vla-flip nieuw jaars pi" bal Hl maak 'n zoet pLaatje Deltaprojekt Brouwershavense Gat in 1967 dichter bij voltooiing Wat biedt de BEELDBUIS? STREEKNIEUWS (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 29-12. Terwijl het normale leven met zijn verschillende „ups" en „downs" zijn gang ging in het bijna vervlogen jaar, werd er aan de peripheric hard gewerkt aan het projekt dat in de komende jaren nog vaak de aandacht zal vragen: de sluiting van het Brouwershavense Gat. Terwijl uitgerekend in 1967 de zaak van sluiten of niet-sluiten van zee gaten, toegespitst op de Oosterschelde, nog ter sprake kwam, o.m. op het congres georganiseerd door het Zeeuwsch Genootschap, kwamen de werk zaamheden ter sluiting van het Brouwershavense Gat weer duidelijker dichter bij het einddoel, zij het dat nog met verschillende jaren moet worden gerekend voordat het zover is. Over de voor Schouwen-Duiveland zo belangrijke materie hadden wü een gesprek met de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat (Deltadienst) ir. N. Biezeveld. „Het werk is in het afgelopen jaar volgens schema verlopen en er is dus geen achterstand. De verwachting voor 1968 is, dat het werk in hetzelfde gelijkmatige tempo zal worden voortgezet". Advertentie 1 9-2 uur januari i - bij kaarslicht In onze sfeervol ingerichte bar-foyer zal het trio Piet Daalhuisen het grote succes van het kerstbal prolongeren Geen tafelreservering Café-restaurant j MONDRAGON Zierikzee - Tel. (01110)-2670 y Werken aan de peripheric Belangrijk in 1967 waren begin en voortzetting van de bodemverdedi ging van het zuidelijke stuk, tussen de Schouwse oever en het werk eiland, Over de bodem van dit gat dient een „kleed'' te worden neer gelegd, waarop straks het per kabel baan aan te voeren basalt- en wel licht ander materiaal, ter blokkering van het stroomgat zal komen te rusten. De bezinkingen (het leggen van het „kleed") geschiedt in dit geval met het beproefde materiaal van rijsmatten, verzwaard met ste nen, maar er is in de toegepaste methodiek van ihet zinken wel een wijziging gekomen. De rijsmat krijgt eerst een deuk aan één zijde omlaag en wordt dan op de bodem veran kerd. Daarna zorgt de stroom, dat ook de rest van de mat omlaag gaat en het verzwaringsmateriaal er ge lijkmatig overheen wordt verspreid. „Deze manier van werken maakt ons minder afhankelijk van de z.g.n. ZONDAG 31 DECEMBER. NED. I. Het middagprogramma op de laatste dag van het jaar brengt ons een voorstelling van 't beroem de circus van Billy Smart waarin deze keer alleen kinderen tussen de zes en zestien jaar optreden. „Mo nitor" brengt verder niet zoveel an ders als gewoon. Na „Woord voor Woord" een bijzonder programma van kerkmuziek, gebracht door ca baret-artiesten en geschreven door verschillende Nederlandse schrijvers Een uurtje sport vervolgens en dan is het tijd voor de VPRO om de echte oudejaarsavond te verzorgen. „Het carnaval der dierenvan Ca- mille Saint Saëns wordt uitgevoerd door een gelegenheidsorkest o.l.v. Benedict Silberman, een balletgroep o.l.v. Carla Meyer werkt mee en Guido de Moor zegt de teksten van Ernst van Altena op. Twintig minu ten krijgt Netty Rosenfeld voor haar „Een mens is maar een mens", waar na drie kwartier gereserveerd zijn voor Simon van Collem om herinne ringen uit het filmverleden op te ha len. Het volgende programma is wat in de oudejaarssfeer. Zes maanden geleden mochten een zevental be kende Nederlanders zeggen, hoe zij dachten dat de wereld er in ons land kentering van het getü", aldus Ir. Biezeveld, die er echter wel op wees dat men toch altijd nog al te felle stromen schuwt en voor het zinken rustig weer en een dito zee afwacht. Een goede verankering op de zee bodem is uiteraard noodzakelijk en op dit punt ligt de zaak nog niet zo eenvoudig, want de ankergrond ter plaatse is niet zo best. De kabelbaan Is eenmaal het „kleed" onder wa ter gespreid, dan komt de beurt aan de kabelbaan, die op vergelijkbare wijze als bij de sluiting van de Grevelingen is gebeurd, met stortsteen en later met asfalt, de drempel boven water zal brengen, hetgeen gelijkmatig het creëren van de kern van het toekomstig dijk- lichaam impliceert. Voor de berei ding van het te storten asfalt wordt ter plaatse een drijvende asfaltin- op deze 31ste december voor zou staan. Nu wordt bekeken wat ervan terecht is gekomen. Conferencier Frans Vrolijk zet in het programma „De goede oude tijd", de tijd zo'n dikke zestig jaar terug, om ons nog eens zo'n ouderwets avondje uit mee te laten maken. Het laatste kwar tiertje van het jaar is van de kin deren: ze vertellen over hun jaar 1967 en wat ze wensen van 196S. Dan draait een kwartier de klok om iedereen de gelegenheid te geven iedereen te zoenen en vervolgens is er nog tot half twee in het nieuwe jaarr tijd om hoogtepunten van de amusementsprogramma's van 1967 nog eens te bekijken. NED. II. De NTS laat ook op oude jaarsavond „Axel Nort" niet met rust. De NCRV gaat verder met een concert uit te voeren door twee ko ren in de Grote Kerk te Deventer. Na het korte journaal „Tweekamp" waarin de teams van de vrije uni versiteit van Amsterdam en van de rijksuniversiteit in Groningen elkaar bekampen. Hoofdschotel van de avond is een Ierse opvoering van „Schipper naast God", het spel van de zee van 'Jan de Hartog, onder re gie van Gerard Rekers. Een bijzon der programmaatje hierna: een op treden van de bijna 85-jarige Neder- landse pianiste Betsy Dornay-Culp. Alvorens ds. J. Langstraat zijn dag sluiting houdt beantwoorden een christen, een jood en een moslim en- kele vragen over heden en toekomst. MAANDAG 1 JANUARI. NED. I. Het hoogtepunt van de nieuwjaarsdag is sinds jaren het nieuwjaarsconcert van de Wiener Philhar moniker. Het middagpro gramma brengt >t jaaroverzicht van NTS-sport en een reportage van het skispringen in Garmisch Partenkir- chen. Het avondprogramma: Pipo, het journaal, reclame, Kenmerk en de Flintstones. Na het journaal van acht uur een speciale aflevering van „Piste", welk programma vanavond zijn tiende verjaardag viert. Vijftig minuten kunnen me dan kijken naar gedeelten uit de Amerikaanse ijsre- vue „Holliday on Ice". Daarna een spannende film uit de serie Alfred Hitchcock presents" met in de stallatie gestationeerd. In 1968 wor den de stukken aan beide zijden van de geul opgezonken, waarna in 1969 de gehele stroomgeul onder handen wordt genomen. „De stromingen zijn sterker dan destijds in de Grevelingen", zo licht te ir. Biezeveld nader toe, maar intussen heeft de kabelbaan zijn bruikbaarheid bewezen en met ge bruikmaking hiervan zal de sluiting zeker gelukken". Er is veel ervaring opgedaan met de kabelbaan en nieu we ervaringen zullen hieraan wor den toegevoegd door toepassing van een kabelbaan voor het Haringvliet. Voor de Schouwse kabelbaan worden nieuwe „karretjes" ontworpen en gemaakt. De kabelbaan voor het Haringvliet zal een andere zijn, dan die voor de sluiting van het Brou wershavense Gat. De sluiting mag worden verwacht in 1971. De Flakkeese kant Aan de Flakkeese kant staat men voor de keus eerst z.g.n. dijkkoppen aan te leggen, respektievelijk van de wal af en van het werkeiland, waarna in het sluitgat de bodem wordt afgezonken, maar het kan ook omgekeerd. De voordelen van de ene volgorde boven de andere worden in het N.O.-polder-research_ laboratorium onderzocht. In '68. '69 en '70 zullen deze werken worden uitgevoerd, waarna in 1971 de slui ting aan de noordkant volgt met gebruikmaking van doorlaatcaissons, gevaarten van 11 meter, waarvan er overigens niet zo heel veel nodig zullen zijn. De van schuiven voorziene caissons (opgevuld met zand en mynsteen met een totaal gewicht van 750 ton) wor den in de komende jaren gemaakt. hoofdrol Roger Moore. Tot slot van de avond praten dominees en pries ters over „Hoop of teleurstelling, wat zegt de Kerk U vandaag". NED. II. Het VARA programma begint met een korte musical geti teld „Party", waaraan o.a. meewer ken Leen Jongewaard en Ina van Faassen. Na het journaal een amuse mentsprogramma rond Tante Leen, getiteld „M'n Tante". Haar mede werkers komen voornamelijk uit de Jordaan. Het volgende uur is voor de apen. De Amsterdamse geleerde dr. A. Kortland heeft namelijk een ex peditie naar Afrika geleid, die tot taak had, het gedrag van de chim pansees te bestuderen. Tot slot van de avond een klein half uur met Ber. told Brecht. De Oostduitse cabaret- tiëre Gisela May zingt liederen van deze satirische auteur, een idealist die de wereld op zijn manier ivilde verbeteren. DINSDAG 2 JANUARI. NED. I. „Twien" richt zich de eer ste vijftig minuten na de reclame, Pipo en het journaal, tot de jeugd in een „nette tieneruitzending'\ Na het journaal de Lucy show, waarin ook weer een tienerster nl. Frankie Ava- Ion, die het neefje van Mr. Mooney speelt. Vervolgens „Vijanden", een opmerkelijke eenacter van de Ame rikaanse schrijver Arkady Leokum uit zijn tweeluik „Friends en Ene mies'wordt tweemaal kort achter een uitgezonden, waarbij Max Croi- set en Ko van Dijk hun rollen van klant en kelner zullen omwisselen. Jan van Hillo en Nico van Vliet zet ten in het zesde deel van de serie „Europa" het onderwijs in de schijn- werpers. The Rivals zingen daarna enkele spirituals. Na het programma van de NVSH en het laatste nieuws de zeventiende herhaling van „De Bezetting". NED. II. Na Pipo en het journaal direct het avondprogramma. Slechts door het nieuws van acht. uur onder- broken besteedt de NTS het pro gramma van zeven tot elf uur aan Afrika. Deze kleur endocument aire van recordlengte is gemaakt door de Amerikaanse Iv-maatschappij ABC. De documentaire is in vier verschillende onderdelen gesplitst, Voor het projekt staan - gelijk bekend - drie werkhavens ter be schikking, n.l. twee z.g.n. kopwerk- havens (werkeiland) en de haven van Den Osse. Hoe het na sluiting met de zandbeweging rond de dam zal gaan is nog een open vraag. ..Op het zand wordt nog gestudeerd" aldus onze zegsman, die er op wees dat juist deze materie te ingewik keld is om voorspellingen op lange termijn te kunnen doen. Werkhaven Schelphoek Belangrijk in 1967 was dan verder het preludium op het sluiten van de Oosterschelde, n.l. de aanleg van de werkhaven Schelphoek, die voor driekwart klaar is. De voltooiing vindt plaats in 1968. Ook hiervoor is de Deltadienst gelijk met het schema. Ook aan de Noord-Beve- landse zijde komt een dergelijke werkhaven. Wat betreft het Brou wershavense Gat zijn in het top- seizoen 250 300 mensen aan het werk geweest, een overigens over het gehele jaar gezien fluctuerend aantal, afhankelijk van het zink- programma. De kern „zinkers" be staat nog steeds uit Sliedrechtena- ren, die alle kneepjes van het vak kennen. Door wijziging van de zink- techniek kunnen evenwel ook onge schoolden hierbij worden ingescha keld. Tenslotte maakte ir. Biezeveld nog melding van een opslagplaats van materiaal achter de duinen te Scharendijke ten behoeve van het werk dat in het afgelopen jaar zo duidelijk in de belangstelling stond, hetgeen in de toekomst - gelijk reeds opgemerkt nog in toenemende mate het geval zal zijn. Het Brouwers havense Gat-projekt immers heeft zo moet men wel vaststellen - een nieuwe fase ingeluid van de ge schiedenis der geografische patroons wijzigingen in de provincie Zeeland. Een fraaie opname van het werk eiland in het Brouwershavense Gat. (Luchtfoto: Mastboom's Vliegbedrijf, Rotterdam) I die echter nauw bij elkaar aanslui ten. Het was1de bedoeling, een zo af. gerond mogelijk beeld te geven van het leven en streven van dit nieuwe werelddeel, waarbij pijnlijke proble men niet uit de weg zijn gegaan. ZONDAG 31 DECEMBER. NED. 1: 14.30 Billy Smart's kinder, circus; 15.30 Nieuws; 15.31 Monitor; 17.00 Einde; 18.55 Pipo; 19.00 Woord voor ivoord. 19.05 Liedjes aan de kerjc; 19.30 Sport; 20.25 Journaal; 20.30 Het carnaval der dieren; 20.55 Een mens is maar een mens; 21.15 De oude draaidoos; 22.00 Zo is het: 22.35 Die goude oude tijd (kleur); 23.45 Dag jaar; 24.00 Pauze; 00.15 Hoogtepunten 196701.30 Einde. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Axel Nort; 19.30 Zolang er mensen zijn op aarde; 20.00 Journaal; 20.05 Twee kamp: 20.35 Schipper naast God; 21.45 Muziek houdt jong; 22.15 He den en toekomst; 22.45 ds. J. Lang straat; 22.55 Journaal. MAANDAG 1 JANUARI. NED. 1: 12.05 Nieuwjaarsconcert; 13.20 Einde; 15.00 Sportjaar 1967; 16.00 Skispringen; 16.30 Einde18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Kenmerk; 19.32 Flintsto nes (kleur); 19.56 Ster20.00 Jour naal 20.06 Ster; 20.10 Piste (kleur); 20.50 Holiday on Ice; 21.40 Alfred Hitchcock presents; 22.05 Hoop of teleurstelling; 22.30 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo; 18.55 Ster; 19.03 Party; 20.00 Journaal; 20.06 Ster; 20.ïo' M.n tante; 20.50 Beleve nissen met chimpansees- 21.50 Brechiliederen; 22.15 Journaal. DINSDAG 2 JANUARI. NED. I: 18.50 Pipo; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Twien 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Lucy show (kleur). 20.45 Vij anden; 21.40 Europa22.25 The Ri vals; 22.30 Sextant; 22.40 Journaal; 22.45 Pauze; 22.50 De Bezetting. NED. II: 18.50 Pipo. 18.56 Sier; 19.00 Nieuws; 19.03 Afrika (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Afrika (kleur); 23.00 Einde. DREISCHOR Herbestrating deel Mr. Pieter Moggestraat Het Aannemingsbedrijf fa. J. de Ruiter Zn. uit Noordgouwe heeft een begin gemaakt met het herbe- straten van een gedeelte van de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor. Het betreft het gedeelte vanaf het „Kruis" tot aan de oude openbare lagere school. Dit stuk straat liet de laatste jaren nogal wat te wensen over, zodat het herstraten zeker geen luxe is. Ook de trottoirs worden aan de herstratingswerkzaamheden aan gepast. Parkeerterrein gereed Het op de hoek van de Goemans straat en de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor geprojecteerde parkeer terrein is gereed gekomen. De firma J. de Ruiter Zn. uit Noordgouwe heeft de werkzaamheden beëindigd en door de automobilisten wordt van het terrein al een goed gebruik ge maakt. Vooral met het oog op het vlakbij gelegen sportterrein betekent dit parkeerterrein een goede oplos sing, waardoor de Mr. Pieter Mogge straat ter plaatse van geparkeerde auto's ontlast wordt. Advertentie Neem een Ouwe op het Nieuwe Ook op Oudejaarsavond Oude De Kuyper, de feestelijke borrel! Oude De Kuyper, een kwaliteit die klinkt als een klok. OVERDENKING Wat wij in gewone woorden niet kunnen zeggen; wat in nuchtere zin nen niet tot uitdrukking kan worden gebracht, kan een lied van Jan Wit ter overdenking bij de wisseling van het jaar. Halleluja! prijst den onbegonnen die bij jaar noch eeuwen telt, die der sterren loop, de duur der zonnen souverein heeft vastgesteld, die, al zouden al hun lichten doven, licht en waarheid blijft voor wie geloven. Hem zij heerlijkheid en macht nu en immer toegebracht. Halleluja! dankt den milden vader die ons tijd van leven schenkt, die ons in geduld en in genade ieder jaar opnieuw gedenkt. In het holste van de nacht der tijden blijft zijn vaderhand ons veilig leiden. Hem zij heerlijkheid en macht nu en immer toegebracht. Halleluja! prijst den God der goden, den beheerser van het graf, die de sleutels van het rijk der doden aan zijn Zoon 'in handen gaf. Zalig die zich stil uit handen geven en met Christus sterven en herleven. Hem zij heerlijkheid en macht nu en immer toegebracht. Halleluja! prijst den wonderbaren die te rechter tijd voorziet, die aan mensen met verloren jaren toch zijn jubeljaar aanbiedt. Eenmaal worden levenden en doden tot de bruiloft van het Lam ontboden. Hem zij heerlijkheid en macht nu en immer toegebracht. Advertentie Misschien als tegenhanger van de sociale ellende, was de 19de eeuw sterk in hel maken van zoete plaatjes, die het nu overi gens weer zo goed doen en nogal gezoch t zijn ,al zijn ze niet vlekkeloos op het punt van sentimentaliteit. Een voorbeeld van zo'n plaatje uit het boekje „Vacantiedagen", door Suzq Andries- sen, waarvan de tweede druk verscheen in de negentiger jaren bij H. J. W. Bccht te Amsterdam. Alles is wel in het prentje verwerkt: netheid, zedigheid, dierenliefde, arbeidzaamheid, want ,de deugd" zat op de troon, maar hier en daar heeft de ondeugd er wel achter gestaan. Maar hoe 'ookeen lief plaatje is het herinnerend aan de t\jd zo dichtbij in de historie, maar hoe ver ,weg al. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 16