Vorstelijk bezoek aan Schouwen-Duiveland groots festijn whis^ Zestig jaar geleden KERKDIENSTEN OP OUDEJAARSDAG Shelly Height een pittig kind uit Pittsburg (Pennsylvania) I KERKDIENSTEN OP NIEUWJAARSDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. Jagersma, 5 uur ds. Lam; 7 uur ds. Assendorp (Oudejaarsavonddienst). Kerkwerve: 11 uur de heer M. C. Malipaard, Rotterdam. Serooskerke: 9.30 uur, de heer Malipaard. Burgh: 7 uur ds. Flink (Oudejaarsavond- dienst). Haamstede: 10 uur (bevesti ging kerkeraadsleden) en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 5 uur ds. Van Lie- re. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendyke: 10 en 7 uur ds. Roo- denburg. Brouwershaven: 5 uur ds. Feunekes (Oudejaarsavondsdienst in het kerkgebouw)Zcnnemaire: 7 uur ds. Feunekes. Ncordgouwc: 10 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 6.30 uur ds.' Schoneveld. Ouwerkerk: 6.30 uur ds. Ommering. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Flink, 6.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur (bev. ambtsdra gers) ds. Ommering, 6 uur ds. J. Vis- beek, Kats. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds. v. d. Berg, Oud- Advertentie zondag 31 december 19C7 Beijerland. Bruinisse: 10 uur ds. Lam 5 uur ds. Jagersma (Oudejaarsavond- dienst). Lutherse Kerk: Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 uur 4.30 uur ds. H. R. Juch, Kapelle-Biezelinge. Scha- rendijke: 10 en 7 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zcnnemaire: 10.30 en 7 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5" uur dr. Becker. Oosterland: 11.30 uur ds. Scholing, 6.30 uur dr. Becker. Bruinisse: 9 uur de heer Jansma, 5 uur ds. Toornvliet, A. J. Polder. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 7.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Zaterdag 30 dec., 7 uur de heer Boo gaard. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Karens. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmelsdijk: 19.00 uur Oudejaars avonddienst, ds. Schenck. Leger des Hells. Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: de diensten op zondag zijn: 10 uur en 19.00 uur. Zaterdag avond: 19.00 uur. Haamsfede: dienst op zondag om 9.30 uur. DJAKARTA. De Westjavaanse gouverneur, generaal Masjoedi, heeft gezegd dat de communisten er niet in geslaagd zijn een querilla-eenheid in Peking-stijl in westJava te vor men. Centrale verwarming S AWE MA N.V. Meelstraat 20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 Een meisje kwam langs (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 30-12. Als een soort kerstkind kwam zy binnenvallen tij dens de afgelopen feestdagen, het 20- jarige meisje Shelly Height, een heel apart en pittig meiske uit Pittsburg (Pennsylvania), zoals zij gedecideerd bq de eerste kennismaking er dade lijk volledig aan toevoegde. Shelly is Amerikaanse, maar in haar neg pril le hoofd leeft het verlangen en de wil de gehele wereld tot haar vader land te maken. „Ik ben overal thuis. Heb ik het royaal, dan is het goed, heb ik het arm, dan is het ook goed", verklaart ze. Het is de kern, van een optimistische en dappere levensfilo sofie, waaraan nog wordt toegevoegd de noodzaak harerzijds alle mensen met vertrouwen tegemoet te treden er vanuit gaande dat de meeste men sen goed zijn en angst voor slechte mensen heel verkeerd is. „Het zou hen tot verkeerde dingen kunnen brengen". Deze jeugdige levenswijsheid hebben we niet helemaal kunnen be grijpen noch onderschi'ijven, maar Shelly is er kennelijk altijd wel bij gevaren. Eén sensatie uit het leven van dit meisje, dat nog jong van ja ren, maar al oud van uren is haar Mexicaanse jaar. Eerst heeft ze de zuidelijke staten (Nieuw Mexico etc.) van de V.S. rond gezworven. In Colorado zag ze de Great Canyon, maar het grote avon tuur lag in de binnenlanden van Mexico, waar ze het leven deeldé van de Indiaanse dorpsbewoners. Zij slieo samen met de familie in één hut. Zij bereidde het brood en ander voedsel zelf en at het samen met de eenvou- digen, die nog zoveel hebben be waard van de eigen karakteristieke volkscultuur met name de muziek, waardoor Shelly sterk is geboeid. Zelf uitzoeken Ze zag echter ook de fouten van hun samenleving. Het voedsel is arm aan proteïne en andere noodzakelijke stoffen. Buiten schijnt de zon en er is een weelde van bloemen, maar de mensen zijn vermoeid door gebrek aan vitamines,'gevolg van eenzijdige voeding. Uit Amerika werd vis aan gevoerd en uitgezet in het Mexicaan se binnenland. Vis is rijk aan eiwit „en dat helpt weer wat" zegt Shelly, die na een verblijf van een jaar door de familirnad werd ge-adopteerd als eigen dochter. Dat gaf naast plich ten ook rechten. Het moeilijke even wel was dat zij geen stap meer bui ten de deur kon doen, zonder de be geleidende chaperonne, een oudere vrouw. De reis maakte ze feitelijk in schoolverband, maar do school die wordt bedoeld is wel de vreemdste van Amerika, want doceren in de ei genlijke betekenis is er niet zo bij. Men moet het allemaal zelf uitzoe ken en wel ter plaatse. De „school" verhuisde derhalve naar Mexico. Jaar Zweden Daarna werd het een jaar Zweden. De Zweedse winter vindt Shelly iets verschrikkelijks. Moeizaam zoekend naar Nederlandse woorden, want taai poogt ze zich in onze landstaal uit te drukken, vertelt ze hoe deprime rend het soms wekenlang durende slechte weer en de duisternis zijn. Het maakt de mensen zwijgend, 's Avonds wordt er nogal gedronken. Dat maakt de tongen los, maar de volgende morgen heeft iedereen zich weer in zich zelf opgesloten. De blijdschap bij terugkeer van de zon in het voorjaar is dan ook onvoor stelbaar. „In Finland is het nog een beetje erger, daar wil ik straks naar toe", maar eerst „doet" ze een jaar Nederland. He.t met de hand weven heeft haar grote belangstelling. Ze vindt werk in een weverij in Baarn en lift ie dere dag op en neer naar Amsterdam waar ze een kamer vond in het oud ste stadsdeel. Ze is er weg van. In de afgelopen zomer lifte ze naar Joego-Slavië en Griekenland, levend in de eenzaamste dorpjes, waar geld nog niet zo'n grote rol speelt, met name niet in Joego-Slavië, want hier en daar is het begrip gastvrijheid nog onbezoedeld. Ritussen is Shelly continu in op stand tegen het denken in geld, al lerlei soorten snobisme en dat heeft kennelijk thuis ook allerlei spannin gen gegeven. Geschenkjes Ze geeft het liefst weg, waar ze zelf veel van houdt. Onder onze kerstboom had ze haar pakjes neer gelegd. Een boek met Japanse pren ten („Japan, wil ik beslist nog heen") een uit de Middellandse Zee opgedo ken schelp, een plaat met Indiaanse fluitmuziek. Toch is Shelly voor haar omgeving nog al eens een probleem. Ze is zo apart, dat ze de aansluiting wel eens mist, maar een taai door- zettertje en een charmant globetrot- tertje is het wel. Ze zal nog vast veel avonturen beleven en veel te zien krijgen. We vonden het niet geforceerd onze lezers met haar te laten kennisma ken, via de laatste krant van dit jaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 'ra tij eb oom in de meutvsirai Geen grootser oranje-festijn is er immer in de heugbare historie (voor de bejaarden tenminste) van stad en land geweest, het bezoek van konin gin Wilhelmlna en prins Hendrik, dan 61) jaar geleden. Het gold een kennismakingsbezoek aan Zeeland, in het kader waarvan ook Schouwen- Duiveland werd bezocht. Maanden tevoren reeds waren voorbereidingen getroffen om het Vorstenpaar een warm en uitbundig welkom te be reiden en teen de 13e september 1907 was aangebroken was vooral Zierik zee omgetoverd in een sprookjesstad met bontbcvlagde gevels, versierin gen, erepoorten en bjj dit alles kwam neg dat - zoals de chroniqueur meldt - „Pluvius op de vlucht was gesla gen". Een oranjezonnetje dus in het feestjaar 1907. Aan de komst van het Vorsten paar ging een vlootschouw vooraf, die door het koninklijk paar werd gadegeslagen van het dek van de „Wester Schelde" af, die van Veere naar Zijpe voer. Vandaar reden de Hoge Gasten per tram door Duive- land naar Zierikzee. Het perron was met vlaggen en groen versierd. Daar had post gevat de muziekvereniging „Crescendo" van Dreischor dat zorg de voor een welluidend „Wilhelmus" toen de tram kwam binnenstomen. Burgemeester Ch. W. Vermeijs be groette de Vorstin en haar gemaal en onder overweldigende belang stelling. namen koningin en prins plaats in een fraaie koets, gevolgd door talrijke andere, waarin de ver schillende hoogwaardigheidsbekle ders een plaats vonden. Het gala rijtuig was met vier paarden be spannen. Rechts van het rijtuig reed de commandant van de erewacht Th. C. J. J. van der Lek de Clercq en links de eerste onder-comman dant jhr. L. M. J. Sschuurbeque Boeije. Toen de stoet zich in beweging zet te deed zich een klein incident voor. Het paard van een voorrijder - ge schrokken door de muziek - sloeg op hol en raakte te water. De ruiter was bijtijds op de begane grond en het paard zwom de zoete gracht over. Door de fraaie versierde straten ging de stoet naar het stadhuis, dat bereikt werd via Grachtweg, Oude Haven (zz), Kraanplein, Appelmarkt, Poststraat, Kerkplein, Meelstraat. Monumentale burgpoort Op het Kraanplein was een monu- Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 30, zondag 31 december en maandag 1 januari (Nieuwjaarsdag) Dokter C. M, van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280 en dokter II. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, hebben dienst in eigen praktik. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neem/t waar voor zuster Steutel en zuster Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 2309, neemt de weekeindedienst waar voor dierenarts Van Roon tot maan dagmorgen 1 januari acht uur. Dierenarts Van Roon heeft dienst van maandagmorgen 1 jan. 8 uur tot dinsdagmorgen 2 jan. 8 uur. mentale burgpoort opgericht, waar de rijtuigen onderdoor reden. Op het Havenplein stonden de zangver enigingen „Polyhymnia", „Loof den Heer", „St. Caecilia" en „Luctor et Emergo" (mannenkoor) opgesteld, die onder leiding van de heer J. H. Letzer het welkomslied zongen: „U willen w'onze tonen wijden. Geliefde hoogvereerde Vrouw!" De tekst van het lied werd Hare Majesteit aan geboden door mej. N. Appels. Nog echter was het stadhuis niet bereikt, want op het Kerkplein stonden 300 meisjes opgesteld van de openbare en bijzondere scholen, die onder lei ding van de heer S. Klimmerboom alweer een hooggestemd lied aan hieven: „O dag van vreugd Uw voet betreedt. Den grond van ons gewest" De toenmalige hervormde predikant dr. J. Helder had het lied gedicht. De meisjes werden begeleid door „Kunst en Eer". Rood fluwelen baldakijn Aan het stadhuis was een groot baldakijn van rood fluweel aange bracht. De hemel was bekleed met hermelijn. De vestibule van 't stad huis was geheel bespannen met satijnstof. Tot op de Meelstraat was de vloer bedekt met kostbare Per zische tapijten. De wanden van de (trouw)zaal waren geheel bekleed met roomkleurige satijnstof en ook hier dekten Perzische tapijten de vloer. Zes en vijftig stoelen stonden gereed en twee zetels, waar op de koninklijke kroon in goud ge vat, waarop koningin en prins plaats namen. De raadszaal was ontvang- salon, terwijl de burgemeesters kamer (merkwaardige bijzonderheid) was ingericht als toiletkamer voor het vorstenpaar. In de ontvangsalon werden de raadsleden voorgesteld. Hoogtepunt van het bezoek vorm de het dejeuner, dat de gemeente Zierikzee het Vorstenpaar aanbood. De burgemeester hield aan deze maaltijd e,en hooggestemde rede, waarin hü uiting gaf aan de vreug de van ieder over de komst van ko ningin en prins. Hoogdravendheid 'kon de rede van de burgemeester moeilijk ontzegd, maar men moet alles zien in de geest en de sfeer van die tijd. Zo'n zin bijvoorbeeld: „wanneer Uwe Maje steit en Uw Koninklijke Hoogheid straks deze gemeente en dit eiland verlaten, waar helaas nog niet veel industrie is (toen al niet. Red.), maar maandag 1 januari 1968 Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. Lam. Burgh: 10 uur ds. Flink (dienst in „De Koebel"). Haamstede: 10 uur ds. Huizing. Scharcndfjkc: 10 uur ds. Roodenburg. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 uur lees dienst. Bruinisse: 10 uur ds. Jagers ma. Cerefcrmcerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Nawijn. Haam stede: 10 uur Scharendijke: 10 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 uur ds. Wentsel. Zonnemairc: 10 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10.30 uur dr. Becker. Oosterland: 9 uur dr. Becker. Bruinisse: geen dienst. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 11 uur ds. Westerink. Haamstede: 9.30 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 uur leesdienst. Nieu werkerk: 10 uur ds Karens. Ooster land: 10 uur leesdienst. waar de landbouw op een hoogen trap van ontwikkeling staat, dan moge het zijn met de bewustheid dat ook hier een bevolking van Zeeuwen leeft, die, trouw aan Oran je, steeds een hechte steun zal zijn voor Uwer Majesteits Troon en Huis" „Onvergetelijke indruk" De vorstin repliceerde: „De kwis tig versierde straten, de hartelijke toejuichingen, de talloze blijken van verknochtheid ontvangen, zijn zoo vele stemmen, die spreken uit het hart der bevolking. Houdt U verze kerd, mijnheer de burgemeester, dat deze bij Ons een onvergetelijke in druk achterlaten". Na het dejeuner werd in de raad zaal „cercle" gehouden, waarna de stoet met een grote boog door de stad naar het station reed. Talrijke bouquetten werden onderweg aan geboden, ondermeer in de Verre- hieuwstraat en de Molenstraat. Bij het betreden van de tram vroeg de koningin de burgemeester haar in nige dank aan de burgerij te willen overbrengen voor de hartelijke ont vangst. 's Middags was er verder een matinée-musicale op het Haven plein en 's avonds een schitterend vuurwerk, afgestoken tussen Haven, plein en Havenpark. Een ihele week bleef het verder nog feest en „Kunst en Eer" kon het niet aangeblazen krijgen. Een fantastische gebeurtenis bete kende de komst van het Vorstenpaar ook voor Bruinisse. Oosterland en Nieuwerkerk, plaatsen op de tram route naar Zierikzee. In deze dorpen stopte de tram en was er gelegenheid kennis te maken met het Koninklijk Paar. Bü elkaar moet het een hoog tepunt zün geweest in de niet opwin dende tijd, slechts zeven jaar na het „fin de siècle". Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bruinisse: 10 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 uur leesdienst. Brui nisse;: geen dienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: dienst nieuwjaarsdag: 10 uur. Haamstede: dienst op nieuw jaarsdag: 9.30 uur. Advertentie pure cis J pffisnu 1 tinto* «Jü&b I AMHtt BOW 8T. OirrtUBflY OUflÏN metAKo door veten ontdekt In hun Irish CoffeeI SCHAEFERS WORDEMANN N.V., A'DAM Hoe klopt het hort van i onze stad Zoo luid en heftig thans. Hoe straalt uit ieders oogen nu i Een blijde vreugdeglans! i Hoe klinkt alom het i feestgezang, j En galmt het luid „hoezee!" Nu 't Vorstenpaar zijn intocht doet In 't oude Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 14