DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grensgeschil met Guyana ligt Suriname zwaar op de maag Griep is in opmars Nog hevige strijd in Vietnam Opbrengst tolgelden van Zeelandbrug in 1967 passeerde ver de 3 miljoen gulden De huurlingen in Afrika Oliepijpleiding door Israël KAMERBREED „DE MAGNEET" Jaar 1968 wordt niet zo gemakkelijk voor de land- en tuinbouw „Surveyor"- vlucht op komst 8 I Politie nam grote partij hasjiesj in beslag VERKOPER Hulp in de huishouding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 januari 1968 124ste jaargang Nr. 19921 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jarmewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 225S, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Id dit nommer; Vogelwacht ongerust over „Het Zeepe Toespraak premier Pengel PARAMARIBO, 4-1. Premier Pen- gel van Suriname heeft woensdag voor radio en televisie de volgende toespraak gehouden: „In myn toe spraak ter gelegenheid van het nieu we jaar stelde ik in het vooruitzicht dat ik woensdag 3 januari, zou te rugkomen op het grensgeschil tussen Suriname en Guyana. Ik acht het mijn plicht, om althans voor zover mogelijk, de bevolking over de ont wikkeling van deze zeer ernstige zaak voor te lichten". „Aangezien wij rekening moeten- houden met feiten en omstandighe den die zouden kunnen leiden tot een totale breuk met één van onze buur landen, ligt het voor de hand dat het beleid van de regering in deze kwestie en eventuele maatregelen als uitvloeisel daarvan, niet volledig aan de publiciteit kunnen worden prijsgegeven. „Tot dusverre heeft de Surinaamse regering een grote mate van zelfbe heersing aan de dag gelegd, al moet hier onmiddellijk aan worden toege voegd dat zij bereids maatregelen Nieuwjaarsreceptie Kou. paar te Amsterdam AMSTERDAM, 3-1. Voor het eerst sinds 1962 hielden koningin en prins hun traditionele nieuwjaarsreceptie voor buitenlandse diplomaten gis teren (woensdag) weer op het paleis op de Dam in Amsterdam. Dit her stel van de traditie na zoveel jaren was voor de voorzitters van de de taillistenverenigingen rond de Dam aanleiding een nieuwjaarstelegram naar het paleis te zenden waarin zij o.m. zeggen de aanwezigheid van het koninklijk paar in het hart van Ne derland met groot enthousiasme te begroeten. Gadegeslagen door een tachtigtal belangstellenden arriveerde om streeks kwart voor tien als eerste van de bijna zestig bij het Neder landse hof geaccrediteerde buiten landse diplomatieke vertegenwoor digers, de ambassadeur van Br-zilië, vijf kwartier voordat het koninklij ke paar het paleis binnen ging om de gelukwensen in ontvangst te ne men. DEN HAAG, 3-1. De laatste dagen, naar het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid mededeelt, is van een verdergaande toeneming van het aantal zg. griepgevallen in ons land sprake. Intensieve onderzoekingen in de afgelopen dagen in het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht cn Blithoven en in het influenza- centrum te Leiden bevestigen het vermoeden, dat hier sprake is van een zg. griep, veroorzaakt door het influenza-A virus. Herdenking dichter Bredero AMSTERDAM, 3-1. Op 23 augus- tus a.s. is het 350 jaar geleden, dat de Nederlandse dichter en toneel schrijver Bredero is overleden. Om dat deze datum ongeschikt is voor een academische herdenking, heeft de universiteit van Amsterdam be sloten de voorgenomen plechtige en feestelijke bijeenkomst^ter herinne ring aan de schrijver op maandag 24 juni te stellen. heeft getroffen ter intensivering van de controle op de Corantijnrivier. Nederlandse kwestie „De regering heeft zich van ston de af aan op het standpunt gesteld dat het Koninkrijk der Nederlanden uit kracht van het statuut, de hoogste wet van het koninkrijk, garant staat voor de integriteit van het grond gebied van Suriname en dat het, in dien nodig, strijdkrachten zal die nen in te zetten ter handhaving van de onafhankelijkheid van het konin krijk". „Gf het nu het rijk in Europa be treft (Nederland), dan wel het grond gebied van de Ned. Antillen en/of Suriname, doet niet ter zake". „Het is dan ook ten zeerste toe te juichen - hoe kan het trouwens an ders? - dat de regering van het ko- Toeristen ingesneeuwd op bergpas PERPIGNAN, 4-1. Op een berg pas nabij Andorra in de Pyreneeën 2ijn woensdag 300 toeristen door een sneeuwstorm van de buitenwereld afgesneden. Ze bevinden zich allen in een aan de pas gelegen plaatsje. Hun. toestand baart overigens geen zorg. Men meent dat binnen 48 uur de weg Spanje wel zal zijn vrijge maakt. DANANG, 4-1. De Vietcong is woensdag in vijf Zuidvietnamese kustprovincies in het offensief ge weest. De meeste aanvallen werden, na een inleidende raket- en mortier beschieting uitgevoerd met granaat werpers, automatische wapens en vlammenwerpers. In sommige sectoren trokken de guerrillastrijders zich na een blik- semaanval in de nacht vrijwel direct terug, elders duurden de gevechten tot de ochtend of zelfs de hele dag voort. De bloedigste strijd speelde zich af in het Que dal, 40 km ten zuiden van Danang. waar twee posten van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie vijf km van elkaar verwijderd, tege lijk werden aangevallen. Bij de be storming van een dezer posten wer den de Vietcong-strijders met zware verliezen teruggeslagen. Ze lieten 241 doden en 50 wapens op het terrein achter. Aan Amerikaanse kant vielen 18 doden en meer dan honderd ge wonden. Ell licit WHS Trijntje DEVENTER, 3-1Trijntje uit Oene in de gemeente Epe is de eerste stamboekkoe van het roodbonte veeslag die in haar leven een produktie van honderdduizend kilo melk heeft overschreden. Ze vol tooide deze prestatie op de leeftijd van 21 jaar en tien maanden. Trijntje is eigendom van de heer te Lintei en be kleedt in de hiërarchie van het Nederlands Rundveestamboek de rang van preferente stam moeder. MIDDELBURG, 3-1. De totale op brengst aan tolgelden van de Zee landbrug in 1967 was f 3.285.944,50 tegen f 2.948.404,50, in 1966, een in komstenstijging derhalve van een be drag van f 337.540,-. Dit staat in een uitgekomen com muniqué van de N.V. Prov. Zeeuw se B rugmaatschappij waarvan de provincie Zeeland de enige aandeel houdster is. Het resultaat is belang rijk beter dan werd verwacht. Het zomerseizoen leverde namelijk een tekort aan voertuigen op ten opzich-, te van de 1966. De Zeelandbrug blijkt inmiddels uit de categorie der at tracties te zijn verdwenen waardoor het zg. „nieuwsgierige verkeer" weg viel. De brug heeft in het afgelopen jaar aanmerkelijk meer de normale functie gekregen van een vlotte ver- bindingsschakel met Midden-Zeeland en de randstad Holland of omge keerd. waardoor de niet onverwachte teruggang in het motor- en voertui- genverkeer royaal werd gecompen seerd. Gedurende het zomerseizoen is de teruggang in dc sector van het ninkrijk dit standpunt deelt. Er is sinds het tijdstip waarop bekend werd dat Guyanezen onze grens had den overschreden, achter de scher men veel gebeurd, waarover bij voortduring overleg is gepleegd met de gouverneur van Suriname als or gaan van het koninkrijk, Ook de commandant van de troepenmacht werd daarbij betrokken". „Ik kan u melden dat over de te ondernemen stappen volledige over eenstemming bestaat". KINJASSA, 4-1. De Kongolese re gering heeft woensdagavond ver klaard dat zij het gebruik van het Kongolese luchtruim zal verbieden aan elke buitenlandse luchtvaart maatschappij die vliegtuigen ter be schikking stelt voor de evacuatie van blanke huursoldaten uit het na burige Roeanda. Kongo staat op uitlevering van de ruim 120 blanken die in november j.l. uit de Oostkongolese stad Boe- kavoe naar Roeanda vluchtten. Het wil hen berechten wegens „misda den jegens het Kongolese volk". De verklaring werd uitgegeven naar aanleiding van een uitlating van president Kayibanda van Roe anda dat de huurlingen naar zijn mening naar hun vaderland moeten terugkeren. Juwelen gestolen HEERLEN, 3-1. Woensdagmorgen omstreeks half vier zijn uit de eta lage van een Heerlense juweliers zaak briljanten, ringen, armbanden en horloges ter waarde van 80 tot 90 duizend gulden gestolen. De win kelruit werd met een hard voorwerp verbrijzeld. Het rondvliegende glas veroorzaakte bovendien nog een schade van naar schatting f 10.000 aan juwelen, die de dader niet mee nam. TEL AVIV, 4-1. Eind deze maand zal Israël beginnen met de aanleg van een pijpleiding tussen Eilath, aan de Golf van Akaba, en de havenstad Asjkelom aan de Middellandse Zee, zo is1 woensdag officieel in Tel Aviv bekendgemaakt. De eerste zendingen stalen buizen worden volgende week uit West-Duitsland verwacht. De pijpleiding krijgt een 'lengte van 260 km. Als zij klaar is zal men voor het directe olietransport van de Rode naar de Middellandse Zee niet meer uitsluitend zijn aangewezen op het Suez-kanaal. dat sinds de zes-daag se oorlog van vorig jaar juni ver sperd is. AMSTERDAM, 3-1. In de auto van de Amsterdamse centrale re- uit New York heeft de afdeling be strijding van verdovende middelen van 'de Amsterdamse centrale re cherche 24 kilo hasjiesj, verpakt in dertien zakken, in beslag genomen. Dit is, voor zover bekend, de grootste partij die tot dusver in ons land in beslag werd genomen. De Amerikaan, die een half jaar in Amsterdam woont, had de hasjiesj in Pakistan gekocht en in ons land in gevoerd. De „consumentprijs" is f 10 per gram. De prijs voor grote partij en bedraagt circa 2000 gulden per kg. -De Amerikaan heeft laten doorsche meren, dat hij uit de V.S. op reis is gegaan» om aan de dienstplicht in' zijn vaderland te ontkomen. Hij had in Duitsland een auto gekocht. In Amsterdam had G, kennis ge kregen aan een meisje, met wie hij, zonder dat haar ouders het wisten, op reis was gegaan. Het meisje had Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113) 470 personenautoverkeer gepaard gegaan met een belangrijke toeneming van het aantal vrachtwagens. De laatste drie maanden hebben een zodanige vooruitgang in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1966 te zien gegeven dat uiteindelijk 6505 meer motorvoertuigen van de brug gebruik hebben gemaakt. De toeneming van de verkeersin tensiteit in de laatste maanden van 1967, die vooral het werkdaggemid delde omhoog bracht, zal behalve aan de groeiende groep van automo bilisten. die de Zeelandroute „ont dekt". zeker kunnen worden toege schreven aan de betere bewegwijze ring en de belangrijke wegverbëte- ringen, die in het tweede halfjaar van 1967 in de Hoeksewaard lot stand zijn gebracht. Van het aantal automobilisten dat in 1967 de brug passeerde, maakten 264.035, 31.045 en 12.513 gebruik van de per 1 januari 1967 ingevoerde tienrittenkaarten (resp. voor personenauto's, lichte vrachtwagens cn zware vrachtwa gens). DEN HAAG, 3-1. 1967 was m het algemeen een bevredigend jaar voor land- en tuinbouw. De voorzitter van het Landbouwschap ir. C. S. Knott- nerus, zei dit woensdag in zijn Nieuwjaarsrede. WASHINGTON, 4-1. Het Ameri kaanse lucht- en ruimtevaartbureau (NASA) wil de zevende en laatste maanraket van het type „Surveyor", die als alles goed gaat zondag a.s. wordt gelanceerd, in een gebied la ten landen dat zoveel mogelijk ver schilt van dat waar de vorige maanh verkenners neerkwamen. Vier „Sur veyors" hebben al een zachte landing gemaakt in de betrekkelijk vlakke „evenaarszeeën", waar mogelijk bin nen twee jaar de eerste mensen zul len 'landen, maar ditmaal heeft de NASA een bergachtig terrein' op het oog nabij de krater „Tycho". Geval van insecticidevergiftiging CATANIA (Sicilië), 2-1. Een vader cn moeder en vijf van hun kinderen liggen in Catania op Sicilië ernstig ziek als gevolg van een insecticide vergiftiging. Twee andere dochters zijn al gestorven. De moeder had de woning van binnen bespoten met een insecticide dat voor gebruik in de landbouw is bestemd. De weersomstandigheden waren in het algemeen gunstig, er werden ho ge opbrengsten verkregen. Daarbij werd men echter weer geconfron teerd met het feit, dat bij een in- elatische vraag naar agrarische pro- dukten schaarste en overvloed heel dichtbij elkaar liggen, waardoor de prijzen van vele produkten op een laag tot zeer laag niveau kwamen. Bij een verder gestegen kostenpeil kan de agrarische bedrijfstak in het algemeen nog steeds on voldoende de len in de welvaart. De agrarische produktie bereikte ongeveer een bruto waarde van ne gen miljard gulden, waarvan onge veer vier miljard werd geëxporteerd. Zes procent meer dan in 1966. Daar door hebben land- en tuinbouw een positieve bijdrage geleverd in het verwachte overschot op de lopende rekening van onze betalingsbalans, aldus de heer Knoltnerus. Of dit ook in dezelfde mate in '68 het geval zal zijn, moet worden af gewacht. Dc devaluatie van liet pond cn van enkele andere valuta's zal dc afzet van een aantal land- en tuin- bouwproduktcn zeer bemoeilijken. Daarom zal het Landbouwschap moeten blijven aandringen op krach tige exportbevordering. Over het afgelopen jaar zijn de kosten in de landbouw meer geste gen dan de prijzen, namelijk respec tievelijk zeven procent en viler pro cent. Weliswaar is de produktivi- teitsontwikkeling door gegaan, maar deze was toch niet voldoende om de kostenverhogingen volledig op tc kunnen vangen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's «5OCOCC0O&&SCCCOW95COCO5O 8^ De bleekste inkt is sterker u x dan het sterkste geheugen. o sooscccoososccccocosoaoscc Na de voltooiing van de tweede door hem uitgevoerde harttransplantatie verlaat Dr. Christian Barnard het Groote Schuur-ziekenhuis. De nu wereld bekende arts werd buiten opgewacht door een menigte persvertegenwoor digersaan wie hij een geïmproviseerde persconferentie gaf. Meisje keerde terug thuis verteld, dat zij met een echt paar op reis ging. Op Oudejaarsdag keerde zij terug en was dermate ze nuwachtig dat zij die avond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Haar vader kreeg 's avonds een hart verlamming. De moeder had thuis een ampul morfine gevonden, doch de vondst hiervan verzwegen. Toen zich echter het tragische voorval voordeed stelde een familielid zich met de politie in verbinding. De re cherche ging op zoek maar nog meer ampullen morfine bij de Amerikaan, die voor haar een volkomen onbe kende was. doch trof in zijni wagen de partij hasjiesj aan. SCHIPHOL. B. A. M. Schreiner, directeur van Schreiner Air Trans port N.V. in Den Haag, heeft in Rot terdam op het vliegveld Zestienho ven een nieuwe school voor ver keersvliegers opgericht, die de naam zal dragen Schreiner Air Training School. Militairen moeten meer betalen voor tie trein UTRECHT, 3-1. De staatssecre taris van verkeer en waterstaat heeft zijn fiat gegeven aan een door de Ne derlandse Spoorwegen gevraagde wijziging van het tarief voor het ver voer voor eigen rekening van mili tairen en tewerkgestelde gewetens bezwaarden. Van 1 juli aanstaande af kunnen alleen nog dienstplichtige militairen die voor de eerste oefening onder de wapenen zijn en voorts tewerkgestel de gewetensbezwaarden en overige militairen beneden de rang van ser geamt van de zgn. 50 procentsregeling gebruik maken. Deze half-geldrege- ling komt meer op 50 procent reduc tie op de prijs van een enkele reis. Hat voor het inlegvel of legitimatie bewijs verschuldigde bedrag wordt van f 2,50 per jaar verhoogd tot f 7,50 per half kalenderjaar. Tot nu toe konden ook beroepsmilitairen boven de rang van sergeant gebruik maken van de half-geldregeling. Gemotoriseerde badkuip DEN HAAG, 3-1. Stomverbaasd moeten de twee politie-agenten zijn geweest, die dinsdagavond tegen middernacht op de Paviljoensgracht in Den Haag een badkuip zich met matige snelheid op de rijweg zagen voortbewegen. Bij nader onderzoek bleek het voertuig bemand te zijn door twee jonge loodgieters, de 19- jarige A. P. en een 17-jarige collega, die voor de afgedankte badkuip nog een nuttige bestemming meenden te hebben gevonden. Ze hadden het twee meter lange gevaarte voorzien van wielen, een motor (afkomstig van een bromfiets), een rem en een snelheidsmeter. Daar het voertuig niettemin niet aan de wettelijke eisen voldeed - o.a. had het geen verlichting namen de agenten het iTi beslag, maar zal de kuip wel te ruggeven. Zuidelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Vannacht flinke opklaringen, weinig wind en overwegend lichte vorst; morgen overdag toenemende bewol king, mogelijk gevolgd door sneeuw; tot matig of vrij krachtig toene mende wind uit zuidelijke richtin gen; dezelfde of iets lagere middag- temperaturen. 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 11.46, onnder 23.13. Eerste kwartier: 7 jan. te 15.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 jan. 6.43 v.m. 19.09 n.m. BROUWERSHAVEN; 5 jan. 6.38 v.m. 18.52 n.m. Doodtij: 9 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied, afkom stig van de Noordzee trok in de afgelopen 24 uur via de Duitse Bocht in oostelijke richting verder. Deze depressie gaf in de nacht van woens dag op donderdag aanleiding tot stormachtige noordwestelijke win den en enige regen of sneeuwbuien. Deze storing werd gevolgd door een rug van hoge luchtdruk waai'in don derdag flinke opklaringen voorkwa men. Terwijl de buiïgheid afnam. Als gevolg van drukdalingen op een nieuwe oceaanstoring, die de Britse eilanden heeft bereikt neemt de wind in onze omgeving verder af en draait daarbij naar zuidelijke rich tingen. Na een nacht met overwe gend lichte vorst en weinig wind neemt de bewolking vrijdag opnieuw toe waaruit wat regen of sneeuw zal vallen. In het temperaturverloop komt weinig verandering terwijl de wind in de loop van de dag toeneemt. Antiek verloren bij binnenbrand te Heemstede HEEMSTEDE, 3-1. De Heem- steedse brandweer heeft vanmorgen een felle binnenbrand bestreden in de woning van de familie J. Vermeu len aan de Herenweg in Heemstede, welke woning vroeger een koetshuis was. De brand is vermoedelijk door om vallen van een petroleumkachel op de benedenverdieping ontstaan. De kamers brandden uit en antieke voorwerpen, onder meer een zeer ou de klok, gingen verloren. Er bevon den zich zeven personen in de wo ning. Een 57-jarige dame, wonende in Canada en met de feestdagen in ons land vertoevend, sprong van het balkon en had rugklachten. Er waren militairen in de buurt die door het plaatsen van een ladder een 84-jarige bewoner in veiligheid hebben ge bracht. ROTTERDAM. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam - sinds honderd jaar een col lege waarvan slechts mannen deel uitmaken heeft het eerste vrouwe lijk lid verwelkomd. Het is mevr. N. Smit-Kroes, directrice van het Rot terdamse bedrijf Zwatra, transport hijs- en montagebedrijf N.V. Advertentie Personeel gevraagd! (wegens militaire dienstplicht) Woninginrichting Deurloo Appelmarkt 4 - Zierikzee - tclet. 2825 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1