Rennies Een goed politiek jaar was 1967 beslist niet Gejaagd door het jaar Er viel geen Nobelprijs te verdienen Brandend maagzuur, CaftfoïHia,soep...die is pas lekker! Kalenders voor het jaar 1968 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 december 1967 Nr. 19922 BLIK DOOR HET WERELD Vuur Gumal Abdel Nasser te Cairo was 1967 geen bijzonder plezierig jaar. Voor de heer Lyndon Baines Johnson evenmin. Zelfs niet voor de heer Charles de Gaulle te Parijs. Om van de heer Harold Wilson te Londen maar te zwijgen. En het schijnt zelfs dat de animo is verflauwd om te proberen een oplossing te vinden voor de problemen die de wereld ieder jaar erbij maakt, zonder veel van de geërfde uit vorige jaren op te lossen: niemand werd dit jaar waardig bevonden de Nobelprijs voor de vrede te ontvangen, waarbij toch het streven meer dan het resultaat wordt geëerd. Nasser zorgde voor het grootste knaleffect dit jaar. Hij dreigde en dreigde zolang dat Israël het zekere voor het onzekere nam en zelf eerst toesloeg. In een zesdaagse oorlog werden Arabische legers in de pan gehakt, grote gebieden tot aan het Suezkanaal bezet. Wel probeerde Nasser - eerst trad hij af, toen bleef hij toch maar aan - de strijd op hoger niveau voortgezet te krijgen door de V.S. in de schoenen te schuiven dat ze Israël hadden geholpen. Maar, de Russen (thans ook voorzien, net als de V.S., van een Middellandse Zeevloot) beperkten hun hulp tot wat debatteerkunst. In feite trokken Moskou en Washington één lijn: vermijden met elkaar in conflict te komen. Maar intussen blijft de kwestie van het Nabije Oosten onopgelost liggen wachten op de volgende uitbarsting. Dreiging Op Cyprus is het net zoiets. Over een bloedbad, op Makarios' eiland raakten bijna de Turken met de Grieken slaags. Dat is voorkomen, maar opgelost werd vrijwel niets. Zodat de kansen blijven dat het toch nog eens tot vechten komt. Dat was misschien nu al gebeurd als in Griekenland de generaals de macht niet hadden gegrepen, maar zeker vreesden dat ze die makkelijk weer konden verliezen als de solda ten elders moesten vechten in plaats van de bevolking onder censuur te houden en te bedreigen met depor taties. Alweer een plek waar de vre de echt niet helemaal veilig is. Dan vecht in Nigeria ook nog steeds de oostelijke streek, die zich tot republiek Biafra heeft uitgeroe pen. De huurlingen, die nog even in Kongo hebben laten zien hoe goed ze chaos kunnen maken, vinden hier aan weerszijden emplooi, zodat het vechten voorlopig niet hoeft op te houden. En al vechtend ivordt natuurlijk weinig gedaan om Nigeria zo in te richten, dat alle stammen er vreed zaam naast elkaar kunnen leven. Iets dergelijks treft het oog in de kersverse republiek Zuid-Jemen, waar de Britten hun koloniale vlag hebben gestreken na veel strijd met allerlei bevrijdingsorganisaties, die intussen onderling de oorlog nog een beetje door laten woeden. Hun bo venbuur Jemen, waaruit Nasser nu zijn troepen heeft teruggetrokken, ziet nog steeds gevechten tussen royalisten en republikeinen, ook al zouden die een overeenkomst slui ten. En zo maar door. Broeiplaatsen In Bolivia werd Ché Guevara ge dood, maar het verzet tegen de reac tionaire regimes blijft er natuurlijk broeien. Het zijn uiteraard allemaal vrij plaatselijke zaken, maar die zouden makkelijk uit kunnen groeien tot een conflict op veel groter schaal. De kans daarop blijft echter geluk kig vrij klein, doordat de Russen en Amerikanen - bij al hun menings verschillen - het er wel over eens zijn dat deze twee nucleaire giganten niet tegenover elkaar moeten komen te staan. Desnoods praten ze de dingen maar eens onder elkaar uit, zoals toen Ko- sygin en Johnson elkaar ontmoetten. Toen hebben ze ongetwijfeld be halve aan het nabije oosten ook me nig woord gewijd aan Zuid-Vietnam. Daar is dan na niet erg vlekkeloze verkiezingen althans iets geschapen dat op een echte regering lijkt, maar de strijd is er nog zo fel als altijd. Oe Thant heeft enige malen gepoogd de Amerikanen te overreden op zijn minst de bombardementen te staken, hoewel niemand uil duidelijk is ge worden of daardoor nu echt de Noorduietnamezen en de Vietcong aan de onderhandelingstafel zouden zijn gebracht. Tenslotte speculeren die twee er op dat de V.S. de uitzichtloze oorlog zat tüorden en het moet gezegd: de monstraties en allerlei politieke uitiJigen geven er blijk van dat die oorlog (en vooral de manier waarop Johnson die voert) meer en meer Amerikanen niet erg meer zint. De kwestie-Vietnam is in de komende Amerikaansepresidentsverkiezingen een belangrijk, zo niet het hoofd punt, dat is zeker. En op dit moment is bij velen Johnson zo onpopulair als maar mogelijk is. Overigens wil dat niet zeggen dat de zachtmoedi- gen, de duiven, zijn grootste tegen standers zijn. Dat kunnen ook wel de havikken zijn, die juist menen dat Johnson er nog niet genoeg op hakt. Maar juist dat dit zo'n intern Amerikaanse controverse is, maakt het onwaarschijnlijk dat in Zuid- VENSTER Vietnam voorlopig de strijd wordt verminderd of gestaakt. Zwart-wit De V.S. hebben nog andere zorgen. De opstanden in de negerwijken van Newark, Rochester enzovoort, enzo voort, drukken de Amerikaan nog eens bitter op allerlei onvrede in eigen huis, waar toch ook iets aan gedaan moet worden. Johson heeft het er tegen allerlei kritiek ook niet gemakkelijker op gekregen doordat een aantal van zijn beste mensen - zoals McNamara het kabinet ver lieten, al dan niet geheel vrijwillig. Menigeen vreest dat de president juist uoor zijn verkiezing zo drin gend een succes nodig zal menen te hebben, dat daardoor er nog een schepje opgegooid wordt in Vietnam. Waarbij dan direct de vraag op doemt: wat doet China Daar is een massa heibel geweest met de culturele revolutie, inclusief de belegeringen van de Sowjet-am- sassade in Peking. Maar dat is ge luwd, naar men moet aannemen, doordat het leger de orde nu hand haaft. Maar dat kan ook betekenen dat de Chinezen nu genoeg rust in eigen huis hebben om zich te kunnen veroorloven in Vietnam tussenbeide te komen als Noord-Vietnam erg in het nauw komt. En is dat al een onaangenaam vooruitzicht, het wordt nog beden kelijker wanneer men in aanmerking neemt dat Vietnam ook een terrein is waar Moskou en Peking met el kaar overhoop liggen in een strijd om de hegemonie in de communis tische wereld. En als China helpt, kan Rusland niet achterblijven en dan hebben we het: de twee kolos sen toch tegenover elkaar. Dat is dan weer zo'n probleem dat er door jaar op jaar bewaren niet beter op is ge worden. Europa In Europa is Engeland de zieke man gebleven en zijn toestand is zelfs nog wat ernstiger geworden, zodat de harde ingreep van een de valuatie van het pond nodig werd. Waarbij gezegd moet worden dat de Gaulle hieraan ijverig heeft mee gewerkt, alsof hij dit nodig had om zijn veto tegen Britse toetreding tot de E.E.G. nog wat meer kracht ie geven. Advertentie druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Kruimelwerk Het klopt allemaal zo goed met de theorie dat de grootbedrijven de trekpleisters van het publiek zijn ge worden en dat het midden_ en klein bedrijf dat aanvullen met randves- tigingen. Voor de grote eenheden was ook dit jaar de koek, voor de kleine zakenman de kruimelsof niets. Maar zelfs grote bedrijven kregen tegenwind. Guur woei de fellere concurrentie uit de bondsrepubliek. Honger naar orders en tegenvallen de resultaten met name in het me taal, de textiel, de scheepsbouw. Ook daar wrevel en opwinding over de klap die plotseling kwam. Doffe verslagenheid is het ken merk van de werkloosheid. Vele werknemers zijn er weer aan ten offer gevallen als rijpe halmen voor een sikkel. Bij duizenden zijn ze thuis gekomen en velen zullen er lang zitten omdat ze ouder worden en minder produktief. Een oud jaar met tachtig, tot negentigduizend werklozen! Er is oprechte verslagen heid, er is ware wrevel want na 20 jaar opgang, zij het uit een economi sche diepte, ben je bijna vergeten, dat je kwetsbaar bent. Vooruitgang Dit jaar gaf met recht reden tot innerlijke opwinding en irritatie. De automalisaüe zet door, de struc- tiLurv er ander ing dringt onweer staanbaar op. Beroepen vallen uit om nooit terug te komen. Men valt uit zijn werk dat een roeping is, om zich aan te passen aan andere men sen, een ander tempo, een nieuwe toekomst, die sneller van maat schappelijke kleur verandert dan de vorige omdat het leven gejaagder wordt en de tijd dynamischer, zoals dat genoemd wordt. Bedrijven jagen op kosten nadat zij jaren die kosten moesten laten lopen. Reorganisatie is aan de orde van de dag. Kleine eenheden sluiten geruisloos, grotere worden zo mogelijk nog ge holpen, want dc publieke opinie vraagt erom. Dat vragen om hulp Frankrijk remt uit eigenbelang de verdere ontwikkeling van de E-E.G., zoals Parijs (of liever de Gaulle per soonlijk) in vele zaken z\jn eigen gang gaat zonder op anderen te let ten, echter wel in het besef dat het in geval van nood wel op anderen kan rekenen. Zo is het in de E.E.G., zo is het in de economie waarvan vooral Frankrijk maar moet hopen dat die de Fransen niet eens een knauw zal geven, zodat zj) de hulp nodig hebben die ze nu zelf niet toil- len geven. De NAVO En zo is het als vanouds in de N.A. V.O., het vervallen veiligheidsinsti tuut, dat als maar niet de fut kan opbrengen zich aan te passen aan 1967 en nog liever de daarop volgen de jaren. Een flauw hoopje kan men peuren uit de tegenslagen van de gaullisten bij enige verkiezingen, maar daarvan hoeft het effekt niet zo groot te zijn. Tenslotte hebben enige zeges van de neo-nazistische N.P.D. in de Duit- naar tientallen kanten tegelijk, jaagt de mensen opnieuw op als een kop pel wilde eenden, die geen echte baan meer in het leven zien. Radio en televisie, krant en tijd schrift, meer dan eens geredigeerd door mensen die in het nieuws wil len komen, functies willen overne men of een heersersnatuur demon streren, zij drijven ons naar onrust en onzekerheid met nieuwe ideeën, waarvan er vele oud zijn en verpakt iri een ander omhulsel. Kansen We willen leven, consumeren en genieten. Het wereldbeeld biedt oor. log, hang naar produktie en verdriet. Toch zijn roe vergeten hoeveel wij nog over gehouden, hebben. De pa niek wordt gepredikt terwijl het evenwicht in een rustig voortbestaan met ons mee marcheertWij zullen nuchter moeten beoordelen dat dit land nog veel kansen biedt. Voor de energieken die het hier te eng wordt liggen er de jonge lan den met veel werk: Australië, Nieuw Zeeland, Canada en Zuid-Afrika. Zelfs Indonesië lonkt weer. Voor de middelgroepen in leeftijd ligt er de kans om de maatschappij te kneden. Zij staan immers zelf aan het roer. De lonen stegen te snel, de win sten tuimelden omlaag en de con sumptie leek wel een vloedgolf in het jongste verleden. Die golven zijn wat weggeëbd, de inflatie is wat in getoomd, wij komen weer tot onszelf met zin voor sparen en loon naar werken. Weer 22 jaar Temidden van een onrust rondom ons zien wij plotseling dat wij 22 jaar afstaan van het einde van een wereldoorlog zonder weerga, even ver als onze ouders in 1940 na de eerste wereldoorlog. Toen brak de hel weer los. Met alle dreiging in oosten en midden-oosten is dit jaar de vrede ons deel gebleven. Voor de ouderen onder ons volk is ondaviks alle kostenstijging de welvaart niet aangetast. De opmars naar een sterker en beter sociaal patroon is niet gestaakt. Vooruitziend kunnen wij ons spie gelen aan het bewind van de zgn. jonge regering. Ook die begon onder een hagel van kritiek voor onvol doende progressiviteit en gebrek aan sanering. Toch is de aanloop bepaald goed geweest en veel holle klanken zijn verstomd. Onze minister van economische zaken heeft duidelijk gesteld dat on. ze betalingsbalans niet ongunstig is, dat de produktie nog behoorlijk is gestegen in 1967 en dat wij de weg kunnen vervolgen naar een gema tigde opgang als ivij de prijs daar voor willen betalen. Spareu De prijs ligt in het opvoeren van de besparingen, die onze rentestand omlaag moet drukken teneinde het investeringsklimaat te verbeteren. Want nu staan wij economisch niet zwak maar wij moeten de wedloop naar meer doelmatigheid en goed kopere produktie volhouden. Ook de andere volken zitten niet stil. Wij mogen terugzien op een jaar dat beter was dan wij dachten. Er is bereidheid in het land. Er is een visie op de toekomst al lopen de in zichten uiteen. Wij hebben onze durf om iels te ondernemen behouden. Wij zien de problemen die ons om ringen en wij mogen standvastig en met vertrouwen het achtenzestigste jaar van deze eeuw tegemoet treden. se bondsrepubliek wel hun bedenke lijke kanten, zonder dat daarmee nu de hele democratische instelling daar in gevaar is gebracht. Het is onaan genaam, maar aan de andere kant zou het ook een wonder zijn als er geen restje nazisme meer was blij ven leven in Duitsland. En het sys teem is daar nu eenmaal zo dat iedereen en alles het recht heeft zich te uiten. Hetgeen misschien maar goed is ook: een gevaar dat men kan zien is te verkiezen boven een dat in het duister kan voortwoekeren. Maar de bona fide politici in Duits land zijn eT natuurlijk wel verdrie tig over. Uitgespeeld Verdrietig is ook Soekarno, die wel helemaal is uitgerangeerd nu Soeharto echt het presidentschap be. kleedt. En Tsjombe, die weliswaar het land uit was, toen hij in Konga ter dood werd veroordeeld, maar zich na zijn kidnapping niet behaag lijk kan voelen in zijn Algerijnse cel. En verdrietig is Kremlinbaas Brezj- new, die gehoopt had bij het gouden Het aantal ons toegezonden kalen ders voor het nieuwe jaar is ditmaal belangrijk kleiner geweest dan wat normaal gebruikelijk was. Wellicht spelen zuinigheidsoverwegingen een rol, want het uitgeven van een ka lender en hoge portikostcn vergen by elkaar nog altijd een flink be drag. Voorop dient genoemd de PRO JUVENTUTE ORANJE KALENDER die ditmaal weer bijzonder fraai in kleur is uitgevoerd. De „titelpagina" is gesierd met het familieportret van prinses Beatrix met echtgenoot prins Claus en natuurlijk baby prins Wil- lem-Alexander. Andere foto's heb ben betrekking op het huwelijk van prinses Margriet, prinses Christina, een koninklijk bezoek aan de Keu kenhof, het koninklijk paar en an dere „shots" uit het leven van leden der koninklijke familie. De NILLMIJ verraste met een tweemaandelijkse kalender, waarop kleurenreprodukties van werk van Jan Sluyters. We noemen: „Rue de la Rochefoucauld", „Stilleven met bloemen en cactus" „Tuintje", „Naakt in interieur" en „Bocht in de weg", stammend uit verschillen le tijdperken van Sluyters oeuvre. DOUWE EGBERTS houdt de tra ditie in stand van een fraai kleuren- schild, waaronder de maandkalen- der in kleiner formaat. De kleuren foto stelt een landschap bij Kinder dijk voor. Een grappige kalender zond Jos de Kuyper Zn. te Schiedam. Die- rentekeningen in menselijke situa ties sieren <ie (driemaandelijkse) ka lender. jubileum van de revolutie nu einde lijk eens de grote vergadering le be leggen waarop China uit de bewe ging wordt gestoten, maar de ande ren voelden daar niet voor: Ze gaan liever steeds meer hun van Moskou onafhankelijke weg Dat schijnt zo wel de balans van 1967: geen goed jaar voor wie dan ook. Geen erg goed jaar ook voor de wereld. Tenzij men optimisme wil putten uit het feit dat de zaken er op de laatste dag nog ongeveer zo bij liggen als op de eersteen ze hadden net zo goed achteruitgegaan kunnen zijn. Dat wil zeggen dat er nog altüd zeer fraaie kansen bestaan voor iemand die de opgezouten nobelprijs voor de vrede wil verdienen. Dat die mogelijkheid er is, is misschien zelfs al heel toat. Nederland kreeg weer een nieuw kabinet. De ploeg van premier De Jong, aanvankelijk met grote scepsis ontvangen, kwam de eerste moei lijke tijd redelijk door, ook al kon zij niet alle landsprobiemen tot op lossing brengen. Heel fijn van stijl is de kalender van de HAAGSE SOCIëTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. De kleurenfoto's bevatten o.m.: een ge tijdenboek van de „Meester van Ca- tharina van Kleef" (15e eeuw), een detail uit een Brussels wandtapijt (2e helft 16e eeuw), Polychroom Delfts aardewerk (1740) e.d. Een klein handig kalendertje komt van HET ZEEUWS ASSURANTIE KANTOOR. De tweemaandelijkse kalender bevat fraaie kleurenfoto's van voornamelijk Bas den Oudsten. Knap en geestig getekend is de kalender van de NATIONALE LE VENSVERZEKERING-BANK. VAN DOORNE'S AUTOMOBIEL FABRIEKEN N.V. brengen eveneens een getekende kalender uit, met de auto als motief. Een tweede NILLMIJ-kalender is van het ongeïllustreerde handige soort. Een duidelijke maandkalender met ruime marge voor aantekenin gen. Wonderen uit de wereld der elek trotechniek zijn te vinden op de gro te twee-weekse kalender van SIE MENS. De kalender bevat fraaie foto's van belangrijke technische projekten in aller heren landen, zo wel in oost als west. Het fotomate riaal voert geredelijk tot de over tuiging, hoezeer de techniek is door gedrongen in het moderne leven. Een heel interessant kalendertje zond de Coöp. Handelsvereniging v. d. N.C.'B. G.A. te Veghel. Deze maandkalender is gesierd met teke ningen van het spoor en veel wat daarmede samenhangt - in vroeger tijd. Een zeer aantrekkelijk en leer zaam kalendertje. Van het vaderlandse erf Dit was het jaar van de stille wrevel, de innerlijke opwinding, de doffe verslagenheid en het jagen op kosten. Voor bijna alle groepen in ons volk kunnen de opgenoemde termen worden gebruikt. Stille wrevel was er eco nomisch en politiek merkbaar, omdat wij zagen dat de welvaart niet tot in de hemel groeide, maar ook kon terugvallen. Stille wrevel was er in het bijzonder bij duizenden zelfstandigen, waar de regering handenwringend zogenaamd bezorgd óver is, maar waarvoor niets anders gedaan is dan dat een handvol liefhebbers een uitkering heeft ge kregen uit het Ontwikkelings- en Saneringsfonds. De grootindustrie en andere grootbedrijvers zijn de uitverkoren welvaart brengers. Zij worden aangemoedigd door de lofredes op de Europese een heid, die overigens noodzakelijk is maar verre van verwezenlijkt. Aan hen de grond voor huizen en bedrüfsbouw, de premie voor vestiging in ontwik kelingsgebieden en dc beste vestigingsplaatsen binnen de gemeente. De oorlog in Vietnam beheerste het wereldbeeld van 1967. Verschrikkelijk waren wederzijds de bloedoffers, die werden gebracht. Veelvuldig waren nok de acties overal in de wereld, gericht tegen de V.S.-politiek, die echter gewapend optreden in het geteisterde Aziatische land bleef impliceren. De geografische verhoudingen in Columbia maken het noodzakelijk, dat voor een optimale ontvangst in het gehele land de t.v.-zenders op bergtoppen worden opgesteld. Deze zender staat op een berg van 4200 meter hoogte. Een opname van de Sicmens-kalcnder. Advertentie l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 13