M MAGNEET" MONDRAGON 1I CatifoiMu),soep...de zon op uw tafel! DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE SUBSIDIEREGELING VOOR DE WONINGBOUW costuum of jas j Meer aanwijzingen tegen de „Ouwe Nol" Opheffing Veren. Hoofden van Scholen Tweede amnestiedecreet in Griekenland TUINMAN Zn. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 december 1967 124ste jaargang Nr. 19922 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer Schouwen-Duiveland in 1967 per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Uniform systeem voor de gehele gesubsidieerde bouw DEN HAAG, 29-12. Op 1 januari 1968 zullen nieuwe regelingen voor de subsidiëring van de woningbouw in werking treden, die zullen voor zien in een uniform subsidiesysteem voor de gehele gesubsidieerde wo ningbouw (zogenoemde woningwet woningen, particuliere huurwoningen en eigen woningen). Dit nieuwe sub sidiesysteem zal tot gevolg hebben dat voor woningen met gelijke stich- tingskosten ook gelijke subsidies en huren gaan gelden, aldus een bericht van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Onder de tot dusverre geldende re gelingen bestond een zodanig ver schil in subsidietechniek en een zo- Advertentie Als een heer gekleed.... met een van Nieuwerkerk Poststraat 12, tel. (01114)265 5 Economische achterstand van negers stationnair WASHINGTON, 29-12. Statistie ken hebben uitgewezen dat de eco nomische achterstand van de negers in de Verenigde Staten sedert 1959 niet is veranderd. Negergezinnen maken ongeveer negen procent uit van alle Amerikaanse gezinnen. Hun inkomen bedraagt echter slechts vijf procent van het nationaal inkomen. Dit verschil bestaat reeds sinds 1959. Uit de donderdag gepubliceerde cij fers blijkt ook dat de negergezinnen groter zijn dan blanke gezinnen. danige onderverdeling van. de te sub sidiëren woningen in categorieën, dat een aantal onderling duidelijk uit eenlopende huurniveaus ontstond. In het nieuwe subsidiesysteem, dat in een circulaire van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening ter kennis is gebracht van de gemeentebesturen, zal een geheel aaneengesloten gamma van huren ontstaan. In de drie betreffende regelingen, t.w. voor woningwetwoningen, parti culiere huurwoningen en eigenwo ningen, heeft de subsidie de vorm van een in de tijd aflopende jaarlijk se bijdrage. De hoogte van de initiële (voor het eerste exploitatiejaar te verle nen) bijdrage is afhankelijk van de stichtingskosten. Naarmate de stich- In Urugay heerst ernstige droogte MONTEVIDEO, 29-12. De ernstige droogte in Uruguay, die nu al twee maanden duurt, met temperaturen van 45 graden in de schaduw, heeft een kritieke situatie geschapen. Het brood begiint schaars te worden en de bevolking ziet verlangend uit naar de aankomst van 60.000 ton graan uit Argentinië. De oogst aan mais en zonnebloerrien zou bijna ge heel verloren zijn gegaan. Nieuwjaarsbestand SAIGON, 28-12. De Zuidvietname- se regering heeft donderdag beslo ten dat het nieuwjaarsbestand, waartoe eerder in principe was be sloten, zal doorgaan. Naar het Zuid- vietnamésé persbureau rrieldt zullen de Zuidvietnamezen en hun bondge noten van 21 december 18 uur (pl. tijd) (11 uur Ned. tijd) tot 1 januari dezelfde tijd geen aanvalsoperaties uitvoeren. De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag voor het eerst on danks een dicht wolkendek doelen in Noord-Vietnam gebombardeerd met behulp van radar. tingskosten stijgen wordt de subsidie lager. Voor goedkopere woningen zal dus een hogere subsidie worden gege ven dan voor duurdere woningen. Er zal geen indeling meer bestaan in twee naar stichtingskosten onder scheiden groepen (de categorieën a en b). In het nieuwe systeem wordt gewerkt met een glijdende schaal van stichtingskosten, die oploopt met „trapjes" van duizend gulden. De schaal loopt verder dan de tot dus verre geldende stichtingskostengren- zen en huurgrenzen, nl. voor alle drie categorieën tot f 65.000,- stichtings kosten in de eerste gemeenteklasse, f 60.000 in de tweede en f 55.000 in de derde. In verband met de aard van de fundering kunnen deze bedra gen nog hoger worden. Mede hier door zal een soepeler overgang naar de ongesubsidieerde sector worden verkregen. De subsidiebedragen zijn gedifferentieerd -naar de grootte van de woning (uitgedrukt in verblijfs- eenheden), naar de wijze en diepte van de fundering en naar de gemeen teklasse. De hoogste initiële jaarlijk se bijdrage bedraagt voor een huur woning in een tweede klasse gemeen te (zonder funderingstoeslag) f 1384. Voor een eigen woning bedraagt de initiële jaarlijkse bijdrage in een tweede klasse gemeente ten hoogste (zonder toeslag voor fundering) f 2076 Dc huren van de huurwoningen waarvoor bedoelde bijdragen worden verleend, zullen - zolang de bijdrage geldt - elk jaar met vier procent worden verhoogd. Dientengevolge zal de toegekende bijdrage ieder jaar worden verminderd. Bü de jaarlijkse herziening van de bijdrage za! reke ning worden gehcuden met eventuele hogere exploitatiekosten. Advertentie UTRECHT, 28-12. De Utrechtse politie beschikt over meer aanwij zingen dat de 75-jarige Utrechter R., beter bekend als „ouwe Nol", zijn 25-jarige stadgenoot Hans van Z. heeft aangezet tot het plegen van moorden, dan alleen de verklarin gen van van Z. zelf. Zoals bekend heeft van Z. toegegeven, de dader te zijn van de moorden op de Amster damse Coby van der Voort (37), de Utrechtse winkelier J. J. A. Donse (80) en de Heeswij kse landbouwer R. de Bruin (47). Ouwe Nol blijft nog steeds zijn aandeel in de moorden ontkennen, maar verschillende ge tuigen hebben het tegendeel be weerd. Dit is meegedeeld op een oude- jaarsontmoeting van politie en pers in Utrecht. Hoofdcommissaris W. Offers sprak bij deze gelegenheid ook geruchten tegen als zou van Z. via derdegraads methoden tot zijn bekentenissen zijn gedwongen. De man is nooit meer dan vier uur ach ter elkaar verhoord en dat gebeurde dan altijd op een plezierige, mense lijke manier, aldus de heer Offers, die in dit verband een vergelijking maakte met de methoden van de ro man-commissaris Maigret. DEN HAAG, 28-12. De Vereniging van Hoofden van Scholen is opge heven. In de algemene ledenverga dering, die donderdag in Den Haag is gehouden, is hiertoe besloten. Daarmee is een splijtzwam in de kringen van hoofden van scholen van het openbaar onderwijs ver dwenen. Advertentie Hors d'oeuvres (2 pers) f 13,00 Russische eieren Huzarensalade Zalmmayonaise Crabmayonaise f f 2,75 2,75 5,50 5,50 Waarom zoudt u uren in de keuken doorbrengen als u door ons te bellen alles kant en klaar bezorgd krijgt! Kalfsvleescroquetten f 0,80 Kalfsvleespasteitje f 1,75 Pastei crab, garnalen en champignons f 2,50 Appelbeignets f 0,25 Ananasbeignets f 0,30 Om ons personeel in de gelegenheid te stellen Oudejaarsavond thuis te vieren verzoeken wij u uw bestelling voor 14.00 uur op te geven. Hotel - Café - Restaurant Oude Haven 13 - Zierikzee Een jaar opnieuw gaat van ons heen. Het keert niet weer en naar ik meen, Is dat ook vroeger niet geschied, Wellicht tot 's mensen groot verdriet. Een plak werd van de koek gegeten. Straks is men het alweer vergeten. Gelukkig staat een nieuw jaar klaar, Misschien weer moeilijk weliswaar. Maar 't brengt vast ook nieuwe zaken Waarover wij ons druk gaan maken. We hopen maar dat 't geven zal Geluk., en vrede bovenal. REDAKTIE Telefoon (01110) 2670 Leden van de vereniging zullen worden benoemd in bestuursfunk- ties van de Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP). De 338 leden van de Vereniging van Hoofden van Scholen zullen thans kunnen worden opgenomen in de functiegroep hóófden van scholen van de ABOP. Met de opheffing van de vereni ging is een vete bijgelegd, die gedu rende zestien jaren twee groeperin gen gescheiden heeft gehouden. Aan vankelijk hadden toenaderingspo gingen geen resultaat, omdat de Vereniging van Hoofden van Scho len meende, dat in de ABOP onvol doende garanties aanwezig waren voor de correcte behartiging van de belangen van de hoofden van scho len. Het overleg werd hervat en leidde tot een volledige overeen stemming. De algemene vergadering van de ABOP heeft het voorstel aanvaard om voor drie jaar twee leden van de vereniging toe te voegen aan het bestuur van de sectie G.L.O., en om voor drie jaar vier leden van de ver eniging toe te voegen aan het be stuur van de functiegroep hoofden van scholen voor G.L.O. Martelingen in Griekenland? GENEVE, 28-12. Vier Europese parlementsleden hebben donderdag het Internationale Rode Kruis na men en woonadressen verstrekt van Grieken, die onder het militaire be wind gemarteld zouden zijn. Zij ga ven Samuël Gonard, voorzitter van de internationale Rode Kruis-com- missie. voorts een hoeveelheid docu menten afkomstig van enkele Euro pese landen, waarin het Griekse be wind van kwellingen van politieke gevangenen wordt beschuldigd. Go nard beloofde, dat een onderzoek zal worden ingesteld. ATHENE, 28-12. Volgens een don derdag in het Griekse staatsblad ge publiceerd decreet vallen politieke gevangenen die als een gevaar voor de openbare veiligheid en orde wor den beschouwd, niet onder de kerst- amnestie. Dit geldt ook voor degenen die meer dan 'een keer tot een gevange nisstraf van langer dan een half jaar veroordeeld zijn. De rechters van in structie zullen geval voor geval be kijken en hun besluiten zullen „on herroepelijk" zijn. Voor personen die onder de amnestie worden vrijgela ten geldt een proeftijd van vijf jaar. Advertentie Wij wensen onze cliëntèle, vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig 1968 woninginrichters Mol 19 Zierikzee Behoudens de genoemde uitzonde ringen is de amnestie volgens dit tweede decreet over deze kwestie ook van toepassing op personen die beschuldigd of veroordeeld zijn on der een wet uit 1947 (pogingen tot omwenteling, communistische activi teit enz.), een wet uit 1946 inzake ..maatregelen tot onderdrukking van de politieke hartstochten" en be paalde artikelen van de wet op de noodtoestand betreffende kleinere delicten. Wat er nu precies gaat gebeuren met de circa 300 politieke gevange nen, onder wie de componist Mikis Theodorakis, wier vrijlating al bin nen enkele dagen na afkondiging van de amnestie was verwacht, is nog niet bekend. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft in Amsterdam in samenwer king met de Amsterdamse recherche de 35-jarige classificeerder P. en de 28-jarige 'los arbeider D. aangehou den.. Zij worden verdacht van twee inbraken die in het kerstweekeinde in Utrecht zijn gepleegd, namelijk die bij een bonthandel waar voor 20.000 gulden werd gestolen. WASHINGTON. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, hee,ft tegenover vrienden bevestigd dat hij tegen 1 februari zijn ontslag zal indienen, zo is vrijdag gemeld door de „Washing ton Post". Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het afgelopen jaar geeft O 9 herinneringen, het toekomstige 9 0 heeft verwachtingen. 0 Griekse vorstin had miskraam RCME, 29-12. Koningin Anne- Marie van Griekenland heeft een miskraam gehad, zo heeft een arts van de Griekse ambassade in Rome meegedeeld. Koningin Anne-Marie was onge veer drie maanden in verwachting van haar derde kind. Een woordvoerder voor het zieken huis zei dat het onmogelijk was het kind te redden en dat op de konin gin een routine-operatie was uitge voerd. Explosie in Amerik. wapenfabriek GOODYEAR, 28-12. Bij een explo sie en brand bij een munitiefabriek te Goodyear in de Amerikaanse staat Arizona is woensdag één man om het leven gekomen en één zwaar gewond. Diezelfde dag ceed zich in een wapenfabriek te Hannover (Massachusetts) een soortgelijk on geluk voor, waarbij een man werd gedood en vijftien werden, gewond. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1