Iff I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het buitenland tijdens bet afgelopen nieuwjaarsweekeinde Rumoerige oudejaarsnacht in Den Haag Minister Luns over de E.E.G. 1 MORRIS Politie had het zwaar bij de jaarwisseling Minister zet uiteen mantel of japon I „DE MAGNEET" waar het om gaat bij de verhogingen Sociale zaken in 1967 en 1968 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 januari 1968 124ste jaargang Nr. 19920 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. tu dit nummer: Samenvoeging B.B.-kringen Noir veel onvrede DEN HAAG, 1-1. Het belangrijk ste buitenlandse nieuws tijdens het jaarwissetingsweekeinde, is hier be knopt samengevat. Het tot 30 uur verlengde Nieuw jaarsbestand, dat op de Oudejaars dag om 18 uur plaatselijke tijd van kracht werd, is dcor tal van inciden ten doorbroken. In de Mekongdelta kwam het tot zware gevechten, waarbij aan weerskanten tientallen doden vielen. Beide partijen beschul digden elkaar van inbreuken op het bestand. Volgens Noord-Vietnam hebben Amerikaanse vliegtuigen ve le malen de afspraak geschonden. Op Nieuwjaarsochtend zou een Ameri kaanse straaljager boven Noord- Vietnam zijn neergeschoten. Cyi MUIS Bezoeken van in Nicosia gestatio neerde buitenlandse diplomaten aan de pas opgerichte Turks-Cyprische „overgangsregering" worden door de regering-Makarios opgevat als een erkenning van deze „regering". Dit zal onverenigbaar zijn met hun ac- creditering bij de republiek Cyprus. Deze waarschuwing richtte het Cy prische ministerie van buitenlandse zaken zaterdag tot de butienlandse diplomaten in Nicosia. De secretaris-generaal van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken, die een bezoek aan het eiland bracht en de Turkse gemeenschap al daar met de vorming van hun „over gangsregering" gelukwenste, werd ogenblikkelijk tot ongewenst persoon verklaard. Hij kreeg van de regering- Makarios bevel Cyprus te verlaten. Midden-Oosten Israëlische en Jordaanse strijd krachten hebben elkaar maandag ochtend over de Jordaan beschoten. Volgens Jordanië werden in een vluchtelingenkamp drie burgers ge dood en zes gewend. Beide partijen geven elkaar de schuld. In een boodschap tot de bewoners van het door Israël bezette deel van Jordanië verklaarde koning Hoessein zondag, dat hij de oorlog zal hervat ten als de Jordaniërs in dat gebied niet langs vreedzame weg bevrijd kunnen worden. De koning van Thailand heeft in zijn Nieuwjaarsboodschap gezegd, dat de „communistische guerrilla-ac tiviteit" in zijn land is uitgegroeid Groene Kruis telt anderhalf miljoen gezinnen als lid UTRECHT, 31-12. By de Algeme ne Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" meldde zich in 1966 het anderhalfmiljoenste gezin aan als lid. Het passeren van die mijl paal is toen ongemerkt voorbijge gaan, maar bij het opstellen van het jaarverslag 1966 bleek, dat het aan tal leden in dat jaar was toegeno men van ruim 1.480.000 tot 1.515.749 Het aantal plaatselijke verenigingen bedroeg eind vorig jaar 973. De anderhalf miljoen gezinnen be taalden verleden jaar ruim 17,6 mil joen gulden contributie. De bijdra gen variëren per vereniging en per provincie. In Zuid-Holland betaal den de leden gemiddeld f 10,53, in Noord-Brabant f 14,39. De gemid delde contributie over het hele land bedroeg f 11,61. In 1966 ontving hét Groene Kruis f 10,7 miljoen aan gemeentesubsidies ofwel f 7,32 per lid. Ook hier vari ëren de gemiddelden per provincie: van f 4,57 in Friesland tot f 13,03 in Limburg. Nog enkele cijfers uit het jaarver slag: het Groene Kruis telde eind Verkeersslachtoffers overleden AMSTERDAM, 30-12. Twee uit Amsterdam afkomstige mensen zijn aan hun verwondingen, die zij had den opgelopen bij verkeersongeluk ken, overleden. Het zijn de 78-jari- ge G. van Es, die op 22 december bij het oversteken van de rijweg in Amsterdam-Noord door een brom fietser werd aangereden, en de 34- jarige mevr. W. Hieselaar. die op 23 december werd gewond, doordat een tegenligger tijdens een inhaal manoeuvre tegen de auto. waarin mevr. Hieselaar zat, botste. Man dood door aanrijding (chauffeur reed door) ZEDDAM. 30-12. Op de Kilderse- weg in Zeüdam (gem. Bergh) is de 51-jarige zuivelar beider F. Raaijman uit Bergh met zijn fiets door een achteropkomende personenauto aan gereden. De man liep daarbij ern stige verwondingen op. Onderweg naar een ziekenhuis in Doetinchem is hij overleden. De automobilist, die de aanrijding veroorzaakte, reed na het ongeval door. De politie is er nog niet in geslaagd zijn identiteit te achterhalen. vorig jaar 980 wijkgebouwen (1965: 962), 1768 (1739) wijkverpleegsters, 142 (119) consultatiebureaus voor prenatale zorg. 1978 (1756) consulta tiebureaus voor zuigelingen, 1556 (1414) consultatiebureaus voor kleu ters. 101 (97) kraamcentra en 1964 (1844) kraamverzorgsters. tot een openlijke militaire agressie, die gericht is op bezetting van Thais grondgebied. Latijns-Ainerika De inter-Amerikaanse ontwikke lingsbank in Washington heeft be paald, dat met ingang van het nieu we jaar latijns-Amerikaanse landen door de bank verstrekte fondsen niet mogen gebruiken voor aankopen in elf landen, waaronder Nederland, zo werd in welingelichte kringen ver nomen. De maatregel zou zijn geno men cm de betrokken landen te sti muleren hun bijdragen aan de bank te vergroten. Ook Frankrijk wordt door dit besluit getroffen. Het onderzoek naar de Kennedy-moord NEW ORLEANS, 30-12. De procu reur-generaal in New Orleans, Car- rison, heeft drie „belangrijke getui gen" voor zijn onderzoek naar een eventuele samenzwering bij de moord op Kennedy gedagvaard om voor een jury te verschijnen. Garrison heeft voorts verklaard, dat enkele minuten nadat de presi dent was neergeschoten in Dealy Plaza, Dallas, tien mannen werden gearresteerd. Zij waren echter hei melijk vrijgelaten, ondanks het feit dat sommigen van hen als mededa ders aan de moord waren geïdenti ficeerd. Aan het Amerikaanse pu bliek is nooit de namen van deze tien mannen meegedeeld, aldus Gar rison in een verklaring voor de pers. BONN, 2-1. Minister Luns heeft in een vraaggesprek met het West- duitse weekblad „Der Spiegel" ge zegd te hopen dat politieke druk Frankrijk er mogelijk toe zal bren gen dat het akkoord gaat met toetre ding van Engeland tot de E.E.G. op korte termijn. Meisje (19 j.) verongelukt 's-GRAVENZANDE. 30-12. Op de Heenweg in 's-Gravenzande is de 19-jarige mej. G. van den Berg door een auto aangereden, ze werd daar bij zo ernstig gewond, dat ze naar de „Ursula kliniek" in Wassenaar moest worden overgebracht. Daar is ze in de loop van de nacht overleden. Mejuffrouw van den Berg was af komstig uit 's-Gravenzande. Veel belangstelling voor pers-fototentoonstelling DEN HAAG. 30-12. De heel' S. van Akkeren, een negentienjarige in Den Haag woonachtige scholier in gezel schap van de 18-jarige mejuffrouw J. Schoenmaker, eveneens uit Den Haag, betrad de Variantzaal van het Nederlands Congresgebouw aan. hef Churchiüplein om daar de persfoto- tentoonstelling World Press Photo 1967 te gaan bezichtigen. Zij bleken de 10.000ste. respectievelijk 9.9999ste bezoeker(ster) te zijn. Diner Corps Diplomatique DEN HAAG, 28-12. H.M. de ko ningin en Z.K.H. de prins ddr Ne derlanden bieden op donderdag 4 ja nuari en vrijdag 5 januari a.s. in het koninklijk paleis Huis ten Bosch aan de in Nederland residerende hoofden van de buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen en hun echt genoten een diner aan ter gelegen heid van het nieuwe jaar. Op de vraag of hij van mening was dat politieke druk uiteindelijk kan leiden tot een wijziging in het hui dige Franse standpunt, antwoordde minister Luns: „Ik hoop dat dit mo gelijk zal zijn, maar men kan slechts hopen". De minister gaf te kennen dat Nederland zich door geen dreige menten er van zal laten weerhouden afzonderlijke onderhandelingen met Engeland te beginnen over uitbrei ding van de samenwerking. Als onafhankelijk land heeft men de vrijheid, aldus minister Luns, on derhandelingen te beginnen met an dere landen, bijvoorbeeld over poli tieke, economische, financiële en technologische vraagstukken. Wat betekent een waarschuwing van Frankrijk? Wij hebben Frankrijk wat de kwestie van Engelands lid maatschap betreft, gewaarschuwd voor een veto, zo zou de minister ge zegd hebben. Bij een brand in de stad Muroran op het Japanse eiland Hokkaido zijn zaterdagmorgen vroeg zeven vrou welijke tieners om het leven geko men. Ze sliepen in een slaapzaal bo ven de winkel waar zij werkten. Drie gebouwen werden verwoest. DEN HAAG, 1-1. De Oude jaars macht is in Den Haag vrij onrustig verlopen. Op vele plaatsen waren vreugdevuren ontstoken maar deze waren van niet al te ernstige om vang. Een paar keer moesten de vreugdevuren door de politie worden In de Indische staat Kizjakari, in het zuiden van de staat Madras, zijn zes bedelaressen in het gedrang om het leven gekomen, toen er aan eni ge duizenden armen aalmoezen wer den uitgereikt. Twee misdeelden liepen verwondingen op. Aanslag op Arabische leider TEI AVIV, 31-12. Onbekenden hebben ëen aanslag gepleegd op de woning van de Arabische leider dr. Hamdi Tadji el Farouki te Bira, in het door Israël bezette deel van Jor danië. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder werd de woning be schadigd, maar zijn geen mensen ge wond. Dr. Farouki is voorstander van de oprichting van een afzonderlijke Pa lestijnse staat. Man schoot met vuurbuks op zijn moeder SINT JACOBAPAROCHIE, 30-12. In Sint Jacobaparochie heeft de 25- jarige gardenier Daniël de J. met een vuurbuks op zijn moeder, de 45-jari ge N. H. de J.-F.. geschoten. De vrouw werd levensgevaarlijk aan het hoofd gewond en is naar het acade misch ziekenhuis in Groningen over gebracht. De gardenier heeft zich na zijn daad eigener beweging bij de politie gemeld. Deze vond in de schuur bij het huis de zwaargewonde vrouw, die een schotwond in de rechter slaap bleek te hebben. Haar zoon had op haar geschoten met een vuurbuks, die op liet bedrijf wordt gebruikt voor het verjagen van vo gels uit de boomgaard. De jongeman had de buks met kogels geladen en vuurde daarmee zonder enige aan wijsbare reden een schot af op zijn moeder. beperkt. Een 64-jarige chauffeur uit Rijswijk werd op de Slachthuiskade in Den Haag aan zijn slaap getroffen dcor een pistoolkogel die eerst zjjn achterruit had vernield. Na behande ling in het ziekenhuis Zuidwal werd hij naar zijn woning vervoerd. In de Van Tuyllstraat werd een 52- jarige brigadier van politie aan zijn been gewond door een steen toen jongelui de politie met stenen beko gelden. Dat gebeurden tijdens een go«» zamelijk optreden van brandweer en politie nadat een autowrak volgestopt met autobanden ,in brand was gesto ken. Een 39-jarige hoofdagent werd met een hersenschudding opgenomen in het Rode-Kruisziekenhui|, nadat hij in de Twentstraat door een baksteen aan het hoofd was getroffen. De po litie greep hier in omdat een aan tal jongelui een dichtgetimmerd huis wilden binnenbreken om brandbaar materiaal te verzamelen. Charges Op enkele plaatsen in Den Haag, waaronder de Twentstraat en de Van Ravesteinstraat heeft de poli tie charges uitgevoerd met de wa penstok. Er werden ook enige arres taties verricht. Twee jongelui, van 16 en 18 jaar, Werden aangehouden na dat zij een vat olie hadden gestolen om dat in de brand te steken. Voorts werden twee jongelui die vuurwerk gooiden naar de politie in de kraag gegrepen, evenals 'een jongen die vuurwerk in een gymnastieklokaal naar binnen gooide waardoor in de vloer een begin van brand ontstond'. Ook werden een 15-jarige scholier die met een halve plantsoenbank liep te sjouwen en een dronken auto mobilist, die met een busje een aan rijding had veroorzaakt, ingerekend. Advertentie Een auto met tien jongelui aan boord verongelukte en reed de Noordeind- sevaart in. Hierbij kwamen vier jonge mensen om het leven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's V Zie voorwaarts en volhard O S0SC0SOSCCCCOSC0099SOS090C Overwegend lichte vorst Verwachting tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk mist, maar ook en kele opklaringen; weinig wind; over wegend lichte vorst. 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41. Maan op 11.21, onder 20.39. 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42. Maan op 11.35, onder 21.58. Eerste kwartier: 7 jan. te 15.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 jan. 5.23 v.m. 4 jan. 6.03 v.m. 17.52 n.m. 18.33 n.m. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 BROUWERSHAVEN: 3 jan. 5.10 v.m. 4 jan. 5.53 v.m. Doodtij: 2 jan. 17.28 n.m. 18.11 n.m. Baldadige jeugd te Rotterdam ROTTERDAM, 1-1. De Rotter damse politie heeft in de uren rond de jaarwisseling veel moeilijkheden ondervonden in twee gedeelten van de Maasstad. In de Rubrcekstraat, waar een forse kerstboomverbran ding was opgezet, begroette de opge schoten jeugd brandweer en politic met stenen en flessen. Een sloopauto viel aan de vuurvreugde ten offer. Men trachtte zelfs een brandweer auto omver te gooien, maar dit ge lukte niet. Wel werd de auto door het gooien met stenen beschadigd. In de Kloveniersbuurt waar men zelfs benzine gebruikte om het kerst- boomvuur nog hoger te doen oplaai en. moest de politie met de wapen stok optreden en een charge uitvoe ren. Kopspijkers, rijkelijk rondge strooid, moesten politie en brandweer hier in hun werk belemmeren. Een aantal politiemannen liep lichte ver wondingen op. Verschillende opge schoten jongens werden naar een po litiebureau gevoerd, onder meer een die tijdens de schermutselingen met de politie een dolkmes trok. In deze omgeving liep tal van auto.s lichte schade op. Aan boord van 't rijnschip Damco- 142, liggend bij de Steenplaat, werd de vrouw van de schipper, de 20-ja- rige mevr. U. Born-Klok door een rotje aan beide ogen gewond. Zij moest met een roeiboot naar de wal worden gebracht en vandaar met de GGD naar het oogziekenhuis, waar zij ter observatie is opgenomen. Op Plein 1953 in Rotterdam is het beeld van de sokkel gerukt en ernaast gezet. Verder moesten ook ruiten en automaten het ontgelden. De huren DEN HAAG, 30-12. Daar niet ie dereen op de hoogte schijnt te zijn van de komende huurverhoging heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. F. W. Schut, op een in Den Haag gehouden pers conferentie nogmaals uiteengezet, waar het precies om gaat en welke woningen daaronder vallen. Op 1 januari 1968 zal in het gehele land een wettelijke huurverhoging van 4 procent van kracht worden voor woningen, waarvoor het rijk nog jaarlijkse bijdragen betaalt. Dat zijn: Advertentie i Als een dame gekleed met een van Nieuwcrkcrk S Kerkstraat 10, tel. (01114) 265 w 5 a. Na 1945 gebouwde doch vóór 1 januari 1967 gereedgekomen „wo ningwetwoningen". Indien de huurprijs van bepaalde groepen woningwetwoningen op 31 december 1967 reeds hoger is dan de met ingang van 1 januari 1968 met 4 procent verhoogde huui-prijs van ve rgelij kb are woningwet won in gen zal geen huurverhoging worden toe gepast. De gemeentebesturen zullen de minister daarover adviseren. De huurverhoging wordt niet berekend over de in de huurprijs begrepen be dragen voor een centrale verwar- rnings- of liftinstallatie en evenmin over de bedragen die worden betaald voor: waterverbruik, gebruik van geiser of boiler, onderhoud gemeen schappelijke tuin, verlichting en schoonhouden van portieken, glas verzekering. Over de kale huur De huurverhoging van 4 procent wordt dus uitsluitend berekend over de kale huur. b. De vóór 1 januari 1967 gereedge komen „particuliere huurwoningen waarvoor rijkssubsidie volgens de re gelingen 1960 of 1966 is toegekend. Voor woningen die gesubsidieerd zijn krachlens de premie- en bijdra geregeling woningbouw 1960 wordt de huurverhoging niet berekend over de in de huurprijs begrepen bedragen voor een centrale vei-warmmgs- of liftinstallatie en een garage. Voor de woningen, gebouwd met de regeling 1966 zijn bovendien uitge zonderd de bedragen voor een cen trale antenne-installatie en een hy dro foor. Indien de onder a of b bedoelde woningen deel uitmaken van een complex, dan geldt als datum van gereedkomen de gemiddelde bewo- ningsdatum van een complex. In de geliberaliseerde gebieden zijn de huurprijzen die, welke par tijen overeenkomen, tenzij het om woningen gaat, waarvoor het rijk nog een jaarlijkse bijdrage betaalt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede; Terwijl zich boven Denemar ken en de Duitse Bocht een lage drukgebied ophield, trok een andere depressie vergezeld van sneeuw en wat regen over Engeland en Noord- Frankrijk in de richting van de Al pen. Tussen beide storingen nam de wind in onze omgeving af en vorm de zich van maandag op dinsdag bij temperaturen tussen nul en 4 graden onder het vriespunt plaatselijk mist. Een volgende depressie is ten zuiden van IJsland naar Schotland getrok ken en vult nu snel op. Inmiddels is ten westen van Ierland een rug van hoge luchtdruk aangekomen, die zich het komende etmaal via de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving verplaatst. In verband hiermede zal het bij een zwakke veranderlijke wind 'op de meeste plaatsen droog weer zijn. met plaat selijk mist en mogelijk ook enkele opklaringen. Voorts wordt overwe gend lichte vorst verwacht. DEN HAAG, 30-12. Tot de hoog tepunten van de ruim acht maanden sinds z(jn eerste optreden als be windsman van sociale zaken en vclksgezondheid rekent minister B. Roolvink de parlementaire behande ling van de wet op de sociale werk voorziening, „een belangrijke wet, waaraan ik grote waarde toeken". Tijdens een radio-vraaggesprek, waaraan ook staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga deelnam, herinnerde hij voorts aan de behandeling van de algemene wel bijzondere ziektekos ten en aan het werkgelegenheidsde- bat in juni, waaraan hij „prettige herinneringen" bewpart. Vooruitkijkend naar het nieuwe jaar vestigde minister Roolvink de aandacht op een drietal punten die met sociale zekerheid te maken heb ben. Op korte termijn zal een twee tal wetten gereed moeten komen en worden ingediend: de wet op het minimum-looninkomen en de wet op de regeling van het definitieve loon systeem. zoals dat na 1 juli 1968 in werking zal moeten treden. Ten aan zien van de algemene wet bijzondere ziektekosten gaf minister Roolvink te kennen dat hij m.b.t. de invoering veel werkzaamheden voorziet. „Dat kost nogal wat hoofdbrekens. We lo pen een en ander echter met. goed i sultaat te kunnen voltooien".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1