M Brutale inbraken bij Centrale Werkplaats en „Superdam" In de toekomst geen olietankers meer door het Suezkanaal STREEKNIEUWS Toch nog kansen op nieuwe toren voor liet dorp Nieuwerkerk LAATSTE Op buil beluste nachtelijke bezoekers verdwenen niet geld, eigaretten en herencoslunies ZIEKIKZEE, 29-12. tn de afge- lopen nacht b - zo is heden (vr(jdag)- morgen bekend geworden - op bru tale wijze ingebroken in de gebou wen van de Centrale Werkplaats „Schouwen-Duiveland" en in de fa briek van „Superdam"-herenkleding op het Zierikzeese industrie-terrein. De dieven hebben zich op bijzonder radikale wijze toegang weten te ver schaffen en een grote ravage aange richt in de verschillende bedrijfs ruimten. Zowel in de Centrale Werkplaats uls bij Superdam werden vrijwel al le deuren van kasten en kantoormeu belen door de blijkbaar zeer od buit beluste onbekenden geforceerd. In de directie- en administratiekantoren van de Centrale Werkplaats werd - geheel onnodig uiteraard - de inhoud van bureauladen en archiefkasten op de grond gesmeten. De sleutelkast van de werkplaats werd geforceerd zodat de afgesloten deuren tot de verschillende bedrijfsruimten geen beletsel meer vormden. Zoals vanmorgen (voorlopig) kon worden vastgesteld verdwenen de dieven met medeneming van de luid sprekerinstallatie van een filmtoe stel, de gehele cigarettenvoonaad van het personeel en een bedrag van ruim duizend gulden aan contanten. De nachtelijke bezoekei-s verschaften zich op vakkundige wijze toegang door uitsnijding van een gedeelte uit het raam van de keuken, waarna op gemakkelijke wijze het venster kon worden geopend. Nadat vanmorgen de inbraak was ontdekt werd onmiddellijk de poli tie gewaarschuwd, die bij het onder zoek zoals gebruikelijk de technische recherche om assistentie heeft ver zocht. Deze wanorde werd aangericht op het bureau van de administrateur van de Centrale Werkplaats, in de directeurskamer werd de inhoud van een stalen kast op de grond gedeponeerd. Bij „Superdam" verdwenen van de zg. wagenseen dertigtal herencos- tumes. Klerenhangers en kleding werden her en der neergesmeten. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). LONDEN, 29-12. In het jaarover zicht van Lloyd's schrijft de voor zitter van de Britse Kamer van Scheepvaart, Anthony Cayzer, dat in 1975 vrijwel geen olietanksche pen meer van het Suez-kanaal ge bruik zullen maken, omdat de vaart om Kaap de Goede Hoop dan bijna even goedkoop zal zijn. De sluiting van het kanaal heeft de vraag naar nog grotere tanksche pen doen toenemen en volgens Cay zer zullen er in 1970 ten minste 160 schepen van 200.000 ton en meer in gebruik zijn. Ruim honderd daarvan zijn besteld sedert de sluiting van het kanaal. Bij gebruik van die sche pen op de vaart om de Kaap tussen de Perzische Golf en Europa kunnen zij jaarlijks tweehonderd miljoen ton olie vervoeren, ongeveer even veel als gewoonlijk het Suez-kanaal passeerde. Niet alle schepen zullen SAIGON. „Een coalitieregering met het Nationaal Bevrijdingsfront, dat wil zeggen de communisten, zou gelijk zijn aan zelfmoord", zo heeft de Zuidvietnamese president Ngoc- yen Van Thieu woensdag op een re ceptie tegenover verslaggevers ver klaard. die route bevaren, maar uit de sta tistieken kan worden afgeleid dat binnen tien jaar vrijwel geen tank schepen meer door het kanaal zullen varen. Door de doorvaartrechten vallen de 'kosten voor de vaart van een schip van 200,000 ton, zelfs als het kanaal daar geschikt voor zou worden gemaakt, niet veel lager uit dan die van de vaart om de Kaap. Straks inenten tegen mazelen DEN HAAG. 30-12. De onvermi- delijkheid van de kinderziekte maze len behoort tot het verleden. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft n.l. eisen vastgesteld voor vaccins tegen deze ziekte, waar door thans import, fabricage en ge bruik van mazelenvacoins in ons land mogelijk worden. Voor inenting komen voorlopig alleen bedreigde groepen in aanmerking, zoals bijv. patiënten die lijden aan congenitale hartafwijkingen, chronische aandoe ningen van de luchtwegen en ooraf wijkingen. Ook wordt gedacht aan beperkte groepsvaccinatie indien ma zelen wordt geïmporteerd in interna ten, vakantiekolonies e.d. In de fabriek van „Superdam" hebben de dieven vrijwel dezelfde tekenen van hun bezoek achtergela ten: opengebroken kasten, bureaula den, door elkaar gesmeten admini stratieve zaken en een geforceerd raam in de kamer van de directeur. De dieven hadden het hier gemunt op de voor verzending gereed ge maakte herenkostuums. Dertig pak ken van de beste soort zijn verdwe nen. Een kiein bedrag aan geld, dat in een cigarendcosje werd bewaard in het bureau van de directeur werd door de heren „vergeten". ZIERIKZEE Clubhuiswerk Leger des Heils weer van start op 2 januari a.s. Op dinsdag 2 januari a.s. wordt weer een begin gemaakt met de sa menkomsten van de jeugdclubs van het Leger des Heils. (Hierin was eni ge weken onderbreking door de feestdagen). ANNA-JACOBAPOLDER Bejaardenmiddag De V.V.H. van de afdeling Sint Philipsland/Anna Jacobapolder ver zorgde een Kerstmiddag voor de be jaarden. Mevrouw L. van Hoeve-Noorder- meer die de leiding had opende deze middag en heette allen welkom. Ds. V. d. Linde ging voor in ge bed en las het Kerstevangelie, 't Koor van de N.C.V.B. zong Kerst liederen en de Bond van Plattelands vrouwen verzorgde de liturgie, waar bij 't koor ook enkele liederen zong. De dames Quist-Everaers en Quist-Moerland zongen een solo. Mejuffrouw Van Strien las een Kerstverhaal. Ds. Torenbeek, die de samenzang begeleidde op 't orgel, sloot deze middag met dankgebed. SINT PHILIPSLAND Kerstviering openbare school Voordat vrijdagmiddag de kerst vakantie begon, werd op de, open bare lagere school het kerstfeest ge vierd. Een prachtig versierde kerst boom en een aantal kaarsen ver hoogde de kerstsfeer. Ook de ouders waren weer in grote gteale aanwe zig. Eerst werden gezamenlijk kerst liederen gezongen. Ook werden kerstliederen ten gehore gebracht met de blokfluit. Enkele kinderen declameerden kerstgedichten. Ver der werd een kerstverhaal verteld met lichtbeelden. Na afloop van de kerstmiddag werden alle kinderen getracteerd op een zak fruit, be schikbaar gesteld door de Verepi- ging Volksonderwijs. Met het geza-': menlijik zingen van „Stille Nacht" werd ideze middag besloten. Scheepvaartberichten Acmea, 28-12 570 m. n.o. Paramaribo Alchiba, 28-12 40 m. o. Kaapstad naar Kuweit. Abida, 28-12 aank. Durban van Cu rasao. Koratia, 28-12 360 m. n.o. Madras naar Calcutta. Zafra, 28-12 440 m. w.z.w. Flores naar Hamburg. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljj Mededeling voor inwoners van Sirjansland en E omstreken E Per 31 december 1967 hebben wij aan mevrouw M. Klink-Brekel- E mans op haar verzoek eervol ontslag verleend als agente incas- E seerster van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Met ingang van 1 januai'i 1968 treedt voor ons op als agente- E incasseerster 2 mej. J. QUIST, Kerklaan 13, Sirjansland Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode E ïïiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiniiiiii nu iintiii iiiiiiiiiii ii iiiiiiiiii i itiiiiiiiiiiiiiiiiiiim RECHTZAKEN Poging tot moord op vrouw UTRECHT, 29-12. De rechtbank in Utrecht heeft vandaag de 34-ja- rige havenarbeider A. S. uit Amers foort voor een poging tot moord op zijn. vrouw veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Na een tienjarig huwelijksleven waren er in het gezin van S. enorme spanningen ontstaan, die culmineer den in een echtscheidingsprocedure. Op de achtste augustus van dit jaar ontmoette S. zijn vrouw in de Amers- foortse binnenstad. Na een korte woordenwisseling haalde S. een dolk uit zijn zak «n stak de vrouw daar enkele malen mee. Omstanders kon den voorkomen dat S. zijn echtgenote nog meer verwondde. Advertentie A/^ i/eretys. e-ne-z- In ons stemmingsvolle restaurant zal van 6-9 uur Piet Daalhuisen UW nieuwjaarsdiner muzikaal omlijsten Vis-, vlees- en wildspecialiteiten Gaarne tafelreservering RESTAURANT MONDRAGON Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2670 Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 22-12. B(j de behan deling van de gemeentebegroting op de jongste vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Van Eeten, hield de heer M. K. Romegn (v.v.d.) als derde in de rij algemene beschou wingen. Naast lof en waardering voor de begroting, wilde dit raadslid, ook enige kritische opmerkingen naar voren brengen, ondanks de goede re sultaten van de begroting. Spreker zag bij een nieuwe bouwstroom graag ook de dorpen Ouwerkerk en Sir Jansland ingeschakeld. Dat het hertenkamp te Ouwerkerk destijds door de gemeente werd verkocht be treurt spreker nog steeds. Dat in Ouwerkerk praktisch geen bouw grond meer kan worden aangeboden werkt remmend voor bouw in de particuliere sector, temeer omdat landschappelijk gezien, Ouwerkerk een ideaal woonoord is. Een krach tig streven naar aantrekking van in dustrieën acht spreker hoogst ge wenst. Dat nog steeds het brand weerkorps te Nieuwerkerk niet is opgeheven, vindt spreker niet goed. Verheugend is het dat de realisering van een overdekt instructiebad te Nieuwerkerk in het verschiet ligt. Spreker blijft echter van mening dat wij intergemeentelijk moeten blij ven streven naar een overdekt zwembad in de gemeente. Verder vindt spreker de verlichting bij de ingang van het dorp Nieuwerkerk te summier en zou graag zien dat hier wat sterkere lampen zouden worden aangebracht. Dan zag spre ker enige tijd geleden een aantal au towrakken liggen in een zijweg van de Lage Rampertseweg, die zeer het landschapsschoon ontsierden. Ze zijn nu weliswaar opgeruimd maar spre ker hoopt dat zoiets niet meer voor komen zal in de toekomst. Kritiek oefende spreker verder over de bouwvalligheid van de wind- korenmolen te Nieuwerkerk en het Dorpshuis te Oosterland dat even eens ontsierend werkt voor deze om geving. Verder vroeg de heer Romeijn waarom er zulke dure vakonderwij zeressen nodig zijn op de lagere scholen. Kunnen nu, zo vraagt hij zich af, de gewone onderwijzeressen geen handwerkles meer geven, zo als dit voorheen placht te geschie den? De fusie met de Waterleiding maatschappij van de Bevelanden door die van Schouwen-Duiveland vond spreker nu er nog pas een nieuw kantoor van bijna een milli- oen gulden is gebouwd, zeer won derlijk. Tenslotte wees spreker op het nut van een gezamenlijke rond rit door de gemeente van raadsle den etc. omdat dit weer al geruime tijd geleden is, teneinde visueel een indruk te krijgen op de verschillende problemen. Artikelsgewtfze behandeling Bij de artikelsgewijze beschou wing was de heer Op 't Hof (a.r.p.) niet te spreken over de post vervoer schoolkinderen van Nieuwerkerk naar Ouwerkerk, en hij vroeg zich af waarom voor Sir Jansland maar een klein bedrag wordt begroot. Bij de post subsidie voor de muziekver enigingen a f 300,- gaf de S.G.P.- fractie te kennen dat zij hiervoor geacht wil worden te hebben tegen gestemd. De voorzitter beantwoordde de sprekers zo veel mogelijk en zal verschillende wensen ernstig onder ogen zien. Voor de recreatie blijft men diligent en verschillende ob jecten wachten nog tot het bestem mingsplan voor de gemeente is gere aliseerd. De gronden te Oosterland zijn bij na uitverkocht en er zijn zodoende weinig mogelijkheden meer voor nieuwbouw. De commissiekamer op het gemeentehuis is bestemd voor eigen diensten, waaronder de School raad niet valt, bovendien is het zaal tje te klein voor een vergadering hiervan, Aan de heer Overbeeke werd meegedeeld betreffende 't Gre- velingenbekken dat men in de toe komst hier zeker de nodige aan dacht zal schenken. Voor een ge meentelijk periodiek voelt de voor zitter weinig. Het raadsverslag staat in alle kranten en dit is door ieder te lezen. Om de RTM-bussen over Nieuwerkerk te laten rijden zou een verzoek gericht moeten worden aan de maatschappij, doch de voorzitter is van mening wanneer alle dorpen door de bussen moeten worden aan gedaan, ze dan veel te laat in Rot terdam zijn. Wat de torenbouw betreft er is juist dezer dagen bericht ontvangen dat de schadeclaim meegroeit met de met de index geleden schade, het geen moedgevend is dat de bouw in de toekomst kan worden gerealiseerd. De heer Romeijn beantwoordend deelde de voorzitter mee dat bij een derde bouwstroom ook aan kleinere woongemeenschappen zal worden ge dacht en wel te Ouwerkerk 4 wonin gen. Er komt bouwgrond te Ouwer kerk beschikbaar en dat het herten kamp werd verkocht destijds, be treurt het gemeentebestuur eveneens. Krachtig wordt gestreefd naar in dustrieaantrekking. De opheffing van het brandweerkorps te Nieuwer kerk zal spoedig plaats vinden. Be tere verlichting te Nieuwerkerk zal worden bezien. De molen De genoemde autowrakken in de Lage Rampertseweg heeft nooit ie mand anders gezien van de raads leden, doch zoiets mag niet voorko men in het landschap. De molen te Nieuwerkerk biedt weinig perspectief voor restauratie en het oude Dorpshuis te Oosterland zal een dezer dagen ter sprake wor den gebraoht met de eigenaar. Voor het vakonderwijs op de lagere scho len kan geen onderwijzeres worden ingeschakeld want dit zou storend werken op het leerprogram, vandaar dat aparte vak onderwijzeressen dit geven moeten. Het instructiebad heeft de volle aandacht van b. en w. en wat de fusie van de Waterleiding Maatschappij betreft: de nieuwbouw van het kantoor was al jaren in plan ning toen over een fusie nog niet werd gedacht. Een gezamenlijke rondrit door de gemeente ter nadere oriëntering zal worden gehouden. Hierna wordt de begroting 1968 aan genomen met de volgende cijfers: ge wone dienst aan inkomsten en uitga ven f 2.610.025,87, met een onvoorzien van f 31.291,24. Kapitaaldienst aan ontvangsten f 6.284.232,81 en aan uit gaven f 6.591.259.62, dus een nadelig slot van f 307.026,81. Kapitaaldienst woningbedrijf aan inkomsten en uit gaven f 67.412,64. Na de rondvraag, sloot de voorzitter deze vergadering. iïï Afnemende wind Verwachting tot zaterdagavond: AGENDA Donderdag 4 januari Nieuwerkerk „De Meebaal", 7.30 uur Coöp. Ver. tot Exploitatie van Landbouwwerktui gen. STOCKHOLM. Vier Amerikaan se matrozen, deserteurs van het vliegdekschip „Intrepid", zijn van morgen op het Stockholmse vlieg veld Arlanda uit Moskou aangeko men. Zij werden onmiddellijk door de politie voor een verhoor meegeno men. in de nacht en ochtend in de kust streken nog hier en daar een bui en in het binnenland weinig bewolking en lichte vorst. Morgen overdag toe nemende bewolking, met tegen de avond mogelijk regen. Tot matig en in het binnenland tot zwak afnemen de wind uit richtingen tussen noord en west. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.36. Maan op 8.45, onder 15.17. 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 9.49, onder 16.27. 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 10.33, onder 17.50. 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 11.01, onder 19.16. Nieuwe maan: 31 dec. te 4.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 dec. 2.05 v.m. 14.28 n.m. 31 dec. 2.59 v.m. 15.22 n.m. 1 jan. 3.50 v.m. 16.20 n.m. 2 jan. 4.41 v.m. 17.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 dec. 1.49 v.m. 14.13 n.m. 31 dec. 2.42 v.m. 15.04 n.m. 1 jan. 3.34 v.m. 15.55 n.m. 2 jan. 4.26 v.m. 16.42 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdag koerste een de pressie van het zeegebied ten noord den van Schotland over Scandinavië naar het oosten, terwijl het bijbeho rende koufront over ons land naar het zuidoosten trok. Achter dit front stroomde met westelijke v/inden po laire lucht onze omgeving binnen. In deze lucht kwamen, naast opkla ringen, ook buien voor. Een rand- storing, die zich over de Noordzee naar Denemarken verplaatste, deed deze buiigheid tijdelijk toenemen. Tengevolge van drukstijgingen bo ven Scandinavië en de Britse eilan den draaide de wind naar noorde lijke richtingen. Inmiddels trekt een nieuwe de pressie van het zeegebied tussen Groenland en IJsland naar het oos ten terwijl het bijbehorende front zich over de Atlantische oceaan eveneens oostwaarts verplaatst. Hierdoor zal zaterdag de wind bij ons weer naar westelijke richtingen krimpen en de bewolking toenemen, later mogelijk gevolgd door regen. De temperaturen vertonen in het algemeen een stijgende tendens. Nog twee laatste grapjes op de valreep van het jaar. Een man be zoekt een echtpaar in het rusthuis „Duinoord". Dat was een complete verrassing en er moesten sigaren aanrukken. De sigaren van de gast heer zaten evenwel „gedoost" in. de jas, die op de kapstok in de gang hing. De man ijlt derhalve tiaar de edele kruitstokken en presenteert met zwier een rokertje. Teruggekeerd van het bezoek mist de bezoekende man zijn sigaren. Die zaten namelijk ook „gedoost" in zijn jas, die hij (ook) op de kapstok had gehangen. De man had dus ginds een koekje van eigen deeg gegeten en de rest van de koekjes was nog achtergebleven ook. Een interessan te en stellig ook economische trans actie, althans voor de gastheer. Die zal wel verontschuldigingen preve len. Daar is het jaareinde prachtig voor, want we willen ook 1 ijd van onze onopzettelijke zonde. Dat waren er voor mij en voor L ook weer een heleboel dit jaar en de op zettelijke ach, ach een mens is niet zo schuldeloos als hij (soms) lijkt. Een dame is in het bezit van een oude stoel, die ze kwijt wil. Na af spraak komt de stoel naast de vuil nisemmer. Een buurtgenoot ziet het gebeuren en pikt de stoel mee. Dat schijnt te mogen. Als ik mijn brand kast (het is maar een voorbeeld want er zit nooit iets in) midden op straat zet, mag iemand hem meene men. Als 't niet waar is hoor ik het wel. Enfin, in het onderhavige geval komt enkele dagen later een vrien din op bezoek, die vraagt „naar de stoel". „O, daar wilde ik vanaf" be toogt de gastvrouw. De vriendin hoorde het verhaal en kreeg prompt een geestelijke inzinking. „Maar die was prachtig, echt antiek; had. je nooit weg moeten doen". Het weg-pik-geheim van de stoel bleek niet erg solide te zijn, want in de straat wist men wat met de stoel was gepasseerd. Mevrouw be zoekt de buurtgenoten verder op. Ze praat over de stoel en koopt hem na lang aandringen - terug voor f 200. Een interessante en stellig geen economische transactie. En dat was het dan weer. Erg be dankt lieve mensen voor alle tips in het bijna vervlogen jaar. Moge het er in 1968 ook weer vele zijn, want een cursieve broodschrijver zit soms mooi met de vingers tussen de deur En dat mag maar even duren, want hij heeft ze beide nodig voor de schrijfmachine. Een gezellige oude jaarsavond en een serie fikse trens- kusjes „als het zover is", na de bol len en de bisschopwijn en dan vrede welvaart en gezondheid voor 1968. Dit wenst U in de hoop dat hij er ook wat van krijgt van heler harte, SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2