L) SEPTEMBER OCTOBER NOVEMBER Een opgewekte aangelegenheid was weer het Bruse mosselfeest. Vele honderden namen deel aan de vloot- schouw, met uiteraard als primus inter pares de Mosselkoningin. korenmolen „De Haan". Op de 12de werd de „Ronde van Bru" verreden. Op een camping in de Westhoek brandde een caravan uit. Een groep van de Pax-Christie- beweging bezocht wandelend Zie- rikzee. De bouwvergunning kwam af voor de R.K.-strandkerk-hotelcombinatie die te Renesse verrijst. Op één van de weinige koude en winderige avonden, legde een grote groep meisjes en jongens de zwemproef af in „De Val" Miss Toerist 1967 werd de Haagse schone mej. Marie Louise van der Lugt. Ontwerpen lagen ter visie van een nieuw Zeeuws secun dair-tertiair wegenplan. De nieuwe rector van het prof. Zeeman-lyceum drs. P. Vis werd ge-installeerd. In de mosselwei-eld viel het historisch besluit van een door Zierïkzeese en Bruse kwekers gestichte afzetver- eniging. In het Zierikzeese Haven kanaal werden geslaagde 2 km zwem wedstij den gehouden. De ge meente Zierikzee deed verschillende inkopen voor realisering van het bouwplan-West. De te Zierikzee gehouden P.Z.E.M.-sportdag bezorg de Zierikzee de eerst prijs. Eige naars van ge- en ongebouwde eigen dommen te Bruinisse zagen ziich geplaatst tegenover de verplichting belangrijk hogere belastingen te be talen. Te Brouwershaven werden de reinigingsrechten opnieuw opge trokken. Fraai weer Het was al tegen eind augustus dat het fraaie zomerweer nog altijd duizenden naar de stranden trok. In het Dij'kwater bij Dreischor kwa men Noorse fjorden paarden te grazen. De raad van Brouwershaven besloot ot het bouwrijp maken van grond voor een onderwijzerswoning en acht bejaardenwoningen. Zierikzee kreeg een tweede open bare school. De naam: „Theo Thij- senschool". De gemeenteraad van Vlissingen maakte een „toertocht" over Schouwen-Duiveland. De gesohotplichtingen van het waterschap Schouwen-Duiveland werden - in verband met de stij gende uitgaven van het waterschap - geconfronteerd met hogere aan slagen. RL -Als gevolg van het omhoog varen van een jacht, brachten zeven jongelui een angstige nacht door op de Neeltjè Jans Roggeplaat. Te Nieuwerkerk werd een expositie van natuursteen gehouden, die veel be langstelling trok. Op èen verga dering van de Vereniging van Oud- leerlingen Tuinbouwwintercursus bleek dat het 45-jarig bestaan zal worden gevierd in 1968. De bieten campagne op Schouwen-Duiveland ging vroeg van start (6 september). De S.V. „Delta Sport" organiseerde de Bondswandeltocht van het K.N. G.V. Op een in de werkhaven te Brouwershaven afgemeerde sleper vond een explosie plaats, gevolgd door een felle brand. De eerste week van september reeds begon het weer herfstachtige trekken te vertonen en dat beteken de o.m. in de Westhoek belangrijk minder badgasten. De vereniging „Floralia" organi seerde een bloemententoonstelling te Brouwershaven. De zwemvereni ging „De Zeepaardjes" organiseerde weer het diploma zwemmen in het zwembad „De Val". Zierikzee be leefde een spoortje van de studen tenontgroening. Vijf Delftse „groe nen" werden in het kader van een wedstrijdje in de Oude Haven getrokken. De Zeeuwse fruitfee bracht een bezoek aan de Schouwse Westhoek. De V.V.V. Bruinisse organiseerde een journalisten-visdag. De Schou- wen-Duivelandse onderwijzers hiel den een varende vergadering. Een driemanschap te Brouwershaven nam het initiatief tot het statio neren van eenden in het Slingerbos. Een honderdjarige Onder zeer grote belangstelling vierde de oudste inwoonster van Zierikzee, mevr. de wed. J. Arendse_ Bax haar 100ste jaardag. Zierikzee kreeg een nieuwe zaak in zaden, tuingereedschappen en klompen. Op het Goese fruitcorso ging de Schouwse praalwagen: „Zeeuwse Zil vervloot" met de hoogste eer - de wisselbeker - strijken. Het Jeugd Rode Kruis te Zierikzee maakte weer een gesohenkreis naar Goirle. De watersportvereniging te Brui nisse kreeg toestemming veertig ligplaatsen voor jachten te exploi teren. De Lawn Tennis Club „Zie rikzee" sloot 'het speelseizoen af met geslaagde onderlinge wedstrijden. In de Westhoek werd een Wespen- dief gesignaleerd, een zelzame vogel. Aan de Raamstraat te Zierikzee ging de eerste paal de grond in voor de nieuw te bouwen zesklassige Chr. Lagere School. De wachtkamer van het Groene Kruis-gebouw te Zierikzee onder ging een opknapper. De „Smalstad" beleefde voor het laatst de rond gang met de z.g.n. „armenbus". Op het Havenplein te Zierikzee gaf het tamboer- en trompetterkorps van het Veteranen-legioen een lopende taptoe. Te Oosteiiand werd de her vormde predikant ds. H. Ommering bevestigd. De Burghse gemeente peren werden weer openbaar ver kocht. Brouwersliaven's stadhuis Brouwershaven nam 'het besluit het stadhuis - annex huis - te kiezen als zetel der -gemeente. De Zierik zeese watersportvereniging hield een geslaagde najaarstocht. De traad gaf goedkeuring aan de bouw van twee nieuwe complexen woningen in Malta I en Malta II van respek- tievelijk 8 tot 30 stuks. Het „Plat- bos" te Haamstede werd gekozen als plaats voor de nieuw te bouwen bejaardenwoningen. „Beter Wonen" berichtte verder over de plannen tot de bouw van 21 premiewoningen. Een verschrikkelijk ongeluk op Rijksweg 18 onder Nieuwerkerk, waarbij een truck met oplegger tegen een Volkswagenbusje botste, eiste vier doden en acht gewonden. De Leger des Heils-kapitein J. Ruy- sink vertrok naar Kampen. 'nHeel karwei bleek de zuivering van de zwaaikom iin de Zierikzeese haven aan het Sas, die dit jaar gereed kwam. Na Bruinisse volgde Zierikzee. Tot de charme van het leest droeg bij de Mosselprinsse 1067. Op onofficiële - maar voor de jeugd allerprettigste - wijze, werd de nieuwe R.K.-kleuterschool aan de Hoge Molenstraat te Zierikzee in gebruik genomen. De Zierikzeese huisvrouwen gingen op verzoek van de Bakkersorganisatie - van bakker wisselen. Zierikzee zag een tentoonstelling van goede jeugd boeken. Ander nieuws te Zierikzee was de toekomstige vestiging van de Chr. Nijverheidsschool voor meis jes. B. en W. trokken de reclames „aan de straat" onder hun beleid. In de Schouwse domeinen werden weer de traditionele herfstwande- lingen gemaakt. Bezwaren tegen het verkeersplan te Zierikzee werden verworpen door de Kroon. In Malta werden veertien z.g.n. Bohan-wo- ningen voltooid. Leerlingen van de „Prinses Beatrix"-school te Haam stede stelden een herfsttentoonstel- ling samen. De nieuwe luitenant M. Knot van het Leger des Heils deed zijn intrede. De middenstand te Bruinisse richt te een actiecomité op voor compense rende voorzieningen in verband met de uitvoering van het Deltaplan. Op de hervormde classicale ver gadering werd de mogelijkheid ge opperd tot het aanstellen van een vormingsleider. Een garagebedrijf aan de Calandweg kwam gereed. Bezoek aau Ouwerkerk De Amerikaan Harold Russell, be kend uit de film: „De beste jaren van ons leven", bracht - na 14 jaar weer een bezoek aan Ouwerkerk, het dorp dat hij te hulp snelde tijdens de waterramp. Een bekende tuinders woning aan de Zille (Zierikzee) werd gesloopt. In de openbare lagere school te Noordgouwe werd de „Floralia. an nex handenarbeidtentoonstelling ge houden. De z.g.n. „halfjaarlijkse" van de Ned. Tafelronde werd te Zierikzee gehouden. Ter bestudering van de Deltaproblemen bezocht de Commis sie ex art 8 Deltawet Bruinisse. Deltasport en de Souburgse ver eniging Ast row zorgden voor ge slaagde meisjes gymnastiekwedstrij- den te Zierikzee. Ernstig waren de berichten van het fruitprijzenfront in de Westhoek. De Nutsspaarbank te Zierikzee sloot zich aan bij een computercentrum. Een felle storm raasde over Schouwen-Duiveland, hier en daar heel wat schade aan richtend. De bekende bakkerij Kom. mer te Burgh werd gesloten. Hoogtepunt van de maand Hoogtepunt van de oktobermaand was de officiële opening van het nieuwe waterleidinggebouw aan het Jannewekken door Zeeland's com missaris Mr. J. van Aartsen. De ambassadeur van Nieuw Zeeland bracht een bezoek aan Zierikzee. In het Gravensteen werd de onder wijstentoonstelling „De Scheeps bouw" geopend. Een winkel-bakkerij te Burgh werd in het nieuw gesto ken. Te Noordgouwe werd een auto controle-dag gehouden. Amsterdamse studenten kozen zich op het Havenplein 'n miss „Biet" („Beat"). De Westhoek kreeg een spreeuwenplaag van ongekende om vang te verwerken. Te Bruinisse werd een partikulier initiatief genomen om te kcmen tot het stichten van een overdekt in structiezwembad. De openbare scholen te Zierikzee kozen zich oudercommissies. Het Jeugd Rode Kruis te Zierikzee bracht weer geschenken in het Delta-ziekenhuis ,te Poortugaal. De gemeentebegroting 1968 van Bruinisse bleek sluitend met een saldo van ruim f 27.000.-. De Ger. Vrouwenvereniging in die plaats vierde het 20-jarig bestaan. In de raad van Westerschouwen kwam een financieringsvoorstel aan de orde voor de bouw van een vijf- klassige o.l.-school te Renesse. De Duivelandse bejaarden hielden te Ouwerkerk een gezamelijke bijeen komst. Te Zierikzee werd aan de Balie het cafetaria „De Toren" ge opend. De Gasthuiswoningen te .Oosterland kregen een waarschu wingssysteem. Bouw premiewouiiigen De bouw van 21 premie woningen in Malta II ging van start. In een Zierikzeese achtertuin werden sche dels opgegraven. De gemeente Zie rikzee werd eigenaresse van het Gravensteen. De Bestemmingsplan nen I en II van Nieuwerkerk kregen het fiat van de gemeenteraad. Westerschouwen maakte plannen tot verbreding van de strandtrap bij de rotonde. De mosselproblematiek vormde thema voor televisie en radio. In juli en augustus kwamen er da gen voor, dat het op de stranden bijna niet uit te houden was. Het badpubliek hield zich op langs de waterlijn. Ter betere voorlichting van weg gebruikers ikwam er te Westerschou wen een nieuwe batterij verkeers lichten, een stu-ntje van Veilig Ver keer. Zierikzee bleek te streven naar een huizen-doorstromingfonds. De Deltadienst besloot tot het aan leggen van een kunstmatig duin ter versterking van de hoogwaterkering. Het duin komt langs de noordkust tussen „Het Flaauwe Werk" en de lichttoren. Westerschouwen -kon het niet tot een sluitende begroting brengen. De raad van Middenschou- wen gaf toestemming tot de bouw van een restaurant, een motel en zomerhuisjes op het terrein van een camping. De E.H.B.O.-cursisten te Haamstede -deden examen en ont vingen een diploma. In de gemeenteraad te Zierikzee ontstond enig politiek rumoer rond de benoeming van een regent van hét Burgerweeshuis. Het Gravensteen werd door de ge meente aangekocht. In de raad van Middenschouwen werd een sluitende begroting aan geboden. Westerschouwen besloot in januari de rattenbestrijding ter hand te nemen. Op een contactavond van de o.l.-school te Kerkwerve namen de ouders weer plaats in de schoolbanken. Het U.V.V.-bej aarden werk te Zierikzee passeerde een mijlpaal; de feestelijke viering vond plaats van het vijftienjarig bestaan van de bejaardensociëteit. In de algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland werd opgemerkt, dat de provinciale verdelingsverordening krachtens de Wet Uitkeringen Wegen voor Schou wen-Duiveland teleurstellend is. Kerkwerve besloot tot wederin stelling van de instuifavonden voor de jeugd. In een nieuw U.V.V.- „winkeltje" in de hal van het Post kantoor, ging de verkoop van -kinder. zegels en -kaarten van start. Wegen in de toekomst Bekend werd 'dat Schouwen-Dui veland er in de toekomst nog be langrijke wegen bij krijgt. In af wachting van voltooiing van het Deltaplan -blijft het onderhoud van de zeewering nog grote kapitalen vergen. De hoofdingelanden van het waterschap maakten een geslaagde „werken"-excursie. Peilingen van de vooroever gaven (gelukkig) geen ver slechtering van de toestand bij Scharendijke te zien. Een eerste exemplaar van het boek „Schou- wen's Westhoek" werd aangeboden aan burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen. Het waterschap verkocht het huis „Repand" - lange tijd „Schouwse Landkamer" te Scharendijke aan een particulier. Mede in het ver band met het toerisme bleek het vleesverbruik op Schouwe-Duive- land sterk te stijgen. Mr. A. Veen- hoven werd als kantonrechter te Zierikzee plechtig geïnstaleerd. Bejaarden van Bruinisse brachten een bezoek aan Nieuwerkerk. Op een feestelijke bijeenkomst werd de beker aan de winnende ploeg (Kon. Zeelandia N.V.) van het Zomer avondvoetbal uitgereikt. Bezoek aan St. Hilaire Een. deel van het college van B. en W. en de raad van Zierikzee brachten een meerdaags bezoek aan de Franse „jumelage"-stad St. Hi- laire-du-Harcouët, ter gelegenheid van de jaarmarkt in die stad. De raad van Bruinisse sprak zich uit voor handhaving van de Chr. Huishoudschool. Te Zierikzee werd een geslaagde bazar gehouden ten bate van het Ned. Hervormd Ver enigingsgebouw. Te Zierikzee werd een nieuwe zaak in ijzerwaren en gereedschappen geopend. In de raad van Bruinisse vond een vinnig „geld-debatje" plaats. Te Zierikzee werd een 'belangrijke uitbreiding bekend van de regeling woningver betering. De bemanning van het mosselvaartuig Bru 8 redde de op varenden van een gezonken vissers boot. De A.S.V, „Brouwershaven" hield een bazar met het oog op het in 1968 te vieren 40-jarig bestaan. De Hervormde Vrouwenvereni ging „Priscilla" te Haamstede hield een contactdag in de Westhoek. Op een federatievergadering van de A. N.A.B. bleek, dat het in de toekomst wellicht gaat naar drie afdelingen van deze bedrijfsbond op Schouwen Duiveland. M. Quist te Ouwerkerk (O.K.K.) werd kampioen biljarten 4e klasse libre. Bruinisse kreeg er een gemoderniseerde kruidenierszaak bij Vroeg al (de 18e) deed Sint Nico- laas zijn feestelijke intocht te Burgh en Haamstede. Te Renesse werd een gemoderni seerde kapsalon geopend. Op die zelfde dag voer 'het honderdste bietenschip de haven ban Brouwers haven binnen. Bruinisse pousseerde een sluitende begroting. De vrou wenvereniging „Martha" te Ooster land vierde de „21ste" jaardag. Het is een volwassen vereniging gewor den. In de Westhoek werd een (snel le prefabwoning gebouwd. In de Chr. Ger. Kerk te Zierikzee vond de bevestiging en intrede plaats van ds. W. van Dijk, die als predikant standplaats Jeruzalem krijgt. De Lions Club Schouwen-Duive land nam het initiatief over te gaan tot de verkoop van een grammofoon plaat ten bate van het spastische kind. De Beatrix-school te Zierikzee bleek nog met ongedekte tekorten te zitten over 1967 en ook over 1968. Oud stadsschoon De Amsterdamkenner Geurt Brinkgreve kwam op een vergade ring van „Stad en Lande" pleiten voor behoud van oud stadsschoon. Te Zierikzee vond de prijsuitreiking plaats van de Centrale Fokveedag, die succesvol in de zomer werd ge houden. De P.Z.E.M. concludeerde in een rapport, dat de sluitdam van de Oosterschelde voorzien zal moe ten worden van een getijcentrale, waardoor goedkoop elektriciteit kan worden gewonnen. De afdeling Schouwen-west van het Rode Kruis bleek uitstekend te marcheren. De afdeling besloot nieuwe brancards voor het strand beschikbaar te stel len. De landbouw concludeerde tot een goed jaar, maar de prijzen der produkten vielen niet mee. Bij verkoping te Burgh bleken huizen hoge prijzen te halen. In de Malta-sportzaal legden Delta Sport- leden de jeugdvaardigheidsproeven af. In de Graanbeurs werd een ten toonstelling van duiven, kanaries en bijen gehouden. Ondanks de koude maakte Sin't en zes Zwarte Pieten op zaterdag 25 november een „joeyeuse entree" te Zierikzee. De raad van Westerschouwen be sloot tot aanleg van een stuk trans portriolering naar de Oosterschelde. De mosselprijs stortte in als gevolg van te grote aanvoeren. Een Noordzeeviskotter verliet de haven van Bruinisse. Te Zierikzee werden de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de gehouden kalver- opfokwedstrijd. Vreemdelingenverkeer V.V.V. „Renesse vooruit" trof een regeling ter vervanging van de druk bezette administrateur. Uit het jaar verslag der vereniging bleek de nog immer groeiende betekenis van het vreemdelingenverkeer voor Schou- Een gebeurtenis van belang in de herfst was de ingebruikstelling van de nieuwe bedrijfsgebouwen van de N.V. Waterleiding Mij. Schouwen- Duiveland. De foto toont de fraaie binnentuin van liet complex. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 10