Kloris wil ie een stut kaas uit het vuistje Weer felle gevechten in Jemen Weer een harttransplantatie Overstromingen in Brazilië s Auto te water: Vier jongelui verdronken Gezin (drie personen) in auto verdronken De werkgelegenheid - thema Nieuwj aars toespraak minister-president De Jong STREEKNIEUWS BEGIN HET RAADSEL VAN ROVANNA GENEVE, 1-1. In Jemen wordt op het ogenblik fel gevochten om de hoofdstad Sanaa, waarbij een groot aantal burgers zou zjjn omgekomen. Dit is maandag bekendgemaakt door het internationale comité van het Rode Kruis in Genève. De republikeinen hebben op een Rode-Kruisteam in Sanaa een beroep om medische hulp gedaan. De zieken huizen in de hoofdstad liggen tjokvol gewonden en er is grote behoefte aan artsen. De oorlog tussen royalisten en re publikeinen in Jemen duurt al meer dan vijf jaar. Saoedie-Arabië steunt de royalisten en Egypte de republi keinen. Beide landen kwamen echter onlangs overeen zich niet meer met de oorlog te bemoeien en Egypte heeft inmiddels bijna alle troepen uit Jemen teruggetrokken. Het Rode Kruis ontving het rap port over de gevechten van zijn ver tegenwoordiger in Jemen, die zich momenteel achter de royalistische li nies bevindt. De internationale commissie heeft een beroep gedaan op de militaire bevelhebbers van beide partijen de elementaire regels van de conventie LAATSTE NIEUWS KAAPSTAD, 2-1. In het Groote Schuur-ziekenhuis te Kaapstad heeft men dinsdag een nieuwe harttrans plantatie verricht. Het hart van een overleden kleurling werd overge plant in het lichaam van de 58-jarige tandarts Blaiberg, die aan een onge neeslijke hartziekte leed. Een kwar tier nadat de 24-jarige hartdonor was overleden begon het team speci alisten aan de operatie. Dat was van ochtend om 8 uur (Ned. tijd). AARDGAS EN DEKENS LEIDEN, 2-1. Het vinden van gigantische aardgasreserves in ons land heeft niet alleen de handel in vaste brandstoffen de das omgedaan en de vraag naar verwarmingsapparatuur sterk gewijzigd. Uit de nieuw jaarsrede, die de voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijn land, ir. J. J. G. van Hoek, hield, kwam naar voren, dat het aardgas ook de industrie van wollen dekens niet onbe roerd heeft gelaten. De afzet van wollen dekens is name lijk definitief achteruitgegaan, nu de aardgasvondst leidt tot snel toenemende toepassing van centrale verwarming in particuliere woningen. MARKTBERICHTEN Bloembollen en bollen Traditiegetrouw lagen de bloem bollenveilingen in de week tussen kerstmis en nieuwjaar stil. Pas don derdag 4 januari beginnen bij de Coöperatieve Bloembollenveiling H. B.G. de gladiolenveilingen (plant en telgoed) weer en vrijdag d.a.v. de leverbaarveilingen. De beurshandel vertoonde het in deze periode ge bruikelijke rustige beeld, al werden er toch nog heel wat transakties af gesloten. De prijs bleef vast. Op de vrije bloemenveiling van de H.B.G., zijn in de week voor kerstmis zeer veel bloemen aange voerd, grote hoeveelheden hyacinten kwamen voor de klok, waaronder veel partijen van goede tot heel bes te kwaliteit, helaas waren er ook partijen bij van mindere kwaliteit, de oorzaak hiervan mag, in ieder geval gedeeltelijk, gezocht worden in een niet helemaal juiste behan deling tijdens het prepareren. FINANCIËN EN ECONOMIE Amerikaanse betalings balans heeft groot tekort WASHINGTON, 1-1. President Johnson heeft maandag een aantal maatregelen bekendgemaakt, die moeten dienen om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans te ver kleinen en de dollar te versterken. Onder deze maatregelen vallen in grijpende beperkingen op de Ame rikaanse investeringen in het bui tenland. vermindering van buiten landse leningen, besnoeiing op de uitgaven van de ministeries van de fensie en van buitenlanrse zaken, alsmede een programma op vrijwil lige basis ter vermindering van het tcerisme van Amerikanen in het bui tenland. Onder-minister van buiten landse zaken Katzenbach zal naar Europa vertrekken om een nieuwe campagne in te luiden ter bevorde ring van de Amerikaanse export. Als belangrijkste punt voor de bestrijding van het tekort op de be talingsbalans wordt de direct van kracht worden verplichte investe ringsbeperking in het buitenland be schouwd. De investeringen in En geland, Canada en Australië bijvoor beeld zullen niet meer mogen bedra gen dan 65 procent van het gemid delde over 1965-1966. Op een persconferentie zei John son, dat de gezamenlijke acties het tekort op de betalingsbalans met drie miljard dollar zullen verlagen. Het tekort werd dit jaar op 3,5 mil jard dollar geschat. Hij deed een beroep op het Amerikaanse volk voor de komende twee jaar van alle niet noodzakelijke reizen buiten het westelijk halfrond af te zien. Hij stelde een wet In het vooruitzicht .om dit beroep te steunen. van Genève inzake de bescherming van oorlogsslachtoffers te respecte ren. BEIROET. 1-1. Het Arabische „Vredescomité" voor Jemen, waarin Soedan, Irak en Marokko zijn verte genwoordigd. wil op 12 januari in Beiroet een bijeenkomst houden met afgevaardigden van de verschillen de politieke stromingen in Jemen. Men zal dan een congres voorberei den dat moet leiden tot verzoening tussen de elkaar nog steeds fel be strijdende republikeinen en royalis ten. De premier van Soedan, voorzit ter van de drielandencommissie in zake Jemen, heeft zaterdag opgeroe pen tot beëindiging van de strijd en •tot het beleggen van een nationale conferentie van Jemenitische leiders. KALENDERS 1968 Aanvullend cp de in het oude- jaarsnummer reeds besproken ka lenders, maken wij nog melding van een fraaie kleurenkalender van MAC (Martin's Air Charter). De ka lender bevat foto's uit verschillende (tcuristen) landen en geeft ook en kele opengewerkte modellen van vliegtuigen, die bij de maatschappij worden gebruikt. Bijzonder knappe aquarellen zijn te zien op de kalender van de N.V. NEDERL AN DSE SPOORWEGEN. (Sauerland, Zuid-Limburg, Zeeland, Gouda, Brussel e.a.). Het zijn de streken en plaatsen, die worden be reikt in het kader van de zg. N.S.- reizen. Een grappig kalendertje vol uit geknipte (en weer in te plakken)- hartjes zond de NATIONALE PU- BLICITEITS ONDERNEMING N.V in Den Haag. De KON. ZEELANDIA N.V. houdt het (hoe kan het anders) ook i:i 1968 op brood. De (driemaandelijkse) ka lender) toont fraaie kleurenfoto's, die het brood als hoofdmotief heb ben. Door artistieke schikking zijn soms ware broodstillevens ontstaan. Met name de bij juli, augustus en september behorende plaat is een fraaie. De LEIDSE ONDERWIJS IN STELLINGEN tenslotte zonden een enkelvoudige jaarkalender, die het voordeel heeft dat men in enen het gehele jaar kan overzien. Straks peilstations voor (le volksgezondheid DEN HAAG, 30-12. Op initiatief van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, zijn besprekingen gaande tussen volksgezondheids- autoriteiten. het Nederlandse Huis artsen Instituut te Utrecht en het Preventiefonds, welke ten doel heb ben te komen tot een regeling, waar door een doorlopend en beter in zicht zal kunnen worden verkregen in het ziektebeeld van de Neder landse bevdÜking. Gedacht wordt aan het instellen van peilstations in verschillende regionen van ons land. waar gegevens betreffende het voor komen van diverse ziekten zullen worden verzameld. Overwogen wordt onder meer, in het kader van deze voorbereidingen een inspecteur in algemene dienst van het staatstoezicht op de volks gezondheid bij het Nederlands Huis artsen Instituut te detacheren. Marine-eenheid in Vlissingen DEN HAAG, 30-12. Begin januari gaat de Kon. Marine over tot een hergroepering van de varende een heden van de mijnendienst. De hui dige mijnenbestrijdingssquadrons (123, 128 en 205) worden dan (even als dat eerder met squadron 127 ge beurde) uit dienst gesteld. Daarvoor in de plaats komen twee mijnenbe- strijdingsgroepen, één met basis in Den Helder en één opererend vanuit Vlis9ingen. Met deze reorganisatie volgt de Kon. Marine een aanbeve ling van de Navo. Amerikaanse firma koopt Ned. fabriek VENLO, 30-12. De machinefabriek van Vani Lier N.V. te Helden-Pan- ningen in Limburg, die kort geleden werd gesloten, is aangekocht dooi de Amerikaanse firma N.V. Pella i.o. die in het bedrijf de fabricage van houten voorwanden ter hand gaat nemen. Ongeveer vijftig arbeids krachten zullen werk vinden in het bedrijf dat in april met de produk- tie gaat starten. SALVADOR (Brazilië), 31-12. Pre sident Arthur da Costa e Silva van Brazilië heeft opdracht gegeven voor onmiddellijke federale hulp aan Zuid-Bahia waar meer dan 30.000 mensen in de afgelopen dagen dak loos zijn geworden door overstro mingen. Volgens onbevestigde be richten zijn naar men vreest meer dan 20 mensen verdronken. De over stromingen werden veroorzaakt door verscheidene dagen van zware re genval. Er is veel schade aangericht aan eigendommen, vee en oogst. President Americo Tomas van Portugal heeft maandag gezegd, dat de aanwezigheid van Russische oor logsbodems in de Middellandse zee een ernstige bedreiging voor de vei ligheid van west-Europa betekent. De Amerikaanse regering heeft maandag een delegatie naar Europa gestuurd om te onderhandelen met de NAVO-bondgenoten over een nieuwe verdeling van de defensie- lasten. DODELIJKE ONGELUKKEN DIEPENVEEN. Op de provinciale weg Raalte-Deventer is een perso nenauto, die bezig was in te halen, frontaal tegen een tegenligger ge botst. Een van de inzittenden van de tegenligger, de 47-jarige E. J. A. Bre- veld uit Deventer, kwam hierbij om het leven. BERLIKUM. Op de weg langs de Zuidwillemsvaart onder Berlikum is een autobestuurder - de 26-jarige A. Lieshout uit Hintham - om het leven gekomen doordat zijn wagen slipte en tegen een in de berm staande boom botste. Twee mede-inzittenden werden zwaar gewond in een zieken huis in Den Bosch opgenomen. HALFWEG. In een ziekenhuis te Haarlem is de 27-jarige mej. Th. van der Stelt uit Haarlem overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk waarvan zij de voorgaande nacht het slachtoffer was. SITTARD. De 53-jarige heer J. Rodegast uit Sittard 'is overleden. Hij was ernstig gewond, toen hij1 vrijdag als voetganger de rijksweg in Sittard wilde oversteken en door een passe rende bestelauto werd aangereden. De man werd met een schedelbasis- fraktuur in het ziekenhuis opgeno men. VEENENDAAL. In de nacht van zondag op maandag is de 85-jarige heer P. J. Scboeman uit Veenendaal in het ziekenhuis overleden. Hij raakte zwaar gewend bij een ver keersongeval op 21 december, toen de taxi waarin hij zat, in Veenendaal tegen een boom reed. OUDE PEKELA. De 50-jarige fa brieksarbeider D. S. Kloet is ten ge volge van een val van een trap in een der strokartonfabrieken te Oude- Pekela cm het leven gekomen. MAARSSEN. Bij onvoorzichtig oversteken van de Amsterdamse Straatweg ter hoogte van de krui sing met de Stationsweg is vanmor gen de 68-jarige lieer B. van Dijk uit Maarssen, door een auto gegrepen. Het slachtoffer werd dertig meter door de auto meegesleurd en over leed ter plaatse. AGENDA Donderdag 4 januari Nieuwerkerk Hctel „De Meebaal", 7.30 uur Coöp. Ver. tot Exploitatie van Landbouw werktuigen. Advertentie VOEDZAAM MAK 'r* Ac M ■-a w CC w W W H i-a M O M 3 3 w n M Geen wonder dat de makers van wenskaarten (hoeveel zijn er niet verstuurd) zoveel wit op hun prenten doen. De koele, blanke reinheid van de sneeuw tegen de ach tergrond van winterse bossen, die eenzaam en koud tegen de berghellingen staan, herinnert aan het on aantastbare van de voortijlende tijd. Maar die schoon heid tilt ook uit boven het zwoegen van alle dag. Het opent een nieuw perspektief naar een rijk en boeiend leven, transparant als de blauwe lucht, zuiver als de sneeuw en majestueus als de bergwereld. W 4» L? BERKEL EN RODENRIJS, 1-1. Drie meisjes en een jongen zyn om het leven gekomen, daordat de auto waarin zjj zaten, in de Noordeindse vaart te Berkel en Rodenrijs reed. Het ongeluk gebeurde gisternacht omstreeks één uur. In de auto - een oude Mercedes - zaten tien jongelui, in leeftijd' varië rend van 14 tot 20 jaar. Gladheid van de weg is de oorzaak van het ongeluk geweest. De 15-jarige mej. R. Eindhoven uit Pijnacker is ter plaatse overleden. In de loop van de nacht overleden in Rotterdamse zie kenhuizen de 14-jarige meisjes W. de Groet uit Zoetermeer en E. v. d. Lugt uit Berkel en Rodenrijs en later nog de 18-jarige A. Ammerlaan uit Pijn- Duur nieuw kanaal voor Amsterdam AMSTERDAM, 30-12. B. en w. van Amsterdam stellen de raad vooreen krediet van elf miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de aanleg van een gedeelte van het toekom stige „kanaal om de west", dat te zijner tijd de vaarroute via de Kost- verlorenvaart zal vervangen. Nog eens elf miljoen worden gevraagd voor een in verband met het kanaal aan te leggen dijk. De Kostveiioren- vaart, die door de stad loopt, vormt zowel voor het water- als het land- verkeer een grote hindernis. acker. De eveneens 18-jarige be stuurder liep een shock op. De overi ge jongelui zijn er redelijk goed van afgekomen. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten NIEUWERKERK: woensdag 10 ja nuari, 7.30 uur, bijbellezing, ds. Ka rens. ^HVHT wwzaaoA De Oostduitse autoriteiten hebben in 1967 58.745 Westbeiiijners naar oost-Berlijn laten komen, zo is zon dag door Westberlijnse functiona rissen meegedeeld. Al deze mensen wilden om dringende redenen hun naaste verwanten in oost-Berlijn be_ zoeken. b Twee Amerikaanse bommenwer pers hebben donderdag bij vergis sing verscheidene bomaanvallen uit gevoerd op eenheden van het Zuid- Vietnamese leger, die in de provin cie Binh Thuan met Vietcongleden in gevecht waren. Door mist en duisternis misleid DEN HAAG, 1-1. Minister-presi dent P. J. S. de Jong heeft vandaag, nieuwjaarsdag, de volgende nieuw jaarstoespraak gehouden over de ra diozenders Hilversum I en II: Dames en heren. Het nieuwe jaar dat we met elkaar zijn ingegaan, zal voor velen van ons, naast vreugdevolle ontwikke lingen, ook ongerustheid en proble men meebrengen. Helaas zijn het afgelopen jaar aanzienlijk meer van ons persoonlijk getroffen door de teruglopende werkgelegenheid, dan we nog kort geleden voor mogelijk achtten. Daarom zullen we er dit jaar dan ook in de eeerste plaats door een gemeenschappelijke inspanning naar moeten blijven streven, de plaatse lijke storingen in onze economie te bestrijden, opdat er weer spoedig voor allen in het land werk zal zijn. Daarnaast zal onze zorg moeten doorgaan om de zwakkeren onder ons, niet meer achterop te doen ge raken in een maatschappij, waarin zich zeer snelle technische ontwik kelingen voltrekken. Hoe nuttig en noodzakelijk deze veranderingen op zich ook mogen zijn, we mogen de i-egels, die in zuiver menselijk op zicht aan een moderne samenleving worden gesteld, niet vergeten. De zorg voor ieder van ons persoonlijk is tenslotte één van de voornaamste opdrachten van onze samenleving. Veranderingen en omvormingen zullen ook in het komende jaar hun stempel op onze maatschappij druk ken, niet alleen nationaal, maar ook op internationaal gebied. Zulk een tijd vraagt van een re gering en doelbewust streven naar een ook op langere termijn uitvoer baar beleid. In die zin hoop ik, dat de regering in heb komende jaar werkzaam zal kunnen zijn. SCHIEDAM, 2-1. Maandagavond omstreeks elf uur is de 42-jarige John Heyt uit Amsterdam met de door hem bestuurde auto, waar- chijnlijk misleid door de mist en de duisternis te Schiedam in de Voor haven gereden en verdronken. In de auto zaten ook de echtgenote van de heer Heyt, mevr. Heyt-van Berkel en hun 15-jarige dochter Marianne. Ook zij verdronken. 1 De bestuurder heeft niet gezien dat hij aan het einde van de Maas boulevard -linksaf moest slaan. Hij reed recht uit het water in. De be manning van een sleepboot waar schuwde de politie en brandweer. Met behulp van een kraanwagen werd de auto op de kade gehesen. Het meisje was al eerder levenloos uit de auto gehaald. b De communistische partij in Bra zilië heeft voor het eerst haar leden opgeroepen zich voor te bereiden op een gewapende actie tegen het hui dige bewind, zo meldt het blad „Jor- nal do Brasil". BRUINISSE Auto na slip in sloot Met een snelheid van plm. 80 km. reed de auto van de heer J. J. de G. uit Nieuwkoop op de Grevelingen- dam ter hoogte van de ijsbaan te Bruinisse, toen de chauffeuse, mevr. de G. verblind werd door een tegen ligger. De auto kwam in een slip door het gladde wegdek. Via de hoofdrijbaan, de afscheiding, de berm en de langzaam verkeersweg, reed den auto ten slotte achteruit het vrij steile dijkstalud af en kwam in de langs de weg lopende sloot te recht. Gelukkig was alleen een flin ke schade aan de auto het gevolg. De inzittendende heer en mevrouw de G., kwamen met de schrik vrij. De heer Heyt was een bekend fi guur in de honkbalsport. Hij was vele jaren coach van Sparta te Schiedam. In Griekse kranten is een gecen sureerde versie afgedrukt van ko ning Constantijns nieuwjaarsbood schap aan het Griekse volk. De zin snede „Wij Grieken achten vrijheid en democratische regering hoger dan het leven zelf' was geschrapt. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam Prijzen per kg.: slachtrunderen ex tra kwaliteit f 4,45-4,80, le f 4,00-4,40, 2e f 3,55-3,80. 3e f 3,35-3,45. Stieren f 4,10-4,65. Worstkoeien f 3,10-3,30. Varkens: extra kwaliteit geen note ring, le f 2,24-2,28, 2e f 2,16-2,22, 3e f 2,10-2,15. Slaehtzeugen f 1,60-1,70. Zware varkens f 1,95-2,00. Runderen: aanvoer tamelijk, han del vlot, prijzen iets stijver. Varkens: aanvoer ruimer, handel kalm, prij zen iets gedrukt. 46. „Komt van de wagen af, snodaard", sprak Bliondello, terwijl hij zijn zwaard plechtig omhoog stak. „Het is mijn ridder plicht dit voertuig te doorzoeken". „Vooruit voerman, doorrijden", snauwde ongeduldig Tybalt. „Wc hebben geen tijd om langer naar die nar te luisteren". De voerman legde de zweep over het paard en Bliondello kon zich nog maar juist door een haastige zijsprong redden. Rakelings scheerden de zware wielen langs hem heen, zodat hij een verschrikte buiteling maakte en haIs-over-kop over de weg rolde. Toen woede weer overeind krabbelde verdween de huifkar in een grote stofwolk tussen de schaduw der bomen. „De laffe schurken, de eerloze melkmui len'', brieste Bliondello rood van toorn. „Een eerlijk tweegevecht durven zij niet aan, dus trachten ze een dapper ridder maar t<? overrijden. Maar ik zal ze. Ik zal Op dat ogenblik viel Presto hem opge wonden in de rede. „Luister, ik zal ze, heer Bliondello. Terwijl ge de reiskoets zojuist stilhield heb ik eens onder hot gordijn de troubaciftur hijgend en snuivend van doorgegluurd. Daar binnen, in ketenen ge- slagen, lag de gravin Jolande „De.... de gr.... gravin Jolande", stot terde Bliondello verbaasd. „Ik wist het wel. Mijn ridderhart voelde dat daar een jonk- vrouwe ontvoerd werd. De schurkachtig heid lag duidelijk op hun tronies. Hé, waar ga jc heen?". Presto liep in looppas het bospad af, in dc richting van het kasteel Rovanna. „Ik moet heer Aram waarschuwen, dat de gra vin ontvoerd is", riep hij Bliondello toe. om daarna om een bocht in hol pad te verdwij nen. Het is heerlijk dat de zon schijnt, want de eerste werkmorgen van het kersverse jaar wil nogal eens wat katterig zijn. Er is veel moois en fijns en hooggestemds geweest in de afgelopen feestdagen, maar als het dan allemaal weer opnieuw gaat be- ginnen, valt de nuchterheid als een koude douche neer. Geen schokken de dingen meegemaakt, maar wel veel drukte en heel veel mensen aangetroffen in een nogal bloemige stemmingHet enige incident was een kaars, die een plastic houder in de fik stak, ivaarna het haardje zich uitbreidde en een mooi rond gat in de piano brandde. De gastheer nam een enorme sprong over alle stoelen heen en kon opeens niet meer de romantiek van kaarslicht waarde ren. Dat gaat dan van de ene secon de op de andere over. Met een schijnbaar aansluipend griepje als excuus achter de hand, hebben we na de oudejaarsavond- preek, verschillende kleine glaasjes gedronken. Het is altijd weer op vallend hoe warm de omstanders deze drankjes als medicijn aanbeve len. Het heeft nogal geholpen, maar hoofdpijn krijgt men er ook van ge lijk bekend. Ziels te doen heb ik mei de kerst bomen, die het bij velen tot na de jaarwisseling hebben uilgehouden. Ze zijn zo dor, zo droog, zo kaal en bij iedere stap in de kamer regent het naaldjes. Huisvuil is een pro bleem geweest in deze dagen. Men kan wel dapper emmers op de stoep zetten, maar ja een ander moet ook ivat van de feestdagen meenemen. En de nieuwe jaarkoek is dan nu aangesneden. Het. smaakt alweer duidelijk naar de werkelijkheid van alle dag. Voordat een flink part op is, zijn we er aan gewend, want de mallemolen van de tijd draait door, met zijn zorgjes en zijn moeilijk- heidjeszijn grote en kleine proble men, zijn ditjes en datjes. Hopelijk blijft het daarbij in 1968. Na daze opmerking i,s' het niet moeilijk ieder van harte een gezegend nieuw jaar toe te wensen. SCH1EREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2