zelf toegenomen. Wat die on evenwicht igheden be treft noemde de heer De Pous er twee: de werkgelegenheid en de ver houding tussen middelen en beste dingen. Ondanks een toeneming der pro- dukfcie is hiermee geen uitbreiding der werkgelegenheid gepaard gegaan, maar een daling. Voor 1968 houden naar wordt verwacht, de toeneming der werkgelegenheid en het binnen landse aanbod van arbeid elkaar on geveer in evenwicht. Het gemiddelde niveau der werkloosheid zal daarom in 1968 betrekkelijk weinig wijzi ging ondergaan t.o.v. dat in 1967. Toeneming der produktie met een gestegen of gelijkblijvend werkloos heidsniveau betekent stijging der produktiviteit van de arbeid. Advertentie HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van donderdag op vrijdag passeerde een zwakke rug van hoge druk ons land. Tegelijker tijd koerste een storingsgebied via 4 zuid-Engeland naar noord-Frank- rijk. Opklaringen bleven dan ook J beperkt tot het noorden van het land en het vroor nergens meer dan 2 graden. Vrijdag verplaatst een uit het zeegebied ten zuidwesten van Ierland afkomstige golfvormige sto ring zich in onze richting, en zal za terdag ten zuidoosten van ons land aangekomen zijn. Tengevolge van deze ontwikkeling moet aanvankelijk regen, maar in het noorden van het land mogelijk plaatselijk ook sneeuw verwacht worden, waarna zaterdag naast en kele buien ook verspreide opklarin gen zullen voorkomen. De wind draait dan naar westelijke richtin gen. De temperaturen zullen zater dag in het algemeen enkele graden hoger zijn dan vrijdag. Inederiands instituut voorI 1 CONSUMENTENVOORtlCHl'NGf X^fENlC^/ nu maar 9,50 per vierkante meter „Schierlijk" gezonken ROTTERDAM. 5-1. Hel vracht- schip „Schiedijk" van de Holland Amerika Lijn is donderdagavond om streeks 23.00 uur Ned. tijd voor de westkust van Canada gezonken. De H.A.L. deelde dit vannacht om één uur mee in een kort communiqué. De tekst daarvan luidt als volgt: „De Holland Amerika Lijn deelt mee, dat het. 7594 ton metende vrachtschip „Schiedijk". na eerder in de nabij heid van Blight Island aan de west kust van Vancouver Island, op weg van Gold River.naar Portland (Ore gon) aan de grond te zijn gelopen, op 4 januari omstreeks 23 uur Ne derlandse tijd is gezonken. Alle op varenden van hel schip zijn veilig aan de wal gebracht. Nadere gege vens ontbreken op dit moment". 5 Combinatie maakte val 5 van tien meter Dit speciaal voor slaapkamers ontworpen tapijt, J is in vele mooie kleuren verkrijgbaar bij i i Vloerenbedrijf j ZIERIKZEE - tel. (01110)2154 UTRECHT. 4-1. Een trekker met oplegger heeft donderdagmorgen bij Breukelen een val gemaakt van tien, meter. De chauffeur, de 22-jarige G. Lourens uit Alphen aan de Rijn. bl'eef wonder boven wonder onge deerd. Het ongeluk gebeurde op de rijks weg Ut recht-Am sterdam, enkele me ters voorbij het viaduct over de spoorlijn Woerden-Breukelen-Am sterdam. De combinatie begon op het gladde wegdek te slippen, raakte en kele bermpalen en stortte toen van de ter plaatse in verband met hot viaduct zeer hoge berm. De trekker werd vrij zwaar beschadigd, de op legger niet. Twee takelwagens zijn geruime tijd bezig geweest om het gevaarte weer op de weg te krijgen. Het verkeer moest al die lijd over één rijbaan worden geleid. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's CCC05COOCCCCOCCCCOOOOGCCO 8 Wie van alles proeft ver liest in alles de smaak. Q

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1