Aan alle verkoopsters, garagehouders, boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières... Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers, in-de-stad-eters, bioskoopgangers. U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Aardige boodschappen aan de Vietcong De grootmeester der tonen ZLERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 december 1987 Nr. 19921 LAND- EN TUINBOUW Advertentie NAAM VAN DE BANK 0000 - No. BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN A 000000 HUK VI» MTAAUTA*}. B.M 9 1 de Vries 5 4 5 6 7 5 DATUM y/? /j? MAXIMUM G/WtANTIE 59,- Nier OVtRDRAAQBAAR Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt. OUWERKERK Kerstvvijdingsbijeenkomst bejaardensociëteit De Vietcong, of liever de politieke baas daarvan, het N.L.F. (nationaal bevrijdingsfront) is zeven jaar oud. Zowel Washington als Moskou stuur den voor de verjaardag een aardige boodschap. President Johnson gaf in een televisie-interview te kennen dat hij er wel voor was als de Viet- namezen onder elkaar tot overeen stemming kwamen over vrede en dat wat hem betreft de regering van president Thieu en het N.L.F. daar over gerust contact met elkaar op nemen mochten. Dat is aardig ge zegd, maar noch Thieu, noch het N. L.F. voelen er veel voor. Niemand minder dan het trio Ko- sggin, Brezjnew en Podgorny teken den het Moskouse felicitatietelegram waarin nog eens werd vastgesteld dat de Sowjet-Unie pal achter de Vietcong-eisen staat met terugtrek king van alle vreemde troepen, d.w. z. Amerikaanse, en staking van de bombardementen voorop. Via het persbureau Tass werd bovendien ter gelegenheid van de Vietcongweek (met inzamelingen e.d. in elke stad) nog verklaard dat wat Johnson had gezegd toch allemaal maar oude koek was. Rechtsomkeert Dat laatste is niet helemaal waar. Integendeel. De bombardementen op Noord-Vietnam hadden de bedoeling Hanoi de Zuidvietnamese strijd zo te doen tegenstaan 'dat het maar lie ver ging onderhandelen. Amerika zag niet de Vietcong en het N.L.F. als de eigenlijke tegenstander maar Ho Tsji Minh, 'die er overigens geen geheim van maakt dat hij hulp ver leent aan zijn geestverwanten bene den de grens. Zo langzamerhand is wel duidelijk dat Ho niet denkt over onderhande len en Johnson is eigenlijk bezig volledig rechtsomkeert te maken. Als hij N.L.F.- en Vietcongmensen tot een gesprek kan bewegen, kan Ho daar weinig 'tegen inbrengen. BOEKEN EN BROCHURES Het „Zeeuws Tijdschrift" Het laatste nummer van dit jaar van het „Zeeuws Tijdschrift" geeft een overzicht van het archeologisch nieuws uit Zeeland over het jaar 1967, door ir. J. A. Trimpe Burger, een artikel rijk met foto's geïllu- streerd. Van Schouwen-Duiveland kan wei nig nieuws worden vermeld Op het strand van Westenschouwen kwamen echter weer overblijfselen van het vroegere dorp van die naam voor de dag. De heer M P de Bruin heeft een artikel gewijd aan anderhalve eeuw geschiedenis van het Middel- burgse, later Zeeuwse departement, onder de titel „Van huishoudelijke maatschappij tot maatschappij van nijverheid en handel". Dit nummer bevat verder weer een fraaie foto- reproduktie van Wim Riemens, een aflevering van het Zeeuws Prenten boek en een bijdrage van P. J. Brand: „Uit de geschiedenis van Saeftinghe". De laatste maanden zijn er trou wens wel meer tekenen geweest dat het N.L.F. niet ongenegen was tot contacten met de Amerikanen, een ontwikkeling die de officiële rege ring in Saigon met lede ogen aan zag. En probeerde te beletten door ook voor de deur van de Amerikaan se ambassade mensen te arresteren die daar voor een gesprek aankop ten. Excuus Wat Thieu en de zijnen het meest tegenstaat, is dat Johnson openlijk ervan rept, dat een volgende rege ring best eens een coalitiekabinet kon zijn met zowel de huidige poli tici als Vietcongers er in. Thieu ver denkt de Amerikanen ervan dat die zoiets alleen maar wensen om een goed excuus te krijgen voor het ver trek van hun troepen. Daarbij op de koop toenemend dat op die coalitieregering wel een zui vere Vietcongregering zal volgen, zo ongeveer volgens het recept dat de communisten indertijd in Tsjecho- Slowakije toepasten. Daarin kon de Zuidvietnamese president best eens gelijk hebben. Het zal hem troosten dat er weinig kans bestaat dat de Vietcong Was hington dit genoegen zal doen. Maar of dat ook anderen troost kan bieden is dan weer een heel andere vraag. In elk geval leverde Johnson weer een aardige bijdrage tot de kerstge dachten. En daarvan is bekend dat ze vrij spoedig weer overgaan. WASHINGTON. China heeft zon dag zyn zevende kernproef genomen. Dit is door de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie meegedeeld. Luchtige verloving i HAAMSTEDE, 24-12. Een wel ii zeer bijzondere en luchtige i» verloving kwam zondag rond het middaguur tot stand bo- i» ven het Haamsteedse vlxeg- ,i veld. Twee broers, de zweef- i vlieginstrukteur Ed. Holle- 4 stelle uit Haamstede en de on- ,l derwijzer Piet Hollestelle, ii hadden besloten zich op de zelfde tijd en op dezelfde i hoogte in de lucht te verloven. In een tweezitter-zweefvlieg- I1 tuig, op vijfhonderd meter I1 hoogte, schoof Ed de ring aan I1 de vinger van mej. A. Klink l' uit Rotterdam, en in een er naast vliegend zelfde zweef vliegtuig verrichtte broer Piet dezelfde handeling bij mej. G. Melinga uit Deventer. Ver- kleumd doch heelhuids en on- l1 der luide toejuichingen van de I» andere leden van de Verenig- de Zeeuwse Aeroclub uit l' Haamstede kwamen de kers- i1 vers verloofde stellen weer (i aan de grond. Cursus „Jongeren en landbouwbeleid" Van 15 tot 20 januari a.s. zal op de Volkshogeschool te Bergen weer een cursus „Jongeren en landbouw beleid" worden gehouden, in het bij zonder voor die jongeren uit de agra rische wereld, die een grote belang stelling hebben vor de economische en politieke aspecten van de toekom stige ontwikkeling van de landbouw. Gedacht wordt b.v. aan oud-deelne mers aan de vier-weekse topkader cursus, maar ook andere belangstel lenden kunnen deelnemen. Studiedag Bedrijfsvoorlichting te Goes Op vrijdag 26 januari a.s. wordt in de „Prins van Oranje" te Goes de studiedag gehouden van de Federa tie van Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting en het Rijkslandbouw- consulentschap voor de Zeeuwse Eilanden. Het thema voor deze dag luidt: „Het najaar op het Zeeuwse landbouwbedrijf'. ROTTERDAM. Uit een juweliers zaak in de Zwartjanstraat in Rot terdam hebben inbrekers in de nacht van zaterdag op zondag gouden hor loges en gouden sieraden ter waarde van ongeveer f 50.000 gestolen. Inbrekers hebben in het week einde een Londense juwelenfabriek voor bijna 300.000 guLden aan juwe len beroofd. Om hun buit te verga ren moesten zij vijf of zes brand kasten kraken. DODELIJKE ONGELUKKEN EMMELOORD. De 26-jarige voet ganger M. Mondria uit Vollenhaven is op de Vollenhoverweg in de Noord Oostpolder aangereden door een achteropkomende vrachtauto. Hij is later in een ziekenhuis overleden. De bestuurder van de vrachtauto is doorgereden. De politie verzoekt eventuele getuigen om inlichtingen. MAARSSEN. De 52-jarige koop man D. M. Bliekendaal uit Utrecht is met zijn auto in het Amsterdam- Rijnkanaal gereden en verdronken. Het ongeluk gebeurde bij de Maars- serbrug in Maarssen. De koopman is door tot nu toe onbekende oorzaak met grote snelheid in het water ge reden. MAARTENSDIJK. De 19-jarige bromfietser A. J. de Zeeuw uit Hil versum is om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Maartens dijk. Op het moment dat hij - step pend de Koningin Wilhelminaweg overstak, werd hij door een perso nenauto, die uit de richting Hilver sum kwam, 'gegrepen. De jongeman overleed op de plaats van het on geluk. Volgens de automobilist reed de bromfietser zonder licht. AMSTERDAM. De 67-jarige uit Amsterdam afkomstige F. G. Nooy, die op 18 november jl. op het Vic torieplein in Amsterdam betrokken is geweest bij een aanrijding, is in het Beatrixoord in de hoofdstad aan de gevolgen van het ongeluk over leden. OUWERKERK, 26-12. De bejaar- densociëtejt hield onder leiding van mevrouw Bolyn-Engelbracht de jaarlijkse kerstwijding. In het stem mig versierde Dorpshuis mocht zij o.a. begroeten ds. Assendorp, mej. Heinen, de gaande, en mevr. L. Kroes de komende maatschappelijk werk ster. Het verheugde haar zeer dat de nestor aanwezig kon zijn. Een speci aal welkom werd verder gericht tot mevrouw Romeyn. Het woord was vervolgens aan ds. Assendorp, die allereerst liet zingen Gez. 18 vers 1 en 4. Het Kerstevan gelie 1ste gedeelte was uit Luc. 2 vers 1-7, waarna samenzang Gez. 14 vers 1. Verder werd voorgelezen het verhaal van de herders uit het Lu- cas-evangelie. Hierna werd gezon gen: „De herdertjes lagen bij nachte" En vervolgens uit Matth.De Wijzen uit het Oosten, met aansluitend: Gez. 14 vers 3. Na de pauze, waarin thee met koek Feuilleton Negentiende hoofdstuk. Scheiden. Rustig en vreedzaam verliepen Haydn's dagen. Met zijn stijgende roem vermeerderde ook het aantal zijner vrienden en bewonderaars; hij had na korte tijd geleerd, de afgunst en haat van enkelen te vedragen. Als onze meester zijn God ergens dankbaar voor was, dan was het wel voor liefde en vriendschap, en hoe meer deze hem ten deel viel, des te zonniger en vol lust tot scheppen werd zijn leven. Een kerkvorst te Cadix in Spanje had aan Haydn geschreven. Hij be schreef hem nauwkeurig, hoe daar gedurende de vastentijd in de dom kerk het volk het verlossingsmyste rie beleefde. Het gehele Godshuis werd an met zwart doek behangen; enkele grote lampen, in het midden van de kerk, verspreidden in de grote ruimte een onzeker, schemerig lidhlt. Alle deuren Waren gesloten; de menigte lag vol aandacht ge knield. De bisschop besteeg de kan sel, sprak een van de zeven kruis woorden, hield daarover een korte beschouwing en ging dan van de kansel af, om biddend aan de voet van het altaar te knielen. De zeven rustpozen hiertussen moest Haydn met muziek vullen. Men had de com ponist voor elk van de zeven woor den een tijdruimte van tien minuten toegestaan - het enige wat hem te genstond in deze hem sympathieke opdracht. De meester wees deze eis, om met het horloge in de hand te compone ren rechtstreeks, af. Maar met des te meer ijver begon hij aan dit heer lijke werk. Haydn zegt zelf van die stille, zalige tijd, toen hij in diepste teruggetrokkenheid, nauwelijks een woord zeggend, aan deze compositie werkte: Nooit ben ik zo vroom ge werd gepresenteerd, declameerde mevr. Bolijn een gedicht van Wil- kenshuis: „Engelenkoren". Een da meskoortje zong: „Gloria in excelois deo" en „Heerlijk klonk het lied der engelen". Na nogmaals thee met snoep las ds. Assendorp het Kerstverhaal „Een kaars voor St. Brigitta", een modern volksverhaal, dat speelt gedeeltelijk in het arme en gastvrije Ierland en gedeeltelijk in Londen. Hierna zong het koortje: „Geen wiegje als rust plaats" en „Hoe leit dit kindeke". Na tractatie op warme wijn met gebak werd tenslotte nog gezamenlijk ge zongen „Stille nacht" en „Ere zij God". Mevr. Bolijn bedankte ds. As sendorp, mevr. Kroes, zr. v. d. Berg, mevr. Bruynooge en mej. S. 3VE. Boo- ger.d, welke laatsten de tafelversie ring zo mooi hadden aangebracht. Afscheid mej, Heinen Zij sprak mej. Heinen toe, dde deze kring gaat verlaten. Zij heeft veel weest, als in die dagen. Als het soms met het componeren niet lukken wilde, nam ik mijn rozenkrans ter hand en bad. Dan klonk het weer in mijn ziel, zodat mijn pen niet snel genoeg de liederen en melodieën kon vasthouden, die in mij van geloof en begeestering zongen. Toen Haydn dit werk klaar had, was hij overgelukkig. Zorgvuldig pakte hij de geschreven compositie bij elkaar en bracht het grote pak ket, hoewel zijn trouwe bediendé hierover mopperde, zelf naar de post. Lange tijd kreeg hij geen ant woord. Eindelijk kwam er een kleine kist aan uit Spanje. George moest haar openmaken. Hij deed het zeer voorzichtig, maar beiden, heer en dienaar, waren zeer verbaasd, toen zij tussen de plankjes niet anders ontdekken daneen chocolade taart. Mijnheer, meende George, daar in Spanje schijnen bijzondere men sen te wonen. Dat is een oudbakken taart, die niemand meer zou willen etenDit is een bedriegerij die niemand behoeft te velen. Bij het gebak 'lag een Latijnse brief waarin Haydn's werk werd gepre zen. De kerkvorst verzocht de taart als een klein bewijs van zijn onbe grensde dankbaarheid te beschou wen. Haydn's gezicht trok in verbaasde rimpels. Nooit in zijn leven was hij geldzuchtig of op winst bedacht ge weest. Maar deze soort beloning scheen hem toch een hoon te zijn. George (had nauwelijks de ont stemming van zijn heer bemerkt, of hij liet zijn toorn de vrije loop. Als die mensen zó betalen, zeur de hij, op de taart wijzend, dan kun nen wij het componeren wel laten; met dat ding zijn nog niet eens pa pier en porto vergoed, nog veel min der ons werk. Maar, dit zal ons een les zijn. Van nu af geldt het parool: voor de bejaarden gedaan en veel middagen verzorgd. Omdat bekend is, dat zij houdt van klassieke muziek, werd haar een ptatenbon geoffreerd. Wederkerig dankte mej. Heinen voor de vriendelijke woorden; zij was blij, deze middag nog te hebben meege maakt. Tevens bracht zij dank voor de wijze, waarop zij in aller huizen is ontvangen en aan ieder, die op enigerlei wijze eraan heeft medege werkt, haar werk te veraangenamen. Op verzoek werd mej. Heinen toege zongen Ps. 134 vers 3. Medegedeeld werd nog, dat de eerstvolgende soos zal worden ge houden op 10 januari e.k. Jammer is het. dat niet meerderen van boven de 65 zich aanmelden. Wij telden slechts 14 mannen; het aantal vrouwen is iets groter. Dit jaar heb ben toch verschillenden de leeftijd bereikt. Hiervan maakt maar 1 echt paar de bejaardenbijeenkomst mee. AMSTERDAM. In een groot waren huis te Amsterdam is een 59-jarige Duitse weduwe op heterdaad be trapt bij zakkenrollerij. 46 (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg éérst betalen, en dan componeren wij! Heb ik geen gelijk, mijnheer? Haydn glimlachte. Ik denk, antwoordde hij, een mes nemend, dat we de taart toch moeten onderzoeken. De bediende haalde de schouders op. Laten we het in vredesnaam maar proberen, ofschoon ik in dat Spaanse gespuis helemaal geen ver trouwen heb. Je zult eerst je deel hebben, zei Haydn en zette het mes in het ge bak. De taart liet zich evenwél niet snijden en viel in stukken. Het mes stootte op iets hards. Haydn werd ongeduldig en brak een stuk af. Een paar dukaten vielen op tafel! Ah! Nu begrijp ik het al! riep George. Mijnheer, ik denk dat er veel van zulke dukaten in de taart zitten. De kerkvorst is - God schenke hem een lang leven - een verstandig man Het was winter en ijzig koud, toen de gemalin van de vorst stierf. De scheiding van zijn geliefde vrouw drukte de grijze vorst zo terneer, dat hij zwaarmoedig werd. Vorst Nicolaas Esterihazy stierf 28 november 1790 te Wenen. In Eisen- stadt begroef men hem, en Haydn's hart bloedde, toen men zijn dode weldoener in de koele aarde ter rus te legde. Vorst Anton Esterhazy, die nu aan de regering kwam, leek in niets op zijn gestorven vader. Hij had een eigenaardig oppervlakkig karakter en de muziek trok hem niet aan. Daarom aarzelde hij ook niet, aan toestanden, die hem al lang hinder den, een einde te maken. (Wordt vervolgd* Advertentie B.M. de Vries 912545675 jp Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan In aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5