Schouwen-Duiveland had voorspoedig jaar vol bedrijvigheid Het gebeurde allemaal in 1967 (Van onze redakteur) SCHOUWEN-DUIVELAND heeft het tweede jaar na zijn ontsluiting niet slecht „gehoerd", 0111 het te zeggen tnet een Zeeuwse uitdrukking, die in een zich nog altijd zo sterk door het agrarische getekende streek, zeker niet misplaatst is. Tendensen die in 1966 duidelijk aan het licht traden, hehhcii zich doorgezet. Schouwen-Duiveland is „groen" gebleven; dat wil zeggen, los van voorheen mis schien wel geuite verwachtingen, is deze streek duidelijk landbouwstreek gebleven en zo zal «lat wel blijven ook. Samenhangend met «Ie kentering die «1e conjunctuur heeft doorgemaakt, was er vrijwel stabilisatie aan bet front van «Ie industriële uitbreiding. We geloven nauwelijks dat het in «Ie komende jaren anders zal zijn. Opnieuw een „topper" vormde het toerisme. Duizenden kwamen van elders naar hier. De Schouwse Westhoek kreeg veruit het leeuwenaandeel, maar het is wel duhlelijk dat feitelijk heel «leze streek in de toekomst in toenemende mate met het toerisme te maken zal krijgen. Opvallend was ook dit jaar weer de toeneming van de aktiviteiten op allerlei gebied. Er werd geconfereerd, vergaderd en zelfs ge-„teach"-int. Activiteit was er in de bouw, in de zakenwereld, in het verenigingsleven, in de kerken, in de sport. Daarnaast waren er talrijke personen die, om welke reden dan ock, „in het nieuws kwamen". In het traditionele overzicht dat wij geven van het voorbije jaar, zijn zij verder niet meer genoemd. We moeten ons - om derwille van de ruimte - beperken tot die haast verwarrende verzameling van feiten en feitjes, die samen het jaarbeeld van de regio bepaalden. Wie zich de moeite gunt het alles te lezen, zal erkennen: het was een druk en bedrijvig jaar voor Schouwen-Duiveland. hoek operatiebasis ging worden voor afsluiting van de Oosterschelde. Een banketbakkerswinkel te Haamstede werd „in het nieuw" gestoken. Nadat op de oudejaarsavond van 1966 men zich de vraag had kunnen stellen: „Zierikzee brule-t-il" (brandt Zierikzee?), omdat er zo he vig gefikt werd, verhoogde kort na dien, in het nog prille nieuwe jaar, de Duivelandse raad de vergoedin gen van de brandweer. Had het er mee te maken. Wie zal het zeggen. Een heel andere zaak waren de in teressante resten van een oud schip, die op het vuurtorenstrand werden gevonden. Te Bruinisse werd een grote duivententoonstelling gehou den en te Burgh ging het seizoen zeer succesvol van start. Te Ooster- land werd een film gemaakt: ,Hoe het reilt". Prinsesseliuwelijk Grote nationale zaken hadden ook invloed op het leven hier. Daar was het huwelijksfeest van prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven, een gebeurtenis waarvoor de Zierik- zeese jeugd aan' het plakken en schrijven toog, met als inzet prijzen, beschikbaar gesteld door de Z.O.V. Noordgouwe werd verblijd met een nieuwe „alles-onder-één-dak-zelf- bedienings-zaak", een voorlijke in stelling, stellig ook al iets gestimu leerd door het toerisme. De C.J.B. T.B. Schouwen-Duiveland maakte een winterexcursie en Dreischor's „Crescendo" praatte de muzikale za ken door op een geslaagde ledenver gadering. De heer J. A. E. Berre- voets te Renesse werd kampioen le klasse libre van het district Schou wen-Duiveland der K.N.B.B. Op Schouwen-Duiveland werden bloem bollenteelt - ontwikkelingsavonden gehouden. Op een C.M.M.C.-verga- dering bleek de melkveehouderij op Schouwen-Duiveland een niet on gunstige zaaik te zijn. Schelphoek operatiebasis In verband met de toekomstige invoering van de Mammoetwet werd een interessant on derwij sforum te Zierikzee gehouden. In de sfeer van de sport was een micro-korfbal- toernooi te Haamstede belangrijk. Vroeg al haalden ,De Schouwse Rui ters" hun paarden van stal voor een cross-country in de Westhoekse dui nen. Eekend werd dat de Schelp- Een politiek experiment te Zierik zee was een forumavond, waarop het pittig toeging en vogels van diverse pluimage hun zegje deden. Te Burgh werden plannen gelan ceerd voor een instructiebad, maar het moest helaas bij plannen blij ven. Te Brouwershaven organiseer de de Algemene Sportvereniging een geslaagde feestavond. De zomerse drukte, die heel groot zou worden, meldde zich door talrijke plaatsbe sprekingen reeds in januari. Brui nisse werd het niet eens over een subsidie aan de bejaardensociëteit en Zierikzee trok gelden uit voor een kantoor voor de havenmeester en een toiletgroep aan de haven. Op een waterschapsvergadering werd geageerd tegen een eventuele onder brenging van het kustonderhoud bij het Rijk. In visserskringen ontstond wat rumoer over een dagbladartikel, waarin vervat een uitspraak van de burgemeester. Het bleek echter een storm in een glas water, want de verslaggever had de magistraat woorden in de mond gelegd, die hij nimmer had gesproken. De C.J.B.T. B.-afdeling Schouwen-Duiveland vierde het 35-jarig bestaan. Financiële perikelen Financieel lag het allemaal niet zo gemakkelijk, zeker te Zieriikzee niet. De begroting 1967 toonde een tekort van vier en een halve ton. Het waterschap kwam met de ver rassing van een belangrijke lasten verzwaring op de gebouwde eigen dom. Brouwershaven besloot tot „doorlichting" van de dienst ge meentewerken. Het plan werd be kend voor een R.K.-kerk te Renesse met bijbehorend recreatie-projekt. Een klein kansje was er de zaak nog dit jaar te klaren, maar dat luk te toch niet. Een fraai succes boekte een Delta-Sport-gymnaste, die turn- kampioene van de Zebra werd. Veel trammelant was er over de levering van mosselen. De Bruse vissers stel den zelf een regeling op met nieuwe leveringsvoorwaarden. De Bruse raad zette diep het mes in de ge meentebegroting. Ook daar dus al bezuinigen wat de klok sloeg. Min of meer was dit regionaal en zeker landelijk het .Leitmotiv" van het le ven in het afgelopen jaar. Begin februari vierde de Chr. Nat. Schoolvereniging het honderdjarig bestaan. Het feest was drieledig. Een herdenkingsdienst werd gehou den in de Chr. Ger. Kerk; op een receptie werden talrijke gelukwen sen uitgebracht en de leerlingen hadden hun feestmiddag in de Con certzaal. De verkiezingskoorts werd vaardig over de mensen. Verschillen de sprekers lieten zich horen om hun zegje te doen over partijpro gramma's. In een garage aan de Lange Nobelstraat woedde een zol- derbrand. Renesse opende de rij van dit jaar bijzonder goed geslaagde Stra-feesten. Bij het biljarten werd de heer L. Koster (V.O.G.) kampioen in de hoofdklasse libre. Het begin van het jaar was moeilijk voor de mosselexport. Te Burgh werd een zee-arend gesignaleerd. De meisjes club uit Zonnemaire bracht een be zoek aan Huize Den Berg" te Goes. Rioleringsprobleem Westerschouwens burgemeester pleitte voor een afdoende oplossing van het rioleringsprobleem in de ge meente. Verband houdend met een kentering in de conjunctuur was de mededeling, dat Zierikzee voorlopig weinig aktiviteiten aan het dndus- triefront zou kunnen verwaohten. Smit Bolnes N.V. bouwde een de monteerbare cutterzuiger. Op twee de Pinksterdag werd te Bruinisse een muziekconcours gehouden. Op het industrieterrein te Zierikzee werd een show van landbouwwerk tuigen gehouden. Nog een biljartbè- ricbt in februari: de heer A. Heij- boer werd kampioen bandstoten in groep I. De „Instrumentale" bracht weer een goed concert te Zierikzee. De raad van Duiveland ging akkoord met de bouw van bejaardenwonin gen. Gurgh kreeg een „jeugdsoos" en de algemene bond „Mercurius" afdeling Zierikzee vierde het tien jarig bestaan. Te Burgh werd de nieuwe zaak „De Verfbron" geopend. Të Zierikzee organiseerde de aqua riumvereniging „Helodea" een ge slaagde tentoonstelling. Voor hun vertrek naar Afrika (Kameroen) be zocht het zendelingenechtpaar Drer jer Zierikzee. De bedrijfsvoorlich ting organiseerde een „uienmorgen", waarop bijzonderheden werden me degedeeld over een speciale machine en het zg. precisie-zaaien. Aan de beat-hemel te Zierikzee verscheen de „Creatures League". Om de ont wikkeling van nieuw groen te be spoedigen, werd brand „gesticht" in Een bijzondere gebeurtenis was het 100-jarig bestaan van de Christ. Schoolvereniging te Zierikzee. De foto toont het bestuur van de jubi lerende vereniging. de Domeinen. Maar men deed het uiteraard voorzichtig. Om het be houd van het gymnasium stuurden de Nutsdepartementen van Zierik zee en Brouwershaven een petition nement aan de Zierikzeese raad. Het zou niet helpen, want later in het jaar werd bekend hoe de oplei ding zal worden in het kader van de Mammoetwet; in ieder geval wordt het een constructie zonder gymna sium. De ontwikkeling van het toerisme te Bruinisse werd aangestipt op de jaarvergadering van V.V.V. Veehou ders kregen diploma's op de jaar vergadering van de Fok- en Con- trolevereniging Schouwen-Duive land. De Chr. Ger. Zangvereniging „Sursum Corda" concerteerde met succes te Scharendijke. De henge laars gewaagden van toenemende moeilijkheden op de vergadering van „Het Zijpe". De Vereniging voor Zie kenverpleging ging een overeen komst aan met een verzekerings maatschappij. Intussen deed de na tuur willig. Het fraaie weer beloofde een vroeg jaar en het bleek achter af ook het voorspel tot een mooie zomer. Een afdeling Schouwen-Dui veland van de Vereniging tot Steun aan het Nederlandse Astma Fonds werd opgericht. Het bestemmings plan-zuid te Haamstede bleek goed voor 40 huizen. N.F.O. concludeerde dat 1966 geen gunstig jaar was, on danks een redelijke fruitoogst. Bouw bejaardeiiwoningen Zierikzee hoorde van de bouw van acht bejaardenwoningen. Ondanks moeilijkheden (inhaerent aan de we reld van de zang) gaf „Nu met Hope" te Burgh een geslaagde uitvoering. Te Zierikzee werd het gemoderni seerde herenkledingmagazijn „Ele gant" heropend. Scharendijke sprak zich uit voor samenwerking in een streek-V.V.V. In het voorland van Scharendijke (de „slikken") vond een grondval plaats. Een Westhoeks probleem bleek de schade aange bracht door reeën aan fruitbomen. Noordwelle vierde een opgewekt Stra. Begin maart vierde de bejaarden sociëteit te Sirjansland het tienjarig bestaan. 'Het voorjaar bracht veel hoog water en het havenplateau van Burghsluis kwam onder water te staan. De Zierikzeese raad schoot uit naar de N.V. Zegam, in verband met de niet prettig aandoende wijze van kwitantie-inning. Op feestelijke wijze werd te Zierikzee het 40-jarig bestaan van ide afdeling van de Alg. Ned. Bcuwbedrijfsbond herdacht. Voor een klankrijke avond in de Westhoek zorgde het kinderkoor Wes telijk Schouwen, dat „Het Droom prinsesje" op de planken bracht. Het aantal bejaardenwoningen in de ge meente Duiveland werd bepaald op 37. De afdeling van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid te Zierikzee vierde op feestelijke wijze het 35- jarig bestaan. Westhoek-bewoners bespraken verschillende aspecten, die vastzitten aan de recreatie. De totale omzet van de Coöp. Boei-en- leenbank te Oosterlan'd passeerde de f 19 miljoen. De Chr. Schoolvereni ging te Zonnemaire vierde het 60- jarig bestaan. Geslaagd Strafeest Ellemeet wist - de traditie ge trouw - weer raad met het traditio nele Stra-feest, al kwam het niet tot been9poelen van de paarden, maar wel van de dorstige kelen van ruiters en amazones. In verband met het eeuwfeest van de Chr. School vereniging. te Zierikzee verscheen het boekwerkje: „Honderd jaar christelijk schoolonderwijs". Het jeugdgebouw te Scharendijke kwam in gebruik voor het gymnastiekon derwijs. De hervormde vrouwenver eniging te Bruinisse vierde het twin tigjarig bestaan. Door schepen - tij dens een verkeerde monoeuvre - toe gebrachte schade aan ducdalven had tot gevolg dat deze gevaarten uit de, Oosterscheldebodem moesten worden getrokken met een gigant van een bok. De schade ontstond bij het invaren van de sluis in de Zee- landbrug. V.V.V. Ouwerkerk sprak de hoop uit op ontsluiting van het krékengebied. Een Bruse visser ving een.schar, die aan beide Zijden wit bleek. Eën albino in de dierenwe reld. Fiks begrotingstekort Na een debat bleek 'de Zierikzeese raad geen verandering te kunnen brengen in het begrotingstekort van drie ton, een fiks bedrag. De mid denstand te Renesse hield een ver loting voor de sportvereniging. In het kader van wedstrijden, georga niseerd door de H.S.V. „Oosterschel de" viel de kampioenstitel ten deel aan de heer P. Coppoolse. In de Westhoek werd een forumavond aan de recreatie gewijd. De dierenarts te Renesse verloste een ooi met de keizerssnede. De H.S.V. „Ooster schelde" stipuleerde dat buiten fe deratief verband niet mag gevist aan de buitenkant van de zeedijk. Een deel van de bevolking van Ser- rooskerke zette zich vrijwillig in om iets voor de dorpsgemeenschap te doen. Heel wat rumoer was er om een nieuwe regeling voor de mossel- handel seizoen 1967-1968. Op ver schillende bijeenkomsten werden mode-shows verzorgd door Zierik zeese huizen. Brouwershaven kreeg er een watersportvereniging bij. Te Ziei-ikzee werd de nieuwe groente en fruitzaak van de heer A. Knuist in gebruik gesteld. In de Chr. Nat. School te Zierikzee wei'd een han- denaibeidexpositie gehouden. De hoge beplanting van Oosterland werd vervangen 'door een lage. In het kader van" de Klaprooscollecte won een Haamsteeds meisje een reis naar Engeland. B. en w. van Westerschouwen brachten een financieringsplan voor de Zuidweg op tafel. Sterker dan voorheen werd gespeeld met de ge dachte aan een toeristenbelasting. Uit een motie in de Zierikzeese raad ingediend, bleek grote beducht heid over het Zegam-beleid. Op een te Bruinisse gehouden bijeenkomst werden de perspektieven geschetst van het watertoerisme op het Gre- velingenmeer. Een groep Zierikzeese C.J.V.-ers reisde naar de Duitse stad Lübbecke. Te Zierikzee werden de zg. pastorale gesprekken afgeslo ten. Twee en veertig meisjes van de Inas-cursus legden het tussen proef- examen af aan de huishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee. Niet 1.9C7 gaat ook voor Schouwen-Dui- velnad de geschiedenis in, als hel jaar met de mooie zomer. Hei scheen ditmaal niet op te kunnen. De zee was heerlijk van temperatuur en het strand verwerkt e de duizenden, die heel veel zonne-vitaminen op deden. Omdat het mooie weer zo karakteristiek was, krijgt deze zo merse plaat hier een ereplaatsje. minder dan 86 gebouwen voor het Westhoek-bungalowpark kwamen gereed. De B.L.O.-school lonkte naar een aan te stellen vakleerkracht gymnastiek. De hoofden van scholen brachten een bezoek aan de l.t.s. Dank zij een actieve jeugd, beleefde Westerschouwen zijn „boom-feest dag". Dank zij restauratie bleef een kostbaar Louis XV-„schrijfkabinet" behouden voor Schouwen-Duive land. Een voorj aars verrassing was het vinden van Groot Hoefblad langs een sloot te Burgh. Bruinisse bleek geen extra bijdrage uit het Ge meentefonds te kunnen ontvangen, voordat de plaatselijke belastingen omhoog zijn gegaan. Op het sport park „Bannink" werden geslaagde schoolvoetbalwedstrijden gehouden. Vroeg toerisme Een stormachtige Westhoek werd al geconfronteerd met talrijke Paas- toeristen. Het voorjaar was koud, maar boer en tuinder begonnen hard aan het werk. Ook de zweef vliegers gingen weer van start. De gerestaureerde hervormde kerk te Haamstede werd weer in gebruik genomen. De waterleidinglarieven gingen, omhoog, als gevolg van een begrotingstekort van de maatschap pij. Dank zij de zachte winter waren er onder de vogels weinig blijvers uit het noorden; zo ontbraken de nonnetjes, de grote zaagbekken, top pereenden en andere, maar in de Koudekerkse inlaag bleven de rot ganzen een hele winter. Op een „Stad en Lande"-vergade- ring werd 'duidelijk dat het gemeen te-museum met de kajak een uniek historisch bezit beeft, al werd de Eskimo-legende wel voorgoed omge kegeld. Sportvrouw van het jaar werd mevr. E. Goedhart-Schot, die de gemeentelijke sport wisselbeker in ontvangst mocht nemen. Hekke- sluiter van de Stra-vieringen was Serooskerke, dat het traditionele Dc Paastoeristen zagen dit jaar een storntachtige Westhoek. Geen nood, de zomer zou alles goed maken. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 8