Het jaar 1967 Nieuwe gang van zaken uitvoering Algemene Bijstandswet U nadert Fff IJSLAND UITGIFTE pASpOÓRTSM. Golf van A-griep over Engeland Yvonne Paul moet weg van Schiphol Aantal postzegels uit de roulatie Zo is het begonnenAap, Noot, Mies „Aap, Noot, Mies" zo is het m althans bij ons en wellicht bij velen van U begonnen. De eerste schreden op de weg van het weten, even rijk aan smarten als aan vreugden. Jaren lang hebben we tegen deze plaat aangekeken, maar vervelen deed ze niet. Het kon niet, omdat de maker achter de facade van een pijnlijk nauwgezet weergegeven werkelijk heid, een brok ongrijpbare roman tiek verborg, dat het gevoelige kind er achter vermoedde en later tot kennis gekomen - zich herinnerde als iets heel moois en teers in het prille begin van zijn of haar bestaan. Vele decennia heeft de jeugd visueel onderricht gehadmet behulp van deze platen, die de kale muren van ontelbare scholen en schooltjes heb ben gesierd en iets verrieden van het zoet geheim, dat het leven, ondanks veel zorgen, toch ook kent. Geen platen nadien gemaakt hebben ooit succes gehadDe maker van deze schoolplaten M. B. lloogeveen heeft het té goed gedaan. De uitgeverij J. B. Wolters te Groningen begon de platen in 1898 uit te geven. Talrijke aardrijkskundige en histo rische onderwerpen kwamen aan de orde. Onze plaat verbeeldt een ge zellige dorpsgebeurtenis. TEUN komt met zijn aapje in het dorp en aan belangstelling van oud en jong geen gebrek. Er spreekt een grote mate van intimiteit uit dit dorpsbeeld. In onze t\jd frappeert de plaat wellicht nog sterker door het geheel ontbre ken van mechanische vervoermidde len. Het betekent een „feest van herkenning", het bekijken van deze plaat. (Foto: Philips Koerier/. Felle strijd bij Hai An DEN HAAG, 28-12. Met ingang van 1 januari 1968 zal een vereen voudigde procedure gelden voor de heffing van belasting en sociale ver zekeringspremies van bijstandsuitke ringen. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk en van de staatssecretaris van financiën op vragen van het Tweede Kamerlid mr. W. Scholten (CHU). Staatssecretaris Van de Poel heeft de gemeentebestu ren in een schrijven over de nieuwe gang van zaken ingelicht. Het uitvoe ringsbesluit loonbelasting 1965 wordt zodanig gewijzigd, dat alle periodie ke uitkeringen ingevolge de algeme ne bijstandswet voortaan onderwor pen zijn aan de heffing van loonbe lasting. Deze belasting wordt voor rekening van de gemeenten genomen, behoudens voor de periodieke uitke- Het Friese paspoort Het Friese paspoortis donderdag een feit geworden. Zo werden in de ochtend gratis exemplaren verstrekt aan automobilisten, die het monument op de Afsluitdijk passeerden. Het paspoort bevat, behalve toeristische ge gevens, een aantal waardebonnen, dat toegang geeft tot diverse beziens waardigheden en evenementen in Friesland. Theodorakis komt niet vrij ATHENE, 28-12. De Griekse componist Mikis Theodorakis zal niet in vrijheid worden gesteld onder de vorige week door het Griekse mili taire bewind afgekondigde amnestie. Zijn vrouw zei donderdag van de directeur van de Averoff-gevangenis te hebben vernomen dat haar echt genoot niet onder de amnestie valt omdat hij eerder tot totaal 29 maan den gevangenisstraf was veroordeeld wegens zijn politieke houding. HILVERSUM. Op maandag 1 ja nuari 1968 vindt de gebruikelijke zenderwisseling plaats. De AVRO en VARA zenden vanaf die datum via Hilversum II, terwijl de KRO, NC RV en TROS de zender Hilversum I zullen bezetten. De NRU en de VP RO zijn over beide zenders te be luisteren. DEN HAAG. De ambassades in Athene, waaronder de Nederlandse, hebben een kennisgeving ontvangen van de jongste regeringswisseling in Griekenland. ringen krachtens de rijksgroepsrege lingen oorlogsslachtoffers 1940-1945, gerepatrieerden, ambonezen en zelf standigen, omdat deze afgeleid zijn van het vroeger genoten inkomen. De gemeenten kunnen de verschul digde belasting overigens aan de hand van vaste percentages zonder meer afleiden uit het totaal van de in een tijdvak per categorie uitbe taalde bijstand. Voor de eventueel op aanslag verschuldigde belasting zal de belastingdienst in gevallen van betalingsmoeilijkheden een oplossing zoeken, o.m. door afschrijving in ge volge de invorderingswet. Nu in al le gevallen loonbelasting is voldaan, zal het hierbij veelal om een gering bedrag gaan. Als regel zal dus voor de betaling van de op aanslag ver schuldigde belasting geen bijstand meer behoeven te worden verleend. Op overeenkomstige wijze ge schiedt de premieheffing ingevolge de AOW en AWW. Tot nu toe was slechts een deel van de bijstandsuitkeringen onder worpen aan de loonbelasting, met na me de uitkeringen krachtens de rijksgroepsregelingen. De belasting van de overige uitkeringen werd door middel van aanslagen inkom stenbelasting geheven. In sommige gevallen moesten de gemeenten dus meteen rekening houden met de ver schuldigde belasting, in andere ge vallen moest veelal later bijstand worden verleend voor de op aanslag verschuldigde belasting. Deze gang van zaken wordt nu belangrijk ver eenvoudigd. Griekse koningin in ziekenhuis opgenomen ROME, 29-12. Koningin Anne- Marie van Griekenland is donder dag kort voor middernacht met spoed in een ziekenhuis in Rome op genomen. De vorstin, die zwanger is, werd door haar echtgenoot, koning Constantijn, naar het ziekenhuis ge bracht. Koning Constantijn maakte op 20 december in Rome bekend, dat koningin Anne-Marie in het voor jaar een baby verwachtte. LONDEN, 28-12. Een plotseling uitgebroken epidemie van Aziatische griep heeft een tekort aan bedden in HAARLEM, 28-12. De directie van Schiphol zal er binnenkort toe overgaan Yvonne Paul uit de ver trekhal van Schiphol te verwijderen, aldus mr. C. H. G., juridisch adviseur van de luchthaven Schiphol. Hij verklaarde dit voor de Haar lemse rechtbank waar hij zich had te verantwoorden wegens het rijden zonder kentekens op het terrein der luchthaven. Waarom is dit dan niet eerder gedaan", informeerde de of ficier mr. G. W. F. van der Valk Bouman, „uit menselijke overwegin gen", was het antwoord van mr. G. „De directie wil afwachten tot het definitief is dat Yvonne Paul niet in de Verenigde Staten wordt toegela ten. In de toekomst zal haar dan ook worden verboden op het tererin te verblijven". De officier kwam tot zijn vragen naar aanleiding van het probleem in hoeverre de direotie Schiphol zich bevoegd achtto in deze handelend op te treden, hetgeen weer samenhing met het al of niet openbaar zijn van de terreinen van luchthaven Schip hol. de Britse ziekenhuizen doen ont staan. Het aantal mensen met griep dat moet worden opgenomen is 50 procent hoger dan anders in deze tijd van het jaar De spoorwegen hebben een aantal treinen moeten laten uitvallen we gens gebrek aan personeel en ook bij de British European Airways is het aantal ziektegevallen zeer hoog. In het gebied van Londen steeg het aantal opnamen in de ziekenhui zen van 222 vorige week donderdag tot 317 j.l. woensdag. De ziekenhui zen hebben niet-dringende operaties uitgesteld om bedden vrij te houden voor griep-patiënten en sommige art sen in Londen hebben gemeld dat het aantal zieken vijfmaal zo groot is als normaal. De meeste patiënten her stellen echter na enige bedrust thuis. De uitbarsting van A-griep in En geland volgt na dergelijke golven in de Verenigde Staten en Scandinavië. SAIGON, 29-12. Sinds donderdag morgen woedt een felle strijd tussen meer dan duizend geallieerde mili tairen en Zuidvietnamezen enerzijds en een sterke eenheid van de Viet- cong, gesteund door Noordvietna- mese troepen anderzijds ten westen van Hai An, 25 kilometer ten zuiden van de grote Amerikaanse basis Da Nang. Aan geallieerde zijde zijn minstens twaalf man gesneuveld en een zestigtal gewond. De Zuidviet namezen hebben „lichte verliezen" gemeld en meegedeeld 52 soldaten van de Vietcong te hebben gedood. Brand door vroege oliebollen UTRECHT, 28-12. In Utrecht is brand uitgebroken in de cantine van de N.V. Clichéfabriek Photogravure van Leer aan de Bemuurde Weerd. De cantinejuffrouw had oliebollen gebakken. Een oververhitte kook plaat heeft daarna waarschijnlijk de brand veroorzaakt. De cantine - op de eerste verdieping brandde ge heel uit, terwijl de lithografieafde- ling daaronder veel Waterschade op liep. De brandweer bluste het vuur in een half uur. De totale schade wordt geschat op vijftien a twintig duizend gulden. President Moboeloe van Kongo heeft donderdag in Kinsjasa gezegd dat ongeveer 120 blanke huursolda ten die nu in Rwanda in een kamp zitten, naar Kongo zullen worden te ruggebracht om daar terecht te staan. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Steenwijkerwold (toe zegging): W. M. van Schuijlenburg, Tjerk werd c.a.; te Oudwoude-Wes- tergeest: O. E. van Offeren, Gelse- laar; te Twello (vac. J. B. Cats): P. C. 't Hooft, Kollumerzwaag; te Haaksbergen (toez.): J. de Bruin, Kootstertille; te Zegveld (vac. Iz. Kok) (toez.): J. H. Vlijm, Krimpen aan de IJssel; te Haarlem: C. B. Roos, De Kaag en drs. Ph. Loggers, Amersfoort. Benoemd tot geest, verzorger van „Tehuis Oranjewoud" te Heeren veen: B. E. van Buuren, a.s. em.pred. te Schildwolde. Aangenomen naar Groningen als pred. voor b.w. (geest, verzorger van het Diaconessenhnis): H. van der Linden, Amsterdam; naar Waver- veen: A. van Wijngaarden, kand. te Utrecht, die bedankte voor Dussen, Nieuw-Beijerland en voor Opende; naar Dinxperlo (2e pred.pl.): B. M. 'ter Haar, Usselo, die bedankte voor Den Helder (vac. A. E. D. A. Rave- sloot). Bedankt voor Oud-Beijerland (toez.): J. van den Velden, Amers foort; voor Mauri'k; L. Spaans, Bres_ kens; voor Benthuizen: L. Blok, Rid derkerk; voor Andijk c.a.: N. W. Doornink, Groede. Ger. Kerken Beroepen te Eindhoven (vac. D. C. Ziemens): J. Bosman, Vrouwenpol der. Aangenomen naar Delft (vac. P. van Strien): H. D. Bakker, Emmel- oord; naar Suameer: G. Rikkers, Ge_ nemuiden. Bedankt voor Loppersum: W. J. de Ruiter, Harkema-Opende. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Grootegast-Gerkes- klooster-Stroobos: P. van Dijk, te Neede. Bedankt voor Avereest-Dedems- vaart: A. Veefkind, Spijkenisse- Hoogvüet. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Veenendaal (Bethel- kerk): J. H. Velema, Apeldoorn. Bedankt voor Almelo: J. Kievit, Hoogeveen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Zoetermeer: G. J. van den Noort, Capelle aan de IJs sel; voor Westkapelle: J. Karens, Nieuwerkerk. lil deze gehaaste tijd, waarin de jaren elkaar met een feller ritme schijnen pp te volgen, lijkt het evenzeer of het binnen de begren zing van de jaarcirkel iedere keer moeilijker wordt. Men beseft het bij het herlezen van een slotbe schouwing aan het vorige jaarein de. De zaak leek zo ingewikkeld en in de knoop, dat maar weinig licht gloorde op een positieve uit komst, in de zin van meer vrede, meer stabiliteit, meer zekerheid. Aan het einde van 1967 is het ka rakteristiek „steeds maar ingewik kelder' van toepassing, want het vervlogen jaar gaf veel beroering en weinig oplossingen. Internatio naal was het een slecht jaar. De escalatie van de oorlog in Vietnam nam op onheilspellende wijze toe. De beroeringen in het Midden- Oosten en de felle zesdaagse oor log, tekenden het gezicht van het jaar. Ook liet hongervraagstnk nam in scherpte eerder toe dan af. Als of het niet genoeg was, voegde zich hierbij de kwestie Cypnis, de afscheidingsoorlog in Nigeria, de tot ware opstanden evoluerende rassenonlusten in Amerika en zo veel andere problemen en beroe ringen nog, die maar moeilijk de vrees en de bezorgdheid onder de volkeren hebben kunnen wegne men. Landelijk gezien was 1967 het jaar van de kentering. In liet eco nomische vlak vielen deuken, die te lang wellicht onder de bedriege- lijke mantel van hoogconjunctuur bedekt waren gebleven. Menig be drijf moest de poorten sluiten. Ook enkele sterk gewaanden bogen de knieën en lieten het afweten. Het woord werkloosheid dook weer op en voor duizenden werd het begrip trieste werkelijkheid. Een veel gemaakte vergelijking met het eind van de twintiger ja ren, toen de illusie van welvaart werd stukgebroken door een mee dogenloze crisis, bleek eehter niet op te gaan. Hoe moeilijk hier en daar, er is toch een essentieel ver schil met „toen" en de economen en financieel deskundigen, die daar op wezen, schijnen gelijk te krij gen. Komend dichter bij huis, mag en moet het beeld wat positiever ge schetst. Men kan moeilijk volhou den dat met name Schouwen-Dui- veland in sterke of duidelijke mate deelde in het vaderlandse „onge- neugt". De boer werd gezegend met rijke oogsten, maar een over voerde markt deed de prijzen ge drukt houden. Gelet op de nood zaak van jaarlijkse investeringen, is dit geen gemakkelijke zaak, maar feit is ook dat de boerenhand ten onzent gezond is en het is wellicht beter bij een be-oordeling het ge middelde van b.v. een periode van vijf of tien jaar te nemen, dan dat Prins Philip van Engeland is woensdag in het Koning. Eduard VII ziekenhuis in Londen aan de rech terpols geopereerd. Er werd een klein gezwel weggenomen. DEN HAAG, 28-12. De P.T.T. heeft besloten de verkoop van post zegels in de waarden 2, 3, 4, 6, 7, 18, 24, 37 en 62 cent met ingang van 1' januari a.s. te beëindigen. De ver koop van nog aanwezige voorraad zal vanaf die datum uitsluitend plaatsvinden aan de loketten voor verzamelaars. men de situatie beoordeelt op grond van alleen de 365 dagen, die een jaar rijk is. belangrijk waren tie inkomsten uit hoofde van het toerisme. De komst van vele tienduizenden naar de streek, betekent een niet te ver waarlozen plus op de balans van het economisch streekjaar. Intussen moge de geldinjektie door het toe ristenverkeer welkom zijn, niet ver heeld mag worden dat het v eran deringsproces, zowel landschappe lijk als maatschappelijk er door wordt versneld. Bij het noodzake lijk geachte aanpassingsproces worden wel eens fouten gemaakt, die door het teloor gaan van eigen karakteristieken en sfeer, niet of heel moeilijk meer kunnen worden goedgemaakt. Een aangepast den ken, een zich instellen op genuan ceerder mogelijkheden, leidend tot de wel gesmade, maar toch be proefde „gulden middenweg" lijkt de verstandigste houding, in deze tijd van schema's, rapporten, plan nen, „working papers", die - naar ons gevoelen - te vaak zijn afge stemd op het magische jaar 2000. Dat is nog veel te ver om zich wer kelijk druk over te maken. Een zin vol en realiseerbaar plan op korte re termijn, is deugdelijker dan met labiele prognoses doorspekte toe komstverwachtingen Wat verder al beweging, initia tieven, gebeurtenissen ook in deze streek in het bijna vervlogen jaar, op velerlei terreinen van het open bare leven. Het jaar was er vol van, de krant stond er vol van. Het begon er dit jaar op te lijken, dat de tijden van de ergste t.v.-versla- ving achter de rug liggen. Er kwam weer wat meer beweging in het verenigingsleven en ook de cul turele manifestaties („life" en niet op het kastje) kregen grotere be langstelling. Een symptoom van groeiend begrip voor de oecumene op kerkelijk terrein mag hier even min onvermeld blijven. Intussen werd onverpoosd door gewerkt aan het onderdeel van het Delta-projekt, de sluiting van de Grevelingen. De plannen kwamen een stuk verder op het punt van verwerkelijking en zelfs werden bijzonderheden bekend over de tijd na de dam(men). Een voor beeld is het wegenplan voor Schouwen-Duiveland, duidelijk af gestemd op de toekomstige struc tuurwijzigingen zoals die zich door het Deltaplan zullen voordoen. Al lerlei zorg - evenals in de vooraf gaande jaren - voor de mosselwe reld, die straks (in 1968 al) de ge volgen van het Deltaplan zal gaan bemerken. Veel werd er gepraat en gedokterd, maar nog altijd weten velen in de branche niet, waar aan toe te zijn. Het lijkt ons een kwa lijke zaak, waar zich nog bijvoegt de lang niet ongemakkelijke situa tie, waarin de mosselwereld door een wirwar van wijzigingen in een vroegere (leverin gs)m eth odi ek is terechtgekomen Heel veel „oude dingen" worden in dit - en menig ander - opzicht het nieuwe jaar ingedragen, maar staande straks aan het begin van 't nieuwe jaar, kan Schouwen-Duive land niet beter doen dan met be grip voor het noodzakelijke een goed gevoel voor de prioriteiten en - terugziende op het voorbije jaar - met dankbaarheid en nieuwe energie verder gaan. Tot slot van het jaar hier dan nog een fraai oud plaatje van de Zuid- weg te Zonnemaire. Het moet wel een vóór-1914 foto zijn, die de bij zonder landelijke en verstilde schoonheid toont van de weg Zon- nemare-Noordgouwe in die tijd. - 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4