EUROPA BLIJFT OUDERWETS BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Aa Be DEKENS S AWE NIA N V. De grootmeester der tonen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE oi^daS 2 januari 1968 Nr. 19920 Advertentie LANDBOUW EN VEETEELT Na de verwoestingen die de Euro pese landen elkaar hadden toege bracht in de tweede wereldoorlog, heeft er enige tijd de hoop gegloord dal althans west-Europa zich nu zou verenigen in hechte samenwerking. Rusland was naast Amerika een grote mogendheid geworden, het daartussen gelegen Europa kon door economische en politieke samenwer king een derde macht worden, die zich niet de kaas van het brood be hoefde te laten eten. Vanwege allerlei politieke facto ren kwam het slechts tot een eco nomische samenwerking tussen zes Europese landen en landjes. Andere staten hielden zich buiten de E.E.G. of werden er bewust buiten gehou den. Die zes vormden echter een machtig potentieel geheel, vooral op het gebied van industrie en land bouw. Ondanks velerlei pogingen kwam het echter niet tot een poli tieke samenwerking, tot een ge meenschappelijk politiek beleid van de zesIntegendeel, hoe meer de tijd vorderde, hoe sterker weer de natio nale belangen gingen spreken, ook ten aanzien van de economische sa menwerking. Een gemeenschappelijke defensie was al veel eerder door Frankrijk getorpedeerd. De Euromarkt een maal op gang gekomen, viel niet zo gemakkelijk meer af te breken, wil de men eigen belangen niet te zeer schaden. Men moest toen wel voort, maar het ging steeds met pijn en moeite .Angstig lette ieder van de zes regeringen er op, dat in de eer ste plaats het nationale belang niet door de gezamenlijke regeling ge schaad zou worden en onderhandel de net zo lang tot er voor het eigen land een voordeel uit te halen viel. Maar met veel schipperen kwam de gezamenlijke markt dan toch lang zamerhand min of meer tot stand. Maar verder gaan in gezamenlijke regelingen lijkt steeds minder waar schijnlijk. We zien hoe Frankrijk zich verzet tegen de aansluiting van Engeland. Uit zuiver nationale be langen. We zien hoe west-Duitsland een eigen wegvervoersregeling gaat treffen, die nauwelijks rekening houdt met de belangen van de ver voerders der andere vijf landen. Men was ook begonnen met een samenwerking op het gebied van het vreedzaam atoomonderzoek, in de Euratom. Dat was hoogst nood zakelijk, want door hun diverse kostbare proeven op dit gebied, had. den Amerika en Rusland daarin een voorsprong, die alleen maar groter dreigde en dreigt te worden. Er wer den dus wel enkele Europese onder zoekcentra opgericht, verenigd in de Euratom. In plaats echter dat de zes rege ringen hun financiële en weten schappelijke krachten hierin nu zo veel mogelijk bundelen ,is men thans feitelijk bezig met een langzame af braak van deze samenwerking. De Europese raad van ministers heeft de begroting voor 1968 van Euratom sterk beknot, vrijwel geheel gehal veerd, hetgeen betekent, dat het ge meenschappelijk onderzoek op het gebied van de kernenergie nauwe lijks meer tot enig belangwekkend resultaat zal kunnen leiden. Ook hierin voert het nationale eigenbelang weer de boventoon. De grootste partners, Frankrijk een west -Duitsland, die tenslotte het meeste geld ervoor beschikbaar kunnen stellen en over het grootste aantal wetenschappelijke krachten ervoor beschikken, voelen er weinig voor hun vondsten op dit gebied te delen of met de anderen tot stand te doen komen. Heel simpel gezegd komt het daar wel op neer. Ook Frankrijk beschikt over een KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND KERKRADE. In de vorige nacht is in het ziekenhuis van Kerkrade de 34-jarige P. J. Mij nes uit Kerkrade- West overleden aan zijn verwondin gen, opgelopen bij een ernstig ver keersongeval op tweede kerstdag. De overledene was ongehuwd. UTRECHT. In Utrecht zijn twee mannen gearresteerd, die er van worden verdacht dat ze in Utrecht, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag met ongedekte cheques ter waarde van meer dan 10.000 gulden hebben gekocht. UTRECHT. Leden van de duikers club Nautilus hebben vier uur lang gezocht naar de zesjarige Robbie Dekker uit Utrecht, die volgens een vriendje in het water van de be- muurde Weerd was gevallen. DEN HAAG. De minister van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk heeft de Professor van der Leeuw-prijs toegekend aan Ton de Leeuw voor diens „Symphonies of Winds". De uitreiking van de prijs zal geschieden op een nader te be palen datum. UTRECHT. Mevrouw M. W. in de Mauer-Witkamp (53) uit Utrecht is in het academisch ziekenhuis aldaar overleden aan de verwondingen die ze had opgelopen, toen ze vorige weck woensdag bij het oversteken door een auto werd aangereden. LEERSUM. Op de proefboerderij van de gezamenlijke meelfabrieken „Schevikhoven" aan de Middelweg in Leersum is brand uitgebroken. Een grote kippenschuur die werd verbouwd, brandde voor het groot ste deel uit. DEN HAAG. De Wereldraad van Kerken heeft haar leden opgeroe pen hulp te bieden aan grote aantal len Chinezen, die uit de binnenlan den van West-Kalimantan naar de kust gevlucht zijn. Uit heel recente rapporten blijkt, dat tussen de 45.000 en 50.000 vluchtelingen zijn onderge bracht in Pontlanak. atoombom en over de daaruit voort vloeiende research op het gebied van kernenergie. En president de Gaulle wil dat ten goede doen komen aan de Franse grandeur en voelt er niets voor dit in een Europese samenwer king te stoppen, waardoor eventuele resultaten niet meer tot de eigen grandeur kunnen bijdragen. En de Duitsers, die immers een vriend schapsverdrag met de Gaulle sloten, verwachten meer van een goede sa menwerking op dit gebied met Frankrijk alleen, dan in Euratom- verband. Als een noodlottig gevolg van ge neraal de Gaulle's nationalisme, zien we, hoe geheel west-Europa lang zaam maar zeker weer in de oude fouten van nationale eer en eigen belang vervalt. Het zal er eens de wrange vruchten vna plukken. DJAKARTA. Dertien dorpshoof den in de omgeving van Pontianak en Sambas op westelijk Borneo heb ben zich in een gezamenlijke ver klaring verzet tegen terugkeer van Chinese vluchtelingen naar hun vroegere woonplaatsen. BRAZZAVILLE. Twee deserteurs uit het Portugese leger hebben in Kongo-Brazzaville politiek asiel ge vraagd, zo is in Zrazzaville bekend gemaakt. OTTAWA. In Canada is een wet afgekondigd, die maar in enkele ge vallen toelaat dat personen Wegens moord gehangen kunnen worden. WASHINGTON. Volgens een ver klaring voor de subcommissie van de Amerikaanse senaat voor binnen landse veiligheid zou Cuba gebruik maken van een zich zeer snel uit breidende vissersvloot om commu nistische agenten en wapens in La tijns Amerika aan land te brengen. VIENTIANE. Strijdkrachten van de pro-communistische Pathet Lao hebben stellingen van de Laotiaanse regeringstroepen bij Dong Hen en het vliegveld Seno in zuidelijk Laos aangevallen, aldus militaire zegslie den in Vientiane. BRIDGEWATER. Bij een explosie in een Brits staatsbedrijf voor de produktie van ontplofbare stoffen op acht km. van Bridgewater zijn vrijdag drie mensen om het leven gekomen. Drie gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. DOYLESTOWN. De Amerikaanse bandleider Paul Whiteman is in een ziekenhuis te Doyletown in de staat Pennsylvania overleden. Hij was 76 jaar. Kort tevoren was hij naar het ziekenhuis overgebracht, nadat hij in zijn woning een hartaanval had gehad. PARIJS. Een bende oplichters in reischeques die voor een bedrag van meer dan 500 miljoen oude Franse frank aan valse cheques in Europa en het midden-oosten in omloop ge bracht heeft is volgens A.F.P. door de Franse politie onschadelijk ge maakt. NICOSIA. De Turkse Cyprioten hebben een „overgangsregering" ge vormd voor het bestuur over de on der hun toezicht staande gebieden op Cyprus. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 28-12. Coöperatieve Veluwse eierveiling Barneveld. Aan voer 669.317 stuks, stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 12,30-12,46; van 56-57 gram f 12,74-13,31; van 60-61 gram f 14,15-14,29; van 64-65 gram f 14,86 -14,91. 415.500 stuks; stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 42-48 gram f 9,63-11,95; van 52-58 gram f 12,30-13,83; van 62-63 gram f 14,59-14,98; van 66-72 gram f 15,24 -16,72. Kruishoutum (België). Aanvoer 418.680 stuks; stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 12,30-12,38; van 57-58 gram f 12,92-13,00; van 62-63 gram f 13,95-14,00. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks; handel in begin re delijk, afloop traag. Prijzen per 100 stuks; eieren van 50-58 gram f 11,75-13,80, kg. prijs f 2,35-2,38; van 59-65 gram f 14,00- 15,40, kg. prijs f 2,37. Uienveiling Middelharnis De export naar west-Duitsland is thans teruggezakt tot 1/3 of 1419 ton van de totale export. Niettemin blijft het onze eerste afnemer. Op 3 ton na was Afrika tweede, doch Frankrijk bleef met 965 ton net voor. De uitvoer naar Engeland bedroeg slechts 463 ton, deze export is dus zeer gering. Verdere afnemers van betekenis waren nog de Benelux- partners met 206 ton en West-Indië met 129 ton. De rest ging in kleine hoeveelheden naar diverse landen. In de laatste week van 1967 werd in Zeeland niet geveild. Op de vei ling Middelharnis was een aanvoer van 15 ton, uitsluitend klasse I. In het prijsverioop kwam weinig ver andering. De middel werd afgemijnd voor f 14,60 tegen f 14,50 vorige week vrijdag. De grove en de drie lingen trokken beiden iets aan. De grove kwamen van f 15,60 op f 16,09 en drielingen van f 14,50 op f 15,00. De picklers vonden een koper voor f 14,60. Er zijn géén betere f Woninginrichting H. DE VLIEGER Zierikzee - Telefoon 2305 Voor 50 jaar. Bestrijding van de leverbot Tientallen Amerikanen gesneuveld SAIGON, 30-12. In. een kustplaats op ruim 600 km. ten noorden van Saigon zijn woensdag 48 Amerikaan se mariniers gesneuveld en 81 ge wond tijdens een gevecht met Noord Vietnamese soldaten, zo heeft een militaire woordvoerder in Saigon mee gedeeld. In de strijd, die 16 uur duurde, werden 27 Noordvietname- zen gedood. Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 3 JANUARI. NED. I. „Schateiland" beleeft in het voorprogramma zijn ontknoping. Het volgende half uurtje vult Harry Hagedoorn met „Panoramiek". Na het journaal en de reclame een po litieke uitzending: tien minuten met de PSP. Socutera blikt vervolgens terug op 1967, waarin ze veel heeft gedaan voor de lijdende mensheid. De woensdagse hoofdfilm is een kas stuk van zo'n jaar of tien geleden. In de circusfilm „Trapeze" van Ca rol Reed zien we Burt Lancaster, Tony Curtis en Gina Lollobrigida als hoofdpersonen in een driehoeksver houding. Lancaster is de eens be roemde trapezewerker, die bij een val ongelukkig is neergekomen zodat hij invalide is geworden. Gina is het meisje, tiaar wiens gunsten hij dingt, maar ook de jonge Tony Curtis heeft een oogje op haar laten vallen. De romantiek en spanning van het cir cusleven geven deze film een bij zondere sfeer. Tot slot van de avond een uitvoering van Beethovens Ero- ica door de Berliner Philharmoniker onder leiding van Rafael Kubelik. NED. II. De KRO opent het tweede net programma na Pipo en het nieuws - met een tekenfilmpje van Halas en Bachelor, gebaseerd op de tekeningen van wijlen practical jo ker Gerard Hoffnung. Het tweede deel van Folklore Argentino laat ons o.m. het kwartet Los Gronterizos zien en horenHet laatste kwartier van het voorprogramma is voor een bijbelvertelling voor kinderen, aan de hand van tekeningen. Na het journaal het veertiende deel van „De verloofdenen het magazine „Kijk op 'Kunst". Tenslotte nog een Spaan se filmsatire over de eeuwige strijd tussen de censuur en de lichtzinnig heid. Na het laatste nieuws een ver slag van de openingszitting van het pastoraal concilie in het kleinsemi narie van de bisdommen Haarlem en Rotterdam in Noordwijkerhout. DONDERDAG 4 JANUARI. NED. I. Tussen zeven en acht de Danny Kaye show met als een van de gasten de schrijver van Twee- duuster", Rod Sterling. Na het jour naal en „Avro's Televizierb het t.v.- spel „Order voor een supertanker" (een plattelandsthriller), geschreven door Eli Asser. Het gaat over een watersportcentrum en dan wel in het bijzonder over een geval van be- drijfsspionage. En dat allemaal in een wereld van hotelhouders, zeilïn- structeurs, botenbouwers en vakan tiegangers. Er wordt een moord ge pleegd ook en de dorpsveldwachter knapt het zaakje wel even op. Tot slot van de avond „Dichters Dich terbij", waarin Ed Hoornik een aan tal jonge dichters inleidt. Zij dragen voor uit eigen werk voor een jong publiek. NED. II. De NTS brengt zoals ge woonlijk Pipo, het journaal, de re clame, „Van gewest tot gewesten het internationaal agrarisch nieuws. Na het journaal zet de NCRV het programma voort met een aflevering van „Melodie van een stad". Van avond is Stockholm het levende de cor. De Duitse jazzpianist-zanger- discjockey Paul Ktihn ontvangt een groot aantal artiesten van Scandi navische afkomst. De internationaal vermaarde actrice Aspassia Papan- thanssiou, tot voor kort verbonden aan Piraikon-theater te Athene, thans in vrijwillige ballingschap wonende in Londen, speelt daarna fragmenten uit het treurspel „Me- dea" van Euripides. De actualitei tenrubriek „Hier en Nu" en de ker kelijke rubriek „Kenmerk Laat" sluiten de avond af. WOENSDAG 3 JANUARI. NED. I: 17.00 Vrij; 17.30 Einde; 18.50 Pipo18.55 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Schateiland (kleur); 19.31 Panoramiek; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Politieke zendtijd; 20.30 Socutera; 20.35 Tra peze (kleur); 22.15 Concert met re petitie; 22.55 Journaal. NED. II: 18.50 Pipo18.55 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Het symphonie- orkest (kleur); 19.10 Folklore Argen tino-, 19.45 De wijzen uit het oosten (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Sttr; 20.20 De verloofden; 20.50 Kijk op kunst; 21.30 De geschiedenis van de lichtzinnigheid; 22.15 Journaal; 22.20 PPastoraal concilie; 22.40 Einde. DONDERDAG 4 JANUARI. NED. I: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Danny Kaye-show; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster20.20 Televtzier; 20.45 Order voor een supertanker; 22.13 Dichters dichterbij; 22.40 Jour naal. NED. II: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Van gewest tot gewest; 19.25 Internationaal agra risch nieuws- 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Melodie van een stad (kleur); 21.05 Ik en gij; 21.07 Een Griekse tragedie; 21.35 Hier en nu; 22.00 Kenmerk-laat; 22.30 Journaal. Voor een dubbeltje op de eerste rang zitten dat lukt tegenwoordig niet meer, ook niet als iedereen je een voorspoedig 1968 heeft gewenst. Wie echter bereid is een gulden uit te geven, die kan wel degelijk een flinke stap vooruit doen; want de Emigranten in Z.-Afrika moeten dienen PRETORIA, 30-12. In Zuid-Afrika wonende vreemdelingen zullen zich komend jaar moeten laten registre ren voor militaire dienstplicht. Zij zullen in 1969 dienstplichtig worden. Volgens een inmiddels aanvaard wetsontwerp zijn emigranten van 16 tot 25 jaar die langer dan vijf jaar in Zuid-Afrika wonen, maar die de Zuidafrikaanse nationaliteit niet hebben aangenomen, dienstplichtig volgens dezelfde regels die voor de Zuidafrikanen gelden. Men kan wor den vrijgesteld als men een verkla ring tekent geen plannen te hebben om de Zuidafrikaanse nationaliteit te aanvaarden. Minister van defen sie Pieter Botha zei echter bij de in diening van het ontwerp dat dege nen die een dergelijke verklaring tekenen hun duurzaam verblijf in het land in gevaar zouden kunnen brengen. Onverwachte zonnebrand BRISBANE, 30-12. De 15.000 pad vinders, die deelnemen aan de jam boree van Australië hadden zich goed voorbereid op de subtropische zon van Brisbane. Zij hadden breed gerande hoeden en grote hoeveelhe den zonnebrandolie bij zich. Maar de zonnebrand kwam van een heel andere kant. De organisatoren van de jambo ree hadden op de toiletten van het jamboree-kamp uit hygiënische overwegingen snel en grondig te rei nigen metalen brillen aangebracht. Het effect van de zon op deze meta len brillen is echter pijnlijk. De pad vinders lijden zeer onder dit hygi ënisch „gemak" georganiseerde vrijwillige leverbot - bestrijding kost niet meer dan één gulden per rund per behandeling, het geneesmiddel inbegrepen. Per jaar zijn 2 a 3 behandelingen nodig, dus het kost 2 tot 3 gulden per rund per jaar, maar die komen dan ook dubbel en dwars terug.' Deskundigen zijn het er namelijk over eens, dat men gemiddeld een verhoging van de melkproduktie mag verwachten van 5 a 10 pet., en 5 pet. van 4000 liter is al 200 liter! Op de bedrijven waar de leverbot aanwezig is, betekent het meedoen aan de leverbotbestrijding dan ook geen financieel probleem, maar eer der de oplossing ei-van. Laten we maar eens een voorbeeld nemen: 20 stuks jongvee. 30 melk koeien, gemiddelde produktie 4000 liter per jaar 120.000 liter. Kosten van de leverbotbestrijding per jaar niet meer dan (20 30) X f 3,- f 150,-. Produktiestijging 5 pet. 6000 liter per jaar, dat is ruim f 2000. In het licht van deze cijfers is het merkwaardig om te zien, dat velen nog steeds voetstoots aannemen, dat op hun bedrijf geen leverbotten aan wezig zijn, althans niet bij de run deren. En dat, terwijl de cijfers van het Centraal Bureau Slachtveever zekering te Utrecht jaarlijks aanto nen dat 3/4 van de Nederlandse vee stapel behoorlijk is besmet. Zou het niet de moeite lonen, om de goede voornemens voor 1968 in de daad om te zetten, door in overleg met die renarts of Gezondheidsdienst een paar mestmonsters te laten contro leren? Dan heeft men tenminste ze kerheid, dat de winst (of de lever bot) niet in de koe blijft zitten. Te gen de behandeling zelf hoeft men niet op te zien, want met het meest gebruikte middel, G 11 tabletten, zijn op eenvoudige wijze al honderd duizenden Nederlandse koeien be handeld. G 11 tabletten zijn uitsluitend bij de dierenarts verkrijgbaar. G 11 doodt de leverbot. BRUINISSE. Op de verzoeken van de klokkenist, klokluider en ge meentevroedvrouw om een duurte- toeslag, werd door de gemeente af wijzend beschikt. ZIJPE. De vroege en late diensten van de tramboot Zijpe-Stavenisse zijn met het oog op de mijnen in het vaarwater geschorst. RENESSE. De betonglooiing aan de voet der duinen bij de Oude Hoeve" is over een lengte van plm. 70 meter weggeslagen. De schade bedraagt f 7.000. BROUWERSHAVEN. De zangver eniging „Euphonic" herdacht in ho tel Freeke haar 10-jarig bestaan. ZIERIKZEE. Door de arrondisse mentsrechtbank werd een plechtige openbare zitting gehouden ter afkon diging van de vastgestelde verande ringen in de grondwet. ZIERIKZEE. Het gezellig inge richte Christelijk Militair Tehuis op de hoek van de Melkmarkt-Verre- nieuwstraat is feestelijk geopend. BRUIN1SSE. Alhier zal een in richting gevestigd worden tot per sing van olie uit vis, RENESSE. Voor de plaatselijke afdeling van het Nut trad op mej, Antoinette van Dijk met een pro gramma van middeleeuwse liederen. ELLEMEET. Het besluit om we gens gemis aan petroleum alhier geen herhalingsonderwijs te geven is door Ged. Staten niet goedgekeurd. ZIERIKZEE. De Caubrug, die het tramstation rechtstreeks met de Nobelstraat zal verbinden, nadert allengs haar voltooiing. Premier Papadopoulos van Grie kenland heeft koning Constantijn een telegram gezonden waarin hij het medeleven van de regering uit over de onderbreking van de zwan gerschap van koningin Anna-Marie. FINANCIËN EN ECONOMIE Negen kinderen bij brand Actie VOOT Ontwildcclill gslcilI Hg Isi aël in Chicago omgekomen MONTREAL, 30-12. Bij een brand te Lac des Hes, 200 km. ten noord westen van Montreal, zijn negen kinderen om het leven gekomen. Hun ouders werden met brandwon den in een ziekenhuis opgenomen. CentraMe verwarming M8eUliddt20 Ziurik^e Te' 0111 3211 Nog voor de nationale actie, die het Initiatief Comité „Help Israël verder bouwen" ter gelegenheid van Israels twintigste verjaardag vanaf 1 januari voor inschrijvingen op de nieuwe Ontwikkelingslening van de Staat Israël voert, officieel is be gonnen, is hierop reeds voor meer dan een kwart miljoen gulden aan inschrijvingen ontvangen. De lening, die 500 miljoen dollar groot is, voorziet in de financiering van meer dan een derde deel van alle ontwikkelingsprojekten, die in Israël in de komende jaren zullen moeten worden uitgevoerd. De obligaties van deze lening van de Staat Israël (State of Israël Bonds) zijn 4 pet. couponobligaties met een looptijd van 15 jaar, in cou pures van 500 tot 100.000 dollar en spaarobligaties met een looptijd van 12 jaar, die op de vervald g met 160 procent worden afgelost, in coupu res van 100 tot 10.000 dollar. Aanvragen om inlichtingen over de actie kan men richten tot het bu reau van „Help Israël verder bou wen", Keizersgracht 503 in Amster dam, telefoon 24.93.15. Advertentie SJJï Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! Feuilleton (Het leven van Jos Haydn] door Franz von Seeburg In een adellijk gezelschap in We nen werd eens gesproken over Mo zart's „Don Juan". Mozart was er niet bij tegenwoordig, maar Haydn wel. Men keurde Mozart's opera af. Allen hadden hun mening uitgespro- nen, slechts Haydn had zich stil in een hoekje van de zaal teruggetrok-^ 'ken. Men kwam nu ook bij hem en vroeg hem om zijn oordeel. Haydn keek allen streng aan en sprak; Ik kan uw twist niet beslechten, maar één ding weet ik en kan ik u zeggen: dat Mozart de grootste componist is, die er thans ter wereld leeft. De dag van vertrek was aange broken. De avond te voren had Haydn van zijn vrienden bij een vrolijke maaltijd afscheid genomen. Onze Haydn was in een goede stem ming; hij scherstste en praatte als een lustige student die zijn vrienden onthaalt, omdat hij een vakantie reisje 'gaat maken. Alle 'gasten deel den Haydn's vrolijkheid; slechts Mo zart was stil en gesloten. Haydn nam zijn jonge vriend ibij de arm, bracht hem in een stille zijkamer, legde de handen op zijn schouders en keek hem lang in de open, trouwe ogen. Vriend, sprak hij eindelijk, waarom zo verdrietig? Mozart nam een brief uit zijn zak en reikte hem aan Haydn over. Het was een aanbod van de directeur van de Italiaanse Opera in Londen aan Mozart, een half jaar daar te komen en dan ten minste twee opera's te schrijven. Boven andere voordelen werd hem driehonderd pond ster ling geboden. Ga je met me mee? riep Haydn blij. Dan zou ik immers met zo treu rig zijn, antwoordde Mozart. Maai' hoe schitterend en verlokkend het aanbod ook is, geloof ik toch, dat ik het niet mag aannemen daar ik toe zeggingen gekregen heb, hier in We nen aan het hof een hogere betrek king te krijgen. En toch, hoe gaarne zou ik meegaan! Haydn dacht een ogenblik na. Je hebt gelijk, als je hier blijft! Zolang je hoop hebt, je in dc gena de van het keizerlijk huis te kunnen verheugen, en, daardoor gesteund, van sport tot sport hoger op de lad der van de roem te kunnen stijgen, mag je het vaderland niet verlaten. En toch zou ik je willen waarschu wen, jonge vriend. Geloof mooie verleidelijke woorden niet al te zeer cn vertrouw er niet op. Nog is er aan ons hof te veel smaak voor het geknoei van de Ita lianen, zodat men daar een Mozart nog niet waarderen kan. Lieve vriend, als men een geniaal mens efen wil, moet hij eerst dood zijn. Daar wij beiden echter nog leven, zullen wij met de beloften van de groten voorzichtig moeten zijn. Koud en droef was de morgen. De sneeuw viel dn dichte vlokken neer. De reiswagen hield voor Haydn's huis stil. Salomon had er reeds in plaats genomen. Haydn en Karoline kwamen de deur uit met ernstige gezichten. Nog éénmaal gaven zij elkaar de hand. Bid voor mij, Lina! vermaant Haydn. En vergeet mij niet! verzoekt de echtgenote. En werk vlijtig! Daar komt Mozart de straat in stuiven. Zijn gelaat is zeer bleek, zijn ogen vochtig, de lippen beven. Hij slaat 'in stille smart de armen om ide 'hals van de scheidende vriend. Wij zullen elkaar wel niet meer zien, spreekt Mozart met bevende stem; mijn dierbare Haydn, vaarwel! Hij bedekte met de linkerhand zijn gezicht, de andere wees onwil lekeurig naar de hemel. Helaas: de goede Mozart zag zijn „vader Haydn" niet weer. De 5e de cember 1791 te middernacht, blies Mozart de laatste adem uit. Haydn was nu zestig jaar oud. Dan plegen de meeste mensen stil te gaan leven en zich uit het leven- van-all-dag terug te trekken. Anders ging het onze oude mees ter. Hij had met zijn vrolijke, ver standige ogen tot nu toe slechts een klein stukje van de wereld gezien: Rohrau, Wenen, Lukavec en Eisen- stadt. Mijn hart is jong genoeg! roept hij zijn bezorgde vrienden lachend toe .Ik wil de wereld zien, eer ik sterf. En ik vind het prettig, dat ik dit met oude ogen cn koel verstand kan doen! Mijn grijze haren zullen mij voor domheden bewaren, en mijn gerijpte geest zal van alle schoonheden dubbel genieten. Laat mij maar naar Engeland gaan! Josef Haydn zal zijn Oostenrijk geen on eer aandoen. En als ik terugkom, neem me dan met trouwe liefde weer in uw midden op! Ik ben slechts bang voor de smart, die dieper is dan elke andere. Dat is het heimwee naar mijn Oostenrijk, dat door niets te vervangen is! In het hartje van de winter in een postwagen te reizen van Wenen over München en Brussel naar Calais. Welke zestigjarige zou daar heden ten dage de moed voor hobbcn? Het beviel Haydn in München zeer goed. De keurvorstelijke kapel meester Sannabich, een toenmaals hoogvereerd componist en virtuoos overlaadde 'hem met attenties. Onze meester was gaarne enige dagen in München gebleven, maar Salomon dreef hem onverbiddelijk voor waarts. Haydn mopperde, en schikte er zich in. De reis ging weer naar de Main en de Rijn. O, kon ik u in lentetooi zien. schone Duitse stroom! riep Haydn vol bewondering. Ik denk, dat je beeld in mijn ziel tot een won derlijke symphonie zou worden! Kerstmis was het, toen onze rei zigers Bonn bereikten. De wijdings volle stemming dezer feestdagen dwong zelfs de koortsachtig jagende Salomon tot een onderbreking van de reis. Salomon en Haydn gingen naar de kerk voor de dienst, mede om de be roemde keurvorstelij ke kapel te ho ren. Haydn had een plaats tegenover het Keurvorstelij k Oratorium uitge kozen. De hoogmis begon; nog prelu deerde het orgel met volle tonen, die echter steeds weker en zachter wer den, en waaraan zich nu een vol or kest aansloot. Haydn had nog geen twee maten van het Kyrie gehoord, of hij keek verbaasd, vrolijk en ver borg toen zijn gelaat in de handen om zijn eigen tonen weer in te drin ken. In een ver, vreemd land bad hij onder de vrome harmonieën van zijn eigen composities! Dat was voor hem een lief kerst geschenk, des te meer omdat het hem zo onverwachts ten deel geval len was. De priester had de Ite missa est gezongen, toen er zacht een hand op Haydn's schouder werd gelegd. Ver schrikt keek hij op. Een bediende, in een uniform rijk met tres versierd, stond naast hem. Bent u mijnheer Haydn? Ja. Dan verzoek ik u, mij te volgen! Haydn stond na korte tijd op het muziekkoor. De aartsbisschop Maxi- miliaan Frans kwam hem tegemoet. Ik ben gelukkig, sprak deze, de vreemdeling de hand reikend, mijn wakkere virtuozen dc meester te kunnen voorstellen, die zij het mees te vereren, de grote Josef Haydn! Kent uw doorluchtigheid mij? Uw protret hangt boven mijn werktafel, maar uw werken leven in mijn hart! Haydn had vreugdetranen in zijn ogen. (Wordt vervolgd*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3